Vog geen akkoord >ver abortusbeleid KLM GEEFT KRIMP ijmaker 1ST" sn ]en Uyl: „Kabinetscrisis" tikkeltje overdreven mm jan je ispaart tiergie /.d.wiel v.d.wie! Meer zakgeld voor bejaarden Ziekenhuisraad vreest te veel overheidsmacht WERELD MISSIEDAG 1974 GIRO 8725 PMW DEN HAAG Nederlandsche Bank verlaagt rentetarief verdien 'n echte Zaterdag 26 oktober 1974 67e jaargang no. 19951 Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro bank N.V. Leiden - Directeur hoofdredacteur: F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur J. W. C. Leune. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2.49; kwartaal 32.21; jaar 125,25 - losse nummers: 45 cent. Citroentje Zaterdag Ned. I om 20.21 uur Citroentje met suiker; 22.30 uur Great Mysteries. Ned. II 19.30 uur Doris Day; 20.21 uur Toi bij Ted; 22.20 uur Farce Majeure. Zondag Ned. venman (5) Ned. II om 21.20 Colditz. 21.10 i Wol- r aflevering at cn tor regen Matige tot krachtige naar zuidwest krimpende wind. Mid- dagtcmpcraturen omstreeks 10 gra- Zondag: zon 07.25—17.22. Hoogwater Schev.: 0.21—12.52. Lang- watcr: 8.28-20.43. i onze parlementaire redac tie) tf HAAG In politiek Den g duurt de spanning over de rtusproblemen onvermin- 1 voort. Het kabinet-Den Uyl t gisternacht tot kwart over vergaderd over het vervol gbeleid van minister Van tegen de abortuskliniek emenhove in Heemstede. Het inetsberaad wordt maandag- rgen om half tien voortgezet ►r de inhoud van de vannacht ibroken besprekingen wer- geen nadere mededelingen aan. Den Uyl meende, dat de bespre- een sfeer van grote redelijkheid len gevoerd. „Het gebruik van het d kabinetscrisis lijkt me een tikkel- vertrokken". aldus Den Yyl. De pre mier wilde er zich niet over uitlaten of het interpellatiedebat van mevr. Gouds mit (D'66) aanstaande woensdag in de Tweede Kamer al dan niet hoeft door te gaan. Over de feitelijke gang van zaken van de afgelopen weken vertelde Den Uyl, dat hij dinsdag namens minister Van Agt van Justitie mevr. Goudsmit twee dingen had meegedeeld. In de eerste plaats dat minister Van Agt nog geen beslissing over de sluiting van Bloem en- hove had genomen. Ten tweede dat de uitvoering van zijn maatregelen een zoda nig uitstel zou inhouden, dat de Kamer zich erover zou kunnen uitspreken Zoals bekend besloot Van Agt woensdag om de abortuskliniek in Heemstede te doen sluiten per 1 november, waardoor mevr. Goudsmit inderdaad nog de gele genheid heeft om daar volgende week in de Kamer met Van Agt over te debatte ren. Het bestuur van de Bloemenhovekli- niek, waar abortus wordt verricht bij vrouwen, die tussen 12 en 18 weken in verwachting zijn, gaat een kort geding aanspannen tegen de staat De advocaat' van het bestuur zal maandag aan de president van de rechtbank in Den Haag een datum voor het geding aanvragen. Het geding is gebaseerd op een onrecht matige daad van de overheid en een daad van willekeur, dit deelde directeur F. Ka use van Bloemenhove vanmorgen mee. KVP-fractieleider Andriessen heeft ver klaard, dat het om een kritiek moment in de Nederlandse politiek gaat. „Ik ben op een crisis niet uit maar het zou kunnen zijn, dat anderen zodanige stand punten in gaan nemen, dat het erg moei lijk gaat worden", aldus de fractieleider. De heer Andri essen stelde zich nogmaals nadnikkelijk op achter het beleid van minister Van Agt. „Ik kan alleen maar hopen, dat het kabinet het hem niet onmogelijk maakt om de plicht die hij als minister van justitie heeft, ook in dit opzicht, uit te voeren. De sluiting van de kliniek moet doorgaan", aldus de heer Andriessen. In Utrecht is inmiddels het actiecomité „Wij vrouwen eisen" opgericht. Het actie comité is tegen de pogingen abortuskli nieken te sluiten. In Amsterdam wordt zaterdag 14 december een demonstratie gehouden door dit actiecomité. Bij de NVSH-abortuskliniek in Zwolle wordt momenteel een demonstratie en tegende- monstratie gehouden. Pater Koopman van de stichting Recht Zonder Onder scheid heeft gezelschap gekregen van vertegenwoordigers van Man-Vrouw maatschappij. Pater Boromeus uit Didam heeft al 13.000 handtekeningen ontvangen ter ondersteuning van zijn actie tegen abortus. De pater wil zijn actie in Oost- Gelderland ook landelijk gaan voeren. Twee artsen van de in juli gesloten abor tuskliniek Sarphatie-huis in Amsterdam, waar in mei een dodelijk afgelopen abor tus op een Belgische vrouw werd ver richt, worden binnenkort gedagvaard voor de Amsterdamse rechtbank. Aan hen wordt ten laste gelegd het plegen van abortus en het mede-plegen van het ver oorzaken van dood door schuld. VD wil ilitaire hulp »or boeren onze parlementaire redak- tie) HAAG De Tweede Ka arleden Ploeg en Waalkens VD) hebben minister Vrede- van defensie gevraagd of op korte termijn militair rsoneel en transport wil in- tten voor het vervoer van raar landbouwmaterieel uit noordelijke provincies naar !t zuid-westen van Nederland It mogelijkheden heeft in de nd- en tuinbouw. Hierover |n schriftelijke vragen gesteld. THÏÏ11 )RID De Spaanse regering eft een plan aanvaard om te Mnen tot vermindering van ergieverbruik. De levering n olie aan de industrie zal perkt worden tot 90 procent n de hoeveelheid van het gelopen jaar Voor verwar- .d. van huizen zal 80 ocent beschikbaar worden steld. uchtvaartmaatschappijen zul- vluchten moeten annuleren onvoldoende passagiersaan- De temperatuur in open- ire gebouwen zal maximum graden zijn. Van elf uur af de verlichting in de steden op de autowegen beperkt orden ieprogramma's moeten om üf twaalf afgelopen zijn en de houwburgen zullen om twaalf ir hun deuren sluiten, uitge- nderd op feestdagen. lijkt inde poppetjes vanuw ogen! de kleur. Kijkt naar de {gevoeligheid. En gaat dèn pas *r z'n werkplaats. Om maatwerk j maken Om u 'n vrolijke kijk op wereld te gaven, en er goed uit te zien! weet er net fijne van ...van brillen! Nieuwe Rijn 62 Leiden. In het Methodist Hospital in San Antonia (Amerika) is een vierling geboren in het gezin van Sheila en Al Hansen. De bevalling verliep normaal. Moeder en babies maken uit uitstekend. (Van tie) Den Haag De bejaarden in bejaardentehuizen krijgen meer zakgeld. Premier Den Uyl heeft gister» vond in de pauze van het kabinetsberaad meege deeld dat het kabinet akkoord Is gegaan met enkele maatrege len op bet gebied van de bij standsverlening, die ten goede komen aan bejaarden in be jaardenoorden en personen In andere Inrichtingen. Met ingang van 1 janmui 1975 zal het bedrag voor persoonlijke uitgaven (het zakgeld) met 3 procent extra worden ver hoogd. Ten behoeve van bejaar den in bejaardenoorden en an dere inrichtingen, die naast het AOW-pcnsioen nog andere pen sioeninkomsten hebben, zal een gedeelte van deze inkomsten bij de bijstandverlening worden vrijgelaten. Het bedrag van de pensioenvrijlating is bepaald op maximaal 33 gulden per echt paar en 16.50 gulden voor een alleenstaande per maand. Voor personen beneden 65 jaar die in inrichtingen verblijven wordt het vrijgelaten vermogën ver hoogd tot een bedrag Hat voor thuiswonenden geldt De tragiek van de oorlog. Een Cabondiaanse moeder draagt haar kind met zich mee op een oefening door de moddervelden dichtbij de grens met Zuid-Vietnam. Voor het peutertje is de oorlog maar kinderspel. De moeder weet wel beter NIJMEGEN (ANP) De voorzitter van de Nationale Ziekenhuis raad prof. mr. J. de Vreeze heeft gisteren in Nijmegen gezegd te vrezen voor een versterking van de centrale overheidsmacht in de gezondheidszorg. Ook mist hij erkenning door de overheid van de eigen verantwoordelijkheid en de mede-verantwoordelijk heid voor het gezondheidsbeleid van maatschappelijke organisa ties, die voor een groot deel uit het particulier initiatief idjn voortgekomen. Prof. De Vreeze sprak bij de offi ciële opening van een kliniek en het instituut voor neurologie en nèuro-chirurgie van het Nij meegse universitaire St-Rad- boutziekenhuis. Prof. De Vree ze waarschuwde ervoor dat de overhield, uitgaande van de al gemene verantwoordelijkheid van de regering voor de ge zondheidszorg. maatschappelij ke krachten op het gebied van het ziekenhuiswezen of de maatschappelijke gezondheids zorg van zich zal afstoten door een al te centralistisch beleid. „Men kan het erover eens rijn", aldus prof. De Vreeze „dat gezocht moet worden naar praktische oplossingen, zoals de structuurnota gezondheidszorg van staatssecretaris Hendriks doet Maar .een zekere filosofie bij het ontwerpen van een nieuw volksgezondheidsbeleid is beslist geen luxe". De voorzitter van de Ziekenhuis raad had verder grote beden kingen tegen het percentage van acht procent dat in de structuurnota is genoemd als maximum deel van het nationa le inkomen dat voor gezond heidszorg in 1980 beschikbaar kan worden gesteld. Winkeliers bepalen eigen openingstijden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Winkeliers mogen straks zelf bepalen wanneer ze hun winkels willen openstellen voor het publiek. Premier Den Uyl deelde dit gisteravond Voorwaarde is wel, dat de winke liers hun winkel niet langer dan 55 uur per week open houden. ADVERTENTIE De dag is voorbij. Het werk gaat verdc-r Het werk van de jonge Afrikaanse en Aziati sche en andere overzeese ker ken, die in scholen, parochies, ziekenhuizen en vormingscen tra veel meer activiteiten ont wikkelen dan de plaatselijke bevolking financieel kan dra gen. Wij dragen een deel van hun lasten, want het werk moet doorgaan. Daarvoor wordt deze maand geld gezocht, 2,5 miljoen gul den. Duizenden droegen al bij. Dank! Van duizenden ver wachten wij nog een bijdrage. Dank bij voorbaat' Het nieuwe adres van dit na-1 tionale missiebureau, dat ge-1 vestigd was op de Laan Copes van Cattenburch is nu: PMW-NEDERLAND Laan van Nieuw Oost Indië 191 Postbus 2140 Tel. 07045.16.16 Den Haag. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering zal de capaciteit van de KLM op de Noordatlantischc routes voor het winterseizoen 1974-1975 met 25 procent terugbrengen. Dit moet gebeuren door het aantal vluchten met tien procent te verminderen. De maatregel is van tijdelijke duur. Eventuele wijziging hangt af van de hervatting van de bespre kingen tussen de luchtvaartautoriteiten van Ameri ka en Nederland. Dc delegaties van Nederland en de Verenigde Staten hebben dit gisteren meegedeeld na afloop van de luchtvaartbesprekingen die su maandag in Den Haag werden gehouden. De besprekingen worden in de week van 11 november in Washington hervat. Dc Amerikaanse delegatie had tijdens de besprekingen geëist dat de KLM de capaciteit van haar vluchten met de helft zou verminde ren. De KLM noemde die eisen onaanvaardbaar. In een commentaar op het communique van de Rijksluchtvaartdienst en de Amerikaanse onderhandclingsdelegatie zegt dc KLM, dat de huidige vluchten op Noordatlantischc diensten geheel worden uitgevoerd overeenkomstig de bilaterale luchtvaartovereenkomsL Inwilliging van de Amerikaanse eisen zou een ingreep betekenen op de totale operaties van de KLM. Overigens vertoonde de winterdienstregeling voor het seizoen '74 *75 al een beperking van 28,1 procent in vergelijking met de zomerdicnstregeling van dit jaar. Door de toegezegde beperking van 25 procent vertoont de stoelcapaciteit een inkrimping va: AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank zal met ingang van maandag haar rentetarieven over de gehele linie met 1 procent verlagen. De Nederlandsche Bank heeft tot de daling besloten door de dalende tendensen van de rente in binnen- en buitenland en de positie van de gulden in de internationale valutamarkt De verlaging past volgens de bank tevens in de huidige conjuncturele situatie. De laatste disconto-wijziging van de Nederlandsche Bank dateert van 6 december van het vorige jaar toen de rente werd verhoogd met 1 procent Rus vermoordde elf vrouwen MOSKOU (AP) De Mo«kouse politie heeft een 23-jarige man gearresteerd die 11 vrouwen met een mes om het leven sou hebben gebracht De man werd gearresteerd nadat hij donderdagavond weer twee vrouwen had vermoord. De Moskouse politie heeft de bewo ners van flats de afgelopen tijd herhaaldelijk gewaarschuwd. Zij adviseerde vrouwen 's avonds met een metgezel door de stad te lopen. Zes man gered bij schipbreuk Texel (ANP) Zes bemanning sleden van het Noorse vracht schip Gullstryk zijn vannacht om half twee gered van bun zinkende schip. De bemanning sleden werden aan boord geno men door de Noorse kustvaar der Lovima. Het schip raakte omstreeks elf uur in moeilijkheden op onge veer zeventig mijl ten noorden van Texel. Over de oorzaak van de problemen van het schip is niets bekend. Oe Griekse actrice Melina Mercouri is gisteren van vliegveld Schiphol afgehaald door de nieu we burgemeester van Rotterdam, André van der Louw. De actrice is in ons land om een actie voor geldelijke steun voor de Griekse Socialisti sche Partij in verband met de komende verkie zingen, met haar aanwezigheid luister bij te zetten. (ADVERTENTIE) hou ënt Ortro afdeling porsonoefs»- ken kan het wat dat botrclt niet druk genoeg hebben. Welke verploogkurv digo bcltolschrijft voordo volgundo rondo. SUIara Ziekenhuis Olympiaweg 350 - Rotterdam Jongetjes wilden met paard auto stelen EINDHOVEN (ANP) Twee broertjes. Gerne (7) mt Joptt (13) S. hebben gis teren in Eindhoven gepro beerd een auto te stelen met behulp van een paard en wagen. Het duo had de personenauto op sleeptouw genomen. De broertjes zei den de auto te hebben ge vonden. terwijl rij bezig waren met het ophalen van oud papier. De auto werd bestuurd door Gerrie, ter wijl het paard werd ge mend door zijn broer Jopie. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar taalabonnee kost u deze origineel verpakte set hcorlijke Schotse jam. Een feestelijke verrassing bij het ontbijt. (P.S. mocht u zelf nog geen abonnee Wjn. vraag dan een gratis proefabonnement aan. Noteer m.Lv.11 AM al» nieuw kwartaal-abonnee: DUfl Naam. Stuur deze bon in open envelop, Adrn' zonder poitzogei. naar Woonplaaia: antwoordnummer 998, Oen Haag. Stuur de "Schotae jam" naar Naam: leidse fc::::::::::::::::::: courant

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1