£@idóe6owia/ntWÊ Crisissituatie rond abortus beleid Van Ayt OMKOPING ZOU SLECHTS GRAP ZIJN Experiment openbaar vervoer: gezinskaart BELOO Prijsstijging bier, slaolie en mayonaise Ga maar naar Gamma Mies moet wijken voor „Bingo" van de KRO Uw horloge loopt gelijk,nietwaar? voordezekertijd. Oistrach overleden Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro bank N.V. Leiden - Directeur hoofdredacteur: F. J. Plug. Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week 2.49; kwartaal 32.21; jaar 125,25 - losse nummers: 45 cent. Donderdag 24 oktober 1974 67e jaargang no. 19949 Colditz Op Ned. II om 20.21 uur Tatort; 21.40 uur Tv-privé met Willeke van Ammelrooy. Morgen opitlaringen Tijdelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot zwakke wind draaiend naar westelijke rich tingen. Maximum temperaturen omstreeks 11 graden. Morgen zon: 7.21-17.26. Schev. Hoogw.: 10.39-23.16 Maan: 15.01-1.11 Laagw.: 6.06-18.34. KUBHHBMi Leden van de „stichting ter eerbiediging en bescherming van het menselijk leven" hebben tegenover premier Den Uyl hun standpunt uiteengezet in de abortuskwestie. De stichting heeft bij vijf gerechtshoven beklag ingediend tegen het niet vervolgen van strafbare handelingen in abortusklinieken. Naast premier Den Uyl van links naar rechts: mr. J. H. P. V. Haitsma-Mulier, pater J. Koopman, prof. W. H. Venema en dr. A. W. Mante. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Het besluit van minister Van Agt (Justitie) om de abortuskli niek Bloemenhove in Heemstede eind volgende week te sluiten heeft plotse ling een crisissituatie doen ontstaan in politiek Den Haag. De progressieve regeringspartijen zijn buitengewoon verontwaardigd. De P.v.dJV. Kamerle den Lamberts en Roethof spreken van een onaangename verrassing, temeer omdat zij na een gesprek met minister Van Agt vorige week de indruk had den gekregen, dat niet op z'n korte termijn tot sluiting zou worden over gegaan. De reden voor Tan Agt's op treden juist tegen de kliniek in Heem stede is, dat hier zwangerschappen van meer dan 12 weken worden afge broken^ 'Minister Van Agt staat ook op het standpunt, dat het openbaar ministerie tot vervolging moet overgaan van de artsen in de Bloemenhovekli- niek Mevr. Goudsmit (D'66) heeft inmiddels een inter pellatie over het abortusbeleid van de minister aangevraagd. Zowel de fractieleider van de PvdA drs. Van Thijn als KVP-fractieleider Andriessen hebben gisteravond laat geprobeerd enige olie op de golven te gooien. Van Thijn zei, dat hij niet meteen wil spreken van een dreigende kabinet scrisis, maar noemde de situatie wel uitermate gecompliceerd. Andriessen legde er in een verklaring de nadruk op, dat zowel de minister van Justitie als het openbaar ministerie een eigen verantwoordelijk heid hebben bij het vervolgingsbeleid van abor tus. In tegenstelling tot de P.v.d.A. is de KVP van mening, dat er bij de kabinetsformatie over het vervolgingsbeleid geen harde afspraken zijn gemaakt Een arts van de Bloemenhovekliniek heeft van morgen gezegd, te verwachten dat het aborteren van vrouwen die langer dan 12 weken zwanger zijn, ondanks de nu dreigende sluiting, elders in het land zal worden voortgezet. De verwachting is, dat de directie van de kliniek een kort geding tegen de minister zal aanspannen. Volgens bepaalde bronnen, zou premier Den Uyl PvdA en D'66 de verzekering hebben gegeven, dat de kliniek niet dicht gaat Den Uyl heeft aan tegenstanders van abortus provocatus, die gisteren bij hem op bezoek wa ren, verklaard, dat hij de voorkeur geeft in de toekomst abortus te laten geschieden in gewone ziekenhuizen. In hoeverre dit stand punt wordt gedeeld door minister Van Agt is nog niet duide lijk. De stichting ter eerbiediging en bescherming van menselijk leven heeft bij de vijf gerechtshoven beklag ingediend inzake het niet vervolgen van naar haar mening strafbare handelingen in abor tusklinieken. Politiek Den Haag wacht intussen met spanning het standpunt van de regering rond deze nieuwe ontwikkeling af. De verwachting is dat Den Uyl Jaar vrijdag nadere mededelingen over zal doen. Nixon weer in ziekenhuis LONG BEACH (RTR) De Amerikaanse oud-pre sident Richard Nixon is gisteravond opnieuw op genomen in het Long Beach Memorial hosptial waar hij eerder deze maand werd behandeld wegens aderontsteking en een bloedprop in zijn rechterlong. De arts van Nixon heeft weer gewaarschuwd dat Nixon niet mag reizen, bijvoorbeeld om te getui gen in het Watergate pro ces. Nixon zou van eer> open zweer inwendig kun nen doodbloeden. Ook be staat het gevaar dat een bloedprop zich in zijn hart kan vastzetten, het geen fataal zou kunnen zijn. ANTWERPEN De organisato ren van het toernooi om het Europees Kampioenschap Pen tathlon voor landenteams kun nen gerust zijn. De deelnemer slijst zoals die was voordat tijdens het afgelopen week einde de Belgische topbiljar- ters in conflict raakten met hun nationale bond, behoeft geen wijziging te ondergaan. CUP-VOETBAL Onze Nederlandse cup- fighters zijn ongeslagen ge bleven Ajax en F. C. Twente kwamen tegen onze Zuider buren moeizaam tot winst en zullen het uit moeten waarmaken. ...terwijl F.C. Amsterdam het presteerde Inter in ei gen huis voor aap te zetten. Een goederen trein, die na eerst gestopt te zijn plotseling achter uit een spoor wegovergang in Amerika opreed, greep een schoolbus met kinderen in de flank en richtte een ware ravage i aan. Zeven kinde- ren werden ge- dood en 24 ge- wond. Het onge- luk gebeurde in Aragon in de staat Georgia - iiiniinniiiiniiimniiiiiii (Van onze parlementai re redactie) DEN HAAG - In parle mentaire kringen doet thans het verhaal de ronde, dat de heer J. Botterman, de Neder landse vertegenwoordi ger van de Franse Das- sault-vliegtuigfabriek, zou hebben toegegeven met de Kamerleden Ke- ja en Dankert over dou ceurtjes te hebben ge sproken, maar dan voor namelijk in schertsende zin. De heer Botterman, die onbereikbaar was voor commentaar, zou dit deze week hebben verklaard tegenover de officier van justitie, die een onderzoek instelt naar mogelijke omko pingspogingen. De heer Botterman zou de heer Keja als privé persoon 30.000 gulden hebben aangebo den, bestemd voor de VVD- partijkas. Tegen Dankert zou hij na een onderhoud met een directielid van Dassault heb ben gezegd, dat het Kamerlid veel geld zou kunnen vragen. Hij zou dit evenwel als een grap hebben bedoeld. Bij het socialistische Kamerlid is dit kennelijk verkeerd overgeko men. Minister Van Agt (Justitie) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat het uiterst moeilijk is een strafrechtelijk bewijs te leveren voor de om koping. De minister sluit een nader onderzoek naar de ge dragingen van de Kamerleden in deze steekpenningenzaak niet uit. Het huidige onderzoek door de rijksrecherche en de officier van justitie is volgens hem geen opsporingsonder zoek, maar een informeel on derzoek naar de feiten. Mede werking van betrokkenen is volstrekt vrijwillig. Minister Van der Stoel heeft in antwoord op vragen van het Kamerlid Waltmans (PPR) ontkend dat Frankrijk de kwestie van de lozing van zou- tafval in de Rijn gebruikt als chantagemiddel in de concur rentiestrijd rond de Starfigh- ter-vervanging. Chili Sedert de dood van Mi guel Enriquez, leider van de ui terst linkse MIR-beweging, veer tien dagen geleden zijn in Chüi meer dan 600 personen gearres teerd, zo meldt het interjuristen- comité in een communiqué in Genëve. Meesterkok In Frankrijk is op 77-jarige leeftijd overleden Jean Baptist Troisgros, een van de grootste meésterkoks van het land en eigenaar van het be roemde restaurant van Roanne een stadje even ten noordwesten van Lyon. Alphenaar in Den Haag verongelukt Van een onzer verslaggevers Den Haag Op de Schenkkade in Den Haag vond gisteravond om tien minuten over zes een dodelijk ongeval plaats. Bij het oversteken van de kade werd de 51-jarige J. C. van Boldrik, uit Alphen aan den Rijn, door een personenauto, bestuurd door de 33-jarige F. R. uit de Sillestraat in Den Haag, aange reden. De heer Boldrik, luite nant-kolonel bij de Lucht macht, liep zwaar inwendig let sel op en overleed ter plaatse. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich te melden, tel. 614141. NICE (AP) Op het vliegveld van Nice heeft vanmorgen een gewapende man een lid van het vrouwelijk personeel van de Ali talia gegijzeld in het kantoor van die maatschappij. De man zou het meisje vasthouden om daarmee de in vrijheidstelling trachten af te dwingen van zijn eigen vrouw die in een gevange nis te Milaan zit. Twee gewonden bij ongeval in Aarlanderveen Van onze correspondent AARLANDERVEEN - Bij een botsing gistermiddag om vier uur zijn in Aarlanderveen twee gewonden gevallen. Het onge luk gebeurde op de kruising Dorpsstraat-Provinciale weg, waar de Alphenaar J. A. v. H. geen voorrang verleende aan M. v. E. die op de Provinciale- weg reed. De vrouw en dochter van v. E. werden naar zieken huis Rijnoord gebracht; beide auto's werden zwaar bescha digd. Gijzeling De Joegoslavische po litie heeft in de havenstad Ko- een 43-jarige man doodge schoten die zeven uur lang een rechter, een secretaresse en drie politiemannen in gijzeling had gehouden. Van een onzer verslaggeefsters UTRECHT De NS overweegt een gezinskaart te introduce ren die geldig zal zijn op alle bij de NS aangesloten openbare vervoersdiensten, zoals tram-, bus- en aansluitende bootverbindingen. De plannen daartoe worden op dit moment nog bestudeerd en te gelegener tijd zullen met deze kaart proeven worden genomen. De NS zelf voelt erg veel voor een dergelijke kaart, maar de uiteindelijke beslissing zal afhangen van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. Het ministerie zal deze in Europa unieke tariefregeling niet goedkeuren, wanneer daar-, door de omzet van de spoorwegen daalt Of de gezinskaart geldig zal zijn in het gehele land, of beperkt zal blijven tot een bepaalde regio waarin de kaart is aangeschaft, is nog niet bekend. Het laatste ligt echter, in verband met de overzichtelijkheid, in de lijn der verwach tingen. (Van onze radio- en tv-redaktie) HILVERSUM Ook bij nadere vergelijking is de coördinatiecommissie van de NOS tot de con clusie gekomen, dat er teveel punten van overeen komst zijn tussen het nieuwe KR O-programma „Bingo" en het nieuwe AVRO-programma van Mies Bouwman onder de titel: „Een mens wil wel eens even zitten en een beetje lachen." Beide programma's worden op een zaterdagavond uitge zonden. Ómdat de KRO met „Bingo" op Ned. I zit, moet Mies Bouwman: Ze zit maar meer mee en zal er niet om kunnen lachen. de AVRO wijken op grond van de afspraak, dat niet gelijktijdig programma's van hetzelfde soort uitgezonden zullen worden. De AVRO heeft geen zin om Mies op een andere avond te plaatsen dan; de zaterdag en zoekt naar oen geheel nieuw pro gramma. Den Haag De prijzen van mayo naise en slaolie zullen met ingang van de volgende maand drastisch worden verhoogd. De slaolie zal met ongeveer 24% in prijs stijgen. Zo zal een kleine fles ongeveer 47 cent en een grote fles 65 cent duurder worden. De prijs stijging van mayonaise bedraagt plm. 12%, wat betekent dat een kleine pot ongeveer een kwartje en een" grote pot 56 cent meer zal gaan kosten. Ook het bier zal per 1 november duurder worden: één cent voor een pijpje en twee drie cent voor een pul. GRANDIOZE OPENING 25 oktober Gamma Leiden Oude Singel 246 Stakingen Nadat dinsdagavond tijdens opstootjes twee mensen om het leven waren gekomen, heeft de nog steeds toenemende arbeidersonrust in Zuid-Afrika er gisteren toe geleid dat meer dan 6.700 arbeiders bij drie gro te goudmijnen het werk hebben neergelegd. Amsterdam Hedenochtend Is op 66-jarige leeftijd in zijn ho tel in Amsterdam de violist en dirigent David OLstrach plotse ling overleden. Hij was sedert 7 oktober in ons land om een Brahms-cyclus door het Amsterdams Philhar- monisch Orkest te dirigeren. De cyclus bestond uit zeven concer ten, waarvan bij drie David Oi strach optrad als violist en diri gent en bij de overige alleen als dirigent Het laatste concert, in het Amsterdamse Concertge bouw, zou vrijdagavond worden gegeven. Dit gaat nu niet door. GRANDIOZE OPENING 25 oktober Gamma Leiden Oude Singel 246 /srgentmië zijn gisteren een overste van het leger en twee leden van de Peronistischc par tij om het leven gebracht door liberale guerrilla's.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1