rr du Allerlei(ds) wet Universiteitsraad volkomen impotent' Leidse Glipper Rotteveel 25 jaar in het onderwijs je wetje, laat je rijden Eerste renovatiewoningen Driftstraat deze week gereed Contactcommissie in studie voor overleg gemeente/universiteit Medische wetenschap alternatief benaderd in ,,'t Praethuys" Viriele kolonel Wessels Geldboete voor Leidse etherpiraat V.D.KLUGT 't Karrewiel Wppt WCCl DINSDAG 15 OKTOBER 1974 LEIDSEQOURANT PAGINA 3 llllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIlllllll!ll!llllllliyilllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIII!lllllllllllllll Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Verboom (volkshuisvesting) verricht za terdag de officiële „oplever ing" van de eerste twee wonin gen die zijn gereedgekomen volgens het renovatie-plan voor de Driftstraat en omge ving. in de wijk de Kooi. Afgezien van de al eerder gereed gekomen zg. proefwoningen, zijn dat de eerste gerenoveerde huizen die in Leiden in gebruik worden genomen. Ze liggen aan de Driftstraat 100 en 102 en zijn het eigendom van de woning bouwvereniging „De Een dracht". Wethouder Verboom zal de oplevering ceremonieel gestalte geven door de overhan diging van de huissleutels aan de bewoners van de opgeknap te panden, de families De Boer en Kuivenhoven. De vorige wet houder van volkshuisvesting M. Ham. die een erg belangrijk aandeel heeft gehad in het tot stand komen van het plan. is uitgenodigd om zijn opvolger daarbij te assisteren. Belangrijke onderdelen van de opknap-beurt zijn de aanleg van een douche-cel, het van een extra slaapkamer op zolder en de bouw van een nieuwe schuur achter de keu ken. Verder zijn tal van bij voorbeeld water-, electriciteits- en rioolleidingen vernieuwd en heeft men de woningen zowel van binnen als van buiten op nieuw geschilderd. Datzelfde staat te gebeuren in de 72 overige huizen die onder het betrokken renovatie-plan val len. De kosten die hiermee ge paard gaan belopen per huis 35 mille. Verwacht wordt dat het laatste pand over ongeveer 15 maanden gereed komt. De kale huur wordt na de renovatie ver hoogd van ongeveer 65 tot ongeveer 120. Het plan voor de Driftstraat en omgeving om vat om precies te zijn woningen in behalve de Driftstraat de Ambonstraat. de Lombok straat, de Atjehstraat en de Ja- vastraat. De werkzaamheden zijn uitgevoerd door het Leidse aannemersbedrijf Arbouw. iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van een onzer verslaggevers tiviteiten. Leiden B. en w. gaan onder- jn gisteravond gehouden ver zoeken of het wenselijk is een gadering van de gemeente commissie van gemeenteraad sleden samen te stellen die pe riodiek contact onderhoudt met leden van de Leidse uni versiteitsraad en het college van bestuur. Taak van die commissie zou zijn de bespre king van problemen waarmee zowel het bestuur van de uni versiteit als dat van de ge meente worden geconfron teerd. Die problemen hebben Suggesties om zo'n club bijvoorbeeld vaak betrekking meenteraadsleden samen °te op het ontplooien van bouw-ac- stellen werden gisteravond raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den heeft loco-burgemeester Van Aken beloofd binnen vier weken njet een voorstel te ko men over het al dan niet instel len van een dergelijke commis sie. Daarbij zal ook aandacht worden besteed aan de precieze vorm en werkwijze van dat or gaan. geopperd door PvdA-fractielei- der Meijer^en de SGP-er Hout man. Aan hun voorstellen ten grondslag ligt de al lang als kwalijk aangevoelde situatie dat de gemeente en de universi teit hun beleid nauwelijks op elkaar afstemmen. Volgens het PvdA-raadslid Peeters verdient het de voorkeur om besprekin gen met afgevaardigden van universiteitsraad te voeren in de gemeenteraadscommissies die vanwege hun aard in de desbetreffende problematiek zijn gespecialiseerd. Ook deze mogelijkheid zullen B. en W onderzoeken. Van Aken maakte met de commissie ABA de af spraak dat het voorstel van B. en W wordt gebaseerd op een inventarisatie van de proble men die zich voor universitair/- gemeentelijke discussie het meest lenen. uiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii „Medische wetenschap is aanmatigend" Leiden - Een dag nadat in de Hooglandse kerk een gezelschap rechtlijnige artsen (boven de 40 jaar) een oecumenische dienst van de studenten ecclesia had bijgewoond, als ernstige en dankba re afsluiting van het driedaags congres van de 125-jarige Kon. Ned. Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst, kwam arts en antroposoof dr. H. S. Verbrugh in Leiden vertellen dat de medische wetenschap aanmatigend is en dat de mens z'n eigen lichaaam en symptomen beter moet leren kennen. Dr. Verbrugh, een aardige jonge sumpathieke man, kwam in het Praethuys van Jan Boer c.s. een heilig huis afbreken onder het motto: Genees kunde op dood spoor? De komende drie maandagavonden vallen ook in de reeks inleidingen over Alternatieve Geneeskunde. Wij zaten naast een meneer die zich afvroeg of er ook iets over magnetisme gezegd zou worde- n: „Ik beoefen het zelf een bee tje, ziet u. Ik mag me wel mag netiseur noemen. Zelf geloof ik er niet in, maar het lukt mees tal. De mensen komen bij me met hoofdpijn en rugklachten. Ik leg ze de handen op - Als het niet zou helpen, had ik geen klant meer over.- Maar moet dit nou allemaal besproken wor den in zo'n kroeg?" De magne tiseur bleef met al z'n vragen zitten; handoplegging werd niet aangeroerd in het Praethuys, waar een merendeels alterna tief publiek gekomen was om te vernemen over een alterna tieve zaak omdat de recht-toe recht- aan geneeskunde in het slop lijkt te zitten. Kosmos Op de vierde avond komt de al ternatieve aap pas goed uit de mouw als gesproken gaat wor den over geneeskunde geba seerd op een diepere kennis van de mens in verbinding met het geestelijke wezen van de kosmos. Gisteravond draaide dr. Verbrugh, die aan de Rot terdamse Erasmus-faculteit on derwijst in de algemene ziekte leer, nog een beetje om de hete brij heen: „We geloven nog steeds, dat de wetenschappelij ke oplossing van problemen Chinese sieraden ontvreemd Leiden Vanuit een woning aan de Boommarkt zijn het afgelo pen weekeinde twee Chinese gouden armbanden, twee gou den kettingen een gouden vijfje en twee gouden tientjes plus een bedrag aan geld gestolen. De totale waarde van het ver miste bedraagt drie mille. De daderfs) kwam(en) het pand via een zijdeur binnen. Bij kantoorboekhandel Demme- nie werden vrijdagmiddag uit de etalage twee elektronische telmachines weggenomen met een waarde van 633. De dief stal is vermoedelijk door drie jongeren gepleegd. Van de ge vel van een kappers- annex si garenzaak aan het Diamant plein verdween het afgelopen weekeinde een tweetal con doomautomaten. De waarde van de gestolen handel is niet bekend. goed is. Succes is voor een deel gerechtvaardigd. Maar er is een dilemma: vooruitgang en ver trouwen. Het gevaar bestaat, dat -de medische wetenschap over haar doel heen gaat schie ten; er is een enorm misbruik van geneesmiddelen". De heer Verbrugh noemde het zelfmoordprobleem, de abortus, euthanasie: „de geneeskunde treedt op met een enorme zelf verzekerheid. Dit had onlangs in Leiden tot gevolg, dat er een vereniging van patiënten is op gericht, „Algemene Vereniging Gezondheidsrecht", die de mon digheid en het zelfbeschikkings recht van iedere individu als uitgangspunt heeft. Dat is een goede zaak. Men werpt een dam op tegen de trend dat de gangbare medische wetenschap alleenzaligmakend schijnt en de dienst moet uitmaken. Het gaat allemaal om de beheersbaar heid, het bestuursmechanisme, die staatssecretaris Hendriks in de hand wil houden. Nu is er dat protest: beheersbaarheid is een woord, dat de overheid zich niet mag aanmatigen in gezond heid en ziekte". Geen normen De niet-wetenschappelijke ge neeswijze gaat het zwaar krij gen. Nederland wordt volgens dr. Verbrugh opgedeeld en moet het gaan doen met een bepaald aantal artsen die regu lair gezondheid mogen gaan be drijven. „Zo'n patiëntenvereni ging zegt: mijn gezondheid is mijn zaak, dat bepaal ik zelf; ik laat niet toe. dat er een ambtenaar op mijn lijf wordt gestuurd. Let op uw eigen lijf. Dat hoor je tegenwoordig te weinig. Het lichaam is geen ma chinerie. De wetenschap is ge vorderd tot het verdeel en heers, de specialist, die de hele mens uit het oog heeft verloren. Voor ziekte en gezondheid zijn geen centrale normen te vin den". Het wettelijk opzetten van een gezondheidszorg is dr. Ver brugh een doorn in het oog. Ook de medische opleiding draagt zijn bewondering niet weg. „Is het hart een pomp? Dat hebben we altijd geleerd. Je kunt misschien ook zeggen, dat het bloed het hart be weegt". Dr. Verbrugh wilde een kloof tussen subjectief en ob jectief wegnemen. Hij wil ook dat er een vorm wordt gevon den waarin de mens zijn eigen gezondheidszorg kan realiseren. Niets is veranderlijker dan de mens: „Ik -geloof, dat wij an ders in ons lijf zitten dan de middeleeuwer en dat onze kleinkinderen anders in hun bast zullen zitten dan wij". De discussie verschafte geen hel derheid over een en ander. Kolonel bd Wessels ..impotent... Van een onzer verslaggevers Leiden „De universiteitsraad is een volkomen impotent geheel. En als ik dat zeg bedoel ik de hele raad en niet bepaalde eenheden". Dit oordeel velde de WD-er kolonel b.d. Wessels gisteravond over de universi teitsraad in een vergadering van de ge meenteraadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden. De heer Wessels zei zijn ervaring met de potentie van de universiteitsraad te heb ben opgedaan tijdens twee bijeenkom sten waarop gemeenteraadsleden in de gelegenheid werden gesteld met hun uni versitaire tegenvoeters kennis te maken. Naar zijn zeggen is toen gebleken dat „niemand in de universiteitsraad er iets van wist", wanneer een bepaald pro bleem werd aangesneden waarover de gemeentelijke bestuurderen van gedach ten wilden wisselen. Volgens de viriele, overigens al enige tijd gepensioneerde kolonel moet daarom van herhaling van dergelijke bijeenkom sten worden afgezien. De nog jonge SGP-er Houtman liet zich over de poten tie van de universiteitsraad niet met zoveel woorden uit maar stelde eveneens vast van de bedoelde bijeenkomsten „niet veel wijzer te zijn geworden". Van onze rechtbankverslageever DENHA AC./LEIDEN De Haagse politierechter had het gisteren moeilijk met de vraag, of een 46-jarige metselaar uit Leiden zich heeft schuldig ge maakt aan overtreding van de" telegraaf- en telefoonwet. De metselaar zou namelijk zijn be trapt door de opsporingsdienst bij klandestien gebruik van een radiozend- en ontvangstin stallatie. De dienst had hem „gepeild", waarna een inval in de woning volgde. Er werd apparatuur aangetroffen, die nog gedeelte lijk warm was. „Dat kwam van de zon", aldus het verweer van de metselaar. De officier van justitie betoogde dat hij een dergelijk verhaal te vaak hoor de, om het nog geloofwaardig te vinden. klaring van de apparatuur, die volgens de Leidenaar een waar de van ongeveer vijfhonderd gulden vertegenwoordigde. De rechter legde vijftig gulden boe te en verbeurdverklaring op, nadat de verdediger, mr. W Hekskes vrijspraak had bepleit. Vervolgens stond de 19-jarige zoon van de verdachte, een loodgieter terecht Hij had tij dens de inval door de politie verzet gepleegd en bedreigin gen geuit. Het kwam allemaal door de spanningen en de zoon bekende het feit. De officier eiste tweehonderd vijf tig gulden boete, maar omdat de zoon evenals de vader sociale uitke ring ontvangt, legde de rechter honderd vijf tig gulden boete, maar omdat de zoon evenals de vader de rechter honderdvijftig gulden boete op. intermeubel HOTEL-CAFE-RESTAURANT //efotwuter STEENSTRAAT55/LEIDEN 22509 Leiden„Wat ben ik begonnen" en „Wat voor oud zooitje is dit hier". Dat waren zo ongeveer de eerste gedachten van hoofdonderwijzer Pieter Rotteveel, toen hij in 1961, op zijn 32e voor het eerst de St. Ceaciliaschool voor jongens aan de gelijknamige straat, binnenkwam. De St. Ceaeilia- school voor jongens is inmiddels de llartebrugschool voor jongens en meisjes geworden en Rotteveel volgens een eenvoudig rekensommetje (door ondergetekende op zijn school geleerd) 45 jaar. Aanstaande zaterdag viert hij tijdens een receptie In de school aan de Haarlemmerstraat zijn 25-jarig jubileum in het onderwijs. Zijn activiteit en energie zijn in deze dertien Jaar eerder toe- dan afgenomen. „Ik wist inderdaad niet wat me overkwam, toen ik het gebouw hier voor het eerst zag Ik had daarvoor zes jaar aan een nieuwe school in Leiderdorp les gegeven, en dan is de overstap natuurlijk wel even groot. Het schoolbestuur is me in ieder geval wel erg terwille geweest, zodat we de hele boel geleidelijk aan hebben kunnen opknappen. Toen het karwei klaar was, moesten we er uit. Dut was wel even vervelend. We werden toen samengevoegd met de oude meisjesschool, die bij ons aan de voorkant zat. en verhuisden ook naar hun gebouw. Daar vond ik de zelfde oude toestand, zodat we hier weer van het begin af aan zijn begonnen.". De Hartebrugschool telt op dit moment 170 leerlingen en van het oude onderwijssysteem is nog maar weinig terug te vinden. „Er gaat ontzettend veel tijd in zitten, maar we doen hier bijna alles zelf. We hebben een eigen stencilmachine en maken zo onze eigen leermethodes. Er is nu ook een soort documentatielokaal ingericht, waarin allerlei kaartsys temen te vinden zijn, waarmee de leerlingen zelf het ant woord op bepaalde vragen kunnen vinden. Dit is bijvoor beeld een eenvoudige encyclopedie op kaart. Die hebben we kunnen kopen met het geld van de fancy-fair. Ik moet er wel bij zeggen dat die hele veranderde opzet alleen mogeüjk is geweest door het goede team van onderwijzers dat we hier hebben. We werken heel fijn samen en iedereen c,heeft het naar zijn zin. Dat merk je ook in het verloop, dat erg klem is". Pieter Rotteveel heeft het duidelijk naar zijn zin. Op verzoek van de dokter heeft hij het een tijdje terug wat kalmer aan moeten doen, maar de school is zijn leven gebleven. Als dank organiseert het oudercomité aanstaande zaterdag van drie tot vijf uur een receptie in het schoolge bouw aan de Haarlemmerstraat 34, Alle leerlingen (zowel oud als nieuw), ouders, vrienden en bekenden zijn daar van harte welkom. Ton van Brussel onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Timmeren Frank Diepenbroek, u weet wel. die jongen die zo graag een timmerdub wil oprichten, heeft nog maar weinig reacties gehad op zijn initiatief. Het is zijn bedoeling om mensen, die wat meer willen weten en leren van timmeren en metaal bewerken in een clubje te verenigen, dat eens per week op een van de Leidse technische scholen bij eenkomt om onder leiding te i yverken. Frank is te bereiken in zijn huis aan de Hugo de Groot straat 15 (tel. 32940). Discussie De progressieve partij in de uni versiteitsraad organiseert van avond van acht tot tien uur een discussie over het thema "Lo ting of selektie". Ter begelei ding van de discussie is een forum gevormd waarin zitting hebben prof. Jeuken, hoogle raar te Leiden, mr. Poll, redak- teur NRC/Handelsblad en Hol lands maandblad, drs. Snijders, werkzaam bij het departement van onderwijs en wetenschap pen. drs. Vleugel, werkzaam bij de onderwijskundige dienst van de Delftse TH en prof. Thung. hoogleraar te Leiden. Elke fo rumlid is gevraagd drie stellin gen te formuleren en die ver volgens kort toe te lichten, waarna de discussie los kan barsten. Iedereen is vanavond in zaal 9 van het academiege bouw. Rapenburg 73. welkom. "Weet je wetje, laat je rijden". Nog vijftien nachtjes slapen, dan is het oppassen geblazen. Als alles goed gaat kunnen de café-eigenaars aan een lange winterslaap beginnen en maken taxi-chauffeurs en politiemen sen overuren. Wat er precies gaat gebeuren staat te lezen in een foldertje van Veilig Ver keer dat aan an de balies van het politiebureau en het bureau voorlichting van het stadhuis te krijgen is. Maria Moeder Vergissing Zwemmen Ruilen Ruim honderd dames hebben deelgenomen aiui de Maria- moeder ochtend in de Leonar- duszaal. Aan de viering ging een H. Mis in de Lodewijskerk vooraf. Na het ontbijt deelde de voorzitster mevrouw Van Leeu- wen-Goddijn mee dat er op 16 december in Wassenaar een be zinningsdag is. Rector Vree burg zal de dames van de N/CV Vrouwenbeweging op die dag begeleiden. Daarna ging de voorzitster in ge bed en deed een korte declama tie. Onder leiding van de dames Van Leeuwen en Wijnands de clameerden Joyce en Liesbeth. Edwin liet een paar leuke vers jes horen. Yvonne bracht twee mooie Maria liederen. Daarna zongen zes kinderen enige vers jes. Een combo uit Woubrugge vergastte de dames na de pauze op enige liederen uit zijn reper toire als sluitstuk van de mooie Maria-moeder-ochtend. Afscheid De heer J. W. H. Rotteveel, rector van de Chr. scholengemeen schap Zuid- West zal zijn functie op 18 oktober a.s. om gezond heidsredenen neerleggen. De heer Rotteveel wordt opgevolgd door drs. F Th. van der Linde, die al sinds een jaar als waar nemend rector aan de scholen gemeenschap verbonden is. Van collega Willem Prins kreeg ik het verzoek het nu volgende even onder uw aandacht te brengen: „Door een voor mij zelf onverklaarbare maar be treurde slip of the mind wordt in het verslag van zaterdag j.l. over de door het L.A.K. inge richte tentoonstelling van gra fiek gesproken over Joego-Sla- vische kunst. De belangstellen de lezer en kijker zal begrepen hebben dat het hier niet gaat om Joegoslaven en hun kunst uitingen maar over Tsjechen.' Teleurgesteld Wie zondagmiddag 13 okt. zijn schreden richtte naar de Harte- brugkerk om er een orgelcon cert te beluisteren omdat dit in onze krant van zaterdag was aangekondigd, zal teleurgestcd naar huis zijn gagaan. Het mu zikale evenement zal pas zon dagmiddag 20 okt. a.s. plaats vinden. Onze excuses voor de misleidende aankondigmg. Ko mende zondag dus (en dan echt waar) concerteert Jan Schmitz in samenwerking met K&O en met medewerking van het trompettrio Contura om 3 uur in de Hartebrugkerk. Op het programma werken van o.a. Reger. Handel, Daquin en Wi- dor. Toegangsprijs (opbrengst is voor het orgelfonds) f 2.- K&O-leden, CJP-houders en 65- plussers betalen f 1,-. In zwembad "De Overdekte" aan de Haarlemmerstraat worden maandag schoolzwemwedstrij- den gehouden. Tussen acht en twaalf uur verschijnen 27 g.l.o. en b.l.o.-scholen aan de start's middags, tussen één en vier uur is het de beurt aan 19 scholen voor voortgezet onderwijs De wedstrijden worden georgani seerd door de gemeentelijke sportcommissie. Hengelsport Het viscollege If.S.V viste het afgelopen weekeinde m de Hei- mans-Wctering en de Rijn. De vangst was slecht; de uitslag is als volgt: B. Laterveer-1580 gram. A Doesburg-1495, Later- veer sr.-1440, J. van der Linden- 1015, G. Bontje-800, P Wonder- gem-755, K Laterveer 725, F Boot-560, H. Atontanus-500. H. Onderwater-49<). De ruilclub Koningskerk organi seert zaterdag de jaarlijkse na jaarsruilbcurs in het St. An to- nius Clubhuis aan de Lange Mare. Alle verzamelaars van postzegels, sigarenbandjes, munten, lucifcrmerken, suiker zakjes, prentbnefkaaren etc kunnen op deze dag hun colle ga-verzamelaars ontmoeten en dubbele exemplaren uitwisse len. De toegangsprijs bedraagt 1,50 (er is een reductie voor de jeugd) en de beurs i$ van tien tot vijf uur geopend. A. R. TEGELAAR AFWEZIG i 21 tot 28 oktober SLAAPKAMERSHOW ALLE MERKEN, 40 MODELLEN I MAANDAO wilMS OtMSDAO. WOENSDAO I •an 0 lot 0, OONDERDAG van 0 tot 6 «n van 7 tot 0 uur n.m.. VRIJOAO van 9 tol en H ZATERDAG van 9 tot 6 uur. Ohr. verrasaend leuke aanbiedingen. H ■H.giMi'm11"'III -I'mImI

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3