Publiek geloofde het niet maar Lubbers had een bloed uitstorting De weg naar een voor James Vrij hog ere serie is Verlies van volley dames door gebrek aan conditie Boksen in Ahoy is afgelopen Duits te moeilijk Interland kostte KNVB een ton TIENDE REMISE DINSDAG 15 OKTOBER 1974 LEIDSE COURAN1. PAGINA 11 Rotterdam Het eerste dat Rudi Lubbers zei toen hij op een brancard de kleedkamer binnen werd gedragen: „Pa, doe niet zo mal, zo erg is het niet". Pa Lubbers zat met zijn lippen te trekken en er welden tranen in zijn ogen. Een kwartier tevoren had Rudi Lubbers, op het keerpunt van zijn carrière waarin hij teruggegaan was van het zwaargewicht naar halfzwaar, zelf met ogen boordevol water in de ring gelegen. Ramon Avenamar Peralta was kort tevoren verliezer verklaard door diskwalificatie we gens een te lage stoot. Op de toch al tumultueuze boksgala, gisteravond in „Ahoy", was een pandemo nium losgebarsten. Het publiek beschuldigde Rudi Lubbers door hoongelach, ge fluit en geroep dat hij simuleer de. Er ging een waar gebrul op toen EHBO'ers met een bran card verschenen. Het wrede pu bliek, het onbegrijpelijke bok- spubliek dat zich het liefst te gen een landgenoot keert, voel de zich bekocht, ondanks het waarlijk grote programma. Bokspubliek eist hoofden, giste ren vooral van Rudi Lubbers voor wie het was erop of eron der. En nu lag hij krimpend van pijn op het canvas. Had Rudi Lubbers de inderdaad te lage stoot aangegrepen om van het duel met de dreigend bok sende, sterk stotende Peralta af te zijn? Had hij zijn blessure aangedikt? Lubbers eigen arts, Simons, verklaarde: „Hij heeft een bloeduitstorting in zijn rechterlies. Dat hij eens een liesbreuk heeft gehad, heeft daar niemandal mee te maken". En een bloeduitstorting ont staat niet spontaan. Maar in de kleedkamer van Peralta klon ken slechts schampere woor den. Via een tolk liet Peralta weten dat ringarts Anneas hem had gezegd dat er met Lubbers niets aan de hand was. De arts zelf: „Ik spreek een weinig Spaans maar ik heb met Peral ta geen woord gewisseld". De manager van Peralta, de pulcnte Duitser Fritz Wiene, tartte eenieder te bevestigen dat Peralta een te lage stoot had gegeven. Dat gebeurde en hij blies zijn verontwaardiging over zijn lippen: „Hij is een grote komediant. Zo wordt het boksen kapot gemaakt. Peralta heeft met hem gespeeld. Hij, hoe heet ie ook al weer, o ja Lubbers, is volledig wegge- bokst door Peralta. Het was een zuivere stoot op de lever". Wiene riep de tv-beelden te hulp die hij. naar zijn zeggen, gezien had. Hij wees met zijn dikke vinger aan: „Eerst raakte Peral ta hem hier (dat was ter hoogte van de navel) maar die tweede stoot was op de lever en daar door ging hij neer". Er klonken woorden als „gestolen" en „laf". Bloeduitstorting In de tegenover liggende kleedka mer toonde Rudi Lubbers de bloeduitstorting. Er werd een emmer met stukken ijs binnen gebracht om de zwelling te stel pen. Rudi Lubbers, het gezicht nog pijnlijk vertrokken, gaf een reconstructie van de te lage stoot. „Eerst raakte hij me van rechts aan de top van mijn protector, waardoor deze ver schoof. Toen kwam die linkse halve opstoot en sloeg hij de protector omhoog". Peralta, ondanks de nog geen vier volle ronden, met kletsnatte ha ren en een glimmend lichaam, ontkende alles. „Een zuivere stoot op de lever. Hij heeft gesi muleerd omdat hij toch niet meer kon winnen. Ik ben een professional, Lubbers niet. Het is afgelopen met hem. Ik wil hem zo snel mogelijk nog eens ontmoeten en dan zal ik dat bewijzen. Ik wil zelfs gratis te gen hem boksen". Overal opwinding, verontwaar diging, verachting, ontkenning, trachten bewijzen te leveren; een complete chaos rondom een duel dat bijna twaalf mi nuten duurde. Peralta's eerste de beste stoot was al te laag geweest. Scheids rechter Ben Bril had het gezien en erop gewezen. De zelfverze kerd en geconcentreerd boksen de Rudi Lubbers schreef drie ronden op zijn naam. Peralta bleef dreigen maar scoorde weinig. Als hij dat deed, bleek er veel kracht achter zijn stoten te zitten, waarbij die merk waardige linkse halve opstoot die van onder schuin naar bo ven werd gestoten. Met een sceptische blik in de ogen, in de gaan tot diskwalificeren van de Argentijn, we- Hoongelach van de tribunes, gebrul en gefluit houding van de overwinnaar, staat Ramon Ave- gens het toedienen van een te lage stoot weerklonk toen Rudi Lubbers per brancard naar namar Peralta in de neutrale hoek. Scheids- waardoor Rudi Lubbers krimpend van pijn te- zijn kleedkamer werd gebracht. Het publiek rechter Bril telt tot tien, waarna hij kon over- 'gen het canvas was gegaan. geloofde het niet en verweet Lubbers dat hij simuleerde. Rotterdam Harry Hof meester, de directeur van „Ahoy" had het tevoren ge zegd: „Als er zelfs voor dit programma niet voldoende publiek komt, is het afgelo pen. „Gisteravond moest hij tot zijn spijt constateren dat nauwelijks tweeduizend toeschouwers zijn uitge breide accommodatie be- volkten. Zijn besluit was dan ook: „Misschien zullen we wel eens bokswedstrij den organiseren maar van een frequentie van eens per maand is geen sprake meer. Dit was de eerste ga la zonder de steun van de sponsor, die om bekende redenen heeft moeten afha ken. Dit is ook het einde van boksen in Ahoy. Het aantal bezoekers biedt geen basis om verder te gaan". Zelfs de „Kaap" had het boksen in Ahoy niet kun nen redden. Vanwege de rellen daar was heel Ka- tendrecht afgesloten. Dat scheelde twee- tot driehon derd toeschouwers. Toch te weinig. (Van onze sportredactie) Rotterdam James Vrij bokste tenslotte tegen Ibe- kwe. De in Duitsland wo nende Nigeriaan kreeg een visum voor twee dagen. Om kwart voor acht gister avond, werd promotor Ruhling opgeschrikt mót de namens de boksbond geda ne mededeling dat Ibekwe, Duits licentiehouder, van zijn bond geen toestem ming had gekregen. Tele foontje naar het bondsbu- reau in Amsterdam, waar dat werd bevestigd. Het te legram werd zelfs voorgele zen: „Ae.slandboxen Er- leubnis Erlaubnis Wat bete kent dat toestemming, als vereist, was verleend. Maar daarvoor dient men wel over enige kennis van de Duitse taal te beschikken. Geen twijfel Peralta beschouwde de periode van aftasten in de vierde ronde blijkbaar als afgesloten. Toen volgden, tegen het eind van die ronde, de twee stoten die Lub bers velden. Hij bleef nog even tegen de touwen staan, viel neer en rolde kronkelend over het canvas. Peralta schudde mi stroostig zijn hoofd. Tevoren had hij nog eens te laag gesto ten, gevolg van zijn stijl van boksen, ineengekrompen om een zo klein mogelijk raakvlak te construeren. En van die hal ve linkse opstoot, die het risico van te laag stoten inhoudt als de tegenstander bij het plaatsen daarvan te dichtbij is. Ben Bril zag voor de derde maal in elk geval de eerste de te lage stoot en reageerde on middellijk door zijn arm te heffen. Toen Rudi Lubbers viel, informeerde Bril direct de juryleden: diskwalificatie. Geen schijn van twijfel bij hem. Wel bij Fritz Wiene „ik had tevoren al het gevoel dat er wat zou gebeuren en dat-er gemar chandeerd zou worden" bij Peralta en bij het publiek. HERMAN VAN BERGEM. JameS Vrij. ROTTERDAM Glunde rend sjorde James Vrij zijn bruine ringjas nog wat vaster om zich heen. Met de zweetdrup pels nog op het voor hoofd, waarlangs hij enige keren een hand doek veegde, maakte hij een paar triomfantelijke passen door de kleedka mer. "Dit was ook een morele overwinneng", riep hij verheugd uit. "Maar het was wel zwaar. Die jongen incas seerde zo gemakkelijk dat je er moedeloos van werd." Met een pijnlijke trek op zijn gezicht streek James Vrij langs de kaak die in het gevecht tegen de Ni- MEXICO CITY Het Neder landse herenvolleybalteam heeft zich tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico City geplaatst voor de finalegroep na zeges op Tu nesië (15-2, 15-5, 15-6) en de Domenicaanse Republiek (15-8, 13-15, 15-6, 15-7). De dames ver loren eervol van Oost-Duits- land dat pas na vijf sets zege vierde: 6-15, 15-9, 15-8, 11-15 en 11-15. Later werd in vier sets verloren van Rusland: 4-15, 2-15, 18-16, 15-9. Deze twee ver wachte nederlagen kostte Ne derland een plaats bij de eerste twaalf. De Nederlandse dames speelden in het nationale Auditorium een spectaculaire wedstrijd tegen Oost-Duitsland. Met gedurfd aanvalsspel werd de tweede en derde set gewonnen. Maar de conditie van de Oostduitse meisjes gaf ujteinflelijk de doorslag. „Het is jammer", al dus Ger Spijkers, de Neder landse trainer, „dat er geen overwinning voor ons in zat Maar ik geloof dat wij nog nooit zo goed gespeeld hebben als vanavond tegen Oost-Duits- land". De damesploeg spelend in de basisopstelling Lidy Schut, Truus en Mientje Gielen, Celine Spauwen, Marga Willemsen en Annemieke van der Horst boog uiteindelijk pas in de slot fase. In de vijfde set stonden de meisjes van Ger Spijkers al snel met 8-2 achter, maar wis ten goed terug te komen en brachten de stand zelfs op 11- 11. „De conditie van de Oost- Ger Spijkers. duitse ploeg", aldus Ger Spij kers, „is werkelijk ongelooflijk. Om daaraan tegemoet te ko men, heb ik vaak van speelsters gewisseld. Dat ging echter niet zo gemakkelijk, omdat wij no gal wat blessures hebben". De handicaps verkleinden de kans op een onverwacht resul taat tegen de Russinnen. Toch was de vechtlust nog goed en dat is al een prestatie op zich voor een set, de derde die met 18-16 in de wacht werd gesleept. geriaan Ibekwe, meer dan capabel vervanger van de zieke Fransman Cotinaut, eenmaal ern stig werd geteisterd. "Ik dacht eerst dat het ge broken was", zei de Am sterdammer met een grijns. "Zo hard kwam die stoot aan. Maar de ringarts vertelde me dat er niets aan de hand was." Mocht er met de kaak van Vrij niets aan de hand zijn. de zege van de meest talentvolle Neder landse bokser op de elastische Ibekwe, die zonder een spier te vertrekken elke stoot nam, be tekent voorlopig alles voor de carrière van de Amsterdam mer. Ondubbelzinnig legde Ja mes Vrij gisteravond getuigenis af van zijn grote kwaliteiten tegen de eerste tegenstander van groot formaat die hij als prof ontmoette. De boksbond had Vrij verboden om tegen de Westduitse karrfpioen Voss uit te komen, omdat Vrij niet erva ren genoeg werd geacht. Maar Ibekwe die dan uiteindelijk te genover de Nederlander stond, mag van zeker niet veel minder kaliber worden genoemd. "Ik hoorde voor de partij dat hij tweemaal tegen ,Jose Duran (de huidige Europese kampioen; red.) heeft gestaan", vertelde James Vrij. "En dat ie een keer op punten had verloren. Ik wist dus zo 'n beetje wat me te wachten stond." James Vrij heeft bewezen dat hij niet geïmponeerd was door de startlijst van Ibekwe. In de eer ste twee ronden bouwde hij een overwicht op door veelvuldig met de linkse te scoren en enke le malen met rechtse hoeken door te komen. Maar ook toen al demonstreerde de Nigeriaan dat hij tot veel in staat is. Dat bracht hij ook nadrukkelijk aan het licht in de derde en vierde ronde. Hij opende een fel offensief, waardoor Vrij ge dwongen was op te passen. Maar zijn superieure techniek stelde hem in staat het aanvals- geweld van zijn tegenstander te pareren. "Ik had het in die derde en vierde ronde wel moeilijk", vertelde Vrij later. "Die jongen stootte hard en ge varieerd." Maar in de vijfde ronde kwam pas de stoot die Vrij echt in moeilijkheden bracht. Ibekwe profiteerde kun dig van een gaatje in de dek king van zijn tegenstander om een rcchtsse opstoot te plaatsen die Vrij last bezorgde. "Maar ik heb ook leren camoufleren", grijnsde de Amsterdammer na afloop. James Vrij, af en toe toch iets te nonchalant acterend en in de clinch toch te veel nemend, doorstond ook het furieuze aan- valsgeweld van Ibekwe in de slotronde, waarvoor hij met een puntensurering van 2-1 - mis schien net iets te veel - werd beloond. De twijfel daarover werd echter ruimschoots weg genomen door de glanzende de monstratie van James Vrij voor wie de weg naar een hogere serie nu onbelemmerd zou moe ten zijn. "Die vent bokst in de eerste serie. Dus dat wil toch wel wat zeggen", meende Vrij. Hij heeft gelijk. Voor Jap Lubbers en Sjeng Ver stappen viel gisteravond het doek doordat zij beiden voortij dig verloren. Verstappen was totaal niet opgewassen in zijn eerste gevecht "van de waar heid" tegen Leo Kakolewicz, Westduits titelkandidaat. Ver stappen ging niet minder dan vier keer neer in drie ronden, waarna Ben Bril hem naar zijn hoek stuurde. Jan Lubbers beëindigde zijn carrière, die toch hoogtepunten heeft ge kénd in duels met Urtain, roem loos tegen de Westduitse belofte Bernd August, die weliswaar in de eerste ronde op een counter- stoot neerging, maar daarna dfe zaken rechtzette en Lubbers liet uittellen. Jo van de Broek be haalde een puntenzege op Lud- wig Kammerhofer tegen wie hij vorig jaar als prof debuteerde. Ondanks acht tellen, rust in de tweede ronde, waarmee zijn in- casseringskwetsbaarheid werd aangetoond, was hij technisch superieur. FRANK WERKMAN CADIZ De Nederlandse golf- professional Jan Dorrestein is gekozen in de ploeg van het Europese vasteland, die op 1. 2 en 3 november in Sotogrande bij Cadiz (Spanje) uitkomt te gen Groot Brittannië en Ier land. Van onze sportredactie ZEIST De vriendschappelijke interland Nederland-Zwitser land, vorige week in Rotter dam gespeeld, heeft de KNVB een strop opgeleverd van onge veer 100.000 gulden. Oorzaak van deze financiële te genvaller was de minimale be langstelling. Slechts 10.000 toe schouwers bezochten het (slech te) duel. ARNHEM Voetballer Joop' Vervoort leidt op 13 november in Bern de vriendschappelijke landenontmoeting Zwitserland- Portugal. Het is de eerste offi ciële a-interland van Vervoort, die zal worden geassisteerd door de grensrechters Jan Kei zer en Frans Vermey. Van Hanegem eist: KNVB moet druk uitoefenen op De Graafschap (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feyenoord is woedend op De Graafschap dat tot op heden het verzoek van de Rotterdammers om in ver band met het Europa Cup-tref fen dinsdag tegen Barcelona niet zondag maar zaterdagmid dag in Doetinchem te spelen naast zich heeft neergelegd. Dc internationals Wim van Hane gem, Dick Schneider, Theo de Jong, Wim Jansen en Peter Ressel willen nu de KNVB in de arm nemen om De Graaf schap alsnog te bewegen de Rotterdammers ter wille te sijn. Woordvoerder Wim van Hanege- m: "Wij staan altijd klaar voor de KNVB. nu verwachten wij dat de bond iets voor ons doet. In het verleden is men Ajax ook wel eens van dienst ge weest. Nu zijn wij aan de beurt. Als de KNVB onze oproep om bemiddeling niet serieus neemt, zullen we ons in het vervolg ook minder soepel opstellen, wanneer er een beroep op ons wordt gedaan voor het Neder lands elftal". MOSKOU De twaalfde partij van de tweekamp tussen de Russen Viktor KortsnoJ en Anatoly Karpov (finale van het kandiatentoernooi), is eisteen na 24 zetten in remise geëind igd. Karpov speelde met wit Van dc twaalf tot dusverre gespeelde partijen zijn er tien in remise geëindigd. De overige twee zijn door Karpov gewonnen. Het verloop was ala volgt: wit: Karpov, rwart: Kortsnoj, 1 c2—e4 e7-efl, 2. d2d4 d7—d5. 3. Pbl—d2 c7-c3, 4. e4xd3 eflxdS. 5. Pgl-O PbO-c8. 0. Lfl—b3 tf8dO, 7. 0-0 c3xd4, 8. Pd2b3 PgB—e7. Pb3xd4 0-0. 10. c2c3 Lc8g4, 11. Ddla4 Lg4-h3. 12 Lcl-c3 Dd8c7, 13. h2 h3 Pc6u5, 14. Lb5—d3 PnS—c4. 13. Pd4-bS Dc7—d7. 18. Ld3xc4 d3xc4, 17. Tfl-dl Pe7-fS. 18 Da4xc4 Lh3xf3, 19 s2xf3 Pc4xe3. 20. f2xe3 Dd7xh3. 21. PbSxdS Dh3—g3 schaak. 22. Kgl-M Dg3xf3 schaak. 23. Kfl-el Df3g3 schaak. unmiimniminiiiuiimiiinmiinnnimiiinnnnni FC Den Haag toch niet naar Athene Van onze sportredactie DEN HAAG Olympiakos PL reaus, de Griekse kampioen, heeft FC Den Haag op het al lerlaatste moment laten weten dat de wedstrijd van morgen in Athene niet kan doorgaan. Reden van deze afzegging bleef onbekend. Het bestuur van de Griekse club heeft weer een tegenvoorstel (een datum in no vember) gedaan. FC Den Haag beraadt zich over het feit of het op dit verzoek moet ingaan. De bereidheid lijkt niet erg groot meer.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11