£eidóe (Bowuvnt Strijd om verhogi lonen met 3 pet, en om nivellering ijmaker 100 jongens naakt straat opgejaagd Plan voor grote hulpactie boeren Het legioen ontgoocheld Loonoverleg opgeschort Vertrekpremie' naar land van herkomst 0—0 Bejaarde lag 16 uur met. bekkenfractuur Abortuskliniek mag blijven verdien 'n echte Woensdag 23 oktober 1974 67e jaargang no. 19948 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 1030Ó3 - Bank: Amro-bank NV.. Leiden - Directeur.hoofdredacteurF J. Plug -"Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f Q-.38 pér mm. Telefoontjes f 3,5p - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) -- Abonnementen per week 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent.-' Balboekje Op Ned. II de gedramatiseerde documentaire „De cirkel is rond" om 20.36 uur en om 22.30 uur Studio-sport met flitsen van Europacup-wedstrijden. ENKELE OPKLARINGEN Tijdelijk enkele opklaringen maar ook hier en daar een bui. Tot matig of zwak afnemende wind, maar aan de kust eerst nog vrij krachtige noordelijke wind ruimend naar west. Mini mumtemperaturen omstreeks 7 graden, maxima- morgen onge veer 11 graden. Morgen zon: 7.20-17.28, maan: 14,41-0.04. Schev. hoogw.: 9.16-21.52, laag- w.: 4.38-17.09. Lentemode Parijs Tijdens zijn lente klaar-om-te-dragen modeshow, pre senteerde modeontwerper Yves Saint-Laurent giste ren voor het eerst in Parijs zijn badmode. Tot de collectie behoort een tweedelig ontwerp met een gerimpeld, ruim vallend bovenstuk en voorschootje met overslag als heupbedekking. Hoofdpersonen in het centraal loonoverleg: v.l.n.r. W. Kok (NW), J- Lanser (CNV) W. Spit (NKV) en de werkgeversver tegenwoordigers mr. C. van yeen en mr. G. van Boven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vakbeweging en de werkgeversorganisatie liggen nog mijlenver uit elkaar in het centraal loonoverleg sinds zij gisteren in de Stichting van de Arbeid met harde cijfers op tafel zijn gekomen. Dit zijn de eisen van de vakbeweging en het aanbod van de werkgevers: - de vakbeweging verlangt een initiële loonstij ging (dus verhoging van de cao- lonen) met drie procent; de werkgevers willen niet verder gaan. dan anderhalf procent - de vakbeweging wil deze initiële loonstijging voor de helft in centen (dus in een voor ieder gelijk bedrag) en voor de andere helft in pro centen toekennen; de werkgevers vinden, dat door de regeringsmaatregelen al voldoende wordt genivelleerd en willen alleen procenten geven. - de vakbeweging wil een volledige prijscom pensatie in 1975; de werkgevers willen de ver hoging van de aardgasprijs niet compenseren, omdat deze een soort belastingverhoging is., - de vakbeweging wil aan de prijscompensatie een minimum verbinden van 175 gulden per procent prijsstijging per jaar; de werkgevers wijzen ook deze nivellering af. „De verschillen zijn nogal essentieel", verklaar de NW-voorzitter Wim Kok na het gesprek van gisteren. „We zijn nog lang niet bij elkaar," erkende werkgeversvoorzitter mr. Van Veen. Rekenmeesters uit beide kampen hebben thans een week tijd gekregen om aan de hand van praktijkvoorbeelden na te gaan, hoe de ver schillen van inzicht in feite liggen. Op 30 oktober komt men opnieuw bijeen om te zien, of men dan tot een sociaal akkoord kan komen. Er is haast bij een oplossing, want in de; bedrijfstakken moeten begin november de on-i derhandelingen van start gaan, akkoord of niet „We zitten in de tijdklem", aldus NKV-voorzit- ter Wim Spit Zie verder pag. >3- (van onze sportredactie) Rotterdam Het legioen, grotendeels gehuld ln gele regen pakken, u-as toch ontgoocheld. Het had een, gezien de barre omstandigheden, knappe wedstrijd bijgewoond tussen Fe ye noord en Barcelona maar dat zozeer begeerde doelpunt was aan Rotterdamse zijde niet gevallen. Het hadden er meer kunnen zijn als Feyenoord niet de centimeters had ontbeerd die nodig waren voor de treffers. Agustin Montal, de president van FC Barcelona, was daaren tegen een tevreden man. Hoe kon hij ook anders. „De basis voor het bereiken van de kwartfinales is wel gelegd maar we mogen toch niet te vroeg juichen", zei hij. En hij maakte zich zorgen over de gele kaarten. „Torres heeft er al ëën gekregen in de eerste ronde tegen Vöst Linz en nu Costos en Rexach weer. Dat wordt oppassen in de tweede wed strijd." Een tweede duel dat Michels in een voordelige positie kan beginnen. Alles over de eerste wedstrijd op de sportpagina's. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Minister Boersma (Sociale Zaken) overweegt een nieuw plan voor de buitenlandse werknemers in Neder land, namelijk om ln plaats van hun een vertrekpremie van 5000 gulden per werknemer te geven als zij uit Nederland weg gaan, dit bedrag over te maken naar het land van herkomst Bij het Tweede Kamer-debat van vorige week over de nota buitenlandse werknemers kwamen nogul wat bezwaren naar voren tegen deze vertrekpremie. Toen is al vanuit de Kamer gesuggereerd om het geld naar de landen waar de buiten landse werknemers vandaan komen over te maken, opdat op die manier deze landen projecten kunnen financieren voor scholing cn werkverschaffing van hun eigen mensen. Volgens «een woordvoerder van het departement van Sociale Zaken wordt deze vorm van projecthulp op het moment in departe mentale kring bekeken, cn is de kans niet uitgesloten dat bij de voortzetting van het debat over de nota morgen minister Bocrsma met nieuwe voorstellen op tafel komt. Volgens de woordvoerder worden ook nog andere alternatie ven op dit moment in studie genomen. PPR dreigt met crisis om wet OR (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De PPR zal haar steun aan het kabinet-Den Uyl opzeggen, als niet op korte ter mijn voorstellen op tafel ko men om de beslissingsbevoegd heden van werknemers te ver groten. Dit verklaarde gisteren het PPR-Twwede Kamerlid Van Gorkum, die al geruime tijd aandringt op spoed in deze kwestie. De verdere demokratisering in de bedrijven moet worden gere geld via wijzigingen in de wet op de ondernemingsraden of via een geheel nieuwe wettelij ke regeling. De bedoeling van minister Boersma (sociale za ken) was aan het eind van dit jaar een ontwerp nar de Twee de Kamer te sturen, maar dit luk{ niet meer. De zaak is bij de Sociaal Economische Raad, die de bewindsman advies moet geven, in het slop geraakt. Het advies dat op 1 juli van dit jaar werd verwacht, is er nog steeds niet. Protest Vier betogers, onder wie een katholieke priester, zijn gisteravond de redactiekamer van de American Broadcasting Company in Washington bin nengedrongen en uitten een kort protest voor de microfoons uit naam van politieke gevangenen in Noord-Ierland. ..speelde Feyenoord tegen Ajaj met negen doorweekte gastarbei ders... wat Europa-cupvoetbai moet (Van een onzer verslaggevers) GOES Landbouwers uit het noorden van het land zouden met hun machines hun collega's in het zuidwesten te hulp kun nen komen, nu hier de oogst van met name suikerbieten, aardappelen, uien en bonen door het slechte weer zo erg verlaat is. De gewestelijke raad 'van het Landbouwschap in In landbouwbladen zal aan boe ren in Groningen, Friesland en de IJsselmeerpolders gevraagd worden machines beschikbaar te stellen. Of het plan doorgaat hangt ondermeer af van de transportkosten. De Zeeuwse raad hoopt dat behalve machi nes er ook mensen zullen komen om ze te bedienen. Op de Zeeuwse en Zuidholland se eilanden is het land door de grote regenval niet te bewerken. Zelfs al zou het vanaf vandaag droog worden, dan zou het nog een week duren voordat men aan de slag kan. Het minsterie van Defensie be kijkt of extra oogstverlof gege ven kan worden aan agrariërs die in militaire dienst zijn. PRINS CHARLES ALS COWBOY Prins Charles van Engeland brengt een boerderij waar cowboys worden opgeleid, bezoek aan Australië. In Brisbane kon hij een paard te bestijgen, het als paardeliefhebber niet nalaten in een Den Haag De 75-jarige mevrouw M. M. Kiekens—Pieters uit Den Haag heeft zestien uur lang met een bekkenfractuur in haar woning aan de Zutphensestraat gelegen. De vrouw was maandagavond om ongeveer zeven uur over een stoel gestruikeld en gevallen, waarbij zij haar bekken brak. Het heeft tot gisterochtend elf uur geduurd, voordat zij door "3e politie werd ontdekt De buurvrouw had de vrouw gemist en belde de politie. Zij werd in het Bronovo-ziekenhuis opgenomen. Krater •In hot woosto gebied in Zuid oost Hutchin son, in de Ame rikaanse staat Kansas is plot seling een kra ter van 80 x 80 meter ontstaan en onkelo hon- dorden meters diop. Spoorrails van oon troinen- net dat door dit gebied loopt kwamen boven de krater te lig gen. SCHANDAAL BRAZILIË SAO PAULO Bijna 100 naakte jeugdige delinquenten die door de Braziliaanse politie in stromende regen waren losgelaten, hebben aanvallen gedaan op huizen, winkels en restaurants in Sao Paulo (Brazilië) Zij namen zelfs gordijnen weg om zich te bedekken. Dit hebben plaatselijke autoriteiten in Sao Paulo meegedeeld. De jongens, in de leeftijd van 11 tot 17 jaar, werden in het weekeinde uit de cel gehaald. Zij werden van alle kleding ontdaan en zonder voedsel in Camanducaia, juist over de grens met de buurstaat Minas Gerais, gezet Het incident heeft tot grote verontwaardiging bij het publiek geleid. De autoriteiten van Minas Gerais hebben de federale minister vah justitie, Armando Falcao gevraagd, een officieel onderzoek in te stellen. Eenenveertig van de uitgehongerde jongens werden opgepikt door functionarissen in Camanducaia die medelijden met hen hadden en kleren verstrekten alvorens hen naar Sao Paulo te brengen. De plaatselijke politie zoekt de overigen die auto's, vrachtwagens en winkels beroofden op zoek naar voedsel en kleding. Volgens justitiële kringen in Sao Paulo hadden tien van de jongens een blanco strafregister. De overigen waren slechts schuldig aan geringe overtredingen. MINISTER VAN AGT (JUSTITIE): (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De abortuskliniek Bloemcnhove in Heemstede hoeft voorlopig niet dicht Minister Van Agt (Justitie) heeft na overleg met de PvdA- Tweede-Kamerleden Lamberts en Roethof en ge sprekken met Haarlemse artsen deze beslissing genomen, hoezeer hij ook bezwaren blijft koeste ren tegen het feit dat in deze kliniek vrouwen worden geholpen die langer dan 12 weken in verwachting zijn. Volgens dr. Lamberts is Van Agt op zuiver mense lijke overwegingen tot dit besluit gekomen heeft hij in dit ene geval ingezien dat hij de kwestie „te eenzijdig juridisch" dreigde te bekij ken. Dr. Lamberts voegde hieraan toe dat er geen sprake is geweest van politieke druk op de minis- hij door de knieën zou zijn gegaan. Bomexplosie in Londen LONDEN (RTR) In de exclusieve militaire Brooks Club in de Londensc wijk St. James Is gisteravond een bom ontploft waarbij twee personen ernstig gewond raakten. De ontploffing in de club, minder dan 200 meter van de woning van koningin-moeder Elizabeth, deed zich voor toen de conservatieve oppositieleider Edward Heath in een ge bouw aan de overkant dineerde. Elf dagen geleden richtten bommen schade aan in twee militaire clubs in de omgeving. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan- brengon van een nieuw kwartaal-abonnoment is wel deze 'zolfden- kondo'. matstalen 4-kleuren-ballpoint. Noteer m.i.vRAN als nieuw kwartaal-abonnee: 11 Wil Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar: Adre#:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur eon 4-klourcnballpoint naar: BE COURANT Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1