Ajax nam te laat risico Keizer had het zelf gezien J Willem deed wat terug Toch toppersfeer na „flauwe eerste helft" Gadocha niet R HgJjgC] Rotterdam Feyenoord is geen club waar uitgebreide huldigingen plaats vinden. De tweehonderdenvijftigste wed strijd die Wim van Hanegem voor de Rotterdammers speel de, maakte daarop geen uit zondering. Er waren voor de aanvang van Feyenoord-Ajax bloemen van Ruud Krol na mens Ajax, bloemen van Feye noord door manager Guus Brox aangeboden en de spe lers schonken de Kromme een enveloppe met inhoud, zoals dat heet. "Als tegenprestatie groeide de jubilaris uit tot de beste speler van het veld en voerde hij tegen het eind, toen Krol eenovertreding had be gaan tegenover Kreuz een one man show op. Volgens Willem stond het muurtje niet op de vereiste afstand. Scheidsrech ter Keizer gebaarde dat de vrije trap genomen moest wor den maar Willem boog voor over, wees met beide handen naar de muur en verdiende zodoende ook nog eens kostba re seconden in de slotfaze. En zo had iedereen wat: Willem zijn bloemen, Feyenoord zijn beste man en het publiek de show waarnaar het met genoe gen - en de rasechte Feye- noorders zelfs met vertedering -keek. Rotterdam Geruchten wil den dat Ajax grote belangstel ling zou hebben voor de Pool se spits Gadocha. Hans Kraay gisteren in de Kuip: "Geen sprake van. Zo lang Brokamp in deze vom speelt, hebben we geen enkele belangstelling voor Gadocha." "Een bloemetje van Ajax", zegt Ruud Krol tegeo jubilaris Willem van Hanegem. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De strafschop, onder werp van discussie na het „duel der giganten", dat nochtans niet gigantisch was geweest. Ajax' manager Hans Kraay had er niets van gezien. Kraay: „Ik moest steeds pendelen van de tribune naar het veld. Ik mocht van Keizer niet op de reserve bank zitten. Dat neem ik hem niet kwalijk want zo zijn nu eenmaal de regels maar het is wel overdreven en ik vind het zelfs belachelijk want we moeten toch allemaal ons werk kunnen doen". Scheidsrechter Keizer: „Op de bank mogen de trainer, de verzorger, de arts en de reserves zitten. Dus óf Haarms óf Kraay maar niet alle twee. Heb ik destijds bij Telstar wel toege- staan dat ze alle twee op de bank zaten? Dan heb ik dat zeker niet gezien. Ik heb er nu echter speciaal op gelet en tevo ren gezegd dat ik het niet toe zou staan". Scheidsrechter Jan Keizer had tevoren nog iets gezegd, aldus Johnny Dusbaba die de strafschop veroorzaakte. Dusba ba: „Voor de aftrap had Keizer al tegen- Gerrie Mühren Volendammers onder elkaar, nietwaar gezegd dat hij op mij zou letten. Er is de laatste tijd nogal eens geschreven dat ik flink schop. Volgens mij is er niets gebeurd. Ik ging een normaal duel aan met Willy Kreuz. Hij liep links van me en stond er beter voor toen de bal kwam, die iets te ver van mij af was. Ik boog me naar voren en toen stak Kreuz zijn rechterbeen uit en liet zich vallen. Naar mijn mening is Keizer ook bang geweest om de indruk te wekken dat hij Ajax voor zou trekken. Maar er was niets aan de hand". Willy Kreuz had een andere mening. „Ik stond gunstig en had een scoringskans. Alleen Dusbaba was er nog. Toen ik de bal probeerde te bereiken, kreeg ik een duw in mijn rug. Of hij dat met zijn handen of met zijn schouder heeft ge daan, weet ik niet. Dat voel je op zo'n moment niet, alleen dot je geduwd wordt. Ik nog niet meer bij de bal. Trouwens, als Keizer deze strafschop niet geeft, had hij het later zeker ge daan toen De Jong onderuit werd ge haald door Krol. Overigens was het oen vrij harde wedstrijd. Ik heb in óón knie vier vleeswonden. De eerste liep ik al op toen ik doorliep en Schrijvers uit zijn doel kwam. vlak na het begin. Ik ben over mezelf toch wel tevreden. Ik heb er hard voor gewerkt". Scheidsrechter Keizer pertinent: „Dus baba gaf Kreuz een por in zijn rug toen hij wilde koppen. Er was niets anders mogelijk dan een strafschop". ROTTERDAM De discussiepunten golden vooral de strafschop, die Feye noord kreeg toegewezen en het doel punt van Ruud Geels, dat in buiten spelpositie werd gemaakt. Als altijd welles-nietes tussen de betrokkenen bij de strafschop, John Dusbaba en Willy Kreuz, maar wel een pertinente scheidsrechter Jan Keizer, die een „por in de rug" had geconstateerd. Bij het doelpunt in buitenspelpositie was ook grensrechter Roeders betrokken. Hij stak zijn vlag omhoog en liep terug naar het midden. Scheidsrechter Keizer negeerde dat gebaar, Ajax pro testeerde zwak maar moest zich ijlings in de stellingen terugtrekken omdat Feyenoord de vrije trap razendsnel nam. Geen geklets, spelen. Jan Keizer na afloop van het met zo veel span ning verbeide gevecht dat geen aan- De geliikmaker van Ajax. Ruud Geels, de maker, is blij. Brokamp (10) is even blij. Treytei (1) staat er verslagen bij. spraak kan maken op de kwalificatie heroïsch noch technisch tot de absolu te toppers kan worden gerekend: „Ik stond bij dat doelpunt in veel gunsti ger positie dan de grensrechter. Er was dus geen sprake van consulteren of op zijn aanwijzing ingaan". Het bleef dus 1—1, het werd 21 en Feye noord had de stand ten opzichte van Ajax gelijk getrokken, moeizaam maar met iets meer recht op de punten dan de Amsterdammers, die met de kenne lijke bedoeling naar de Kuip waren gekomen er de halve buit uit te slepen. Ajax met twee spitsen, met vier man op het middenveld en volgens op dracht van Hans Kraay „pas de aanval zoekend als de stand in de laatste twintig minuten 11 was geweest". Kraay: „Dan zouden we risico hebben genomen". Maar het was al 2—1. Allerwege klonk weer wat reeds bekend is: Ajax is niet meer de ploeg van weleer. Nie mand beter dan de Ajacieden weet dat. Ajax is niet meer de ploeg, die zelfverzekerd het veld opstapt en de tegenstan der de wedstrijd opdringt Ajax is meer afhankelijk ge worden van die tegenstander. Feyenoord, in mindere vorm dan enige dagen tevoren tegen Barcelona (maar Ajax is dan ook completer dan de Spaanse kampioen) ging in de eerste helft ook voorzichtig te werk en zo kwam Hans Kraay voor die vijfenveertig minuten tot de rake typering „een flauwe eerste helft". De zorgen hadden zich voor Kraay opgestapeld. Suurbier was geschorst. Van Santen verving hem. In de centrale verdediging had hij toch Blan kenburg „ik wilde zelf spe len, ondanks mijn blessure" opgesteld en Hulshoff zwom een beetje voor de Duitser en Dusbaba uit. Kraay: „Tegen een mindere ploeg had ik Blankenburg noch Hulshoff, die nog steeds last heeft van een dijbeenblessure, opgesteld. Blankenburg en Hulshoff op stellen was het bewust nemen van risico's. Van Santen heeft Kristensen zeer goed bespeeld maar hij kwam te weinig op". De aanvalskracht van Ajax was daardoor sterk vermin derd. Juist Suurbier is sterk in het opkomen. Dat bleef voor behouden aan Krol, die daar toe alle kans kreeg omdat Pe ter Resscl hem niet volgde. Zodra Krol opkwam, vielen dan ook de gaten in de Rotter damse verdediging, waarin Schneider Ausputzer speelde Ramljak vervangen enige minuten na de rust door Steen Olsen voorstoppcr en Jan Everse de plaats van rechter- verdediger innam. Het was ook Kraay's bedoeling dat Hulshoff naar voren zou gaan maar hij speelde moeilijk, liep „zwaar" en stond er in feite voor spek en bonen bij. Ook Dusbaba had naar voren mogen gaan. Dusbaba: „Ik mocht wel maar moest ook Kreuz bewaken en die is veel te gevaarlijk om los te laten". Dat gevaar stak de kop op toen de eerste helft kleurloos voorbij leek te gaan. Slechts hier en daar wat plaagstoten: een doorbraak van Kreuz die verijdeld werd door de sneluit zijn doel gekomen Schrijvers, enige verkeerd gerichte scho ten van De Jong, die net zo min op schot was als Jan Mul der, een gevaarvolle inzet van Krol, die Treytei in volle leng te tot hoekschop verwerkte, Brokamp een schot naast. Wei nig voor een topper, waarin geen van beide teams de „drift" toonde om de andere zijn wil op te leggen. Fcyc- Het beslissende doelpunt. Peter Ressel (onzichtbaar) brengt Feyenoord op 2—1. Willy Kreuz ziet de bal in het doel vliegen en juicht. Schrijvers en Blankenburg zien het ook. met mmoui opgeluente gezichten. sel uit na Fcyenoords tweede - doelpunt. „Ik had Rep voor Hulshoff willen inzetten, aan valler voor verdediger, mnar Ik moest weer helemaal vnn de tribune afkomen". Rep ver ving toen Mulder in een perio de waarin de typische topper- sfeer eindelijk werd bereikt. Het donderde van de tribunes, Ajax gooide zich fel in de aanval, Feyenoord kreeg meer ruimte en gebruikte die om het eensklapsgedesorganisecr- de Ajax even weg te spelen, met een doelpunt in buiten spelpositie van Van Hane gem als gevolg. Kraay: „Onze opzet was geba seerd op Suurbier en Krol maar Suurbier viel weg en dat ging dus niet meer op. Ik vond het toch geen sterke wed strijd," Feycnoords trainer WiclcE,%,- Dusbaba:Cocrver: „Ramljak speelde wel maar had last van zijn enkel. Ik hield hem erin hij had een spuit gehad omdat ik dacht dat Ajax na de rust in de aanval zou gaan maar er bleven slechts twee spitsen. Toen kon Ramljak eruit voor Olsen. Wij gingen eigenlijk pas normaal spelen toen Ajax tegen het eind met drie spitsen optrad". Dusbaga: „Ik heb Kreuz niet geraakt. Ik vond dat wij tak- tisch sterk hebben gespeeld. Feyenoord minder taktisch dan tegen Barcelona. De ge lukkigste heeft gewonnen". Scorcverloop: 42. Schneider (strafschop) 1—0, 48. Geels 1—1. 75. Ressel 2—1. Scheids rechter: Keizer. Toeschouwer- s: 67.000 (uitverkocht). Feyenoord: Treytei; Everse, Ramljak, Schneider, Vos; Jan sen, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Kreuz,Kristensen. Ajax: Schrijvers; Van Santen, Blankenburg, Dusbaba, Krol; Gerrie Mühren, Hulshoff (Vun Dordt), Haan, Mulder (Rep); Geels, Brokump. HERMAN VAN BERGEM noord en Ajax weten zo lang zamerhand na zesendertig duels wel wat zij aan elkaar hebben en zij handelden er- Tot drie minuten voor de rust Dusbaba ccn strafschop ver oorzaakte, die Schneider feil loos inschoot (1—0), pal nadat Schrijvers een fel schot van Ressel op zijn vuisten had ge nomen. Kraay: „Dusbaba be klemtoonde zijn stijgende vorm, zonder overtredingen", waarmee hij bedekt zijn twij fel uitsprak over de beslissing van Jan Keizer. Getemperd Vreugde in de Rotterdamse vakken die de Amsterdamse verre overtroffen. Vreugde die snel werd getemperd toen Ajax direct na de rust twee hoekschoppen forceerde. Uit de tweede tikte Krol de bal naar Brokamp, die zich pos teerde voor Treytei Treytei: „Die bal bleef hangen, ik kon er niet bij, ook al omdat Bro kamp opsprong" waardoor het leer terecht kwam bij Geels (vrij gelaten door Raml jak) die rustig intikte: 11. De strijd werd feller. Ajax veroorzaakte meer vrije trap pen dan Feyenoord terwijl de ploegen elkaar wat dat betreft en in hoekschoppen, tot dan toe in evenwicht hadden ge houden. Opwinding bij Ajax toen Sch neider, overigens met Van Ha negem en de defensie tot de beteren behorend wat bij Ajax het geval was met Krol, de bal verspeelde aan Brokamp die Geels bereikte. Het doelpunt werd wegens buitenspel afge keurd. Keizer: „Ik stond er beter voor dan de grensrech ter". Kraay, moeizaam werkend vanaf de tribune, wisselde Hulshoff eindelijk voor Van Dordt. Dat was nauwe lijks gebeurd toen Van Hane gem ccn scherpe pass gaf waaruit de bal voor het doel Jubilaris Van Hanegem vocht menig fel duel uit met Arie Haan. De Kromme was veruit winnaar maar spreekt Haan toch bestraffend toe na een forse charge. belandde omdat de aarzelend spelende defensie van Ajax het stapje naar voren te laat zette. Schrijvers gooide niet zijn lichaam op de bal maar tikte hein slechts aan, zodat Normaal Kraay voerde zijn tweede wis- .Lima

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13