Mohammed Ali: Ik zal de wereld schokken KEERPUNT IN DE SPORT EEN STUK TIMMERWERK Verruiming van amateur bepalingen door West II unaniem afgewezen NICO VAN SLOBBE VERUIT STERKSTE Bij Mohammed Ali kwam de dokter langs tijdens de training. Hij heeft waarschijnlijk slechts kunnen consta teren, dat de uitdager over een goede conditie beschikt. KINSHASA Nog drie dagen scheiden de boksliefhebbers van het lang verwachte gevecht om de we reldtitel zwaarge wicht tussen kam pioen George Fore man en uitdager Mo hammed Ali (Cassius Clay). Op 31 oktober, om drie uur in de och tend (Nederlandse tijd) is het zover. Dan staan Mohammed Ali, de geniale, en George Foreman, de super man, in het stadion van de 20e mei te Kinshasa tegenover elkaar. Oorspronke lijk zou dit titanen- auei op 25 septembe. plaatsgevonden moe ten hebben, maar een wenkbrauwblessure van Foreman, opgelo pen tijdens een trai ningspartijtje, veroor zaakte vijf weken uit stel. Dit had weer tot gevolg, dat de organi satoren in Zaire die toch al fors in de bui del hadden moeten tasten voor een ex tra uitgavenpost van drie miljoen dollar kwamen te staan. Zij hadden dat er echter wel voor over, want het hele boksgebeuren in deze Afrikaanse staat moet worden ge zien als een promotie van Zaire. Een poging om het voormalige Belgische Congo meer inter nationale bekendheid te ge ven en toeristen vooral uit de Verenigde Staten aan te lokken. De regering van Zaire heeft zich garant ver klaard voor de fabelachtige gage van vijf miljoen dollar per bokser dankzij een Zwit serse maatschappij, die is gespecialiseerd in het exploi teren van mijnen. De andere voorzieningen hebben al een bedrag gevergd van vijftien miljoen dollar.Dat betreft voornamelijk uitgaven voor de accommodatie, logies, transmissie en zovoort Daar staat tegenover 43 procent van de televisierechten en de recette. De 6000 ringplaatsen kosten 250 dollar en zijn nog lang niet allemaal verkocht Dat is ook het geval met de tribuneplaatsen, die tussen de 100 en 180 dollar moeten opbrengen. Foreman heeft overigens te gen vrienden toegegeven, dat het uitstel door de wenk brauwblessure hem zeer goed uitkwam. Hij zou zich toen nog niet erg goed in vorm gevoeld hebben. In middels is Foreman echter in uitstekende conditie. Trouwens, dat geldt ook voor Mohammed Ali. Ter wijl de wereldkampioen zich in zijn hotelsuite te Kinshasa steeds meer van de buiten wereld afsluit, treedt Ali veelvuldig in de openbaar heid. Zo kenschetste hij Fo reman als een dolle, aanval lende stier en vergeleek zich zelf met een dansende, ge niale matador. Maar daarbij blijft het niet: „Ik beloof ie dereen te zullen zorgen voor de grootste gebeurtenis in de geschiedenis van de sport Ik zal de wereld schokken, het grootste wonder ooit aanschouwd voltooien". In Kinshasa is zaterdag de we ging verricht. Foreman deed de weegschaal naar 99,785 kilogram uitslaan, Ali was iets lichter- 97.970 kilo. George Foreman, die de black powergroet bracht en een exotisch Afrikaans kostuum droeg, stal de show tijdens de weging. Ali beperkte zich tot het maken van grimas sen in de richting van de wereldkampioen. Foreman bleef echter opvallend rus tig. Hij wuifde herhaaldelijk minzaam naar de toeschou wers, die applaudiseerden. De laatste voorbereidinqen voor het ooksgevecht Ali-horeman worden getrof fen. Foreman onderging het medische onderzoek in zijn hotel, in aanwezigheid van zijn hona uago. De wenkbrauwblessure is Foreman goed uitgekomen. Hij verkeert nu in zeer goede vorm. Temidden van wat toeschouwers wil hij dat wel laten weten ook. PURMEREND Nico van Slobbe heeft tijdens de twee de serie selectiewedstrijden om de NTTB-cup (heren) en de Limburg-coupe (dames) in de sportlial „Beukenkamp" in Purmerend gedemonstreerd dat hij momenteel Neder lands sterkste tafeltennisser is. De blonde Amsterdammer werd ongeslagen winnaar in de A-groep. Hij moest alleen een game afstaan aan zijn clubge noten Herman Hopman en Carel Deken, die beiden zeer slecht op dreef waren en dankzij een beter game-ge- middelde voor degradatie werden behoed. Hans Lingen (Bruynzeel keukens) viel nu deze twijfelachtige „eer" te beurt Bij de dames was Veronique van Ruiten de grote afwezige. Zij is herstellende van een hersenschudding opgelopen tijdens een auto-ongeluk. De NTTB heeft inmiddels de reg lementen voor deze selectie wedstrijden gewijagd en Ver onique is de eerste die hier van profiteerde. Indien een speler niet uitkomt tijdens de selectiewedstrijden krijgt hij of zij 12 strafpunten. Bij over macht wordt dit aantal terug gebracht tot zes punten. Zo doende is de situatie voor Veronique nog niet geheel ho peloos. Door de opgelopen zes strafpunten degradeert zij naar groep B, waaruit zij, ge zien haar capaciteiten, op 8 december in Ni j kerk, zeer waarschijnlijk wel weer zal promoveren. Bij de dames ging de overwin ning in de A-groep naar Sonja Heltzel die al haar rivalen ruim versloeg. Nora Bakker haalde het huzarenstukje uit om de tweede game via een (13—19) achterstand om te buigen tot een overwinning van 22—20 in haar wedstrijd tegen Ellen Klatt Voor Anton-Wil van Zoelen (Scylla) is het wat de NTTB- cup betreft afgelopen. De Leidse speler bleef zonder op gaaf van redenen weg. Bij de hren promoveerde Bert van der Ham naar de A-groep. Uitslagen dames Groep A: 1. Sonja Heltzel (Delta- Lloyd) 5 punten; 2. Nora Bakker (Middenstands bank) 3; 3. Ellen Klatt (Tempo Team) 3; 4. Marjan van Vliet (Tempo Team) 2; 5. Mar jan Wagemakers (Tanaka) 2; 6. El len van der Helm (Delta-Lloyd) 0 (degradatie groep B). Groep B: 1. Judy Williams (Delta- Lloyd) 4 (promotie groep A); 2. Conny van Moorst (Middenstands- bank) 4; 3. Annemieke van Moorst (Delta-Lloyd 4; 4. Rene Fierlier (Phoenix) 2; 5. Mieke Arnzt (Tempo Team) 1 (degradatie uit sel.); 6. Juul Nitisusanta (Midden- standsbnk 0 (degradatie uit sel.). Heren: Groep A: 1. Nico van Slobbe (Tempo Team) 5 punten; 2. Bert van der Helm (Delta-Lloyd) 4; 3. Mïdhad Ustovic (Bruynzeel Keukens) 3; 4. Carel Deken (Tempo Team) 1; 5. Herman Hopman (Tempo Team) 1; 6. Hans Lingen (Bruynzeel Keu kens) 1 (degradeert naar B-groep). AMSTERDAM - De Wiardi Beckraanstich- ting, het wetenschap pelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft zich zaterdag in het Amsterdamse Krasnapolsky tijdens een open discussiebij eenkomst beraden over sport en maat schappij. Leidraad vormde de publicatie van Bart Crum en Frits de Leeuw „Keerpunt in de sport". Hierin wordt een poging gedaan de visie, die ten grond slag ligt aan het ma nifest van de Partij van de Arbeid van twee jaar geleden toe te passen op de sport: De maatschappij is ziek en kan alleen ge zond worden gemaakt door een verdeling van macht en inko men. Maar de sport heeft vele facetten, die zich niet gemakkelijk onder een noemer laten brengen. De vergade ring bleef steken bij de meest fundamente le vraag: Zijn spel ver ruwing, kinderarbeid in de sport en onde mocratische bestuurs vormen symptomen van een fundamenteel verkeerde structuur of niet Zo bleef bij voorbeeld de stelling van de heer W. de Heer (Nederlandse sportfederatie) dat het gezien de positieve functies van de heden daagse sport en de be staande democratise- ringstendenzen niet juist is te pleiten voor een keerpunt in de sport, ondeerspoken. Een van de andere in leiders, de heer J. van Gorsel, noemde keer punt in de sport het werkstuk van goedwil lende timmerlieden, die met mes en vork in de weer zijn ge weest om de ingewik kelde computer van de sportmaatschappij opnieuw te program meren. Hij achtte de invloed ervan niet groot. „De moeilijkheden be ginnen waar deze nota ophoudt", aldus de CRM vertegenwoordi ger. Hij achtte de sug gestie onterecht dat het mogelijk zou zijn om door het verbin den van voorwaarden bij het verlenen van subsidies (rijk en ge meenten stoppen jaar lijks een kleine half miljard in de sport) de negatieve verschijnse len van de sport in de kern aan te pakken. Hij kreeg hierbij de steun van het tweede kamerlid tevens voor zitter van FC Twente, de heer J. Masman. Deze keerde zich te vens tegen de sugge stie als zou de tucht- rechtbank uit handen van de bonden dienen te worden genomen en kenschetste de invoe ring van een „fair playstatuut" als onuit voerbaar. Nadat Wil Westphal aandacht had gevraagd voor de positie van de sportlei ders, die de idealen van de Cios-opleiding niet in praktijk kun nen brengen, overgele verd als zij zijn aan de grillen van bestuur ders en mevrouw Wu- trich „openbreking" van deze typische mannenmaatschappij had gevraagd, ging de vergadering zich te buiten aan detail kwesties, aangemoe digd door de beide au teurs, die hun per soonlijke voorkeur voor de recreatiesport ten koste van de top sport breed uitmaten. Toer kamervoorzitter Vondeling de bijeen komst sloot, waren er van de vele opgewor pen vragen slechts weinig beantwoord. „Nikkel" stond halve minuut op zijn benen in Zuid-Afrika - - ROTTERDAM Una niem hebben de voet balverenigingen van het district West II zaterdagmiddag tij dens een vergadering nee gezegd tegen het rapport van de studie commissie, die tot doel had de mogelijk heden te onderzoeken voor een verruiming van de amateurbepa lingen. Het rapport behelst onder meer, dat het is toegestaan een speler per wedstrijd twintig gulden uit te betalen. Juist dit artikel wekte weer stand bij het merendeel van de verenigingen. Kreten als: „Dit is de waanzin ten top" en „De commissie had haar tijd beter kunnen besteden" waren dan ook niet van de lucht De heer Weber, secre taris van Rava, meende: „Dit rapport stimuleert de misstanden. Ik hoop, dat ons districtsbestuur tijdens de bondsvergadering dit plan radicaal van de baan veegt. Met een dergelijke regeling is de amateursport in het geheel niet gediend". De overige afgevaardigden van de verenigingen waren het met hem eens en het bestuur wilde juist een definitief standpunt weergeven, toen de heer J. Baardman van de studiecommissie van het be wuste rapport een ongeluk kige vergissing maakte. Hij reageerde op de felle aanval len, dat de commissie aan het samenstellen van dit rapport twee jaar had ver speeld. Baardman voegde er echter zonder enige aanlei ding aan toe, dat de samen stelling van het rapport bij meerderheid van stemmen besloten was, maar dat hij er zelf niet achter stond. Het amateurvoetbal gaat eraan kapot", meende hij. Deze opmerking wekte de verbazing van een groot aantal afgevaardigden. De heer Van Rooyen van Over maas vertolkte de gevoelens van de aanwezigen: „Ik voel me hoogst onbevredigd met de uitspraak van de heer Baardman. Ook al is hij het niet eens met de inhoud van het rapport, dan had hij zich toch achter de commissie moeten opstellen. Hij had die uitspraak in deze verga dering nooit mogen doen". Voordat men zich kon afvra gen waarom Baardman niet uit de commisie was gestapt, als hij zich niet met de in houd van het rapport kon verenigen, maakte het be stuur een einde aan de dis cussie door de vergadering de toezegging te doen, dat op de bondsvergadering zal worden meegedeeld, dat het district West II unaniem het rapport afwijst De meeste punten van de agenda werden overigens snel afgehamerd, zoals de bestuursverkiezing en de contributieverhoging waar mee de afgevaardigden zich tevreden stelden. Toen ech ter de begroting ter sprake Ook door vijf andere distric ten werd zaterdag verga derd. Opvallend was, dat al le districten zich vrijwel unaniem kantten tegen het voorstel de amateurbepalin- gen te verruimen. Het voor stel van de contributiever hoging ondervond ook in de andere districten geen weer stand van betekenis. o Mr. Kernkamp wilde voor een keer nog begrip van de aanwezigfn op de districtsvergadering KNVB West 2. kwam, was er van de zijde van de verenigingen nogal wat commentaar op de te late toezending van de stuk ken. Secretaris Weber van Rava: „Hoe kan het bestuur van mij verlangen, dat ik de stukken nauwkeurig heb be studeerd als ik deze pas drie dagen geleden ontving?" Hetzelfde bezwaar werd door het merendeel van de afgevaardigden naar voren gebracht De heer Kamman van de KNVB gaf de vereni gingen geujk: „Vorig jaar werd door de heer Meule- man, voorzitter van de KNVB, de toezegging ge daan, dat de stukken eerder verstuurd zouden worden. Hij is die belofte niet nage komen". De heer Kernkamp van de KNVB: „U hebt ge lijk, maar breng voor deze ene keer nog begrip op. Ik moet wijzen op de enorme werkzaamheden die er door deskundigen zijn gedaan. Nu er eindelijk een financië le splitsing komt tussen be taald en amateurvoetbal vraag ik u begrip op te bren gen". Duidelijk was, dat de afgevaardigden hiervoor niet veel voelden. De heer Van Aken van COAL: „Het- zeilde werd vorig jaar ook gezegd. Het wordt tijd, dat we niet alles maar klakke loos accepteren. Als de stuk ken niet bijtijds kunnen worden toegezonden, moet men de vergadering maar uitstellen". Het districtsbe stuur wees er echter op, dat de begroting reeds lang ge reed was, maar door de uit stekend draaiende lotto di verse malen gewijzigd moest worden. Er werd nogmaals om begrip gevraagd, mede gezien de financiële zelfstan digheid van de amateurafde ling, die thans bewerkstel ligd dient te worden. De ver- &odeding ging hiermee ak- Door het bestuur werden voorts de heren Bisdom en Goossens onderscheiden, die een langdurig aantal jaren consul waren geweest. De vergadering verzocht het be stuur het aantal afdelingen op twintig te houden en niet terug te brengen tot vijftien, hetgeen voorgesteld werd. Het districtsbestuur zegde toe. dat het een en ander nader zou worden bespro ken. Op verzoek van de vergade ring zal het bestuur op de bondsvergadering verzoeken verandering te brengen in de vergoeding van driedui zend gulden, die een betaal de vereniging moet afstaan voor de aankoop van een amateur. Men wil naar mini maal 6000 gulden en dit be drag verbinden aan een in dexcijfer. JOS HEYMANS JOHANNESBURG De Ne derlandse zwaargewichtbok-i ser Bert Nikkelen Kuyperj heeft zaterdag in Johannes-l burg een partij tegen de Zuid afrikaan Gerrie Coetzee door knock out verloren. Hij liep na 25 seconden in de eerste ronde tegen een rechtse van Coetzee op en werd uitgeteld. Het gevecht was voor zes ron den afgesloten. ZELE De Amsterdamse prof bokser Iwan Roesli heeft zon dag in het Belgische Zele ver- loren van Rudy Haeck. In de tweede ronde staakte scheidsrechter het gevecht wegens een wenkbrauwbles sure van de Nederlandse lichtgewicht In een andere profpartij verloor de Duitse halfzwaargewicht Leo Kake- lowicz, die twee weken gele den Sjeng Verstappen ver sloeg, op punten van de Belg Freddy de Kerpel. Volleyballers eindigden met nederlagen MEXICO-STAD De Neder landse heren-volleybal ploeg heeft tijdens de wereldkam pioenschappen in Toluca ook zijn laatste wedstrijden verlo ren, van Mexico en België met 03 en 13. De setstanden tegen Mexico waren 5—15, 13—15, 615. Geert Trompet ter stond aanvankelijk buiten de basisopstelling. In de twee de set was de „veteraan" weer van de partij, hetgeen ogen blikkelijk in de score tot uit drukking kwam. In de laatste wedstrijd, tegen België werd weer eens een set gewonnen: de derde met 15—13. Neder land, dat tijdens dit toernooi alleen in de voorronden twee wedstrijden won. is geëindigd als twaalfde. Het Nederlandse damesteam won zaterdagavond in Puebla verrassend met 3—2 van Tsje- cho-Slowakije. De setstanden in dit duel, dat telde voor de groep om de dertiende tot en met achttiende plaats, waren 10—15, 7—15, 15—7, 17—15, 15—11. Polen heeft riante uitzichten op de wereldtitel bij de heren. Door een overwinning op Roemenië bleven de Polen als enige in de finalegroep onge slagen. Bij de dames gaat de strijd tussen Rusland en Ja pan.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12