Aantjes mogelijk naar Zeeland en Biesheuvel terug in landspolitiek Tal van schrijvers slachtoffer van oneerlijke uitgever Bij scheiding te vaak rberoep op bijstandswet £eicUc6otiAont Mitchell moest worden opgeofferd voor Nixon Koeien drinken pruimen- wijn BEDREIGING KABINET DEN UYL Russische raketproef Couperus in brons LEIDSE COURANT PAGINA 9 BONN Een Duitse schrijver maakte zich op om tijdens een kruis tocht door Nederland een beetje goodwill te kweken. Amper had hij echter een voet in de la ge landen gezet of hoogstverwonderd stelde hij vast, dat hij onder onze landgenoten een van de meest gelezen au teurs was. )veral in de boekhandels ontdek te hij romans, waarop zijn ei gen naam prijkte: Hans Habe en enkele informaties verschaf ten hem al spoedig de zeker- Gisteren bracht Ko ningin Juliana een be zoek aan de Haven- en Vervoerschool ..Prof. Rutten" in Rotterdam, waar zij de specie aan bracht voor het leggen van de eerste steen voor het nieuwe ge bouw der Haven- en Vervoerschool voor vol wassenen. VERDUN. (AP) - De 14 koeien van Jean Spitz in Verdun zijn door de veearts 48 uur op een spe ciaal dieet gezet nadat hij ze stomdronken in de wei had aangetroffen en met geen stok naar de melkstal had kunnen krijgen. De veearts vertelde dat de an ders zo ingetogen zuivelle- veranciersters zich tegoed hadden gedaan aan prui men die bij een ptorm van de bomen waren gerukt en op de natte grond waren gaan gisten. Geen cijfers emigratie Joden genoemd |tuCSON, (AP) President Ford heeft gezegd dat de Verenigde Staten niet de verzekering heb ben dat de Sowjet Unie per jaar minimaal 60.000 joden zal 1 laten emigreren in ruil voor de L verbeterde handelsstatus met de Verenigde Staten. De democratische senator van Washington. Henry M. Jackson, maakte verleden week bekend, dat daarover een overeenkomst was bereikt ën dat het aantal van 60.000 was genoemd. In een toelichtende verklaring die werd uitgegeven door Ron Nes sen. de perschef van het Witte k Huis. zei Ford echter dat in het A akkoord over de emigratie met de Sowjet Unie geen specifieke cijfers worden genoemd. Postverkeer Frankrijk in de war (Van onze correspondent) PARIJS Wie post uit Frankrijk verwacht doet er goed aan de deugd van ge duld te beoefenen: vanaf maandag liggen de postsor- teercentra in heel het land stil als gevolg van een sta king van de sorteerders. Deze hebben het werk voor minstens een week neerge legd omdat zij het aanwer ven van meer personeel ei sen, aangezien zij ook met het inzetten van een aantal electronische sorteermachi- nes het werk niet meer aan kunnen (Van onze parlementaire redactie) Den Haag AR-Fractieleider mr. Aantjes sluit niet uit dat hij, na het bedanken van mr. Biesheuvel, zijn partijgenoot minister De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) volgende week zal voorstellen om hem zelf voor te dragen voor een benoeming tot commissaris van de koningin in Zeeland. Mr. Aan tjes bevestigde gisteren opnieuw dat dit een van de weinige posten is, die altijd een grote aantrek kingskracht op hem hebben uitgeoefend. i Zeeland Bij de formatie van het eerste kabinet-Biesheuvel in 1971 is deze post mr. Aantjes min of meer in het vooruitzicht ge steld. Bij die bespreking ging men er van uit. dat het kabinet- Biesheuvel de vier jaar zou uit zitten. De heer Aantjes heeft gisteren laten doorschemeren, dat hij door de jongste politieke ont wikkelingen (de benoeming te gen zijn zin van Van der Louw en het, eveneens tegen zijn zin, bedanken van Biesheuvel) op zijn zachtst gezegd minder ent housiast is geworden voor het AR-fractieleiderschap. Hij windt er geen doekjes om, dat als de fractie en het partijbe stuur van mening zijn dat. ie mand anders zijn beleid zou kunnen voortzetten, hij wel gek Arrestatie in Zuidwoldse moordzaak ZUIDWOLDE - In het gemeente huis van Zuidwolde is gister avond een verdachte verhoord van de moord vrijdagavond op de 62-jarige alleenwonende we duwe H. Bekker-Altena. Het is de 35-jarige verzekeringsagent F.T. e man is een neef van het slach toffer. Hij heeft reeds een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. Uit het buurtonderzoek bleek dat een personenauto met de letters JJ bij de woning had gestaan. De politie heeft 10.000 kenteken bewijzen met deze letters nage trokken. Daaruit kwam deze vordachte als familielid van het slachtoffer naar voren. In zijn woning vond de politie ëen col bert. een trui en sokken met bloedvlekken. De verzekeringsagent ging vrij dagavond bij zijn tante op be zoek om te spreken over een erfenis. zou zijn dan de post te laten schieten. De heer Aantjes zei, dat het hem koud laat, dat oud-premier en oud-fractieleider mr. Biesheu vel mogelijk weer in de Tweede Kamer en daardoor in de poli tiek zou kunnen terugkeren, als hij de fractie zou verlaten om naar Zeeland te gaan. Mocht mr. Biesheuvel na vertrek van wie dan ook uit de AR- Tweede Kamerfractie, terugke ren in de Tweede Kamer, het geen mogelijk is omdat hij voor elk vertrekkend lid de eerste op de lijst is om in te vallen, dan betekent dat'een ernstige be dreiging van het kabinet-Den Uyl. Biesheuvel, fel tegenstander van het huidige kabinet, geniet bin nen de verscheurde AR nog veel aanhang. Velen zouden niets liever zien dan dat hij terugkwam. Velen zijn dan ook van mening dat Biesheuvel te recht voor de eer bedankt heeft om in Middelburg op een zij spoor gerangeerd te worden. BREDA (ANP) Zes studenten m de farmacie, onder wie P. M. Hooymans uit Voorschoten (Rijksuniversiteit Leiden), heb ben gisteren in Breda op het jaarcongres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering van de Pharmacie de KNMP-prijzen 1974 ontvan gen. Demonstranten - zonder vergunning - opgepakt DEN HAAG Gisteren zijn acht mannen door de Haagse politie meegenomen naar het bureau, omdat zij zonder vergunning demonstreerden voor het mi nisterie van Buitenlandse Za ken. De demonstratie was gericht te gen de behandeling (volgens de betogers marteling) van de 24- jarige Nederlander Ronald Au- gustin, die sinds 15 maanden in West-Duitsland in voorarrest zit, omdat hij ervan wordt ver dacht deel te hebben uitge maakt van de in Duitsland staatsgevaarlijk beschouwde Rote Armee Fraktion. Minister van Buitenlandse Zaken Van der Stoel heeft verklaard dat Augustm niet door geluidsi solatie wordt gemarteld. In zijn cel kunnen geluiden worden op gevangen cn er is een radio in de cel. Augustin kan met zijn bewakers spreken, maar wei gert dit. Van onze parlementaire redactie 1 DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) is van mening dat de bijstand niet altijd ^1 hoeft op te draalen voor de kosten van levensonderhoud van gescheiden vrouwen. Hij is van mening, dat er al te ge makkelijk tussen huwelijk- «partners, die in een echtschei- dingsprocedure gewikkeld zijn, afspraken worden gemaakt, dat ze geen verhaal op elkaar zullen doen voor de betaling van alimentatie. Een en ander betekent, dat vrou wen. die geen of weinig inkom sten hebben en van hun man gescheiden zijn, vaak afhanke lijk worden van de bijstand. De staatssecretaris wil nu. dat men niet meer al te gemakke lijk een afspraak kan maken (het zogenaamde nihil-beding) waardoor men zich aan de ver plichting tot alimentatiebetaling kan onttrekken. Met name de mannen, die het gemakkelijk kunnen betalen zouden volgens hem verplicht motten kunnen worden bij te dragen in de kosten van levens onderhoud van de gescheiden vrouw, maar vooral ook als de ze vrouw de kinderen heeft toe gewezen gekregen. Staatssecretaris Meijer zal bij mi nister Van Agt (justitie) aan dringen, dat hij de eehtschei dingswet zodanig wijzigt, dat het moeilijk wordt zich aan de alimentatieverplichting te ont trekken. Nederland telt momenteel ruim 78.000 gescheiden waarvan ongeveer de helft de bijstand leeft, hetgeen de overheid jaarlijks zo'n slordige 400 tot 500 miljoen kost. Ook de korte oorlog van enkele maanden geleden op Cyprus laat zijn sporen van mense lijk leed na. Met door onzekerheid en diep verdriet getekende ge zichten doen een moe der en verloofde van een Grieks Cyprische soldaat navraag over het lot van hun dierbare familielid. WASHINGTON (AP) - De Sow- jet Unie heeft zondagavond in het kader van een nieuwe reeks proeflanceringen een in tercontinentale ballistische ra ket (ICBM) afgevuurd op een doelgebied in de Stille Oceaan, zo heeft het Amerikaanse de partement van defensie maan dag bekendgemaakt. Op zoek naar vrijheid James Earl Ray die tot levenslang veroor deeld is wegens moord op ds. Martin Luther King probeert herzie ning van zijn proces te krijgen. Met hand boeien aan bracht hij gisteren een bezoek aan zijn advocaat in de Amerikaanse stad Memphis. heid dat het geen winkeldoch- Het idee voor zijn reclametour door ons land had Habe gekre gen omdat zijn Münchcnse uit gever, die de auteursrechten voor alle vertalingen beheerde, hem zelden een afrekening voor zijn Nederlandse uitgaven stuurde. Thuisgekomen schreef Habe een briefje waarin hij uit gever Desch om opheldering verzocht. Het antwoord was even snel als verbluffend: de uitgever boekte het formidabele bedrag van ruim 300.000 gulden op zijn bankrekening over. Het protest van Hans Habe was echter nog maar een steen in de vijver. De rimpels die het hele oppervlak in beroering brachten, spoelden andere, nog grotere namen aan land. Daar meldden zich Hans Hellmut Kirst (0815), Ernst Wiechert, Theodor Plevier, Robert Neu mann, Alberto Moravia, Will Berthold, Ernst Glüser, John Steinbeck, Evelyn Waugh, Pearl S. Buck, Erich Maria Remar que hoogstpersoonlijk of hun erfgenamen. Zij allen en nog anderen bleken door de heer Desch bij de neus genomen te Onopgehelderd is ook nog de vraag in hoeverre de Neder landse schrijver Jan Wolkers tot de slachtoffers behoort. Een aantal jaren geleden verscheen bij Kurt Desch de Duitse verta ling van „Een roos van vlees". Onverwachte derde macht NIEUW ZIJN DE BEGRIPPEN "derde macht" en "derde wereld" niet; zelfs van het begrip "derde weg" zou al een boek met uiteenlopende interpretaties geschreven kunnen worden. Onverwacht is de Westerse wereld een goed jaar geleden echter verrast met het naar de voorgrond komen van een tot dan toe overwegend achter de schermen gebleven "derde macht": de Arabische heersers die op de oliebronnen zitten. VORIGE WINTER BRACHTEN ze eerst de Westerse economie in groot gevaar door de oliekranen dicht te draaien en vervolgens door de prijs voor de olie drastisch te verhogen. Dit wapen is voor de naar energie smachtende westerse wereld nog steeds een modern zwaard van Damokles; het zal aan de zijden draad blijven hangen, zolang er geen vervangende bron voor massaal gebruik ontwikkeld is. Het aardgas lijkt (zie Nederland) daarbij ook geen blijvend alterna tief te bieden. Zullen atoomenergie en/of zonnewarmtc-exploitatic wel voor uitkomst kunnen zorgen? Intussen ontwikkelt de Arabische "derde macht" een nieuw gevaar lijk offensief: ze gaat werken met de enorme financiële rijkdom men welke de sjeiks en consorten uit de olie-produktie verworven hebben. Ze hebben in de gaten gekregen, dat goud en dollars op zichzelf ook geen blijvende invloed garanderen en zijn het laatste jaar openlijk en op grote schaal gaan doen wat ze meer bescheiden al eerder gedaan hebben: hun kapitaal omzetten in eigendom van andere produktie-middelen en rendabel onroerend goed DE GERUCHTEN DAT de oosterse oliebronnen de IBM onder hun financiële controle zullen brengen, zijn nog niet bevestigd; maar wel staat met zekerheid vast, dat enkele belangrijke ondernemin gen in de VS, Frankrijk en Engeland in feite Arabisch eigendom zijn. Waartoe zal dit offensief binnenkort leiden? Wat zullen straks de politieke gevolgen zijn? Het wordt tijd dat men zich bijvoorbeeld in EEG-verband tegen ongewenste gevolgen gaat dekken. Ook dat kan alleen maar gezamenlijk. Weeroverzicht Aanklacht ATHENE (AP) De procureur- Generaal in Athene. Konstan- tijn Fafoutis, heeft tegen oud- dictator, George Papadopoulos en andere leiders van de vroe gere junta aanklachten inge diend wegens hun verantwoor delijkheid voor de dood van minsten 18 personen na de op stand van de Menton tegen het regime in de maand novem ber van het vorig jaar. Volgens het rapport van Fafoutis zijn bij de bloedige onderdrukking van de opstand der studenten aan de technische hogeschool, die drie dagen duurde, vrijwel zeker nog 40 personen omgeko- De Bilt Boven Polen is een aktieve depressie aangekomen, die langzaam in de richting van Noord Duitsland koerst Het la gedrukgebied is vergezeld van een omvangrijk regengebied dat vrijwel geheel zuidelijk Scandinavië, Polen en ook oos telijk en Midden-Duitsland be dekt. Tengevolge van deze drukvcrdeling zijn grote hoe veelheden warme en vochtige luchtmassa's afkomstig uit do gebieden rond de Zwarte Zee over Noord- en Midden-Europa uitgestroomd. De voorste be grenzing van de regenzone zal het noordoosten van ons land in de loop van vandaag berei ken en zich daarna geleidelijk ook over de rest van het land uitbreiden. Het weerbeeld voor morgen laat zich dan ook min der gunstig aanzien met veel bewolking, noal wat wind en regen op veel plaatsen. Vooruitzichten voor donderdag Wisselvallig cn aanhoudend te koud. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor donderdag Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 3 graden Max. temp.: omstreeks 9 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Half miljoen aan vals geld gevonden (Vanc r verslaggevers) ENSCHEDE - Bij een huiszoe king in de woning van de 33-ja- rige W. H. uit Glanerbrug die tot een vrijdag opgerolde bende valsemunters behoorde, heeft de politic nog eens ruim 200.000 gulden vals geld (briefjes van 100) gevonden. In totaal is nu ruim een half miljoen aan valse honderdjes boven water geko men. De politie heeft de indruk dat het overgrote deel van de valse honderdjes achterhaald is, al acht de Almelose officier van justitie, Mr. R.A. Gonsalves het niet uitgesloten dat in Ne derland (en mogelijk ook in Duitsland) nog enkele tiendui zenden guldens aan vals geld circuleren. Het geld dat bij W. H. is gevonden bevond zich in een emmer met kastanjes. De inhoud van de clandestiene drukkerij, in de Enschedese binnenstad, is naar het politie bureau overgebracht WASHINGTON (AP) De voormalige adviseur van oud-president Nixon, John Dean, heeft gisteren verklaard eens de aanbeveling te hebben gedaan om John Mitchell zover te krijgen dat hij schuld zou bekennen in de Watergate zaak. Dit om het Witte Huis buiten schot te houden. Op de vierde dag van het W'atergateproces verklaarde Dean dat hij geloofde dat Mitchell, de voormalige minister van justitie, kon worden opgeofferd zodat de verhulling van de Watergate zaak niet aan het daglicht zou komen. Tijdens ccn vergadering met voormalige medewerkers van het Witte Huis, Bob Haldeman en John Ehrlichman, die op 21 maart 1972 werd gehouden, werd gesproken over vraag hoe men de senaatscommissie voor de Watergate zaak zou aanpak ken. „Op dat moment was het niet waarschijnlijk dat een onder zoek zou worden ingesteld naar de gebeurtenissen van na 17 juni 1972 wanneer Mitchell schuld zou bekennen in ver band met de gebeurtenissen van voor 17 juni", aldus Dean. Degenen die de inbraak in het Watergategebouw hadden ge pleegd werden 17 juni 1972 gearresteerd. Op een var Witte Huisbanden heeft Halde man tegen Nixon gezegd te ge loven dat Mitchell van tevoren van de inbraak had afgeweten. Mitchell, Haldeman en Ehrlich man behoren tot de vijf uange- klaagden in het huidige Water- gateproces. Een federale rech ter in Washington heeft gisteren bepaald dat de bandopnamen en documenten van ex-presi dent Nixon onder federaal be heer blijven en niet aan Nixon worden overgedragen. Het be sluit werd genomen door rech ter Charles Richey die de eis van Nixons advocaten voor overdracht van de materialen afwees. Verbetering werksituatie van cipiers Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het ziet er naar uit dat spoedig verbetring komt in de werksituatie van de Nederlandse gevangenbewaar ders. Gisteren is er een langdu rige bespreking In Den Haag geweest tussen de Directie Ge vangeniswezen cn de vijf Cen trales voor Overheidsperso neel. waarbij is toegezegd dat vóór Juli 1975, 510 nieuwe be waarders aangetrokken zullen worden. Daardoor wordt het mogelijk om verbeterde dienst en rusttijden voor bewaarders in te voegen. Aanvulling van het nijpend tekort aan bewaarders was het be langrijkste punt uit het eisen pakket, dat door de Centrales op tafel was gelegd. Ook werd gisteren meegedeeld, dat de rijksgeneeskundige dienst een onderzoek zal instellen naar het hoge ziekteverzuim onder be waarders. Het totale eisenpakket van de Centrales werd voor 90 procent gehonoreerd door de Directie Gevangeniswezen. Beide partij en toonden zich na afloop opti mistisch over de toekomst Europees Hof neemt klacht Nederlanders in behandeling STRAATSBURG/DEN HAAG - De Europese Commissie voor de rechten van de mens heeft de klacht van vijf Nederlandse soldaten, die menen dat hun elementaire rechten zijn ge schonden, ontvankelijk ver klaard en doorverwezen naar het Europese Hof voor de rech ten van de mens. Het is de klacht van de soldaten Engel. Van der Wiel, De Wit Do na en Schul, die verscheide ne malen waren gestraft we gens overtreding van de krijg stucht In Den Haag wordt donderdag een gesprek gevoerd tussen de WDM en staatssecretaris van defensie Van Lent over de de gradatie van WDM-districtsbe stuurder Joz de Hoogh. Deze is teruggezet van aspirant-officier tot soldaat Volgens de WDM is Jos de Hoogh teruggezet om dat hij actief lid was van de WDM. De Lcgervoorlichtings- dienst zegt dat de terugzetting in rang is geschied omdat Jos de Hoogh niet de nodige capaci teiten bleek te bezitten om een leidinggevende funktie uit te oefenen. Blaaspijp komt recht ten goede KLOOSTERZANDF. (ANP) - Minister van Agt van Jus titie heeft gistermiddag in het Zeeuwsvlaamse Kloos- terzande de borrelbuslijn - ook wel de „nul konuna vijf promille expres" - offi cieel geopend. Hij deed dit door voor drie gulden een retourtje te kopen en per bus de eerste rit van de „dranklijn" mee te maken. Minister van Agt zei grote waardering tc hebben voor mensen die eigen initiatief ontplooien. Met de borrel bus zijn de horeca, de ver keersveiligheid en de ex ploitant gediend. Dc wetgever acht het on aanvaardbaar, dat twaalf procent van de verkeersdo den in Nederland recht streeks wordt veroorzaakt door alcoholgebruik, aldus de minister. Dc nieuwe al- coholwet van 1 november ia een stok achter de deur. [v hear via Agt vindt het onbegrijpelijk dut juist dc ademtest zo veel weerstand heeft opgeroepen, terwijl de blocdproëf toch veer in grijpender is. De blaaspijp zal het recht alleen ten goe de kunnen komen. Tot nu toe ging de politie op eigen ervaring af. Rome Louis couperus staat In brons vereeuwigd In Rome. Onxe minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappclijk- werk, Mr. II. van Doorn, heeft gisteren in de Italiaanse hoofd stad een fraaie buste van de grote Nederlandse schrijver onthuld. Een gebeurtenis.' waarvoor van Nederlandse zl> de veel belangstelling bestond. De onthulling is een hoogtepunt in ccn Couperus-festival, zoals dat nu in Rome gehouden wordt, mede naar aanleiding van het 70-jarig bestaan van het Nederlands (Historisch) insti tuut in Rome. Het beeld is van de Italiaanse beeldhouwer Ruf- fino

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9