DE ZILK IS NIET VAN PLAN DE ANDERHALVE TON TERUG TE GEVEN Filmers Bollenstreek wachten op vrouwen Henk Hollebeek komt tot leven in schilderschool mNSDAG 15 OKTOBER 1974 LE1DSE COURANT Henk Hollebeek instrueert zijn cursusleden LEIDEN Naast de avond kunstacademie „Ars Acmula Naturae" opereert sinds een half jaartje in Leiden ook nog de wat kleinere avond schil der- en tekenschoo! „This Eye". De school is gevestigd in een piepkleine ruimte in het voormalige gebouw van de zeevaartschool aan het Noordeinde 2A en is ontstaan op initiatief van Henk Holle beek (25). Henk doorliep zelf enige jaren geleden de „Koninklijke" .in Den Haag en bleek na afloop gedoemd om als „contra-pres tatietrekker" verder door het leven te gaan. Voor een actie ve jongen met veel ideeën is dat natuurlijk een bittere pil, vandaar zijn plannetje om een school op te zetten, waarin mensen met belangstelling voor het „vak" zich in de avonduren van wat meer techniek meester kunnen ma ken. „Het is de bedoeling dat de leer lingen hier gedurende een jaar een opleiding schilderen/- tekenen volgen. Ik probeer in die tijd een soort basis te leggen, waarop ze dan zelf later kunnen doorgaan. We Ton van BrusseJ zitten nou niet persé aan die periode van een jaar vast. Ik kan me voorstellen, dat de ene leerling sneller niveau be reikt dan de andere. Dan kan hij gewoon wat langer blijven. De cursus wordt in elk geval met een examen afgesloten, waarna de geslaagden met een getuigschrift naar huis kunnen", aldus Henk. De school van Henk Hollebeek telt momenteel vijftien leerlin gen, die allen raison van 25 guldenper maand (inclusief materiaalkosten) twee avon den per week les krijgen. In een aangrenzende ruimte, de entree vande school, nog klei ner dan het leslokaaltje, is sinds kort een galerie onder gebracht. Voorlopig wordt daar nog werk van leerlingen geëxposeerd, maar Henk hoopt in de toekomst ook de creatieve prestaties van ande ren ten toon te gaan stellen. Bovendien lijkt het hem wel aardig om mensen met uitge breide verzamelingen de kans te geven, deze aan de bezoe kers te laten zien. „Ik hoop, in de toekomst de school ook te kunnen uitbreiden. Zodra ik mensen kan krijgen die andere creatieve vakken kun nen doceren, is dat mogelijk. Voorlopig blijft het echter bij schilderen en tekenen". Voor wie een kijkje wil gaan nemen bij de school of in de galerie, de openingstijden zijn van maandag tot en met donder dag van acht tot tien uur. De toegang is gratis. Noordwijkerhout/De Zilk Onder het mom „we moeten lief zijn voor elkaar", is de polarisatie tussen De Zilk en Noordwijkerhout, twee plaat sen onder één gemeentebe stuur, nog nimmer een on overbrugbare kloof gewor den. Het zijn geen dikke vrienden maar men heeft met elkaar leren leven. Sinds kort kunnen de Zilkenaren en Noordwijkerhouters elkaar de loef afsteken in het poli tiek steekspel op-zijn-smalst, ook wel de gemeenteraad ge noemd. De verkiezingen van 1974 zette drie Zilkenaren in de confortabele fauteuils van de raadzaal. „We zitten hier niet om te dutten of om gra tis te roken en drinken" is hun devies, „we komen hier om spijkers met koppen te slaan. Geen loze kreet als je weet wat er gebeurde op de eerste de beste avond dat ze officieel in functie waren. Na hun eerste optreden gingen ze met anderhalve ton terug naar De Zilk. Hoe ze dat klaarspeelden leest U hieron der. Wat de tegenstanders er van denken staat er ook in. De Zilk heeft zich een hoedje gelachen want het volgende gebeurde. De gemeente Noordwijkerhout, waaronder De Zilk resorteert, had van Den Haag een extraatje ge kregen (zgn. conjunctuurtoe slag) van ruim honderdvijftig duizend gulden en aangezien dit „meepakkertje" onver wacht kwam binnenrollen be sloot men het bedrag, met de komende raadsvergadering in het vooruitzicht, voorlopig maar even onder te brengen op een begrotingspost „nog geen bestemming". Toen dit zgn. comptabiliteitsbe- sluit in de raad ter sprake kwam gebeurde iets heel on verwachts. De fractievoorzit ter van Eén Zilker Partij, H. M. G. Arts, die avond rfiet twee partijgenoten voor het eerst in de raad vertegen woordigd stelde voor de an derhalve ton opzij te leggen voor de bouw van een ge meenschapshuis in De Zilk. De Zilk heeft zo'n onderko men hard nodig, zo liet hij weten, en die anderhalve ton is een aardig eind in de goede richting. Op die zet had nie mand gerekend. kruitdamp van het eerste openlijke treffen tussen Noordwijkerhout en De Zilk is opgetrokken, wel kwijt waarom werd tegengestemd. „Het voorstel van Eén Zilker Partij viel rauw op ons dak. En aangezien we binnen onze fractie niet over de bestem ming van die anderhalve ton van gedachten hadden gewis seld vonden we het op dat moment onverstandig om ach ter het voorstel van Eén Zil ker Partij te gaan staan. Daarom hebben we tegenge- We vinden het onverantwoord om een dergelijk bedrag zo maar stomweg in een gemeen schapshuis te steken. Dat had den we eerst weieens onder zocht willen hebben. Het had m.i. beter geweest dat bedrag in een algemene pot te stop pen. Dan kun je later altijd nog bekijken wat je ermee gaat doen. Wat Eén Zilker Partij heeft gedaan is onver antwoord. Ze weten waar schijnlijk zelf niet wat ze met het bedrag aanmoeten. Theoretisch zou het mogelijk zijn dat die anderhalve ton via een tegenvoorstel wordt teruggevorderd. Als dat zou gebeuren kwets je natuurlijk de Zilkenaren maar als het in het algemeen belang is dan moet het maar. Ik verwacht min of meer dan Eén Zilker Partij eventueel zelf wel zo Herman van Amsterdam wijs zal zijn". En over het debuut van van Eén Zilker Partij in de raad: „Dit was pas hun eerste optreden. Een goed oordeel kan je pas na een paar maanden vellen. Ze hebben zich wel duidelijk ge presenteerd." Eén Zilker Partij is duidelijk in haar nopjes met de „slag" die ze in Noordwijkerhout heb ben geslagen. Fractievoorzit ter Arts: „We waren stomver baasd dat het daar zo gemak kelijk ging. het eerste winst punt hebben we binnen. Dat wil echter niet zeggen dat De Zilk zich conra Noordwijker hout gaat opstellen. Wc zijn altijd tot nauwe samenwerk ing bereid. Per slot van reke ning hebben we ook niet te gengestemd toen de aankoop van De Landbouw (melkfa briek in kom van het dorp waar een miljoen voor op ta fel moest komen red.) aan de De Noordwijkerhoutse gemeen teraad moet er zich van be wust worden dat er in de toekomst een andere politiek gevoerd moet gaan worden. Burgemeester Bosma had het misschien gemakkelijker ge vonden als hij zich alleen zor gen hoefde te maken over de bouw van een sporthal. Nu heeft hij er nog een probleem bij: de bouw van een gemeen schapshuis in De Zilk". Over de opmerking van de heer Laros dat Ze Zilk misschien de anderhalve ton zal terugge ven zegt Arts: „Laros praat alsof De Zilk in de Noord- Oostpolder ligt. We weten echt wel hoe we het geld moe ten gaan aanwenden. We pro beren momenteel een werk groep van de grond te krijgen die onder meer zal moeten nagaan hoe we het resterende bedrag voor het gemeen schapshuis bijeen kunnen krijgen. Dat geld pikken ze ons niet meer af'. Stemming Als de zilkenaren hun zin zou den krijgen betekende dat dat extraatje bijvoorbeeld niet ge bruikt zou kunnen worden voor de toekomstige bouw in Noordwijkerhout van een sporthal, iets waar de „Kok- kerhouters" al lange tijd naar uitzien. Stemming zou de be slissing moeten brengen. De stembriefjes werden ingele verd: zeven voor en zes tegen (waaronder de vijf van de Chr. Partij Gemeentebelan gen). De anderhalve ton was voor De Zilk. P. Laros (CPG), een van de tegenstemmers, wil, nu de EZP-fractievoorzitter Arts: „Burgemeester Bosma heeft er een probleem bij" Lisse „Wat ik eigenlijk vooral jammer vind, is dat we zo weinig vrouwen in de club hebben. Je zou juist denken dat vrouwen meer vrije tijd hebben en leuke films van de kinderen kunnen maken. Waar dat nou precies in zit weet ik niet. De aanwas van jongeren is helaas ook niet al te groot. Verder hebben we een nogal heterogene groep. Er is een arts, een bioloog, maar ook de„gewone" man, om het zo maar eens even te zeggen". Aldus Willem Frederik Chouffour (51) secretaris van de amateur filmclub van de Bollenstreek, de „Amfi '66". Onlangs maakte de vereniging een nieuwe start in Lisse, na een zevental jaren vanuit Hillegom geopereerd te hebben. Die verhuizing had vooral te maken met de de centen. „We krijgen geen subsidie, want dat is nogal moeilijk als je streek-en niet plaatsgebonden bent. Het geld dat we hebben komt van de leden. Ton van Brussel Nu was het zo dat we in Hillegom nogal een flink bedrag aan zaalhuur betaalden, vandaar dat toen we in Lisse goedkoper terecht konden, het bestuur de knoop maar direct heeft doorge hakt". Zo'n lidmaatschap van de Amfi '66 kost veertig gulden per jaar. Voor jeugdleden is er een reductiemogelijkheid en hetzelfde geldt voor gezinnen. De club van amateurfilmers heeft zich vooral tot doel gesteld het peil van het filmen door de leden te verhogen. Een belangrijke andere taak is het overbrengen van kennis. De heer Chouffour daarover: „Wat wij nou erg nodig vinden is het opvangen van die mensen, die filmapparatuur hebben 'aange schaft, er een paar keer mee hebben gewerkt, ontdekken dat het niet zo goed ging en dan tenslotte die apparatuur teleurge steld onder in de kast of boven op zolder opbergen. Op zo'n manier wordt het natuurlijk een veel te dure grap. AMFI'66 secretaris Chouffour temidden van zijn filmapparatuur. „Het wach ten is op de vrouwen". i weten vaak ook niet wat voor camera het beste is om mee te beginnen. Om u eerlijk de waarheid te zeggen, zonder nou de winkelier in zijn wielen te willen rijden, geloof ik dat je als je gaat beginnen meer hebt aan en eenvoudige camera, zonder al te veel knoppenpoespas. Die zijn er al voor pakweg drie- vierhonderd gulden. Het voordeel daarvan is. dat je onder het filmen niet de hele tijd met het afstellen bezig hoeft te zijn, zodat je meer tijd kan besteden aan hetgeen je filmen wilt. Wij vinden original.'cit in de eerste instantie ook belangrijker dan technische perfectie. Amateur filmers schieten vaak maar raak. Let wel, zo ben ik ook begonnen, maar het filmen wordt dan wel een dure aangelegenheid. Je moet zuinig leren filmen, dan hoeft deze hobby echt niet duur te zijn". De amateurfilmers van de Bollenstreek doen ook enthousiast mee aan wedstrijden met clubs van andere plaatsen. Daarnaast organiseren ze zelf wel eens een interne wedstrijd voor begin nende leden, die in de „grote" strijij nog geen kans maken. Volgende week is er bijvoorbeeld een vakantiewedstrijd. Iede reen, ook niet leden, kunnen dan de films, die in de vakantie zijn gemaakt vertonen. Aon het eind van de maand organiseert de Amfi '66 een instuifavond. waarop ook iedereer van harte welkom is. Er wordt dan een beetje voorlichting gegeven over de mogelijkhe den van het filmen en wat de kosten zijn en uiteraard wat de amateurfilmclub doet. „We hebben nu 24 leden en dat is natuurlijk niet veel voor eer. club in de Bollenstreek. Zoals overal is het natuurlijk ook hier zo. dat hoe meer leden er zijn, hoe meer we kunnen doen. Vorig jaar bijvoorbeeld gaven we een cursus voor beginners. Die werd door gevorderde clubleden gegeven en daar hebben toen 43 mensen aan mee gedaan. We hopen in de toekomst nog eens zo'n curus te organiseren. Verder zijn de filmavonden, waarop iedereen laat zien wat hij gedaan heeft erg plezierig. Want zeker bij deze hobbie is het zo dat je van eikaars fouten het meeste leert." KVP in Alphen streeft naar CDA Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De KVP in Alphen is unaniem voorstander van het streven van een CDA ln Alphen. Bin nen de Alphense afdeling van de KVP is een werkgroep opge richt die de drie raadsleden in deze vier zittingsjaren zal advi- In een communiqué zegt de KVP dat zij in deze zittingsperiode alle moeite zal doen om een federatie van de grond te krij gen voor de komende verkiezin gen. Het afdelingsbestuur en de werkgroep van de KVP betreu ren het dat bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen het niet gelukt is om tot een CDA te komen. Inbraak in Annaschool Van onze correspondent SASSENHEIM - In de nacht van zondag op maandag werd ingebroken in de Annaschool. Via een raam werd toegang verschaft. Enkele cassette-re corders werden meegenomen. Jan Jongbloed naar Ter Leede Van onze correspondent SASSENHEIM - Op woens- dagmiddag 30 oktober a.s. kan de Ter Lcede-jeugd laten zien of zij doelpunten kan maken. Dan komt 's middags om één uur de TROS met de nu meest bekende doelman van Neder land, Jan Jongbloed, om opna men te maken voor „TROS-pe- nalty-bokaal". Brokken in Sassenheim Van onze correspondent Op het kruispunt Parklaan/- Provlnciale-weg, waar de re constructie werkzaamheden goede vordering maken, vond het eerste verkeersongeval plaats, sedert de werkzaamhe den een aanvang namen. Het was gistermiddag tegen half drie dat een personenwagen, bestuurd door een arts uit Aer- denhout, vanaf de Parklaan geen voorrang gaf aan een per sonenwagen op de Provinciale- weg, bestuurd door een inwo ner (74) uit Hecrwaarde (Gld.). Laatstgenoemde wagen werd totaal vernield weggesleept, ter wijl ook de wagen van de arts flinke blikschade opliep. Won derwel deed zich geen persoon lijk letsel voor. Katwijker krijgt geldboete voor dood door schuld Van onze rechtbankverslaggever DEN HAAG/KATWLJK Het Haagse gerechtshof heeft be vestigd het vonnis van de Haagse rechtbank, waarbij ren 24-jarige verkoper uit Katwijk werd veroordeeld tot een geld boete van 500 gulden bcnevrns voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf met proeftijd van een jaar, terzake veroorza ken van dood door schuld. Met de door hem bestuurde auto reed verdachte op 31 mei van het vorig jaar op de Haupt- strasse te Eschbum in W. Duits land, toen hij in het nachtelijk uur tegen oen op die weg gepar keerde nuto botste. Een mede- inzittende van de door verdach te bestuurde auto kwam hierbij om het leven. Verdachte zelf had in genoemd vonnis berust doch de Officier tekende hoger beroep aan en de proc. gene raal eiste bevestiging van het vonnis. Politie slaags met Leids trio Van onze correspondent NOORDWIJK De kater komt later. Deze slogan was gisteren van toepassing op een drietal Leidse Jongelui, die voordat ledereen «IJn wetje moet wetrn de bloemetjes nog eens hadden bulten gezet. Flink onder invloed kroop een 33-Jarlge veedrijver achter het stuur, maar zijn manier van rijden viel dermate In het oog, dat djn wagen op de provin ciale weg tussen Katwijk en Noord wijk gesignaleerd werd. Gevolgd door de Katwijksc poli tie overschreed hij de gemeen tegrens van Noordwijk, waar ook Noord wijkse politiepa trouilles de dronken automobi list in het vizier trachtten te krijgen. Op het kruispunt Oude Zeeweg-Rembrandtweg slaagde men er in de wagen klem te rijden. Een van de inzittenden, een 23-jarige barkeeper, die trachtte te voorkomen dat de bestuurder uit de auto werd gehaald, liep klappen op. Hij kreeg een proces-verbaal terza ke belemmering van het poli tieoptreden en werd eveneen* naar het politiebureau meege nomen. Behalve voor de overtreding van artikel 26 I, had de bestuurder zich te verantwoorden voor ver schillende door hem gepleegde verkeersovertredingen, waaron der het rijden door een rood stoplicht en overschrijding van de maximum-snelheid.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5