Wilson vraagt eendracht voor sombere toekomst l¥' JaPanner Sato kreeg Nobelprijs na grote 250.000 ütodóaQowamt Bij winstdeling is CNV voor persoonlijk bezit WATERGATE-DOOFPOT BEGON AL BIJ NIXON geheime campagne GULDEN Kinderspeelgoed onderhevig aan man-vrouw visie AAN PRIJZEN RAAK MOET 150 MAN ONTSLAAN DINSDAG 15 OKTOBER 1974 LEIDSE CQURANT PAGINA 9 LONDEN - Premier Wilson heeft gisteravond op de televisie en de radio gezegd, dat de levensstandaard van de Britse bevolking de komende twee jaar niet beter zal worden. Hij waarschuwde de Britten, dat de toe- .stand nijpend wordt. De controle op de prijzen zal minder scherp worden om de winkels en de fabrieken te helpen. Wilson richtte een oproep tot de Britten om eensgezind de handen in elkaar te slaan. „De tijd van veel geld te maken is voorbij, het moet nu verdiend worden". De premier wees de vakbonden op hun verplichtingen en drong aan op wederzijds respect voor het zg. socia le contract dat paal en perk zou kunnen stellen aan overdreven loon eisen. Wilson's toespraak tot de Brit ten wordt vanavond in naam van de conservatieven beantwoord door hun leider Edward Heath. Britse kranten leggen er vanmorgen de nadruk op, dat volgens premier Wilson Groot Brittannië „Twee jaar dwangarbeid" voor de boeg heeft. De Daily Express zag gisteravond „een heel andere Wilson" op de beeldbuis dan de socialistische voor man van de recente verkiezingscam pagne. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld was, nam Wilson gis teravond Heath's verkiezingsthema van nationale eenheid over. Waarnemers achten het mogelijk, dat Wilson zich zal inspannen om onder meer Labour's programma van nieuwe nationaliseringen te ver tragen, teneinde ernstige botsingen met de conservatieve politici en in dustriëlen te vermijden. De Britse eerste minister Harold Wilson, gisteravond, in zijn speciale televisierede over de economische crisis. WASHINGTON (UPI) - Op de eerste dag van het proces in Washington tegen vijf voormalige naaste medewerkers van ex-president Nixon in de zaak van de poging de Watergate-affaire in de doofpot te stoppen heeft de ambtenaar van sloten. Zo werd de ex-president zonder dat zijn het onderzoek te bemoeilijken van de machtigste zou kunnen luisteren naar bandopnamen van naam genoemd werd, de afwezige centrale figuur mannen in de regering in het raam van een gesprekken tussen Nixon en zijn medewerkers, het proces. samenzwering waarbij de president van de Ver- Hij adviseerde de jury de vulgaire opmerkingen In zijn openingspleidooi zei officier van justitie enigde Staten zelf betrokken was', aldus Ben-Ve- Ben-Veniste: 'In de loop van dit proces zullen niste. het openbaar ministerie verklaard dat hij zal wj aantonen dat pogingen van politieke instan- Ben-Veniste wees een verzoek van de verdedi- aantonen dat de verdoezeling aan de top begon, ües uit te zoeken wie verantwoordelijk was, ging af om het proces ongeldig te verklaren. Hij de president van de Verenigde Staten niet uitge- stootten op pogingen de feiten te verdoezelen en zei voorts, dat de jury in de loop van het proces krachttermen op die banden als niet terzake doende te beschouwen. De officier zei dat man nen - zelfs wanneer ze hooggeplaatst zijn - in hun privëgesprekken nu eenmaal soms zulke uitlatin gen bezigen. Herdenking Ter herdenking van het 150-jarige be staan van de KNZHRM is gister middag een krans uitgeworpen op de plaats voor de kust van Huisduinen, waar op 14 oktober 1824 het Nederland se fregatschip „De Vreede" verging. De ramp, waarbij ook vele redders om het leven kwa men, was de defini tieve aanleiding tot de oprichting van twee reddingmaat schappijen. Schorsing van vrijdenkende' PSP-leden DEN HAAG (ANP) Binnen de PSP is een schorsingsprocedu re in gang gezet tegen 47 leden. Onder hen zijn oud-partijvoor zitter P. Burggraaf en oud-le den van het partijbestuur. In tegenstelling tot ondermeer fractievoorzitter Van der Lek menen deze 47 dat de PSP moet streven naar versterking van de linkse eenheid in de politiek. Zij hebben onlangs alle PSP-le- den een nota toegestuurd over dit conflict De schorsingspro cedure, die hier een antwoord op is, is gebaseerd op het uit gangspunt van de partij, dat geen groepsvorming mag plaats vinden, wat zeggen wil dat plaatselijke of andere groepen geen standpunt mogen aankon digen dat afwijkt van het lande lijke standpunt van de partij en dat daarover niet vergaderd mag worden. Een commissie van onderzoek zal de betrokke nen horen en verslag uitbren gen aan het hoofdbestuur. Venezuela wil eigen tankers CARACAS Venezuela wil voor het vervoer van het grootste deel van zijn olie een eigen tankervloot opbouwen. Dit heeft de minister voor de mijn bouw en oliewinning, Valentin Hernandez, in Caracas meege deeld. Venezuela, dat op de wereldlijst van olieproducerende landen op de vijfde plaats staat en op die van de olie-exporterende landen op de derde, produceert 3 miljoen vaten per dag. Het grootste deel hiervan, namelijk 80 procent, wordt geëxpoteerd. De Ver.Sta ten zijn met 1.8 mil joen vaten per dag de grootste afnemers. De Venezolaanse re gering verwacht dat de olie-uit voer in 1985 zal zijn gestegen tot 82 miljoen ton per jaar. Missionarissen terug naar Mozambique. LISSABON (ANP) - Op verzoek van de plaatselijke bevolking en de bevrijdingsbeweging Frelimo zullen de ruim zeven tig missionarissen die de laat ste jaren Mozambique verlaten hebben, naar dat land terugke ren. Dit is vorige week in Lis sabon besloten door vertegen woordigers van de missione rende concregaties. De missionarissen, die Mozambi que verlieten omdat zij het niet langer verantwoord achtten on der de Portugese bisschoppen aldaar hun missiewerk voort te zetten, zullen niet en bloc terug keren, maar geleidelijk. Het is nog niet duidelijk hoe hun verhouding zal zijn tegenover de in Mozambique gebleven Portugese bisschoppen. Maar aangezien de invloed van die bisschoppen onder de gewijzig de politieke omstandigheden veel minder is geworden, ver wachten de missionarissen dat zij meer ruimte voor hun werk zullen krijgen. Groningen (A.N.P.) De veranderende opvattingen over de man-vrouw verhoudingen kunnen in de toekomst gevolgen hebben voor het speelgoed, dat aan jongens en meisjes aangeboden wordt. Dat is althans de mening van dr. R. van der Kooij, die gisteren aan de rijksuniversiteit te Groningen gepromoveerd is tot doctor in de sociale wetenschappen op niet minder dan een studie over "Spelen met spel". Dr. van der Kooij heeft voor zijn promotie een onderzoek bij kinderen tussen 2 en 10 jaar gehouden. Dat leidde tot de conclusie dat er een duidelijk verschil van spelgedrag is tussen jongens en meisjes op verschillende leeftijden. "Het pou echter gevaarlijk zijn te zeggen, dat het spel van jongens beter is dan dat van meisjes. In ieder geval is het wel anders. Meisjes spelen veel meer een imitatiespel en veel minder een zogenaamd combinatiespel dan jongens" aldus een van de conclusies uit de promotie van dr. Van der Kooij. Belangrijk is daarnaast zijn conclusie, dat het spelgedrag van meisjes stabieler is dan dat van jongens. Voor de verklaring van de verschillen verwijst dr. Van der Kooij naar opvoedings- en aanlegfactoren. Ook het aanbod van speelgoed kan een grote rol spelen. Meisjes krijgen eerder imitatiespeelgoed aangeboden, dan jongens. Dat zou in de toekomst wel eens kunnen veranderen door de verande rende opvattingen over de man-vrouw verhoudingen, meent dr. Van der Kooij. OSLO—WASHINGTON De directeur van het instituut Nobel, Tim Greve, heeft in Oslo erkend dat hoge Japanners geijverd hadden voor verle ning van de Nobelprijs voor de vrede aan oud premier Eisakoe Sato. In een vraaggesprek met de Noorse radio onderstreepte hij echter dat op de commissie voor de Nobelprijs, waarvan hij secretaris is, geen druk was uitgeoefend. De mededelingen van Greve volgden op een artikel dit weekeinde in de Washington Post. Daarin stond dat Sato de prijs (samen met de Ierse oud-minister van buitenlandse zaken Sean Mcbride) kreeg na een geheime campagne van 14 maanden van de Japanse oud -ambassadeur bij de VN, Tosjikazoe Kase, en de directeur van de grootste Japanse bouwonderneming, Morinosoeke Kajima. Volgens de correspondent van de Washington Post had Kajima verklaard dat de actie voor Sato in augustus 1973 was begonnen. Kajima kreeg van het begin af de steun van de huidige premier, Kakoeei Tanaka, en de minister van buitenlandse zaken, Masayosji Ohara. "Sato wilde slechts voor gedragen worden als wij die handtekeningen kre gen". Oud-ambassadeur Kase, directeur van het "Insti tuut Kajima voor de internationale vrede", propa geerde het voorstel tijdens een reis van twee maanden naar een tiental landen in de herfst van het vorige jaar in zijn hoedanigheid van adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. Vol gens Kase wilde o.m. een aantal vooraanstaande Amerikanen Sato steunen. De commissie voor de Nobelprijs in Noorwegen gaf er de voorkeur aan dat de kandidaten tenmin ste een boek hadden geschreven. Daarop lieten de aanhangers van Sato op hun kosten 500 exempla ren drukken van een werk, getiteld "Op zoek naar vrede en vrijheid", dat bestond uit toespraken van Sato en een inleiding. Op 28 december 1973 stelden Kajima en Kase het .ministerie van buitenlandse zaken voor Sato offi cieel kandidaat te stellen voor de Nobelprijs. Een maand later gebeurde dit via de Japanse ambassa deur in Oslo, Tosjio Yamanaka. De secretaris van de commissie voor de Nobel prijs, Greve, zei in zijn commentaar dat er sprake was van veel activiteit ter ondersteuning van Sato maar niet van een abnormale activiteit. Voor EEG geen zonnige toekomst. WIE GEEN GEWOONTE ERVAN MAAKT om alles ter wereld zwart te zien, ontdekt tegen het eind van 1974 in die wereld beslist wel een paar bemoedigende ontwikkelingen. Van de ontwikkelingen in en rond de Europese Economische Gemeenschap zouden we dit helaas niet durven beweren. Het feit dat Harold Wilson in Engeland voor zijn Labourregering op een absolute meerderheid, maar dan een heel krappe rekenen kan, is door verschillende commentatoren als een gunstig teken voor Engelands toekomstige plannen met de EEG uitgelegd. Het gaat er dan maar om, wat men onder „gunstig" wil verstaan. Tot enig optimisme stemt alleen dat een grote meerderheid voor Labour het perspectief nog ongunstiger zou hebben gemaakt, Londen blijft voor Brussel o.i. een onzekere factor. DAN IS ER ONDERLING GEKONKELFOES waarvoor de grote Westeuropese mogendheden (Engeland, Frankrijk en de Westduitse bondsrepubliek) zich tot ergernis van EEG-commissaris ir. Lardi- nois de laatste tijd in vereniging met Amerika en Japan graag lenen. In het geval van monetaire kwesties is dit publiekelijk bekend gemaakt; maar waar eindigt de grens van „monetaire kwesties"? Bovendien hebben bij het regelen van monetaire kwest ies ook de kleine Europese landen geen gering belang; wanneer de valuta van de grote mogendheden kuren krijgt, hebben ook de andere EEG-partners er meestal de naweeën van. En dan nog de houding van Amerika op zichzelf. Sedert president Ford daar de macht van Nixon overgenomen heeft en de strijd van de Amerikaanse regering tegen de inflatie en de economische crisis in haar totaliteit krachtiger wordt gevoerd, heeft het min stens de schijn dat de Verenigde Staten een beetje wegdrijven naar een isolementspositie ten opzichte van de Westeuropese economie. DE AMERIKANEN MOGEN NU WEL STELLEN, dat op het gebied van de militaire samenwerking diverse EEG-leden aan het Atlan tisch bondgenootschap tornen, Amerika zelf werkt door zijn politiek in andere sectoren zo'n ontwikkeling in de hand. Misschien staan de VS dezer weken een beetje onder de druk van Congresverkiezingen en wordt de soep niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. Maar voor de EEG blijft dat een schrale troost, zolang tegenover de sombere berichten van nu geen betere staan. Weeroverzicht DE J3ILT - In onze omgeving zijn de luchtdrukverschillen gering. In de stagnerende luchtmassa vertoont het weer, afhankelijk van de bodemgesteldheid, grote variaties. Boven de nog warme zee verandert er weinig, maar in het binnenland ontstaat door de nachtelijke afkoeling op gro te schaal mist, maar ook weer voornamelijk op plaatsen waar weinig bewolking voorkomt Een storing in de hogere lucht lagen maakt de toestand name lijk gekompliceerder wegens wolkenvelden waaruit nog eni ge regen valt. In deze toestand komt weinig verandering on danks de wind die waarschijn lijk iets gaat toenemen, maar uit een zuidwestelijke richting gaat waaien en dus parallel aan de kust blijft, waardoor de zeel ucht niet het binnenland in komt. Vooruitzichten voor donderdag: Vrij koud en overwegend droog. Weersvooruitzichten in cijfers. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 5 graden. Max. temp.: pmstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Dcclcn Ecldc Eindhoven Den Hvldrr Luchlh Htd. HOORZITTING IN BERGEN Van een onzer verslaggevers Bergen - De hele dag is gisteren op een hoorzit ting in Bergen (NH) gestreden over de vraag of de winning van een gasbel, die zich onder de duinen van Bergen en Schoort bevindt, en die de Staat f 300 miljoen zal opleveren, al of niet in het algemeen belang moet worden geacht De rijksoverheid en de oliemaatschappij Amoco, die de gasbel heeft ontdekt, vinden van wel, gemeentebestuur, natuurbeschermers en Provin ciale Staten vinden van niet De hoorzitting ter plaatse was belegd door een speciaal daartoe gevormde commissie uit de Tweede Kamer, die nu gaat proberen tot een eensluidend oordeel te komen. De boorlokaties waren gisteren met vlaggen aan gegeven. WO. EEN ECHTE Fiscus de oorzaak (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het personeelsbestand bij Raak Frisdrankenfabriek zal met ongeveer 150 man tot 300 moeten worden ingekrom pen. Deze maatregel maakt samen met pro- duktiebeperking en inkrimping van het as sortiment deel uit van een ingrijpende reor- ganisatie bij het concern, dat door sterk tegenvallende omzetten sinds drie jaar met verlies werkt. De verliezen zullen door de Amerikaanse moedermaatschappij worden overgenomen, zodat Raak met een schone lei kan begin- Volgens de directie van Raak is de grote boosdoener voor de slechte gang van zaken de invoering van de accijns op frisdrank in 1972. "De frisdrankindustrie is de melkkoe van de overheid". Raak heeft nog een fusie overwogen, maar de concurrentie had geen belangstelling. UTRECHT (ANP) Als de door de rege ring aangekondigde winst- en vermogens- aanwasdeling een feit wordt, is het de vraag of de gelden eigendom worden van de collectiviteit van de werknemers, of dat de werknemers een stukje persoonlijk bezit krijgen in de vorm van waardepapie ren. NW-voorzitter Kok heeft zich vorige maand uitgesproken voor een collectieve bestemming van de gelden, het CNV zegt deze week in zijn officiële orgaan „De Gids" voorstander te zijn van persoonlijk bezit. Het is juist de huidige verdeling van per soonlijk bezit die als onrechtvaardig wordt ervaren, aldus „De Gids", en het ligt dus voor de hand dat men bij een betere bezitsspreiding in de eerste plaats denkt aan persoonlijk bezit. Volgens het CNV zou het gros van de werknemers het „als een half dode mus" ervaren wanneer zij niet persoonlijk maar alleen als groepmede-eigenaars zouden worden van de kapitalen waar het hier om gaat. Het CNV is ook voorstander van persoon lijke bezitsvorming omdat persoonlijk bezit het gevoel van medeverantwoordelijkheid voor de gamg van zaken in het bedrijfsle ven aanzienlijk kan versterken. „Veel meer dan het geval zal zijn bij de vorming van fondsen die het eigendom worden van een miljoenen mensep tellende groep waar men als eenling toe behoort". In persoonlijk bezit schuilt niets oneer baars, meent het CNV. Men kan daar anders over denken, „maar dat hoeft toch geen reden te zijn om minachtende opmer kingen te maken over kleine kapitalistjes, couponnetjes-knippers en bezittertjes van kleine vermogens op spaarbankboekjes. „Wie dat doet, aldus De Gids, bestempelt in wezen de werknemers tot onmondige mensen, die alleen als groep hun verant woordelijkheid zouden kunnen dragen. Bovendien is het volgens het CNV „inner lijk tegenstrijdig" om in dit geval het persoonlijk bezit als iets verfoeilijks van de hand te wijzen en tegelijkertijd te vra gen om een betere spreiding van het bezit. „Wanneer men werknemers alleen als groep mede-eigenaar van de bedrijven wil maken, moet men alle vormen van per soonlijk bezit in het bedrijfsleven afschaf fen. Maar dat behoort tot een maatschap pijopvatting die beslist de onze niet is", aldus De Gids. Politie pakt vogelvanger SITTARD (ANP) De Sittardse politie heeft weer een illegale vogelvanger gegrepen. In het grensgebied tróf men een man aan die bezig was met 2 putters als lokvogels soortgenoten te vangen. De man werd aangehouden in het gebied waar de politie de vorige week een grote voorraad vangmateriaal in beslag nam. Het materiaal dat de man hanteerde was van dezelfde makelij. De politie trof toen ook een sijs met uitgestoken ogen aan. De man wordt hier eveneens van verdacht AMBTENAAR SOCIALE ZAKEN BESCHOTEN VENRAY (ANP) Een Inwoner van Venray van wie de identiteit nog niet is bekendgemaakt heeft op de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Venray twee schoten uit een pistool afgevuurd. Het hoofd van de afdeling, de heer Coppelmans werd daarbij aan het hoofd geraakt. Later bleek dit een schampschot te zijn geweest. Een andere ambtenaar, die de man eerder op de dag had te woord gestaan, besprong de Venrayenaar, toen deze met een pistool terugkwam. De ambtenaar liep hierbij een schot in zijn lies op. De kogel is inmiddels in het ziekenhuis van Venray operatief verwijderd. De Venrayenaar was naar Sociale Zaken gekomen, omdat hij in financiële moeilijkheden verkeerde. De betrokken ambtenaar had hem echter meegedeeld dat men niet aan zijn financiële wensen tegemoet kon komen. Twintig minuten later verscheen de man opnieuw met eenpistool. Pomphouder neergeschoten OPEINDE (ANP) Twee mannen hebben gisteravond bij gewapende overval in het Friese Opeindc een benzinepomphouder neergeschoten. Zij verdwenen met een geldkist met een onbekend bedrag. De twee mannen drongen de woonkamer van de pomphouder binnen, waar op dat moment alleen een schoondochter aanwezig was. Op haar hulpgeroep snelde de pomphouder toe, die nog in zijn kantoor bij de pomp zat. Op dat moment kwamen de overvallers naar buiten en schoten de pomphouder neer. Met drie schoten in zijn dijbeen moest hij in een ziekenhuis worden opgenomen. Ales wat Je moet weten om te winnen staat oude Bio-te* verpakkingen e de Radio-en T van deze vi «RO/TWevBer pag. 16/12 studio pag-66 ncrv gids pag. 70 vara gids pag. 20-71 Troskompas

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9