Voorlopig geen bouw foe j aarden woningen Herengracht /Zij lsingel Allerlei(ds) iLeiden loopt extra subsidie mis fSpaargirö Inergie-verbruik ^eiden 5% lager Kalkar-motie zinloos S3 LEIDSE SPAARBANK Wim Rijsbergen voetballer van verdienste bij Afdeling Leiden '7' WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 inniitiiiiiitiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Ulden Het energie-verbruik verbruik dit jaar met 8% in de Leidse regio zal over dit toenemen. jaar waarschijnlijk 5% lager Een en ander heeft de directeur I blijken te liggen dan wacht. Naar het zich laat aan zien doet zich ten opzichte van vorie iaar weliswaar een stij- ging voor van 3%, maar de verwachting is geweest dat het de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit de heer H. F. Brooshooft, gisteravond meegedeeld tijdens een verga dering van de gemeenteraads- economische zaken. Volgens hem komt de Leidse tendens overeen met de ontwikkeling zoals die zich lan delijk voordoet. De heer Broos- hooft wees er in dit kader op dat het contract dat de Stedelij ke Fabrieken van Gas en Elec triciteit hebben afgesloten met de Gasunie in 1976 afloopt. Waarschijnlijk zal de electrici- teits-centrale in Leiden dan gas kunnen betrekken uit de voor raden waarop de Rotterdamse „lichtfabrieken" een claim heb ben. Zoals bekend heeft de overheid bepaald dat de gas- contracten niet mogen worden verlengd. Van een onzer verslaggevers Leiden Naar het oordeel van de gemeenteraadscommissie voor economische zaken heeft indiening in de gemeenteraad van de door de heer L. Beijen (PPR/PSP/D'66) aangekondigde motie over het Kalkar-project vrij weinig zin. In een gister avond gehouden vergadering van de commissie stelde de meeraerneid dat de motie in zijn huidige formulering geen rekening houdt met de meest recente ontwikkelingen. Bij voorbeeld worden wensen geuit waaraan minister Lub bers in zijn onlangs uitge brachte energie-nota al gedeel telijk tegemoetkomt. De communist D. Hoeven, mede ondertekenaar van de motie zal nu met de heer Beijen en derde ondertekenaar mevrouw Van de Zande (PPR/PSP/D'f>6) over leggen of de motie gewijzigd dient te worden dan wel in de prullenmand moet verdwijnen. Belangrijkste element van het conceptbesluit in zijn huidige formulering is een verzoek aan B. en W. om bij de regering aan te dringen op stopzetting van het Kalkar-project. Een motie van een dergelijke strekking is door de Leidse raad ook in oktober vorig jaar al aanvaard. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDEN - Met de bouw van wo- Concurrentie ningen op het al zo lang braak liggende terrein ten noorden Daar wringt de schoen want per Svan de Oosterkerkstraat zal ook dit jaar nog geen begin worden gemaakt. De indiening bij minister Gruy- ters van een bouwplan voor dit gebied is voorlopig uitgesteld omdat een meerderheid in de gemeenteraad het door Project 5 ontwikkelde ontwerp, niet ac ceptabel vindt. Dit uitstel brengt met zich mee dat Leiden enkele miljoenen aan extra sub sidie misloopt. en en ander is komen vast te staan in een gisteravond gehou den deels geheime vergadering van drie gemeenteraadscom missies. Wethouder Waal (ruim telijke ordening en openbare werken) toonde zich na afloop van de gecombineerde vergade ring nogal teleurgesteld over de gang van zaken. „Maar er zet 'ij niets anders op. Ook binnen het college bestond Had ig over het plan gee'ri eenstemmig- dan I .heid", aldus Waal, die bij de M genomen beslissing de aanteke ning maakte dat óok tal van praktische bezwaren indiening van het ontwerp op korte ter mijn ernstig zouden hebben be moeilijkt. ,Goed en Goedkoop" jaar stelt het rijk maar beperkt bedrag voor de uitvoe ring van deze regeling beschik baar. Doordat Leiden nu de uiterste termijn van 1 novem ber overschrijdt kan deze ge meente van het subsidie-potje voor 1974 alvast niet profiteren. Spijtig omdat volgens topamb tenaren het plan een heel goede kans van slagen zou hebben gemaakt. Belangrijke factor daarbij is dat op dit moment nog maar door vrij weinig ge meenten op de Gruyters-rege- ling aanspraak is gemaakt en er voorzover bekend nog slechts twee definitief als „goe de en goedkope plannen" zijn aangemerkt. Wanneer men woor het Leidse plan een be roep wil doen op het Gruyters- potje 1975 zal naar verwachting de concurrentie veel groter zijn. ïen het dit jaar ingediend zou bovendien de kans op een succesvolle indiening van een tweede plan volgend jaar, veel groter zijn geweest De eni gen, zo is gebleken, die deze overwegingen zwaarder laten wegen dan de nadelen die het ontwerp van project 5 heeft zijn de CDA-raadsleden en de SGP- er Houtman. Over de aard van die nadelen is men het vrijwel unaniem eens. Het ontwerp van de projectont- wikkelingsmaatschappij Pro- Te massief ject 5 behelst de bouw van 180 voornamelijk bejaarden-wonin- In de vorige week gehouden ver- het gebied dat wordt gaderingen van de gemeente- begrensd door de Herengracht, de Oosterkerkstraat, de Zuid singel en de Meelfabriek. Het is opgesteld in opdracht van de Stichting Nieuw-Groenhoven, die zijn dienstverlening aan be jaarden wil uitbreiden. Aan het plan ten grondslag ligt de inten tie om het. in aanmerking te doen komen voor de zg. Gruy- ters-regeling voor „Goed en Goedkoop" wonen. Dat raadscommissies voor ruimte lijke ordening en volkshuisves ting is gesteld dat het door Project 5 ontworpen buurtje een te massief aanzien zou krij gen, dat het deels te hoog zou worden, dat de in de plannen geprojecteerde steegjes te nauw zijn en dat de ontwerpers heb ben nagelaten rekening te hou den met de twee grachteij die door het gebied lopen. begin dit jaar door de minister Afgesproken is nu dat het plan op deze punten zoveel mogelijk zal worden bijgesteld. Vervol gens wil men het dan bij het rijk indienen voor het Gruyters- potje van 1975 en in datzelfde jaar met de bouw beginnen, ling wordt op bouwplannen die Het voorstel dat B. en W. aan de ingestelde subsidie-regeling om de ontwikkeling van goedkope bouwtechnieken te stimuleren die toch een aanvaardbaar mi nimum aan woon-comfort waarborgen. Volgens die rege- het oordeel van de r ter daarvoor in aanmerking ko men, een extra rijkssubsidie toegekend van 300 per woning per jaar. Daarnaast verstrekt het rijk een forse tegemoetko ming in de zg. stichtingskosten van „goede en goedkope" wo ningen. Als voorwaarde voor de toekenning van deze subsidies heeft de minister gesteld dat gegadigden die nog dit jaar ir. uanmerking willen komen, hun plannen vóór 1 november moe ten hebben ingediend. raad hebben gedaan krediet beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken het betrokken gebied zal wel op korte termijn aan de orde den gesteld. Wethouder Waal zei gisteravond van zijn vankelijke voornemen het werk onderhands aan te besteden te hebben afgezien. Omdat de diening van het plan is uitge steld, komt er voldoende tijd beschikbaar de werkzaamhe den openbaar aan te besteden, wat doorgaans financieel voor de liger i: 33 werknemers ontslagen LEIDEN De timmerfabriek „Hawa-hout-techniek", een on derdeel van de bouwonderne ming IBB-Kondor b.v„ aan de Hoge Morsweg wordt het einde van dit jaar opgeheven. De dukten voortbrachten. Met na me de schuiframen en de ver plaatsbare binnenwanden van „Hawa-hout-techniek" waren beroemd om de kwaliteit, maar berucht om de prijs. drieëndertig werknemers van Voor negentien van de drieender- het bedrijf is inmiddels ontslag aagggzegd. Al enige jaren werd er in de fabriek met verlies gewerkt Er kon niet meer geconcurreerd worden tegen bedrijven die minder gespecialiseerde pro- tig werknemers is een andere werkkring gevonden. Tien krij gen werk bij de Verenigde Houthandel in Leiden, zes bij „Padox" in Warmond en drie bij IBB-Kondor. Voor de overi ge ontslagenen is een gunstige afvloeiingsregeling getroffen. llUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllllllll Het echtpaar Heruer (82-82) dat in de Lorentzhof in Leiden woont, is gisteren eens flink in het zonnetje gezet vanwege zijn 60-jarig huwelijksfeest. Loco-burgemeester. Van Aken kwam 's middags samen met zijn vrouw namens de gemeente de traditionele fruitmand aanbieden en dronk een glaasje op de gezondheid van het feestvierende echt- paar.De heer en mevrouw Heruer hebben drie dochters, zeven kleinkinderen en 2 achter kleinkinderen. Twee weken eel voor mishandeling Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG/LEIDEN Een 33- jarige koopman uit Leiden werd door de Haagse politie rechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De Lei- denaar stond terecht omdat hij een hoofdagent van politie had mishandeld. De politieman had de koopman aangehouden, waarna moeilijk heden ontstonden. Hierbij werd op de Beestenmarkt een ruit vernield, toen iemand daar doorheen werd geduwd. De Lei- denaar liet bij de politierechter verstek gaan, maar de rechter achtte voldoende bewijs aanwe zig om de koopman te veroor- Leidse veemarkt definitief op derde plaats Leiden De Leidse veemarkt heeft definitief de derde plaats ingenomen op de ranglijst van de 15 Nederlandse marktplaat sen. Den Bosch houdt nog steeds de eerste plaats bezet en Zwolle de tweede, aldus een vergelijkend overzicht van de totaalaanvoeren van de markt plaatsen in de eerste drie kwar talen. In de individuele catego rieën behaalt Leiden een maal een derde plaats, drie maal een vierde, twee maal een vijfde, een maal een zesde en een maal een achtste plaats. Lij ten in KVP-bestuur Leiden Van een onzer verslaggevers Leiden Ex-wethouder J. Lijten is gisteravond gekozen als op volger van de heer W. Holst in het bestuur vai KVP-afdeling Leiden. De heer A. W. v.d. Zon neemt de be stuurszetel in van de heer J. van Zijp, die zitting heeft ge nomen in de gemeenteraad. Overigens blijft het bestuur ongewijzigd. De heer J. M. J. Werter is voorzitter, mevrouw Mr. M. W. NotaScheepers vi- ce-voorzitter, de heer W. A. M. van Rijn secretaris en me vrouw M. C. van Akkeren Straathof penningmeesteres! De heren Lijten en Van de Zon en ook de heer S. V. Cornelisse zijn leden van het bestuur der speciale taak. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken tiaar één adres ook voor SLAAPKAMERSHOW ALLE MERKEN. 40 MODELLEN MAAND AO C1NSDAQ, WOENSDAG van 9 «ot OONDEROAO van 9 tot 0 «o van 7 tot 9 uur nan„ VHUOAO van 9 tot «n ZATERDAG van 9 tol S uur. Olv. varrasaend iauka «anbladJngva ItSSl-GRICHTWfG 1.0.HO.BA HO. V£llINCGIBOUWIN Mr. dr. De Jongh speldt de heer Bekooy het insigne van verdienste van de Afdeling Leiden op. De heer Bekooy is bijna 30 jaar penningmeester van VWS geweest. Van onze sportredactie LEIDEN Op de, overigens zeer rustig verlopen, algemene jaarvergadering van de Afdeling Lelden, kwamen een aan tal belangwekkende zaken naar voren. Ondermeer het stokpaardje van Afdelingspvoorzitter mr. dr. De jongh over de scheiding tussen het betaald- en amateurvoetbal. Verder zaken als sponsoring van het amateurvoetbal, het enorme scheidsrechters- tekort en de afschafffing van de winterstop voor B-C- en d- junioren. Een drietal mensen ontving het insigne van verdienste. Mr. dr. De Jongh, die in zijn inleiding een tweetal recente zéér onsportieve gebeurtenissen (spelers die neergeslagen waren) schril liet afsteken bij dc supersportieve prestatie die Nederland tijdens de WK had geleverd, begon met het promoveren van Wim Rijsbergen als lid van verdienste van de Afdeling Leiden. "Vanwege de geweldige prestatie die deze jongen uit onze kring heeft geleverd", lichtte de voorzit ter het besluit van het bestuur toe. Het werd met een bovenmaats applaus door de vergadering bekrachtigd. Daarna ging de heer De Jongh over tot de orde van de dag, dat wil zeggen het nu al zes jaar lopende plan om de amateurvoetballers los te krijgen van hun betaalde collega's. "Die scheiding wordt op financieel gebied een feit, als de Bondsvergadering daar op 30 november zijn fiat aan geeft In de praktijk is de financiële scheiding reeds een feit", betoogde voorzitter De Jongh. "We krijgen dus in de toekomst twee hoofdafdelingen, te weten amateurvoetbal en betaald voetbal, met een eigen begroting, die de KNVB dan later zal invoegen. Maar niet alleen op het financiële vlak moet het amateurvoetbal losgekoppeld worden van het betaalde voetbal; ook op organisatorisch- en structureel terrein moet er een scheiding komen. Omdat de amateurs echter nog geen eenheid vormen het betreft een verdeling in zetels van zondag- zaterdag- en afdelingsa mateurs zal dat voorlopig nog op de lange baan moeten worden geschoven" aldus mr. De Jongh. Hij moet overigens op doktersadvies afzien van een baan in het Bondsbestuur. Mr. De Jongh is benaderd voor de functie van voorzitter van de sectie afdelingen, maar kop daar helaas niet aan voldoen. Over sportsponsoring was voorzitter De Jongh Kort maar krachtig. ,.U kent de reglementen en daar moet u zich aan houden. Onder bepaalde voorwaarden mag u zich verbinden met een sponsor, maar u zult een contract moeten opstellen, ter voorlegging aan de KNVB", hield de voorzitter de clubs voor. "Naamsverandering is toegestaan, maar dan moet het contract met de sponsor over tenminste dne jaar lopen", waarschuwde hij. bevreesd was de Afdelingsleidsman over de stand van zaken bij het scheidsrechterscorps. "Ook bij ons wordt het inmid dels een pijnlijke zaak. De competitieleidcr heeft telkens weer grote moeilijkheden om voor elxe wedstrijd een scheidsrechter aan te wijzen. Een lichtpuntje is dat voor de aanstaande cursus zich toch 49 mensen hebben aangemeld. Ik moet de clubs er met klem op wijzen, dat er voor hen in deze een taak is weggelegd". De strafzaken in het district zijn inmiddels zo gestegen, dat de voorzitter er enigszins moedeloos van wordt. Hij deed deze zaak dan ook maar met een hamerslag af. Hij ging natuurlijk niet voorbij aan het feit, dat er een viertal verenigingen waren die blank uit de strijd waren gekomen. Voor de statistiek: Rijpwetering, WOA, Valken en TAW. Dc afschaffing van de winterstop voor B- en C junioren was een voorstel van de zijde van Lisser Boys. Bij mandement werd daar nog het afschaffen van de (veel te) lange winter stop voor de pupillen aan toegevoegd. De vergadering ging akkoord. Behalve Wim Rijsbergen kregen nog twee mensen het insigne van verdienste van de Afdeling Leiden. De heren Woudhoorn en Bekooy hadden hun verenigingen dan ook erg lang gediend. Woudhoorn is sedert 1932 secretaris van Alphin, terwijl de heer Bekooy sinds '45 het penningmeesterschap bij VWS heeft vervuld. Van% bestuurswijzigingen kwam niets, omdat de aftredende allen herkozen werden. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Koord In ontmoetingscentrum lijk zijn dat het werk van Tp Koord in grote mate wordt ge- Jj (5CSt waardeerd. uZr. Beenfractuur trum werd gisteren vanaf zeven uur een instuif gehouden. Hei leeuwendeel van de regelmatige bezoekers was daar gekomen *en bood de medewerkers van. Koord een groot aantal ca deau 's aan. Naast vele bossen bloemen, is Koord nu een elek trische naaimachine (een zeer In hetzelfde ziekenhuis werd wat praktisch cadeau voor de naald- en draadwinkel), een aantal boerenbont tafelkleedjes en een extra voorraadje kop en schotels rijker. De vaste bezoe kers hadden stiekem een inza- i de Haarlemmerstraat is maandag middag op de promenade door een 15-jange Leidse fietser aan gereden. Het ventje liep daarbij een linkerbeenfractuur op en moest door de EHD naar het academisch ziekenhuis ver voerd worden. De stichting bijstand buitenland se werknemers "Rijn en Lek" organiseert vrijdag om acht uur een Marokkaans t Stadsgehoorzaal, ter van de Mohammedaanse vas tenmaand. Het muziekprogram ma wordt verzorgd door de groepen Almzahed en Bechach- mat Abbach. De kaartverkoop begint om half acht aan de kassa van de Stadsgehoorzaal en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden per persoon. Opgelost meling gehouden, waarmee de cadeauregen gefinancierd werd. Het zal een ieder duide- laten een ander vijfjarig jonge tje binnen gebracht, die in de Formosastraat plotseling de rij weg was opgelopen en door een 17-jarige bromfietser, die hem onmogelik kon ontwijken, werd Dc vorige week gepleegde in geschept. Het jongetje kreeg braak in het bureau voor huis- Kier door een gecompliceerde vesting aan de Hooigracht iinkerbeenbreuk. waarbij f 2400 werd gestolen, is opgelost. De politie heeft een 39-jarige Leidcnaar aangehou den, die een volledige bekente nis heeft afgelegd. Nagenoeg al het geld is in de woning van de man teruggevonden. Wethouder Van Aken is met inventarisatie begonnen Leidse projecten die king zouden kunnen komen voor de f 100 miljoen extra die de regering bij de jongstebe grotingsbehandeling beschik baar heeft gesteld voor de be strijding van de werkloosheid m ons land. In de gisteravond gehouden vergadering van de commissie voor economische zaken zei hij dat Leiden naar rato van zijn inwonertal in aan merking zou komen voor onge veer/250.000. Bij 1 jen De drie blindenbonden voor Lei den en omgeving organiseren aanstaande zaterdag weer een bijeenkomst m het zaaltje aan ide Anjelierstraat. De heer Ka- paan houdt een korte causerie over „bijen". In de pauze kun nen de leden leren hoe ze een waskaars moeten rollen. De bij eenkomst begint om twee uui Geslaagd Onderstaande kandidaten hebben in het Academisch Ziekenhuis het diploma ziekenverzorgende behaald: T. J. M. Bakker, C. J. M. Bemelman, L. P. C. M. Bel- jaars, J. M. Bij, T. A. J. van Duijn, W. Smits, B. M. Jonk, J. r M. Kulker C. M. Mooiiman, M. A. Nieumeijer, U. a. van der Meer, C. M. J van dei Meij, D. van 't Riet, K. Vermond, M. C. Vlieland. M. A M. Wcsselman, P van Hour, W M. Trippe, L. A. Reedijk, M A. Wessclman, J. G van Wilgen, C L v d. Bom-Boonstra, K. Guijt, E. Rij- per-de Jong, M. C. M. de Ko ning, L. T. J Lexmond. Grof vuil J» kr«Vw««m komt morgan. in buurt S njgarlaan. A Gr Crijwnatrsal. R» bwckhol, J P Comhof, Ptrtrr BoUiilrMl Stuyvoaanthof, Alb Agneaalraal. Ch dr 1 SUiibrrghof, Anna Miitui—Uaal Jrrtraat, Luathoflaan, laaiauatraat. Moekim- Hl Paardrnloan, Urm- Manjk<—.tr aal, Margrirtatraal, Irmritraat. lirrnhardatraat i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3