De Rijnsaterwoudenaren moeten ver lopen voor een lekker pilsje Leiden wil industrie in de Stevenshofj espolder 't RECHTHUIS VERPAUPERT VOLLEDIG ogentld Bijzondere zangavond in de Immanuelkerk ,Trompweg mag geen verkeersriool voor Leiden worden' burgerlijke /tend PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 Van een onzerverslaggevers RUNSATERWOLDE - Cafe-res- taurant 't Rechthuis in Rijnsa- tcrwoude is een typisch voor beeld van de verpaupering van de oude dorpskern. De deur naar de donkere gelagkamer zit nu bijna een jaar potdicht, de tap begint te roesten en de vervuiling neemt onrustbaren de vormen aan. Ook uitwendig maakt het toch al antieke pand door achterstallig onderhoud een zeer verwaarloosde indruk. Een huizenhoge doom in het oog van de autochtone bevol king en de gemeentelijke over heid, welke groepen toch een menselijke behoefte hebben aan een ruimte ter verpozing en voor het smeren der kelen aangewezen zijn op café Keizer in de buurgemeente Leimui- den. „Doodzonde", noemen 3e direkte omwoners van 't Rechthuis de vervallen staat van de „kroeg" en het steeds weer manifeste rende gemis aan een lekker koud helder wit gekraagd pils je. Want zeg nu zelf, een biertje of een pikketanusje drink je toch het plezierigst in gezel schap van collega-drinkers en onder het genot van een spelle tje kaart, een potje schaak of het ivoren getik van de biljart ballen. Dit alles echter behoort tot het enkele jaren verre verle den en de oudere stamgasten denken nu met weemoed aan de tijd, toen ze na uren van noeste arbeid op het land of op het kantoor even het Rechthuis binnen konden wippen en on deruit zakken zonder dat moe der-de-vrouw met argusogen het vloeistofniveau in de fles in de gaten hield. De ondergang van het bruine ca fé kondigde zich ongemerkt aan, toen de familie De Boer, ruim vijftig jaar lang de recht matige eigenaar van het etablis sement, de zaak openbaar ver kocht Deze transaktie vond zo'n twaalf jaar geleden plaats. De koper was een bakker uit Nieuwkoop, die zich al dadelijk bekocht voelde en het café, an nex restaurant, vergaderzaal en hotel meteen weer van de hand deed. Via via kwam 't Recht huis terecht bij mevrouw Zwijnsbergen-Paap uit Zand- voort, zakenvrouw van top tot teen. Zij verpachtte de boel - Het verpauperde ca'fe- restaurant 't Rechthuis in Rijnsaterwoude. café plus de bijbehorende wo ning - aan de heer G. D. H de Koff en zijn gezellin. De ondergang van het monumen tale café was een feit want pachter De Koff sprak de taal van de dorpelingen niet Hem wordt verweten, dat er een ge zellig praatje nooit af kon, vaak iets niet in huis was en dat hij met een dubbel krijtje op de lei schreef. De los-vaste klanten verdwenen al spoedig, de stam gasten hielden het iets langer uit Tot het biljart- en ka: '.- clubje ter ziele gingen en de vissers weg bleven, omdat de huurprijzen van de roeibootjes weer omhoog gingen. De heer De Koff werd een persona non grata, voelde zich dan ook zo en hing zijn glazendoek aan de wilgen. Daar wappert hij nog. De naam ,,'t Rechthuis" doet ver moeden dat de eerste steen reeds vele jaren her is gelegd en dat er niet altijd kwistig met geestrijk vocht is omgespron gen. Een oude prent uit het jaar 1667, daf thans in het bezit is van het Gemeentelijk Archief te Leiden, toont het café in zijn oorspronkelijke gedaante: een huis waar vrouwe Justitia, ge- blindoekt en met weegschaal en zwaard, de vonnissen Naast het rechthuis stond het huis van de baljuw, zoals de prent toont. Het is jammer, dat het aantal monumenten ons boven het hoofd groeit anders zou 't Rechthuis zeker op de befaam de lijst zijn geplaatst. Met zijn ruim 300 jaren is de vervuilde drinkgelegenheid verreweg het oudste gebouw in Rijnsater woude. Zware vrachtwagens denderen er iedere dag langs, tot grote zorg van de bewoners in de oude kern langs de Herenweg. Behal ve het verwaarloosde café heb ben ook hun huizen te lijden van het donderend geweld van de zoveel-tonners, die het weg dek reeds aan flarden hebben gereden. Indien het Rechthuis niet snel een goede opknapbeurt krijgt, het geen geen overigens duizenden' kost, zal er spoedig niet veel meer van over zijn. Volgens zeggen is de huidige eige naar, de heer G. F. Stroek uit Oude Wetering, van plan het café zijn verlavende functie te rug te geven, maar zeker is dit niet. De heer Stroek is thans met vakantie en kon hierom trent geen mededelingen doen. Van het gemeentebestuur mag er alles mee gedaan worden: in stand houden, verbouwen tot woning of slopen. Als er maar iets mee gebeurt, want zoals het Rechthuis er nu bij staat is werkelijk „doodzonde". Arnold Hendriksen Leidse vaart nooit meer fris zwemwater Bij de Leidse Vaart wordt op het ogenblik hard gewerkt om de nieuwe riolering en gasleiding samen te laten afzinken. De riolering die loopt vanaf de Rijnsburgerweg wordt aange sloten op het nieuwe rioolpers- gemaal, dat de gemeente Voor hout nog dit jaar in gebruik hoopt te nemen. Daarmee komt een einde aan de lozing op de Vaart. Omdat er toch diverse kolken moeten worden openge laten, zal men in de Leidse Vaart echter nooit op fris zwemwater kunnen rekenen. Van onze correspondente Rijnsburg Gisteravond was er in de Immanuëlkerk een bijzon dere zangavond georganiseerd. Medewerkenden hieraan waren Het Bejaardenkoor en het tienerkoor, beiden oJ.v. Peter Bontje, organist Hans van Kruistum, trompetist Herman de Mooy en sopraan Lenie Plezier. Het was een fantastische avond, waarbij ook de Nederlandse Bijbelkiosk vereniging aanwezig was. De samenzang werd eveneens geleid door Peter Bontje. De gerefor meerde dominee A. G. Baayen en de hervormde dominee H. van Niel verleenden ook hun medewerking. Bob Vrieling, de Nederlandse beroepszanger, cabaretier en gita rist trad gisteravond op voor de bewoners van „Avondzon" in Rijnsburg. Ook de bewoners van de bejaardenflat waren wel kom. Om half acht kregen de aanwezigen een kopje koffie, waarna Bob Vrieling zijn repertoire ten gehore bracht Het programma ging er best in, temeer het voor iedereen verstaan- baar was. De luisteraars hebben zich best geamuseerd. Voorschotens raadslid onthult geheim plan: Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Tijdens de vaststelling van het bestem mingsplan Noord-Hofland, de Voorschotense uitbreidingswijk die aan drie kanten omsloten is door Leids grondgebied, waar schuwde het progressieve raad slid Joop Goosens ernstig voor het gevaar dat deze wijk over spoeld zal worden door het zware wegverkeer. Naast alle reeds bekende toe komstverwachtingen stelde hij aan zijn partijgenoot wethou der A. Eveleens de retorische vraag of deze beleend was met de plannen het terrein van de Stevenshofjespolder (gebied tussen De Vink en Haagsche Schouw) te maken tot een in dustriegebied. Wethouder A. Eveleens, in het dagelijks leven topambtenaar bij Binnenlandse Zaken o.m. belast met toezicht op de „artikel 11 gemeenten", liet niet blijken of hij inderdaad met de plannen van Leiden be kend was. Wel deelde hij mee dat de Trompweg slechts als vlek op het plan voorkomt, waardoor de „witmaker" altijd nog kan toeslaan, hoewel Voor schoten over de toekomst van deze weg zeker met de buurge meente Leiden zal praten. Grenswijziging grote grenswijziging tussen Voorschoten en Leiden toege wezen aan Leiden en bestemd voor de woningbouw. Enige ja ren terug was de woningbouw daar nog een aktueel punt Mr. Joop Goosens weet thans ech ter zeker dat het huidige ge meentebestuur binnenkort een voorstel kan verwachten om van de „Rijkdijk" een industrie gebied te maken. Het industrie gebied „De Grote Polder" is vrijwel vol. Joop Goosens heeft zijn informatie uit een brief van het Leidse P.A.K. Op deze brief stond niet expliciet „geheim" en als voorstander van een volle dig open bestuur heeft hij via de Voorschotense gemeente raad de Leidse plannen open baar gemaakt Voorkomen is beter dan genezen en de rust en veiligheid van de bewoners van de wijk Noord-Hofland staan bij mr. Goosens voorop. Grens In de zestiger jaren werd een plan ontwikkeld, waarbij Lei den grondgebied van omliggen de gemeenten toegewezen zou krijgen om de noodzakelijke woningbouw te plegen. Voor schoten gooide zich in totaliteit tegen deze anexatie en wist te bereiken dat het eerste plan waarbij alle grondgebied ten noorden van „De Zilverfa- briek" naar Leiden zou gaan niet doorging. De grens werd toen De Korte Vliet en de spoorbaan Leiden-Den Het re sultaat was dat Leiden alleen via Voorschotens grondgebied het nieuwe stuk Rijndijk kon bereiken. De polder Noord-Ho fland was alleen aan het zuiden met Voorschoten verbonden en verder omringd door Leids grondgebied. Twee jaar geleden werd de grens tussen Leiden en Voorschoten, na overleg, nogmaals gewijzigd. Leiden kreeg het stukje Vink- weg, waardoor in ieder geval Leiden via eigen grondgebied de wijk Stevenshofjes (Rijn dijk) kon bereiken en Voor schoten de overweg „De Vink", verkeersobstakel, aan de zor gen van de Leidse politie kon overlaten. Weg r is moeilijk een uitbreidings wijk te bedenken, die meer toe komstproblemen heeft en die bovendien zo belangrijk is voor een nabuurgemeente, dan de wijk Noord-Hofland. Om aan te tonen dat Voorschoten de pol der Noord-Hofland dringend nodig had om te voldoen aan de woningzoekenden uit de Haagse agglomeratie, is direkt met de woningbouw aan de kant van „De Vink" begonnen. Thans wonen er ongever vier duizend mensen, maar de ge plande verbinding met het dorp Voorschoten is nog steeds niet gereed. De Admiraal de Ruyter- singel wordt eerst nu aange legd, waardoor niet meer alle verkeer via de Leidse weg nood zakelijk is. De ongeveer 28.000 inwoners van de uitbreidingswijk Leiden Zuid-West, veelal forenzen, zoe ken een kortere verbinding met Den Haag. Op papier bestaat deze verbinding via de geplan de Noord-Hoflandbrug over de Korte Vliet en dan via de Trompweg, Admiraal de Ruy- tersingel richting Leidse Baan (die er waarschijnlijk nooit komt). De Nederlandse Spoor wegen hebben aan de spoorlijn Grote toeloop bezinningsdag De bezinningsdag van de RK Be- jaardenbond Lisse heeft dusdanige grote toeloop var langstellenden veroorzaakt, dat de organisatoren twee dagen hebben nodig gehad om de enorme stroom mensen te kun nen ontvangen, 's Ochtends las pastoor Straathof in de St. Agathakerk de Heilige Mis en 's middags was hij tijdens een bijeenkomst in het Trefpunt op nieuw aanwezig om te spreken over de vraag: „Kunnen wij nog iets betekenen voor de maatschappij". Hij wees erop dat iedereen een speciale taak heeft en daardoor zeker van belang is. bij „De Vink" in de wijk Noord Hofland een nieuwe halteplaats gepland, terwijl bovendien de gehele spoordijk de hoogte in zal gaan. Voordeel van deze hoge spoorbaan is de mogelijk heid tot een volledige integratie te komen tussen Noord-Hofland en de Leidse Rijndijk. De wijk Noord-Hofland krijgt ook nog de geplande Rijksweg 11 in de wijk met o.a. aan- en afvoerwe- gen. Vrees De vrees van Joop Goosens is waarschijnlijk de vrees van de gehele Voorschotense gemeen teraad: Via Noord-Hofland gaat straks al het verkeer uit Alphen en Leiden richting Den Haag en wanneer dan de Leidse Rijn dijk industriegebied wordt, dan betekent dat ook een grote toe vloed van zwaar wegverkeer. Daarom is het knelpunt in het bestemmingsplan Noord-Ho fland voor de Progressieve fractie in de Voorschotense ge meenteraad de Trompweg. De ze mag niet breder worden dan thans en alleen geschikt zijn voor wijkverkeer. De brug over De Korte Vliet behoeft er voor mr. Goosens helemaal nooit te komen en Voorschoten zal het plan van Leiden om van de Stevenshofjespolder industrie gebied te maken zeker bestrij den. .useum Volt onkunde: 20.00 uur - Lc- met dia's over Ierland. Ruimtelijke Ordening en Openbare. -inde 2a: 20.00 uur Informatie, d K. W. J. Leids City Centrum: tot 21.00 uur Koop- - ..Met C Hol t se: 22.01 T Studium Generale atrum THu?dt3 ak-theater n.j ..Het surrealts lezing door pror Hammaeher urgstceg: Leidse Antiekmarkt, vanaf 1 Mare kerk: vertrek excursie langs Leidse - „Met geslt eclspcl. rstellin Blauw Zwart bouwt nieuwe kleedkamers Van onze correspondent Wassenaar De sportvereniging Blauw Zwart werkt op het' ogenblik aan een belangrijke uitbreiding van de kleedkame raccommodatie op haar aan de Dr. Mansveltkade. De kosten van het project worden op 450.000,- geraamd. Van dit be drag zal 200.000,- door de ver eniging zelf worden opge bracht, grotendeels door middel van zelfwerkzaamheid. Voor het overige bedrag van 250.000,- zal de vereniging een lening sluiten. Dat betekent voor Blauw Zwart een lasten verzwaring met ruim 30.000,- per jaar. De vereniging moet, aldus burgemeester en wethou ders in een ontwerp-raadsvoor- stel, in staat geacht worden de ze extra lastenverzwaring op te vangen uit de winsten die in de kantine gemaakt worden, sa men met incidentele winstge vende akties. Burgemeester en wethouders willen de raad voorstellen de door Blauw Zwart te sluiten geldlening van gemeentewege te garanderen. Het college herinnert er aan, dat de vereniging in de laatste jaren op dezelfde wijze een tri bune en terreinverlichting ter waarde van 360.000,- tot stand heeft weten te brengen, terwijl alle gebouwen thans tot op 1,- zijn afgeschreven. Het voorstel tot het verlenen van een gemeentelijke garantie zal, voordat het in de gemeenteraad aan de orde komt, worden voorgelegd aan de commissie Financiën, die op maandag avond 4 november a.s. in het openbaar vergadert. In deze vergadering zullen ook voor stellen aan de orde komen be treffende het aangaan van vas te geldleningen in 1975, kas geldvoorzieningen, kosten ste- debouwkundige voorzieningen, subsidieverzoeken, aanschaf fing van nieuwe verbindings middelen ten behoeve van de politie en een verhoging van de gemeentelijke garantie aan de Stichting Zomerland, die bij het Dierenpark een verzorgingsflat voor bejaarden bouwt. Uitzendbureau gaf werk aan te jeugdigen Van onze rechtbankverslaggever Den Haag/Leiderdorp De Haagse politierechter heeft de eigenaar van een uitzendbureau uit Leiderdorp veroordeeld tot een boete van twee maal vijf honderd gulden. De uitzendbu reau-houder had zich enige tijd geleden tot twee keer toe schul dig gemaakt aan het geven van werk aan jongeren beneden de Het bemiddelen bij het vinden van werk voor iedereen bene den deze leeftijd is slechts toe- gestaan, wanneer een speciale toestemming van het ministerie is verleend. De Leiderdorper beschikte echter niet over zo'n vergunning, hoewel hij deze wel had aangevraagd. De verdachte voerde als argu ment aan dat het nog veel te vaak voorkomt dat de jeugd tegen te geringe betaling, te zware werkzaamheden moet verrichten. „Juist een uitzend bureau zou er op toe kunnen - zien, dat dit soort wantoestan den uit de wereld worden ge holpen", was zijn standpunt. ng iet- ke de en Omzet Rabobank Voorhout: ruim f 313 miljoen. Van onze correspondente Voorhout Op de jongste jaarvergadering van de Ra bobank in Voorhout, werd de gang van zaken toege licht, over het afgesloten jaar 1973 .Er bleek f 1.200.000,- meer aan spaargelden te zijn, dat in het jaar ervoor. Totaal is er fl6.344.076.aan de bank in bewaring gegeven. Het aan tal spaarders liep op met 137 tot 5136. In totaal werd een bedrag van ruim f.313.000.000 omgezet. GETROUWD: B E Spiegeler. Johar Rooi). Cornelia M M.;

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4