Paus legt nadruk op primaat schap 12weken-grens bij abortus wel degelijk belangrijk Twee jongens gedood bij autobotsing Dom Helder Camara eert Nederlandse missionarissen Kissingers bezoek geen doorbraak ^MAANDAG 28 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT DEN BOSCH (ANP) - De Nederlandse Pax Christl Voettocht is gisteren ia Den Bosch besloten met een ruim anderhalf uur durende manifestatie in aanwezigheid in de Braziliaanse bisschop Dom Helder Camara en bisschap J. Bluyssen van Den Bosch. Deze slotbijeenkomst vond plaats in de Brabanthallen en werd bijgewoond door enkele duizenden jongeren. Ter afsluiting van de manifestatie waarin een massale eucharistieviereing was opge nomen, sprak Dom Helder Camara. Hij riep de deelnemers onder meer op om het egoisme en het pessimisme blijvend te bestrijden. Gisteravond sprak hij in Heemstede op een bijeenkomst van pasto res, leden van de diocesane pastorale raad en belangstellenden in het bisdom Haarlem. Hij bracht ondermeer hulde aan de Nederlandse missionarissen die in zijn land werken: „Zij lijden op een bewonderenswaardige wijze mee met het volk van Brazilië". Magaretha Heinsbroeks bekentenis niet aanvaard RAMALLAH (AP) Een Neder lands meisje, dat in Ramallah terechtstaat omdat zij een boodschap naar Arabische Guerrilla's had proberen te smokkelen, heeft in haar proces een overwinning behaald door dat de rechter een door haar zelf afgelegde bekentenis wei gerde te aanvaarden. Het vonnis in het proces tegen Margaretha Heinsbroek en haar medebeklaagde Paula Wit kam zou vanmiddag worden uitgesproken. De rechter bij de Voor tante Cato die morgen jarig is. Niemand woont te ver om 'n tlocmdji te sturen. Bel uw Fleurop- bloemist.. FUurop/latorflo» Rüttïud OtsarandHnS gotit krijgsraad aanvaardde het be toog van de verdediging, dat de 26 jaar oude Magaretha Heins broek bekend had in ruil voor een belofte van de politie om haar vrij te laten. Rechter ma joor Issakhar Fisher zei te gelo ven, dat de beklaagde de waar heid had gezegd. MOSKOU (DPA-UPI) - Zoals ver wacht werd blijkt de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, in Moskou geen doorbraak op het gebied van de strategische wapenvermindering (SALT) te hebben bereikt. Wel heeft hij blijkbaar bereikt dat de voor uitzichten op een SALT-over- eenkomst zijn verbeterd. In een gisteren na zijn onderhan delingen in het Kremlin gepu bliceerd communiqué wordt ge zegd dat beide partijen het in principe eens zijn over de voor bereiding van een nieuwe over eenkomst voor lange termijn, die op de eerste van 1972 zou moeten volgen. Dat loopt tot 1977 en beide partijen stellen dat een nieuw verdrag van 1977 tot 1985 zou moeten gelden. Een zichtbaar resultaat is dat op 23 en 24 november Breznjew een topontmoeting zal hebben met president Ford in Vladi- wostok. Dom Helder Camara tijdens zijn rede voor de deelnemers aan de Pax-Christivoettocht. Óp de achtergrond Mggr. Bluyssen. DEN HAAG Volgens minister Van Agt (Justitie) is de twaalf weken-grens bij het al of niet uitvoeren van abortus wel de gelijk van belang. Jlij zei dit zaterdag op een bijeenkomst van gereformeerde studenten verenigingen in Luntcren. Als argument voor zijn stelling voerde Van Agt aan, dat uit allerlei recente wetgeving in West-Europese landen een cul tuursfeer naar voren is geko men, waaruit blijkt dat bij de abortusproblematiek het wel of niet aborteren na twaalf we- n ken toch als punt van beteke nis moet worden bekeken. De minister legde er de nadruk, op dat volgens hem de bescher mingsplicht van het ongeboren leven toeneemt, naarmate de ongeboren vrucht zich langer heeft kunnen ontwikkelen. Over de oplossing die het kabinet vandaag probeert te vinden rond de abortusmoeilijkheden wordt in Den Haag bijzonder weinig informatie verstrekt. Uit KVP-kring valt nog steeds het wat sombere geluid te verne men dat er geen aanwijzing is op welke manier een oplossing voor de tegenstellingen kan worden gevonden. Bekend is intussen dat zowel in de PvdA-fractie als bij D'66 en PPR evenals bij de VVD ver schillend wordt gedacht over hetgeen er ten aanzien van Bloemenhove moet geschieden. Een van de PvdA-Kamerleden, drs. H. M. Franssen, heeft in tussen duidelijk laten blijken, dat volgens hem bij abortus de 12-weken-grens wel degelijk in acht moet worden genomen. Volgens Franssen is hij beslist niet de enige in de PvdA-Twee- de Kamerfractie die er zo over denkt. Kennedy erkent fouten in zaak Chappaqui- dick BOSTON (Reuter) Senator Ed ward Kennedy heeft in een in terview met de Boston Globe toegegeven dat hij onmiddellijk na het incident in 1969 op het eiland Chappaquidick, waarbij een jonge vrouw verdronk, han delde op een wijze die „irratio neel was, niet te verdedigen, onvergeeflijk en onverklaar baar". Kennedy ontkende dat hij of de vrouw onder invloed van alco hol waren. Hij sprak ook tegen dat hij met haar in de richting van het strand reed in plaats van naar de veerboot die hen naar het vasteland moest bren gen. Hij erkent dat hij fout handelde toen hij de politie de informatie onthield dat twee vrienden van hem tevergeefs hadden gepoogd het meisje te redden. Sommige mensen hebben ditbeeldvandepolitie: Anderen weer dit: Wie heeft ergelijk? Inbreken mag nlct.Vrouwcn aanranden cn doorrijden na ccn aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie diir iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk ais de politicman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen S dat ze worden nageleefd. Dat U ccn deel jj van z'n taak. Soms leidt die taak tot een optreden met grimmige honden. Soms tot het redden van een jong poesje uit de gracht. Daarom zal de ccn de politieman zien als ccn boeman. En de ander als ccn soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. (Van een onzer verslaggeefsters) In het afgelopen weekeinde zijn minstens 8 mensen in het verkeer ora het leven gekomen. Op de provinciale weg tussen Panheel en Grathem raakte een auto door onbekende reden uit de bocht en botste tegen een boom. De bestuurder van de auto werd gewond. Twee inzittenden, de 20-jarige H. Linssen cn de evenoude J. A. A. L. Wiermans uit Roermond kwamen daarbij om het leven. Verder werden in het verkeer gedood de 17-jarige Jan Jilderda uit Harderwijk, de 75-jarigo H. Lucasscn uit Heijen, Mevrouw H. Yuy (54) uit Mook, G. Voerhuis (70) uit Almelo, A. Brinkman (72) uit Herwijnen en de 31-jarige M. v. Willigen uit Poederoijen. Voor een vijfdaags bezoek aan de hoofdstad arriveerde zaterdag het Argentijnse opleidingsschip „Libertad" in de haven van Amsterdam. De fraaie driemaster koos ligplaats aan de Oostelijke Handelskade; de masten torenden hoog boven de arm van de havenkraan uit. Afscheidsdefi- lé voor Thomassen ROTTERDAM (ANP) Een se rie manifestaties rond het af scheid van Rotterdams burge meester Thomassen is zaterdag middag op de Coolsingel geo pend met een défilé. Het burge meestersechtpaar zag vanaf de trappen van het stadhuis een twee kilometer lange stoet aan zich voorbij trekken. Vertegen woordigers van 60 Rotterdamse verenigingen, bedrijven, ge meentelijke diensten, muziek- k korpsen en drumbands vorm den dat afscheidsdefilé. Het fes tijn, dat voor nogal wat ver keersopstoppingen in het stads centrum zorgde, was georgani seerd door het comité „Nationa le belangen". Het gebeuren op de Coolsingel werd ook gadegeslagen door de burgemeester van Leningrad, die aan het.hoofd van een klei ne delegatie van deze stad een bezoek brengt aan Rotterdam. Loonsverho ging Duitse O D metaal KREFELD (AFP) Vertegen woordigers van werkgevers en het vakverbond IG Metall zijn het in Krefeld eens geworden over een nieuwe loonsovereen- komst voor de 220.000 metaal bewerkers van de Westduitse deelstaat Rijnland—Westfalen. VATIKAANSTAD (CIC) - Paus Paulus heeft de vierde bis- schoppensynode afgesloten met een rede, waarin hij de sterk beklemtoonde pluriformiteit van de kerk beantwoordde met een uitdrukkelijke verklaring, dat deze pluriformiteit geen af breuk mag doen aan zijn pri maatschap. Paus en romeinse curie - zo ver klaren bevoegde zegslieden in Rome - zijn weinig gelukkig met het feit, dat deze bisschop pensynode zo krachtig de bete kenis van de plaatselijke en regionale kerken heeft bena drukt. Daarover zei de paus: „Wij ver heugen ons eerlijk over de groeiende vitaliteit der plaatse lijke kerken en haar steeds klaarder wordende wil tot eigen verantwoordelijkheid. Dit ver diepingsproces van een wezen lijk aspect van kerkelijke reali teit mag echter geen schade toebrengen aan de gemeen schap der plaatselijke kerken met de opvolger van Petrus". De activiteit van de paus „mag niet worden teruggebracht tot enkele buitengewone omstan digheden". Hij is en blijft het hoofd der universele katholieke kerk" krachtens zijn ambt als plaatsbekleder van Christus en herder der gehele kerk. Als zo danig heeft de paus „hoogste en universele volmacht". Paus Paulus VI. Prins Willem-Ale- xander heoft weer een nieuw beroep gevonden. Was het vrijdag brandweer man, nu It het „trommelaar". Hij marcheerde lustig trommelend met tamboerkorps de Koninklijke Marachaussee mee Nadat deze het eer van een serie wandborden aan Prinses Beatrix had aangeboden. vakbeurs elektrotechniek 74 Dageli|ks 9-17 uur, zaterdag 26 okt.9-15 Nog 3 beursdagen

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11