BESCHEIDEN WAARDERING VOOR MISDAADBESTRIJDING Kritiek in theologisch synode op document Vrouw verdient meer aandacht Niet-roker lieeft recht op frisse lucht Kabinet-Den Uyl overgangskabinet met perspeelief Verslechtering arbeidsmarkt voor vrouwen Drees wil af van heffing voor Kalkar WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze pari. red.) DEN HAAG Bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer hebben zowel PvdA als KVP extra aandacht gevraagd voor de vrouw. Van Thijn, PvdA-fractielcider zei: de emancipatie van de vrouw in onze samenleving vereist een integrale benadering door het gehele kabinet. Volgens Andriessen moet de vrouw gelijke kansen krijgen, ook in-het bedrijfsleven. Bovendien be staat er volgens hem het duidelijke vermoeden dat de werkloosheid vrouwen nog harder treft dan mannen, terwijl hun positié toch al zwakker is. Het kabinet-Den Uyl dient ook internationaal werkzaam te zijn tegen de overal in de wereld nog bestaande grote ongelijkheid van de vrouw. Jacqueline Tonawanda, links, en Marian Ty- ger Trimiar moesten hun vingerafdrukken geven toen ze maandag in New York een aanvraag deden voor een professional boks- vergunning. Ze zijn vast besloten om de eerste vrouwelijke boksprofessionals te wor den. Beide vrouwen hebben demonstraties gebokst maar nooit een echte wedstrijd. KIEL (DPA) Een rechtbank in de Noordduitse stad Sleeswijk heeft voor het eerst aan niet-rokers het recht op frisse lucht toegekend en de rechtma tigheid van een rookverbod vastgesteld. In het gisteren bekendgemaakte vonnis verplichtte de rechtbank het genootschap van tandartsen in de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Hol$tein bij zijn nascholingscursussen een rookverbod af te kondi gen. De kwestie was aanhangig gemaakt door een tandarts die last had van de tabaksrook van zijn collega's. De rechtbank bepaalde dat het recht op frisse lucht zwaarder weegt dan het recht van de roker om te roken. (Van onze parlementaire red.) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft over het algemeen een bescheiden waar dering voor de wijze waarop het kabinet de misdaad te lijf wil gaan. Dat bleek gisteren tijdens de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer over het voor 1975 gepresenteerde regeringsbe leid. Fervente voorvechters in de Twee de Kamer van de harde lijn tegenover wetsovertreders, zoals de heren Kruisin- ga (fractieleider van de CHU) en Drees (DS'70) constateerden met voldoening dat het kabinet in de troonrede veel aandacht heeft besteed aan de noodzaak om op te treden tegen de criminaliteit. Hij eiste zekerheid over een voldoende aangepast opsporings- en vervolgingsbe leid. Verder wekte hij de indruk in te stemmen met de aangekondigde maatre gelen, zoals uitbreiding van de politie en instelling van een landelijk recherche team. Oppositieleider Wiegel (WD) legde de nadruk op een betere uitrusting van de politie met mensen en materieel. Voorts eiste hij dat het salaris van de politie ambtenaren meer in overeenstemming wordt gebracht met de verantwoordelijk heid, die de politie draagt. De linkse drie (PvdA, PPR en D'66) vestigden in hun beschouwingen geen of nauwelijks aandacht aan de criminaliteit en de bestrijding ervan. Hieruit mag worden afgeleid, dat het beleid van de regering wordt gewaardeerd. D'66 nu ook uit Europees parlement (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG D'66 zal niet meer terugkeren in de Neder landse vertegenwoordiging in het Europees parlement Dit blijkt uit de samenstelling van de nieuwe Nederlandse delega tie. Het Eerste Kamerlid D. Eis- ma (D'66) komt daarin niet meer terug, evenals de Tweede Kamerleden P. van der Sanden (KVP) en E. Wieldraaijer (Pv dA). Zij worden opgevolgd door het Eerste Kamerlid W. Hartog (CPN) en de Tweede Kamerle den A. Geurtsen (WD) en W. Albers (PvdA). 150 ton dynamiet Enorme rookwolken stegen uit zee op, toen de Cyprische coaster „Ammersee", die met een lading van 150 ton dynamiet in Het Kanaal dreef, zondag door de Franse marine opgeblazen werd. Minister Lubbers: Prijs valium en librium moet verder omlaag DEN HAAG Minister Lubbers van Economische zaken meent, dat de prijzen valium en li brium nog verder moeten da len. De gemiddelde prijsverla ging van 25 procent, die op 1 september jl. voor beide ge neesmiddelen van kracht werd, is de bewindsman niet genoeg. Hij antwoordt dit op schrifte lijke vragen van Tweede Ka merlid De Leeuw (CPN). De minister wil de fabrikant, de Zwitserse firma Hoffman-La Roche, nog geen prijsvoor- schrift opleggen. Hij zal daar mee in ieder geval wachten op het advies hierover dat ge vraagd is aan de commissie economische mededinging. Na dit advies zal hij bekijken of de prijs van deze geneesmiddelen nog verder omlaag moet. 'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllilllllllllllllllllllllllllllllll Gijzeling Den Haag Terroristen zouden zijn vrijgelaten hebben vrijgelaten en overge dragen aan de Palestijnse guer rillabeweging Saika, die nauwe banden heeft met de Syrische regering. HAMBURG (DPA) De Japanse terroristen die na het gijze lingsdrama in de Franse am bassade in Den Haag naar Da mascus werden gevlogen, zou den op vrije voeten zijn. Het Westduitse persbureau DPA zegt dit te hebben vernomen Minister Van der Stoel heeft, tij- uit betrouwbare bronnen in dens zijn verblijf in New York het Midden-Oosten. De Syri- in verband met de algemene sche autoriteiten zouden hen vergadering van de Verenigde Naties, met zijn Syrische ambt genoot Khaddam gesproken, onder andere over de teruggave van de 300.000 dollar die de Japanners aan de Syrische au toriteiten hebben overgedragen. De Nederlandse regering heeft reeds eerder laten weten geen reden te hebben om aan te nemen dat dit geld niet terug zou komen. lllllllllll[l!llll[|[|[IIItllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIII!lllll!!lllllll!lllllll!ll!lllll!lllll!lllllIII!IIIII!IIIIIIIII!IIIIIIIIIII!lll!IIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllll!lllllll!ll|[illllllllllll|[| (Van onze correspondent) VATICAANSTAD De Indiase bisschop Angelo Fernandes van New Delhi in India heeft gisteren in de bisschoppensynode felle kritiek geleverd op het synodedocument over de theologische kant van de evangelisatie. Hij constateerde, dat de bijna overleefde hierarchi- sch-juridische invloeden van Rome eerder toe- dan afnemen. Hij vroeg zich af wat veel synodeleden met dit werkdocument moeten beginnen. „De vraag is niet: hoe halen we de mensen in de kerk, maar hoe brengen we hen tot God", zo zei hij. Ook de Poolse kardinaal Wojtyla, die het theolo gisch gedeelte van het thema „evangelisatie" in leidde, wees erop dat het doel van de evangelisatie 'niet de kerk is, die niet meer is dan een instru ment, maar een uitnodiging om een echte band aan te gaan met het volk van God. Aan alle synodeleden is gisteren buiten de aula de Italiaanse vertaling aangeboden van het boek „Aan de katholieken van Nederland, aan allen", waarin prof dr. C. de Vogel kritiek heeft geleverd op het beleid van kardinaal Alfrink en andere Nederlandse bisschoppen. Ook werd een pamflet uitgereikt, waarin onder meer wordt gesproken van „de rebel kardinaal Alfrink". Toen in de synode „de kerk der armen" ter sprake kwam vroeg een Afrikaanse bisschop zich af wanneer de paus het Vaticaan zou verkopen. Kardinaal Suenens antwoordde hem, dat de paus nog geen redelijk bod had ontvangen... Zoekend naar bijval Martha Mitchell, de vrouw van de vroe gere minister van justitie John Mit-, chell, lachtte vrien delijk toen ze dins dag uit het ge rechtsgebouw in New York kwam. Haar advocaat had net 7.500 gulden per week alimenta tie van haar man geëist. Regering in Griekenland afgetreden ATHENE - (UPI) Het Griekse kabinet onder premier Con- stantin Karamanlis is afgetre den om plaats te maken voor een regering die toezicht moet houden op de parlementsver kiezingen van 17 november. Vandaag is een overgangskabi net o.l.v. Karamanlis beëdigd. Volgens regeringswoordvoerder Lambrias hebben alle ministers die aan de verkiezingen de eerste sedert de militaire staats greep van april 1967 willen deelnemen, ontslag genomen, met uitzondering van de be windslieden voor buitenlandse zaken en defensie Mavros en Averoff die op verzoek van Karamanlis op hun post blijven omdat zij niet kunnen worden gemist. Ar-fractievoorzitter Aantjes: (Van onze parlementaire redac- Dr. Drees (DS'70) diende een mo tie) tie in, geen landen met ontwik kelingshulp te financieren, die andere staten willen vernieti gen, zoals Egypte. CHU en GPV verzetten zich tegen hulp aan Cuba. Den Den Haag De AR be schouwt het kabinet-Den Uyl als een overgangskabinet; wel' een overgangskabinet met per spectieven, zo zei mr. Aantjes vanmorgen bij de algemene po litieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Het kabinet heeft de mogelijkheden in zich naar meer normale politieke verhoudingen te groeien door een beleid te voeren waarop in een volgende periode kan wor den voortgebouwd. Dat is vol gens mr. Aantjes te bereiken, als de partijen waarop het ka binet steunt bereid zijn tot sa menwerking. Onder andere bij de vorming van gemeentebesturen. Wat in Am sterdam en Rotterdam is ge beurd, vindt mr. Aantjes echter onaanvaardbaar. „De P.v.d.A. zal bereid moeten zijn tot com promissen. zonder knipoogjes naar de achterban". Mr. Aantjes pleitte evenals CHU- fractieleider Kruisinga voor in voering van een zelfstandige naftrek. Ook wil hij optrekking van de grens in de b.t.w.-belas- ting, die zgn. kleine onderne mers vrij stelt van het betalen van die belasting. Kritiek uitte de AR-fractieleider op het ontwikkelingshulpplan van minister Pronk. Hij vindt dat teveel accent dreigt te wor den gelegd op de politieke structuur van een ontwikke lingsland. In tegenstelling tot de Pvd A zei KVP-fractieleider Andriessen er geen behoefte aan te hebben zich schuldig te maken aan an ti-Amerikanisme. Hij prees de hoge prioriteit die de Neder landse regering toekent aan een bevredigende relatei met Was hington. Ahold sluit restaurants ZAANDAM (ANP) Ahold (Al- bert Heijn) is bezig vier onren dabele restaurants af te stoten. Zodra gegadigden voor de pan den zijn gevonden, zullen de zaken worden gesloten. Het be treft Boffy in de Amsterdamse Leidsestraat en Albert's Cor ners in Amstelveen, Enschede en Leiden. Na afstoting van de vier zaken zal Ahold 14 restaurants overhou den. In de komende twee jaar zullen nog zes nieuwe wegres taurants worden geopend, al dus het bedrijf. 1 ADVERTENTIEI Bedrijfsleven en politiek EEN HAMVRAAG IS TEGENWOORDIG, hoe groot de invloed van de multi-nationals, de industriële en financiële wereldbedrijven, feitelijk wel is. Achter die vraag gaat de angst verborgen, dat hun invloed te groot is en dat daardoor de welvaart en in elk geval het welzijn van vele mensen aan een zijden draadje hangt Na toepassing van schaalverkleining en een kleine wijziging in de noemer van de breuk kan ook een andere vraag gesteld worden: hoe groot is de invloed van het nationale bedrijfsleven (onderne mingsleidingen en vakbeweging) op de nationale politiek. Die invloed is er, vooral sedert de industriële ontwikkeling, altijd geweest Waar is het Europese land bijvoorbeeld dat in zijn politieke ontwikkeling nooit beïnvloed is door het kapitalisme en de actie van georganiseerde werknemers om daarop grotere invloed te krijgen? IN THEORIE KLOPT HET in Nederland en soortgelijke landen voortreffelijk: we hebben een parlementaire democratie en in die democratie zijn ondernemingen en vakbeweging slechts twee van de vele belangengroepen. Het zijn toevallig wel twee van de machtigste belangengroepen en de concrete vraag zou dus kunnen leiden, of de druk van die twee op het politiek bedrijf binnen de grenzen van het spelregelboekje blijft Aan het einde van de week, als in onze Tweede Kamer de algemene politieke beschouwingen achter de rug zijn, zou eens heel kritisch naar een antwoord op deze vraag gezocht moeten worden. Natuurlijk staan andere belangengroepen niet helemaal buiten spel. Een normaal verschijnsel is evenwel, dat zij bij tijd en wijle naar het voorplan komen, terwijl werkgevers en vakbeweging permanent in de scène zijn; wat bovendien opvalt is dat als andere belangen groepen meer doen dan zich op de achtergrond roeren, dit door velen ook in het politiek bedrijf als iets bijzonders wordt opgevat en uitgelegd. HET GAAT TE VER om hieruit de conclusie te trekken, dat onze politieke volksvertegenwoordigers dus niet meer proberen zouden om onafhankelijk zonder lastgeving en ruggespraak te denken. Maar hoe werkt psychologisch de druk waaraan ze vrijwel perma nent bloot staan? Op een heel bijzondere manier wordt onze parlementaire democra tie ergens toch een soort van corporatieve staat. Ondanks het feit, dat, of misschien juist doordat, de S.E.R. nooit tot volle wasdom gekomen is. Weeroverzicht DE BILT Langdurige opklarin gen en het vrijwel wegvallen van de wind waren de oorzaak, dat de temperaturen in ons land in de afgelopen nacht flink konden dalen. De opgetreden minima lagen over het alge meen dan ook tussen een en drie graden. Hier en daar wer den nabij het aardoppervlak temperaturen tot twee graden onder nul bereikt, zodat van nachtvorst gesproken kan wor den. Bovendien vormde zich op uitgebreide schaal mist. Ook morgen verblijven we in een geleidelijk zwakker wordende noordelijke tot noordoostelijke stroming tussen een hogedruk- gebied boven het noordoostelijk gedeelte van de Atlantische oceaan en lage drukgebied in de Oostzee. In het huidige weer beeld zal daarom weinig veran dering komen. Vooruitzichten voor vrijdag: Vrij koud met plaatselijk regen Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 0—5 Min. Temp.: omstreeks 6 graden Max. tem.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Stockholm rw l DEN IIAAG (ANP) Het aantal werkloze mannen in de provin cie Zuid-Holland is de vorige maand met 234 gestegen tot 19.903, terwijl het aantal vrou wen zonder werk toenam met 637 tot 6236. „De situatie bij de vrouwen is bedenkelijk" zo verklaarde gisteren de heer J. L. Wcstlioff, hoofdinspecteur- directeur van de arbeidsvoor ziening in Zuid-Holland. Hij verwacht nog een verslechte ring van de arbeidsmarkt voor vrouwen, hoewel daar tegen over staat dat waarschijnlijk het aantal jeugdwerklbzen ver der zal afnemen. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten daalde in sep tember tot 19.144 (in augustus 21.124) en die van vrouwen tot 4375 (5199). De toegenomen werkloosheid deed zich vooral voor in de sectoren kantoorper soneel (plus 178) en horeca (plus 140), terwijl van een afne ming sprake was in de bouw (min 243) en in de metaal (min 73). Eind september hadden 30 bedrij ven in Zuid-Holland vergunnin gen voor werktijdverkorting (voor in totaal 360 werkne mers), dat is ten opzichte van vorige maand vier bedrijven (55 werknemers) meer. In de textiel en in de confectie daalde het aantal werktijdverkortingen. Ambtenaren niet op wachtgeld DEN HAAG (ANP) Voorko men moet worden dat tien ambtenaren van het bureau controle kostwinnersvergoe dingen van het departement van Financiën op wachtgeld geplaatst worden. Aldus het Tweede-Kamerlid No tenboom (KVP) in gisteren aan de ministers Duiscnberg van Financiën, De Gaay Fortman van Binncnlondsc Zaken en Boersma van Sociale Zaken ge stelde schriftelijke vragen. Het Kamerlid meent te weten dat door afnemende werkzaamhe den bij het bureau binnenkort tien arbeidsplaatsen vervallen. Het zou gaan om al wat oudere ambtenaren. Omdat volgend jaar het totale aantal rijksambtenaren met on geveer 4.000 man wordt uitge breid. vindt Notenboom dat de betrokken ambtenaren heel goed elders in de rijksdienst zinvolle arbeid zullen kunnen vervullen. (Van onze Pare. red.) DEN IIAAG DS^O-fractlclcidcr Drees wil af van de speciale Kalkarheffing van 3 procent. Volgens hem is het volstrekt onjuist dat er een aparte heffing in het leven is geroepen voor dc financiering van het zg. snelle kwcekreactorproject. Drees diende tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer een motie in, waarin hij het kabinet vraagt over te gaan tot opheffing van het speciale Kalkarfonds en de gelden ten behoeve van de kweekreactor ten laste tè laten komen van de begroting van het departement .van Economisch* Zaken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9