Bij verdergaande nivellering gevaar voor bedrijfsonrust REGIONAAL KARAKTER ERNSTIG AANGETAST RIJKSSTEUN VOOR VRIJWILLIGERSWERK Akkoord over suikerproduktie in Luxemburg Harde opstelling werkgevers SeUhaQowumt Heathrow door spook geplaagd Europese luchtvaart dreigt Amerika Bisschoppensynode in crisis geraakt j0n9sle I WOENSDAG 23 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Werkgeversvoorzitter mr. Van Veen verklaarde gisteren na afloop van het opgeschorte loonoverleg dat de werkgevers de algemene econo misch sitatie somber inzien en dat zij met name minder optimistisch zijn dan de regering. Omdat de werkgevers grote waarde toekennen aan een centraal ak koord, zijn zij niettemin bereid mee te gaan met een totale loonkostenstijging van 13 procent, zoals de regering voor ogen staat. Daarin past echter geen 3 procent initiële loonstijging, (verhoging van cao-lonen), zo vinden zij. Met 13 procent loonkostenstijging correspon deert volgens hen een initiële stijging met 1,5 procent, zeker als men ook nog rekening houdt met individuele loon stijgingen (periodieke verhogingen, pro moties e.d.) Tegen centen en procenten en een minimum in de prijscompensatie putten de werkgevers hun bezwaren uit de ontwikkeling in 1974, die volgens hen een versnelling in de nivellering te zien heeft gegeven. Van verdergaande nivellering vreest men moeilijkheden in de bedrijven. „Wij stellen ons wat dit beteft hard op", aldus mr. Van Veen. Voorzitter Kok van de vakbewegingsdelegatie ver klaarde, dat de aankondiging door de regering van een afromingsrr/mljng voor overmatige bedrijfs winsten de vakcentrales heeft doen besluiten het overleg met de werkgevers voort te zetten. Bij de eis van drie procent initiële loonstijging is uitge gaan van het gemiddelde wat het bedrijfsleven zou 'kunnen dragen. Uitgaande van die verhoging en rekening houdend met regeringsmaatregelen ten aanzien van belastinen en sociale verzekeringen kan de feitelijke koopkracht met 2,5 3 procent toenemen in 1975, aldus de vakcentrales. Het verwijderen van de gasprijsverhoging uit de prijs compensatie wenst de vakbeweging absoluut niet te aanvaarden. „Daarvoor valt met ons niet te praten, al wordt het een breekpunt" Opmerkelijk is wel, dat de vakbeweging geen aftopping bij de prijscompensatie verlangt, er dus geen maximum aan wil verbinden. „Bij. .onze eis van 3 procent is ons uitgangspunt geweest, dat wij met de regering een koopkracht- vermeerdering van 2,5 3 procent willen bereiken. Als de loonkostenstijging dan boven de 13 procent uitkomt zal dat aan de prijsontwikkeling liggen, dus aan wat de werkgevers met de prijzen doen," aldus de heer Kok. Waarop de heer Van Veen weer repliceerde, dat de ondernemers kostenstijgingen moeten doorberekenen om de bedrijven gaande te houden. Hij vreesde, dat bij een initiële loonstij ging van 3 procent de loonkostenstijging in de buurt van de 15 procent zal komen" En dat is niet te dragen, daartegen moeten we ons hard verzetten." De loondeskundigen moeten nu nagaan, of aan de hand van berekeningen de inzichten kunnen wor den gewijzigd. ,De marge is klein,' aldus de heer Van Veen. Immigratie in Canada moeilijker OTTAWA (AFP) - Canada heeft een zeer scherpe regeling voor de toelating van immigranten ingesteld. De minister voor de immigratie, Robert Andras, verklaarde dinsdag in Ottawa dat de maatregel noodzakelijk is in verband met de werkgele genheid. Kandidaat-immigranten zullen voortaan moeten beschikken over een verklaring dat zij in Canada meteen aan het werk kunnen. De regeling geldt niet voor hen die zich bij reeds in het land gevestigde bloedver wanten willen voegen. Minister Andras zei dat de toe vloed van immigranten ir afgelopen maanden aanzienlijk is toegenomen. Van een onzer verslaggevers PEN HAAG Het ministerie van CRM heeft voor het eerst geld uitgetrokken voor projecten en activiteiten van vrijwilligers in het jeugd- en jonge renwerk. Voor het laatste kwartaal van dit jaar is een bedrag van een half miljoen gulden beschik baar. Voor volgend jaar is 1,5 miljoen gulden voorhanden. Projecten, die voor subsidie in aanmerking komen zijn bijvoorbeeld: werk voor kinderen in wijken, waar geen club- of buurthuizen zijn, speeltuin werk, het werk van milieugroepen en andere groepen die iets willen vernieuwen of verbeteren aan de samenleving, en activiteiten voor werkende jongeren, homofielen, vrouwenbeweging, actie groepen e.d. vele gemeenten gaven al subsidie voor het vrijwilligerswerk. Deze mogelijkheden worden nu vergroot en verbeterd door het beschikbaar stellen van rijkssubsidie.' De vrijwilligers moeten zelf hun subidie aanvragen bij de gemeenten. De rijksoverheid betaalt de helft van de gevraagde subsidie aan de gemeente terug, met dien verstan de, dat de projecten tenminste duizend en ten hoogste vijfduizend gulden kosten. Wat de gmeeen- te meer wil doen moet ze zelf weten. Gisteren werd deze staats iefoto gemaakt in het Paleis op de Dam. Hij werd ge maakt ter ere van Jiet bezoek van de Afrikaanse president van Senegal. Leopold Seng- hor en zijn vrouw,, die gisten in ons land aankwamen. V.l.n.r.: Achter: Prinses Mar griet, mr. Pieter van Vollen hoven, prinses Beatrix en prins Claus. Voor: Prins Ber nard, mevr. Senghor, presi dent Senghor en koningin Juliana. nillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ LONDEN (Reuter) De schoon makers op de Londense lucht haven Heathrow weigeren 's nachts op hun eentje te werken omdat een spook waart in de slurven die naar de Jumbo-jet vliegtuigen leiden. Niemand heeft het spook al echt gezien, maar een aantal is zich zijn huiveringwekkende aanwe zigheid bewust, zo verklaarde de directeur van het schoon maakbedrijf dat de mannen uit besteedt Er is een onderzoek gaande. Vrouw (34) schedel ingeslagen DRUNEN (ANP) In haar wo ning te Druncn (N.Br.) is gis termorgen het stoffelijk over schot aangetroffen van de 34- jarige Arnoldina Klaassen. Een tot nu toe onbekende dader heeft haar met een zwaar voor werp de schedel ingeslagen. De vrouw, die vijf jaar geleden van haar echtgenoot is geschei den, woonde samen met haar vier kinderen, die gisteren ge heel ontredderd in de woning werden aangetroffen. De kinde ren zijn thans bij hun oma on dergebracht Een team van 15 rechercheurs uit Den Bosch is met de zaak be zig. Een van de kernpunten van het onderzoek is een witte Volkswagen (kever) met het kenteken 92—89 GP, waarmee de vermoedelijke dader kenne lijk is gevlucht De auto behoor de toe aan de vrouw. Omdat de politie vermoedt dat de dader naar België is uitgewe- ken, is ook Interpol bij het on- derzoek ingeschakeld. TROUW/KWARTET IN PERSCOMBINATIE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het regionaal karakter van met name de kwartetbladen, waaronder Nieuwe Haagse Courant en Nieuwe Leidse Courant, zal „ernstig worden aangetast" door het toetreden van het lande lijk ochtendblad Trouw en de Zuidhollandse Kwar tetbladen tot de Perscombinatie, het concern dat o.a. Het Parool en de Volkskrant uitgeeft. De redac tie van Trouw en de Kwartetbladen hebben in die zin gereageerd toen bekend werd, dat het toetreden tot de Perscombinatie vrijwel zeker is. De redactie heeft evenwel waar dering voor het besluit van het kabinet, om het voortbestaan van Trouw/Kwartet binnen het verband van de perscombinatie mogelijk te maken. Zij is er echter teleurgesteld over, dat aan Trouw/Kwartet niet die le ning is gegeven, waarom was gevraagd. De zelfstandigheid van de redacties zal niet wor den aangetast, de bewaking van de identiteit van de bladen blijft berusten bij de Stichting De Christelijke Pers. Het aantal edities van Trouw/- Kwartet zal worden terugge bracht tot vier, waaronder een editie voor Groot-Den Haag, waarin de Nieuwe Haagse Cou rant en de Nieuwe Leidse Cou rant zullen worden samenge voegd. Hoe een en ander pre cies geregeld zal worden is op dit moment nog niet uitge maakt. Van de ongeveer 380 werknemers van Trouw/Kwartet zullen er 160 - van wie 30 parttime - binnen twee jaar moeten af vloeien. De regering heeft een overbruggingskrediet Van 5,1 miljoen gulden omgezet in een renteloze lening van het Be drijfsfonds voor de Pers en daar 4 miljoen aan toegevoegd, bestemd voor komende reorga nisatiekosten. DEN HAAG Europese lucht vaartmaatschappijen hebben gisteren laten doorschemeren, dat zij eventueel vergeldings maatregelen zullen treffen in dien Amerika zich protectio nistisch blijft opstellen bij on derhandelingen over het lucht vervoer. In een perscommuni qué heeft de AEA gezegd, dat de Amerikaanse maatregelen zeer in het nadeel zouden kun nen zijn van belangrijke Ame rikaanse industrieën. In het communiqué memoreert de AEA dat de Europese maat schappijen van 1970 tot '73 bij na 3,5 miljard dollar in vliegtui gen en onderdelen van Ameri kaanse makelij besteed hebben. De uitlatingen van de AEA zijn een gevolg van de onverwacht harde eisen van een Ameri kaanse onderhandelingsdelega tie die momenteel in Den Haag besprekingen voert om het ver voer van de KLM van en naar Amerika aan banden te leggen. De Amerikanen zouden de ca paciteit van de KLM met de helft willen verminderen. De Nederlandse onderhandelaars noemen de Amerikaanse eisen „onaanvaardbaar". Minister Van der Stoel heeft verklaard „diep teleurgesteld en bezorgd" te zijn over „de weinig con structieve houding" van de Amerikaanse delegatie. LUXEMBURG (ANP) De Europese landbouwministers zijn het er gisteren in Luxemburg over eens geworden dat de EG volgend jaar 9.136.000 ton suiker mag produceren. Daar voor krijgen de boeren gegarandeerde prijzen. Bovendien mogen de Europese boeren (in een zogeheten b-quotum) nog eens op ongeveer 45 procent daarvan, dat is ongeveer 4 miljoen ton, tegen dezelfde gegarandeerde prijzen produceren. Die productie zal evenwel niet gehaald worden. De behoefte van de EG wordt volgend jaar geraamd op 10.300.000 ton. De Nederlandse landbouwminister, mr. Van der Stee, verklaarde in Luxemburg dat de EG de mogelijk heid gehandhaafd heeft, om 1.4 miljoen ton suiker te importe ren uit ontwikkelingslanden. Mr. Van der Stee zei te verwach ten, dat er volgend jaar een tekort in de gemeenschap van 'enkele honderdduizenden tonnen suiker zal zijn. Een feit is, •dat onder invloed van dreigende suikertekorten de Europese huisvrouwen aan het hamsteren zijn geslagen. Geschat wordt, dat in heel Europa 400.000 ton suiker in gezinsprovisie-kasten ligt opgeslagen. Dat is een fors deel van de totale jaarlijkse consumptie in Nederland, die rond de 585.000 ton ligt. Broodverkopers gaan door met protestactie (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De brood verkopers van de VCA-groep binnen het Meneba-concern blijven hun brood verkopen tegen de oude prijs. Zij protesteren daarmee tegen de verhoging van de ma ximumbroodprijs met 5 cent terwijl de minimumprijs niet tegelijk met een stuiver is ge stegen. Daardoor krijgt het grootwinkelbedrijf volgens de broodverkopers een extra ltan< te „stunten" met brood. De 29-jarige Michael Wil son heeft in de roos gescho ten. Het is dan wel niet in dit spel, maar wel in de lief de. Gisteren maakte de ex- butler bekend, dat hij ver loofd is met de miljonaire Rachel Fitler, een 60-jarige tante van Happy Rockefeller, de vrouw van de voorgedra gen vice-president Nelson Rockefeller. Wilson, die er in de plaatselijke pub ook nog een pint opdronk, is momen teel bij zijn ouders in Wales op vakantie. (Van onze correspondent) VATIKAANSTAD De Vatikaanse bisschoppensynode is na drie weken bijeen te zijn geweest gisteren plotseling in een vrij uitzicht sloze crisis geraakt. Driekwart van de synodevaders stemde gisteren het veertig pagina's tellende voorlopige slotdocument zonder pardon af. Daarmee lijkt deze synode eigenlijk mislukt, omdat in de resterende dagen in een waanzinnig hoog tempo gezocht zal moeten worden naar een slotver klaring waar het merendeel van de synodedeelnemers alsnog achter kan staan. In de synode-aula ontstond gistermorgen na voorlezing van hel voorlopige einddocument grote opwinding onder de aanwezige kardi nalen en bisschoppen. De tekst van het document werd dusdanig banaal, vrijblijvend en teleurstellend genoemd, dat geëist werd dat het stuk meteen in stemming zou worden gebracht De meeste deelnemers oordeelden namelijk dat het aanbrengen van wijzigingen en amendementen in dit stuk puur tijdverlies zou zijn en onbegonnen werk. Waarnemers bij Amerikaanse vlietuigtest Den Haag Deskundigen van Nederland, Noor wegen, België en Denemarken zullen als waarne mer een Amerikaans onderzoek bijwonen naar de kwaliteiten van de Amerikaanse vliegtuigen die in aanmerking komen om de „Starfighter" te vervangen. Minister Vredeling van Defensie heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat de nog ontbrekende gegevens over het Amerikaanse aanbod het best en het snelst kunnen worden verkregen door deskundigen het onderzoek in de Verenigde Staten te laten bijwonen. Ook in Frankrijk en Zweden zullen deskundigen nog nadere informatie gaan inwinnen. Het onderzoek naar mogelijke omkopingspogingen door de Franse vliegtuigfabriek Dassault werd gisteren door de Haagse officier van Justitie mr. R. A. Schimmel voortgezet. De contactman van de Franse fabriek ing. J. Botterman werd gehoord. Na afloop van het gesprek wilde de heer Botter man geen commentaar geven.Mr. Schimmel denkt het onderzoek over enkele dagen te kunnen afslui ten. Navo geen troetelkind UIT DE PARTIJ VAN DE ARBEID komen berichten, dat het verzet tegen de NAVO onder de socialisten aan het groeien is. Volgens cijfers uit een recent opinie-onderzoek zou ongeveer een kwart van de P.v.d.A.-leden het Atlantisch bondgenootschap zonder meer willen verlaten, terwijl 60 procent de voortzetting van Nederland's lidmaatschap aan uiteenlopende voorwaarde koppelen wil. Zijn dit percentages om van onder de indruk te geraken? Wij vinden van niet; de NAVO heeft immers de laatste tijd veel tegen en maar heel weinig mee. Zeker in Nederland waar de jongere generaties die het meest kritisch zijn, nooit de praktische betekenis van een militair bondgenootschap hebben ervaren en waar de. kosten, die de militaire alliantie met zich mee brengt, als de grote sta-rn-de-weg worden beschouwd voor het uitvoeren van andere plannen waarvoor overheidsgeld noodzakelijk is. BOVENDIEN VALT HET VELEN moeilijk de NAVO los te maken van twee andere zaken: de in kracht toenemende actie om Amerika impopulair te maken en verantwoordelijk te stellen voor alles wat er in de wereld misgaat In de tweede plaats de soms op een hetze lijkende actie tegen secretaris-generaal mr. Luns, wat een geliefkoosde bezigheid in linkse kringen schijnt te worden. Dit alles maakt dat de NAVO, krachtens, zijn aard toch al geen troetelkind in onze samenleving, graag op de schopstoel gezet wordt DE POSITIE VAN DE PVDA-leiding wordt zo zeer moeilijk; in het bijzonder de positie van de twee socialistische ministers die de realiteit beter dan wie ook kennen: de ministers Van der Stoel en Vredeling. Met aan zijn linkerflank de opdringende P.P.R. en P.S.P. is aan het front van de internationale politiek de positie van de Partij van de Arbeid toch al weinig stabiel. Nu D-'66 als corigerende factor praktisch wegvalt, valt premier Den Uyl wat het perspectief van zijn internationaal beleid betreft niet te benijden. Voor het C.D.A. een reden te meer om snel en krachtig duidelijk te maken, dat de opvatting van de centrum-partijen een ander is dan die in de Pv.d.A.; ook al zijn er ongetwijfeld ook in die partijen verschillende leden (en kiezers) naar wier mening de NAVO niet de hoogste prioriteit heeft Dat hoeft ook niet; als men maar geen standpunt gaat innemen, waarbij het Atlantisch bondgenootschap in het gunstigste geval nog thuis gebracht wordt onder de facultatieve zaken. Weeroverzicht DE BILT - Niet alleen in ons land, maar ook in Duitsland, België, Dene marken en Zuid-Zweden is het afge lopen etmaal opnieuw veel regen gevallen. Vrijwel in geheel Neder land viel sinds vrijdagavond meer don 25 mm. De grootste neerslag- sommen werden hierbij in de kust streken genoteerd. Het station Vlis- singen tapte sinds vrijdagavond zelfs bijna 100 mm regen af. Rotterdam 75 mm. De hiervoor verantwoordelij ke depressie boven het Europese vasteland, gevuld met koude en on stabiele luent, heeft de afgelopen 24 uur belangrijk aan activiteit inge boet De kern bevindt zich boven Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije. Dit zal ook morgen nog het geval zijn. Maar voor onze streken ligt een kor te wcers ver betering in het vooruit zicht. Een rug van hoge luchtdruk breidt zich over de Britse eilanden naar het oosten uit Amsterdam De Bilt Eclde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Génëve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg motregen motregen motregen niet o regen Vooruitzichten voor vrijdag: Weersvooruitzichten in cijfer Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 5; Min. temp: omstreeks 5 graden; Max. temp: om streeks 10 graden. Kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 80 Mailorca Münchcn Nice Oslo Parijs SpuT Stockholm Wenen Ziirich Casablanca Istonbocl Ln^ Paftnas New York Tel Aviv Tunis Complot tegen Hoessein RABAT (UPI) - De Marokkaan se veiligheidsdienst heeft een complot van Palestijnse guerril lastrijders verijdeld om koning Hoessein van Jordanië te ver moorden tijdens zijn verblijf in Rabat, waar zaterdag een Ara bische topconferentie begint, zo wordt uit Arabische diplomatie ke bron vernomen. Marokko heeft officieel het bericht tegen.' gesproken. Er zouden 14 Pales- tijnon zijn aangehouden die naar Rabat waren gekomen om de aanslag uit te voeren. Zij behoren naar verluidt allen tot de organisatie El Fatah, de grootste guerrillagroep die on der leiding staat van Jasser Arafat det^e re)d^' erVten

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13