Michels: "Iemand moet zijn hoofd erbij houden" Johan Neeskens: "Willem was niet in zijn element" Jan Boskamp vedette Molenbeek 'Listmet 99 snel doorzien Gele kaarten Trainer kon lot Asensi niet langer aanzien WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT ROTTERDAM Ten- slotte probeerde Feye- noord het toch nog. Met Wim van Ilanegem voor op klopte een spelersde legatie bij de Oostduitse scheidsrechter Glöckner aan, met het verzoek de wedstrijd door het nood weer af te gelasten. „Op dit veld is de aanvallen de partij toch in het na deel?", smeekte de "Kromme", breedgeba- rend, geholpen door tolk en scheidsrechter-bege- leider Roomer. Toen al moet Feyenoord het onheil hebben voelen aanko men. Want het sterkste wapen van de ploeg, het spel over de vleugels, kon onmogelijk ge bruikt worden op dit drassige veld, en dat wisten ze. Terneer geslagen trainer Coerver kon het later nog niet geloven. „Dat bezwaar van Willem was reëel. Ons voetbal was onmogelijk. Kristensen en Ressel liepen zich vast in het modderbad, waarin de bal niet vooruit schoof'. Glöckner oordeelde echter vol gens een andere norm. De regle menten van de UEFA schrijven namelijk voor dat aflasting al leen mogelijk is indien de toe stand van de grasmat gevaarlijk is voor het welzijn van de spe lers. „Dat is ook de enige goede norm", meende blijlachende Mi chels later. „Waar ga je anders naar toe? Bovendien was dit veld nog lang het ergste niet dat ik ooit heb meegemaakt. O nee, nog lang niet". De "generaal van Barcelona" had gesproken. Het was muisstil in de Feyenoord-catacomben. De man die tegen het einde van de wedstrijd deed wat haast nog geen trainer ter wereld ooit in zijn hoofd haalde ondanks heftig protest van Glöckner het veld opstappen en de ernstig geblesseerde Asensi te hulp snellen terwijl het spel vooruit ging bleef er rustig onder. En waarom ook niet? Alles wat hij wenste was nagenoeg in vervul ling gegaan. Een uiterst gunstig uitgangspunt voor de return over 14 dagen in Barcelona en de onmiskenbare bevestiging dat zijn ploeg de laatste twijfels heeft weggenomen en tot de Eu ropese top behoort. En over dat eigenmachtig optreden, waar voor Glöckner een ander dan Michels misschien zelfs met geweld zou hebben laten ver wijderen, grapte de trainer ten slotte: „Dit was oorlog. Niets anders dan dat. Ik kan me voor stellen dat een scheidsrechter door alles wat op het veld plaatsvindt geïrriteerd raakt Er gebeuren over en weer kei- en keiharde dingen. Aan de andere kant is het natuurlijk zo wan neer we allemaal onze kop ver liezen, blijven we nergens meer. Ik had het recht er naar toe te' gaan. De één lag bewusteloos op het veld en de ander bleek, la ter, een aantal gebroken ribben te hebben". Begrip Glöckner kon het naderhand ook best begrijpen. „Maar in de geest van het spel moet je in grijpen, de Spanjaarden geen kans geven te simuleren. En dat deden ze, vooral Cruyff. Wat praat die kerel in het veld. Ongelooflijk". ROTTERDAM - Drie gele kaar ten deelde scheidsrechter Rudi Glöckner uit. Na een half uur zette Costas te hardhandig Kreuz van de bal en dat kostte de Spanjaard de gele kaart; tien minuten na de rust tikte Willem van Hanegem tegen het voor hoofd nadat Glöckner had ge floten en tien minuten voor het einde trapte Rexach de bal weg na het fluitsignaal. Uit de gele kaarten vloeien geen consequen ties voort voor de tweede wed strijd in Barcelona want het is voor alle drie spelers in dit Eu ropa Cuptoernooi de eerste "ge le straf'. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Johan Neeskens, de uitblinker van gisteravond, stond er bij met een als uit steen gehouwen gezicht. Geen moment viel van hem af te lezen hoe blij hij was over zijn prestatie. "Het ging wel lekker" was zijn flegmatieke reactie. "Zo'n tien minuten voor rust merkte ik het dui delijkst dat Willem niet in zijn ele ment was. Hij stond tegen iedereen te praten, tegen de scheidsrechter, medespelers en ook tegen mij". En wat Van Hanegem dan zei? Neeskens: "tegen mij: "Als je niet oppast krijg je weer zo'n kegel". En dan met iets wat op een glimlach leek: "en als je hem dan zover weet te krijgen, mag je dat toch wel een succesje noemen". En daarmee bereikte Neeskens het doel dat hij zich voor ogen had gesteld. "Ik wilde me juist vanavond helemaal waarmaken. Het was de eerste wedstrijd in Nederland na mijn vertrek naar Barcelona en het wereldkampioenschap. En dan nog in het Feyenoordstadion!" De avond voor de wedstrijd hoorde Neeskens van Michels dat hij het was die Van Hanegem aan banden zou moeten leggen. "Vanaf dat moment ben je met die man bezig. Ik ging het veld in met de instelling me helemaal in hem vast te bijten. Wim moet je aanpakken voordat hij de bal heeft Als dat toch het geval is, kun je beter ophouden, want dan staat hij je alleen maar uit te lachen. Ik wist wat me te wachten stond. Ik ben geen moment bang geweest" In tegenstelling tot verschillende andere spelers kwam Neeskens helemaal ongeschonden uit de strijd. "Ik vond de wedstrijd niet te hard. Tenslotte wordt er niet gevoetbald om peperno ten". En over de uitslag: „Als je voor de wedstrijd over 0-0 praat teken je ervoor. Ik ben dan ook zeer tevreden. Vooral als je nog bedenkt dat Feyenoord wel twee keer erge pech heeft ge had. van de andere kant: als wij die bal er in de eerste minuut inschoppen loopt de wed strijd ook anders. Nee, ik geloof niet dat wij de return met te groot optimisme tegemoet zullen zien. Iedereen weet wat voor kwaliteiten er in Feyenoord schuilen. Bovendien zal Mi chels ons daar nog wel een keer van overtui gen". Broederlijk stappen Johan Neeskens en Wim van Hanegem doornat het veld af. Neeskens was tevreden over zijn eerste optreden in Nederland na zijn transfer naar Spanje. Jan Boskamp in Feijenoordshirt: ..Bij Feyenoord trainden ve tweemaal per dag. Bij Molenbeek slechts een keer. Dat ">s mede een moeilijkheid bij de aanpassing". BRUSSEL Drie weken nadat Jan Boskamp zijn handtekening had gezet onder het contract, dat hem voor drie seizoenen werknemer van het Brussel se voetbalbedrijf RH'D Molenbeek maakte, zocht Hans Kraay, toen net in dienst bij Ajax, toenadering tot de 25-jarige Rotterdammer. „Kraay vroeg me of ik belangstelling had om voor Ajax te spelen", vertelt Boskamp. „Na tuurlijk zou ik dat hebben gehad als ik npg niet onderdak was geweest. Maar ik had al getekend bij Molen beek". Vier maanden later betreurt Jan Bos kamp het niet, dat hij bij RWDM speelt en niet bij Ajax. De rasechte Rotter dammer voelt zich thuis in Brussel, waar de supporters van de fusieclub uit Molenbeek hem als een vedette erken nen. De blonde middenvelder kende op het menselijke vlak totaal geen aanpas singsmoeilijkheden. Boskamp: „In het begin heeft Nico de Bree me voortreffe lijk opgevangen. Hij heeft erg veel voor me gedaan. Bovendien ligt de Belgische mentaliteit mij wel. Tegenwoordig is het zelfs zo. dat ik meer met de Belgen in onze selectie omga dan met de Neder landers". In sportief opzicht waren de problemen groter. De omschakeling van het profes sionele Feyenoord naar het minder strak geleide RWDM verliep tamelijk stroef. „Bij Feyenoord", zegt Boskamp, „trainden we twee keer per dag, hier slechts een keer. Daar ben ik nog steeds niet aan gewend. Ik ben een voetballer, die het van z'n conditie moet hebben en veel trainen is voor mij dus noodza kelijk". Tot het einde van dit seizoen zal Jan Boskamp met de huidige situatie moe ten leven. Dan zal trainer Felix Week, die bij RWDM een part-time-functie heeft, moeten kiezen: in volledige dienst bij de club of plaatsmaken voor een ander. Want hoewel het clubbestuur tevreden is over Week heeft het een meer professionele aanpak voor ogen, met andere woorden: vanaf het volgen de seizoen zal de technische leiding van de concurrent van Anderlecht dezelfde status moeten hebben als de meeste spelers. Kilometertjes Boskamp maakt er overigens niet zo'n probleem van, dat hij minder trainings- arbeid moet verrichten dan bij Feye noord. Voor het begin van de competitie „pakte" hij 's morgens samen met buur man Nico de Bree geregeld een paar kilometertjes en dat kan hij, wanneer het nodig mocht zijn, altijd weer doen. Ook voetbaltechnisch beleefde Bos kamp een vrij grote verandering. „Er wordt in Belgie veel harder gespeeld dan in Nederland. Onbesuisder vooral. En tactisch en technisch is het niveau in de Nederlandse eredivisie ook beter. In België vormen wij met Anderlecht de top, in Nederland zou RWDM tot de sub-top behoren. Vooral omdat we tac tisch een achterstand hebben. Toch is onze ploeg niet slecht. Er is veel kwali teit. Maar de rust in het spel ontbreekt nog te vaak. Als Feyenoord, Ajax en Twente tegenstanders treffen, die uit sluitend defensief spelen, kunnen zij het geduld opbrengen lang op kansen te wachten. Die ploegen kunnen zo sterk op balbezit spelen, dat een tegenstander er radeloos van kan worden. Bij ons wordt er nog te veel gejaagd. Daarom geloof ik, dat we tegen Twente alleen een kans hebben als we rustig blijven. Geen probleem Als het bij ons loopt zijn er geen proble men. Dan kunnen we vaak alles. Voor het begin van dit seizoen pakten we Bayem München tijdens een toernooi in Spanje met 5-1. Hoewel Bayern toen erg zwak was moet je ze er toch maar intrappen. De Nederlandse topploegen geven je echter niet zo gemakkelijk de kans in je spel te komen. Die dringen je hun tempo op. Kunnen we dat voor komen, dan heeft Twente aan ons een kwaje". Jan Boskamp heeft slechts enkele we ken nodig gehad om zich als verster king voor RWDM aan te dienen. Naast ex-international Odilon Polleunis fun geert hij als spelbepaler. De laatste weken echter kost het de ex-Feyenoord- er een beetje moeite z'n goede vorm van het begin van het seizoen te demonstre ren. Oorzaak is een rugblessure, welke hij overhield aan een uitwedstrijd tegen Dundee FC. Een duel, dat RWDM met 2-4 won nadat het in de thuiswedstrijd niet verder dan 1-0 was gekomen. Tegen de ongeduldige schotten bewees de bri gade van Felix Week dat met alleen in de Belgische competitie de contra at tack met grote vaardigheid wordt ge hanteerd. Boskamp: „Inmiddels zal Twente we weten dat wij goed kunnen counteren Ik reken er dan ook niet op, dat he zich morgen in een avontuur zal stor Datzelfde Twente had afgelopen zomei belangstelling voor de man, die zich bi; Feyenoord niet langer thuisvoelde toer bleek dat trainer Wiel Coerver hen: geen vaste plaats in het eerste elftai wilde geven. „Coerver en ik lagen el kaar niet zo goed", aldus Boskamp „Jammer, want in mijn hart ben ik eer echte Feyenoorder. Ik ben bij die dut opgegroeid. Van herinneringen kun j< echter niet leven". Dat het contract mei FC Twente op niets uitliep kwam dooi het transferbedrag, dat Feyenoord claimde. Spitz Kohn zei in Brvssel nog tegen Boskamp: „Ik had je g.uag ge had". De repliek van de RWDM-spelei luidde: „Als jullie René Notten volgend jaar verkopen is er misschien nog wel over te praten". TON VAN DALEN De man, die zichzelf was, was weer Michels. „Ik heb geen kri tiek op Glöckner. O nee. Hij greep vanaf het begin procies op de goede momenten correct in. Daardoor kon deze wedstrijd ook zo'n boeiend geheel wor- De act was voorbij. Eerst in het Spaans, natuurlijk, en na veel aandringen ook in het Neder lands. Zo is Michels. Waar zijn belangen liggen, daar denkt hij het eerst aan. Tom Blom, de verslaggever van de radio, tot vervelens toe: „Maar meneer Michels, kunt u ook iets aan het Nederlandse publiek zeggen?" Geen haar op zijn hoofd dacht er aan. Spanje wachtte en na deze triomf in het prestigevlak was dat veel belangrijker Gemor „Weg. Eruit". „Scheidsrechter Glöckner gebaart Michels demonstratief wat zijn be slissing is. Deze laat zich echter niet bang maken en komt via de achterkant van het doel toch op de plek waar Mora geblesseerd ligt. Verkopen van regenjassen goed gezien ROTTERDAM - De kaar ten voor Feyenoord Barcelona, die langer dan een week ongekend hoog genoteerd stonden, gingen gisteravond voor de poorten van het sta dion Feyenoord voor niets van de hand. Er was geen enkele belang stelling van kopers. De enige handelaar die in de stromende regen goede zaken deed, was de ver koper van plastic regen jassen. Vier EHOBO'ers dragen Asensi per brancard van het veld. Wat overbleef was dan ook het gemor van de Feyenoord-trai- ner Wiel Coerver. „Het veld redde Barcelona. Zonder meer. Op deze grasmat bleek voetbal op onze manier totaal onmoge lijk. Van het loopvermogen van de beide vleugelspelers kon geen gebruik worden gemaakt". In de list van hem trapte'Glöc kner tenslotte ook niet Toen het verzoek om uitstel van de wed strijd namelijk van de hand werd gewezen door dé arbiter zocht de terreinknecht van Feyenoord het lichtste balletje op uit zijn eindeloze verzame ling. „Een soort waterpolo-balle- tje", gaf de Feyenoord-trainer toe. Maar de Spanjaarden had den deze truc na een kwartiertje reeds door en het was toen uit met de pret Glöckner gebaarde naar de kant om een zwaardere baL Mokkend ging de zichtbaar terneergeslagen Coerver door: „Hoe Cruyff heeft gespeeld? Ik heb hem niet gezien". En verder mokkend: „Het enige waar ik op hoop is ook zo'n veld in Barcelo na. Dan hebben beide partijen eenzelfde kans gehad. Maar ik zie het niet vzitten. Het regent daar geloof ik nooit". Dat gemopper van Feyenoord kon Michels best begrijpen: „Je kon op dit veld inderdaad geen bal spelen. Daarom werd bet spelbeeld rommelig. Maar dat neemt niet weg dat deze tegen stander door dit resultaat nog geen gegeten brood is, zoals de uitdrukking in Spanje is. We hebben natuurlijk een prachtig uitgangspunt, dat is waar, maar het zal er toch nog om draaien. We moeten niet vergeten dat afgewacht moet worden hoe on ze geblesseerde spelers er aan toe zijn. Doelman Mora heeft een zware hersenschudding op gelopen een tand in zijn mond sneuvelde en een forse jaap in z'n voet Hij lag op het veld enige tijd buiten bewustzijn. Je kan dus wel stellen dat hij van het front is teruggekeerd". Ertussendoor haalde de trainer van Barcelona flink uit tegen Schoenmaker: „Dit was opzet. Pertinent De keeper had de bal in z'n bezit". En verder ging de met zijn regenjas keurig over zijn linkerarm geslagen "gene raal", nu over de andere gewon de Spanjaard Asensi: „De medi sche staf heeft enkele gebroken ribben bij hem vastgesteld. Ze weet alleen nog niet hoeveel het er zijn". Zekerheidshalve werd Asensi nog voor het einde van de wedstrijd dan ook naar een ziekenhuis in Rotterdam ver voerd. HANS DE BRUYN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16