Antiektoppers in kasteel Keukenhof y J Personeel automobielbedrijf vaart wel bij nieuw beleid 4 I Geboren uit de nood van de energiecrisis Dorpsomroeper Van Leeuwen gaat stug door Boomchirurgen sleutelen aan treurwilgen bio/copen 74 JINSDAG 22 OKTOBER 1974 leidse courant PACINI .S Van een onzer verslaggevers jssc Een groot aantal voor aanstaande Nederlandse anti quairs zullen in de week var 26 oktober tot en met 3 novem ber in Lisse het neusje van d< zalm van hun antiekcollectie* showen en te koop aanbieden Lokatie is het sfeerrijke kas teel Keukenhof waar ook ir voorgaande jaren de handela- in antiek en oude kunst hun tenten opsloegen. Naai Lisse komen ook twee gere nommeerde Londense anti quairs te weten Keith Bycroft en Michael Todd. In de met veel eeuwenoud hout werk aangeklede kasteelzaler zal er voor de liefhebbers maai ook voor de nieuwsgieriger veel te bewonderen zijn. Om maar eens een greep te doen: Het bekende Amsterdamse an tiquair-echtpaar Francis Ce- sarine Hoek nemen naar het kasteel een fijn bewerkt Hinde- looper priksleetje mee, een ga ve Spaanse helm uit de 16e eeuw en 18e-eeuws tin. De Jonge Beuk uit Heemstede is vertegenwoordigd met antieke klokken, barometers en fijne instrumenten. De Wassenaars antiekhandel 't Oude Kabinet komt vooral met veel "kijk- werk" naar Lisse. Een Holland se doofpot (18e eeuw), een mi- niartsenapotheek, een vernufti ge tabaksautomaat en wat al niet meer. Voorts omvatten de collecties on der meer 17e- en 18e-eeuwse meubelen, vroeg brons, wapens vroege sculpturen waaron- Is het stuk antiek te groot der Vlaamse 15e eeuws, zilver en archeologische vondsten waaronder fraai brons en isla mitisch aardewerk uit Perzië. omvang om achter op de fiets of in de auto mee te nemen dan kan bijv. ook worden volstaan met het meenemen van een af beelding van het bewuste stuk. Wie thuis nog wat heeft hangen, staan of liggen waarvan hij wel eens wil weten wat de geschatte De verkoopexpositie zal dagelijks waarde en ouderdom is. kan geopend zijn van 14.00 tot 22.00 zijn kostbare bezit meetorsen uur Zaterdag en zondag van naar de specialisten in kasteel 11.00 tot 22.00 uur. de Keukenhof, die ook dit jaar weer gratis taxeren. iEGSTGEEST Waar een energiecrisis en per soneelsverloop al_ niet toe kunnen leiden. Bij vier vestigingen van Kanasteegs Automobielbe drijf B.V. is het in elk geval uitgelopen op een nieuw soort management, dat een stuk welzijns bevordering van een aantal werknemers in zich heeft. Directeur André Kamsteeg, die de sector Zuid (Oegstgeest, Katwijk, Voorschoten en Lei derdorp) onder zijn berusting heeft, is enthou siast. Het is geworden wat hij zich er een maand of negen geleden van had voorgesteld. „Wij doen het nu op onze manier", zegt André Kamsteeg, wat niet wil zeggen, dat de bedrijven in Haarlem (2), Lisse, Noordwijkerhout en Sas- senheim (sector Noord onder broer Anthonie) het niet goed zouden doen: „Wij leren van elkaar, maar onze ervaringen in „Zuid" wil ik graag aan de grote Klok hangen." De dorpsomroeper in vol ornaat. Van o s correspondente NIEUWVEEN - Het beroep „dorpsomroeper" dat hoe langer hoe minder voorkomt in ons land, wordt in Nieuwveen nog gedaan door de heer J. van Leeuwen. Deze werkt al zo'n 27 jaar als gemeentewerker, 17 jaar lang deed hij dit werk alleen. Dat betekende straatvegen, doodgra- ven, het bijhouden van de parken. Vaak was hij te zien op de fiets, met de bel in zijn hand, bij noodslachtingen of wanneer het licht afgesloten moest worden. Vroeger reed hij zelfs de hele Amstel af van Vrouwenakker tot Ter Aar, om te klinken. Wanneer de bejaarden een dagje uitgingen fietste Van Leeuwen voor de aankomst van de bus door het dorp om de mensen te verzoeken hun vlaggen uit te steken. Eenmaal vroeg een groenteboer of er voor een ijsfeest geklonken mocht worden. Er zouden schaatswedstrijden wor den gehouden met als hoofdprijs rode kool en andere soorten groenten, v. Leeuwen deed het niet, dus stapte de groenteman zelf op de fiets en begon te klinken Niet erg handig reed hij voor het gemeentehuis langs, met als gevolg dat hij door de gemeente-secretaris van de fiets moest worden gehaald. Tijdens de oorlog was de heer Van Leeuwen al werkzaam bij de vrijwillige brandweer. Dit heeft hij 30 jaar gedaan waarvoor hij dan ook gedecoreerd werd. De eerste spuit waar zij mee reden werd nog getrokken door een paard. Ook uniformen waren er niet, wat inhield dat bij een brand de mensen in hun dagelijkse, meest beroepsplunje op de kar stonden Alles is nu anders. De heer van Leeuwen gaat in maart' met pensioen, door gezondheidsredenen kan hij bij erg slecht weer niet meer omroepen. Dan wordt dit gedaan via een auto met luidsprekers. Na zijn pensionering hoopt de Van Leeuwen nog wel om te kunnen roepen, maar toch gaat dit beroep zo langzamerhand tot vervlogen tijden behoren. Eind vorig jaar zat de klad in de autoverkoop. Het ging erom hoe de situatie te overleven. Men had toen nog geen weet van het enigszins opgeschroef de karakter van de energiecri sis, maar directeur André Kam steeg was er van overtuigd, dat het tot dan gevoerde manage ment weinig bevredigend was. „In de oude stijl zei je tegen je werknemers: hier werk je, dit is je taak; als je doet wat ik je zeg en op tijd komt en door werkt, wordt er wel voor je gezorgd. Over de primaire ar beidsvoorwaarden zaten we niet in. Het was het besef, dat buiten die primaire en secun daire voorwaarden nog wel eens wat wordt vergeten. We zijn in januari met z'n allen (de Kamsteeg-vestigingen tellen bij elkaar zo'n 120 personeelsleden) gaan filosoferen rond het vraagstuk: wat gebeurt er ei genlijk tijdens het werk zélf. Hoe is de sfeer in het bedrijf. Een onderwerp, dat te weinig discussie had getrokken. Je kunt pas de best mogelijke prestatie leveren, als je met ple zier je werk doet". Directeur André Kamsteeg in zijn Oegstgeests bedrijf, dat in 1976 vijftig jaar bestaat „Panel" Noodzakelijke voorwaarden hier toe vond men de primaire le vensbehoeften, waardering voor de prestatie en de kans tot ontplooiing. „Van de subjectie ve beoordeling wilden we af", aldus de heer Kamsteeg, „de prestatie heeft in een autobe drijf een uitstekend „panel", nl. de consument We hebben nu als eerste autobedrijf de objec tieve beoordeling uitgedrukt in een bepaalde norm waaronder de omstandigheden kunnen lei den tot goede prestaties. We werken nu in teamverband, waarbij het oordeel van de col lega's zeer waardevol kan zijn tot verdere ontplooiing. Een hecht team kan voordeel berei ken". Volgens André Kamsteeg werkt het systeem uitstekend: „Som mige teams verdelen het voor deel onder elkaar, een ander team let op de individuele pres taties. Men kan zich aan elkaar optrekken, een soort opvoeden. De helft van het voordeel gaat naar de medewerkers, de ande re helft naar het bedrijf. Waar ik naar werk, is om de schaal van de teams groter te maken. De man van het benzinestation b.v. moet in de relatie kunnen staan tot de verkoop en de werkplaats. Het idee: werken voor je eigen stalletje, is eruit. Dat is ook veel prettiger voor de klant" Cijfers Eén keer per kwartaal is er een voltallige vergadering. De con sequentie daarvan is, dat de heer Kamsteeg (nogal uitzon- andersom. Dat werkt verrekt aardig. Automatisch zijn nu de asbakken schoon en ligt er up to date literatuur op dc recep tie. De stemming is subliem, mag ik wel zeggen". derlijk bij een B.V.) met de De Kamsteeg-reactie op de crisis- cijfers opi tafel komt; cijfers rv~ J' die duidelijk gerangschikt zijn. „Ons systeem werkt ook verbe terend op de service. Niemand is erbij gebaat als een klant niet meer terug komt omdat hij is „uitgewrongen". Anders mist het personeel zijn omzet- deel. Ik heb één ding geëist", aldus de heer Kamsteeg: „er mag geen probleem onder wa ter blijven. teruggang was prompt. De di recteur is er nu erg blij mee „in de brand, uit de brand; narigheid leidde tot aanzienlij ke managementverbetering, de energiecrisis versnelde de ont wikkeling. Ons rendement ligt nu aanzienlijk hoger dan wan neer de beleidsaanpassing niet had plaatsgevonden. Waar we verbetering in hebben gebracht, maakt uiteindelijk zo'n 30 pet. van je leven uit. We willen dat iemand met plezier naar z'n werk gaat: de „oude" vreugd in de arbeid. Wat wij met elkaar plegen voel ik niet als inspraak. Dat is een beetje een denigre rend geladen woord: inbrengen in een gevestigd college. Met z'n allen doen is mee-spraak. Dein pas heeft een personeelsfunctie betekenis. De mensen hier we ten ook erg veel, vind ik, het zijn méér specialisten dan ik zelf in dit dienstverlenende be drijf, waar dienstbetoon zo bij zonder belangrijk is." Ziekteverzuim Het is een positief half jaar ge weest voor deze bedrijfsvoe ring-nieuwe stijl. De heer Kamsteeg ziet de situatie niet als een personeel binding: wie weg wil, mag weg. Maar vrij dagsmiddags, als om 5 uur „de tent" sluit, zit de hele bezetting nog te „evalueren", een afgelo pen week door te nemen. Nie mand kijkt dan op z'n horloge. André Kamsteeg: „Het ziekte verzuim is opvallend minder geworden. Het zijn allemaal symptomen die mij als ondernemer zeer welge vallig zijn. Maar dat staat niet voorop, het is geen doel op zichzelf. Wat we aan het doen zijn, is uit de mensen zelf voort gekomen, is ontstaan uit de ideeën die ze zelf naar voren hebben gebracht." Het Kamsteeg-model lijkt tot na volging te roepen. Het is een ontwikkeling die past in het socialiserende tijdsbeeld. Het blijft een zuiver zakelijke ge schiedenis, de klant hoeft niet te denken aan het oude wijsje „Als ik 's avonds slapen ga, volgen mij zoveel engeltjes na: twee aan mijn hoofdeind, twee aan mijn voeteneind, twee die mij wekken, twee die mij dekken en dan nog wat die mij wijzen naar 's hemels paradij- ze.De autobezitter wordt in de garage niet in de watten gelegd. Maar tóch.de sfeer kan er een stuk op vooruit gaan in een bedrijf dat geschraagd wordt door mensen die zich bewust zijn van hun verant woordelijkheid. Omdat hier sprake is van een stuk herleef de gemeenschapszin, hebben wij dit vraaggesprek in deze regels vastgelegd. Ton Pieters iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii Van onze correspondent LEIDERDORP De commissie beroep- en bezwaarschriften zal in haar vergadering van a.s. donderdag 24 oktober de 38 bezwaarschriften behandelen die zijn ingediend tegen het ter visie Voordorp, ten kwamen eerder ter sprake in de commissie ruimtelijke or dening. Toen bleek dat de meeste indieners bereid waren bun bezwaarschrift niet door te zetten als de gemeente een aantal door hen gewenste ver keersmaatregelen zou nemen. Bezwaren tegen ijn ingeaiena legen nei ter bestemmings plan Voordorp terrein In genoemde vergadering van de commissie ruimtelijke ordening bleek dat het grootste deel van de bezwaren zich vooral con centreerde op het in het ont- werp-bestemmingsplan opgeno men verkeersplan. Dat voorziet [iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii moet te komen. Zij adviseerde toendertijd B en W ook mogelij ke alternatieven eens nader te bekijken. Met huidige bestemmingsplan voor het Voordorp-terrein is het tweede dat de gemeente in vrij korte tijd heeft opgesteld. Het eerste plan voorzag in de bouw van grote kantoortorens. Dit plan kon in niemands ogen ech ter genade vinden. Het huidige bestemmingsplan voorziet daar entegen in twintig eengezinswo ningen en negentig flatwonin gen opgenomen in een versprin gend complex van twee tot zes bouwlagen. Het flatgebouw is i de zijde van De namelijk in een doorgaande weg tussen het plan Voordorp en de bestaande wijk. De com missie ruimtelijke ordening was van mening aan deze bezwaren op vrij eenvoudige wijze tege- Zijl. De vergadering van de commissie beroep»- en bezwaarschriften begint om 19.45 uur op het ge meentehuis. VRIJ ZWEMMEN IN ZOETERWOUDE Van onze correspondent ZOETERWOUDE Speciaal- voor de schooljeugd die deze week herfstvakantie heeft is het instructiebad op Haasbroek o s. vrijdag open voor vrij-zwemmen. In de praktijk is gebleken dut, mede gezien de beperkte afmetingen van het bad, 'n uur zwemmen te lang is. Daarom wordt op vrijdag een schema gehandhaafd met zwemtijden van drie kwartier zoals deze bij de ingang van het nieuwe seizoen aan het begin van deze maand is ingevoerd. De tijden voor a.s vrijdag zien er als volgt uit: 9-9.45 uur. 9.45-10,30 uur 10.30-11.15 uur, 11 15-12.00 uur; 's middags: 13—13.45 uur, 13 45—14.30 uur, 14.30-15.15 uur. 15.1516 uur. De toegangsprijs in 1 gulden pier persoon SLAAPKAMERSHOW mi ALLE MERKEN. 40 MODELLEN MAANDAO vtfi t tot 8 OTNSDAO, WOENSDAG van 0 tot 6, DONOEROAQ vu» 0 tot 0 en 7 tot 0 vul mm., VRUOAQ van 9 tol ZATERDAG «sn 0 tot 5 uur. Van onze correspondent Een boomchirug is nu met perso- Leidschendam De takken van neel van de gemeentelijke de grote treurwilgen langs de plantsoenendienst bezig ze vijver aan de Prins Beatrixlaan drastisch te snoeien, zijn zo lang en zwaar geworden De storm heeft hele takken van dat ze bij stormen steeds wor- de bomen afgedraaid. Bij de den beschadigd. werd een van de prachtige bo men bijna uit de grond getild. De plantsoenendienst heeft de boom toen met staaldraden ver ankerd en ze staat nu weer stevig in de bodem. hevige storm van vorig jaar De bomen zullen na het een aantal maanden minder uit bundig van vorm zijn maar vol gens de plantsoenendienst be hoeft men zich hierover geen zorg te maken. Volgend jaar al zal er weer voldoende jong hout zijn aangegroeid. ,L»e boomchirurg zal ook in de Koningin Wilhelminalaan en de Sint WiJlibrordusstraat aan het werk gaan om de groei van vier platanen te bevorderen en in laatstgenoemde straat de grote kastanjeboom een betere kroon te bezorgen. agenda Ll'XOR Station *w»f 19. tri J1J39 X dag 14 10, 10 00 *n 21 11 uur. toiidaf LI do: Strrnstraat 10. tri 24310 „Emm.inue „Th* Cra- 31. tri. 2.1871 ..Alicia" it 52. tri 21414 ,.M Ravage op Herenweg Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN - Grote ravage ontstond gisteren op dc Herenweg. Een autobe stuurder uit Gouda haalde een vrachtwagen in maar kon door tegenliggers zijn manoeuvre niet afmaken. De inhalende auto kwam in aan raking met de vrachtauto cn werd de andere weghelft weer opgeduwd waar /de auto een prooi voor de tegenliggers werd. In totaal werden drie ai> to's zwaar beschadigd en moest één bestuurder met verwondin gen in het ziekenhuis Rijnoord opgenomen worden. Rijnsburger zwaar gewond Van onze correspondent NOORDWIJK Op het kruis punt Ueeklaan-Boekerslootlaan vond gisteravond een verkecrv ongeval plaats, waarbij de 18- Jarige P. van Delft uit Rijns burg ernstig werd gewond. Het slachtoffer reed met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Beeklaan en werd op het kruispunt geschept door een links afslaande personen auto, bestuurd door een 19-juri- ge vertegenwoordiger, evcnecnH woonachtig te Rijnsburg. Van Delft liep een gebroken bo venbeen. een bekkenfractuur en hoofdletsel op. Hij werd naar het Elizabcth-ziekenhuis tc Leiderdorp gebracht Dublxd-functic van ambtenaren in het geding Van oen onzer verslaggevers LEIDEN In de gemeenteraads commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden wordt mogelijk binnenkort de verenigbaarheid aan de orde gesteld van het ambtenaar schap bij de gemeente ener zijds en het adviseurschap van een particuliere organisatie an derzijds. Op verzoek van de PvdA-fractie- voorzitter de heer Meijer heb ben b. en w. in de gisteravond gehouden gemeenteraadsverga dering beloofd het op gang brengen van een discussie hier over in overweging tc nemen. Meijer wees erop dat er „onder bepaalde omstandigheden no gal pijnlijke situatie kunnen ontstaan." CDA-leider Driessen zei in deze woorden een negatieve onder toon te bespeuren en drong er1 ietwat ironiserend op aan het zelfde probleem aan de orde te stellen met betrekking tot raad sleden. Ook talrijke raadsleden vervullen immers adviseur schappen bij stichtingen en ver enigingen. Mentzij (PvdA) wil city-kaartjes voor openbaar vervoer Van een onzer verslaggever* LEIDEN De socialist Mentzij heeft gisteravond in de gemeen teraad een pleidooi gehouden voor de invoering bij het open baar vervoer in Leiden van een schoolrittenkaart en een city- De schuolrittcnkaart zou goed moeten zijn voor 10 ritten. Hij zou de 6-rittcnkaart dienen te vervangen waarop de scholie ren momentcel doorgaans rei zen. Dc heer Mentzij ucht de prijs van deze 6-rittenkaart te hoog. Het city-kaartje wil hij zien ingevoerd voor busritten binnen het centrum. Dc prijs daarvan zou de helft moeten bedragen van een normale stadsrit. Aan Mentzijs voorstel ten grondslag ligt de bedoeling met dc invoering van deze ta neven het gebruik van het openbaar vervoer te stimuleren. Overigens merkte Waal op dat de NZH in september van dit jaar M m. er passagiers heeft ver voerd dan in dezelfde maand van het vorig jaar. Het open baar vervoer kwam ter sprake bij de behandeling vun het voorstel om de NZH over dit jaar een extra subsidie te verle nen van ruim een half miljoen gulden. Dit voorstel werd una niem aanvaard.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5