Oranjeteam bewees dat de steun van Cruyff en Neeskens onontbeerlijk is CRUYFF STER VAN PARIJS POLEN WAS ZWAK ONDANKS ZEGE Sparen voor Argentinië R| PONDERDAG 10 OKTOBER 1974LEIDSE COUR AN""" PAGINA 15 Heiloo - Ook Bart de Lange, in het dagelijks leven importeur van groenten en fruit, maar daarnaast vooraitter van de Alkmaarce vierdeklasser A.F.C. 34. denkt volop aan de WK voetbul Argentinië '78. Met een groep enthousiaste vrienden heeft hij onlangs „Club Argentinië *78" opgericht. De leden van die club betalen een bepaald bedrag per week. In 1978 bezit men dan zo'n 2500 gulden, genoeg om de overtocht naar Zuid-Amerika te kunnen bewerkstelligen. - Bart de Lange: „Dat hopen we tenminste, maar niemand weet natuurlijk op dit moment hoeveel de gulden over vier - jaar waard is." Het is niet zomaar oen initiatief. Club Argenti nië '78 is een echte vereniging, met een bestuur, reglementen en zelfs statuten. De Lange: „Wij hebben het serieus willen aanpakken. We kunnen over vier jaar niet zeggen van: sorry, het gaat niet door Het initiatief is ontstaan na het WK in Duitsland. „Ik was met een groep vrienden naar Nedcrland-Brazilië in Dortmund en naar de finale geweest. Allemaal vonden we het een geweldige happening en we vonden het jammer dat Argentinië zover weg lag. Toen ontstond het idee om een soort spaarfonds te vormen, met een beperkt bedrag per week". Kan iedereen lid worden van die club? De Lange: „Ach, in principe wel. Maar het is niet onze bedoeling er een enorme toestand van te maken. Het moet gewoon een gezellige vriendenclub zijn. We hebben geen maximum vastgesteld, maar het moeten er in elk govul geen honderden worden." Bij de 20 man, die nu reeds lid zijn, bevindt zich ook Ajacied Wim Suurbicr, die er kennelijk vanuit gaat, dat hij niet bij de 22 van Knöbel (of wie er dan ook bondscoach moge zijn in '78) zal zitten. Rotterdam Voetbalcoaches kunnen tot een wonderlijk slag mensen beho ren. Terwijl het boegeroep en gefluit van de tienduizend in het stadion Feye- noord, die de longen extra hadden ge vuld om een redelijk volume te kunnen produceren, nog in zijn oren hing, zei George Knobel monter en onverstoor baar: „Naar mijn mening is dit hot Het grote vernuft, de leider de ploeg en de sterke rugge- graat, resp. Cruyff en Nees kens, kunnen van die middel matigheid een geheel smeden dat ver uitrijst boven hetgeen normaal kan worden verwacht. Ontbreken zij, dan wordt Oran je een team dat wel wil, dat zijn best doet maar met willekeurig welke tegenstander altijd moei te zal hebben. Zoals met de Zwitsers, die steunden op enke le individuelen, en zeker niet met 10 zouden hebben verlo ren als in de tweede helft een afmaker in de ploeg had gelo pen. Maar die was er niet. De riante kansen, die werden ge schapen nadat voorstopper Wim Jansen was uitgevallen en Dick Schneider met Arie Haan een wankel centrum was gaan vormen, werden op kinderlijke wijze om zeep geholpen. Daar enboven stak Jan Jongbloed weer in een vorm en had hij boven dien het geluk, zoals alle goede doelmannen, aan zijn zij de die de Zwitsers belette ten minste de gelijkmaker te sco- sterkste elftal, uitgezonderd de spelers die er niet bij konden zijn. „En daar ging het nu juist om. Om Johan Cruyff en Johan Neeskens. Zonder hen, zo bleek gisteravond in het vriendschappe lijke partijtje tegen Zwitserland, ver valt het Nederlands elftal tot een mid delmatige ploeg. Examen voor drie spelers zonder goed gevolg Men kan zich langzamerhand ook gaan afvragen wat het nut is van dergelijke wedstrijden, in dien daarvoor exhorbitante prijzen tot twintig gulden toe worden gevraagd. Bij een vaste prijs van, pak weg, drie rijksdaalders en de beste plaat sen voor wie het eerst komt, zou het stadion veel beter ge vuld zijn geweest. George Kno bel wees er ook op, als excuusje voor het schamele optreden. „Als je om zeven uur arriveert met een spelersbus en je ziet geen mens naar het stadion gaan, is dat al een afknapper". Natuurlijk, een sfeervol stadion kan meewerken aan het opvoe ren van de prestatie maar het mag niet overheersend zijn. Duidelijk beeld In elk geval heeft Knobel, zoals hij zei, „een duidelijk beeld ge kregen". Dat slaat dan op de drie spelers, die moesten bewij zen tot de spelers te behoren waarop Knobel een beroep kan doen: Ruud Geels, Peter Ressel en René Notten. Zij zijn geen van drieen cum laude geslaagd. Van Peter Ressel mag zelfs ge zegd worden dat hij is gezakt. Een redelijke clubspeler maar geen vedette die kan mee draaien in een nationaal team als dat wordt gedirigeerd door Cruyff. Momenteel is er slechts een rechtervleugelman die in aanmerking komt voor- die plaats: René van de Kerkhof. Maar hij is PSVer. René Notten toonde zich vaardig in het passeren, gaf ook meer malen een goede pass maar faalde jammerlijk toen hij van de teruggekeerde Suurbier ook nog niet op zijn oude peil en veelvuldig slecht plaatsen een reële kans kreeg om in het begin al de score te openen. Notten raakte na de rust ge blesseerd en werd vervangen door Van Ierssel die in de laat ste twintig minuten dat hij mocht optreden niet op toeren kon komen. Peter Ressel miste eveneens een enorme kans omdat hij met zijn linkerbeen geen schot van bete kenis van afvuren. Hij werd zijn defensie dat tegen de moei zaam aanvallende Oranjeman nen kon doen, werd gepasseerd door Ruud Geels die een open doel trof nadat Burgener de bal na een schot van Rensenbrink had weggetikt, precies voor Geels' voeten. Toen de Zwitsers na de rust meer eruit kwamen Knobel: „Ik heb pas Joego Slavië - Italië gezien, nou, de Italianen kun nen wat verdedigen betreft nog wat leren van de Zwitsers. Dat was toch, vooral in de eerste helft, geen voetbal meer" en Jansen hevig werd gemist, vie len de gaten waarvan Botteron noch Jeandupeux (niets in te brengen tegen Jansen, later wel tegen Schneider) noch de volij verige Pfister kon profiteren. De Zwitsers bezaten niet het vermogen om te scoren. En als ze tot een schot kwamen, o.a. Hasler een keihard, stond Jong bloed knap te werken. Hij ver wekte als altijd ook weer hilari teit met zijn uitlopen. Aardig voor de mensen maar dat kon de zwakke vertoning van Oran je niet redden. Behalve Jansen en Jongbloed bleef eenieder onder de maat, ook Jan Peters die een half uur na de rust Van Hanegem (lichte blessure) verving. Hij begon met een blunder waardoor ineens twee Zwitsers vrij kwa men tegen een Oranjeman en kegelde even later „blindelings" Ressel omver. Peters had inder daad weinig tijd om te overtui gen. Hij deed het dan ook niet. Hoezeer Oranje steunt op Cruyff en Neeskens is gister avond zonneklaar gebleken. He laas, want ook zij kunnen ge blesseerd raken en dan ziet het er toch somber uit. Scoreverloop: 40. Geels 10. Scheidsrechter: Somlai (Honga rije). Toeschouwers: 10.000. NEDERLAND: Jongbloed: Suurbier, Haan. Jan sen (47. Schneider), Krol; De Jong, Notten (65. V3n Ierssel), Van Hanegem (73. Peters); Res sel, Geels, Rensenbrink. ZWITSERLAND: Burgener; Ducret, Guyot (46. Stierli), Bizzini, Hasler; Pfister, Schild. Kuhn; Jeandupeux, De- marmels, Botteron. later zo weinig in het spel be trokken dat het opzet leek. Derde „examinandus" Ruud Geels is sterk in de lucht maar kreeg tegen bewaker Bizzini in de eerste helft toch geen kans. En zonder zijn „gevaarlijke hoofd" resteert er van Geels ook niet zo bitter veel. Hoe goed hij kan koppen, bewees hij met een schitterende zweef- druk waaruit de bal weliswaar naast ging en hij ook nog (net) buitenspel stond, maar toen had Bizzini zich al meer naar voren gewaagd. Voor Geels en voor Notten geldt evenwel dat het voor hen een vrij hopeloze taak was omdat zij toch zeker zijn van de reservebank als Cruyff en Neeskens beschik baar zijn. Niettemin is gebleken dat de reserves voor de „Spaan se vedetten" op grote afstand volgen en dat is een pijnlijke constatering. Evenzo het feit dat het duo Haan- Jansen niet de oplossing is voor het centrum van de defensie. Jansen, voor het eerst als voor- stopper met Haan spelend, was ronduit voortreffelijk. Haan slordig en weinig „vast". Toen Dick Schneider de geblesseerde Jansen pal na de rust moest vervangen, klopte er niets ISRAEL? Schneider is juist begonnen om bij Feyenoord de plaats van laatste man in te nemen en moest gisteren als voorstopper aantreden. Het werd een mis lukking. Wim Jansen: „Voor mij is het eenvoudiger. Als mid denvelder moet je dikwijls de plaats van de rechterverdediger of van de voorstopper overne men. Bovendien speel ik eigen lijk overal gemakkelijk. Voor Schneider is dat heel wat an ders. Hij stond inderdaad als een kat in een vreemd pak huis". Men moet niet verbaasd staan als tegen Italië Israel wordt ingezet, die in voortreffe lijke vorm verkeert. En als Hulshoff dan ook weer kan spe len, is er geen probleem meer, althans niet meer zo groot als het thans is. Voorts zal ook Rijsbergen eens terugkeren. HtegenSdearust°de^rtref^li?ke Dit m°ment van de wedstrijd vormt de Bizzini en schiet hard in. De Zwitserse Zwitserse doelman Burgener. inleiding voor het doelpunt van Nederland, doelman stopte de bal in eerste instantie die net zo lakoniek optrad als Rensenbrink blijft nog net buiten bereik van maar Geels kon toch scoren. Een kans voor Geels. Horizontaal kopt hij de bal in de gewenste richting. Achter hem protesteert de Zwitser herman van bergem. Ducret demonstratief voor buitenspel. Bayern won weer eens Bonn De uitslagen van de woensdagavond voor de Bun- desliga gespeelde wedstrijden MSV Duisburg - 1. FC Kaiser- slautern 3-2 HSV Hamburg - 1. FC Koeln 3-1 Rot Weiss Essen - Tennis Borus- sia Berlijn 3-2 VFB Stuttgart - Wuppertaler SV 5-1 Kickers Offenbach - Eintracht Braunschweig 2-1 VFL Bochum - Eintracht Frank furt 3-1 Hertha BSC Berlijn - Schalke '04 10 Fortuna Dusseldorp - Borussia Moenchcngladbach 3-2 Bayern Muenchen - Werder Bre men 2-0 Londen De belangrijkste uit slagen van de woensdagavond voor de Engelse league cup ge speelde wedstrijden in de derde ronde zijn: Bury - Leeds United 1-2 Chelsea - Stoke City 2-2 Manchester United - Manchester City 1-0 West Bromwich Albion - Norwich City 1-1 Schotse League Cup halve finale: Airdrionians - Celtic 0-1 Falkirk - Hibernian 0-1. Winst voor Go Ahead DEVENTER - Go Ahead Eagles heeft donderdagavond in De venter een vriendschappelijke wedstrijd tegen de eerste divi sie club Heracles met 20 ge wonnen. De Eagles probeerden in deze wedstrijd twee nieuwe spelers, de Joegoslaviers Glujic en Novak. Van hen heeft Glujic reeds een contract getekend. De 1500 toeschouwers zagen hem slechts zestien minuten in actie wegens een 's middags bij de training opgelopen blessure. Novak, die nog onder contract staat bij het Westduitse Mun- chen 1860, maakte de indruk een snelle, technische bekwame speler te zijn. De doelpunten van De Eagles werden na de rust gescoord door Geestman (48) en Maiwald (80). Parijs FC Barcelona heeft gisteravond in het Pare des Princes in Parijs gedemonstreerd hoe voetbal moet worden gespeeld. De tegenstander van Feyenoord in het toernooi om de Europacup voor landskampioenen had in het geheel geen moeite met een combinatie van Reims en Saint Germain: 5-1. Met name Johan Cruyff bracht de 50.000 toeschou wers, die het Pare des Princes tot de laatste plaats bezetten, meermalen in verrukking door zijn weer galoze spel. De aanvalsleider van de Catalanen maakte twee doelpunten, in de vierde minuut en in de 24e. Marcial scoorde eveneens twee keer (15 en 65) en het kwintet werd volgemaakt door Heredia. Voor de Franse combinatie trof Bianehi doel. De tweede helft was minder interessant dan de eerste, maar de Spaanse kampioen had in de eerste 45 minuten genoeg van zijn klasse laten lllllllllllllllllllllllllllllllllllillll.lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DAPPER VERWEER VAN FINLAND WARSCHAU Ook in het twee de kwalificatieduel tegen Finland in groep vijf van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen heeft Polen niet kunnen imponeren. Na de zege van 21 in Helsinki volgde gistermiddag in Warschau een overwinning van 30. Dc Polen hebben de gehele wedstrijd een groot overwicht gehad, maar konden de talloze kansen niet verzilveren. In het begin kregen vooral Lato en Szarmach schitteren de mogelijkheden, maar onzorgvuldigheid en uitstekend werk van de Finse doelman Holli verhinderden treffers. In de dertiende minuut kwam Polen op 10, toen Kasperc- zakeen voorzet van Bula met het hoofd afrondde. Twee minuten later was het we derom raak. Vanuit een moeilijke positie zorgde Robert Gadocha voor 2—0. Finland leek te bezwijken onder de Poolse druk, maar wist met grote moeite overeind te blijven. "De counters van de Noordeuropea nen zorgden tekens voor enige opluchting, maar de defensie van Polen kwam niet Werkelijk in gevaar. Het spelpeil zakte in die periode naar een bedenkelijk niveau en het was voor de 50.000 toeschouwers, die een voortdurende motregen moesten trotseren, geen interessant duel meer. De tweede helft heeft de toeschouwers nau welijks meer kunnen boeien. Polen viel wel aan. maar er was weinig over van het team. dat tijdens het toernooi om de wereldtitel de derde plaats behaalde en voortreffelijk spel liet zien. Het enige opwindende moment was het derde doelpunt, dat acht minuten na de hervatting tot stand kwam. Lato profiteerde van een misser in de Finse verdediging' en passeerde Holli met een strak schot van tien meter afstand: 3—0. In de resterende tijd kreeg Finland de kans zelf ook enkele aanvallen op te zetten, maar Laine en Rahja (de eerste is reeds MW-er en de laatste wordt het) waren fysiek niet opgewassen tegenover het forse ingrijpen van Ostafinski en Szymanowski. De opstellingen waren: POLEN: Tomas- zewski, Szymanowski, Ostafinski, Wyrobek en Drzewiecki, Deyna, Kasperczak en Bula, Lato, Szarmach en Gadocha. FINLAND: Holli, Saari, Vihtila, Ranta en Tolsa. Soumalainen, Heiskamen en Paetelai- nen, Rahja, Laine en Toivaola. De stand in groep 5: 1. Polen 2. 2. 0. 0, 4 5—1. 2. Nederland 1, 1, 0, 0, 2, 31. 3. Finland 3. 0 0, 3. 0. 2—8. 4. Italië 0, 0, 0. 0. 0, 0—0. AALBORG Het Deense voetbalteam heeft in een vriendschappelijke wedstrijd een moeizame zege van 2—1 behaald op IJsland. De voor FC Antwerp uitkomende Lund maakte Het openingsdoelpunt, maar IJsland maakte gelijk door Hallgrimsson. In de tweede helft zorgde Lefevre voor 21. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiMiiinmiiiiiii Lato(archieffoto) wuift samen met zijn Poolse v doelman Tomaszewski naar het publiek alhoewel c tie er gisteren geen aanleiding toe gaf.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15