Regen bezorgt boeren schade van 200 miljoen Rijkspostspaarbank In Zuidwest-Nederland Rotterdam vreest Franse concurrentie Kritiek militairen op late, beperkte diensttij dverkorting ficidóc Qowto/nt Gedeporteerde Griekse juntaleiders bij samenzwering betrokken Chapli in Zoon rijke Italiaan ontvoerd Tot 11% rente op rente én gunstige condities? Termijn-sparen bij de RPS! DONDERDAG 24 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT Universiteit biedt Luns excuses aan ROTTERDAM De Eras musuniversiteit in Rotter dam zal zijn excuses aan bieden aan mr. Luns voor de manier waarop deze tij dens en na een lezing door de leden van de universi taire gemeenschap is be handeld. Hiertoe heeft de universiteitsraad - gister avond besloten in een mo tie, die met 16 stemmen voor, 11 tegen en 2 blanco is aangenomen. In deze motie spreekt de universiteitsraad haar „die pe verontwaardiging en af keuring" uit over de ge beurtenissen en verzoekt zij het college van bestuur na te gaan op welke wijze de vrijheid van meningsuiting binnen de universiteit voor de toekomst zeker kan wor den gesteld. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het al weken durende natte weer en de vertraging in de oogstwerkzaamheden stelt de boe- ren in het zuidwesten van Nederland voor een schadepost van zeker 200 miljoen gulden. Het groot ste deel van de suikerbieten, aardappelen en uien zit nog in de grond en dreigt te verrotten. Slechts met hulp van duizenden vrij'villigers zou een deel van de oogsten nog te redden zijn en dan alleen nog als het op korte termijn beter weer wordt. De Zeeuwse Landbouwmaatschappij vreest dat een groot deel van de Zeeuwse boeren in liquiditeits moeilijkheden zal komen. In Zeeland, westelijk Brabant en de Zuidhollandse eilanden staat 70 procent van de aardappelen nog in de grond, evenals 75 procent van de suikerbieten. Van de bruine bonen ligt 90 procent te rotten op het land, en van de uien is 80 procent en van de gladiolen 90 procent nog niet geoogst. Het machinaal oogsten is onmogelijk in de over-natte klei, ook niet omdat anders de structuur van de bo dem verwoest wordt Op veel principe positief gereageerd op de oproep van de gewestelijke raad van het Landbouwschap in Zeeland om, als het weer het toelaat, met mensen en machi nes te komen helpen bij het oogsten. Machines zou men wel kunnen missen, maar arbeids krachten zullen ook daar hard nodig zijn voor ander werk, zoals het inzaaien van winter tarwe. Op dit moment wordt bekeken hoe een eventuele hulpactie te organiseren is. percelen staan de aardappelen De landbouwers in Zuid-Holland al twee weken onder water. In Groningen, Friesland en de IJsselmeerpolders heeft men in ROTTERDAM (ANP) Rotterdam is als grootste oliehaven ter wereld niet bevreesd voor plannen van olie-exporterende landen om zelf te gaan raffi neren. Wel vreest Rotterdam de ontwikkeling van de haven van het Franse Le Havre. Om de concur rentiepositie van Le Havre af te zwakken zou Rotterdam betèr bereikbaar moeten zijn voor grote tankschepen. Rotterdam heeft er bij de regering op aangedrongen een „oliegeul" aan te leggen voor deze bijzondere grote schepen. J AANSLAG OP ENGELSE KOSTSCHOOL LONDEN Bij de deftige parti culiere 'Harrow School' in Lon den is gisteravond een bom ont ploft, die waarschijnlijk gelegd is door het Ierse republikeinse leger. De politie werd tien mi nuten van te voren gewaar schuwd. Geen van de leerlin gen, die in de slaapzalen waren, werd gedeerd. Een gebouw in de nabijheid van de school werd beschadigd. In het jaarverslag over 1973 schrijft het Havenbedrijf Rotterdam, dat ook al zouden rond de Perzische Golf grote raffinaderijen verrijzen, de po sitie van Rotterdam niet ir vaar komt Rotterdam zou ook dan het centrale punt kunnen zijn voor aanvoer, opslag en transito van deze produkten voor West-Europa. Rotterdam vermoedt, dat de Franse regering het inmiddels opgeheven olie-embargo zal be nutten om de concurrentieposi tie van Le Havre te versterken. Bij Le Havre wordt thans met overheidssteun een diepzeeha ven aangelegd en er zijn plan nen om deze Franse haven via pijpleidingen te verbinden met België, het Ruhrgebied en Karlsruhe, het traditionele ach terland van Rotterdam. staan er ook slecht voor: bij hen zit nog 50 procent van de: aardappelen en 65 procent van de uien in de grond. Veehou ders moeten de koeien eerder binnen halen en dan voeren met duurder voer. Voor de vol- legrondstuinbouw is het natte weer eveneens funest. De sui kerfabrieken werken, bij het uitblijven van voldoende aan voer, op een laag pitje. Om draaiende te blijven laten de w-, f> v suikerfabrieken in Sas van gent - s suikerbieten uit de Noordoost- polder overkomen. Ook de wa- De aanhoudende regenval van de laatste tijd heeft in terschappen staan voor aan- het hele land zijn sporen achtergelaten. In het Zuidwesten zienlijke kosten: de poiderge- dreigt de oogst te mislukken en in Limburg trad de Geul werken ÜÜSThÜI wlf wlter wei buiten zijn oevers, zoals op de foto te zien is. De straten wer en nm e ve e wa er we<r van Epen zijn helemaal blank komen te staan. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De algemene vereniging van Nederlandse militairen (AVNM) en de vereniging van dienstplichtige mili tairen (VVDM) zijn verontwaardigd over de beslissing van minister Vrede- ling van Defensie de diensttijdverkor ting eerst in 1976 te laten ingaan en deze verkorting slechts terug te brengen van 16 naar 14 maanden Volgens beide militaire belangenverenigingen is deze gang van zaken in flagrante strijd met de beloftes, die steeds weer aan het adres van de dienstplichtigen zijn gedaan. Steeds zou zijn toege zegd, dat de diensttijdverkorting reeds in 1975 zou ingaan en dat de diensttijd zou worden terugge bracht van 16 naar 12 maanden. Volgens de AVNM zouden de Defensiespecialisten in de Twee de Kamer er ook steeds vanuit zijn gegaan, dat de verkorting reeds in 1975 zou beginnen, of zelfs zou worden voltooid. De AVNM heeft aangekondigd tegen deze beleids maatregel actie te gaan ondernemen. De nu door de minister genomen maatregel houdt in, dat de ruim 4000 dienstplichtige militairen die in maart 1976 (tweede lichting) onder de wapenen komen, maar 14 maanden hoeven te dienen. Er zullen wel meer dienstplichtigen moeten opkomen Beraad VS en Rusland, over beperking aanvalswapens MOSKOU (AP) De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger die gis teren te Moskou is aangeko men, is voornemens de leiders der Sowjet-Unie voorstellen te doen voor een nieuw verdrag tot beperking van het bezit aanvals-kernwapens. Bijzonderheden hierover zijn niet bekend, maar een lid van Ni- xons gezelschap heeft tot ver slaggevers gezegd dat de V.S. bereid zijn met de Sowjet-Unie te gaan onderhandelen over een kernaccoord van brede opzet, in plaats van zich te richten op het beperken van de ontwikke ling van raketten met kernkop- "Als men in principe overeen komt over dit probleem een aantal richtlijnen op te stellen", aldus deze woordvoerder, "dan zou dit moeten worden goedge- keurd door president Ford en partijleider Breznjev. ARP laat Aantjes vrij in keuze Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De Tweede-Ka merfractie van de ARP vindt dat haar fractieleider, mr. W. Aantjes, zelf moet beslissen over het al of niet meedingen naar de post van commissaris van de koningin in Zeeland. De anti-revolutionaire kamerleden hebben mr. Aantjes gisteren tijdens een langdurig fractiebe- raad wel laten weten, dat zij hem niet graag naar Zeeland zien vertrekken. Na afloop van deze bijeenkomst weigerde de heer Aantjes enig commentaar te geven. De AR- leider zal, zo wordt verwacht, zijn uiteindelijke beslissing pas nemen nadat hij ook met het partijbestuur van de ARP over leg heeft gevoerd. Die bespre king zal morgen plaatsvinden. Nieuw Dennendal overweegt opheffing (Van een onzer verslaggeefsters) De stichting Nieuw-Dcnnendal denkt er over zichzelf op te heffen. Het bestuur van de stichting is gisteren niet tot een besluit kunnen komen om het aanbod van staatssecreta ris Hendriks (Volksgezondheid) te aanvaarden. Dit aanbod houdt in dat de inrichting, on der bepaalde voorwaarden, zal worden erkend. Vóór spreidingsbeleid geen plus UIT DE ONDERZOEKCIJFERS van de Rijks Psychologische Dienst behoeft het kabinet niet te proberen sympathie of steun te halen voor het spreidingsbeleid ta.v. de rijksdiensten. Want het bericht dat 41 procent van de .gespreide" ambtenaren niet meer terug wil naar Den Haag, of de Randstad in het algemeen, kan op verschillende manier ontluisterd worden. Tegenover de 41 procent die blijven wil in de nieuwe omgeving, staat een percentage van maar weinig minder dat zich slachtoffer van het spreidingsbeleid vindt; onder degenen die zich wel op hun gemak voelen, zijn er nog verschillenden die met een beter huis in de Randstad en/of met de terugkeer van hun dienst naar de oude basis tegen een retoerreis naar het Westen geen bezwaar maken zou; de persoonlijke financiële gevolgen van het spreidings beleid ervaart een grote meerderheid niet als gunstig. NU DE REGERING ZIT TE KIJKEN MET een sterk negatieve uitspraak van het betreffende personeel om ook de centrale directie van de P.T.T. landinwaarts te sturen, moeten ze zich wel bijzonder ongelukkig voelen met de conclusies van de Rijks Psychologische Dienst, dat met name de verplaatsing van twee andere grote diensten (het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en de Verzekeringskamer) bij de betrokkenen in de praktijk slecht bevallen is. Uit de lange reeks van opmerkingen en commentaren zou men eigenlijk mogen afleiden, dat, als het betere huis geen rol meespeel de, het onderzoek voor het spreidingsbeleid, wat de menselijke factoren betreft, vernietigend zou zijn geweest Vermoedelijk zal de regering denken en zeggen, dat het nog te vroeg is om nu al conclusies te trekken over de aanpassing van gespreide ambtenaren. Akkoord; maar dan is ook de conclusie misplaatst, dat de bezwaren tegen drastische overplaatsing en over het gevoel dat veel „gespreiden" zich gedeporteerd wanen, erg meevallen. ALS EERLANG NOG blijken zou, dat dit onderdeel van het spreidingsbeleid ook economisch tegenvalt, blijft er niet veel over om blij mee te zijn. Rekenwonder gevraagd NIEMAND HEEFT-OPENLIJK-DE MOED dat partijen het nog ééns kunnen worden, verloren. Dat is dan ook zo ongeveer het enige wat tot optimisme stemt, nadat werkgevers en vakcentrales hebben laten weten, waarom ze dinsdag in de Stichting van de Arbeid geen stap dichter bij een centraal akkoord voor 1075 gekomen zijn. Inzoverre partijen bepaalde uitspraken van de regering zouden willen onderschrijven, trekken ze daaruit toch weer heel andere conclusies. De lijn voor een meer vruchtbaar gesprek werd opengehouden door een niet-onbekende procedure: rekenmeesters van beide partijen mogen sommetjes gaan maken om daarmee te bewijzen waarop het vasthouden aan de dinsdag ingenomen positie in de praktijk zou neerkomen. Er zal beslist een rekenwonder nodig zijn om voor de Stichting van de Arbeid volgende week de conclusie mogelijk te maken, dat partijen praktisch toch niet zo ver uit elkaar staan, dat met wat geven en nemen, over en weer, overeenstemming onhaalbaar zou moeten zijn. Werkgevers en vakcentrales zullen elkaar alleen maar kunnen vinden, als ze over en weer bereid zijn een paar stellingen op te geven. We hebben niet de indruk dat het op vitale punten bij die stellingen om cijfertjes gaat; men verschilt in diverse opzichten principieel van elkaar. Dat is eind oktober 1974 de grote moeilijkheid. Weeroverzicht DE BILT - Een actieve depres sie is de afgelopen nacht over IJsland naar het noordoosten getrokken. Een front ervan zal de komende nacht met regen ons land passeren. Ach ter het front zal vrij koude lucht worden aangevoerd. Bo ven de Noordzee zullen in de ze lucht buien tot ontwikke ling komen, die met de noord westelijke wind het land in zullen drijven. De depressie boven Midden-Europa, die de afgelopen dagen zoveel regen heeft gebracht, is in het afge lopen etmaal snel opgevuld. Vanochtend viel alleen nog maar in Zwitserland, Zuid- Duitsland en Oostenrijk wat i regen. Vooruitzichten voor zaterdag: Onbestendig en weinig veran dering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 5 Max. temp.: omstreeks 4 graden Max. temp.: omstreeks 10 gra den Amsterdam regen n nj £Büt geh bew {J Deelcn gch. bew. n 0 5 Eeldc Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Gcnèvc Helsinki Innsbruck Kopenhagen Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca IsUnbovl Las Palm as New York Tel-Avtv geh. bew. 13 geh. bew. 11 regen 12 motregen 11 niet ontv. motregen gch bew. 5 rw. bew. - h. bew. 5 Athene (DPA—Reuter) In Griekenland is giste ren, ongeveer drie we ken voor de eerste demo cratische verkiezingen sedert zeven jaar, blijk baar op het laatste ogen blik een rechtsgerichte machtsgreep verijdeld. Volkomen onverwacht zijn vijf militaire junta, onder wie de ex-premier Georgios Papado- poulos naar het boomloze ei land Kea in de Ege'ische zee gedeporteerd. Een van de belangrijkste figuren, brigade-generaal Dimitrios Ioannides, die de feitelijke macht tijdens de junta zou heb ben gehad en voormalig hoofd van militaire veiligheidspolitie sleutelfiguren van de vroegere was, zou volgend ingelichte kringen naar een kazerne van de mariniers in de stad Corint- he zijn gevlucht Behalve Papa- dopoulos zijn Stylianos Patta- kos, Nickolaos Makarezos, Ioannis Ladas en Michael Rou- fogalis gedeporteerd. Volgens een bekendmaking van de rege ring hielden deze personen zich bezig met samenzwering. Synode vervangt slotdocument door oproep .ROME (CIC) De bisschoppen- synode zal een oproep tot het w „volk Gods" richten en tevens k instructies opstellen voor het sekretariaat van de synode, dat belast wordt met de redaktie van het slotdocument. Deze verklaring zal eerst enige tijd na de synode kunnen verschij nen. Tot deze noodoplossing besloot de vergadering gisteravond tij dens een extra-zitting, nadat dinsdag het slotdocument was afgestemd en het ondoenlijk bleek binnen twee dagen een volledig herziene verklaring sa men te stellen. Het verslag van de besprekingen zal de paus worden aangeboden, die uit de uitgebrachte adviezen zijn con clusies zal trekken. REEDS 800 ARTSEN DOEN MEE AAN BLOEDPROEF Utrecht Van de 1300 artsen aan wie een paar maanden geleden is gevraagd of ze na 1 novem ber willen meewerken aan het uitvoeren van de bloedproef bij verkeersdeelnemers van wie wordt vermoed dat ze teveel alcohol hebben gebruikt, heb ben er tot nu toe 800 positief gereageerd. De geneeskundige hoofdinspectie heeft dezer dagen alle artsen in Nederland een bulletin ge stuurd met wetstechnische in formatie over de nieuwe rege ling en een verzoek om mede werking bij de uitvoering van de bloedproef. Volgens het ministerie van Volks gezondheid valt op dit ogenblik nog niet te voorzien, hoeveel „bloedafnemende artsen" er precies nodig zijn om de nieu we regeling soepel te laten functioneren. Zoals gemeld onvangt een arts 70 voor een bloedproef. LONDEN CHARLIE Chaplin heeft gisteren bekend gemaakt dat hij zich niet uit de filmbusi- ness terugtrekt en van plan is een nieuwe film naar een van zijn verhalen „The Freak" te produceren. De 85-jarige Chaplin verklaarde tegenover de pers tijdens een feestje ter gelegenheid van de publicatie van het fotoboek JVIy life in pictures: ,Ik ga nooit met pensioen'. „The freak" is een verhaal over een engel die naar de aarde komt Zuidafrikaanse kerk tegen „gemengd huwelijk" KAAPSTAD (AFP) De genera- le synode van de nederduits gereformeerde kerk van Zuid- Afrika heeft gisteren met grote meerderheid een motie aange nomen tegen het huwelijk van mensen van verschillend ras. Dergelijke huwelijken, aldus de motie, kunnen een hinderpaal vormen voor de ontwikkeling van een christelijk huwelijk en „tenslotte de door God gewilde verscheidenheid" teniet doen. De synode sprak zich eveneens- uit tegen het toelaten van alle rassen in de kerk. Wel kunnen de kerkeraden uitzonderingen toestaan in individuele geval- 'MILAAN (UPI) Drie gewapen de en gemaskerde mannen heb ben gisteren de zesjarige Dariie- le Alemagna ontvoerd, zoon van één van de rijkste indus triëlen in Italië. De jongen werd ontvoerd toen hij van school naar huis wilde gaan. De chauffeur van de fa milie, die Daniéle kwam halen, werd door een van de ontvoer ders gegrepen die hem trachtte te verdoven. De ontvoerders hebben nog geen contact met de familie opgenomen om een losgeld te eisen. Wilt u f iooo,-of meer i jaar of langer opzij leggen maarniet vastzetten En daarvoor hóge rente op hóge rente krijgen? Kies dan het Termijn sparen van de RPS! Alle verdere inlichtingen: Bel gratis 0017 of COUPON (zonder postzegel zenden Rijkspostspaarbank, Amsterdam) j Naam I Straat J Woonplaats Haal de folders in het postkantoor of j °V" I Stuur de coupon naar de RPS. uw nationale spaarinstelling

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13