Nog 17 gegijzelden in gevangenis Ëeidóe Sowuvnt Meisje (8) in bedje aangerand en gewurgd Te zacht regime voor sommige gevangenen Nederlaag Duitse socialisten Directe aktie niet mogelijk Maandae 28 oktober 1974 67e jaarcanc no. 19952 Mini-voetbal Mini-voetbal, show met (beken de) voetballers op Ned. II om 22.00 uur. Om 19.30 uur Doris Day en om 20.21 uur Kojak. Om 21.10 uur Muziek in uw straatje. Ned. I: 20.21 uur Alles of niets om 21.20 uur Napoleon. Regen en hagelbuien, soms met onweer, afgewisseld door enkele opklaringen. Krachtige tot stor machtige wind uit west tot noordwest, aan de kust zware noordwester storm. Morgen zon: 7.29—17.18. Maan: 16.165 42. Schev. hoogw.: 1.4814.07. Laagw.: 9,44—21.58. HOE KWAMEN WAPENS BINNEN? Zwaarbewapende agenten van de mobiele eenheid voor de Scheveningse gevangenis. Namen van gegijzelden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De slachtoffers in de gijzelingszaak in de Sche veningse gevangenis zijn leden van het zangkoor "Ut Captivi Gaudeant", ("opdat de gevange nen zich verheugen"), familiele den van deze zangers, een pater en twee bewakers. Ze zijn alle afkomstig uit Den Ilaag en om geving. De 22 personen die vanaf zater dagavond zijn gegijzeld, zijn: pater A. de Bot (59) de heer P. Klerkx, zijn echtgenote me vrouw J. Klerkx-de Boer en hun 11-jarige zoon Godfried, de heer J. de Boer (73, vader van me vrouw Klerkx), de heer A. J. Kahmann (48, organist), de heer W. L. J. van der Kooy (27), de heer E. Kortekaas (66), de heer J. Korssen (44), zijn echtgenote en- bun dochters José (10) en. Ank (16), de heer J. N. Luiten (61) en zijn broer P. Luiten (69), de heer W. de Munck (61), de heer A. M. van Nunspeet (48), de heer J. Pannekoek (49), zijn echtgenote en hun 9-jarige doch ter Joke, de heer C. van Limber- gen en de bewakers J. Efdee (28) en A. Kloosterman (48). Inmiddels zijn de heer De Boer, mevrouw Pannekoek en haar dochter en de zusjes Korssen vrijgelaten. t ri IHBfr iiiiifTPf (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vanmorgen hadden de vier gijzelaars in de Scheveningse gevangenis Daan Denie en Jan Brouwer (bekend door de gijzeling in Deil in februari 1973), de Arabische vliegtuigkaper Nuri en de Alge rijnse wapen- en bankovervaller Koudache nog steeds zeventien gegijzelden in handen: elf leden van het gevangenis-kerkkoor, twee, vrouwen, een jongen van elf jaar, twee bewakers en gevangenis-aalmoezenier pater A. de Bot. Zij zitten sinds zaterdagavond half acht in de kerkzaal van de gevangenis, vastgehouden door de vier met handvuur wapens gewapende gedetineerden. Zij eisen de overkomst uit de ziekenafdeling van de tweede Arabische vliegtuigkaper Taminah, die daar verblijft na een honger staking in de gevangenis te Haarlem. De autoriteiten weigeren op de eis van de vier gedetineerden in te gaan. Eerst moeten alle gegij zelden vrijgelaten worden. De gedetineerden hebben reeds vijf mensen laten gaan: mevrouw Pannekoek en haar negenjarig dochtertje, de 73-jarige heer de Boer en de twee zusjes José (10) en Ankie (16) Korssen. Hun va der de heer Jan Korssen be hoort nog tot de gegijzelden als lid van het kerkkoor. De gijzeling begon zaterdag avond tijdens de kerkdienst van half acht. Toen bevonden zich 35 mensen bij de dienst: 20 le den van het kerkkoor met fami- Bezorgde familieleden kwamen in de eerste uren van de gijzeling in de Scheveningse gevangenis al informeren den Negen ervan ^wken zich naar de Situatie van de gegijzelden. terug, toen de vier andere ge vangenen met twee revolvers of pistolen tot de gijzeling overgin gen. Later lieten deze vier via de portofoon weten, dat de Ara bier Taminah naar hen ge bracht moest worden cn dat zij een lid van een Arabische am bassade of consulaat bij zich wensten. De tweede eis werd zondagmorgen ingetrokken. Zonder opgave van redenen werden tot gisteravond laat vijf gegijzelden vrijgelaten: drie kin-, deren, de moeder van een van deze kinderen en een bejaarde Intussen had vliegtuigkapcr Nu ri enkele keren een gesprek met zijn collega Taminah in de zie kenboeg van de gevangenis. De gebouwen worden sinds dc gij zeling zwaar bewaakt. Ondanks het gure weer verzamelden zich voortdurend nieuwsgierigen voor het gevan geniscomplex. Hoe de vier gijzelaars aan de twee wapens gekomen zijn, is voor iedereen een pijnlijk raad sel. Minister dc Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zegde gisteren een uitvoerig onderzoek hiernaar toe. Ook buigt men zich eerst nu over de vraag wat dc kapers Nuri cn Taminah tele-, fonisch besproken hebben, toen Taminah nog, na de veroorde ling wegens de kaping vnn het Engelse vliegtuig, dot op Schip hol in brand gestoken werd, in de Haarlemse gevangenis zat. Beiden hebben in die tijd regel matig met elkaar kunnen telefo neren, zonder dat dc gesprek ken ter vertaling op de band gezet werden. Naar vanmorgen opnieuw be kend gemaakt werd, maken de VOETBAL f Juuie 2\)u ih ver O Vijf dagen na het duel tegen Bar celona speelde Feyenoord tegen ..de rest van Ajax" en won met 2-1., F.C. Den Haag moest na een voor sprong toezien hoe Roda J.C. een bres sloeg in de verdediging. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Een 23-jarige banketbakker heeft vannacht de 8-jarige Monique Hcistercnbcrg in haar bedje gewurgd, na eerst ontucht met het meisje te hebben gepleegd. Het meisje was alleen thuis in de woning aan dc Linker Rottekade te Rotterdam. Haar (gescheiden) moeder was op dat moment in een café in de buurt. De dader wist dat hij het kind alleen thuis zou aantreffen, omdat ook hij in het café aanwezig was en omdat hij de gezinssituatie kende. Tegen half een zei hij tegen de cafébezoekers cn ook tegen mevrouw Heisterenbcrg dat hij naar huis zou gaan. Toen de moeder omstreeks een uur thuis kwam, vond zij haar dochtertje dood in bed. Uit de eerste verhoren is gebleken, dat de dader, na het kind te hebben gewurgd, in een taxi naar het centrum is gereden. Daar bezocht hij korte tijd opnieuw een café. Daarna ging hij, opnieuw' met een taxi, naar Rotterdam-west. Tijdens deze rit vertelde hij de chauffeur doodleuk, dat hij zojuist een kind had vermoord. De chauffeur lichtte de politie in. die inmiddels op de hoogte was van het drama. De banketbakker kon kort daarop in het café in Rotterdam-west worden aangehouden. BONN De CHU in de Westduitse deelstaat van Franz-Joseph Stwiuss slaagde erin haar meer- Hesscn is er gisteren bijna in geslaagd de SPD derheid van 56,4procent te vergroten tot liefst 61,6 na een periode van 28 jaar uit de regering te procent. In Hessen bereikte de CDU 47,7 procent verdrijven. Ook in Beieren volbracht de zusterpar- van de stemmen, tegen 43,3 procent voor dc S™"4 tij CSU een huzarenstukje. Wat door niemand Toch blijft de coalitie van socialisten en liber voor mogelijk werd gehouden gebeurde: de CSU Hessen aan het bewind. Alphen aan den Rijn Bij ver keersongevallen in Alphen aan den Rijn zijn dit weekeinde zes mensen gewond geraakt, waar van drie ernstig. Vrijdagnacht kwam de 16-jarige G.J.K. uit Alphen met zijn bromfiets op de Sportlaan in botsing met een vrachtauto. Met een boven beenbreuk werd hij overge bracht naar het St. Elisabetb- zlekenhuis in Lelden. Om kwart voor vijf zaterdagmid dag stak de 76-jarige heer Dc J. de Prins Bcmhardlaan en werd aangereden door automobilist. De man werd op genomen in ziekenhuis Rij- noord met een gecompliceerde beenbreuk. Op de kruising Prins Bcmhardlaan/Prinses Irenelaan raakten zaterdag avond half negen twee meisjes gewond. Zij weken plotseling uit cn werden aangereden door een bestelauto. Beiden werden naar ziekenhuis Rijnoord voerd, de één met rugklachten en de ander met een hoofd wond. Zaterdagavond kwart voor twaalf botsten twee bromfietsers tegen elkaar op de Boskoopseweg vlakbij verkeersplein Gouw- sluis. De 18-jarige A.H.M.V.E. uit Ter Aar werd met een sche- delbasisfractuur naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. De andere bromfietser, de 19- jarige P.K. uit Boskoop moest eveneens naar dit ziekenhuis met een hersenschudding een hoofdwond. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De voorzitter van de Justitic-commissie uit de Tweede Kamer, mr. A. Geurtsen (WD), vindt dat sommi ge gevangenen teveel in de watten worden gelegd. Volgens hem is er een categorie gevangenen, die zich niet ■laat resocialiseren. Voor deze categorie gevangenen moeten zeer strenge maatregelen getroffen worden, zoals de ver scherpte censuur op post cn ontvangen van pakjes, zo min mogelijk contact met andere gevangenen cn een beperking van het bezoek De vier gedetineerden in de Schevrningse strafgevangenis die nog 17 mensen in gijzeling houder,, maken zich strafbaar aan vrijheidsberoving. Op grond var artikel 282 van het wetboek van Strafrecht kan men daar 7-1/2 jaar gevangenis straf voor krijgen. Het is echter niet uitgesloten, dat deze gedetineerden zullen worden aangeklaagd voor nog meer delikten, zoals verboden wapenbezit en bedreiging. gegijzelden het naar omstandig heden goed. Voor de nog gegij zelde elfjarige jongen (hij zit en met zijn vader en moeder) werd vanmorgen een Jas gebracht te gen dc koude. Vliegtuigkapcr Nuri kreeg de door hem ge vraagde muts. De gegijzelden hebben ook briefpapier gekre gen, om hun familie te kunnen schrijven. Pater De Bot vreesde actie rond koor (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Pater A. de Bot, de gevangcnisaalmoczcnicr die deel uitmaakt van de groep ge gijzelden in de Scheveningse ge vangenis, heeft de laatste tijd meer dan eens zijn bezorgdheid ultgcspyikcn, dat men vanuit de gevangenis wel eens een actie kon ondernemen, waarbij het koor als dekmantel zou worden gebruikt. In die zin heeft hij zich uitgelaten tegenover zijn confraters in het klooster van de paters redemptoristen aan de Laan Copes van Cattenburch. Met name de gijzelingsactie in dc Franse ambassade en de overbrenging van dc Palestijnse vhegtuigkapers naar de Sche veningse gevangenis, heeft hem op die gedachte gebracht. Pater De Bot zou zich enige tijd gele den in ccn gesprek met organist Kahmann zelfs hebben afge vraagd of niet overwogen moest worden het koor niet meer in de DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ört Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro bank N.V. Lelden - Directeur hoofdredacteur: F. J. Plug. Ad), hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J W. C. L«un«- detenties (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2.49; kwartaal 32.21; jaar 125,25 - losse n De pijl rechtsonder op de foto van het Schevenings Gevangeniscomplex geeft aan, waar zich de kerkzaal met gegijzelden en DEN HAAG Een plotselinge aktie in de Scheveningse gevan genis van politie, gevangenisbe wakers en mariniers om de ge gijzelden te bevrijden en de gij zelaars te overmeesteren was volgens de deskundigen niet vier gijzelaars bevindt. Aan de bovenzijde loopt de Pompstationsweg langs de hoofd- du absoluut even haalbare ingang. kaart" De ruimte waarin de vier gijze laars zich met de gegijzelden bevinden is slechts toegankelijk via één deur en de ruiten in de zaal zijn te dik om er van buite naf door te komen. „Massaal kan er nooit iets ondern> men worden. De ene toegangsdeur is slechts bereikbaar via een trap je. Scherpschutters kunnen bo vendien niet optreden, omdat de ruiten veel te dik zijn. Een kogel gaat daar nooit doorheen", al dus insiders, die er op wijzen, dat in de zaal voldoende mate riaal aanwezig is, waarmee de gijzelaars zich geruime tijd kun nen beschermen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1