Fiat 131 Mirafiori: werkauto voor alle dag GIGANTISCH ECONOMISCHER Hart van melkweg in kaart gebracht WEGWIJS OOK SAAB BRENGT ZUINIGER MODELLEN DOOR NELLEKE DE BOORDE*? DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT/ PAGINA HET AARDIGE VAN DE WETENSCHAP kingen in het uitgestrekte zeegebied tussen No wegen. Spitsbergen, IJsland en Groenland. I merkwaardige is, dat ook Russische geleerd aanboordbevinden. Niet minder interessant ook de aanwezigheid van oliedeskundigen. M wil namelijk weten of in het zeegebied I noorden van Schotland olie in de bodem Bovendien wil men wat meer te weten kom van de mysterieuze onderzeese Jan Mayen-b grug en van het onderzeese palteau van vi duizenden vierkante kilometer tussen Noorweg en Groenland. Dat is waarschijnlijk een gez< ken microcontinent dat vroeger Noorwegen n Groenland verbond. Indien dit gezonken gebi opgebouwd is uit sedimentaire continentale f steenten (continentale afzettingen) dan is het zi wel mogelijk dat hier sprake is van een noorde ke uitbreiding van het olierijke Noorözeebekk Mocht er olie gevonden worden dan zal het ge eenvoudige zaak zijn deze aan de oppervlal te brengen. Dat gebied is veel dieper dan Noordzee en bovendien stormachtiger. Acupunctuur Is pijnverdoving nu een mythe of niet Ondera kers als Young en Clark menen van wel. Volgl hen is de optredende verdoving het resultaat t| gespannen verwachting dus zuiver psychisch i onderzoeker Anderson is het daar niet mee et en meent dat wel enige fysiologisch verba bestaat tussen acupunctuur en pijnverminderi Anderson baseert zich op de resultaten i proefnemingen. Hij bezigde de dubbele blindt thode: de profpersonen noch de terapeuten,1 de behandeling uitvoerden wisten van de bed lingen en middelen iets af. Andersom verdee zijn proefpersonen, allen vrouwelijke vrijwi gers in drie groepen. De eerste groep krt onvervalste acupunctuur, de tweede groep kri de naalden op plaatsen twee en halve centime van de eigenlijke plaats af en de derde gr< kreeg zomaar willekeurig ergens naalden ingei ken. Het bleek dat de eerste groep duidel minder gevoelig voor pijn was dan de and VIANEN - De nieuwe Saabmodellen 1975 zijn onlangs in ons land geïntroduceerd, zo heeft de importeur, de Auto Import Mij in Vianen meegedeeld. Wel zijn de auto's 5 tot 6% duurder geworden. De nieuwe typen kregen verbeterde remmen, oprolbare veiligheids gordels, krachtiger 2 liter motoren van 100 din/pk (5 pk meer) in alle 99-uitvoeringen en een veranderde grille. De ingebouwde veiligheidsfactoren bleven standaard, zoals koplampwissers en -sproeiers, electrisch verwarmde bestuurdersstoel, achterruitver warming en schokabsorberende bumpers. Volgens de fabrikant is het benzineverbruik van de 2 liter modellen met 5 procent vermin derd. Dat kon worden bereikt door de compressieverhouding te verhogen, waardoor tevens meer vermogen beschikbaar kwam. De Fiat 131 Mirafiori wordt geleverd in een 2-, 4- en 5-deurs versie. Hier de 2- en 4-deursmodellen. Turijn Mirafiori 131. Dat is de naam van het nieuwste Fiat- model, het eerste ook waarmee middels de naamgeving een verbinding wordt gelegd tussen werkers en prod uk t. Mirafiori, letterlijk betekent het „duizen den bloemen", is de naam van een van de vele vestigingen die dit Italiaanse concern in en rond Turijn heeft Fiat breekt daarmee met een traditie. Tot nu toe bepaalde de fabriek zich uitsluitend tot het vermelden van een nummer achter de merknaam. Voorbeel den daarvan zijn de 500, 600, 850, 1100, 124 en 125 uit een wat grijs verleden en de 126, 127, 128, 130 en 132 uit de meest recente tijd. Er was sprake van „enige" logica, zij het dat de 124 en 125 groter en sterker waren (zijn) fan b.v. de 126, 127 en 128 en dat niet de 132 het vlagge- schip van het concern is maar de eerder op de markt gebrach te 130. Fiat meent met de 131 het ant woord, misschien is het beter te zeggen een antwoord, te hebben gevonden op de smaakverande- ringen van het publiek, dat meer waarde toekent aan be trouwbaarheid, zuinigheid en een zekere mate van comfort dan aan exclusiviteit in de vorm van een fraai gelijnde carrosse rie en een hoge topsnelheid De 131 Mirafiori is het tastbare resultaat van deze achterliggen de filosofie. Een auto voor het gebruik van alle dag, onder alle omstandigheden en voor allerlei doeleinden. Uitgegaan is van twee basismodellen, te weten een met een 1300 en een met een 1600 cc motor, respectievelijk met twee of vier deuren en ver der dan nog een vijfdeurs sta tioncar die eveneens geleverd Kan worden met een 1300 of 1600 cc motor. Van iedere versie is dan weer een special beschik baar met uitzondering van de 1300 stationcar die maar in één uitvoering leverbaar is. In totaal komt men dan op 11 modellen, vijf in de 1300 serie en zes in de 1600 serie. Waarschijnlijk voldoende diver siteit om een geslaagde aanval te doen in de dicht bezette 100Q 1600 cc klasse. In Nederland had Fiat in de laatste zes jaar een marktaandeel van gemid deld 7,3 procent met als uit schieters 1970 toen men tot 9 procent kwam en 1973 toen het 5,1 procent was. Uiteraard zal het succes van de Mirafiori 131 voor een belang-v rijk deel mede bepaald worden door de prijs. Daarover is op dit moment nog niets bekend. Aan genomen mag worden dat het goedkoopste model, dat begin januari in ons land zal zijn, waarschijnlijk net beneden de 10.000 gulden zal worden afge prijsd. Het betreft hier dan de 1300 cc versie met twee deuren. Fiat heeft wat de naamgeving betreft wel met een traditie ge broken maar is ten aanzien van de aandrijving teruggekeerd op een oude conceptie, namelijk de motor voorin en de aandrijving op de achterwielen. De starre achteras, reeds in de 124, is eveneens gebleven. Nieuw zijn de carrosserie, motor (ten dele) en ophanging. Er is verder „ruimte" gelaten om de 131 eventueel te voorzien van een sterkere (1800 of 2000 cc) krachtbron. Nieuw ook, maar dan alleen in de s- modellen, de in verticale richting te verstellen stuurkolom. Zeer veel aandacht is besteed aan de passieve vei ligheid, door rondom in de kooi- cabine extra steunbalken aan te brengen. De wagen is daardoor 30 kg zwaarder geworden. Ook in het dak zijn extra verstevi- gingspunten aangebracht Ver der kan de schokbrekende bum per (alleen voor) een aanrijding tot een snelheid van 5 km/u doorstaan. De carrosserie van de 131 is robuuster of zo men wil hoeki ger dan men van Fiat gewend is. De 423 cm lange en 163 cm brede wagen heeft een uitge kiend ruim interieur. Alle extra opsmuk is vermeden. De reden daarvan laat zich gemakkelijk raden. Ook die ligt in de kosten- hoek. Hierbij kan worden aan getekend dat de special-versies van beide grondmodellen wel wat meer luxe hebben. Tijdens een kennismaking van de 131 mirafiori reden wij zowel een 1300 als 1600 cc model. Opmer kelijk was het weinige lawaai van de motoren. Met de 1600- versie noteerden wij over de eerste 400 meter een tijd van 19 seconden, van 0-1000 meter kwamen wij uit op 36,9 seconde. Volgens een opgave van de fa briek ligt het verbruik bij een constante snelheid van 100 km/u zo rond de 1: 14. Geen slecht cijfer voor een 965 kg. zware wagen. De trekkracht laat ook in de lagere toerentallen niets te wensen over. Van uitschietende prestaties is geen sprake maar dat is zeer bewust gedaan om de consumptie van de dure ben zine zoveel mogelijk te beper ken. De remmen, vóór schijven en achter trommels, doen hun werk naar behoren. Het schakel kan zonder problemen worden uitgevoerd, de vering is iets aan de stugge kant. Over de weglig- ging als totaliteit zal de toekom stige berijder geen klachten hebben. Die is zonder meer goed. Opvallend was wel dat de 131 voor een op de achterwielen aangedreven auto vrij zwaar stuurde.Het interieur is (opzette lijk) aan de sobere kant geho> den. Zeker alles is aanwe^, maar van enige luxe is get sprake. Ook in de s-versies ni« Aan het vrij grote stuur dfl handels voor richtingaanwi zers, verlichting en ruitenwissQ Het handschoenenkastje is n» afsluitbaar. Voor de passagiej zijn drie handgrepen be schil baar, achterin zitten twee a bakken. Voorin een zeer fon asbak met ingebouwde aanst ker. Vanwege de achterwielaa drijving loopt vanaf de po<J die midden tussen de twee vo<j in goed zittende stoelen is plaatst, een tunnel naar achti en. Handels voor de ramen het openen van portieren zi helaas niet verzonken. De 1 Mirafiori heeft een zeer gr( kofferruimte. Die is 400 lit groot. Onderin ligt verzonk het reservewiel De eerste indruk die wij tijda een 220 km lange testrit van l 131 Mirafiori kregen was ze positief. Een auto die louter I doelmatigheid is gebouwd waarbij terwille van het kosl na speet duidelijk concessies zj gedaan aan comfort en lui Over het model op zich zul* de meningen waarschijnlijk i teen lopen. Over de prestatii in de eerste plaats trekkracj wegligging en verbruik, zal m| het wel „eens" worden. Die 11 gen op een zeer aanvaardba niveau. Vandaar dat wij voor j 131 (nogmaals veel van het sil ces hangt af van de prijs)td wel een opgewekte toekonl zien. Y Lands! Het hart van ons sterrestelsel, de melkweg, blijkt er zeer gecompliceerd uit te zien. Al geruime tijd is men bezig met behulp van radiotelescopen dit centrum in kaart te brengen. Zo heeft men dichte moleculaire wolken ontdekt in het hart van de melkweg. Nog nooit heeft men zoveel details in kaart kunnen brengen. De melkwegkern blijkt te zijn omringd door massieve moleculaire wolken op 700 tot 1000 lichtjaren van het centrum. Onlangs nog is men gestuit op uitgestrekte wolken in een kerngebied dat nog geen 30 lichtjaar van de draaiingsas (de melkweg draait in 270 miljoen jaar eenmaal om zijn as) verwijderd is. DETROIT - General Motors heeft onlangs een vrachtwagen aan de pers getoond, die met alle recht de grootste en sterk ste van de wereld mag worden genoemd: de Terex Titan. Het gevaarte dat zou kunnen worden gebruikt bij het exploi teren van ertsen en steenkool die aan de oppervlakte liggen, is uitgerust met een diesel-elec- trische krachtbron waarvan het aantal paardenkrachten niet is' bekend gemaakt, maar waarvan de generator sterk genoeg is om 2.500 woningen te voorzien van electriciteit De Terex Titan weegt 256 ton en kan een lading van 350 ton vervoeren. Hij is ruim 22 meter lang en 8 meter breed en de man die het gevaarte bedient, de chauffeur-machinist en nog veel meer, zit in een comparti ment dat zich bevindt op 18,5 meter van de grond. Over de prijs van de Terex Ti tan is niets bekendgemaakt: Of General Motors nog meer van deze giganten wil gaan maken bekend. Migraine Migraine, een aanvalsgewijs voorkomende half- zijdige hoofdpijn, voorafgegaan door kijkstoor- nissen en gepaard gaande met misselijkheid en overgeven, kan te voorschijn worden geroepen door het eten van chocolade. Een analyse heeft aangetoond dat chocolade phenylethylamjne be vat, die naar alle waarschijnlijkheid de boosdoe ner is. Deze monoamine zou zelfs een nog grotere aanstichter zijn dan de in kaas voorkomende tyramine, eveneens een monoamine. De hoofd pijn zelf wordt, naar men aanneemt, te weeg gebracht door de werking van phenylethylamine op de spieren van de bloedvaten aan de basis van de schedel. Proeven met vrijwilligers hebben aangetoond dat genoemde verbinding de hoofd pijn bij migrainepatiënten, die zeggen gevoelig te zijn voorchocolade, aanzet Placebo's (fopper- tjes) respectievelijk controlesubsanties gaven geen resultaat De vraag blijft over waarom lijders aan migraine gevoeliger moeten zijn voor monoaminen dan de rest van de bevolking. Sand ler is van mening dat deze personen al toegerust zijn met grotere hoeveelheden monoaminen in de bloedbaan als gevolg van kleine stofwisselings stoornissen. Zeebodemonderzoek Het onderzoekvaartuig Glomar Challenger is mo menteel bezig met het verrichten van onderzoe ROTTERDAM - De Buickafde- ling van het Amerikaanse auto concern General Motors heeft voor 1975 een aantal compacte personenauto's uitgebracht Volgens de algemeen directeur van Buick, George R. Elges, is de energiecrisis aangepakt met het meest ingrijpende program ma, dat dit automerk ooit in een modeljaar heeft doorge voerd. Met name is het brand stofverbruik van de wagens te ruggebracht door een reeks technische en constructieve verbeteringen. Er is ook een nieuwe kleine auto op de markt gebracht de Sport Coupé Skyhawk, die 54 cm kor ter is dan alle bestaande typen. Volgens de fabriek leveren de speciale radiaalbanden op deze auto vijf procent minder brand stofverbruik op. De Skyhawk wordt in grootte gevolgd door de Apollo, die onder meer als 4-deurs Sedan en als nieuwe Coupé (de Skylark) leverbaar is. De Buick Apollo 1975, die leverbaar zal zijn als 4-deurs Sedan en als cou pé. De oorspronkelijk uit Oost-Azië afkomstige grasvis wordt in de Bondsrepubliek gebruikt als "onderzeekoe". Hij heeft een geweldige eetlust en eet alles dat groen is. Hij wordt nu gebruikt om bijvoorbeeld stuwmeren, waarin zich een explosie-achtige uitbreiding van vegetatie heeft voorgedaan, schoon te vreten. De vis. die wel vijftig kilo zwaar kan worden, verorbert als exemplaar van drie kilo wel 500 gram planten per dag. Er is een bezwaar: de grasvis weigert zich voort te planten in water dat kouder is dan 25 graden: zij worden daarom, voor ze worden uitgezet, eerst in warm waterbassins verder gekweekt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16