Sportlieden mogen onbeperkt derving van loon ontvangen Bisschoppen over gebed in Adventsbrief 1974 OVER DRIE JAAR VOLGENDE SYNODE Slechts nederlagen Nederlandse boksers Geest en taak der mensen bij de geloofsverkondiging IOC aanvaardde nieuwe regel Fischer verdedigt titel niet PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL SUSKE EN WISKE - DE NARE VARAAN LUCKY LUKE - ..DE BLAUWVOETEN OP OORLOGSPAD" DINSDAG 22 OKTOBER 1974 LEI DSE COURANT PAGINA 13 1 Het is geen geheim dat bid den voor niemand een gemak kelijke opgave is. Wellicht heeft bidden bovendien de tijd niet mee. Voor ons is dit geen reden ontmoedigd te ra ken. We zien onze situatie lie ver als een uitdaging. De moeilijkheden willen wij niet wegpraten. Wel hopen wij dat zowel het schrijven als ook het lezen van deze brief de behoefte en het vermogen om te bidden bij ons allen mag doen toenemen" De bisschoppen schrijven dit in de inleiding van de pastora le brief over het gebed, die zij ter voorbereiding op het Kerstfeest aanbieden. Niet alleen het klimaat van onze hedendaagse maatschap pij, zo stellen zij, maar ook de stroomversnelling waarin het kerkelijk leven terecht is geko men, heeft het gemak waar mee velen eertijds baden, plaats doen maken voor hulpe loosheid. Anderzijds noemen zij het verblijdend dat velen zich niet door ongunstige om standigheden uit het veld laten slaan. Hun pogen de onder waardering van het innerlijk leven te .boven te komen, is een grote stimulans om in de tegenwind eerder een uitda ging dan een belemmering te Voorop stelt de brief, dat men bidden zelf moet doen. Gebed kan alleen maar ontluiken en in leven blijven bij ,de gratie van de verwondering en strijd tegen oppervlakkigheid. Ont vankelijkheid voor het onver wachte, het niet vanzelfspre kende en vreemde van mense lijke en natuurlijke omgeving, alsook van eigen bestaan, is niet de vrucht van onderlegd heid, maar eerder een manier van leven. De bisschoppen gaan in hun brief op de vele vormen en aspecten van het bidden in en geven daarbij vele voorbeel den, uit de oude kerk, maar vooral uit de bijbel, waarbij de psalmen een voornaam aan deel leveren. Wat het gezamenlijk bidden betreft, zegt de brief, dat dit een grote steun voor de enke ling kan betekenen. In de ge schiedenis van de biddende mensheid neemt de bijeen komst een even belangrijke plaats in als de afzondering. De„ecclesia", de gemeente, kan de mens ervoor behoeden Gods verborgenheid al te gauw voor afwezigheid aan te zien. Alleen laat men zich ge makkelijker ontmoedigen. Voor gezamenlijk bidden moet men plaats inruimen zegt de brief en met elkaar iets over eenkomen. Bijzondere/aandacht besteden de bissschoppen aan het „On ze Vader", een oervorm van christelijk gebed, hetgeen al lerminst inhoudt, dat men van de tekst niet mag afwijken. In het algemeen zijn er vele vor men waarin een mens zich biddend tot God kan richten, waarbij de psalmen een gezag hebbende oefenschool zijn. Veel psalmen zijn allereerst dialoog waarin mensen zich tot elkaar richten. Mensen kunnen elkaar helpen bij het „puin ruimen", bij het door breken van werktuigelijkheid en gewenning. Zo is het groepsgebed, aldus de brief, waaraan sommigen in ons land zich geven, een georgani seerd wederzijds hulpbetoon, waarin mensen in onderling respect elkaar de mogelijkheid tot verinnerlijking schenken. Bidden is niet alleen spreken, maar ook stil worden en luis teren. Dat laatste wordt in on ze omgeving wel bemoeilijkt Overal klinkt ongevraand op vullende muziek, die onze ge voeligheid eerder dooft dan bevordert. Opmerkzaamheid wordt afgeleerd door overver zadiging, aldus de brief die ook ingaat op het bemiddelen de en creatieve aspect van het gebed, aan de verschillende fa sen, die het gebed door kan maken naar leeftijd, omstan digheden en culturen. De bisschoppen hopen, dat hun brief aanleidng zal zijn om met anderen, georgani seerd en spontaan, over onze gebedscultuur te praten en vooral, zo mogelijk in groepen, naar passende gebedsvormen te zoeken. De bisschoppen verwijzen on der meer naar de gebeden in het onlangs verschenen mis saal van de Nationale Raad voor Liturgie (Biltstraat 119 te Utrecht cn naar het boekje „Thuis bidden" van het bis dom BredaCVeemarktstraat 48). Bij de uitgeverij „Gooi en Sticht" zullen bovendien „doe- boekjes" verschijnen ter bege leiding van de brief, die werd ontworpen door het studiese cretariaat van de r.k. kerkpro vincie, in samenwerking met vele instanties, zoals liturgi sche commissies en gebeds centra. De brief zelf is ver krijgbaar bij het secretariaat van de r.k. kerkprovicie Bilt straat 121 te Utrecht KERK EN WERELD De volgende bisschoppensyno de zal in 1977 gehouden wor den. Meer dan vier vijfde der deelnemers aan de huidige sy node hebben zich uitgespro ken voor het houden van sy nodes om de drie jaar, aldus Is uit welingelichte bron ver nomen. De keus was tussen twee en drie jaars. De synode heeft aartsbisschop Joseph L. Bernardin van Cin cinnati in de Amerikaanse staat Ohio gekozen tot lid van een nieuwe permanente raad waarvan de leden wellicht het recht zullen krijgen mee te doen aan de keuze van een nieuwe paus. Bernardin wordt als gematigd beschouwd. Hij was de enige bisschop die de vereiste meer derheid van de helft plus één verwierf bij de eerste stemron de. Aan de stemming namen 194 synodalen deel. Vandaag zouden nog elf leden van de raad worden gekozen. Het zul len de elf zijn die meer stem men hebben gekregen dan de overigen. De resterende drie leden van de in het geheel vijftien leden tellende raad worden door de paus aange- De derde week van de bis schoppensynode in Rome heeft duidelijk gemaakt, wel ke de voornaamste kwesties zijn waaraan de synode haar aandacht geschonken heeft. Een duidelijke aanwijzing daarvoor biedt vooral het theologisch overzicht van kar dinaal Wojtyla van Krakau op basis van de debatten in de synode-aula en in de twaalf taalgroepen. Het blijkt dan. dat algemeen als voornaamste onderwerp besproken is de betekenis van de H. Geest en de taak van de mensen bij de geloofsverkon diging. Hieronder valt ook het vraagstuk van de „totale be vrijding" van de mens en dus de vraag of de maatschappelij ke, economische en politieke bevrijding van de mens nu een taak van de kerk is of niet. Tweede belangrijke thema is de kwestie van „leer en leven" dat wil zeggen de vraag of de theorie of de praktijk van het christelijk leven belangrijker is of dat beide onmisbaar zijn. Het derde thema wordt ge vormd door de eenheid en de pluriformiteit in de kerkelijke leer en praktijk. Het waren voornamelijk de bisschoppen uit het Engelse taalgebied (Schotland, Ceylon, Australië en gedeeltelijk ook de Ver. Staten), die de eenheid in de1 leer benadrukten, terwijl de pluriformiteit vooral geëist werd door de bisschoppen der jonge kerken, met name van Afrika, Indonesië en ook In- Thema vier is de onaantast baarheid van het evangelie en de aanpassing aan de plaatse lijke situatie. Op aanpassing drongen vooral de bisschop pen aan uit Latijns-Amerika en Spanje, omdat zij vooral worstelen met de vraag hoe het evangelie met zijn eisen te verkondigen in de maatschap- pelijk-economische situatie van hun gebieden en ook reke ning te kunnen houden met de Latijns-Amerikaanse volks vroomheid. Dezelfde moeilijkheid brach ten de Afrikaanseen Aziati sche bisschoppen naar voren ten aanzien van de levende tradities van hun volkeren. Als vijfde belangrijk vraagstuk kwam dan ook naar voren: mag b. v. een Afrikaan zijn overgang naar het christen dom ervaren als een breuk met de tradities van zijn volk? Het vraagstuk van de seculari satie geldt vooral voor de bis schoppen v^n Europa en de Verenigde Staten. Zij staan voor de vraag of een radicaal geseculariseerd christendom nog wel christendom in de zin van het evangelie is. En daar aan verbonden voor de Afri kaanse christen de vraag: is een Afrikaanse christen-euro- pese-stijl nog wel christen en Afrikaan of is hij een afval- produkt van de Europese gese culariseerde samenleving? Het zevende vraagstuk, dat veel aandacht kreeg was de verhouding respectievelijk taakverdeling in de geloofsver kondiging tussen bisschoppe lijke hiërarchie en volk Gods. Veel aandacht vroeg tenslotte het vraagstuk van het pro grammatisch atheisme met zijn totale ontkenning van de godsdienst, een levenspro bleem voor de kerken in Oost- Europa. WENEN Het Internationaal Olympisch Comité heeft een nieuwe definitie van het begrip „amateur" aanvaard. De in Wenen voor de 75ste zitting van het IOC aanwezige 65 leden spraken zich j unaniem uit voor een nieuwe versie van de beroemde regel 26, die op twee punten afwijkt van de oude. Een sportman of -vrouw mag ten eerste voortaan zo lang trainen voor een bepaald evenement als hij/zij wil, terwijl voorts tijdens deze periode(n) loonderving mag worden ontvangen. ■Uli Daume, vice-president van het IOC, bestempelde de aanne ming van de nieuwe toelatings regel als een „zwarte dag voor de Olympische beweging". De Westduitser zwakte zijn sombe- karakteristiek later af tot: „Een ontwikkeling, waarmee wel valt te leven." Tot dusver het zo dat alleen tijdens „het" evenement, in de praktijk de spelen, loonderving mocht worden ontvangen. De tijd van voorbereiding mocht officieel een periode van 60 dagen niet te boven gaan. De nieuwe door het IOC aan vaarde regel 26 van het toela- tings-reglement voor Olympi sche spelen staat lijfreclame „in het groot" toe. De letterlijke tekst van het artikel luidt: Het is de deelnemers verboden op trainingspak, materiaal of wed- strijdkleding tijdens Olympi sche spelen, wereldkampioen schappen en continentale kam pioenschappen onder bescherm heerschap van het IOC andere reclame te voeren dan de be paalde fabrieksmerken op uit rusting of kleding die toebeho ren aan door het IOC of inter nationale federaties geautori seerde firma's". Een diepgaand conflict tussen het organisatiecomité van de Olympische zomerspelen van 1976 in Montreal en de „Euro pean Broadcasting Union" zou, zoals de zaken er nu voor stadn, kunnen betekenen dat Europese kijkers geen minuut van de spe len op hun beeldscherm krijgen. In het geding is de prijs van de t.v.-rechten voor Europa. De or ganisatoren vragen een bedrag van 12 miljoen dollar, de EBU, een organisatie waarin 26 natio nale radio- en televisie-stations zijn vertegenwoordigd, zou niet verder willen gaan dan 2.1 mil joen dollar. ARNHEM De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAL') heeft zijn trainers WH Westphal (voor de heren) en Jaap Noordenbos (dames) aan gewezen om de atleten te bege leiden die in aanmerking ko men om te worden uitgezonden naar Montreal. Met deze aanstelling komt de KNAU tegemoet aan het ver zoek van het NOC om in een zo vroeg mogelijk stadium te starten met de voorbereidingen op Montreal. Westphal en Noordenbos krij gen voorlopig een coördineren de taak. Het NOC heeft tevens een beroep op de nationale bon den gedaan om contactpersonen aan te wijzen die mede zullen beslissen over de benoeming van de diverse chefs d'equipe. Namens de KNAU zal als zoda nig optreden Jan Parlevliet. OOST BERLIJN Het Oost- duitse Olympische Comité heeft in een wel zeer vroeg stadium reeds de voorlopige ploeg aangewezen voor de Olympische winterspelen van 1976 in Innsbruck. De selectie bestaat uit 112 sport mensen. De organisatie ter be vordering van de Olympische gedachte stelde voorts een be drag van een miljoen mark be schikbaar. AMSTERDAM Het aantal Nederlandse deelnemers in het vijfde Holland bokstoernooi is gisteravond in de Frans Otten-hal in Arasterdam gereduceerd tot drie. Vijf landgenoten gingen dezelf de weg, die negen anderen in de voorgaande dagen reeds waren gegaan. Voor Nederland waren er gisteravond alleen maar neder lagen. De Limburger Nico Jeunssen, die in het lichtweltergewicht altijd de Amsterdammer Tonny van Eek op zijn weg vond naar de nationale titel, probeerde het nu in een hogere gewichtsklas se. De Maastrichtenaar begon tegen de Schot Steve Cooney uitstekend. De technisch beter geschoolde Jeurissen liet zich later verleiden tot „meeknok- ken" en was daarin duidelijk de mindere. Martin ten Brink had het tegen de Spanjaard Canet niet ge makkelijk. Canet bleek niet on der de indruk van de links- rechtse combinaties van de As senaar. In de felle slagwisseling had Canet iedere keer voordeel en daarmee besliste hij het ge vecht. Ron Wijngaard (zwaar welter) en Lolle van Houten (zwaar) stonden bij voorbaat voor onmogelijke opgaven. Wijngaard moest het opnemen tegen de Bulgaar Ilia Iliev, on getwijfeld de beste bokser van het toernooi. Lolle van Houten probeerde te gen de Rus Igor Wisotski het beste er van te maken maar geloofde terecht niet in zijn kansen. Toen van Houten twee keer een korte rechtshoek in het lichaam had gekregen, legde hij zich maar bij de onontkoombare nederlaag neer. Voordat Wisotski opnieuw had kunnen toeslaan, zakte de Fries in een hoek op een knie, waar na zijn verzorger de handdoek wierp. Gerrit Brouwer leek in het licht gewicht tegen de Engelsman Des Gwilliam op een snelle overwinning af te gaan. Brou wer greep de mogelijkheid om het gevecht te beslissen niet aan. De Engelsman gooide alles op de aanval en joeg zijn tegen stander door de ring. De over winning van Gwilliam stond daarmee wel vast. Uitslagen: Llchtvlieggewicht: Vig (Tsj) verslaat Schroedinger (Wdl) Walk over. Schroedinger kam niet uit wegens (Ier) w.o.p. van uoerjan (Rus), Vedergewlcht: Awetisian (Rus) wint door opgeven derde ronde van Pes- jev (Bul). Lichtgewicht: Gwilliam (Gbr) w.o.p. van Brouwer (Ned). Lichtweltergewicht: Douglas (Schot) w.o.p. van Sittler (Oos) Weltergewlcht: Cooney (Schot) w.o.p. van Jeurissen (Ned). Canet (Spa) w.o. p van Ten Brink (Ned), Zwaarweltergewicht: Iliev (Bul) w.o.p. '(Ned). Zwaargewicht: door opgeven in de Van Houten (Ned). (Rui EUWE IN MOSKOU: MOSKOU - Het is Wnw«».- schijn lijk dat Bobby Fischer rijn titel als wereldkampioen schaken zal verdedigen. Dit heeft de voorzitter van de in ternationale schaakfederatie (FIDE), dr. Max Euwe in Mos kou meegedeeld. „Fischer wil een ongelimiteerd aantal par tijen spelen in het kampioen schap in plaats van de nu gel dende 24. Bovendien moet de uitdager minstens tien partijen winnen om kampioen te wor den met een minimaal verschil van twee". Euwe, die in Moskou is voor de tweekamp tussen Karpov en Kortsnoj. gaf op dit moment geen der beide schakers veel kans als het tot een ontmoeting tussen hen en Fischer zou ko men. Euwe: „Karpov maakt een grotere kans tegen Fischer dan Kortsnoj, die nu op zijn 43ste al vijf keer heeft deelgenomen aan de race naar de titel, maar nimmer de finale bereikte. Naar mijn mening zou echter ook Karpov nu tegen Fischer geen kans hebben. Misschien over drie jaar. Volleybalsters boekten winst op Frankrijk. MEXICO CITY - Rel Neder- landse herenvolleybalteam heeft na de dubbele nederlaag van afgelopen weekeinde tegen Japan en Roemenië (beide 3—6) ook de laatste wedstrijd van de halve finale groep in het WK tegen Bulgarije, prijs moeten geven. Hoewel de ploeg onder leiding van uitblinker Onno Kalf met grote inzet en variatie speelde was de achterveld verdediging en het blok onvoldoende om tegen de Bulgaren meer dan een set te pakken. De setcijfers waren 15-9, 13-15, 15—6. 157. De heren spelen nu om de zevende tot en met dertiende plaats. De opstelling was: The- wissen, Uyterschoot, Kalf, Van der Velden, Trompetter en Re- paron. De dames wonnen hun laatste duel uit de verliezerpoule. In groep vier werd een zege van 15—2, 15—6, 15—10 op Fran krijk geboekt. De dames spelen nu om de dertiende tot en met achttiende plaats. Uitslagen: heren: Mexico—Polen 1—3, RuslandCuba 3—0, Oost-Duitsland- Belgiö 3—0; dames Hongarije Verenigde Staten 3—0; Japan—Cuba 3—1; Rusland-Polen 3—0; Zuid Ko rea—Mexico 3—0; Brazilië—W -Duits land 30; ChinaPhilippijncn 3—0. Overwinning Tuininga HELSINKI - De Neder. landse profbokser Sjoerd Tuininga heeft gisteravond in Helsinki in een in het halfzwaargewicht gewon nen van de Fin Timo Var- tiainen. De Hagenaar Jimmy Scott (Brits paspoort, Zweedse li centie) verloor, eveneens in het halfzwaargewicht, van de Italiaan Giancarlo di Mando. L-3: .Heedaar,' riep Salomo, die vanuit de ,en mijn oortjes heb ik allebei nog,' Salomo verte het sombere gezicht van Paulus had grinnikte. ,Maar de zwaluwen zijn weg,' opgemerkt, ,wat is er met jouHeb je je voegde de boskabouter er bleekjes aan toe. laatste oortje versnoept?' ,Ik heb niet ges- Wat zou dat?' kraste Salomo opgewekt. ,De noept,zei Paulus, voelend aan zijn oortjes, raaf is er toch nog?' Jlet is herfst, zei Paulus, ,en straks wordt het winter.....' ,En dan wordt het koud,' vulde Salomo nan, c dan krijg je trek in pannekoeken. Als je nou eens een pannckoek ging bakken?' Dut is misschien wel een goed idee,gaf Paulus foe

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13