DOM HELDER CAMARA MAAKT DE MEERBURGSE JEUGD BLIJ [rommeljubileum „Wilbert Drummers Katwijkse kotter "Anna Hendrika kreeg woeste doop in N oordzeekanaal tna lANDAG 28 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van onze correspondent OEGSTGEEST Met meer dan veertig jongens en meisjes startte Willem Dries- sen (41) tien jaar geleden de „Wilbert Drummers". „Ik liep al zes jaar met het idee een drumband op te richten rond. We hadden een harmonie benaderd, maar die wilde er niet aan. Uiteindelijk konden we financiële steun krijgen van de Kath. Jeugd en Jongeren Commissie", vertelt de enthousiaste instructeur van de „Wilbert Drummers" Er werd heel eenvoudig gestart. Trommelen op stukjes schuimrubber om het ritme onder de knie te krijgen. Daarna kwamen de instrumenten er aan te pas en werd het menens. „Toen moesten er natuurlijk ook uniformen komen. Met medewerking van oom Fons Schlatmann en de vak school voor meisjes kwam het een en ander spoedig in orde." Paplepel Willem Driessen is al 29 jaar muzikant. Van jongsafaan heeft hij de liefde voor de muziek met de paplepel ingegoten gekre gen. Vader Driessen was een trouw lid van de harmonie „Triumph", een korps dat in de zestiger jaren ter ziele ging. Willem kwam op twaalfjarig leeftijd bij „Triumph" eerst als tamboer en later als trompettist. De „Wilbert Drummers" werd opgericht in de tijd dat ..Triumph" op zijn eindje liep. De nieuwe band werd in Oegsteest harte lijk ontvangen. En nog steeds is de band bij vele gebeurtenissen een graag geziepe gast. Sinds enige tijd wordt de band voor afgegaan door een grote groep majorettes, die de band een nog fleuriger aanblik bezorgen. (Luxemburg Enige hoogtepunten in het tienjarig bestaan van de band zijn ongetwijfeld het optre den bij de hink-stap-processie in Echtcr- nach en bij een concours in Medemblik waar de Oegstgecstenaren twee eerste prijzen weg haalden. „Het scheelde maar een haar of wij hadden daar de hoofdprijs gewonnen". Behalve in Luxemburg heb ben de Wilberters wel eens opgetreden in Noord Frankrijk en in DUsseldorf bij een carnavalsoptocht. Uitbreiding Willem Driessen heeft grootse plannen met „zijn" band. „Er zijn grote ontwikkelingen aan de gang op drumbandgebied.", vertelt hij. „We hebben de band pas uitgebreid met acht trompettisten en in de toekomst willen we er zeker twintig hebben. We willen er een echte showband van maken Maar dat is natuurlijk een veel te zware opgave voor mij alleen. Wij zoeken iemand die zich speciaal gaat bezighouden met de opleiding van de majorrcttes. Deze meisjes moeten op een heel andere wijze benaderd worden dan de musici." Er zijn thans nog plaatsen vrij voor meisjes vanaf twaalf jaar. Voor de band kunnen zich nog trom petters in spé aanmelden. Op 16 november aanstaande verzorgen de oudleden van de band een grote feest avond in het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Het muzikale klapstuk echter wordt een bandshow in de Sporthal aan de Apollolaan op 2 november. Hieraan verlenen „Jong K en G uit Leiden en DVS uit Katwijk hun medewerking. De toegang tot deze jubileumshow is gratis. J ijs in [azerswoude? ÜZERSWOUDE - Bewo- hers van Hazerswoude-dorp (noeten zaterdag de gedach te gekregen hebben als zou pr achter de woning van C. Doms aan de Voorweg een overdekte ijsbaan of wat dies meer zij, zijn geopend. jffat stond er namelijk op een bord, geplaatst bij het huis? „IJsclub achterom"...- j^^De ijsminnaars moeten wat ^teleurgesteld zijn geworden, oen hen de reden van dat lord duidelijk was. Immers, leden van de Hazers- voudse IJsclub moesten aan le achterdeur van penning- neester Ooms hun contribu- ie betalen. Om te schaatsen >f priksleeën in eigen omge- ring moeten de wintersport- ninnaars écht wachten tot le winter, wanneer de ijs- jaan op een stuk land aan le Voorweg weer in gebruik al worden genomen, is aan- ;ebroken. 'oorlichting in lorpshuis alkenburg ilkenburg In het Dorps- luis wordt vanavond door B. en w. van Valkenburg een voorlichtingsavond gehou den, waarin een toelichting zal worden gegeven op het gewijzigde Bestemmings plan „Dorp". Aanvang 20.00 _jia vertoning in goeiige Baren "tOELOFARENDSVEEN In ■■de Woelige Baren te Roelo- farendsveen wordt van- avond om 8 uur een bijeen- JEN komst belegd door de afde- aad. ijng AJkemade van, de Kon. voor Tuinbouw en out- Plantkunde Tijdens deze Jen avond zullen onder meer dia's worden vertoond van S - de Bertonse kust. hel Actiecomité tegen eugdwerkloos- Aeid opgericht in ■Leiden. jVan een onzer verslaggevers Leiden In. Leiden is een actiecomité tegen de jeugd- 9a" werkloosheid opgericht. een persverklaring zegt het .1 actiecomité rich te gaan be- ire zighouden met het voeren 13- van actie ter verdediging :N- van de financië e en econo- ,u"mische positie van de jonge- fg f're werklozen (in Leiden on- 0,' geveer 30% van het totaal) h« en met de strijd ter handha- ö!- I ving en uitbreiding van de werkgelegenheid. Zo wil de actiegroep bijvoorbeeld de sluiting van Tockheim voor- komen. jpet secretariaat van het actie- comité is gevestigd Mozart- 1 straat 271, Leiden, tel. 61942. Plattelandsvrou wen naar Amsterdam LEIMUIDEN - De afdeling Rijnsaterwoude e.o. van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen gaat dins dag 29 okt. a.s. een excursie maken naar de diamantslij perij van Asscher te Amster dam. De dames vertrekken om 9 uur per bus vanuit Leimuiden en zullen om streeks 13 uur weer thuis zijn. De prijs van de excur sie is 5„- Opgaven kunnen nog worden gedaan bij het secretariaat. Tel. 8473. Zoeterwoude/Hoge Rijndijk De maandelijkse gezinsmis in de Meerburgkerk was zaterdag avond voller dan ooit, toen pas toor Jan Schlatmann een glim lachende Dom Helder Camara, de kleine maar grote aartsbis schop van Olinda en Recife in Brazilië, naar het altaar bege leidde. Een feestelijke gebeurte nis: Dom Helder (geen onbe kende meer in de Rijndijkse omgeving), ontwapenend en in spirerend temidden van hon derden ouders, kinderen en be langstellenden van buiten de parochie. Dom Helder Camara en de kinderen, een geimprovi- seerd thema, dat ruim een uur velen heeft geboeid. In de sa cristie wist de jeugd, die de bisschop bij herhaling een „lang leven" had toegezongen, hem later nog te vinden voor het uitdelen van handtekenin gen: een leesbare, eenvoudige signatuur" t Dom Helder Ca mara". Die van de pastoor moest erbij. „Die wordt nooit geld waard, ik ben nou eenmaal geen bisschop", vond de pas toor, die toch meedeed. Pastoor Schlatmann verwelkom de de bisschop, die Nederland aandoet op zijn thuisreis vanuit Rome, waar hij de bisschoppen synode heeft bijgewoond. „U bent nu bij de ongemijterde jeugd", zei de pastoor, terwijl kleintjes Dom Helder in de bloemetjes zetten. Volgens een lied had „God het eerste woord", maar wat daarop volg de en ook het laatste woord had de Meerburgse jeugd, die geleid en aan het orgel gesteund door Harry van der Tuin, de bis schop zichtbaar vertederde. Het moet toch een kostelijke erva ring voor Dom Helder zijn ge worden, die eerlijke, rechtuite kinderstemmen te horen in een eredienst rond de jeugd die het moet gaan maken in een toe komst waar Brazilië öók van droomt. Vonk Pastoor Schlatmann celebreerde, de bisschop aan zijn linkerhand consacreerde brood en wijn en deelde mede de Communie uit. In een preekje vertelde de pas toor, waarom wij als christenen de Eucharistie vieren: „Om de vonk te laten overspringen van het breken van het brood. Dat deden de gelovigen vroeger 's avonds, als ze moegewerkt waren en meenden, dat ze dat brood ook echt verdiend had den. We proberen ook andere mensen te laten geloven en mensen die helemaal niets heb ben op te beuren, zoals bis schop Camara ook djh leven in dienst heeft gesteld van ande ren. Zo krijgen we mensen die van elkaar houden, omdat ze zichzelf een beetje breken". Vanzelfsprekend kon de kleine bisschop met het houten borst- kruisje de Meerburgse gemeen schap niet verlaten zonder iede reen een opbeuring te geven. Hij stond achter het altaar in zijn hele levendige expressie; de frêle profeet zonder franje, die in zijn eigen land waar de golven van een oceaan van armoede en onrecht nog stuk slaan op de klippen van rijk dom en macht niet zo geëerd is. Maar in deze lagen landen weet hij enthousiasme los te slaan door alleen maar even aanwezig te zijn en een paar woorden te spreken, woorden die een hart in vuur en vlam kunnen zetten: een licht uit de Braziliaanse duisternis dat ook in het „verlichte" West-Europa nog helder schijnt Misschien mag hij daarom Dom Helder heten. „Boste kinderen", zo zei de bis schop met mond, hart en af men, „het is voor mij een vreugde dat ik mag deelnemen aan deze Mis. Ik vind het ook een zegen van de Heer om zo'n jonge pastoor te hebben die de kinderen ook weet te verstaan. Want vaak zijn het juist de ouderen die eraan schuldig rijn dat de jongeren de Kerk verla ten". De bisschop brak een lans voor de blijdschap. Het eerste wonder van Christus was het veranderen van water in wijn, een bewijs, dat vreugde geen zonde is. zolang er geen mis- Ondanks het gure najaarsweer speelde gisteravond de Sassen- hcimse toneelgroep Pankras bij Cees en Inke voor een uitver kochte zaal. De toneelliefheb bers behoefde geen spijt te heb ben van dit avondje uit want de klucht van Hans Ncsna „Je moet er niet mee spelen", zat er bij de spelers geheid in. Jan Zwetsloot speelde eminent de zware rol van advok^at, waar bij hij prima tegenspel kreeg van Fiet de Vries, als Angelique zijn huishoudster en van Wim Prins als zijn vriend Casper. Belangrijke rollen, die goed en spontaan werden gebracht had den ook Tmeke Hendriks als Liliam en Miep Dofferhof als ZuZu de Panter. Als notaris Appelman was Wim v.d. Ploeg goed op dreef. Annie Boekei had als wasvrouw een bijrol, die leuk werd gebracht Even als Toon v.d. Eist Dom Helder Camara en pastoor Schlatmann delen de Communie uit bruik van wordt gemaakt. Hij had ook een broederlijk woord voor de ouderen: „Probeer steeds meer in kerk, scholen, huizen, de godsdienst open en blij te maken, zoals eens de kinderen rond Christus zelf on verstaanbare vreugde maakten. De apostelen begrepen daar niets van, maar de Heer zei: Laat ze maar beg an. „Ik heb God vanavond gevraagd, dat ouders cn kinderen en de hele wereld elkaar beter mogen leren begrijpen, dat ze elkaar tot een vreugde mogen zijn. Ik heb vertrouwen in onze kinde ren, in de jeugd en in de groten. Het is mijn grote hoop, dat de/.e jeugd een wereld vol goedheid, gerechtigheid en geweldloos heid zal kennen". Twee kinderen boden Dom Hel der Camara het tweede deel aan van de serie .Leiden, een Holla idse erfenis", de prachti ge fotodocumentatie van Her man Kleibrink. Het derde deel, ..Het omringende land", werd doelbewust achter gehouden. omdat de Meerburg Dom Helder weer eens bij zich wil hebben. De bisschop die het eerst deel al eerder ontving begreep dit best en zegde toe, het derde fotoboek, dat in het vat zit en dus niet kan verzu ren, later te komen ophalen Het werd een gezellige toestand rond het altaar, waar zuidelijk werd omhelsd en Dom Helder toegewenst, „dat-ie zal leven in de gloria Ton Pieters iraiuinimiiiiiiiiJiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiuuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiuüiiiuiniiiiiuiiiuiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiininuiiuuaiiui Van e i speciale verslaggever UMUIDEN/Katwijk Zaterdag vond op het winderige Noord- zeekanaal de eerste feestelijke tocht plaats met de KW45 „An na Hendrika", de nieuwe kot ter van de rederij H. Messema- ker uit Katwijk aan zee. Het schip, dat is voorzien van alle technische vereisten voor de moderne visserij, werd in an derhalf jaar gebouwd op de scheepswerf en constructie- werkplaats "Stami b.v." in Dordrecht en werd afgewerkt door het bedrijf J. Lindenberg uit Terneuzen. De kotter kostte ongeveer 2 miljoeni. De tocht over het Noordzeeka naal begon vanuit de Trawler- haven. waar de kotter klaar lag tussen de andere veelal verroes te vissersschepen. Het schip is uitgerust met een 1425 PK mo tor, die goed is voor een snel heid van 111/2 mijl per uur. Twee DAF-motoren van 92 PK. Drijven de lieren aan en voor zien de overige electrische ap paratuur van stroom. gaat met e< Een electromotor van 145 KW ning varen, zorgt voor de verlichting en de zieningen V' visverwerking en een noodagre- In het gaat van 40 KW tenslotte ver volmaken de motorische uitrus ting van de kotter. De 34,58 meter lange en 8.02 brede boot Zonnebloem collecteert in Hoogmade Van onze correspondent HOOGMADE Deze week wordt in Hoogmade weder om een huis-aan-huis-collcc- tie gehouden door het plaat selijke comité van de Zonne bloem. De collectie dient, om het werk van de Zonne bloem - onder meer het ver zorgen van boottochten, bij eenkomsten voor de zieke en eenzame mens te kunnen voortzetten. 8-koppige beman- r 9 personen, het schip, waarin tanks van 80.000 liter gasolie en 12.000 liter drinkwater, kunnen ongeveer 1800 kisten van 50 kilo (90.000 kg.) worden opge- sh gen. Een koelingsinstallatie en een scherfijsmachine zorgen voor de vereiste koeling van de vangst. In tegenstelling tot de trawlers wordt op de kotters de vis niet ingevroren, maar gekoeld. Het gr oen-wit geschilderde schip gaat morgen op zijn eerste wer kelijke karwei. Dan zullen de ingebouwde radar, automati sche piloot en echometer hun functie gaan bewijzen voor de „Katwijk 45" "Dat nummer hebben we zo gekozen, omdat mijn vader tientallen jaren bij de rederij Joh. Parlevliet heeft gevaren op de inmiddels uit de vaart genomen KW 45" vertelde Hendrik Mcssemaker, een van de drie zoons en kapitein op de KW 215. De KW 45 danst op de golven tijdens de proefvaart in het Noordzeekanaal Goedkeuring schapenmarkt op dinsdag Van een onzer verslaggevers Leiden B W van leiden hebben nu een definitieve goedkeuring ontvangen voor het houden van een schapen- markt op dinsdag. Het college had de inwerkingtre ding van het gemeenteraadsbe sluit om op maandag en dins dag resp. een export slachtvee en een markt voor vee- en poe lierswaren te houden voor wat betreft de schapenmarkt be paald op bepaald op dinsdag 15 oktober. Doordat de goedkeu ring enigszins verlaat is binnen gekomen kan de eerste officiële schupenmarkt in de Leidse Groenoordhal dus pas morgen worden gehouden. De markt gaat om 06.30 uur open en het eerste schaap zal door de direk- tie met enig feestvertoon wor den binnengehaald. Fancy Fair sloeg aan in Voorhout Van onze correspondent Voorhout De fancy-fair, giste ren en zaterdag in het Paro chiehuis, georganiseerd door carnavalsvereniging „DE BOKKEN" is een grandioos sukses geworden. Van alles was er te doen, en werd dan ook gedaan. Bij de schietttent werden enorme „bokken" ge schoten. Ook het pijltjes wer pen op het achterwerk van een even welgevormde dame trok enorm veel liefhebbers. De attractie van deze fancy-fair het koekslaan. sloeg zo aan, dat na niet al te lange tijd, de koek letterlijk op was. De schietwedstrijd voor de jeugd werd gewonnen door Karin van Werkhoven. De jeugd van 4 tot en met 14 kon met «-en produkt von eigen kreativitcit een prijs winnen. Als onderwerp werd uiteraard de „BOK" veelal als onderwerp gekozen. Ook hiermee behaalde Karin van Werkhoven de eerste prijs en werden Guda van Steijn, Annemiek Veenhof en Rinus Edelaar tweede, derde en vierde. Tot slot kon een bezoek aan de waarzegger het nodige licht op de toekomst werpen en daar werd dan ook gretig ge bruik van gemaakt. Geslaagd zwemfestijn in Kokkerbad Van onze correspondent NOORDWUKERIIOUT In het Kokkerbad zijn afgelopen week dagelijks wedstrijden georganiseerd om de school jeugd In de herfstvakantie be zig te houden. Mede door het slechte weer was de opkomst zeer groot. Voor het eerst kon den de Noordwijkerhoutse kin deren kennismaken met water polo. Vijftig kinderen namen deel aan het gekleed zwemmen. Allen kregen een herinneringsdiplo ma uitgereikt Dolle pret was er bij de bootjesrace waaruun der tig kinderen deelnamen. Muar op de laatste dag van de vakan tie was het watertrappelen in alle oprichten een hoogtepunt Niet alleen was er een deelna me van liefst 63 kinderen, maar de prestaties overtroffen alle verwachtingen. In de groep van 6 tot 8 jaar bleef Albert Steenvoorden 34 min. trappelen, in de groep 9-10 jaar presteerde Yvonne v.d. Geest het om bijna een uur te blijven trappelen (59 minuten). Tenslot te bleven in de groep 11-12 jari gen Ingrid Knippers en Hans v.d. Klugt 75 minuten ann een stuk watertrappelen. Op zulke records had de leiding van het zwembad niet gerekend en door tijdnood moesten deze twee dapperen gedwongen stoppen. Wethouder Koelcwijn, die de prijzen uitreikte, beloofde bei den een beker. Wim Schouten onderscheiden Van onze correspondente BOSKOOP „Uw revers zijn al stukgeprikt door de vele on derscheidingen die u hebt ont vangen, maar toch voegen wij hier nog één gouden speld aan toe waarmede wij u tot erelid van onze muziekvereniging bombarderen". Deze woorden sprak voorzitter B. van Ree tot Wim Schouten die 55 jaar lief en leed met Harmonie Excelsior deelde. Schouten was twintig jaar voor zitter van de harmonie cn dra ger van de ere-mcdaillc in zil ver verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ere burger vun Boskoop en erelid van de Schuttersvereniging te Greben- stein (Did). Verder heeft hij nog de nodige bondsspeldjes opge prikt gekregen. Mevrouw Schouten heeft haar man altijd bijgestaan in zijn werk en hobby. Zij kreeg op de contactavond van de harmonie een prachtig boeket bloemen. Samen met haar man ontving zij de felicitaties van alle leden van de harmonie. Markten II 2,80-4.70, 111 H.HO 1,70. 5.30, II 4,104.30, b II 2122. HI M I,: I 72. 12 II «0, It. 3'J ',H. lx» rrnkool 22 34, txi-|x-»-n I H3. II 72 73. bn»kp-«-n 3.10-6.40. Kf.-rx, ie Oegstgeester trommelaars op „oorlogssterkte'

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5