DA-POGING OM GROENHOVEN- fLAN TE REDDEN, MISLUKT Allerlei(ds) koreiimanifestatie in monument met toekomst Pieterskerk leefde weer en zo moet het blijven UITSTEKEND WERK VAN IMPERIUM IN „HUIS CLOS Anders stort vandaag of morgen de hele boel in" iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiNiiNiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii: JEIDEN De Pieterskerk leeft weer althans gisteravond ,was het er ondanks de lage 5 (K temperatuur een leven van be lang. Omdat de kerk als „on- 8 vervangbaar architectonisch "erfgoed" een langer leven be schoren dient te zijn dan de huidige kerkse welgezindheid offervaardigheid kan waar meer viel te verdienen. Maar goed, Goddank heeft Leiden zijn Hooglandse kerk nog die er als herboren bij staat. En de Pieterskerk, de kapitale rivaal, kunnen wij ook niet Daar gaan we len, nationaal naai (denk aan de Pilgrim Fa thers), iets aan doen. ngen maken, moeten er allerwegen rv j j j handen uit de mouwen en geld Overdonderend die wisten zij veel twee sonates in alle onderdelen uit elkaar applaudisseerden. Spreekkerkmeesteres Alice Op- penheim, die geroutineerd voor de verbindende teksten zorgde, loste dat prachtig op met de opmerking, dat er nog nooit een sonate had geklonken die zo veel bijval kreeg. Wel ilra) uit de beurzen. Sinds een paar maanden is de Stichting Pie- Gisteravond terskerk Leiden actief bezig met het behoud van dit stuk glorieuze gothiek, een overle vering van godsvertrouwen uit de middeleeuwen maar ook stedelijk pronkwerk want als ze in Haarlem uitbundig ten hemel konden bouwen, dan moest dat in Leiden in niet mindere mate. as volhouden zolang er T£. geld was. Dat heeft de Hoog landse (destijds St Pancras) «—kerk geweten. Daar lieten de «jl bouwers het schip in z'n hemd BB *aan, omdat er aan de St. Baaf Jammin eerste bijeenkomsten aan de voor avond van het Monumentenjaar 1975. De basis voor een nieuwe functie van de Pieterskerk is gelegd. „Een voortzetting van vier eeuwen als kerkgebouw", heet dat. Wat er vóór 1570 is gebeurd doet er schijnbaar niet zo veel toe, al doet de architec tuur er een overdonderend ver haal van. De Pieterskerk was in het bruine bankengebied, dat gedoemd is te verdwijnen, stampvol. Er waren 14 koren uit de gehele omtrek van Lei den met zo'n 550 leden, er wa ren ook veel belangstellenden die huiverend maar erg waar derend een programma van Va lerius tot de verlichte filosofen- zoon Mendelssohn Bartholdy hebben beluisterd, met ons al- Massale koorzang onder algehele internatio- leiding van Peter Bontje, met solisten als Frida Homborg en Herman de Mooij, trompet, en •solozang van Kees Barnhoorn. In een aria en hymne was de welbekende sopraan Lize TochtStlïps Schoo te horen. Ze noemde la- ter de akoestiek droog, maar Ze deed na een haar stem kwam bijzonder goed tot haar recht. Attractief was een tienerkoor met een veelbelovende donkere solist Een grappenmaker was Sander van Marion, bekwaam organist die terecht het orgel niet louter als een deftig en statig instru ment beschouwt. De manifesta tie, die was opgezet door de afd. Leiden en Omstreken van de Kon. Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigin gen en door het Nationaal Co mité Monumentenjaar 1975, had veel klapgrage toehoorders toe alsof de dames echt Duits Mr. K.J. Cath, vice-voorzitter v Ex-wethouder Ham hekelt inconsequent gedrag b. en w. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiimiiiiii ook een goede suggestie: „Laten we eerst samen gaan sparen voor tochtstrips en wat kachels". Waar wij zaten tussen preek- gestoelte of kansel en het orgel bleek ook dat restauratie geen luxe is: op de bank lagen plasjes water. Maar na Rejoice in the Lord always, had je daar eigenlijk geen erg meer in. Zit tend tussen de koorleden viel het ons ook op, dat de verstaan baarheid van de gezongen tekst niet steeds je dat is: zo leek het bij de hymne Hór' mein Bitte van Felix Mendelssohn B. af en zongen, zó goed klonk het. Er werd ook gesproken. Door de burgemeester van Deventer, mr N. Bolkestein, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Stichting Monumentenjaar 1975, die zei dat er druk uit geoefend moest worden op de publieke opinie en de regering om deze kerk gerestaureerd te krijgen. „Voor 1975 is er al 20 miljoen gulden méér uitgetrok ken voor de monumenten. Elk jaar 20 miljoen meer zal reële betekenis geven aan de belang stelling van het Rijk, anders zakt de interesse in restauraties weg en gaan de oude binnenste den ten gronde". Spreker vroeg zich af, of er in Leiden wel alles gedaan was aan restauraties wat er móet gebeuren: „Het is een heel mooie oude stad". Bij het restaureren zag hij in deze tijd van stijgende werldoosheid werkgelegenheid voor bekwa me krachten in het bouwbe drijf. aiiiunzmir de Stichting Pieterskerk, dat de toekomst van de Pieters kerk niet alleen is verzekerd als het gebouw weer in goede staat is. Er zal méér moeten gebeu ren. „Maar elke maand uitstel is achteruitgang. Nog een paar jaar wachten met herstellen en de kranten zullen kunnen mel den, dat er een gedeelte van de Pieterskerk is ingestort". De kerk moet, aldus mr. Cath, een functie gaan vervullen in de Leidse gemeenschap, passend in de tijd van vandaag en mor gen. Het wordt een plaats voor concerten, kooruitvoeringen, orgelrecitals, een stukje oude herleefde functie voor de Stu denten Ecclesia, een verleng stuk van het universitaire leven en plaats voor tentoonstellin gen. Het luiden van de klok voor de Pieterskerk ziet hij als een nationale actie, waarop na tionale respons wordt ver wacht. Het begin is er. het ver volg zal niet op zich laten wach- ten" Ton Pieters. [iniuniiiiiiuiiiiiiiiiimniiiiiuiiiiiiMiiiiiiiiiiiin Van een onzer verslaggevers ;iden Vergeefs heeft het CDA gisteravond een poging gedaan om het bouwplan voor 180 voornamelijk bejaarden- woningen in het gebied ten noorden van de Oosterkerk straat alsnog te redden. Een in ""-. de gemeenteraad naar voren gebrachte motie waarin er bij b. en w. op werd aangedrongen om het plan nog vóór 1 novem- mm ber bij het rijk in te dienen kreeg van geen van de andere ^[partijen steun. it betekent dat de opdracht- •fster, de Stichting Groenho- die al tien jaar lang pro beert in Leiden bejaarden-wo ningen van de grond te krijgen, 55i| met de haven in zicht opnieuw gestrand. De overlevingskan- n van het door de projectont wikkelingsmaatschappij Pro ject 5 ontworpen plan leken begin deze maand nog erg goed. Het nieuwe college van b. en w. had er met uitzondering van wethouder Oosterman (PPR/PSP/D'66) zijn goedkeu ring aan gehecht en stelde alles in het werk om het ontwerp nog dit jaar in aanmerking te Gedraaid doen komen voor de subsidie- "tegeling „Goed en Goedkoop Ham bleef het onbegrijpelijk sprake is 1 opstelling van b. en w. „Toen wij als college het plan bij onze ambtsaanvaarding aantroffen, vonden we het niet meer dan loyaal tegenover het oude colle ge om de al in gang gezette procedure voort te zetten. Ik twijfel of het ook werkelijk technisch mogelijk was geble ken het plan vóór 1 november in te dienen, maar als de raad had gewild, zouden we bereid zijn geweest alles op alles te '.ndien b. en w. die bereidheid inderdaad zouden hebben ge had, zou op heel korte termijn de opdracht moeten zijn uitge gaan om de gronden ten noord en van de Oosterkerkstraat bouwrijp te maken. En dat zou alleen mogelijk zijn geweest als ze opdracht hadden gegeven zonder de daarvoor benodigde goedkeuring af te wachten van G. S. „Daartoe waren we niet meer bereid toen bleek dat er in de raad grote weerstanden tegen het plan bestonden," al dus Waal. veranderde Bijen zei het onaanvaardbaar te achten dat er geen duidelijk heid bestaat over de grondprij zen, de bouwprijzen en dus de LEIDEN Zaterdagavond gaf Imperium in het eigen theatertje aan de Vestestraat de première van Sartre's „Huis clos". De achter gronden van deze voorstelling (en met name de visie van regisseur Jan Bartelsman) zijn op onze kunstpagina van zaterdag 12 oktober al uitvoerig ter sprake gekomen Afgelopen zaterdag was het daarom vooral de vraag hoe de intenties uiteindelijk gerealiseerd zouden blijken te zijn en wat daarvan op het publiek overkwam. De vaste gemeenplaats in dit soort recensies is natuurlijk, dat er vooropgesteld moet worden dat het een uitvoericg door amateurs is en dat hier bij de beoordeling rekening mee is gehouden. De bittere waarheid is momenteel echter, dat ik liever e^i dergelijke amateuruitvoering zie dan een zogenaamde „bcroeps"-voorstelling „de getatoi i te 2 erde zoals die vorige week Afgezien van Ank van der Moer en Marja,Huynen konden alle uitvoerenden van toen een voorbeeld nemen aan de tech niek en de inzet van de Impe- rianen. Over het verschil in ge ladenheid en overtuigings kracht tussen beide voorstellin gen zal ik het niet eens hebben. Voedingsbodem Wonen" van minister Gruyters. Tijdens twee op 10 oktober jongstleden gehouden commis sie vergaderingen, bleek even wel dat de meerderheid van de gemeenteraad voor het plan niets voelde. Men vond dat het geprojecteerde bejaardenbuur tje een te massief aanzien zou krijgen, dat het deels te hoog zou worden en dat de steegjes in het plante nauw en be nauwd waren. Vijf dage ;en Daarop trok het college zijn steun aan het ontwerp weer in. In een vijf dagen later belegde com missievergadering kwam vast te staan dat het bouwplan aan- zienlijk zou worden gewijzigd en in ieder geval dit jaar niet meer bij minister Gruyters op In dit verband gaf Waal ook e den dat b. en w. in vijf dagen tijd 180 graden zijn gedraaid: „Aan het vorige college is altijd verweten dat het niet doortas tend, genoeg was en niet hard genoeg en dat het niet bereid was desnoods op beslissingen van hogerhand vooruit te lopen. Als u als klein groepje de ver antwoordelijkheid niet durft te dragen om niet op de toestem ming van G. S. te wachten, vraagt u daarvoor dan een fiat aan de raad." Het antwoord van wethouder Waal daarop: „Vreemd dat je moet uitleggen waaom je je aan de wet houdt Ook van ambtelijke kant is er pressie geweest om vast op het oordeel van de gemeenteraad vooruit te lopen. Ik ben daar tegenin gegaan. Je kunt niet de wetten overtreden." reactie op de boze brief die de Daahünj^ sNnakw vcQroenhrvem tueel beroep bij G. S. en de Kroon tegen de afwijzing van haar bouwplan. Ook dreigt men met de indiening van schade claims bij de gemeente. „Het is de vraag of G. S. gevoelig zul len zijn voor de argumenten van Groenhoven," aldus Waal, „want waartegen ze in beroep zouden willen gaan is: het feit dat wij niet op de beslissing van G. S. zijn vooruitgelopen." tafel zou komen. Daardoor loopt Leiden enkele miljoenen guldens aan subsidie mis. Ex- CDA-wethouder M. Ham nam deze ommezwaai van b. en w. althans voor zijn doen gister avond flink op de korrel. Hij herinnerde het college eraan dat het enkele weken geleden in een voorstel aan de raad nog schreef: „De sociale aspecten verbonden aan dit project ach ten wij van dermate groot be lang dat alles in het werk moet worden gesteld om de daadwer- Onbehoorlijk kelijke aanvang van de bebou- J wing in dit gebied te doen sla- De ^at ^Groenhoven gen." Als uiterste termijn werd in dat schrijven gesteld 1 maart 1975. Dat b. en w. hierop nu zijn teruggekomen, bracht Ham tot de uitspraak: „Ik noem de om mezwaai van dit college op zijn zachtst gezegd in strijd met de sociale en financiële belangen van onze stad." Een motief te m project snel eer ziet hij in de werkloosheid in de bouwsector. „Een werkloos heid die nog dreigt toe te ne men, wanneer het streven naar perfectie inzake bouwplannen gaat ontaarden in besluiteloos heid." De erepalm gaat in dit geval na tuurlijk naar Jan Bartelsman, die in de huidige mentaliteit van Imperium een ideale voe dingsbodem vond voor zijn ideeen betreffende inhoud, strekking en technische realisa tie van deze hondsmoeilijke ee nakter. Hij liet deze anderhalf uur durende dialoog tussen drie mensen met alleen maar een verleden midden tussen het pu bliek spelen. Alle door Sartre vereiste requisiten waren op dit speelvlak aanwezig, maar de muren van deze iréele hotelka mer waren vervangen door een cirkel van publiek en dit gaf aan het geheel een beklemming, die ik vooraf nauwelijks voor mogelijk had gehouden. Het bewegingsspel (choreografie: te. Marjolein Briër), dat aan het Imperium heeft me stelling zijn hoge stuk vooraf ging, werkte voor degenen die wisten wat er ko men ging eveneens bijzonder beklemmend, maar het zou kunnen dat het bij niet-ingcwij- den aanvankelijk enkele vraag tekens opriep. Op zich was het echter een uitstekende gedach te Het toneelstuk had het mis schien niet nodig, maar het had wel het onnoemelijk grote voor deel dat zowel spelers als pu bliek bij het begin van het to neelstuk helemaal warmge- draaid waren. Mede daardoor kregen we drie volledig overtui gende acteursprestaties te zien, die langzamerhand toewerkten naar een angstaanjagende slots cène. Barbara Barendrecht was in alle opzichten de ideale Estellc Ans Alting had mis schien iets meer met venijn en staal in haar stem kunnen wer ken. maar daar staat tegenover dat haar geweldige begrip van de tekst als een stuwmotor werkte voor de beide anderen Hiervan profiteerde vooral Kees Visser, die geknipt was voor de rol van Garcin, maar deze ruggegraatloze figuur af en toe iets te aarzelend neerzet- Restauratie Legermuseum dringend gewenst LEIDEN Op verzoek van het Koninklijk Neder lands Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoe- fer" is uit vertegenwoordigers van de gemeente Leiden, het ministerie van Defensie, de gebou wendienst van CRM, en van het museum een werkgroep gevormd, die een aantal voorberei dende besprekingen zal voeren, om <e komen tot een restauratieplan voor het Legermuseum. Het gebouw aan de Pesthuislaan wordt al enige jaren met volledige ineenstorting bedreigd. Niet omdat zich vijandige bommenwerpers boven dit uit de zeventiende eeuw daterende pand hebben samengepakt, maar simpelweg door ou derdom en door de praktijken van de zg. „Bok tor". De boktor is een vaak in Grenenhout voorkomend insekt, dat enigszins te vergelijken is met houtworm, maar dat echter een aanzien lijk groter spoor van vernieling kan aanrichten. Een behoorlijk gedeelte van de dragende balken is inmiddels aangetast en kan daardoor niet langer als „dragend" dienst doen. Ton van Brussel Een tijdelijke oplossing is gevonden in het aan brengen van stutbalken, op een steeds toene mend aantal plaatsen in het museum. Ook de muren van het pand zijn flink poreus en met het regenachtige weer van de afgelopen weken is het aantal lekkages niet gering. Met name op de bovenste etage, die momenteel als opslag- Impasse plaats dienst doet, is de toestand nijpend. De directie van het museum heeft daarom ook „We zijn besloten een dezer dagen de zolder leeg te ruimen. Voor de daar opgeslagen museumstuk ken is gelukkig veilig tijdelijk onderkomen ge vonden in een van de gebouwen op het terrein van de Doelenkazerne Het belangrijkste probleem is dan ook de vraag y wie deze enorme kosten (voorlopige schattingen wijzen in de richting van een bedrag van drie miljoen gulden) zal moeten dragen. De gemeente is de eigenaresse van het pand, maar de huur overeenkomst met het Legermuseum bevat een clausule die de huurder verplicht de kosten van onderhoud op zich te nemen. Het Legermuseum nu, is in handen van een landelijke stichting, die meer soortgelijke musea in haar beheer heeft en die voor een belangrijk deel wordt gesubsi dieerd door het ministerie van Defensie. Het ministerie zou dus voor de kosten moeten opdraaien en in dit geval komt dat neer op de afdeling Rijksgebouwendienst, die weer onder het ministerie van CRM ressorteert. Een zeer ingewikkelde zaak, mede omdat een bestaande gewoonte wil dat in praktijk zowel het rijk, als de provincie, als de gemeente voor de instand houding van dit soort monumenten moet zorg dragen. Wethouder Van Dam (financiën) maakte desge vraagd de voor de handliggende opmerking dat Leiden geen geld heeft. Het rijk is evenwel van mening dat het niet voor het opknappen van gemeentezaken hoeft op te draaien. Kortom het nut van het formeren van een werkgroep die nu eens precies gaat bekijken waar de mogelijk heden liggen, is duidelijk. Financiën Als enige reële mogelijkheid om het museum te behouden wordt een volledige restauratie gezien, maar de financiering van dergelijke herstelwerk zaamheden is een zeer kostbare aangelegenheid. een impasse geraakt, waar je nooit uit komt. De enige oplossing was echt dat we met alle eventuele betrokkenen om de tafel gingen zitten. Als er niet gauw wat gebeurt, stort vandaag of morgen de hele zaak in In zo'n situatie kan ik werkelijk niet blijven berusten", aldus de heer Helder, directeur van het museum. Dat de restauratie er gaat komen, wordt door niemand betwijfeld. Het gebouw is het enige Pesthuis dat in Nederland bewaard is gebleven. Het is alleen te hopen dat de uitvoerende werk zaamheden kunnen beginnen, voordat er werke lijk een catastrofe gebeurt. eens bewezen cn wie zich hier van persoonlijk wil overtuigen, kan tot en met 30 november iedere vrijdag- en zaterdag avond in de Vestestraat terecht Paul Korenhof Zevensprong onderzoekt zijn werk Van ern onzer verslaggevers LEIDEN Hei buurt- en club- hu Ls De Zevensprong zal ten behoeve van de rijksinspectie een overzicht opstellen van enerzijds de werkzaamheden van de staf en anderzijds de activiteiten die worden georga niseerd voor de Cliënten van het buurt- en clubhuis. Dit heeft Wethouder Tesselaar (Samenlevingsopbouw) gister avond meegedeeld in een verga dering van de gemeenteraad. Eind van deze maand wordt het overzicht aan de orde gesteld in de desbetreffende gemeente raadscommissie. Aan de hand hiervan dan zullen de proble men bij De Zevensprong wor den besproken. Zoals bekend heeft enige tijd geleden een aantal bewoners in Leiden Noord zelf een club- en buurt huis opgericht omdat naar hun mening De Zevensprong heel slecht functioneert. Het CDA- gemeenteraadsüd Bosch pleitte er gisteravond voor, het func tioneren van club- en buurthui zen in gemeentelijke voorschrif ten nader te regelen. onder redactie van Ton van,Brussel, tel. '071-22244 tst. 17 Loyaal schadevergoeding wordt uitge keerd achtte Waal uitgesloten. En de toon waarin de brief is gesteld kwalificeerde hij als: „niet bevordelijk voor de over- leg-situatie". De WD-er Kuij- ers noemde die zelfs: „ronduit onbehoorlijk. We moeten aan het schrijven geen woord meer vuil maken." met het De heer Bijen (PPR/PSP/D'66) en begin te maken de socialiste mevrouw Bühring gaven een overzicht van de be zwaren die hun partijen tegen het plan koesteren. Behalve de boven al genoemde, wees me vrouw Bühring erop d'at niet duidelijk is op welke gronden het plan als goed en goedkoop wordt gepresenteerd en dat in het ontwerp geen rekening wordt gehouden met de twee grachten die door het gebied lopen. In de Burcht wordt vanavond een optreden georganiseerd van de popgroepen "Sympathie" (zie fotocn Lucifer. In verband met de televisieuitzending van de voetbalwedstrijd begint het concert pas om tien uur. In de Burcht zijn echter ook een aan tal televisietoestellen opgesteld, zodat de voetbal-en muziekfans al eerder kunnen komen. onderwijs verbonden is. Wc la ten hem maar even vertellen hoe het daar was. heer Tissen, allemaal waren ze gekomen om Rotteveel met zijn jubileum te feliciteren. J*n onafgebroken rij van l-r- wijkse automobilist geschept Hij is door de EDH naar het Elisabeth ziekenhuis gebracht. Receptie Onze correspondent van Zoete r- woude de heer Kaiser, was af gelopen zaterdag op de receptie van zijn jubilerende dorpsge noot Piet Rotteveel, de hoofd onderwijzer van de Hartebrug- school, die 25 jaar aan het lager li ngen, oud-collega's, oud-leer lingen, ouders en andere be trokkenen heeft de receptie van afgelopen zaterdagmiddag voor Piet Rotteveel onvergetelijk ge maakt. Van heinde en ver wa ren ze gekomen. Het gasten boek vermeldde onder andere plaatsnamen als Stramproy (Limburg). Emmeloord en Til- D Ixtvanlr burg. Ook de onderwijswereld iwfztzMlDl CLIH. liet zich niet onbetuigd. De tsij een ongeluk, afgelopen zater- ongetwijfeld het optreden van C 1 het gemengdkoor van ile Moer- Villi burgparochie, dat een muzikale hulde bracht aan de Jubilaris. De welgevulde tafels met ca- deau's maakten duidelijk dat het werk van Piet Rotteveel in grote mate en door iedereen is gewaardeerd. banunai van de volgende l*-uhr «triten uiinm morgen hun trof vuil buiten «ril» Tvr Haar karl*. BuahuizerUan. Boahur- dint«pUtn. Gemt i Veenitraat. Titua Helmlaan. A rent voorzitter van de bestuurscom missie kleuter- en basisonder wijs, de heer de Jong, de heer Sanders, secretaris van de stichting Kath. Onderwijs Lei den en ook zijn voorganger de dag op het Stationsplein heeft een 19-jarige Leidcnaar een ge compliceerde beenbreuk opge lopen. De man stak min of meer plotseling de weg over en werd door een 37-jarige Noord- Vingboonthof, Jncqb van Com[ Vturx-hoterwvK, Sulpacrthof Van vr-riMU"id»«traat; D*rhigaatraat;^V« '/j ■-IrrWoijrJw-wvg. Mi'l'w lot tpoorlijnl Vlirtwvg. Vrujwrnwti, Cro-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3