Instrumenten voor gelijkheid inkomens DE GOEDKOOPSTE Prins Bernhard bezocht huis van zijn jeugd Verkoop blaaspijpjes loopt vrij redelijk STUDIE VAN VAKCENTRALES Maatschappijbehartigt 125 jaar belangen van de geneeskunst Tweede luchthaven voor Israël Nobelprijs vrede voor Ier en Japanner LE1DSE COURANT PACEVA 7 Ballon met hete lucht neergestort Birmingham (AP) Twee bal- lonvaarders zijn gisteren om gekomen toen hun hete-lucht- ballon, drie minuten na ver trek, neerstortte van een hoog te van ongeveer 300 meter. De vallende ballon miste op een haar enige hoogspanningsdra den voordat hij terechtkwam in een kanaal op ongeveer 800 •meter van de plaats van ver trek. Het gevaarte was opge stegen om reclame te maken voor een bepaald merk vork heftrucks. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De winkelver- koop van alcohol-blaaspijpjes verloopt redelijk goed, maar het is nog geen overdonderend succes. De Profimarkt en Jac. Hermans, de twee supermark ten die de testpijpjes in Neder land te koop aanbieden, schat ten dat in de afgelopen dagen (de verkoop begon vrijdag) cir ca 25 procent verkocht is van de in totaal 10.000 pijpjes die zij gekocht hadden. Profimarkt (18 filialen in Zuid- Holland) en Jac. Hermans (50 filialen in Zuid-Nederland en rond Amsterdam) hebben de pijpjes van dezelfde fabriek, in het Duitse Lübeck verkregen' die ze ook levert aan de Neder landse politie. Vanaf 1 novem ber gaat de politie de pijpjes gebruiken om het drankgebruik onder verkeersdeelnemers te controleren. De twee bedrijven bieden een set van drie pijpjes aan voor 15,95 gulden. De heer J. Hofland van Profi markt: „Er komen veel reacties, er wordt veel over gepraat in de winkels, maar de verkoop is nog niet overweldigend." Een woordvoerder van Jac. Her mans: „Als de verkoop gunstig verloopt, zullen we proberen meer pijpjes te krijgen. Van de ene kant is het natuurlijk een stunt, maar geen liefdadige stunt." De twee supermarkten hebben over de pijpjes geen probleem gehad met de politie, hoewel men van politiezijde niet zo ge lukkig was met openbare ver koop van pijpjes, zodat men zichzelf kan testen. De zegsman van Hermans: „In Duitsland zijn ze overal te koop, in apo theken en ook in supermarkten. Dus als je even over de grens gaat kun je ze ook krijgen." Proces in Israël DEN HAAG (ANP) De twee Nederlandse meisjes, die in Is rael zijn gearresteerd onder verdenking van hulp aan de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO), zullen waarschijnlijk morgen voorkomen voor een militaire rechtbank. foto links: de beide bal- lonvaarders even voor het opstijgen. Foto rechts: de neergestorte ballon. (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG Optillen van de onderkant, dat wil zeggen het verhogen van de laagste inko mens, het uitoefenen van druk op de top van de inkomenspi ramide en het tot stand bren gen van een verticale herverde ling (van rijk naar arm) zijn de instrumenten, die gebruikt kunnen worden om de onge lijkheid van inkomens in te dammen. Het gemeenschappe lijk studie-instituut van de drie grote vakcentrales geeft deze mogelijkheden aan in het boekje „Gelijk en meer gelijk" over inkomensverdelingspoli- tiek. helft besteedbaar overblijft Over wat men meer dan twee ton verdient moet op een bij zondere wijze worden beschikt: de helft moet worden afgestaan voor een liefdadig doel, de an dere helft moet worden belegd diensten melden, in de onderne- teveel dan te weinig inkomen- mingen moeten loontabellen spolitieke instrumenten be- voor het hele personeel komen sta^n. Toepassing moet dan en van directeuren en commis- ook goed, maar wel snel wor- sarissen moeten de inkomens in den overwogen, het jaarverslag vermeld wor- (Het boekje is niet in de boekhan blokkeerbare staatslening. Ver mogensvorming is dus toege staan, maar het consumptief verbruik wordt beperkt. Voor wie nu al meer dan twee ton verdient moet het maximum bij het bereikte niveau worden ge legd. Op het gebied van vermo gensherverdeling worden ook voorstellen gedaan omdat hier de verschillen nog veel ongelij ker zijn. Bij het optillen van de onderkant Gp het terrein van de fiscus wordt vooral gedacht aan een herstructureren Van de kinder bijslag. Voor gezinnen met lage inkomens moeten de uitkerin gen hoog zijn; bij toenemend inkomen moeten ze lager wor den en bij inkomens boven de 45.000 gulden kunnen ze geheel verdwijnen. Dit bedrag wordt ook voorgesteld als nieuwe pre- miegrens in de volksverzekerin gen zoals AOW. Daarmee zit men dan bij de verticale her verdeling, omdat de lager be taalden dan minder premie be talen, het onderzoekinstituut- suggereert in dit verband trou wens ook het instellen van een premievrije voet in de sociale verzekeringen, net als bij de loon- en inkomstenbelasting. Druk op de top kan worden uit geoefend door te streven naar een maximum voor de inko mens. Omdat het iets niéuws is, wil het instituut voorzichtig be ginnen. Gedacht wordt aan een maximum van 200.000 gulden, waarvan na belastingaftrek de eeuwigdurende, niet de- M-bare staatslenine. Ver. O"*1?' dufe' door de burCCTS b*- taalde studies (universiteit, ho ger beroepsonderwijs), dikwijls leiden tot hoge inkomens wil het instituut een studiebelasting van bijvoorbeeld 10 pet over het inkomen van deze beroeps beoefenaren heffen voorzover hun inkomen uitgaat boven de premiegrens der werknemers verzekeringen (nu 36.500 gul den). Overigens moeten school gelden worden afgeschaft. Want het wordt weinig zinnig genoemd kinderbijslag uit te keren in afhankelijkheid van het inkomen en deze weer te innen via schoolgeld. De studie vraagt ook om een volksverze kering tegen ziektekosten langs de lijnen van het huidige zie kenfonds. Alle werkers in de gezondheidszorg zouden in dienstverband moeten werken, waarbij de onevenredig hoge artsen-inkomens moeten wor den ingetoomd. del verkrijgbaai strekening 2307745 (kosten 8,75) van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek vakcen trales te Utrecht). wordt enerzijds een speculatie winstbelasting voorgesteld, maar ook nieuwigheden als een progressieve woonruimte- en energiebelasting. Per gezinslid zou een zeker woonoppervlak, resp. energieverbruik van be lasting vrijgesteld moeten wor den. Daarboven zou een pro gressieve heffing moeten wor den opgelegd. Aldus wordt het leven duurder gemaakt voor hen die „op grote voet" leven en tevens wordt een doelmati ger gebruik van woonruimte en energie nagestreefd. Het instituut wil voorts openbaar heid van inkomens. Tegen ver goeding zou de belastingdienst geïnteresseerden moeten infor meren over het inkomen van anderen. Zolang dat niet gere geld is moet er door overheid en bedrijfsleven al met open baarheid worden begonnen. De overheid moet de functies be kend maken, die meer dan een Sociale verzekeringen en voorzie ningen (bijstand) verstrekken reeds een inkomen als arbeid daarin onvoldoende kan voor zien. Daarnaast kan volgens de studie worden begonnen met het verstrekken van een gega randeerd inkomen aan alle vol wassen Nederlanders. Geleide lijk zou het bedrag kunnen worden uitgebreid. De midde len ervoor zouden kunnen wor den verkregen door verhoging van de omzet belasting, ton opbrengen, overheidsfunc- Het wetenschappelijk instituut tionarissen moeten bijver- stelt in zijn studie, dat er eerder Krakau Prins Bernhard is gis teren tijdens zijn bezoek aan Polen teruggekeerd naar het landgoed „Wojnowo" waar hij tot zijn twaalfde jaar heeft ge woond. Dat was 35 jaar gele den dat de prins hier voor het laatst was met de toenmalige prinses Juliana en prinses Bea trix. Ook in 1936, in zijn verlo vingstijd was de prins nog in „Wojnowo" geweest. Het weerzien met Wojnowo werd een feestelijk gebeuren: bij het landhuis, tegenwoordig een te huis voor rhuematische kinde ren, was de bevolking uitgelo pen om de vroegere plaatsge noot in te halen. Een orkestje met violen, klarinetten en Pool se doedelzakken strooide vrolij ke klanken over het gezelschap uit, en patientjes van het tehuis, gestoken in klederdracht vorm den een erehaag. De prins bekeek hoe het gebouw, waar hij in zijn prille jeugd heeft gewoond, nu is veran derd. Binnen trof hij twee vroe gere gedienstigen, die inmiddels hoog bejaard zijn, en twee oude vrienden uit Wojnowo, met wie hij wat jeugdherinneringen op haalde. Ondermeer vroeg de prins of er nog altijd zoveel vis in de omgeving te vinden was. De twee oude gedienstigen omarmden de prins toen hij van hen afscheid nam en vroe gen nadrukkelijk de groeten thuis over te brengen. De kinderen van het tehuis ver rasten de prins en zijn gezel schap op een voorstelling van dansen en liederen uit de streek van Wojnowo. De prins filmde het optreden van de kinderen uitvoerig. Hij kreeg van hen een serie kleine door hen zelf vervaardigde geschenken. „Die neem ik mee voor mijn klein kinderen" glimlacht hij. Onderzoek naar gedrag fabriek vliegtuigen DEN HAAG (ANP) Minister Van Agt (justitie) heeft beslo ten een onderzoek te laten in stellen naar het gedrag van een vliegtuigfabriek tegenover en kele leden van de Tweede Ka- Voorzitter Vondeling van de Tweede Kamer had de be windsman om zo'n onderzoek gevraagd nadat in het Franse blad Le Monde berichten waren verschenen als zouden Neder landse parlementariërs steek penningen hebben gekregen van een vliegtuigfabriek met het oog op de vervanging van de Starfighter. Twee parlemen tariërs verklaarden inderdaad door een vliegtuigfabriek bena derd te zijn maar niet op aan biedingen te zijn ingegaan. I ADVERTENTIE] (Vane LEIDEN De Koninklijke Ne- dcrlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst bestaat 125 jaar. Dit feit wordt gedurende een driedaags con gres te Leiden en in het Con grescentrum Leeuwenhorst te Noordwijkerhout herdacht. De officiële opening van het con gres heeft plaats morgen, don derdag 10 oktober, in het bij- verslaggevers)^ Volgens de huidige voorzitter, dr. g Leuftink, staat het con gres in het teken van de „nota gezondheidszorg" van staatsse cretaris Hendriks, een nota waarmee de maatschappij en over het algemeen de Neder landse artsen in grote lijnen kunnen instemmen, vooral waar de verbetering van de kwaliteit van de gezondheids zorg voorop staat zijn van koningin Juliana met Tegen het midden van de vorige het uitspreken van een feestre de door de oud-voorzitter van de maatschappij, dr. H. Festen, die tevens de auteur Is van het fraai uitgevoerde gedenkboek. Politiemannen met overvalwagens bewaken het gebouw van de Franse radio en t.v. Het personeel van de Franse radio en t.v. is in staking gegaan uit protest tegen het dwingende karakter van het staatsmonopolie op het gebied van- deze media.. Goedkoper dan alle andere. f xi,70 per half jaar. Bel 020 - 6 52 32 of schrijf antwoordnummer 70 Amsterdam, postzegel hoeft niet. streefden enige artsen naar de oprichting van een ge neeskundige vereniging, omdat zij zowel een ernstig tekort aan verantwoorde geneeskundige verzorging voor grote delen van het Nederlandse volk signaleer den, als de wens tot verbetering van de geneeskundige opleiding en invoering van een doeltref fende geneeskundige wetge ving. Het onevenredig grote aantal geneeskunstbeoefenaren, de uiteenlopende bevoegdheid waaraan men zich niet hield, en de sterk verschillende maat schappelijke posities waren de oorzaak van een slechte onder linge verhouding. Uitgangspunt van de in 1849 in het leven geroepen maatschap pij was de doelstelling de ge neeskunst te bevorderen door de onderlinge verhouding tus sen de geneeskunstbeoefenaren te verbeteren en de maatschap pelijke en wetenschappelijke vi sie van de Nederlandse genees kundigen tebehartigen. In de afgelopen 125 jaar heeft de maatschappij talrijke verbete ringen zowel ten behoeve van het algemeen maatschappelijk welzijn, als ten dienste van ei gen organisatorische functie en betekenis tot stand weten te brengen. Genoemd mogen wor den de opstelling van een ereco de, de instelling van een Medi sche Tuchtwet, de invoering van een specialistenregister en als laatste schakel in de orde ning van specifieke taken van artsen de instelling van een huisartsen-register, sinds het mogelijk was geworden een speciale opleiding tot huisarts te volgen. In hoeverre de nog niet bestaande verplichting tot het volgen van die opleiding ook zal kunnen worden inge voerd op grond van de door de Economische Gemeenschap te geven richtlijnen voor de oplei ding van artsen, dit met het oog op de vrije uitwisseling van art sen binnen de bij de EEG aan gesloten landen, moet worden afgewacht Het congres is officieus begonnen |met een expositie „met pincet en penseel" in de Leeuwenhor st. van werken van' artistieke artsen. „Met pincet en penseel" werd 25 jaar geleden opgericht door de bekende Haarlemse vrouwenarts wijlen dr. A. Mel- chior. Het programma van het driedaags congres vermeldt voorts o.a. een medisch-histori- sche presentatie ..Nederlandse heel- en geneeskunde in het jaar 1849" in kasteel Oud Poel geest te Oegstgeest, de opening van de medisch-historische ten toonstelling „arts en diagnose" in het stedelijk museum „Het Catharina-gasthuis" te Gouda, welke expositie tot eind novem ber voor het publiek toeganke lijk blijft. Tel Aviv Israël krijgt in de Negeb-woestijn zijn tweede in ternationale luchthaven, zo heeft minister van vervoer, Gad Yaacobi, bekendgemaakt Het vliegveld wordt aangelegd ten zuidoosten van Bersheba en moet in 1990 in gebruik worden genomen. Het vliegveld Ben Guirion bij Tel Aviv wordt in de komende vijf jaar uitgebreid en blijft, ook wanneer het nieuwe vliegveld klaar is, de belangrijkste lucht haven van het lund. Israël zal de komende tien jaar honderd miljoen Israëlische ponden (ca.- 65 miljoen gulden) per jaar be steden aan de uitbreiding van de burgervliegvclden. Van het gebied waar het nieuwe vliegveld (ongeveer 2.000 hecta re) wordt aangelegd, wordt nu nog een groot deel door noma dische bedoëlncn bevolkt Met hen zal worden onderhandeld over een nieuwe vestigings plaats. Paul Hoffman overleden NEW YORK (AP) Paul G Hoff. man, de eerste administrateur van het Marihall-plan, is gister morgen in zijn woning te New York op 83-jarige leeftijd over leden. Bommen Shcllgebouw Des kundigen van de Westduitsc po litie hebben gisteren op de twaalfde verdieping van het 20 verdiepingen tellende Shcllge- bouw in Frankfurt twee zare bommen van tien kilo met ge compliceerde tijdmechanismen onschadelijk gemaakt De bom men hadden om tie over twaalf gistermiddag moeten ontplof fen, maar een defect in de klok ken voorkwam de explosie. OSLO (Reuter-UPI) De Nobelprijs voor de vrede is gisteren toegekend aan Eisakoe Sato, oud-premier van Japan, en Sean McBride. oud-minister van buitenlandse zaken van Ierland Het is het tweede jaar in successie dat het Nobelcomité heeft besloten de vredesprijs te verdelen. Vorig jaar viel de prijs te beurt aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger en de noordvietnameos Le Due Tho. Deze laatste weigerde hem echter te accepteren. Ht is de eerste keer dat de prijs in Azië of Ierland terechtkomt. De 73-jarige Eisakoe Sato was premier van Japan de jaren 1964 tot 1972. De 70-jarige Scan McBride, commissaris van de Verenigde Naties voor Namibië, was minister van buitenlandse zaken van Ierland tussen 1948 en 1951. In 1961 v/erd hij voorzitter van het internationaal bestuur van Amnesty International en secretaris-generaal van de internationale commis sie van juristen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7