Bondsrepubliek begint tweede Kalkar-project m Pronk: geen arme landen industrie aan in eigendom Sir Keith Joseph verspeelt kans opvolging Heath TERUGKEER DENNENDAL- PUPILLEN Luns: Nederland is gedegenereerd i i W i 31 SLACHTOFFERS VAN SOFTENON IN ENGELAND ZWAAR BELAST OP UITKERING Indonesiërs kwamen oudheden uitzoeken WDM BOOS OM DEGRADATIE BESTUURSLID 197 DINSDAG 22 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANr (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN In de Duitse bondsrepubliek zal er nog een tweede kerncentrale, die volgens de snelle kweekprocedure van de reactor van Kalkar werkt, gebouwd den' worden. Terwijl Kalkar door België en Nederland medegefinaneieerd wordt, "T nog niet bekend is, maar de naam en het arbeids veld van de Duitse firma maken wel duidelijk, dat ook deze kerncentrale in elk geval in het aan Nederland grenzende Rijnland gevestigd zal wor- i Kalkar vasthoudt, blijkt Ü7('L, 4 ook uit de mededeling, dat met de bouw nemen aan het nieuwe project de Ita- nieuwe reactor begonnen ral worden wan liaanse Enel en de Franse EDF deel. De kerncentrale van Kalkar een jaar lang tot tevre- Duitse firma is ook in dit geval het denheid gefunctioneerd heeft. Volgens de plannen „Rheinisch Westfaelisches Electrizi- m°et deze in de loop van 1979 in gebruik genomen taetswerk". worden, zodat de tweede kweekreactor dan in 1980 op stapel wordt gezet. Ondanks talrijke protesten en de omstredenheid Het aanvangskapitaal van de nieuwe Essense on- van het Kalkar-project in de Bondsrepubliek zelf derneming bedraagt 5 miljoen mark. De Duitsers hebben de drie firma's dezer dagen de "Europese betalen hiervan 51 procent, de ENEL 33 procent snelle kweekreactor-kernenergiemaatschappij1 met hoofdkantoor in Essen opgericht. Tijdens de zal een capaciteit stichtingsvergadering werd meegedeeld, dat de krijgen en hierdoor standplaats van de nieuwe snelle kweekreactor Europa worden. en de EDF 16 procent De tweede kweekreactor dan 1000 megawatt in de grootste van Het vuil hoopt zich op in de straten van de Schotse stad Glasgow waar de vuilophalers in staking zijn. De Schotten Bam Vuile stad worden er ditmaal extra mee geconfronteerd, om dat de buschaufferus ook staken. En om het verblijf op straat nog onaangena mer te maken: de putje scheppers laten het even eens afweten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Denis Healey, Brits minister van financiën, heeft in Luxemburg verklaard, dat hij misschien wel iets zou kunnen doen om te beletten dat 400 Softenonkindercn in zijn land 48 procent belasting moe ten betalen over de opbrengst van het kapitaal van 19,6 mil joen pond, waarmee ze na lang durige onderhandelingen scha deloos gesteld werden door Dis tillers Ltd., de importeur van Prof. Buijtendijk overleden NIJMEGEN (ANP) Prof. dr. F. J. J. Buijtendijk (87), emeritus hoogleraar aan de katholieke universiteit in Nijmegen en aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is zondagmiddag in Nijmegen overleden. Prof. Buijtendijk werd in 1919 hoogleraar in de algemene fy siologie aan de vrije universiteit te Amsterdam. Zes jaar later werd hij ook benoemd aan de universiteit te Groningen. In 1946 werd hij gewoon hoogle raar in de theoretische psycho logie aan de universiteit van Utrecht Een jaar later volgde zijn benoeming in Nijm,egen tot buitengewoon hoogleraar in de algemene psychologie. In 1957 ging hij met pensioen. Hij kreeg nationale bekendheid om zijn boek „De vrouw". AVNM wil afschaffing avondappèl UTRECHT (ANP) - Volgens de Algemene vereniging Neder landse militairen (AVNM) wordt het tijd, dat de democra tisering van de krijgsmacht over de gehele breedte versneld wordt doorgevoerd. De vereni ging vindt het onredelijk, dat dienstplichtige officieren en on derofficieren 's avonds thuis mogen komen wanneer ze wil len, terwijl dienstplichtige kor poraals en soldaten voor 24.00 uur binnen moeten zijn. De AVNM verlangt onmiddellijke afschaffing van deze avondap pèls. In een brief aan premier Den Uyl hebben 85 soldaten uit de leger plaats de Harskamp laten we ten dat ze er eigenlijk niets voor voelen vandaag dienst te doen als erewacht bij de aan komst van president Senghor van Senegal in Amsterdam. De soldaten die, al is het tegen heug en meug, wel in het gelid willen aantreden, schrijven de premier dat militair vertoon niet op zijn plaats is „daar het leger beschouwd moet worden als een noodzakelijk kwaad". DEN HAAG (ANP) - De regerin gen van Nederland en Indone sië werken plannen uit voor de teruggave van in Nederlands bezit zijnde voorwerpen die van archeologisch en histo risch belang zijn voor Indone sië. Dit heeft de leider van een Indonesische missie, die on langs ruim twintig Nederland se musea heeft bezocht en be sprekingen heeft gevoerd met Nederlandse autoriteiten, na zijn terugkeer in Djakarta mee gedeeld. Sudiro, hoofd van het instituut voor Indonesische historische gebouwen, verklaarde "de in druk te hebben" dat de Neder landse autoriteiten bereid zijn archeologische objecten terug te geven die zijn "meegeno men" door hetzij Nederlandse burgers, hetzij vertegenwoordi gers van het Nederlandse Gou vernement in het voormalige Oost-Indië. Zijn missie was "bijzonder bevredigend" verlo pen. De culturele attaché van de Indo nesische ambassade in Den Haag en het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden stellen thans plannen op voor de oplei ding van Indonesische deskun digen, die in Indonesische mu sea zullen worden belast met de zorg voor objecten die uit Ne derlands bezit aan Indonesië zullen worden overgedragen. Consumptie 1 pet. hoger kosten 11,3 pet. DEN HAAG (ANP) De con sumptieve bestedingen van de Nederlandse bevolking hebben in de periode mei tot en met juli jl. volgens de door het CBS samengestelde indexcijfers 11,3 procent meer bedragen dan in dezelfde periode van het vorige jaar. De per hoofd van de be volking verbruikte hoeveelheid was echter iets minder dan een procent groter dan verleden jaar. Het verbruik van voe- dings- en genotmiddelen steeg iets minder dan een procent, dat van duurzame verbruiks- goederen iets minder dan twee procent. De Engelse prins Charles luistert hier naar de hartslag van de 9-jarige Graig Ross. Het jongetje ligt met een gat in het hart in het Chermside ziekenhuis in Brisbane (Australië), dat ter gelegenheid van de komst van de prins werd omgedoopt in Prince Charles Hospital. UTRECHT (ANP) De vereni ging van dienstplichtige mili tairen (WDM) wil zo snel mo gelijk met staatssecretaris Van Lent van defensie (personeel) gaan praten over de degradatie van VVDM-districtsbestuurder Jos de Hoogh van cornet tot kanonnier (soldaat). Colgens het VVDM-hoofd bes tuur is De Hoogh gedegradeerd van offi cier tot soldaat, louter en al leen omdat hij in de leger plaats 't Harde actief lid was van de WDM. De Hoogh, die 15 oktober jl. in rang werd teruggezet, is inmid dels ook overgeplaatst van 't Harde naar Grave in Bra bant Volgens WDM-bestuur- der Herman Spekker hebben Jos' meerderen De Hoogh met zoveel woorden gezegd dat hij zijn werk goed deed, maar zijn actief WDM-lidmaatschap onverenigbaar was met zijn of ficierschap. De WDM ziet de degradatie en overplaatsing van Jos „als de zoveelste aanval op de WDM en als een poging van de legerleiding om de WDM het vakbondswerk on mogelijk te maken". Volgens WDM-bestuurder Herman Spekker is De Hoogh nog nooit ergens voor veroordeeld, en heeft hij nog nooit aan acties meegedaan. AMSTERDAM (ANP) - Minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking heeft gisteroch tend in Amsterdam gezegd dat de ontwikkelingslanden zelf ei genaar moeten worden van de produktie-industrieën binnen hun grenzen. Dat kan onder meer doordat die landen zelf gaan investeren en hun voor waarden voor buitenlandse particuliere investeringen gaan veranderen. Minister Pronk sprak bij de ope ning van een vierdaagse bijeen komst van vertegenwoordigers van ontwikkelingslanden met ondernemers uit industrielan den, waarbij gesproken wordt over industriële projecten op het terrein van de voedselver werking. Die projecten zijn op gesteld door de ontwikkelings landen, maar moeten verwezen lijkt worden met deelneming van of in samenwerking met ondernemers uit de industrie landen. Uit Nederland nemen ongeveer twintig ondernemin gen deel. Minister Pronk noemde de toene mende internationale aandacht voor voedselproblemen noodza kelijk, maar evenzeer het besef dat investeringen in de indus trie even belangrijk zijn als de ontwikkeling van de landbouw. In veel opzichten zijn die inves teringen een noodzakelijke aan vulling op de activiteiten in de landbouw. Daarbij gaat het in de ontwikkelingslanden om be vordering van de „self-relian ce", d.w.z. het zelf uitmaken door de ontwikkelingslanden hoe hun samenleving eruit be hoort te zien en op welke ma nier ze dit willen bereiken. Dit houdt volgens minister Pronk niet in dat er een economie met zelfvoorziening moet komen, of dat de banden met rijke landen of andere arme landen verbro ken moet worden. Wel moet er een principiële verandering ko men in de economische betrek kingen tussen arme en rijke landen, waarbij de ontwikke lingslanden volledige zeggen schap moeten krijgen over de industrie op hun grondgebied. De methode van industrialisa tie, zoals die in het westen is toegepast, kan en mag niet zon der meer in de ontwikkelings landen worden toegepast, maar moet passen in een schema van ontwikkeling dat rekening houdt met de behoeften van het land. niet gewoon de kinderen van arme gezinnen, maar wel die van ongehuwde jonge moe ders". (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - Sir Keith Joseph (56), de conservatieve schaduwminister van binnenlandse zaken,, schijnt zijn kans om Edward Heath op te volgen als leider van de TorypartiJ, verspeeld te hebben. Afgelopen week werd zijn naam in een adem genoemd met die van William Whitelaw, Margaret Thatcher en Edward du Cann. j„1'^ als het ging over de keuze van een eventuele opvolger voor de - driemaal verslagen Edward Heath. Tijdens het weekeinde heeft Sir ging in kerkelijke en politieke Keith, die van afkomst een kringen, zowel conservatieve joods zakenman is uit de city als socialistische, van Londen, zich echter lelijk Gistermiddag deed Sir Keith een vergaloppeerd door in een toe- wanhopige poging om de aan spraak in Birmingham uiteen te zetten hoe volgens hem geboor teregeling ertoe zou kunnen bij dragen om Groot-Brittannië weer moreel gezond te maken. Zijn woorden veroorzaakten een storm van verontwaardi- gerichte schade te herstellen, door te verklaren, dat zijn toe spraak verkeerd geinterpre- teerd was. "In verband met ge boorteregeling heb ik het over probleemkinderen gehad", zei hij, "maar daarmee bedoelde ik verweten, dat hij een Brits superras wil kweken door middel van sterili satie. De laatste tijd was al gebleken, dat Sir Keith's opvat tingen nog rechtser zijn dan die van zijn beruchte conservatieve collega Enoch Powell, die nu parlementair afgevaardigde is van een van de twaalf Noord- Ierse kiesdistricten. Deze uitla ting maakt Joseph totaal on aanvaardbaar als kandidaat voor de partijleiding. Zijn re cente verklaringen zijn van dien Tory-leiderversterkt. Anti-Ford betoging In Tokio hebben twee miljoen mensen deelgenomen aan de negende internationale anti-oorlogsdag. Met borden en spandoeken demonstreerden zij ondermeer tegen het Ame rikaans-Japanse veiligheidsverdrag en tegen het bezoek dat president Ford volgende maand aan Japan denkt te bren gen. Teksten op de borden o.a. „Wij zijn tegen Fords bezoek aan Japan". „Weg met de atoomwapens uit Japan" en „Weg met Tanaka's regering" Witte electriciteit De Amsterdamse wethouder Roel van Duyn heeft in Jisp een ijzeren windmolen in gebruik gesteld. Oud-Kabouter Roel van Duyn maakt hier de wieken van de molen los, die electriciteit moet gaan opwekken voor het poppenthea ter en de woning van poppenspeler Tom Wentink. die weigert de Kalkarheffing te betalen en daarvoor van electri citeit is afgesloten. UTRECHT (ANP) De ongeveer 50 pupillen van de zwakzinnigenin richting Dennendal in Den Dolder, die sinds de ontruiming van het Lorentzpaviljoen (begin juli) in de rijks psychiatrische inrich ting in Eindhoven verblijven, zullen de komende maanden naar Dennendal terugkeren. De eerste twee groepen verhuizen 21 november, 12 december volgen nog twee groepen en de laatste twee groepen gaan begin 1975 terug naar Den Dolder. Het personeelsbestand van Dennendal, dat aanzienlijk was ingekrompen na het op non actief-stellen en het ontslag van de Nieuw-Dennendallers, is inmiddels weer op de oude sterkte gebracht Op het ogenblik wordt nog gewerkt aan het opknappen van enkele paviljoens. Bij het terugplaatsen van de pupillen zullen de ouders zoveel mogelijk worden betrokken. Dcnnendal-groepsleiders gaan veer tien dagen voor de verhuizing naar Eindhoven, zodat ervaringen kunnen worden overgedragen en relaties met de pupillen ontstaan. Softenon. Minister Healey tal dexe kwestie bespreken met premier Wilson. Groot Brittannië is een van de weinige landen waar de slach toffers van Softenon belast zul len worden als de socialistische regering niet snel een wettelijke maatregel neemt om dit schan daal te voorkomen. Nederland en Duitsland stelden de Softe- nonkinderen vrij van belasting. Japan, Australië en Nieuw Zeel and zijn van plan soortgelijke maatregelen te nemen. Het Britse voornemen om 48 procent belasting te halen uit de opbrengst van de schadevergoe ding, die aan de Softenonkinde- ren betaald werd, is gebleken uit een brief van John Gilbert, financieel secretaris van het de partement van financiën. Aan een socialistisch Lagerhuislid dat zich bekommert om hun lot, deelde hij mee, dat geen specia le ontheffingen gedaan konden worden. De La bour-af ge vaar digde, Jack Ashley, zorgde er voor dat deze brief gepubliceerd word in de kranten. Het harde optreden van het departement van financiën veroorzaakte on middellijk grote deining. Premier Wilson liet vrij spoedig van zich horen. Hij verklaarde, dat ook hij zich zorgen maakt om het lot van de Softenonkin- deren en sprak de mening uit, dat iets gedaan moet worden om de wet te omzeilen of aan te passen. Dit zou kunnen ge beuren door middel van een spoed wetsontwerp. Men ver wacht nu. dat minister Healey zijn beslissing bekend zal ma ken, wanneer hij op 12 novem ber zijn nieuwe begroting in dient Het departement van financiën was tot zijn harteloos besluist gekomen, terwijl minister Hea ley en de hoogste ambtenaren van dit ministerie afwezig wa ren. Het steunde daarbij op de algemene wetgeving inzake de inkomstenbelasting op de op brengst van fondsen, geïnves teerd met een liefdadig doel. Op deze wet zijn geen uitzonderin gen voorzien. De Londense kunsthandelaar David Mason, vader van een 12-jarig Softenonslachtoffer en gewezen leider van de campag ne voor schadeloosstelling, die gevoerd werd door de ouders van Softenonkindercn, is van plan de strijd opnieyw te begin nen. Het aandeel van zijn doch ter in de schadeloosstelling wordt nu op 100.000 pond ge schat Ze heeft echter nog maar 150 pond gekregen. Mason wil nu een gerechtelijke beslissing afdwingen, dat het akkoord van Destillcrs Ltd. ver nietigd moet worden op grond van het feit, dat bij de afsluiting ervan niet beseft werd, dat het zo nadelig zou uitvallen wan neer de belasting zich ermee bemoeide. Nieuw systeem zegelverkoop DEN HAAG (ANP) Voor de verkoop van bijzondere zegels is een nieuw systeem ingevoerd, waarbij deze categorie zegels voortaan op de postkantoren te koop is zolang de voorraad strekt. Tot dusver gold de rege ling dat gelegenhcidszcgels ge durende een vastgestelde perio de te koop waren. Een en ander blijkt uit het ant woord van staatssecretaris van Huiten (verkeer) op vragen van het WD-kamerlid De Beer. DEN HAAG - Secretaris generaal van de NAVO mr. Luns heeft buiten de universiteit van Jonge gisteravond verklaard dat Nederland is gedegenereerd. Hij zei dit mannen, praktisch onherken- in een tv-interview (Tros Aktua) n.a v. de demonstratie vorige week baar door baarden, en gekleed na zijn rede in de universiteit van Rotterdam. Onze ex-minister als vogelverschrikkers. Hij van buitenlandse zaken zei dat Nederland strikt democratisch was sprak zijn verbazing erover uit en verdraagzaam en een zekere vorm kende van een behoorlijk dat dc politie bij de incidenten met elkaar omgaan, maar dat men ervan schrikt hoe het land nu niet is opgetreden, is gedegenereerd. Kort voor deze uitspraak lever de de secretaris-generaal felle twintig studenten, die kritiek op de Nieuwe Rotter- ordedienst vormden, en zes ..a™Le 9ourant (Handelsblad/- adelborsten, die uit Den Helder i beschouwing pu- waren gekomen voor mijn rede, Gerben Hellinga, dan was ik letterlijk het zicken- een op- huis ingetrapt." Mr Luns sprak van „op lichamelijk letsel bolus- dat hij drie i zijn rug had VO. Het is, aldus mr. Luns, niet opgelopen. Voor de aanvang N R.C.) die bliceerde waarin mr. Luns pemar werd genoemd halve gare gek. Het artikel was te lieden" kritisch ten opzichte van de NA- pijnlijke trappen ADVERTENTIE vakbeurs elektrotechniek 74 BERNHARDHAL- UTRECHT De NAVO-sccretaris-gcnernal zei dat kleine groepen als Sja- loom en het Angola-comité in 1968/69 met de hetze zc tegen zijn persoon zijn begonnen. Daar is, zo zei hij, to en geen reactie op gekomen van de Par tij van de Arbeid. Op de vraag of mr. Luns een verklaring heeft voor de „intolerantie in ons land" zei hij: het is begon nen met het voorstaan van de idee van de polarisatie. De es sentie van de democratie is het zoeken naar compromissen, al dus Mr. Luns. De polarisatie van links roept een polarisatie van rechts op. Mr. Luns denkt dat hij het doelwit van de de monstratie is geworden door ar tikelen als dat van Gerben Hel- linga. „Maar dan denk ik maar: over drie weken pakken zc er haringen in."

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7