CeidóC0ou/ta/rit Ook omkoping „„landmacht"? <b\ ijmaker Politie grendelt Katendrecht af Scholingvan Surinamers via bijstand Den Haag gaat eindelijk bouwen IDENTITEITSCONTROLE „Borrelbussen" na 1 november BORREL BUS verdien 'n echte Inflatie en energie hoofdzaken Euro-top Kort Rapenburg 2, Leklen, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden Dlrecteur.hoofdredacteurF Plug - Chef-redacteurI. W. C. Leune. Advertenties fexcl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f 3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 1900 uur) - - Abonnementen per week f2,49; kwartaal ƒ32.21; Jaar f 125.25 - losse Woensdag 16 oktober 1974 67e jaargang no. 19942 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Achilleshiel „De achilleshiel", tv-spel over topvoetballer op Ned. I om 20.36 uur. Kijken naar kinderen om 21.30 uur. Ned. II om 19.30 uur Kenmerk met abortusvraagstuk. Onder meer hierin een gesprek met mgr. Zwartkruis. Rustig weer Wolkenvelden en slechts hier en daar een bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist met min. temp. van 5 tot 0 gr. en plaatselijk nachtvorst. Max. temp. rond 9 gr. In het alge meen weinig wind. Morgen zon: 7.07—17.43 Schev. hoogw: 3.47 en 16.07 laagw. 11.52. fKriffiF DE LEGE PLEKKEN (van een onzer verslaggevers.) Den Haag. Eerste palen heiend en eerste sleutels uitrei kend aan de gelukkige huurders van nieuwbouwwoningen heeft gisteren een groot aantal autoriteiten de grootste bouwdag sinds de oorlog in De Haag gevierd. Kris-kras rijdend door Den Haag en Scheveningen wilden deze autoriteiten - onder meer de staatssecretaris Van Dam en Sehafer van Volkshuisvesting, hun direkteur-generaal mr. J. Floor, burgemeester mr. V. G. M. Marijenen en de bouwwethouder van Den Haag de heer W. H. A. Nuy bewijzen, dat het beeld van Den Haag „als stad met rotte en lege plekken" voorgoed tot het verleden behoort Daarom ook gingen op enkele van deze al jarenlang bestaande lege dekken de eerste palen in de grond voor grote bouwwerken. )eze grote bouwwerken zijn: het gigantische winkel-, hotel- en kantorencomplex „Babyion", vlak naast het nieuwe Cen traal Station, dat in 1978 gereed moet zijn; twee nieuwe ministeries (Binnenlandse Zaken en Justitie) aan de Schedel- doekshaven, die in 1977 verrezen moet zijn; de bouw naast (bet Kurhaus te Scheveningen, op het terrein van het vroegere Grand Hotel, van een aantal appartementen en patio-wonin gen, die rond 1977 verwezenlijkt dienen te zijn. Tenslotte was er de uitreiking van sleutels aan bewoners van nieuwe huizen op de meest lege plek van de Schilderswijk: de omgeving van het Oranjeplein. Bouwdroom-werkelijkheid van (van links naar rechts) burgemeester Marijnen van Den Haag. direkteur-generaal Floor en staatssecretaris Van Dam van Volkshuisvesting. Jessica wil éhoger op S Amsterdam De Engelse actri ce Jessia Benton bekend uit de „OnedinLine" - heeft be zwaar gemaakt dat zij niet als eerste vermeld staat op titelrol en affiches van de Nederlandse speelfilm „De 5 van de 4-daag- se", waar zij haar eerste filmrol in speelt. Jessica mag dan door Burgwal Films als trekpleister gecontracteerd zijn, producent an regisseur René van Nie denkt er niet over zijn hoofdrolspelers Johnny Kraaykamp en Jan Blaaser tekort te doen door haar vóór hen te vermelden. De actrice, die haar rechten ont leent aan een contractuele clau sule, wil de vertoning van de film laten stopzetten, als niet binnen een week aan haar wen sen is voldaan. ROTTERDAM (ANP) Zestig Rotterdamse po litiemannen hebben gis teravond een scherpe controle-actie uitge voerd in Rotterdams rosse wijk Katendrecht. Iedereen die de wijk binnenkwam of verliet werd door politieman nen voor een identiteits controle aangehouden. Auto's werden nauwge zet op wapens onder zocht, omdat de afgelo pen dagen geruchten de ronde deden dat de op de Kaap strijdende par tijen (tegen de prostitu tie vechtende buurtbe woners en souteneurs) wapens zouden gaan ge bruiken. De controle-actie geschiedde volgens de politiewoordvoer-, der op last van burgemeester Thomassen en had een „pre ventief karakter". Hoewel op Katendrecht veel publiek en tot de tanden toe gewapende politiemannen op de been waren deden zich gis-, teravond geen moeilijkheden voor. Afgelopen zondag en maandagavond was daar wel sprake van toen eerst leden van het comité „Red Katend recht" de ruiten van tien bor delen en sex-clubs ingooiden, gevolgd door een dergelijke represaille-actie van bordeel houders. In hun al jaren durende strijd tegen de zich steeds meer uit breidende prostitutie hebben de actievoerende Katendrech- ters nu duidelijk de steun van de gemeente gekregen. Vol gens wethouder Van der Have (wijkaangelegcnheden) zal de gemeente met behulp van alle gemeentelijke verordeningen de uitwassen van de prostitu tie bestrijden. Vanavond zal de wijk opnieuw afgegrendeld worden. Dit heeft al tot protesten geleid 'van de souteneurs, die hun „nering" aangetast zien. Zij hebben gedreigd naar Sociale Zaken te gaan. DEN HAAG In politieke kringen wordt verwacht dat het onderzoek naar mogelijke omkoping van Ka merleden zal worden uitgebreid. Dit onderzoek zal zich dan niet alleen beperken tot de beschuldiging dat vertegenwoordigers van de Franse vliegtuigfabriek Dassault zouden hebben geprobeerd Nederlandse Ka merleden steekpenningen toe te schuiven. Diverse vliegtuigfabrie ken azen op de gunst van de Kamer leden in verband met de aankoop van gevechtsvliegtuigen voor de op volging van de Starfighter, een mil joenen-affaire. In Den Haag is de suggestie gedaan dat het onderzoek een meer algemeen karakter zal krijgen, waarbij grondig wordt bekeken op welke wijze met name Defensiespecialisten in de Tweede Kamer vanuit de zakenwereld worden benaderd. Het gerucht gaat dat ook bij het aankoopbeleid voor de landmacht onjuistheden aan het licht kunnen komen. Het Franse weekblad Le Canard Enchaine blijkt een belangrijke bron voor de geruchten over de omkopingsaf faire. Dit weekblad heeft meegedeeld dat het Kamerlid Dankert niet minder dan 1,5 miljoen gulden zou zijn aangeboden, als hij aan het Franse vliegtuig Mirage de voorkeur zou ge ven boven twee Amerikaanse en een Zweeds vliegtuig. Ook heeft het Franse weekblad bericht dat aan Dankert een „geheim" advi seurschap voor de vliegtuigfabriek Dassault is aangeboden. De directie van de Franse vliegtuigfabriek Dassault en de Nederlandse vertegenwoordi ger, J. Boterman in Amsterdam, hebben de beschuldigingen over omkoping steeds met kracht van de hand gewezen. De directie van de Franse fabriek meent dat er een „laster campagne in Nederland" tegen haar gaande is. Gesuggereerd wordt dat die campagne is ontketend door vertegenwoordigers van con currerende Amerikaanse vliegtuigfabrieken. „Wij stellen een absoluut vertrouwen in de Nederlandse justitie" aldus een communiqué van Dassault Zo er sprake is van een lastercampagne zou de voedingsbodem daarvan kunnen zijn het feit. dat het Kamerlid Dankert in Frankrijk een buitenhuis heeft naast dat van de zoon van Dassault. De Belgische minister van De fensie Van den Boeyenants bezit eveneens een buitenhuis in Frankrijk. Zijn buurman is de president-directeur Dassault, van de gelijkna mige vliegtuigfabriek. In de Franse pers circuleren echter ook be richten over het ontslag van Zwitserse officie ren in verband met pogingen tot omkoping vanuit Frankrijk. HORECA-INITIA TIEF: UTRECHT (ANP) - In verschillende plaatsen In Nederland zijn ten gerieve van de dorstigen particuliere initiatieven ontstaan om na 1 november speciale „borrelbussen" te laten rijden. In Zeeuws-Vlaanderen is deze speciale bus inmiddels de „0,5 express" gedoopt. Ook in Den Haag zijn Horeca-bedrijven aan het onderhande len om te komen tot een speciale busdienst Behalve deze busdiensten zijn er volgens Veilig Verkeer Nederland (WN) in den lande ook nogal wat Horecabedrij ven, met name wegrestaurants en motels, van plan om hun klanten taxifaciliteiten te verlenen. WN constateert overigens, dat het openbaar vervoer het na 1 november lelijk laat afweten. „Behalve in Rotterdam, waar nachtbussen komen en in Amsterdam waar ze al reden, doet het openbaar vervoer gewoon niets extra. En dat vinden we erg teleurstellend", aldus een WN-woordvoerder. Met name is men ontevreden over het standpunt van de vervoersbond KNVTO die in de eerste plaats na 1 november een plaats ziet weggelegd voor de taxi en die wijst op de personeelsproblemen en financiële tekorten die het nachtver voer zou opleveren. RELLEN ROND SCHOOLBUS SEN Leerlingen van de Hyde Park High School in Boston kijken wat ontzet door een verbrijzelde ruit van hun schoolbus, waarmee de zwarte kinderen naar hun 'blanke school' reizen om de rassenintegratie op de scholen te bereiken. Op de school kwam het evenwel tot ernstige rellen tussen blanke en zwarte kinderen, waarbij zeven scholieren messteken opliepen. Goe- verneur Sargent van Massa chusetts heeft president Ford om de steun van fede rale troepen gevraagd, maar deze heeft geweigerd. Ford is trouwens tegenstan der van de schoolbussen om integratie te bereiken, hoewel de rechtbank daar toe opdracht heeft gegeven. Zeeuws Vlaanderen krijgt per 1 november zijn „borrel-: r. bus"... ....maar het openbaar ver- voer in de grote gemeenten laat het afweten. Men moet maar zien hoe-ie thuis "J komt.... - Wegrestaurants en motels nemen ook al maatregelen als straks de klok op „0,5" 1 komt te staan. Voor het aanbrengen.van een nieuw kwartaal-abonnement bieden wij u in samenwerking met 'Fleurop' - Nederlands grootste bloe misten-organisatie (garantie voor kwaliteit) een bijzonder geurige 'blijmaker' aan: een (raai boeket bloemen. Verras uzelf of een an der ermee. Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel, naar: antwoordnummer 349, Leiden. LEIDSE COURANT Twee jaar voor cocaine-smokkel De Haagse rechtbank heeft griste nen een 29-jarige Rotterdamse havenarbeider wegens smokke len en verhandelen van verdo vende middelen conform de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf. Twee medeplichtigen uit Den Haag, een 26-jarige kelner en een 28-jarige lasser werden ver oordeeld tot respectievelijk zes maanden en tien maanden ge vangenisstraf. De eis tegen deze verdachten was respectievelijk acht maanden en tien maanden, voor beiden twee maanden voorwaardelijk. Het ging hier om een partij van ongeveer een kilo cocaine, ter waarde van circa 200.000 gul den, die door de drie mannen was verhandeld, waarbij de ha venarbeider als schakel zou hebben gefungeerd in een inter nationale smokkel in verdoven de middelen, afkomstig uit Co lumbia. Na een tip kon de Haagse politie een inval doen in de woning van de lasser in Den Haag, waar de cocaine was ver borgen. Werkloosheidsverzekering. Krachtens een nieuwe komst, die tot stand gekomen is tussen de Franse werkgevers- bond en de grote vakverenigin gen krijgen Franse werknemers, die om economische redenen worden ontslagen, gedurende een jaar hun volle salaris. Ver wacht wordt, dat de nieuwe re geling op 1 januari 1975 van kracht zal worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Op het ministerie van Sociale Zaken gaat men de mogelijkheid na, werkloze Surinamers via de bijstandswet te helpen bij de beroepsscholing. Zij zouden dan geplaatst moeten worden op bedrijven waar ze de beno digde beroepsscholing krijgen. Gedurende deze periode krijgen ze dan echter geen salaris, maar een uitkering krachtens de bijstandswet. Na een bepaalde periode kan de werkgever aangeven dat hij de werknemer voldoende geschoold acht Dan gaat de man salaris verdienen en vervalt de uitkering. Volgens een bepaalde lezing verzet de bijstandswet zich hiertegen, maar een aantal ambtenaren op het ministerie van Sociale Zaken meent dat er toch een mogelijkheid is dit' project uit te voeren. Er verblijven momenteel zo'n 75 tot 80.000 Surinamers in Nederland, waarvan er ruim 35.000 tot de beroepsbevolking kunnen worden gerekend. Hiervan waren er eind september 4.900 werkloos (3.400 mannen en 1.500 vrouwen). Volgens het ministerie zijn 2,000 ervan korter dan 6 maanden werkloos, 800 van 6 tot 12 maanden en 500 meer dan 12 maanden. Het zijn de werkelijke probleemgevallen. Het ministerie van CRM heeft de directeuren van G.A.B.'s gevraagd, meer aandacht te besteden aan rijksgenoten die werk zoeken. ROCKEFELLER EIST GEHOOR Washington - Vice-president Nelson Rockefeller heeft giste ren geëist dat de Congrescom missies die nagaan of hij voor benoeming in aanmerking komt, onmiddellijk hoorzittin gen openen over sijn bijdragen aan vrienden ep assistenten. Rockefeller zegt dat hij in de pers terecht staat, zonder een kans te hebben zelf alle feiten op tafel te leggen, liet huidige onderzoek noemde hij irreëel. LUXEMBURG (ANP) Tegen het einde van dit jaar komt er zo goed als zeker een Europese topconferen tie. De voornaamste problemen die op die conferen tie behandeld zullen worden zijn de inflatie, de groeiende werkloosheid in Europa en de energiepro blemen. Dit valt af te leiden uit uitlatingen van verschillende Europese ministers vanochtend, na afloop van het Europees politiek overleg in Luxem burg. Slechts de kleinere landen houden vooralsnog bedenkingen.'De Nederlandse minister Van der Stoel verklaarde vanochtend van het al dan niet houden van een topgesprek geen halszaak te willen maken. Volgens de Nederlandse bewindsman moeten er tijdens zo'n topoverleg echter concrete vorderingen gemaakt worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1