£eidóe 6omcmt EG wil rem op uitvoer schaarse! suiker Cl ijmaker Profijt- prijs, GSS Onderzoek omkoping Kamerleden bijna rond Ver. Staten stellen KLM hardere eisen Gevechten in Mozambique: 41 doden en 100 gewonden. Eigenaar van ,,Nordsee" voor rechter SUIKER 7 CENT OMHOOG Acht uur met drie vingers bekneld Dronken verdien hechte Dinsdag: 22 oktober 1974 67e jaargang no. 19947 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden Directeur.hoofdredacteurF J. Plug - Chef-redacteurJ. W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f32.21; jaar f 125.25 - losse Cupvoetbal De cupwedstrijd Feycnoord- —FC Barcelona op Ned. I oir 20.25 uur. (Ook op radio). Ned. II 20.35 uur AU Family. the Wisselend bewoikt Wisselend bewolkt met enkele buien. In de vro< ge ochtend hier en daar mist. Overwegend mati ge wind uit Noordelijke richtin gen. Maximumtemperaturen on geveer 9 graden. Morgen zon: 7.18-17.30 Maan: 14.20 Schev. Hoogw: 8.05-20.35 Laagw.: 3.35-15.56. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het valt niet te zeg gen wat het effect is voor de consu ment van de prijsverhoging voor sui ker die vandaag is ingegaan. Op grond van de algemene EG-prijsver- hoging voor landbouwprodukten, die 7 oktober j.l, is ingegaan, heeft minis ter Lubbers toestemming gegeven de suikerprijs met maximaal 7 cent per kilo te verhogen. De winkeliers zijn, echter vrij zelf te bepalen hoeveel zij van deze verhoging doorberekenen aan de consument. Intussen komen er vanuit Luxemburg, waar de Europese landbouwministers momenteel verga deren over een nieuwe EG-suikerbeleid voor de komende vijf jaar, minder optimistische gelui den. De slechte oogst in- de wereld gepaard gaande met het feit dat de voedselproduktie moeilijk opgevoerd" kan worden omdat de hoge energieprijzen een schaarste aan meststoffen heeft doen ontstaan, is er volgens Europees LARDINOIS Landbouwcommissaris ir. P. Lardinois de oor zaak van de de E.G. de komende jaren uiterst voorzichtig exportbeleid moet voeren. Een prognose van de Europese commissie, het dage lijks bestuur van de EG, is, dat er in de wereld grote tekorten aan suiker en graan zullen ont staan. De EG zal dan ook maatregelen gaan treffen om de voorraden suiker te beschermen tegen de grote vraag. De uitvoerheffing op suiker zal worden verhoogd, terwijl er ook heffingen ko men op verwerkte produkten. Engeland heeft gedreigd de EG-reglementen te zullen overtreden en een „illegale" suikerover eenkomst met Australië te zullen sluiten, tenzij de EG Engeland met onmiddellijke ingang goedkope suiker garandeert. In principe heb ben sommige landen geen bezwaar tegen een dergelijke overeenkomst, omdat de EG haar eigen tekort aan suiker graag wil opheffen. De twee belangrijkste suikerproducerende E.G.-landen, Frankrijk en België zouden zich tegen een dergelijke overeenkomst verzetten omdat zij voor uitbreiding van eigen produktie zijn, zodat de EG zich in de toekomst zelf zal kunnen bedruipen. Gangstermeisje. De befaamde Italiaanse vedette Sophia Loren speelt in de film „Het Gangster meisje", die momenteel in Rome wordt opgenomen, de hoofdrol. Tegenspeler van Sophia Loren. hier ge laarsd in mini en bont is de al even bekende Marcello Mastroianni, die de rol van gangster speelt. DEN HAAG De aanval van Amerikaanse lucht vaartautoriteiten op het KLM-vervoer van en naar Amerika is nog harder geworden dan werd verwacht. De delegatie van de Amerikaanse Luchtvaartdienst heeft tijdens de gisteren in Den Haag begonnen luchtvaartbesprekingen dusdanige eisen gesteld, dat de KLM haar vervoerscapaciteit zeer sterk zou moe ten inkrimpen. Een lid van de Nederlandse delegatie zei gisteravond na de eerste bespreking: „Het ziet er somber uit". De Amerikanen stellen dat de KLM van haar diensten op de Amerikaanse bestemmingen veel meer profijt trekt dan de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Panam, die momenteel met grote verliezen kampt, van haar lijndiensten op Amsterdam. De bezwaren van de Amerikanen richten zich vooral tegen de "Zesde Vrijheid". Dit houdt in, dat de KLM andere dan Nederlandse en Amerikaanse luchtreizigers tussen Nederland en Amerika mag vervoeren. Vol gens de bestaande luchtvaartovereenkomst mag de KLM ook passagiers van "derden" vervoeren, maar het aanbod dient zich redelijk te ontwikkelen in verhouding met het "eigen" vervoer. Een woordvoerder van de KLM zei gisteravond, dat "de Amerika nen plotseling erg nationalistisch zijn, Onaanvaardbaar voor een internationaal georiënteerd land als Nederland". Minister Wester terp (Verkeer) was gistermiddag nog niet zo pessimistisch over de besprekingen. In de Tweede Kamer zei hij, dat het mogelijk moet zijn een oplossing te vinden voor de bestaande problemen. Ruim acht uur lang heeft de 40-jarige mevrouw L. A. Bosman uit de Buijs Ballotstraat in Den Haag met drie vingers bekneld gezeten tussen het scharnier van het opklapbed op haar slaapkamer. De vrouw, die alleen woont, ging 's-middags om drie uur het bed opmaken. Door nog onbekende oorzaak raakte zij met haar rechter hand bij het opklappen van het bed tussen het scharnier bekneld. Het geschreeuw van de vrouw alarmeerde pas om elf uur 's-Avonds een buurman die de brandweer waarschuwde. Met behulp van een ijzerzaag werd het scharnier doorgezaagd, waarna de vrouw uit haar neteli ge positie werd bevrijd. De vrouw werd per GG en GD overgebracht naar het Westeinde ziekenhuis, waar zij werd opgenomen. De oppasser van de Neurenbergse dierentuin heeft de zorg over twee baby-apen op zich genomen. Vickey (links) een orangoetan, die een week geleden werd geboren, weegt nog slechts 1500 gram. Speelkameraadje is een drie maanden oude gorilla, die nog geen naam heeft gekregen. Beide baby-apen werden door de moeder verstoten. Aanvaring DEN HAAG - Op de Noordzee, voor de kust van Scheveningen, is vanochtend een Cyprisch schip in aanvaring gekomen met een ander, onbekend schip, dat na de aanvaring is doorgevaren. De Cyprische boot, de „Wosly", maakte zware slagzij. De driekoppige bemanning werd over genomen door een Duitse kustvaar der. Later zijn de bpmanningslcden weer aan boord gegaan en heeft de reddingsboot „Bernard van Leer" het schip op sleeptouw genomen naar Hoek van Holland. Slechte beurt DUSSELDORF (DPA) Bij drie radar-controles tussen 16 en 26 okto ber op de autosnelwegen in de West- duitsc deelstaat Noordrijn-Westfalcn zijn de Nederlandse vrachtwagen chauffeurs slecht uit de bus geko- De politie controleerde 12.144 vracht wagens. De chauffeurs van 906 wa gens reden sneller dan de toegestane 80 km por uur, en onder hen waren 411 buitenlanders. Bij 2.448 chauf feurs controleerde de politie de rij en rusttijden. Daarbij werden 344 bekeuringen uitgedeeld, waarvan 112 aan buitenlanders; 63 bekeuringen, kwam op naam van Nederlanders. mantelspecialist ion. Haarlemmerstraat 163a Een veehouder bij Ver dun trof dezer dagen dron ken koeien in zijn wei. De oorzaak was dat de koeien pruimen hadden ge geten •die. op de grond gevallen, waren gaan gisten. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Haagse officier van justitie, mr. R. A. Schimmel, zal minister Van Agt waarschijnlijk nog deze week rapport uitbrengen over het onder zoek naar de omkopingsaffaire. Hij verklaarde giste ren na het onderhoud met het K.V.P.-Tweede Kamer lid Van Eisen, dat het onderzoek bijna is afgesloten. UFO'S IN JA PAN Meer Kamerleden zullen niet worden gehoord. De enige die in verband met de omkoopzaak nog op het paleis van justitie in Den Haag wordt verwacht is ing. J. Botterman uit Amsterdam, de vertegenwoordiger van Dassault in Nederland. Volgens de verkla ringen van de Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (WD) is hij degene geweest, die hen financiële aanbiedingen heeft gedaan in ruil voor een 'goed woordje' voor de Mirage-straaljagers. De KVP-er Van Eisen heeft gisteren bij Mr. Schimmel en de rijksrecherche volgens zijn zeggen de verhouding tussen vliegtuig fabrieken en Kamerleden in 't algemeen belicht. Over de inhoud van het gesprek wilde hij niets kwijt. Van Eisen, een oud-generaal, herhaalde dat hij nooit met financiële aanbiedingen door Dassault is benaderd. Hij zei zich ook nauwelijks te kunnen indenken, dat andere Kamerleden iets dergelijks wel is overkomen. De Tweede Kamer debatteert morgen met minister Van Agt van Justitie over het onderzoek naar de omkopingszaak. Dit gebeurt op verzoek van de CPN-er Wolff. In Japan zijn vliegende scho tels waargeno men. Een jon gen van 15 jaar uit Onomichi verklaarde op 11 oktober deze foto's te hebben gemaakt van een niet geiden- tificeerd vlie gend object. iiiiiimiiiiiiininiiiiiiii DAK PROBLEMEN? bel eens 020 -157043-156653 ook verkoop van alle DAKBENODIGDHEDEN met deskundiqe voorlichtinq BLOEMSMA B V. IMPORT B.P. SHINGLES AALSMEERWEG 23 - A DAM Een goede zaak. een garantie voor uw garantiet Vermoedelijke oplichter ABN aangehouden NICE De politie van Nice heeft gisteren de 37-jarige Ne derlander Alexander O. J. gear resteerd die ervan wordt ver dacht bij de Algemene Bank Nederland in Utrecht ruim 800.000 te hebben verduisterd. J., die destijds bij de bank werkte verdween in januari van dit jaar. Hij werd in een hotel in Nice gearresteerd waar hij zich onder de naam Pieter Ben der had laten inschrijven. De polijie heeft J. in afwachting van diens uitwijzing naar Ne derland ingesloten. Illllllllllllllllllllllllllllll "*t*yiSS25l Rellen. In de Amerikaan se stad Boston duren de demon straties tegen.de blanken, voort. Een straatveger verwijdert teksten waarin geprotes teerd wordt tegen de rassenintegra tie. van het trot toir. niiniiiimiiiiiiiimmnii LORENCO MARQUES Lorenco (AFP-UPI-AP) Bij de gevechten van gisteren in de hoofdstad Lorenco Marques van Mozambique zijn tenminste 41 doden gevallen en ruim honderd gewonden. Dit is in een communiqué bekendgemaakt door radio-Clube, de voornaamste zender die in handen is van de autori teiten. Volgens het communiouë zijn de autoriteiten de toestand meester en is de rust weergekeerd. De bevolking wordt opgeroepen dinsdag normaal aan het werk te gaan. Volgens ooggetuigen volgde de schietpartij op een incident tussen een Portugese militair en een Afrikaanse jongeman die een over hemd droeg waarop de vlag van het Frelimo stond afgebeeld. De jongeman deed zijn beklag bij een soldaat van het Frelimo die in de buurt was waarop deze door de Portugees werd ontwapend. Korte tijd later poogden vijf Portugese militairen een andere Frelimo-soldaat te ontwapenen hetgeen tot de schietpartij leidde. Twee Frelimo-soldaten en een burger lagen na het schieten dood op straat. Rotterdam (ANP) De Zwitserse eigenaar van de Mrbo II (voormalige reëmender Radio Nordsec), Edwin Bollier, zal binnenkort voor de Rotterdamse rechtbank worden gedaagd wegens overtreding van de Telegraaf- en telefoon- wet. Het gaat hierbij om het zonder machtiging van de minister van Verkeer en Waterstaat in bezit hebben van een zendinrichting. De Mebo II werd twee weken geleden in beslag genomen „omdat het vplledig herstelde schip vaar- en zendklaar was en het de bedoeling zou zijn geweest uit te varen en de uitzendingen te hervatten". De vijf zenders waren in zoverre klaar, dat alleen de oscillatoren en de begintrappen ontbraken. Deze onderderde- len zijn er echter in korte tijd in te zetten. Edwin Bollier heeft verklaard een zendmachtiging te bezitten van een niet-genoemdc staat om op een evenmin genoemde plaats te gaan uitzenden. Voor hel aanbrengen van eon nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nedorlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) - een bijzpndor geurige 'blijmaker' aan; oen fraai boeket bloomen. Verras uzelf of oon an der ermee. Woonplaats: Stuur eon bockot bloomen i bon m open envelop, zonder postzegol. naar antwoordnummer 349. Leidon. LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1