Verbeten nicotine Allerlei(ds) VERTROUWEN IN CENTRUMFUNCTIE Attractieve rijpere modeshow in Leiden-Noord ■P Maar ook alcohol, koffie en overwerk zijn uit den boze Na zes jaar keutelen doorbraak voor Leidse "Spirit of St. Louis' bio/copcn burgerlijke /tand DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden akh>^' muuiiiimiuiiniiuiuiniiiiiiiDL iQuniiiiiniiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiinniu Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op vrijdag 30 okto ber krijgt „winkelader" van de Haarlemmerstraat er een trek pleister en koopgelegenheid bij. Dan opent op nummer 54 waar jarenlang het meubel paleis Leeuwin was gevestigd - het bedrijf van Schnitzler, complete woningtextiel, zijn poorten. Daar zit een groot fes tijn voor de hele Haarlemmer straat in, belooft de heer A. D. Schnitzler, directeur, die on danks de niet al te glorieuze omstandigheden voor de mid denstand toch Leiden heeft ge kozen voor zijn zevende (de andere zes liggen in Den Haag, Voorburg, Delft en Vlaardin- gen) vestiging. „Daarvoor zijn eigenlijk twee re denen: wij zijn Leidenaars van huisuit (ik ben zelfs in de Haar lemmerstraat geboren) en het pand was altijd al ons eigen dom. Verder weten we wat we doen. Ons prijspeil ligt beneden de gemiddelde prijzen en we mikken op de omloopsnelheid van een courant assortiment, dat voornamelijk op de mid denklasse is gericht. Daarbij komt, dat ik een vast vertrou wen heb in de centrumfunctie van L«iden. Bij de narigheden met het winkelapparaat in deze stad zou de middenstand eigen lijk de hand in eigen boezem moeten steken, bij de tijd blij ven, niet wachten met verbou wen en presenteren tot het te laat is; en de zaak regelmatig doorlichten. Als die „thermometer" goed in de gaten wordt gehouden kunnen wij, middenstanders groot en klein, elkaar tot steun zijn. We mogen nu toch wel al stellen dat het met de Haarlemmer straat als promenade over een brede linie de goede kant uit gaat", aldus de heer Schnitzler. Na een grondige verbouwing zal het interieur van het pand in zijn presentatie zijn aange past aan de laatste eisen, „een manier van presenteren, die voor Leiden nog onbekend is", meent de heer Schnitzler, die zelf de opzet van het interieur heeft ontworpen, omdat dit een hobby van hem is. Er komt zelfs een superlatief in de Haar lemmerstraat: „We zijn op het gebied van woningtextiel de grootste in Nederland". Dat wordt dan 9P z'n minst „kamer- IIIIIIIUIIIIIIIIIIIllllli LEIDEN De predikanten ds. D. Vink en ds. J. Reith kennen elkaar al jaren. Ze gaan zelfs samen met vakantie, ofschoon ze weerstand bieden aan de meest voorkomende ijdelheden. Het is zelfs gebeurd dat ze, aan de oever van de Moezel waar de wijnranken overvloediger zijn dan de mensen vrolijk werden na het drinken van grote hoeveelheden alcoholvrije druivensap. „Dat is geen grapje (al was het wel grappig), dat kin voorkomen, heeft men ons toen uitgelegd", vertelde gisteravond ds. Reith tot bijna 40 cursisten die in de bovenzaal van het Stadsgehoorcom- plex bezig waren het roken eraan te geven. Vijf avonden wordt vanwege de stichting BOTA (Bond Opvoe ding tot Abstinentie), uitgaande van de Zevende Dags Adventis- 1 ten, een cursus gegeven aan vastberaden mannen en vrou wen (iets meer mannen) die be sloten hebben niet meer te ro ken. Op zichzelf voor velen al een zware opgave, maar als dan blijkt dat de abstinentie een veel wijdere achtergrond heeft, moet je wel van heel goeden huize komen wil je de kracht- Het is als meting met je eigen zwakte schap, aangaan. BOTA wil een volko men afzweren van elke ver slaafdheid: niet meer roken, geen alcohol (die de zenuwcel len doodt), geen koffie, geen thee, geen overwerk, niet meer laat naar bed, geen coca cola. Het zijn voorwaarden in de strijd tegen hart- en vaatziekten die de stérkste vechter even doen wankelen. Maandagavond begon de kruis-cursus tegen al- Nieuwbouw bedrijfs- technische school kan snel van start Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op7 november a.s. zal het architectenbu reau Van Oerle-Schrama in het openbaar de bouw aan besteden van een nieuwe Be- drijfstechnische School individueel technisch onder wijs. Met deze aanbesteding, die geschiedt in opdracht van de Commissie voo: Bedrijfstechnische school te Leiden, komt de reeds jaren geleden geplande bouw zicht van een nieuw onder komen voor de B.T.S. de Medusastraat. Het Minis terie van Onderwijs heeft hiervoor onlangs het seii groen gezet Nadat het projekt in de eerste helft van januari volgend jaar uiteindelijk is gegund wordt nog in diezelfde maand de eerste paal gesla gen. Dat gebeurt op een ter rein aari de Vondellaan, in de directe nabijheid van trein en bus, Het nieuwe schoolcomplex moet binnen 480 werkbare dagen zijn opgeleverd. Er komt een gebouw voorzien van enkele vertrekken voor docenten en direktie, een au la, garderobes, toiletten en een fietsen kelder. De kosten van het gehele werk bedragen, inclusief de grond, bijna 4.500.00,-. Met de realisering van het nieuwe schoolcomplex komt een einde aan de huidige, onbevredigende huisvesting van de BTS. Het onderwijs instituut moet thans genoe gen nemen met' een accom modatie, die niet bepaald ge weldig is. Bovendien is de school verspreid over een hoofdgebouw en een drietal dependances. Twee van de dependances hebben al een bestemming gekregen. Het noodgebouw aan de Timor- straat verdwijnt te zijner tijd om plaats te maken voor een parkeerterrein bij het nieuwe Zwembad De Zijl. In het gebouwtje aan de Su- matrastraat zul de openbare kleuterschool De Wigwam een onderdak vinden. De toekomstige funktie van de ze gebouwen wordt in ieder geval bekeken in samenhang met de verbeteringsplannen in de wijk. Ie zwakheden. Toen waren er nog bijna 50 lieden die zich schrap zetten tegen het zwakke vlees. Gisteravond was het een hoogtepunt voor velen, een dieptepunt voor sommigen. Dinsdagavond al was er een meneer, die na afloop in het portiek van de Zaal een sigare tje opstak. Een afvallige, die niettemin door de predikanten en hun assistenten gerespec teerd wordt. i geheim genoot- je slinks binnen wipt. Bij de deur van de foyer zit een dame die je de vraagt stelt: „Wat wilt u drinken?" We maakten meteen een fout: kof fie hadden wij begeerd. „Die schenken wij niet", antwoordde de dame, die argwanend werd: „Komt u voor het eerst?" Inder daad, voor het eerst en het laatst. Maar dat hoefde ze alle maal niet te registreren. „Dan maar up", bestelden we. Op de plateaus kwamen later plastic drinkbekertjes vol sappen bin nen, waarbij de tomaat een ere plaats innam. Op de tafeltjes waarachter de cursisten zitten (kauwend, zui gend, nagelbijtend, omkijkend en vragend aan de journalist: „moet dat boekie vól?") staan kartonnetjes met de medede ling „Ik rook niet meer". Die mag je meenemen en ze overal neerzetten: thuis, in de keuken, op kantoor, op het toilet, in de auto, waar dan ook ds. Reith zou zeggen: „Steek het niet on der de tafel. U bent ook propa gandist Het gaat om het sneeuwbaleffect de prikkel in het vlees". Er zijn stickers voor portemonnee portefeuille: „Ik breek ermee". Kleine brugge tjes die kunnen meewerken ten goede. Er was ook een dokter Berkel die schreef de anatomie hart, van de borstkast gaf de relatie aan tussen aantal siga retten en een hartinfarct. Vóór ons zat een meneer nu en dan in zijn jaszakje te tasten. De dokter produceerde overduide lijke getalletjes die de gezichten 99 LEIDEN In een beslist gemoedelijke stemming met mevrouw Jansen aan de piano werd gistermiddag In het C.Dienstencentrum Noord aan de Van llogendorpstraat een modeshow georganiseerd voor de oudere dames in de wijk. Lady speaker was mevrouw De Lusenet, Dienstencentrum- leidster Morskwartier, die vertelde dat de getoonde model len ter beschikking waren gesteld door modehuis Schoron, Haarlemmerstraat. Voor moeilijk ter been zijnde klanten konden enkele stuks op zicht worden meegegeven. Geopend werd met een charmant pakje, getoond door een even chanmande dame, van blauw rose gebloemd wasbaar mate riaal en tevens geschikt voor gelegenheden. Ook de overige vijf dames showden met het grootste plezier modellen, die verkrijgbaar zijn vanaf maat 36 (een apart zwart ribfluwelen pakje met ingeweven bloemmotief) tot en met maat 50, zoals een lekker warm en toch gekleed zwart broekpak met paars borduursel. De prijzen waren zeer redelijk, van ongeveer 50 tot beneden de 200 gulden. De meeste japonnen waren bovendien gevoerd. Praktisch Praktisch was het mouwloze jurkje met bijpassend bruin jasje en goed te combineren viel de groene overgooier met een fleurig gebloemde blouse. Ook het effect van een overgooier kreeg een mooie japon met lange gebloemde mouwen en kraagje. Een groen en beige pakje van jersey met trevira zal de „mannequin" ook over enige tijd dragen op de bruiloft van een van haar tien kinderen! En met een beetje lef kan men uitgaan in een lange japon van bedrukte tijgerstof als slot van een succesvolle modeshow, die geheel gratis was en waar niet alleen oud maar ook jong welkom was. De show zal op donderdag 31 oktober worden herhaald in het speeltuingebouw „Ons Eiland", Kortenaerstraat, aanvang half drie. A.P.-vxI. S. Markten Aandacht voor „Bezweringen" tijdens de kruis-cursus. van zijn gehoor nog verbetener deden uitzien. Als dit takje spier dicht zou gaan zitten, zou het doodgaan en zou die hart spier een bindweefsel wor den..." „Maar met z'n allen wil len we niet, dat een deel van ons hart verdwijnt. Daarom zullen we niet meer roken. Daar hebben we nu onze wils- dig. Tussen twee haakjes; hoe is het met uw ademhaaloefenin gen, weet u wel? Elke morgen 5 minuten wat zeg ik: 10 minuutjes..." We hoorden een zwak antwoord: ...goed... („U róókt toch ze ker niet meer?"). „Maar ga geen gebakjes, koekjes, snoepjes ge bruiken. Neem ook geen witte suiker, maar bruine met meer voedingswaarde". Het gebalan ceerde dieet laat geen peper of „chinees" toe, geen zoete toe standen. Maar wel volkoren- de omloop van de smerige teer- de land van verzaking willen brood, noten, peulvruchten. troep in de (glazen) longen eind- binnenvoeren. Een ons gedroogde pruimen igde met een bruine neerslag. Eigenlijk staan de per dag helpt derde deel aan de nodige BI. „Maar wat moet ik Zo komt u beter van uw „gezel schapsspelletje" roken af. In BOTA-kringen wordt (eigenlijk terecht) het woord roken een beetje vies uitgesproken. Even leek het erop alsof dominee Vink met Beëlzebub de duivel wilde uitdrijven. Hij kwam met een pop aanzetten, een Ameri kaanse vinding ter waarde van ruim duizend gulden, die Sam my heette. Een padvinderachtig knaapje met een sigaret tussen de boosaardige lippen geklemd. De sigaret werd zowaar aange stoken. Er ontstond een beetje onrust onder de cursisten, van wie er één met een spuitbus de rook trachtte te verjagen voor dat deze de neuzen zou berei ken. Aan de rugzijde van Sam my werd gedemonstreerd hoe met die kilo's kauwgom?", vroeg een vertwijfelde. „Ach, doe maar", zei dokter Berkel, „die kosten niet zo veel als al die pakjes sigaretten". Het zijn dagen van prikkelbaarheid van agressie soms. Dagen van onbedaarlijk verlangen, van niet-meer-aan- denken, van bewust trachten, onverdeelde overwinning, van vallen, maar het moet een op staan blijven. Op een cursus avond van BOTA kijken de cursisten elkaar veel aan: ze verwachten veel van het part nerschap, je aan elkaar optrek ken, de redding bij de hand nemen. De afvallige van dins dag (een man vol kritiek) had z'n cursusgeld niet eens be taald, maar ook zonder dat had dominee Reith hem het beloof- met het roken willen kappen helemaal alleen in hun strijd. Zoals ds. Vink het stelde: Wei rokers weten niet wat niet-ro- kers moeten ondervinden: we willen aparte lokaliteiten voor niet-rokers. Niet-rokers zijn vaak gedwongen de giftige rook van hun rokende collega's in te ademen. Dat is kankerbestrij ding van de laagste plank. De tientallen van de Stadsgehoor zaal gingen gisteravond na twee uur therapie als „lopend pa tiënt" huns weegs. Nog twee dagen en dan moet „het" ge beurd zijn. Een wonder mis schien voor de onzekeren, een absoluut doel voor de doordou wers. „Bemoedigt elkander", zo zond predikant Vink hen heen, op weg naar huis voor hun rust en een goede strijd. Ton Pieters GROENTEVEILING LEIDEN (23 10) Appelen 77 1 08; Peren 31-65; Andijvie 42-59, Snijbonen 4.65-4,85, Stumbo- nen 5,80; Kroten 23, Boore kool 35- 41, Groene kool 30 35, StoofHla 43-61. Spruiten A 98-1.02; Spruiten B 95- I 01. Spruiten C 79-93, Tomaten A 6 GO-6 90. Tomaten B B 10-8 90, Torna ten C 4.50-5.10, Tomaten CC 3 00- 3 10; Uien grof 26. Wiüof 3 70-4.30; Meloenen 1.05-1.95; Knolselderij 3» 43; Komkommers AA 65-87; Kom kommers A 53-55; Komkommers B 47-50, Komkommers C 42-44, Kom kommers D 33; Komkommers E 29; Sla rwaar 36-47, Ble.-k-.eld.-nj 22-32; Selderij 26-27, Paprika's p stuk 27 37. Paprika's p kilo 53 55 VEEMARKT DEN BOSCH DEN BOSCH, 23 okt - Aanvoer totaal 9622, runderen 2727, graskal veren 601, vette kalveren 99, nuchte re kalveren 3333, schapen en lamme ren 1900, slachtva riten» 918, lopers 44. slachtrunderen 1462 Prijzen in guldens per stuk): melk- en kalf kooien 1200-2275; guiste koeien 1925- 1475; kalfvaarzen rood 1500-2250, zwart 1175-1825; klamvaur/m 1300- 1575; guiste vaarzen 1150-1475; pin ken 650-1025; graskalverei, 350-675; nuchtere kalveren voor fok en mes- terij rood 290-400, zwart 235 360; wei- deschapen 100-135; lammeren 80-120; vaarzen per kg gesl gew 5,50-6,00 (le kwal 4,50-5,25 (2e kwal koeien -«•r kg gesl gew 5,10-5.75 (le kwal.) 4.40-4,85 (2e kwal.) 4,05-4,35 (3e kwal stieren per kg gesl gew 5.90- 6.25 (Ie kwal.) 5,60-5.80 (2e kwa) worstkoelen per kg gesl gew. 3.80- 4,40, vette kalveren per kg lev gew 4,25-4,50 (le kwal3,95-4,20 (2e kwal 3,60-3,85 (3e kwaJ nuchtere slacht kalveren per kg lev gew 1,30-1,65; slachtzeugen per kg lev. gew 1.95- 2,00 (le kwal.) 1,88-1,94 (2e kwal.) 1.80-1,86 (3e kwal slachtvarkem. per kg lev gew. 2 25-2.35, vette scha pen 125-165; vette lammeren 130-170 stiger prijshoudend, als vorige week - vlot, afloop traag weinig verunderlng, nuchtere kal ven, njmi.T ru.i.n pnj.h.,u dend, schapen en lammeren ruim atrorf moeilijk te handhaven, slachtvee groot iets williger stevig gehandhaafd. slachUeugcn be- WX free.la IMZJ 1.014. Ger ijzen) melk-" en kalfkneie^mdlr redelijk ongeveer gehandhaafd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Met de Spirit of St Louis gaat het helemaal te gek. Na zes jaar keutelen in de peri ferie van de Nederlandse pop- scene, staat de Leidse roek-for matie sinds kort in het middel punt van de belangstelling. Van de begin deze maand uitge bracht single "Down by the Ra dio Hotelroom", zijn inmiddels 5.500 exemplaren verkocht. Half december verschijnt er tweede single en volgend van de manager van de Siprit. Felix Julien (26). Merkwaardi gerwijs doet de compositie "Down by the Radio Hotel room" het in Leiden minder goed dan in andere steden van ons land. Volgens Julien is hij zelfs in sommige Leidse platen- handels in het geheel niet te Op dit koop. Zoals Mozes al zei: een Roland profeet wordt niet in eigen land geëerd. Voor de heidenen daar om nog eenmaal een profiel schets van de Spirit. jaar starten de opnames voor De groep bestaat uit de gebroe- een elpee. ders Arthur (22) en Roland (23) Er staan dus dingen te gebeuren". de Leeuw, die al samen musice- aldus de suggestieve conclusie ren sinds 1960, de bassist Mar tin van Weizen (25) en de pianis t/organist Frits Wanrooy. De jongens maken melodisch rock met een vrij heavy inslag. Vrij wel alle composities die zij uit voeren, waaronder volgens ken ners ettelijke wonderschone, zijn van eigen hand •nt verdienen alleen Frits hun boterham uitsluitend met muziek maken. Frits doet de hele dag niets anders en Roland studeert psy chologie. Arthur is computer programmeur en Martin foto graaf. Als de dingen gebeuren waarvan manager Julien verwacht dat ze zullen gebeuren gaan de jon gens met ingang van komend jaar evenwel allen de prof-sta tus voeren. Juliens verklaring voor het succes? "Sinds ik vo rig jaar bij de groep ben geko men zijn we wat professioneler te werk gegaan. Op de eerste plaats hebben we het aantal optredens opgevoerd van twee keer per maand tot vier maal in de week. We doen dat in het hele land en dan vooral in open jongerencentra zoals in Leiden het Kreatief Sentrum. Dat heeft tot gevolg gehad dat de groep wat meer bekendheid kreeg Bovendien werd onze voeling met het publiek heter. En daar door konden we selectiever te werk gaan bij de samenstelling van het repertoire. Als je vaker optreedt is het eenvoudiger de nummers die het bij publiek wel goed doen te onderscheiden van de composities die niet aan slaan. Goed. langzaam maar ze ker zijn we op een hoger ■cl. We keer per week i staan van negen Veronica-Tip en van acht naar zeven op de Hilversum 3. Ze verwachten dus dat ie binnen gaat komen". In de top 40, be doelt Julien, die ooit zelf heeft gedrumd in de Leidse formatie Blind Alley Wat een profeti sche naam is gebleken. gekomen en een paar maanden Binnenkort zijn d« terug vond ik de groep rijp Spirit op radio genoeg om met een platenmaat schappij in zee te gaan En tot nu loopt alles uitstekend "Down by the Radio Hotel room" heeft een gemiddelde plugging van acht tot negen i de te bewon- In de eerst volgende Van Oekel disco-hoek (VPRO) spe- len ze "Down by the Radio Hotelroom" en volgende week woensdag treedt de groep op in het KRO progrumma van twaalf tot twee. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Speelgoedtheek Grof vuil Voetbal Lezingen De Werkgemeenschap Kindercen tra Leiden opent volgende week woensdag in haar gebouw aan de Koppenhinksteeg een „speel goedtheek". De WKL wil hier mee alle Leidse kindercentra, die niet in de gelegenheid zijn om zelf goed en verantwoord speelgoed akn te schaffen in de gelegenheid stellen het in de speelgoedtheek te lenen De grofvuil ophaaldienst komt vrijdag in de wijken 14 en 16 Herenstraat. Pr Wilhelrru- nastraat.Bloemistenlaan, Lahertraal.Piocn- slraal. Pioenhof. Lindestraat. Retcda- straat. P de la Courtstraat. Koniginnoluan. Acacialaan. Tulpenstraat, Zoeterwoudesin- gel (van Herenstraat tot Lammenschans- Schelpenkadc. Andries Schotkade, Leuven straat. Gcrril van der Laanstraat, Leem Scringenstraat, Daha Een, wat chauvinistisch, stukje tussendoor. Het Leidse Cou rant-zaalvoetbalteam, uitko mend in de studentencompeti tie, heeft na drie wedstrijden resoluut de kop genomen. Afge lopen week werd WW met 3-1 aan de kant gezet. De LC-boys hebben nu 5 punten uit 3 wed strijden. Het rijksmuseum van Oudheden organiseert in de maanden no vember en december een vijftal lezingen over het onderwerp ar cheologie. Op 5 november houdt de Londense prof. R. Higgins een voordracht getiteld „Greek Terracottas"; op 12 no vember vertelt dr. L. P. Louwe Kooijmans over opgravingen in het seizoen 1974. dr. P. L. Bau- ma komt op 19 november van uit Keulen naar Leiden om het in Keulen aanwezige Romeinse handwerk te bespreken; op 3 december is de beurt aan prof. J M. Plumey die een lezing houdt met als titel „The reeent excavations at Qasr Ibrim <Nu- bië)" en op 10 december tenslot te sluit prof dr. A. Klasens de sene af met een voordracht over de Engels-Nederlandse op gravingen in Sakkara in seizoen 1974—1975 Belangstel lenden voor de lezingcyclus kunnen zich bij de portier het museum (Rapt-nburg 28) te gen betaling van I per keer opgeven. De lezingen hebben alle 's avonds om acht ut, het museumgebouw plaats. Per bot C'hryta „Hat Nachtpornohuji" L.EIDKN Gehuwd J Hot pet an A J F Mark"'Geboren: Peter i" A Vlieland en P van Dijk. Curtnda Margarnhu dv J H Westru en H M, H Noordarvllet. Petrus Ji,hunnes Jacobua iv A J C^Schreuri gab 1922 echtgenote van S I' Burgerhout.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3