Wegrestaurants haken in op 1 - liovembe 1-wet Wilson niet bang voor kleine meerderheid QeidocQowuxnt Regering niet op macht uit Papierfabrieken willen groot bos in Markerwaard ►Vrijheid onderwijs wordt niet aangetast Daling aantal zedenmisdrijven Studentes: wij wisten niets van instructies voor El Fatah de haagse comedie begeerte onder de olmen Navo is onmisbaar voor ontspanning tussen Oost-West Gijzeling voorkomen Proces tegen kalimijnen kan doorbraak worden in milieu-rechtspraak VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een groot boi in de (nog in te polderen) Markerwaard zou van veel belang zijn voor het veilig stellen van de papier- en houtpro- duktie in Nederland. De Vereeniging van Neder- landsche Papierfabrikanten en de stichting Indus- trie-Hout hebben in een brief aan provinciale I staten van Noord-Holland gewezen op het belagng van zo'n bos. j Behalve voor een verhoogde hout- en papierpro- guktie zou zo'n bos ook de recreatiemogelijkheden In ons land kunnen vergroten en natuurweten- schappelijke belangen kunnen dienen, aldus de bout- en papierfabrikanten. _j a JDen Vijl: (Van onze pari. red.) ,^)EN HAAG De vrees van (v verschillende Tweede-Kamer- frakties dat het kabinet de vrijheid van onderwijs in ge vaar brengt is volgens premier Den Uyl ongegrond. Hij zei gis teren, met name tegen VVD en confessionelen, dat het kabi netsbeleid er juist op gericht is de eigen verantwoordelijkheid van de burgers en de veelkleu righeid van de samenleving te waarborgen. Den Uyl merkte verder op, dat het hem verbaast dat er een tegenstelling wordt gecreëerd tussen de overheid eh het parti culier initiatief. Volgens hem zijn dat allerminst vijanden van elkaar. Hij meende een ontwik keling te signaleren, waarbij burgers en overheid in samen spraak naar nieu' zoeken. Oefening Gistermiddag hield de brandweer van Valkenswaard op het Eurostrand de grootste oefening uit haar geschiede nis waarbij honder den brandweerlie den, en vijftien wa gens waren betrok ken. Een neerge storte straaljager en een kettingbotsing met tien personen auto's. een wagen met chemicaliën en drie tankwagens vormden de onder delen van de oefe ning. Van onze parlementaire red. DEN HAAG Het aantal zedenmisdrijven in Nederland is sinds 1972 gedaald van 8373 tot 7772. Premier Den Uyl noemde deze cijfers gisteren bij het debat over het regeringsbeleid 1975. Tegenover deze daling staat een stijging van het totaal aantal misdrijven dat ter kennis van de politie is gekomen. Sinds 1972 is dat gestegen van 300.089 tot 338.242. Van de toename met 38.153 gevallen komt 9 procent voor rekening van ruw- heidsmisdrijven, 1,9 procent ten laste van misdrij ven tegen het leven en 89,1 procent zijn vermo- gensmisdrijven. De heer Den Uyl zei met voldoe ning vast te stellen dat het beleid van de regering, dat gericht is op versterking en betere uitrusting van het politie-apparaat. allerwege instemming vond in de Kamer. MAARSBERGEN (ANP) - De 41 in Neder- land bestaande wegrestaurants en motels willen gaan inhaken op de zogenaamde 1 november-wet, die veel strengere en sprin- gentere richtlijnen stelt ten aanzien van de combinatie van alcoholgebruik en deelne men aan het verkeer. Dit gebeurt in samen werking met .Veilig Verkeer Nederland', die al geruime tijd met het oog op de nieuwe wet de campagne „Weet je wetje, laat je rijden" voert De gezamenlijke wegrestaurants en motels hebben in een oplage van een half miljoen een place-mat laten drukken, waardoor een ieder die deze etablissementen bezoekt, on der zijn bordje nog eens op zijn verantwoor delijkheid wordt gewezen. Op i bijeenkomst gisteren in het motel Maarsbergen is gezegd dat de bedrijven de verantwoordelijkheid voor alcoholgebruik door weggebruikers aan die weggebruikers laten, maar dat men wel meent ieder op de consequenties van te ruim alcoholgebruik te moeten wijzen. Overigens wordt in de zelf bedieningsrestaurants van deze bedrijven niet zo erg veel alcoholhoudende drank ver kocht. Ruim 40 procent van de omzet is koffie, rond 14 procent zijn zowel alcohol vrije als alcohol-houdende drankjes. Veel meer problemen leveren de vergaderin gen, diners, recepties en partijen op, die ook in deze bedrijven worden gehouden. De postiljonmotels, acht in totaal, gaan feest gangers op zaterdagavond logies met ontbijt aanbieden voor de halve prijs. Albert Heyn biedt op proef (tot eind december) gratis taxiritten naar huis aan tot van tien kilometer, motel Maarsbergen haalt en brengt gasten voor één gulden per per soon van en naar het NS-station in Maarn. Ook andere restaurants broeden op het aan bieden van taxifaciliteiten. In hun assortiment drankjes gaan de restau rants en motels experimenteren met allerlei soorten cocktails waarin geen of zeer weinig alcohol zit. Veilig Verkeer Nederland zal de nu lopende actie ook volgend jaar nog voortzetten. De eerste oplaag van een half miljoen folders is inmiddels gevolgd door een volgende op laag van nog eens 750.000. Er zijn honderden aanvragen van horecabedrijven gekomen om schriftelijke en mondelinge informatie. Tenslotte zijn een kwart miljoen schenkkur- ken met het motto „Weet je wetje", via slijters aan de man gebracht. I JERUZALEM, (AFP) De twee Nederlandse meisjes, tegen wie gisteren in Israël een proces is I begonnen op beschuldiging van I het binnensmokkelen in Israël van instructies voor de Pales tijnse verzetsbeweging El Fa tah, hebben verklaard niet te weten wat er in de brief stond die zij tijdens hun arrestatie bij zich hadden. De 26-jarige Paula Witkam en de 27-jarige Margot Heijnsbroek zouden in hun agenda tussen de regels van een Nederlands liedje, ook in structies hebben geschreven voor terroristische operaties, in onzichtbare inkt. De Nederlandse meisjes Margareta Maria Heinsbroek (L.) en Paula Witkam werden gisteren op het gerechtshof van Ramallah beschuldigd van hulp aan het Palestijnse verzet. De meisjes kunnen, als zij schul- Zij werden aangehouden toen zij dig worden bevonden deplichtigheid aan de activiteit van een illegale organisatie en van bezit van materiaal van deze organisatie, worden ver oordeeld tot maximaal vijf jaar gevangenisstraf. de Allenbybrug uit Jordani Israël binnenkwamen. Voor die tijd waren ze in Syrië en Liba non in contact geweest met Pa lestijnse bewegingen. De aan klager wilde acht getuigen op roepen. Van onze correspondent LONDEN 8 Bij de moeilijke economische toestanden, waaronder Groot-Brittannië gebukt gaat, is de verkiezingsuitslag van van daag geen prettige. Welke regering dan ook zal drastische maatre gelen moeten nemen, die binnen korte tijd weer kunnen leiden tot nieuwe verkiezingen. Volgens sommige waarnemers koesterden veel Britse indus triëlen evenwel de hoop dat de verkiezingen gisteren zo zouden aflopen. Zij geloven dat de con servatieven en wellicht ook de Als de conservatieven evenwel die noodzakelijk zijn om Groot- Brittannië te redden uit het eco nomische moeras waarin het dreigt te verzinken. vakbonden Wilsons regering zullen steunen, wanneer ze de moeilijke maatregelen neemt aan het bewind gebracht wa ren, zouden hun drastische maatregelen steeds geboycot worden door de machtige vak bonden, die nu beweren dat de uitslag van de verkiezingen een scherpe veroordeling is van het Britse EEG-lidmaatschap. Wilson heeft al zijn plannen om vakbondsleiders en industriëlen bijeen te roepen zodra zijn vier de ambtstermijn ingaat. (Wilson boekt een eeuwrecord als hij een volledige termijn volmaakt alleen Gladstone en Lord Salisbury hebben in de 19de eeuw een langere ambtsperiode gehad). Minister Wedgewood Benn van industrie heeft direct na zijn persoonlijke overwin ning in zijn district verklaard dat in het nieuwe parlement een programma van radicaal 1 socialistische veranderingen zal worden uitgevoerd. Hij heeft het plan voor verdere nationali satie van sleutelbedrijven opge steld. Wilson is daarbij niet bang voor een kleine meerder heid. "Niemand in de Britse geschiedenis heeft meer erva. ring met een kleine meerder heid dan ik". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister-president Den Uyl heeft KVP-fractievoorzit- ter mr. F. Andriesscn gisteren de verzekering gegeven, dat deze regering het particulier initiatief zeker „niet in de wielen" zal rijden. „Dank zij een grotere gelijkheid kan aan meer initiatieven van de burger gestalte worden gegeven. Wel moet gedacht worden aan vernieuwing van verouderde be stuursst rukt uren. De regering wil zich echter niet met de interne gang van zaken van allerlei instellingen bemoeien", aldus de premier gisteren in zijn antwoord tijdens de algemene politieke en financiële beschouwingen. AR-fractievoorzitter mr. W. Aantjes kreeg van de premier te horen, dat zijn kabinet de veelzijdigheid van het onderwijs volledig zal waarborgen. Op het gebied van het onderwijs wil de regering echter w^l mogelijkheden scheppen. Hij wees beslist de beschuldiging van de WD van de hand als zou het kabinet de macht naar zich toe willen trekken. „Dit kabinet van ministers met verschillende politieke visies kan zijn verlangen niet doordrukken en is geheel afhankelijk van het vermogen en de bereidheid het met elkaar eens te worden", aldus de premier. ADVERTENTIE tel. 65 29 30 Ko van Dijk en Anne-Wil Blankers in toneelbelevenis.' (Parool) Een indrukwekkend stuk (Trouw) koninklijke schouwburg Aktie tegen hoofdluis AMSTERDAM (ANP) De GGD in Amsterdam gaat de bestrijding van de hoofdluis in de hoofdstad aanpakken. In de gehele stad wordt huis-aan-huis in een op lage van 350.000 exem plaren een folder be zorgd, waarin wordt aangegeven hoe deze plaag bestreden kan worden. De hoofdluis is weer in opmars. Dat blijkt onder meer uit de cijfers van behandelde schoolkinde ren in de afgelopen ja- Oorzaken voor het toe nemen van de hoofdluis, die overigens ook in het buitenland aanleiding tot akties geeft, zijn vol gens de GG en GD on der meer het dragen van lang haar en een gerin gere hygiëne. Binnenkort is ook een landelijke aktie te ver wachten, want de hoofd luis is geen typisch Am sterdams probleem. 'Ze komen overal voor in concentraties van men sen', aldus de GG en GD DEN UYL Den Haag Voor de ontspan ning tussen de westelijke lan den en het oostblik is de NA VO een onmisbaar instrument Dit zei minister-president Den Uyl gistermiddag in de Tweede Kamer tijdens de algemene po litieke en financiële beschou wingen. Dit wil niet zeggen, zo voegde Den Uyl hier aan toe, dat wij de NAVO kritiekloos moeten aanvaarden. Nederland blijft een kritisch lid van de organisaties en bondgenoot schappen, waar wij in zitten. Op een vraag van de communisti sche fractieleider Bakker deel de Den Uyl mee, dat de Neder landse regering geen enkele aanleiding heeft om te veron derstellen dat de CIA (de Ame rikaanse geheime dienst) in ons land actief is. Over de motie van DS'70 om de ontwikkelingshulp die wij aan Egypte willen gaan geven niet te laten doorgaan, zei Den Uyl dat juist Egypte een van de landen in het Midden-Oosten is, die het bestaan van Israël er kent en bereid is om een inter nationale vredesregeling in het Midden-Oosten te aanvaarden. Meer in het algemeen verweerde Den Uyl zich tegen kritiek, die vanuit de Kamer, met name van progressieve kant was geuit op het Nederlandse bui tenlandse beleid. Den Uyl zei dat Nederland niet zelden in de voorhoede zit wat betreft de buitenlandse politiek. Ook al is dat dan niet altijd zichtbaar. Hij bestreed de opvatting dat zijn regering een conservatief buitenlands beleid zou voeren. Uit een onlangs door de PvdA zelf gehouden enquête is geble ken, dat een meerderheid van de leden wil dat Nederland in de Navo blijft. GOUDA (ANP) Twee Surina- mers zijn van plan geweest ie mand te gijzelen om de vrijla ting af te dwingen van twee van hun landgenoten die we gens ernstige delicten een lang durige straf moeten ondergaan. Dit plan is verijdeld, doordat twee Goudse politiemannen hen aanhielden tijdens een rou tinecontrole toen zij met hun auto in Gouda reden. Dit alles speelde zich in de nacht v december vorig jaar af. Eerst thans heeft commissaris Valken, chef van het Goudse politiekorps toegegeven, dat ii de klemgereden auto waaruit de twee inzittenden wisten te ontvluchten een brief is gevon den, gericht aan minister Van Agt van Justitie waaruit bleek dat de voortvluchtigen van plan waren iemand te gijzelen. Tijdens het onderzoek is de poli tie aan de weet gekomen, dat de inzittenden van de auto bei den S. heten, familie van elkaar zijn en bekenden zijn van de Schiedamse politie. Het zijn cri minele figuren, die meer dan één verblijfplaats hebben, zegt commissaris Valken. Hun men worden ook genoemd verband met overvallen en s tcneurschap. Christelijke politici in gewetensnood? De nadrukkelijke anti-abortus- uitspraak van de Nederlandse bis schoppen die dezer dagen wprdt verwacht, zal haar echo ongetwij feld laten horen in het parlement, waar de abortuswetgeving nog altijd een heet hangijzer is. Er liggen al lang wetsontwerpen gereed die abortus niet langer strafbaar willen stellen. Bij de formatie van het kabinet-Den - Den Uyl is destijds echter overeengekomen, dat men deze ontwerpen zal sluimeren in afwachting van een minder vergaand initiatief-wetsontwerp van KVP en ARP De premier heeft dit gisteren herhaald. Aan de opstelling daarvan wordt al geruime tijd gewerkt De inhoud zou moeten worden, dat abortus verboden blijft tenzij een team van deskundigen (artsen, psychiaters, werkers) een door een zwangere vrouw gewen ste abortus aan te bevelen vindt. Als het parlement dit ontwerp zou steunen zouden de verdergaande ontwerpen worden ingetrok ken. Nog onlangs hebben linkse partijen zich enigszins ongeduldig ge toond over het uitblijven van het initiatief, waaraan overigens binnenskamers al wel wordt gewerkt. Zouden de regeringspartners van KVP en AR na de bisschoppelijke uitspraak van indiening afzien, dan komen die andere ontwerpen opnieuw ter tafel en te verwachten valt, dat ze een meerderheid zullen verwerven. KVP- minister van Agt komt dan als katholieke bewindsman van Justitie voor de moeilijke beslissing of hij de nieuwe abortus-wetgeving mag sanctioneren tegen de opvattingen van de bisschoppen in. Overigens wordt er in politieke kringen op gewezen, dat de te verwachten uitspraak van het Episcopaat op zichzelf niet nieuw is. Anderzijds kan een hernieuwde stellingname wel invloed heb ben op hen. die aan het nieuwe wetsontwerp werken. Het wordt dan ook niet uitgesloten geacht, dat de bisschoppen hun rondzend brief, die volgens ingewijden al geruime tijd in concept gereed is, hebben gelanceerd op een moment, waarop in de politiek beslissingen in aantocht zijn. Er wordt overigens aan herinnerd, dat minster van Agt heeft erkend, dat abortus in strijd is met de leer van de kerk. Hij vindt echter ook, dat men als politicus niet altijd kan bereiken wat men zelf juist vindt. Men doet er volgens hem dan beter aan het beste ervan te maken. Politiek Den Haag vraagt zich thans met spanning af of in de brief van de bisschoppen ook een aanduiding zal worden gegeven hoe een politicus in deze situatie dient te handelen. DE BILT Tussen een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilahden en een aktieve depressie boven de Oostzee wordt een noordelij ke stroming in stand gehouden, waarmee koele en onstabiele lucht wordt aangevoerd. Hier door blijft het weer in ons land en vooral aan de kust een onbe stendig karakter houden. De af gelopen nacht viel daarbij de wind weg zodat er op uitgebrei de schaal mist is gevormd. Het komende etmaal breidt het ho- gedrukgebied zich geleidelijk uit over Engeland naar onze omgeving. Er zal dan ook wei nig wind zijn met vannacht op nieuw mist. De kans op een enkele bui aan de kust blijft bestaan. Op de meeste plaatsen droog met opklaringen. Weinig verandering in tempera tuur. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp. omstreeks 5 graden. Max. temp. omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. Produktiehepcrking Nijverdal - Ten Cate ALMELO Door het achterblijven van de vraag in de markt ziet Koninklijke Textielfabrieken Nijverdal-ten Cate NV zich genood zaakt tijdelijk de produktie te beperken, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. De beperking betreft de bedrijven in Nijverdal, Gclderman in Olden/.aal en het bedrijf „Indie" in Almelo. De beperking is een tijdelijke maatregel, die voorlopig voor een periode van zes weken wordt aangevraagd. En de boer En de boer ploegde voort in Oostolijk Flevoland, waar de Nederlandse kam pioenschappen zijn gehouden. Deelne mer nr. 13, do heer H. J. Vonk uit Dron- ten die praktisch een thuiswedstrijd speelde, bekijkt hier het resultaat van zijn ploegwork. Produktie woningbouw blijft ver onder raming D (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft in de Tweede Kamer aan gekondigd, dat de geplande bouwproduktic dit jaar niet zal worden gehaald. Verwacht wordt, dat er in plaats van 125.000 maar 110.000 woningen gebouwd zullen worden. Door maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid hoopt de regering de bouwactiviteit vol gend Jaar weer te verbeteren. De premier zegde de Kamer toe, dat een studie zal worden ver richt naar de mogelijke overca paciteit van arbeidskrachten in de bouwnijverheid. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rechtspraak die de stichting „Relnwatcr" en drie Zuidhollandse tuinders hebben aangespannen tegen de Fran se kalimijnen moet een proefproces worden. De stichting „Rein- water" hoopt, dat als het proces gunstig verloopt voor stichting en tuinders, de weg vrij is voor vele gerechtelijke procedures tegen milieuvervuilers. Voorzitter Bolomey van de stichting: „Alle smeerpoetsen in binnen- en buitenland zijn hierbij gewaar schuwd. Wij zullen het hierbij niet laten". De kalimijnen in de Elzas zijn verantwoordelijk procent van het zout dat de Rijn vervuilt. Dagelijks wordt 11.000 ton chloride in de rivier gestort. Dit Rijnwater is ui teindelijk ook het gietwater voor met name de Westlandse tuinders. De drie tuinders die in deze zaak als gedupeerden optreden schatten de schade die zij lijden door het zout in het water op zeker 10.000 tot 20.000 gulden per bedrijf por jaar. De drie tuinders, alle bloemkwekers, zijn de heren J. Strik uit Wateringen, J. Valstar uit Honselersdijk en G. Bier uit Nieuwerkerk a/d IJssel. De heer Strik: Als het niet veran dert moet ik kassen afbreken om een regenwaterbassin aan te leggen". De heer Bolomey zegt: „Er wordt al 25 jaar internationaal over de Rijn gepraat, maar toch wordt die nog steeds vuiler. Als de overheid niet tot ingrijpende maatregelen komt, zullen wij als burgers voor ons zelf moe ten zorgen. Wij stellen, dat ver vuiling en vooral vergiftiging van het water een misdrijf te gen de mensheid is, dat met gevangenisstraf en zeer hoge boetes moet worden bestre den". Het is nog de vraag of de rechts zaak tegen de kalimijnen een haalbare kaart is. De tuinbou worganisaties zetten een vraag teken achter de actie en ook internationale juristen twijfelen aan het succes van de rechts zaak, die op 6 november begint.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9