(Teruglopend bezoek na ontslag chef-instructeur J Gemeente Noord wijk verlegen met onderzoek naar woningbouwbeleid BOSKOPER VERLIEFD ZIJN FRIESE PLATBODEM 4 I 5 LEIDSE SPAARBANK Onrust rond Leiderdorps zwembad De Does Rechtzaak tegen Van E. uitgesteld Don Helder Camara woont gezinsmis bij in Meerburgparochie °§païèn op teïmijii ENZABbv-Rob Gorris WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGING 5 ini Personeel en bezoekers afgeluisterd? Van onze correspondent Leiderdorp In Leider dorp is onrust ontstaan rond het functioneren van het overdekte zwembad "De Does" aan de Ericalaan. De reden van de onrust wordt voornamelijk gevonden in het teruglopende be zoekersaantal, dat ver band zou kunnen hou den met de schorsing, in afwachting van ontslag, van de chef-instructeur L. Lans. Het bestuur van de zwem en polovereniging "De Does", de eigenaresse van het bad, weigerde bij monde van secretaris J. F. Rippe mededelin gen te doen over de ach tergronden van dit ont slag. Wel gaf hij toe dat de schorsing te maken had met een verschil van mening tussen het be stuur en de heer Lans wat betreft de bedrijfs voering. Het gevoerde beleid rond het zwem bad kwa.ü reeds eerder in het nieuws, toen in de raad vragen werden ge steld over oe oenanae- ling van een aantal jeug dige bezoekers door de chef-instucteur. Het bestuur van het zwem bad wenst ook niet in te gaan op de vraag of het ontslag van de heer Lans te maken heeft met de aanwezigheid van com- municatie-apparatuur in de openbare ruimten van het zwembad, waar mee zonder dat de be zoekers en het personeel dat merkte, kon worden beluisterd, wat er in de betrokken ruimte werd besproken. Naar verluid zou de heer Lans ook in zijn woning in de gele genheid zijn geweest de ze gesprekken te volgen. Een en ander is echter niet offecieel bevestigd. NOORD WIJK Een studiegroep onder leiding van kapelaan G. J. Warmerdam van de St. Jeroensparochie zal volgende week een gesprek hebben met B&W van Noordwijk over het in het verleden gevoerde en in de toekomst nog te voeren woningbouwbeleid in de badplaats. Centraal in de besprekingen zal staan de kwestie van de Noordwijkse zomerhuisjes, waarvan de huurprijzen in veel gevallen bij lange na niet overeenkomen met wat de verhuurder aan woonruimte en comfort te bieden heeft De studiegroep wil in dit eerste inforpiatieve gesprek met B& W onder meer geïnformeerd worden over het aantal alleenstaande en gehuwde Noordwijkers die in een zomerhuisje wonen, welke formule men hanteert bij het toewijzen van woonruimte, hoe de doorstroming is geregeld en wat er bekend is van de belachelijk hoge huurprijzen v Beraad Voorts heeft de studiegroep B&W toestemming gevraagd om struktuurplannen voor de wo ningbouw ter inzage te krijgen GOUDEN en BRILIANT Kwallteits-Sieraden en de voordeligste prijzen Blijft uw adres luwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. a de zomerhuisjes. alsmede een inzicht in de Noordwijkse bestemmingsplan nen. Gisteren hebben B&W van Noordwijk zich in besloten ver gadering urenlang beraden over hoe zij de studiegroep, waarin naast kapelaan War merdam een aantal vertegen woordigers van Noordwijkse politieke groeperingen zitting hebben, tegemoet zullen treden. Het is voor Noordwijk een vrij unieke aangelegenheid dat een groep verontruste burgers het woningbouwbeleid van de ge meente op een dergelijke wijze aan de kaak wil gaan stellen. Geen pressiegroep Sassenheimer veroordeeld na doorrijden Van onze rechtbankverslaggever Den Haag/Sassenheim Een 19- jarige Sassenheimer is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf weken en een voorwaardelijke ontzegging van zijn rijbevoegd heid van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De jon ge man was met een auto op het kruispunt Gooweg/Van De Mortelstraat in Noordwijk door het rode licht gereden en was daardoor in botsing gekomen met een wielrijdster. De man bleek bovendien behoorlijk on der invloed van alcohol en reed met een snelheid van tachtig km per uur. Na het ongeluk, waarbij de wielrijdster een dij beenfractuur opliep, was hij aanvankelijk door ggereden, maar op verzoek van zijn mede passagiers meldde hij zich wat later toch bij de politie. Van onze correspondent Ter Aar Morgen zal de 33-jari- ge hooibergbouwer Willem van E. uit Ter Aar op de zitting van de Haagse rechtbank verschij nen. De strafzaak tegen de Ter Aarder is echter uitgesteld. Een nieuw wetsartikel heeft het nl. noodzakelijk gemaakt, dat de strafzaak binnen 102 dagen na de arrestatie in behandeling moet worden genomen. Deze termijn is voor de Ter Aarder binnenkort verstreken. Van E. verblijft op dit moment in een Psychiatrische Observatie Kli niek te Utrecht. De hooiberg- bouwer, die bekend heeft de vijftienjarige Cora Mantel uit Uithoorn en de 44-jarige Aaltje van der Plaat uit Gorkum te hebben vermoord, moet don derdag echter wel op de zitting verschijnen. Kapelaan Warmerdam: beslist niet zo dat we pressiegroep willen gaan wor den. We willen alleen maar een inzicht krijgen in de hele wo- ningbouwproblematiek van Noordwijk en zo mogelijk na bestudering van alle gegevens zelf met alternatieven komen. Het is niet uitgesloten dat we bij die bestudering op fouten van de gemeente stuiten. Die moeten dan, in het belang van de Noordwijkse gemeenschap, worden rechtgezet. De studie groep is er echter niet op uit "soort Kapelaan Warmerdam: verontrust burger het woningbouwbeleid te on dermijnen." Aanleiding min of meer tot de oprichting van een dergelijke studiegroep zijn de praktijken aantal verhuurders huurprijs om maar onder dak te zijn. In sommige gevallen is sprake van bijna vierhonderd gulden huur per maand. zomerhuisjes. Tien jaar geleden Ook veel gastarbeiders zoeken reeds werd in de St. Jeroens parochie vanaf de kansel in bedekte termen schande ge sproken over deze vorm van huizenverhuur. Vooral veel jonggehuwden, die vanwege de bestaande woningnood, tever- hun (dure) heil in de zomer huisjes, die dikwijls het predi kaat huis nauwelijks of niet waard zijn. Beide groepen zit ten er zonder woonvergunning. Hun aantal houdt de gemeente om onbekende redenen angst- toraal werker heb ik vrij vaak te maken met die in moeilijkhe den verkerende jonge gezinnen. De meesten die in een zomer huisje trekken, vinden die klei ne behuizing in het begin nog wel knus en gezellig maar later gaat ze de ogen pas open. De meesten schikken zich deson danks in hun lot Ze hebben niets anders. Een wellicht an der woningbouwbeleid zou der- Doel De studiegroep hoopt van B&W van Noordwijk zoveel mede werking verkrijgen dat ze op korte termijn met de dan ter beschikking gestelde informa- tie(men wil ook de Volkstelling resultaten inzien om een inzicht te krijgen in de leeftijdsopbouw van de Noordwijkse bevolking) het woningbouwbeleid Noordwijk kan gaan toetsen. „Ons uiteindelijk doel is", aldus kapelaan Warmerdam, „dat ei in Noordwijk een beleid ge voerd gaat worden waardoor het mogelijk is dat elke Noord- wijk er over een degelijke wo ning kan beschikken." Het gemeentebestuur van Noord wijk wilde gisteren nog niet vooruit lopen op het gesprek dat volgende week met een af vaardiging van de studiegroep gevoerd gaat worden. De amb tenaren hebben strenge instruc ties geen enkele informatie naar buiten te verschaffen als het het in het verleden gevor derde woningbouwbeleid be treft. Althans die indruk kregen wij toen wij enkelen van hen, onder wie gemeente-secretaris Strang, om een reactie van de zijde van de gemeente vroegen. Op geen van onze vragen wilde men ingaan, deed men zelfs kortaf. Een buitenstaander zou daardoor al snel de indruk krij gen dat het Noordwijkse ge meentebestuur, in vele andere gevallen erg toeschietelijk in het verschaffen van informatie, nogal in de maag zit met het pakket wensen van de studie groep. Herman van Amsterdam AGENDA KINDERBOEKENWEEK Op de boekenafdeling staal een standje, waar u alles te weten kunt komen over „Het kinderboek uit een andere hoek". 2e verdieping. MAX FACTOR Het laatste cosmetica- nieuws van Max Factor en een aanbieding in de Blue Line-serie Parterre. TYROLERHESP PROEVEN Proeven van de ham der hammen op onze levens- middelenafdeling. 4e verdieping. MARY BAKER CAKE-MIX In 8 minuten een cake, in verschillende smaken. Demonstratie en proeven. 4e verdieping BONANZ VKC.TIE Weer zo'n koilie-vt.assing van ons restaurant La Ruche: koude koffie met cognac, koffielikeur en slagroom. 3e verdieping. LEGO-DEMONSTRATIE Wederom kennismaken met de ontelbare Lego-mogelijk heden op onze speelgoed afdeling. 2e verdieping. FOTO S VAN THIJS QUISPEL Expositie in restaurant La Ruche. 3e verdieping. BRUIDSSERVICE Een uniek stukje service voor 'de grote dag'. Klantenservice 2e verdieping, KAAS PROEVEN Genieten van vele buiten landse kaassoorten en van kaësfondue uit Zwitserland. 4e verdieping. MARSEPEIN SLAGERIJ Kom eens kijken naar deze slagerij en proef de marsepein. 4e verdieping. deBijenkorf^l bisschop van Olinda en recife van Brazilië komt zaterdag naar de Meer burgparochie om daar 's avonds om ze ven uur de maandelijkse gezinsmis bij te wonen. Mgr. Ca mara is ander- weg van de Sy node in Rome naar Chicago, waar hij dins dag een e re-doc toraat in ont vangst zal ne men. Daarna vertrekt hij weer naar Bra zilië. De bis schop komt za terdagmiddag voor een "rust- weekend" op Schiphol aan. In het weekend hoopt hij verder een bezoek te brengen aan Den Bosch, Bre da en Haarlem. SLAAPKAMERSHOW ALLE MERKEN, 40 MODELLEN MAAND AO van 1 tot 8 OTNSDAO. WOENSDAO aan 9 tot 8, DONDERDAG van 9 tol 0 an tot 9 uur mm., VRIJDAQ van 9 UA ZATERDAG van 9 tol S uur. da. aarrasaand leuk» aanDMtOngatz >0 Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor Valkenburger veroordeeld na/veroorzaken dodelijk ongeval Van onze rechtbankverslaggever Den Haag Af alkenburg - De officier van justitie bij de Haagse rechtbank mr. J. Th. de Wit, eiste gisteren tegen een 28-jarige Valkenburger een gevangenisstraf van drie weken en een voor waardelijke intrekking van zijn rijbewijs van zes maanden. De Valkenburger was met een autobus op het kruispunt Schoolstraat/- Kon.Julianalaan in Voorschoten door het rode licht gereden. Daardoor kwam hij in botsing met een overstekende wielrijdster, die later aan de gevolgen van het ongeluk, een hersenschudding en een schedelbreuk overleed. Verdachte meende niet meer te kunnen remmen, omdat dit zijns inziens gevaar zou opleveren voor de vijftien passagiers die hij in zijn bus vervoerde. Oegstgeestse bestolen door „vriendje" rechtbankverslaggever Van Den Haag/Oegstgeest De offi cier van justitie van de Haagse rechtbank heeft tegen een 28-ja- rige verkoper uit Den Haag drie weken voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist, met een proeftijd van drie jaar. De man had uit de woning van zijn vriendinnetje in Oegstgeest een betaalcheque gestolen en daar mee op het postkantoor 100 gëind. Later nam hij uit een geldkistje nog eens een bedrag van 100,- weg. Uit de porte monnee van het meisje had hij bovendien, toen zij hem naar het station bracht, een bedrag van 50,- gestolen. BMW verkoop èn BMW service: Automobielbedrijf Hoge Rijndijk 278, Leiden, telefoon 071 - 40697 Van zeilen word je te moe om te borrelen Van onze correspondent Boskoop „Mijn schip is bijna honderd jaar oud," lacht de heer T. Klazinga, direkteur van gemeente werken in Boskoop." Het is een originele platbodrm- jacht zoals er vroeger uitsluitend in Friesland werden gebouwd." De heer Klazinga is „schipper" in hart en nieren, verknocht aan de wijde koele Friese meren. Met zijn blonde kuif en blauwe ogen en zangerige Friese tongval een ware liefhebber van de zeilsport. Zijn schip, waar hij erg trots op is. werd gebouwd te Joure in 1876 op de scheepswerf „Op 'e Jouwer" door de beroemde scheepsbouwer Ecltje Holtrop van der Zee. Het schip werd afgeleverd voor de som van 881,70 aan de eerste eigenaar L. K. de Vries te Grouw. Eeltjebaes De werf „Op 'e Jouwer" behoorde tot 1940 aan het geslacht Vegelin van Claerbergen, die woonde op de „Herema State" in de nabijheid van de werf. Deze statige woning verscholen tussen hoog geboomte is thans het gemeentehuis van Haskerland. Het huis heeft dus de jonkers, die de scheepswerf verhuurden aan Eeltjebaes van der Zee overleeft. Die Eeltjebaes zoals hij genoemd werd. huurde de werf in 1857 en overleed in 1901. Mede aan hem is het te danken dat er veel van de historie der oud vaderlandse ronde en platbodemjachten is bewaard gebleven. Eeltjebaes was behalve een zeer kundig en kunstzinnig scheepsbouwer ook een pientere jongen die een „stam boek" bijhield van alle jachten die op zijn werf werden vervaardigd. Omstreeks 1953 werd de Stichting Friese rond- en platbodemjachten in het leven geroepen log en daarna de klad erin. nu zijn de sierlijke houten zeilboten weer erg in de belangstelling. Het is een prachtig gezicht als de schepen met hun tuigage wedstrijd zeilen. Admiraal zeilen met gepavoiseerde schepen is een van de evenementen van de zcillicfhcbbers. „Dit is een overblijfsel", zo vertelt schipper Klazinga. „uit de tijd dat vele handelsschepen werden overvallen door ka pers. Om deze ..zeeroverij" tegen te gaan werd in convooi gevaren en uit deze verdediging werd het admiraalzeilen geboren". De degelijke houten schepen hebben hun bewoners vele jaren overleeft. De „Frisia" het jacht van de heer Klazinga doorklieft het soms woelige water van de Friese meren als of het nog nieuw is. Zesde eigenaar De Frisia van de heer Klazinga. welke met behulp van het Stamboek van Eeltjebaes alle oude plezierzeiljachten heeft geregistreerd. De heer Klazinga kent zeer vele Friese schepen met hun geschiedenis. Aan de hand van prachtige oude tekenin gen vertelt hij hoe kundig en kunstzinnig de schepen gebouwd werden. Hij wijst op het verschil tussen de platbodems of schouwen en de rondbodems, de Lamster aken en de boeiers. In Friesland werden veel platbodems ge bouwd, omdat men daar vuak door ondiep water moest zeilen. Kwam in de jaren dertig, tijdens de Tweede Wereldoor De jaren hebben op de constructie nauwelijks invloed gehad. Reeds vijf eigenaren hebben van het schip genoten. De heer Klazinga is de zesde eigenaar die met de Fnsia onder zeil gaat. Onze voorouders waren met bang voor frisse lucht, want op de oude schepen komt zelden een kajuit voor. Ook de Frisia heeft geen kajuit. Klazinga vmdt dit niet erg „want", zegt hij, zo'n kajuitje hoe klein het ook is. verbreekt de vloeiende lijn van de schepen." In het ruim is er wel berging. Daar stopt de rechtgeaarde zeiler voor hij onderzeil gaat zijn pintje bier en veelal is ook de Berenburg - een echt Fne3 oorlam - aan boord. De plaats daarvoor is in het „achterhüske." Schipper Klazinga heeft overigens niet zoveel behoefte aan drank. Op zo'n zeilscheepje is altijd veel werk „Ik heb weinig tijd voor borrelen," lacht hij. „Boven dien word je van zeilen zo doodmoe dat'we 's avonds vroeg ter „kooi" gaat"

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5