Rubberfabriek Shell brandde geheel uit Biesheuvel waarschuwt tegen beleid Den Uyl TAKTIEK VAN ANDRIESSEN LEVERDE GEEN PUNTEN OP m J Officieel knikkerputje verovert Haarlem ProfTinbergen Internationale bron van welvaart concerns VIER ZWAAR GEWONDEN Reis per jonk over oceaan mislukt DINSDAG 15 OKTOBER 1974 LEIDSE COURAN PURMEREND We weten het nu: Frans Andriessen gooit recht door het midden. Zo van onderen uit de hand (een nijdige blik, de vingers wit weggeknepen om die steen), een boogje naar rechts en dan toch weer vol op dat paaltje uitkomend. KVP-fractieleider probeerde het dan wel over links, maar èn het uitblijven van punten èn kreten uit het publiek als "Frans, nou sta je net zo te schutteren als in de Kamer", deden de politicus met gezwinde haast van taktiek veranderen. Te laat overigens want bij die steen werp- slag gistermiddag op de Purmerender kaasmarkt (politici tegen de plaatselijke steenwerpersclub voor bejaarden) speel de mr. Andriessen geen enkele rol van betekenis bij het binnenhalen van de beker. Het was anders grote pret in Purmerend gisteren. Ruby van der Scheer (D'66) maakte er niet zo veel van, ondanks uren oefenen in de achtertuin; mevrouw Non- Salomons van de PvdA deponeerde bijna een steen op het hoofd van een toeschou wer; en WD-er Joekes zag van deelname af omdat hij last had van een beenblessu re. Ze bleven allemaal ver in de schaduw van bijvoorbeeld de 87-jarige maestro van de werpsteen Joris Wiprecht uit Pur merend, die op een wandelstok leunend bij 20 worpen 10 keer het paaltje omgooi de. Liberaal, confessioneel, socialist en radi- kaal streed in het oud-Noordhollandse spel zij aan zij. Toen later de plaatselijke burgervader het had over "de mondig gemaakte mens, complexe vraagstukken, infrastructurele zorgen had niemand aandacht voor hem, getuige de opmer king van die bekende KVP-politicus: "Dat doen burgemeesters van die kleine plaatsen nou altijd. Doe je een aardig wedstrijdje mee, blijf je bij de prijsuitrei king, beginnen ze daarover". Bleef over de uitslag. Uiteraard wonnen de Purmerenders met groot verschil van de politici. Zei Andriessen: ,,'zou links van het midden dan toch beter zijn?" Terwijl een bejaarde Purmerender zijn steen werpt, probeert KVP-frac- tieleideP Andriessen van hem de kunst af te kijken in het Noordhol landse spel steenwerpen. Het mocht echter niet baten. f i r Mr. B. Biesheuvel e parlementaire red.) DEN HAAG Oud premier Biesheuvel heeft gisteren op een vergadering van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond gewaarschuwd tegen het so cialistische machtsstreven. Na anderhalf jaar in het openbaar het stilzwijgen te hebben bewaard, hekel de mr. Biesheuvel de denkbeelden van zowel minis ter-president Den Uyl als van de PvdA-fractievoor- zitter in de Tweede Kamer, drs. Ed van Thijn. Biesheuvel sprak ondermeer van „socialistische zoethoudertjes". Hij adviseerde de middenstanders „feestelijk te bedanken voor de weg die de PvdA heeft aangegeven". tegen de grote op te zetten. het vormt een belemmering voor een dynamische ontwikke ling van het midden- en klein bedrijf. het geeft de jonge, flinke on dernemer geen kans om een klein bedrijf te laten uitgroeien, de centralistische geleide pla neconomie tast de economische en maatschappelijke functie van de particuliere onderne ming in merg en been aan. „Mag een oud-premier 76 weken na zijn vertrek uit de politiek eens als vrij burger zijn mening geven over zaken die de mid denstanders zo beroeren?" zei de heer Biesheuvel. Met nadruk stelde hij dat het verbreken van zijn stilzwijgen niet als een te rugkeer in de politiek gezien moest worden. „Mijn besluit was vorig jaar weloverwogen", de oud-minister-president cos- tateerde een ernstige achteruit gang in de inkomens bij vooral dc detailhandel. In de socialisti sche oplossing zag hij geen kei heil. De heer Biesheuvel oogstte veel waardering van de middenstanders door zijn dui delijke reactie op het beleid van de huidige regering: dit socialistische midden- standsbeleid is armetierig en uit de oude versleten socialisti sche doos afkomstig. het wil de centrale overheid een beslissende stem geven in zaken die tot de verantwoorde lijkheid van de ondernemer be horen. het brengt de klassenstrijd te rug, door de kleine ondernemer Van een onzer verslagge vers) PERNIS Vier mensen liggen zwaar gewond in het Rotterdamse Haven ziekenhuis, na een ex plosie en een grote brand die gistermiddag uitbrak op het complex van Shell-Pernis tegen over Vlaardingen. Een zevental andere perso nen liep lichtere ver wondingen op. De brand legde de rubbelfabriek van Shell volledig in de as; de schade wordt ge raamd op ongeveer tien miljoen gulden. Dm kwart voor twaalf gistermor gen vulden personeelsleden een reactorvat met een benzinepro- dukt en andere chemische stof fen. Door onbekende oorzaak ontstond een lek, waardoor zich een gaswolk vormde. Het perso neel zette de installatie stop en sloeg op de vlucht. Meteen daarna volgde een hevige ex plosie en vloog het reactorvat in brand. Twaalf mensen raak ten gewond, van wie er acht naar het ziekenhuis werden De rubberfabriek heeft men ui teindelijk uit laten branden. Om twee uur waren de Rotter damse brandweer en de be drijfsbrandweer het vuur mees ter. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Er zouden geen gevaarlijke stoffen zijn vrijgekomen. Het zal volgens directeur dr. E. Meinsma van Shell Nederland Chemie zeker vijf maanden du ren voordat de fabriek weet is opgebouwd. De rubberfabriek, aan de Tweede Petroleum ha ven, produceerde per jaar 70.000 ton synthetische rubber. Volgens districtsbestuurder P. Scheel van de Industriebond NW behoort het Shell-bedrijf tot de best beveiligde van het land. "Maar het is dan ook een van de gevaarlijkste". Shell weigert volgens hem in te gaan op nadere veiligheidseisen van het personeel, waardoor het personeel de resultaten van de c.a.o.-onderhandelingen heeft 9 - afgewezen. r De brand bij Shell was de resde Terwijl op de achtergrond de rubberfabriek van Shell-Pernis brandt, staan de emisc aut0 s op ^et terrejn met de bancjen jn een djkkg |aag bluswater en uit de fabriek weggelopen chemische stoffen. grote brand bij een chemisch bedrijf in het Rijnmondgebied i dit jaar. SEATTLE (AP) De reis van zeven zeelieden afkomstig uit zes landen die hadden getracht per Chinese jonk van de Chinese kust naar Amerika te varen, is mislukt. Men had die reis willen maken omdat de Chinezen, 1200 jaar voordat Columbus Amerika ontdekte, per jonk de tocht over de Gro te Oceaan zouden hebben ge maakt De jonk, „Tai Ki", die een precie ze kopie was van een 2000 jaar oud Chinees vaartuig waarvan het model was gevonden in een graf in Oost-China had averij opgelopen in het noordelijke deel van de Grote Oceaan. De opvarenden werden ongedeerd gered door een Amerikaans schip. De jonk die lek was ge slagen, moest men laten zinken. Karei Grage, de Nederlandse schipper van de Tai Ki, vertel de dat men na het vertrek op 18 juni acht stormen had moe ten doorstaan. Grage was on danks een en ander van oordeel dat de reis een succes was ge weest. „Wij hebben 5546 mijl afgelegd, oftewel 76 percent van de totale voorgenomen af stand, in 115 dagen". In de romp van de Tai Ki hadden wormen gaten geboord, zei hij, waardoof het geheel was ver zwakt. „Maar wij konden er geen speciale beschermende verf overheen smeren, dat zou niet eerlijk geweest zijn". Atoomschip mag haven weer binnen TOKIO (RTR) Japanse vissers hebben voorwaardelijk inge stemd met terugkeer van het atoomschip „Moetsoe" naar zijn thuishaven. De Moetsoe heeft zes weken op de Stille Oceaan gedreven na dat tijdens de proefvaart radio actieve straling bleek weg te lekken en het schip overal ge weerd werd. De vissers hebben nu vier voor waarden gesteld voor terugkeer van het schip. Zij eisen dat de kernreactor wordt „bevroren", dat in de haven van Moetsoe geen staven kernbrandstof wor den verwijderd, dat een termijn wordt gesteld bij het zoeken naar een andere thuishaven voor het schip en dat de vissers worden schadeloos gesteld voor hun verlies aan inkomsten tij dens de campagne tegen het schip. HAARLEM De vallende bladeren cn de abnormaal la ge temperaturen luiden het winterseizoen al in. Buiten spelen wordt weer zeldzaam. Ondanks dit vooruitzicht is de Haarlemse dienst van Sport- en Jeugdzaken begon nen met het plaatsen van 150 knikkerputjes. De gemeente Haarlem is voortdurend in het nieuws met alle mogelijke attraktie's voor zijn inwoners. Soms wordt de hele stad opgesierd door bloemversieringen in de bin nenstad, soms trekt de jeugd aan de bel met allerlei aktivi teiten. Nu zijn het dus de knik kerputjes. Ruim schoolpleinen speeltuinen en andere openba re speelgelegenheden zijn a opgesierd door deze felge kleurde. polyester tegel met een holletje erin, die tegen weer en wind maar zeker te gen een stevig stootje van de spelende jeugd is bestand. Het knikkerputje, dat geleverd wordt door de Brabantse kunststoffenfabriek C. A. Boer B. V., is niet helemaal nieuw. Het is al in verschillen de gemeenten in ons land aan gebracht, maar Haarlem is wel de enige gemeente, die deze tegel op grote schaal heeft la ten aanbrengen. De Haarlemse dienst van Sport- en Jeugdza ken was oorspronkelijk op Gespannen aandacht voor knikker en knikkerputje. (linksboven) zoek naar een mogelijkheid om het opbreken van de be strating op de openbare speel gelegenheden tegen te gaan. De jeugd heeft er namelijk een handje van, om, wanneer de knikkertijd weer begint, de be strating van een „doe-het-zelf" knikkerputje te voorzien. Dat wil zeggen, dat ze de grijze tegels van een gaatje voorzien of zonodig in zijn geheel eruit slopen. Haarlem hoopt dit eu vel te hebben opgelost, door middel van de knikkerput. De knikkerputjes bevorderen het, een beetje op de achter grond geraakte, oud-Hollandse spel ook nog. Want knikkeren was niet meer zo „in" de laat ste jaren. Vroeger had men pas een knikkertijd. Overal op straat vond men dan knikker putjes, zelf gemaakte dan wel te verstaan. Sommige kinde ren hadden dc ene dag een koffer vol, en de andere dag hadden ze alles verloren. Wat een mooie knikkers waren er toen. Men ruilde ze tegen nog mooiere. En je kreeg ze kado bij allerlei soorten zeeppoeder. Nu na twee weken kan men al stellen dat er erg veel ge bruik van de knikkerputjes wordt gemaakt Van de aller kleinste tot de wat oudere knikkeraars. De kinderen zelf zijn er erg enthousiast over. De knikkerputjes op de schoolspeelplaatsen zijn maar zelden vrij, als het weer het knikkeren tenminste toelaat Voor kleuters is het bovendien een goede oefening om hun spieren te leren gebruiken. Als kinderen jong zijn gebruiken ze namelijk eerst hun schou dergewrichten, nu leren ze ook hun polsgewrichten te gebrui ken. Ze krijgen verder -dat hopen de volwassenen tenmin ste- meer begrip voor elkaar en zij leren samen te spelen. Het knikkerputje kan voor verschillende spelen gebruikt worden. Het is bijvoorbeeld ook uitermate geschikt als hockeyputje, zodat de jeugdige hockeyer er graag gebruik van maakt, om in training te blij ven. BERLIJN Gaby Minneboo is als derde geèindigd bij de ama teur stayerwedstrijd, die tegelij kertijd met de Zesdaagse van Berlijn werd gehouden. De Ber- lijnse renner Reiner Podlesch, werd winnaar met een totaal van 19 punten. Minneboo be haalde 16 punten en Venix 14 punten. NKV begint welzijnswerk UTRECHT (ANP) Het Neder lands Katholiek Vakverbond wil zich behalve met de mate riële belangen van de werkne mers meer gaan bezighouden met hun welzijn. In het kader van het streven om een „wel-i zijnsvakbeweging" te worden begint het NKV eind november met cursussen voor kaderleden die zich vrijwillig hebben aan gemeld en die als niet-profes- sionele hulpverleners willen gaan optreden in hun eigen woon- of werkomgeving. Het is de bedoeling, dat ze plaat selijke welzijnsgroepen gaan vormen die hulp verlenen, ideeën ontwikkelen en gegevens verzamelen om het NKV tot een actieve welzijnsvakbeweging te maken. WEST-BERLIJN De Nederlandse econoom en No belprijswinnaar Jan Tinbergen heeft gisteren op het congres van de Club van Rome in West-Berlijn de positieve rol benadrukt van de multinationale on dernemingen. Volgens prof. Tinbergen vormen de werkzaamheden van deze ondernemingen de werke lijke bron van welvaart. - In veel opzichten moeten de acti viteiten van deze internationale concerns gewijzigd worden, maar al met al zijn ze dringend nodig. Tinbergen zei te hopen dat alle betrokkenen zich bij hun beoordeling laten leiden door constructieve gedachten en niet door doctrines of ver nielzucht De Club van Rome heeft zich door de hevige kritiek er niet van laten weerhouden in Ber lijn de mensheid opnieuw de spiegel van katastrofale ontwik kelingen voor te houden. Zo mogelijk nog dramatischer dan twee jaar geleden in het rap port „Grenzen aan de groei" zijn perspektieven geschetst van een mensheid die ter gronde gaat als niet snel en radikaal wordt ingegrepen. In aanwezigheid van prins Claus cn prinses Beatrix las de Ita liaan Aurelio Peccei voor uit het zondenregister van de mensheid, dat door „conserva tisme, dogmatisme, en gedach teloosheid" gekenmerkt wordt. „Opnieuw bedreigt het bijbelse spook van de honger de mens heid en meer mensen dan ooit tevoren zijn tot de ondergang en een vroege dood veroor deeld. Het aantal zieken, onder voeden, analfabeten, werklozen en andere aan de rand van de maatschappij lever\de groepen stijgt in plaats van te dalen. De hoop op een betere levenskwali teit is in grote delen van de wereld verminderd", aldus het dramatische ape van Peccei. „Ik heb nog hoop, zij het een geringe, en deze ligt in een diepgaande vernieuwing, ja zelfs ommekeer van onze principes, normen van ons den ken en van onze houding. Deze hoop ligt ook in de verandering van ons zef en van onze instel ling". Volgens Peccei kan alleen een nieuwe humane levensfilosofie, die voor een grotere gerechtig heid voor allen zorgt, een ver betering bewerkstelligen. Nederlandse sierteelt wint prijs in Wenen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse sierteelt heeft een goede beurt gemaakt op de internationale tuinbouwtentoonstelling in We nen. Nederland won daar de eerste prijs, gevolgd door West- Duitsland en Hongarije. De lan den ttrofec, beschikbaar gesteld door de Oostenrijkse president werd in Wenen overhandigd aan mr. P. Theunissen, rege ringscommissaris voor de Ne derlandse inzending en voorzit ter van de vereniging "Dc Ne derlandse bloemisterij". Het succes werd bereikt met een bundeling van individuele en collectieve prestaties van bolge wassen, dahlia's, gladiolen, ro zen, boomkwekerij- en potplan ten. De tentoonstelling in We nen heeft een half jaar geduurd en werd gisteren gesloten. Vijfde veto Ford: hulp aan Turkije moet doorgaan WASHINGTON fUPI) Pr*sl dent Ford heeft gisteren zijn veto uitgesproken over een amendement van liet Congres waarin onmiddellijke stopzet ting van dc militaire hulp aan Turkije wordt gelast. Het Huis van Afgevaardigden weigerde vorige weck akkoord te gaan met een compromis over deze kwestie en zal vandaag een poging doen het presidentiële veto weer ongedaan te maken. Dat kan als daar zowel in de Senaat als in het Huis een tweederde meerderheid voor Is. Ford heeft in yijn korte ambtspe riode al vijf veto's uitgespro ken, maar dat wordt de eerste keer dat het Congres zal probe ren zijn veto ongedaan te ma ken. Ford zei in een boodschap aan het Huis dat hij met grote aarzeling is overgegaan tot het uitspreken van zijn veto, „maar ik had geen andere keus". Het stopzetten van de militaire hulp aan Turkije zou noch Grieken land, noch de Grieks Cyprioten helpen, en het zou voor dc Ver enigde Staten onmogelijk wor den nog een bemiddelingsrol in de kwestie-Cyprus te spelen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7