Schuiten: Koning van het tijdrijden j=TaTisf^«- Voor Orient Express hoeft geen Engelse jockey over te komen Rusland dankte medailles bij turnen vooral aan dames Zilveren sabel voor Eddy Ham Revanche voor basketballers Judo-eer voor Peter Adelaar Snelle marathon van Cor Vriend Remise HIJS blij met Coupe Brescia - Roy Schuiten en Francesco Moser zullen in de geschiedenis van de Trofeo Baracchi een plaats krijgen temidden van de grote winnaars. Het Nederlands-Ita liaanse duo, de grote be loften van dit seizoen, ontmoette elkaar zater dag, trainde samen ze ventig kilometer en maakte een dag later een gemiddelde van 48,247 kilometer per uur. Op de recordlijst kwa men de "nieuwelingen" op de derde plaats na Ocana/Mortensen (48,706 in 1971) en Merckx/S- werts (48,416 in 1972). Het jonge koppel dat in het na seizoen individueel al zo van zich had doen spreken, versloeg Gösta Pettersson en Martin Ro driguez met slechts vijf secon-* den. Maar Pettersson en Rodri guez (ieder al eens winnaar van de trofee) lagen op twee kilome ter voor de eindstreep nog een handvol seconden voor op Schuiten en Moser. De laatste twee kilometer, enigszins heu velachtig, waren echter de moeilijkste van het traject Merckx kon zijn kansen niet ver dedigen in de tijdrit voor kop pels. Hij had aan Roger de Vlaeminck, zondag een totaali onbekwame partner, meer een last dan steun. De Vlaeminck demonstreerde vooral in de laatste 35 kilometer een totaal gebrek aan vorm in een wed strijd die voor hem uiterst on gunstig was begonnen. Onmid dellijk na de start al moest de Vlaeminck uit het zadel om na een lekke band van wiel te! verwisselen. De uitslag is: 1. Roy Schuiten (Ned)-Francesco Moser (Ita) 109 km. in 2 uur, 15 minuten en 33 seconden; 2. Gösta Pettersson (Zwe)-Martin Rodriguez (Col) 2.15.38; 3. Eddy Merckx (Bel)- Roger de Vlaeminck (Bel) 2.17.28; 4. Bernard Thevenet (Fra)-Jean Pierre Danguillaume (Fra)^2.18.52; 5. Gaetano Baron- chelli (Ita)-Francesco Zanoni (Ita) 2.24.00. MEXICO STAD - Ole Ritter heeft op de Olympische baan in Me- xico-stad een mislukte poging ondernomen om het wereldre cord op de tien kilometer, dat op naam staat van Eddy Merckx, te verbeteren. Hij kwam niet verder dan een tijd van 12 minuten en 10.4 secon den, hetgeen 17.2 seconden bo ven de tijd van Merckx was. ROTTERDAM - Martin Venix en Gaby Minneböo hebben zondag de halve finaleseries voor het Nederlands kampioenschap achter demies voor amateur- wielrenners gewonnen. Venix, die achter Van Duyvenbode reed, vestigde bovendien een nieuw nationaal record over de vijftien kilometer met een tijd van 15 minuten en 2 seconden. Dambond moet Sijbrands brief sturen ARNHEM Een van de markante besluiten in de veel tijd ver gende najaarsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Dambond, die zaterdag in Am- hem werd gehouden, was de opdracht aan het bestuur we reldkampioen Ten Sijbrands een brief te schrijven om een misverstand uit de wereld te helpen. Hierin zal Sijbrands worden mee gedeeld dat hij als wereldkam pioen het recht heeft recht streeks in de finale van het toernooi om het Nederlands kampioenschap 1975 uit te ko men en niet eerst in de halve finales hoeft te spelen zoals op de voorjaarsvergadering zou zijn besloten. Het bestuur zal als Sijbrands te kennen geeft te willen deelnemen hiervoor ruimte scheppen door of een speler minder uit de halve fina les te laten promoveren of het toernooi van twaalf spelers (volgens reglement) uit te brei den tot veertien dammers. MOSKOU De zestiende partij tussen Karpov en Kortsjnoi die een dag eerder afgebroken was, is zaterdag in Moskou op de 68e zet in remise geëindigd. Karpov heeft tot nu toe twee partijen gewonnen en Kortsj noi geen enkele. De afgebroken stand was: Wit (Karpov): Kgl. Df2. Td2. Lfl. Pe3, pionnen: b2. d5. f3. g2, h3. Zwart (Kortsjnoi): Kg8. De5, Tc8. Lg6. Pf6, pionnen b5. f7. g7 en h5. Vervolg zetten: 41. LflxbS De5xe3. 42. Lb5xc8, Do3- xc8. 43. d5-d6 Lg6-f5, 44. Td2-dl Dc8- b5, 45. Df2-d4 Pf6-d7, 46 Tdl-el Lf5- c6. 47. Kgl-h2 Dh5-g5, 48 h3-h4 Dg5- d8. 49. b2-b4 Pd7-fG, 50 Dd4-e5 Pf6- o8. 51. Tel-e4 Dd8xd6. 52. De5xd6 Pc8xd6. 53. Te4-d4 PdG-b7. 54 g2-g4 Kg8-h7, 55. Kh2-g3 Kh7-g6. 56. Kg3-f4 h5xg4. 57. f3xg4 f7-fÖ. 58. Td4-dl Kg6-h6, 59. Tdl-d4 Kh6-g6. 60. h4-h5t Kg6-h6. 61. b4-b5 g7-g6. 62. h5xg6 Kh6xg6. 63. bS-b6 Kg6 f7. 64. Td4-d2 Kf7-e7. 65. Td2-c2 Lc6 d5. 66. Tc2-c7t Ke7-e6, 67. Tc7-h7 Pb7-dC: renuse. De grote figuren van de Trofeo Baracchi bij elkaar: Roy Schuiten (1) en Francesco Moser. DRONTEN - Eddy Ham heeft het traditionele toernooi om de zil veren sabels, georganiseerd door de Koninklijke Onderoffi- ciersschermvereniging, te Dronten gewonnen. De Delftse sabelschermer won zijn vijf partijen. De tweede prijs werd gedeeld door Jan Dijksman en Hans Sauerbier, met ieder drie over winningen, 17 ontvangen en 20 gegeven treffers. In de tweede afdeling veroverde Schallig de eerste prijs na barrage met Horsman. Beiden hadden vier partijen gewonnen. De eindstand in de eerste afdeling is: 1. Ham (La Barriere, Delft) 5 gewon nen partijen, 2. Dijksman (Vrije Wa penbroeders, Den Haag) en Sauer bier (Vrije Wapenbroeders) 3 gewon nen, 17/20, 4. Janssen (Valkeniers, Haarlem) 3 gewonnen, 18/19, 5. Ligte- ringen (Kardolus, Benthuizen) 1 ge wonnen, 6. Van Dooren (Koos, Nun- speet) 0 gewonnen. HELSINKI Het Nederlandse basketbalteam heeft zich giste ren hersteld van de zaterdag geleden nederlaag tegen Fin land. De ploeg van Bill Sheridan had zich beter ingesteld op de lange Fin Sarkalahti, waardoor deze minder scoorde dan zaterdag, toen Nederland mqt 94—71 ver loor. Gisteren kwam het Neder landse team tot een zege van 80—60. De ruststand was 4534. Topscorers waren Van Vliet en Van Helfteren (beiden 16). Akerboom (14), Dekker en Sikking (beiden 12). Zaterdag was Pieter van Tuyll, die giste ren vooral verdedigend sterk Laatste plaats jeugdijshockey AMSTERDAM Het team van Zwitserland heeft het jeugdijs- hockeytoernooi in Amsterdam gewonnen. Nederland verloor op de laatste dag met 9—5 van West-Duitsland. Daardoor eind igde Nederland op de laatste plaats. Voor de Coupe NN won en Jager met 74 van Brussel via de pcriodestanden 43, 03, 01. Henk van der Kraats, met Step Down (nr. 6) op weg naar zijn dertig ste overwinning. Achter hem volgen Joh Smith met Not So Bad en Whangee met Erik Bloem. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De strijd om de Coup Internationaal die verle den ijshockeyseizoen niet van start ging wegens onvoldoende deelnemers gaat dit keer wel door. Morgenavond is de eerste wed strijd reeds op de baan in Til burg, waar de Tilburg Trappers aan zullen treden tegen het sterke Duitse Krefeld. Bij Kre- feld spelen de gebroeders Jack en Dick Decloe mee. Vrijdag avond is de eerste wedstrijd voor de Coupe Internationaal op De Uithof. HYS speelt dan tegen de sterke Duitse club Kóln. Aan de Coupe Internationaal, waarin elke club drie keer te gen elkaar speelt doen mee: Tilburg Trappers, HYS Den Haag, Krefeld, Köln en Luik. Voorzitter Han van der Heyden van HYS Den Haag is erg blij met de terugkeer van de Coupe Internationaal: "We krijgen nu behoorlijke wedstrijden op de Uithof." Voor elke thuiswedstrijd moet de club 750 gulden in een pot doen. De winnaar van de Cou pe Internationaal krijgt 8000 gulden. DEN HAAG Met nog drie ren- dagen voor de boeg vechten de trainers Hans Wolffers en vete raan Bertus Riem uit wie er kampioenstrainer van Duindigt wordt IJiem staat slechts een overwinning voor op Hans Wolffers. Beide trainers konden zaterdag een zege begroeten. Hans Wolffers deed dit met de uitstekende Orient Express ge reden door John Smith in de Koninklijke Nederlandse Hard draverij en Renverenigingprijs. Het paard won ook nu weer zon der inspanning. Een leuk suc ces voor Smith die het paard eerder in andere rennen over moest laten aan de daarvoor speciaal uit Engeland overgeko men jockey Harry Ballentine. Maar op zaterdag zijn er in Engeland rennen en daarom mocht Smith het voor zijn eige naar proberen de eerste prijs -van 3500 gulden binnen te ha len. Niet erg moeilijk, want Orient Express is een opperbest paard. Tudor Roussi, 17.1/2 kilo lichter belast, in handen van de leerling Van Gisteren eindigde op de tweede plaats voor Ophe- lie en Fanny Bal. In de eerste ren behaalde trainer Hans Wolffers een tweede plaats met Not So Bad (John Smith). Henk van der Kraats boekte hiermee zijn dertigste overwinning in dit seizoen. Hij zegevierde met Step Down en kan de kampioenstitel bij de jockey's niet meer ontgaan. De laatste ren van de middag werd gewonnen door Frans Vandeu ren met Royal Hunter. Hij kon Coven Cat, zeer sterk op de 1300 meter, net voorblijven. Bij de dravers boekte Mistral No- ra in de Prijs der 3-jarige stayers zijn zeventiende over winning. Het paard heeft de meeste overwinningen dit jaar in ons land geboekt. In kleine koersen wordt de ruin gereden door zijn eigenaar en trainer Willem Huisman, maar in grote nummers moet hij de teugels overlaten aan een be roepspikeur. Zowel Giel van der Togt als Huisman kunnen uitstekend met het paard over weg. De eerste prijs was zater dagmiddag 4500 gulden. Twee de favoriet Maestro Cavaljos met Sjeng Hendrikx kwam als derde over de eindstreep achter Maarten D. met Jan van Dooye- weerd. Met j'n 900 meter voor de boeg ma» rte Maestro Caval jos zijn gebi likelijke foutje. In een andere koers won Hen drikx echter zeer fraai met de merrie Lady. •De Japanner Shigeru Kasamatsu werd uitgeroepen tot de beste turner van het wereldkampioenschap. De Amerikaanse Diane Dunbar met de uitvoering van haar grondoefening. Zij plaatste zich als de beste van haar team. VARNA De wereldkam pioenschappen turnen in Var na hebben Rusland de meeste medailles opgeleverd: zes gou den en tien zilveren, dat was vooral te danken aan de da mes. Japan, dat de hegemonie in de herenafdeling behield, eindigde in de rangschikking als tweede met vijf keer goud en één keer zilver. Bijna was de Japanners zater dag evenwel de zege in de twaalfkamp ontgaan. Shigeru Kasamatsu faalde namelijk volledig bij zijn brugoefening (9.15), waardoor de Rus Niko lai Andrianov hem angstig dicht naderde. Kasamatsu be hield zijn voorsprong en voeg de daaraan zondag nog twee keer goud toe. De wereldkam pioen toonde zich op de onder delen paardsprong en vrije oe fening het sterkst, zodat hij bij onsteltenis van zijn landge noot Kato (Olympisch kam pioen) en de Rus Klimenko (beiden waren geblesseerd) tot de beste turner van de kampioenschappen kon wor den uitgeroepen. De teleurge stelde Andrianov won het goud aan de ringen, een on derscheiding die hij overigens moest delen met de Roemeen Grecu. Eizo Kenmotsu zege vierde op het toestel brug, de Hongaar Magyar won het paardvoltigeren. De eerste prijs aan het rek was voor de 23-jarige Westduitser Eber- hard Gienger, de eerste West- europese turner die sinds ge ruime tijd weer eens goud won. Bij de dames benaderde de 15-jarige Oostduitse Annelore Zinke met haar oefening aan de brug met ongelijk leggers de „tien" het dichtst: 9.90 pun ten. Ook de Russische Ljoed- milla Toeristsjeva, die aan haar eerdere zege in de acht- kamp de titels vrije oefening en evenwichtsbalk toevoegde, behaalde eenmaal dit cijfer. Haar landgenote Olga Korboet demonstreerde de beste paard sprong. De medailleverdeling: goud zilver brons Rusland 6 10 5 Japan 5 1 4 Oost-Duitsland 12 2 Hongarije 1 - 1 West-Duitsland 1 Roemenië 1 Polen - - 1 Ts j echo-Slowaki je Bulgarije De Russische Ludmilla Turischeva tij dens haar oefening aan de brugmet ongelijke leggers. Verheugd zwaait de Japanner Shigeru Kasamatsu naar het publiek, nadat hem de gouden medaille was uitgereikt. HORN De Nederlander Dick Riefel heeft met een Volkswa gen een internationale auto cross in Horn gewonnen. UTRECHT Tijdens zwemcom- petiUewedstrijden in het bad Den Hommel te Utrecht heeft Wilma Boon van De Ham haar eigen nationale adspirantenre- cordtijd (25 meterbaan) op de 100 meter schoolslag meisjes gebracht van 1.17.1 op 1.16.9. WENEN - Nederlandse judoka's hebben dit weekeinde tijdens internationale wedstrijden in Wenen voor béscheiden klasse ringen gezorgd. Het beste kwam nog uit de verf zwaarge wicht Peter Adelaar, die in zijn groep won van de Oostenrijker Johann Pollak, de Amerikaan Alan Coage en de Oostduitser Wolfgang Zuckschwerdt, alvo rens te verliezen van de uiteind elijke winnaar, de Japanner Uemura. De uitslagen van de finales zijn: lichtgewicht: Suzuki (Jap) ver slaat Reissmann (Odl) in de 2de minuut door Ippon, halfmid- dengewicht: Nevzerov (Sov) verslaat Isjimine (Jap) in de 8ste minuut door Ippon, mid dengewicht: Coche (Fra) ver slaat Tsoepatsjenko (Sov) op beslissing, halfzwaargewicht: Lorenz (Odl) verslaat Rouge (Fra) op beslissing, zwaarge wicht: Uemura (Jap) verslaat Parisi (Gbr) op beslissing. Schaakteam zegevierde Vlissingen - Nederland heeft de jaarlijkse schaakwedstrijd te gen Engeland met 10 1/2 - 9 1/2 gewonnen. De achterstand van een punt na de eerste dag werd weggewerkt door overwinningen van Kuij- pers (zijn tweede), Vogel er Van der Sterren, waartegen over slechts een nederlaag, van Roy Dieks stond. De complete uitslagen van de 1 daagse wedstrijd is: Donner-Hart- ston 1/2-1/2, 1/2-1/2; Sosonko-Keene 1/2-1/2, 1/2-1/2; Enklaar-Stean 0-1. 1/2-1/2; Kuijpers-Whiteley 1-0, 1-0;, Scholl-Markland 0-1, 1/2-1/2; Vogel- Mestcl 0-1, 1-0; Van Dop-Bellin 1-0, 1/2-1/2; Dieks-Nunn 1/2-1/2, 0-1; Me vr. Vreeken-Mevr. Hartston 0-1, 1/2- 1/2; Van der Sterren-Speelman 1-0, 1-0. ESSEN - Cor Vriend (PSV) heeft zaterdag bij een internationale marathon rond het Baldeney- mecr in Essen voor de beste Nederlandse seizoentijd ge zorgd. De Eindhovense lange afstandloper sloot een uitste kend seizoen af met een tijd van 2 uur 20 minuten en 59 seconden. Hij was daarmee bijna twee mi nuten sneller dan Henk Kalf (GVAV), de Nederlandse kam pioen, die dit seizoen tot 2.22.47.0 was gekomen. Cor Vriend eindigde in Essen waar ruim 500 lopers van start gin gen als zesde. De wedstrijd werd in 2.17.04 gewonnen door de Westduitser Jens Wollen- berg. Een opvallende prestatie leverde de 25-jarige Westduitse Christa Vahlensieck, die met 2 uur 42 minuten en 38 seconden het officieuze wereldrecord voor dames verbeterde. Tennissers overleefden eerste ronde OSLO Het Nederlandse tennis- team heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het Gus- taafbekertoernooi door een ze ge van 32 op Noorwegen. Na dat Thung en Sanders beiden een enkelspel hadden verloren van Per Hegna besliste het dub belspel van Thung en Fleury, die Hegna en Frithjof Prydz met 6—8, 6—2, 6—3, 6—4 ver sloegen. De Amerikanen Roscoe Tanner en Dick Stockton hebben bei den een toernooizege geboekt Tanner versloeg in Christ- church Ray Ruffels (64, 62) en Stockton was in Melbourne te sterk (6—2, 6-3, 6-2) v Geoff Masters, Guillermo Vilas (winst tegen Koch) en Paul Ra mirez (zege op Borg) plaatsten 1 zich Voor de eindstrijd van een toernooi in Teheran. Fransman winnaar van military BOEKELO De Fransman Do minique Bentejac heeft met Saint Mare in Boekelo het in ternationale kampioenschap military van Nederland gewon- De combinatie, die zaterdag na de uithoudingsproef de leiding in i het algemeen klassement had genomen, ging in het afsluiten de springconcours gistermid dag foutloos rond en behield daardoor de minimale voor sprong op de met Centurion rijdende Engelsman Chris Col- lins, die eveneens geen fouten maakte. De eindstand van de internationale military Boekelo is: 1. Dominique Bentejac (Fra). Saint Mare, 77.6 punten; 2. Chi Collins (EnC). Centurion. 78,93 pnt. 3. Karl Schullz (W-Dld) Twelfth Night. 82.93 pnt; 21 Gcr Hcyligers (Ned). Full Speed. 232.33 pnt. 22. Peter DikS (Ned). Tolstoi. 232.53 pnt; 28. Her man Kroton (Ned). Prins Doorne kamp. 233.64 pnt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16