Masman: Reacties sportwereld mogen niet uitblijven" Twee Nederlanders in finales van Hollandtoernooi c ï\y Aantal strafzaken opnieuw maar geringer dan voorgaande jaren Morgen conferentie Keerpunt in de Sport Uit jaarverslag KNVB blijkt: VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT Van onze sportredactie )EN HAAG „Het zou onverantwoord zijn, als sportwereld de con fusies naast zich neer- gt en zegt we gaan veer hardlopen". J. Mas- nan houdt van vergelij kingen en zoekt die zo mogelijk van de waarin hij bekend heid geniet. De voorzitter en van FC Twente staat dan tjespok in de conferentie Keerpunt in. de Sport", die morgen in Amster dam wordt gehouden in de de eerste plaats aange- na-kondigd als Tweede Ka merlid. Daarna volgt pas de vermelding voorzitter van FC Twente. Masman beseft dat en handelt er a-ook naar. Hij waakt er voor het woord voetbal te gebruiken. Want in de bijeenkomst, die is be legd door de Wiardi Beekman Stichting gaat het om de sport in het algemeen met dan nog de nadruk op de recreatieve sector. Masman zal het wel hebben het deel, dat hij het beste kent: Topsport. Niet alleen om dat hij daarvoor was aange zocht door het wetenschappelijk bureau van de PVDA, maar ook omdat hij vindt dat het onder deel in het rapport „Keerpunt in de Sport" het uitgangspunt van de vergadering er maar bekaaid af komt. „Het is een uitstekend rapport, waarbij ech ter de nodige uitroeptekens en vraagtekens moeten worden ge plaatst. Men gaat uit van een leer scherpe analyse. Dat leidt vaak tot overdrijving. Zoals het icompetitie-element, dat wordt afgekat. Het aantrekkelijke van Tweede Kamerlid en voorzitter van FC Twente Masman. het rapport is de relativering, die direct daarop volgt". Met kreten als „sportuitbuiting" en „sportvervuiling", door de au teurs Crum en De Leeuw ge bruikt, kan Masman het wel eens zijn. „Maar het onderdeel topsport is zo ontzettend speci fiek, dat het niet in het geheel van het rapport past. De proble men zijn zoveel omvattend, dat ze in vergelijking met het re creatieve deel, onvoldoende zijn belicht". Bewegen De voorzitter van FC Twente zal dat morgen in de vergade ring, die zo is de planning zes uur zal duren, ook weerleg gen. „Het hoofdthema is om de mens meer plezier in bewegen bij te brengen. Daar sta ik volle dig achter". Met als gevolg, zo wil „Keerpunt in de Sport", opoffering van accommodaties van de georganiseerde sport, die nota bene zelf zo vaak met plaatsruimte woekert. „Ja maar", verdedigt Masman, „de bestaande accommodaties moe ten rendabel worden. Een voor beeld: Als mensen willen trim men moeten ze op asfalt lopen. Dat is slecht AJs er nu een "'"■Js&x* 'M Zo liggen veel voetbal velden erbij na de over vloedige regen van de laatste weken. Vele club mensen worden ingescha keld om het terrein weer speelklaar te maken, het geen geen eenvoudige op gave is. Hier en daar heb ben de velden meer wea van gebied met drijfzand, elders is er sprake van een waar bassin. Bovendien doet ook de herfst zich gelden. Daarom worden ook de tribunes maar even meegenomen". Deze drie situaties trof onze foto graaf bij het Rijswijkse RVC. Tips voor Duindigt (Van onze paardensportmede- werker) DEN HAAG Zeven draverij en en drie rennen staan er zater dagmiddag op het programma op Duindigt. Eerste start is om één uur en de tips zijn: RIELPRIJS: Lana Wood, Luxor A en Majoor Voorne. RHENOYPRIJS: Max Record. Libre van Voorne en Lady Ly- DARLING HAWKPRIJS: Not So Bad, Artois en Step Down. PRIJS DER DRIEJARIGE STAYERS: Mistral Nora, Maar ten D en Maestro Cavaljos. K.N.H.R.V.-prijs: Orient Ex press, Tudor Roussi en Ophelie. RUURLOPRIJS: Karei Duke, Lady en Joke. RODENPRIJS: Kalief R, Mila G en Leanne Fortuna JOY DE ROSTELLONPRIJS: Susy A, Lavendel en Sir Wessel. RUIMENPRIJS: Lady Belle. La dy Hwleen V en Ka Bond. RIJSPRIJS: Makore Du Bois. Klosivier B en Leatine. sintelbaan verlaten bij ligt, zegt. ik: Lopen maar. Wij bijvoor beeld in Twente hebben twee banen. Dan zou je een van de twee voor recreatieve sport kun nen gebruiken". Maar ook even zeer gaat de conclusie van een weekblad op, dat men uit moet gaan van de volgende nadelen: 1. Nederland is niet sportmin- ded, 2. Onbekendheid van de sporten, 3. Geen accommoda ties, 4. Gebrek aan kader. Mas man staat daar volledig achter. Pasklare oplossingen heeft hij' niet. „De beroepssporters zou den bijvoorbeeld een kader functie kunnen krijgen". En dan verwijst hij weer naar het rap port van Crum en De Leeuw. „Hier wordt de sportwereld op basis van de analyse een weg gewezen". Vreemdeling De voorzitter van FC Twente rekent op reacties. En acties. „De sportwereld kan niet lan ger onder het mom van: Sport en politiek gaan niet samen, als een vreemdeling aan de conclu sies van de conferentie voorbij gaan. Ook al wijzen ze het af, men moet reageren. Het zal ern stig zijn, als het niet het geval is". De belangstelling vooraf een medewerkster: „De conferentie loopt geweldig. We hebben al 150 aanmeldingen ontvangen"- is in elk geval veelbelovend. Po litiek Den Haag bereidde zich gisteren in alle stilte voor. Men wilde niet gestoord worden. Hoofd afdeling sport van CRM, J. van Gorsel: „Het is zo goed als zeker dat de minister komt en de staatssecretaris. Ik ben erg benieuwd, wat eruit komt". De laatste spaarzame woorden uit de mond van Van Gorsel hebben betrekking op de toe spraak, waarmee hij morgen de rij sprekers opent. En nog eens benadrukkend, dat hij „erg veel waarde hechtte aan de bijeen komst", besloot Van Gorsel met: „Ik zeg niets meer. Ik wil de eer aan de vergadering laten". Mas man is, voor de conferentie, waar ook Rien Bal (sportzaken Amsterdam), Anne Vondeling (PVDA). W de Heer (NSF) het woord zullen voeren, heel wat openhartiger. De sport is in het geding en dat alleen is al zijn politieke motieven niet uit te sluiten reden voor zijn ent housiasme. Het staat vast, dat hij de positie van de topsporter met hand en tand zal verdedi gen. Maar het recreatieve ge deelte is. aldus „Keerpunt in de Sport" het belangrijkst. Of zoals directeur Gortzak van de WBS samenvatte: „Hoe leuk het kan zijn een goede voetbal wedstrijd te zien, het doen is toch belangrijker. Voeg daarbij de werkloosheidsstijging met als gevolg meer vrije tijd en het steeds grotere belang van de sport is verklaard". De standpunten die morgen uit de conferentie naar voren ko men, moeten een aanwijzing zijn voor de overheid. Gortzak: „Het is een poging tot een aan zet. Ik denk, dat er leuke dingen uit zullen komen". En enigszins geheimzinnig voegt hij er nog aan toe: „We zijn op alles voor- KEES KOOMAN PACINI 11 Tonnie Krijgsman heeft zijn tegenstander neergehaald, maar helaas gold het geen halve finalepartij. DEN HAAG Ton Krijgsman mocht nog zo verheugd door de ring dansen, ook hij moet zich later hebben gereali seerd dat zijn overigens fraaie zege op de Joegoslaaf Cajcin slechts behoorde tot het randgebeuren. Voor de Neder landse lichtgewicht zelf was de voortij dige overwinning natuurlijk leuk, maar het kon bij het publiek toch niet de nare smaak wegnemen die een blik op het programma van gisteravond van het Holland Bokstoernooi veroorzaakte. Want wat als halve finale-avond was aangekondigd bleek in de praktijk niet meer te zijn dan een „aangekleed" avondje met slechts vier semi-eindstrij- den. Daarin slaagde overigens de donkere Wilbert Orte ga zich voor de slotavond te plaatsen door een niet overtuigende puntenoverwinning op de Tsjech Ondrej Botansky. Die zege bracht het aantal va derlandse pugilisten op de laatste dag van het Hollandtoernooi op twee. want eerder had Johan IJsselmuiden zich dankzij een wel bijzonder gun stige loting hij behoefde slechts een partij te winnen van een optreden in het Frans Ottensta- dion in Amsterdam vanavond verzekerd. Niet imponeren Bijpi rogramma In het bijprogramma mochten ook Jan Huppen, Gerard Brouwer en Peter Remmers acteren. Hup pen verloor op punten ondanks het feit dat hij zijn tegenstander in de slotronde nog voor acht tellen rust bezorgde. „Ik stond voor m'n gevoel na de eerste twee ronden licht op punten achter. Maar die meende ik toch wel te hebben wegge werkt". De jury dacht er anders over en gaf de zege met een score van 4-1 aan tegenstander Peshev uit Bulgarije. Remmers verraste door al Wilbert Ortega kon niet imponeren tegen de Ts jech Ondrej Botansky. De Nederlander, tegen wie in eigen land nauwelijks iemand is te vinden die het tegen hem durft op te nemen, demonstreerde daardoor een gebrek aan ringroutine die Botansky dankbaar aangreep. De Tsjech counterde goed tegen een zijn dekking verwaarlozende Ortega die te belust was op zijn eindstoot, maar bijna voort durend de juiste lengte miste. Botansky, die deson danks op punten achter kwam, probeerde in de slotronde nog een voortijdige beslissing te force ren. maar Ortega bleek toch de betere bokser Hij won terecht met 3-2. Finalisten Uit de gevechten van gisteravond in sporthal Overbosch zijn de vier resterende finalisten te voorschijn gekomen. De Rus Valerie Udovik, die twee ronden lang met zijn bekeken boksen de Spanjaard Jose Manuel Canet overtroefde moest tot zijn verbijstering in de slotcditio zwaar in de verdediging. Canet, die luistert naar dezelfde voor namen als zijn fameuze landgenoot Urtain, bezat de conditie en de moed om furieus aan te vallen en daarmee de Rus in moeilijkheden te brengen. Udovik moest veel nemen, maar tegen het einde herstelde hij zich. Canet had zijn felbegeerde eindstoot niet kunnen plaatsen en dat betekende dat Udovik zich finalist mocht noemen. De donke re Brit Garfiel McEwan verbaasde de toeschou wers door zonder met de open te knipperen de zwaarste stoten van de Tsjech Ludevit Gyerak te „nemen". Daartussendoor liet hij zichzelf ook niet onbetuigd, hetgeen een spectaculaire slotpartij te zien gaf. Geyrak won tenslotte op punten. FRANK WERKMAN Uitslagen halve finale*: veder: Awctixian (Ru*) w.o.p.v. Hutchinson (Sch); lichtweltcr Ortega (Ned) wo p v Bo- Unsky (T*j); weiter Udovik (Ru») w.o.p.v Canet (Spa): half rwaar Gyerak (T*j) w.o.p.v McEwan (En*). RFIMTIPS dor in9tdor rontips van dit sei zoen voor zaterdag komon van do chef van de afdoling renwe- zen do Hoor Pim Kohier. DARLING HAWKPRIJS: 1 Not So Bad (Smith). 2. Mountain Track (Vandeuren). 3. Arequipa (Davis), outsider: Stal Nuy. K.N.H.R.V.-priJs; 1. Tudor Roussi S (Van Gisteren), 2, Ebel- toft (Treanor), 3. Orient Express (Smith) en outsider: Ophelie (Davies). JOY DE ROSTELLONPRIJS: I. Stal Nuy (kenzc Mano River on Susy A. Sir Wcsscl (Weiss). 3. Lavendel (Smith) en outsider: Nerrygo (Hallam). De Graafschap Van onze sportredactie ALMELO De Graafschap heeft belangstelling voor de schotvaardige aanvaller van Heracles, Hans Polko. Naast Dc Graafschap toont ook Racing Strasbourg, de club van Hcn- nie Hollink grote interesse. Polko is contractueel met Hera cles verbonden, maar overweegt dc arbitragecommissie in te schakelen als blijkt dat onder handelingen met De Gruufschap een definitiever karakter krij gen. Sportwereld OSLO Kees Verkerk is be noemd tot coach van een sportvereniging in Kristian- sand. AMSTERDAM - Het biljart conflict in België is opgelost Dc spelers boden excuses aan voor hun weigering niet in het nationale kampioenschap uit te komen. DEN IIAAG Het wereldkampioen schap voetbal en de verhuizing van Den Haag naar Zeist worden door de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond genoemd als dc hoogtepunten van het bondsjaar 1973-1974 waarover onlangs het jaarverslag is uitgebracht. Voorts memoreert secretaris-penningmeester Henk Burgwal dc registratie van het 900.000ste lid in zijn voorwoord, waar in voorts melding wordt gemaakt van de eerste officiële damcsinterland te gen Engeland, de moeilijke periode tij dens de autoloze zondagen en de trans fer van Johan Cruyff naar Barcelona. In het uitstekend verzorgde boekwerk (197 pagina's) wordt uiteraard het groot ste deel van de ruimte ingenomen door cijfermateriaal. Zo blijkt onder meer dat de KNVB in het vorige seizoen niet minder dan 6.974 verenigingen telde, waarbij de clubs met een afdeling da- mes- cn zaalvoetbal buiten beschouwing blijven. In totaal namen 39.478 elftallen deel aan de diverse competities, waar van de juniorenafdeling met ruim 17.500 spelers het leeuwendeel voor zijn rekening neemt. De wedstrijden werden geleid door 12.591 scheidsrechters. Zestien In het bondsjaar '73-'74 vroegen zestien clubs toelating tot de KNVB aan, het geen exact hetzelfde aantal is als het jaar daarvoor. Van het inmiddels inge gane sponsorreglement maakten twee grote verenigingen, Sneek en Gcrmani- cus, inmiddels gebruik. Het aantal over schrijvingen nam grote Vorig seizoen was dat getal meer dan 10.000, waardoor administratiekosten en personeelsbezetting moesten worden aangepast. Betaald voetbal Het scctiebestuur betaald voetbal kwam niet minder dan 24 keer in gewone vergadering bijeen, terwijl vijf algeme ne vergaderingen werden gehouden. Het vertrek van Cruyff naar Spanje leidde zelfs tot een bestuurscrisis. De afschaffing van het transfersysteem was een tweede opmerkelijke gebeurte nis in het betaalde voetbal. Voorts werd besloten dit seizoen in de eredivisie ook periodetitels te vergeven. Amateurs Uit de amateursecties het volgende: voor het e^rst werd in juni dit jaar gestreden om de damcstitel, die ver overd werd door Reutum. In district west II onderging het bestuur een be langrijke wijziging Na vele jaren bc- stuursarbeid te hebben verricht traden de heren Gcrrit Been (voorzitter) en Teun v.d. Akker af. Rechtspraak diend. waarvan er 76 werden afgewe zen. Daarmee is het aantal beroepen vrijwel gelijk gebleven. Aan de arbitra gecommissie werden tien geschillen voorgelegd. De strafcommissies erken nen dat he.t aantal strafzaken opnieuw is gestegen, maar geringer dan de laat ste jaren. Het boekingsysteem functio neerde in het derde jaar van haar be staan uitstekend. Er werden 223 eerste. 40 tweede, zes derde cn twee vierde boekingen geregistreerd. Verdeeld over de districten steeg het aantal strafgeval len-als volgt: west I (van 1268 naar 1376), West II (van 1095 naar 1133), Oost van 593 naar 623) cn Zuid II (van 603 naar 640). Het aantal gevallen daalde in Zuid I cn Noord. De stijging over de drie sectics was als volgt: betaald voet bal (van 351 naar 374), zondag (van 3647 naar 3714) en zaterdag (van 961 naar 988). In west II steeg het aantal strafza ken van 610 cn 69/70 tot 7133 in 73/74. Het aantal mondelinge onderzoeken in het betaalde voetbal daalde met vier tot 26. Ongevallen Een andere cijferreeks levert het aantal ongevallen bij de amateurs op. Uit de statistiek blijkt dat er 895 beenbreuken voorkwamen, 359 armfracturcn. 193 sleutelbeenbreuken, 5378 boenletsels, 975 armverwondingen, 403 hoofdblessu res. acht ernstige schedelletsels en vijf tien doodsgcvallcn. Uit een specificatie blijkt dat Zuid-Holland van het totaal van financiële er niet minder dan 2127 voor zijn rekening neemt. Uit het financiële gedeelte van het jaar verslag blijkt dat de KNVB het pand aan de Verlengde Tolweg in Den Haag heeft verkocht voor het bedrag van ƒ1.800.000. De nieuwbouw van het bondsburcau kostte ƒ2.551.047, terwijl met de gebouwen op het sportcentrum een bedrag gemoeid was van 8.009.700- Een aardig postje in het financiële over zicht tenslotte vormt de 10.000 gulden onder het hoofd vergeefse reizen. FRANK WERKMAN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11