FORTUIN GUNDE FEYENOORD DE CENTIMETERS NIET Michels slaagde in opzet: terug in voordelige positie Erbarmelijke omstandigh eden tastten niveau nauwelijks aan ^WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 LEIDSE COURAN1 SUMS. um -A .Am In^nn Vnnk<)LnC!l=nrSrfok^r;ola,mI|,S[tHUnMfflv=^0fi wim Jansen, bewaker van Johan Cruyff, is de grote Dergelijke situaties zijn voorgekomen bi) de vleet. Steeds Ouik in het ondiepe van Cruyff en Kristensen, komen, ook een van de wein.ge malen dat Neeskens in vedette te sne, af a weer aanvallend Feyenoord, steeds weer een gordel van de aanval opdook. Spaanse verdedigers. ROTTERDAM Het wa ren de centimeters die Feyenoord ontbeerde. Kansen waren er, maar het geluk keerde de Rot terdammers hardnekkig de rug toe. Tweemaal denderde de bal tegen de lat, op soms wonderbaar lijke wijze, glijdend, met inzet van alle moed die de mannen konden op brengen, bleef het doel van FC Barcelona voor bezoedeling gespaard. Veldheer Rinus Michels had zijn zin gekregen. Voor hem gold niet het schone verloop van het duel, hij had slechts de voordelige positie van de returnwedstrijd op het oog. Hij had weliswaar FC Barcelona van een trage ploeg omgevormd tot een beweeglijk ge heel, maar daarvan zou hij slechts mondjesmaat gebruik maken. Zeld zaam waren dan ook de momenten dat Barcelona dreigend het doel van Treytel naderde. De eni ge en onwirkbare op dracht van Michels was de onvoorwaardelijk te verwachten stormlopen van Feyenoord te ontre gelen en in laatste in stantie te keren. Vraag niet hoe Barcelona dat heeft gedaan. De spelers wisten het op sommige ogenblikken zelf niet meer. Maar de opzet slaagde, met welwillende medewerking van het fortuin. En toch kan Feyenoord zich af vragen of het, naarmate de wed strijd vorderde, niet volledig het risico had moeten nemen van de op den duur niet meer te weer stane druk. Teveel nog werd getracht met combinaties een opening te forceren. De (te) wei nige keren dat de verre pass werd gehanteerd, ontstond ge vaar. Het tempo werd daardoor ook opgekrikt, wat niet het ge val was als, vooral -in de defen sie, omzichtig werd gemanoeu vreerd teneinde een zo voordelig mogelijke positie voor een aan val te scheppen, En op een der gelijk veld, dat gaandeweg in erbarmelijke toestand kwam te verkeren, is per definitie de aan vallende partij toch in het na deel. Al die factoren geen greintje geluk, te weinig gebruik maken van een totale druk die tenslotte onweerstaanbaar wordt, steeds weer het veld te klein maken door te veel combi neren hebben ertoe geleid dat Feyenoord over veertien dagen voor een afschuwelijk zwaar karwei komt te staan. Er bleef de Rotterdammers gis teravond niet veel anders over dan de bal hoog voor het doel te brengen. De soppende gras mat, waarin verraderlijke plas sen verborgen lagen, was niet geéigend voor de passes over de grond. Maar in het centrum van de Spaanse defensie stonden Torres en Costas Alvarez, sterk in de lucht. Te sterk veelal voor de aanvallers van Feyenoord, van wie voor Ressel de handi cap van een zwakke traptech- niek op dit veld dubbel woog en van wie Kristensen zijn dribbels onmogelijk succesvol kon uit voeren omdat ze vroeg of laat I moesten stranden in het water. Zo was Feyenoord in feite vleu gellam gemaakt door de barre omstandigheden. Toch werd het aanzien van de wedstrijd daar door niet zodanig beïnvloed dat ten duel ontstond, het Europa- I cup gebeuren onwaardig. Een kwestie van centimeters, die Feyenoord niet waren gegund. Wim van Hanegem vuurt, de bed ketst af op de lat en Kreuz kopt het terugspringende leer tegen Mora OPSTELLINGEN Feyenoord: Treytel;. Ramljak, Schneider, De Jong, Vos; Olsen, Jansen, Van Hanegem; Ressel, ;Kreuz (Schoenmaker), Kristensen. Barcelona: Mora (Sadur- ni); Rife, Torres, Costas De la Cruz; Neeskens, Mi gueli, Asensi(Juan Car los), Cruyff; Rexach, Cla Er werd bij vlagen zelts zeer knap gespeeld. Tot halverwege de tweede helft het veld In een dusdanig abominabele toestand kwam te verkeren dat zelfs de artiesten van Feyenoord en Barcelona niet aan een romme lig duel konden ontkomen. Schoon" terug Het greintje geluk dat Feye noord ontbeerde. Het was als een repeterende breuk, niet te stuiten. De eerste kans de beste al had de wending kunnen ge ven die Feyenoord zo zeer be geerde. Schneider via Jansen naar Van Hanegem, wiens schot in de handen van doelman Mora belandde. Het ongelukkige mo ment dat Ressel de bal in kans rijke positie van zijn voet liet glijden. De actie waaruit Van Hanegem tegen de lat schoot en Kreuz de terugspringende bal met het hoofd net niet de ge wenste richting kon geven. Het enorme schot van De Jong dat gejuich teweeg bracht, tot Mora de bal lakoniek uit het zijnet plukte. Allemaal momenten waarop centimeters een voor sprong van Feyenoord voorkwa men. Het onvoorstelbaar geluk kige moment voor Barcelona toen Kristensen van zeer dicht bij ook de lat raakte en tegen het eind een hakje van Schoen maker waaruit Kristensen de bal in de handen van Sadurni deponeerde. Meer geluk dan wijsheid voor het tweetal doel mannen dat Michels moest in zetten. Maar de opzet slaagde: „schoon" terug naar Barcelona. Barcelona had in het geheel geen behoefte aan het zoeken van de aanval, Let kwam er alleen uit als daartoe van Rot terdamse zijde een invitatie werd gezonden. Enkele malen slechts, maar dan werd het arm zalige tweetal spitsen, de knap spelende Rexach en Clares, ij lings opgevuld. Daardoor kon den Asensi, Migueli (aangekon digd als Bernardo) en Rexach voor enkele indrukwekkende, momenten voor het doel van slechts de centimeters en het geluk ontbraken. Hoezeer Michels de nadruk had gelegd op de voordelige uitgang spositie demonstreerde hij met het voor Barcelona „gouden duo" Neeskens-Cruyff. Zij had den resp. Van Hanegem en Jan sen als bewaker gekregen. Nees kens zowel als Cruyff stortten zich echter zo zeldzaam in de aanval, dat zij hun bewakers bonden aan het middenveld en hen goeddeels de mogelijkheid ontnamen verder naar voren te gaan. En zo ontstonden ook de opeenhopingen van spelers, me de door het door Michels ver sterkte middenveld. Brancard Dat werkte weer tumultueuze toestanden in de hand, die een dramatische wending kregen ondanks de erbarmelijke om standigheden viel er toch van alles te genieten en te beleven, was er spanning, golfde het ene schrikverwekkende moment op het andere een kwartier in de tweede helft. Lex Schoenmaker was zojuist gewisseld voor Kreuz, die als vastgezogen in het „buitenbad" van het stadsdeel Feyenoord moeilijk uit de voeten kon. Lex Schoenmaker zag een kleine mogelijkheid en attaqueerde de toespringende doelman Mora, die bleef liggen. Het publiek dacht aan simuleren. Maar Mo ra had een tand verspeeld, op de een of andere wijze een snee in zijn voet opgelopen en klaag de over pijn in het hoofd. Per brancard werd hij afgevoerd en veteraan Sadurni kwam hem vervangen. Vijf minuten later lag Asensi krimpend van pijn op het veld. In een poging om weg te wer ken was doelman Sadurni uit gelopen en tegen zijn eigen spe ler opgebotst. Weer meende het publiek dat er gesimuleerd werd. Scheidsrechter Glöckner trouwens ook want hij liet nog enige minuten doorspelen. Tot het Michels te gortig werd. Hij beende met grote stappen het veld op en Glöckner verwaar digde zich Asensi te bekijken. Ook voor hem moest de bran card eraan te pas komen. Asen si bleek drie gebroken ribben te hebben opgelopen. Juan Carlos (aangekondigd met zijn ware naam Lopez Perez) was zijn vervanger. Het maakte alle maal niet veel uit. Juan Carlos mengde zich onmiddellijk in de defensieve opdracht van zijn grote baas. Treytel zorgen. En die ene keer dat Cruyff een onnavolgbare ac tie ondernam: het slim veinzen dat hij zichzelf in comfortabele positie wilde plaatsen, waardoor Rexach de kans kreeg ineens in te schieten. Het waren schaarse pogingen in vergelijking met de constante stroom van aanvallen die Feye noord produceerde niveau Hoog Het was toen al zo ver gekomen met het veld dat voetbal van behoorlijk kaliber vrijwel tot de onmogelijkheden was gaan be horen. En toch slaagden beide ploegen erin een wedstrijd te creecren die, gezien de omstan digheden, het predikaat goed tot zeer goed 'waard was. Bewijs dat er twee ploegen in het veld stonden van een technisch zo hoog niveau dat zelfs twee da gen afschuwelijke regen hen niet door de mand deden vallen. Maar het water had wel een zuivere krachtmeting wegge spoeld. Er hing te veel af van het toeval, van het geluk dat Feyenoord volkomen in de steek liet. Dat zal de ruggesteun moe ten zijn die de Rotterdammers zo broodnodig zullen hebben als zij over veertien dagen in Barce lona moeten aantreden. De equi pe' van Michels zal dan onget wijfeld in de aanval moeten gaan. Dan zal het duo Neeskens- Cruyff, ondanks enige briljante acties, gisteravond, zich nog na drukkelijker moeten manifeste ren. Maar er zullen dan ook mogelijkheden ontstaan voor Feyenoord dat dan kan bewij zen dat het met een greintje fortuin niet de mindere is van de ploeg die in Spanje, en zeker in Catatonic, doorgaat voor een wonder. HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15