Leidse geoloog wil aktie voor Spaanse jeugd kse natuurliefhebbers willen Zaalvoetbal duel heemtuin bij begraafplaats Stormvogels tegen Swift onbeslist Stuivertje wisselen Arie v. Tol en Gert Ooms agenda Ruim vijfduizend afwijkingen bij schoolkinderen in Bollenstreek Llil DSC COURANT PAGINA 5 De heren Baalbergen en Cramer wijzen naar de plaats waar de heem- tuin volgens hen moet Ko men. Van onze sportredactie LEIDEN Zowel Stormvogels als Swift, de enige twee zaalvoetbal- eersteklassers die gisteravond in de Groenoordhal in actie kwa men. stelden in een zeer aantrekkelijk en spannend duel duidelijk hun kandidatuur voor het kampioenschap. Hoewel Swift lichte lijk als favoriet van start was gegaan, bleek al spoedig dat Stormvogels geenszins van plan was om de voetballende fietsers een demarrage toe te staan. Integendeel, tot twee keer toe nam Stormvogels een voorsprong van twee doelpunten, die de Rietho ven-boys ternauwernood, maar verdiend teniet konden doen: het ouderwets spannende treffen eindigde tenslotte in een 4-1 gelijk spel NOORDWIJK _De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescher ming Noordwijk heeft bij de gemeente plannen ingediend voor de aanleg van een heem- tuin. Het gaat om een lap grond ter grootte van drie kwart voetbalveld waarop Noordwijkse natuurliefhebbers aan geïnteresseerden willen la ten zien wat er zoal op het gebied van de huis-tuin-en-keu- ken planten in de nabije na tuur groeit en welke soorten zo langzamerhand door het milieu de das om worden gedaan. Waar de heemtuin gaat komen is nog niet zeker, Er zijn twee plaatsen waar de vereniging het oog op heeft laten vallen; het stuk grond tussen het nieuwe zwembad en de begraafplaats aan de Prins Hendrikweg en de andere mogelijkheid de lap grond tussen het politiebureau en de flat Westerbaan. Het liefst maakt de vereniging ge bruik van de eerste mogelijk heid omdat de heemtuin dan gedeeltelijk door hoge duinen ligt ingesloten waardoor de mo gelijkheid bestaat om, vanwege grondwaterstand e.d., iets meer te doen aan het aanleggen ook van waterpartijen in de heem tuin. Bovendien is het stuk grond bij het zwembad al in gemeentehanden terwijl het al ternatieve stuk grond nog aan gekocht moet worden. En dat zou nog wel eens vrij lang op zich kunnen laten wachten. Haast De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk wil dus wel haast zetten achter de plannen, die afgelopen vrij dag aah het gemeentebestuur werden overhandigd. Maar de vraag is nu ot ook de gemeente dat wil doen. Burgemeester Bonnike heeft toegezegd, dat in de komende weken door het college bekeken zal worden of de aanleg van de heemtuin een haalbare kaart is. vooral finan cieel. Want hoewel een exploita- tieopzet nog niet bij de plannen is ingediend is nu wel duidelijk dat de heemtuin meer is dan een lapje grond met wat plan ten en struiken. De tuin zal door deskundigen moeten wor den onderhouden, er moet da gelijks personeel aanwezig zijn om mensen rond te leiden etc. £aken die geld gaan kosten en waarvan moet worden bekeken of ze opwegen tegen het belang van zo'n tuin voor de gemeen schap. Toeristen Voor wie zal de Noordwijkse heemtuin worden aangelegd? De heer Cramer, secretaris van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk: „Eigenlijk voor iedereen die zich in de natuur interesseert maar er zijn natuurlijk bepaal de groepen voor wie de heem tuin extra aantrekkelijk is. Op de eerste plaats denken we aan de toeristen. Als het eens wat minder fraai weer is maar i wil toch nog wat om handen hebben in de buitenlucht dan is zoV heemtuin een uitkomst. Bovendien kunnen scholen uit de omgeving hier volop aan hun trekken komen. Waar kun. je nu een betere uitleg over de natuur krijgen dan in zo'n heemtuin?" Herman v. Amsterdam Kinderlokker in Voorschoten aangehouden Van onze correspondent Voorschoten De Voorscho- tense politie heeft een 17-ja- rige jongeman aangehouden, die bekend heeft in de omge ving van de kleuterscholen in de wijken Boschgecst en Noord-Hofland ontuchtige handelingen gepleegd te hebben. De laatste tijd was er bij de ouders van de kinderen van de kleuterscholen in deze wijken onrust, omdat er vol gens de kinderen een „vieze man" rond liep. Vele moe ders hebben geruime tijd hun kinderen zelf van de kleuterschool gehaald. Voor dat de politie van Voorscho ten kon overgaan tot de ar restatie zijn er heel wat ma nuren nodig geweest voor het zgn. posten. Leidse atletiek kampioenschappen b atletiekmedewerkster t - Ane van l ol en liert ooms van De Bataven hebben tijdens het laatste gedeelte van de Leidse atletiek kampioen schappen, welke maandag en dinsdagavond werden afge werkt, flinke onderlinge strijd geleverd. Op de 800 m versloeg Gert Ooms Arie van Tol op de streep; voor beiden werd 2.08.1 min. geklokt Arie nam op de 500 m revanche door Gert 0,3 sec. voor te blijven. Arie van Tol eindigde in 16.26.- min., Gert Ooms in 16.26.3 min. Derde werd Jan Hendriks (Bat) 16.33.4 min. De overige Leidse kampioenen zijn geworden: 200 m heren Frans Kroone (Hol) 23.8 sec., 200m- j.a. Dick v.d. Vijver (Hol) 23.8 sec., 1500 m dames Mirjam Brugman (Bat) 5.12.3 min., 200 m dames Marian van Niel 26.7 sec., 4 x 200 m dames Bataven 1.49.1 min., verspringen j.a. Kees Riemens (Hol) 5.97 m., verspringen heren Theo Brusche (Bat) 5.83 m., speerwer pen m.a. A. Deijn (Hol) 24.18 m., meerkamp pupillen Rudi Kerkman 3185 punten 60 m. 9.- sec., 1000 m. 3.35.3 min., kogel 7.91 m., ver 4.03 m., 400 m. dames Thea Kouwenhoven (Bat) 60.3 sec., 400 m. heren Frans Kroone 52.6 52.8 sec., kogelstoten Bram v.d. Meij (Hol) 12.85 m., kogelstoten j.a. Kees Riemens (Hol) 10.52 m., 110 m. horden Theo Brusche (Bat) 16.5 sec., hoogspringen m.a. Tineke de Groot (Bat) 1.45 m., discuswerpen heren Gert Jan Roosing 37.20 m., discus werpen j.a. Kees Riemens 28.35 m. Peter van Noort van de Lisscr atletiekvereniging De Spartaan heeft afgelopen zondag tijdens kogelslinger wedstrijden in Breda zich aan de top van de Nederlandse ranglijst (van dit jaar) weten te plaatsen. Met een worp van 49.16 m. vestigde de A-junior tevens een nieuw clubrecord. Wantoestanden in vaktiekampen LEIDEN „Je hebt er geen ideel van hoe de Spaanse kinderen hun vakantie doorbrengen in de verschillende kampen. Ze slapen in tenten, die die naam helemaal niet waard zijn. Het zijn vodden, waarbinnen regen en wind vrij spel hebben. Ook de kinderen die ziek zijn liggen in dergelijke tenten. Er waren erbij met een lon gontsteking en 40o koorts. Als die de koude nachten hebben overleefd, mag dat een wonder heten." Dit is het schokkende relaas van Gé Hoogervorst, verbonden aan het Geologisch instituut in Lei den. Met een groep geologen is hij afgelopen voorjaar drie maanden naar Spanje geweest voor bodemonderzoek. De groep geologen ver bleef in het noordwestelijk gedeelte van deze zuideuropese staat. Het is een van de armste gebieden van Soa n ie Leidersgebrek Het kamp waarover hij verslag doet, is een vakantiekamp, dat georganiseerd wordt door het bisdom van Astora voor onge veer honderd kinderen van landarbeiders. De kinderen ver blijven enkele weken m het kamp, dat onder toezicht staat van een of hoogstens twee leid sters. „Al zijn de dagen erg warm, in het begin van de zo mer is het 's nachts nog ijzing wekkend koud. Ook wil het wel eens een week achter elkaar regenen." verteld Gé Hooger vorst „Dan zitten die kinderen daar in een tweepersoonstentje met zijn vijven of zessen. Het zijn gewoon middeleeuwse toe standen." Niet dat de Nederlandse broe ders, die vlakbij in de buurt een school voor gehandicapte kin deren runnen cn de leiders er alles aan doen om het de kinde ren met hun vakantie zo plezie rig mogelijk te maken." „Met mooi weer worden er spelen georganiseerd en worden door de kinderen zelf wegen naar het kamp aangelegd. Het zijn die tenten die me erg hoog zit ten. Het is een erbarmelijk ge zicht, die kinderen daar in te zien zitten." Ook de Nederlandse broeders trekken zich de toestand bijzon der aan. Zoveel mogelijk probe ren ze geld bijeen te schrapen om het lot van de arbeiderskin deren draaglijk te maken. De kinderen zien hun ouders in een paar weken niet omdat de laatsten voor hen geen tijd heb ben. Ze moeten op het land werken. „Van een deel van de subsidie die de paters uit Ne derland ontvangen, wordt het kamp bekostigd." Inzainelin^saktie in Spanje. Bovendien kosten ze nieuw tweemaal zo veel als in Nederland. Elk jaar wordt er in Spanje een inzamelingsaktie ge houden („Zoiets als „open het dorp" toendertijd hier) voor al lerlei sociale voorzieningen. Hiervan gaat ook een deel naar de vakantiekampen voor de kinderen. Wil de situatie van de kinderen in de kampen verbete ren, zal er heel wat meer moe ten worden ingezameld. „Maar er is daar gewoonniet meer geld", aldus de Leidse geoloog. Tenten i Gé Hoogervprst wil nu de Neder landse broeders en natuurlijk in de eerste plaats de Spaanse kinderen een handje helpen. Hij wil deze zaak wat meer bekendheid geven. „Misschien realiseren nu een heleboel men sen zich opeens dat ze nog een tentje op zolder hebben liggen, dat ze nooit meer gebruiken. Of zijn ze net van plan een cara van te gaan kopen, waardoor de tent overbodig wordt.' Alles wat men hier op zolder heeft liggen, is honderd keer beter dan, waar de kinderen daar in ondergebracht moeten wor den." Het adres waar de tenten naar toegestuurd kunnen wor den is: Van Swietenstraat 23, Leiden. Paul Wetselaar en Simon Bousie maakten met twee goals al spoedig duidelijk dat Stormvo gels niet zo maar over zich heen wilde laten fietsen. Weliswaar had Swift middels acties van Leo de Jong en Hans v.d. Starp, die strandden op het uitsteken de werk van keeper v.d. Steen, het heft in handen genomen, maar Stormvogels speelde snel ler en vooral, agressiever. Toch leverde het presicievoetbal van Swift nog voor de pauze twee keer resultaat op: eerst scoorde De Roo via de paal 2-1 waarna Siem v.d. Linden een uitsteken de combinatie met Cock van Weerlee in 2-2 omboog. Na de doelwisseling ging Swift wederom in de aanval, maar via een prachtige goal van Bou sie nam Stormvogels wederom een voorsprong, die André v.d. Hulst uitbouwde tot 4-2. Even daarvoor moest Leo de Jong. na een keiharde confrontatie met diezelfde v.d. Hulst hin kend cn met een van pijn ver trokken gelaat het speelveld verlaten. Leo de Jong later: „Voor mij hoeft het niet meer, geef mij het veldvoetbal maar". Door twee doelpunten van Piet Gubler kwam Swift tenslotte nog op 4-4. Hoewel Swift de beste kansen op de winst bleef behouden Cock van Weerlee schoot in het zijnet en Siem v.d. Linden twee keer op v.d. Steen had Paul Wetselaar het duel in het voordeel van Stormvo gels kunnen beslissen, toen hij een halve minuut voor tijd al leen voor Willem van Duiven bo de verscheen, doch net een teenlengte tekort kwam. UITSLAGEN: 2A: Rijnsburgse Boys—Ocgstgeest 4-7; 2B: Lei den— Lugdunum 2-3, VN A- Roodenburg 2-9; 3A: Oranje Groen—SVOW 4-1; 3B: Dynamo L— Houtwarenhoek 3-1; 3C: SVLV-RHW 4-2; Res 1: ASC 2—Regenboog 2 10-5, Leiden 2-LDWS 2 3-1; Res, 2A: v.d. Plas BMW 2Katwijk 2 5-2, SDO 2—Tegelhandol 2 0-3, Ros. 2B: LISC 2—Unitas 2 6-4, ASC 4LFC 3 4-3; Res 3A: ASC 5—B en T 2 ASC n.o.. Gazelle 3-UVS 2 1-2; Res 3B: VNL 2—LISC 3 2-0; RES 3C: Oranje Groen 2—Padox 2 2-5; Res. 3D: Gazelle 4-Unitas L 4 2-3, Leiden 5—Regenboog 3 0-5, Stormvo gels 4—Lisser Boys 3 2-3; Res 3E: VDON 3—SLF 3 8-1, Leidse Boys 2—SDO 4 4-2; Jun. A2: Leidse Boys al—Lugdunum a2 4-1, SDO al—Unitas al 3-3. DONDERDAG Gr<*n oordhal opening Bo»i| onulondw*. Sudhun vrrgadfrlng Commlult Ondarartja, Racraatlr. Sport rn S*m«nlrvtngaopbouw, SUdhuii vergadering Commliil» Vothihuia- veiling, aanvang IS 00 uur. kamer >04 Leidt City Centrum koopavond van 10 00 tot Stadhui» vergadering Conunlaale Ruimtelij ke ordening rn Openbar* Werken, aait- Bollenstreek Van een onzer verslaggevers Bij de 9450 leerlingen van, kleu ter-, basis- en scholen voor voortgezet onderwijs in Sassen- heim, Noordwijk, Rijnsburg, Voorhout, Lisse, Noordwijker- hout. Warmond, Oegstgeest en Hillegom zijn vorig jaar niet minder dan 5720 gevaarlijke tot minder gevaarlijke afwijkingen geconstateerd, zo blijkt uit een rapport van de schoolartsen- dienst De meest voorkomende afwijkin gen zijn verminderde gezichts- en gehoorscherpte, afwijkingen aan het spier- en beenderstelsel en vetzucht. Een op de honderd leerlingen blijkt een afwijking aan het hart te hebben, bijna drie op de honderd heeft last van spraakstoornissen en twee procent heeft last van astma of chronische bronchitus. Bij 160 leerlingen kwamen aangeboren afwijkingen aan het licht. Vetzucht Vooral de vetzucht een grotere dan normale afzetting van vet in het menselijk lichaam, baat de kinderartsen grote zorgen. De gevolgen zijn onder meer spierzwakte, kortademigheid, duizelen en overmatig transpi reren. Dit jaar hebben de schoolartsen voor het eerst bij hun periodiek onderzoek de ge vallen van vetzucht geturfd. Ze kwamen tot een totaal Van 341. De Hillegomse kinderarts mevr. G. de Groot een van de school artsen: „We wilden eens een duidelijk overzicht hebben hoe de schoolgaande jeugd er op dit punt voor staat De eerste cij fers zien er "niet zo gezond uit. Er wordt veel te veel gesnoept en ongezond gegeten. Vooral patat is erg slecht" aldus mevr. De Groot Het onderzoek van de schoolart sen heeft uitgewezen dat veruit het grootste aantal afwijkingen op de ogen betrekking heeft.' Op de scholen in Hillegom en Sasscnheim keek een kwart van de leerlingen scheel, was kleurenblind of werd een ver minderde gczichtsscherptc ge constateerd. In Noordwijk, Rijnsburg en Voorhout lag dat percentage rond de vijftien pro- cent. in Lisse, Warmond, Oegst- Droevig gebit geest, Noordwijkerhout en r>- Zilk rond de twintig procent Enorm veel leerlingen hadden ook afwijkincn aan het spier en beenderstelsel. In Hillegom, Sassenheim. Lisse en Warmond twintig procent, in Noordwijk, Rijnsburg en Voorhout onge veer tien procent en in Oegst- Wat betreft de conditie van de gebitten hebben de schoolartse- n zich slechts beperkt tot de controle of de leerlingen in het bezit waren van een sanerings- kaart. Negentig procent van al le leerlingen bleek in het bezit van zo'n kaart Mevr. de Groot: .Dat is een redelijk aantal, maar beslist niet om over te juichen. En voor zover ik de conditie van de gebitten heb kunnen bekijken is er ook al geen reden om de vlag uit te steken. Ik word er soms droe vig van als ik in een kinder mondje kijk. Het barst er soms van de vullingen" De schoolartsen noemen de alge mene hygiëne van de leerlingen goed al komen er nogal eens meldingen binnen van hoofd- luis. Op enkele scholen in Noordwijk, Rijnsburg en Voor hout blijkt de toestand van de voeten een reden tot zorg te zijn. Bij 25 kinderen was er sprake van een volledige platvoet. Als oorzaken worden genoemd overgewicht slecht schoeisel vaak wordt meer gelet op mode kenmerken dan op kwali teitsmerken en het relatief minder lopen van kinderen, die ook al vaak door pa of moe per auto naar school worden gere den. Op geen van de scholen werd een besmettelijke ziekte ontdekt. Slechts op één kleuterschool was sprake van een hardnekkig „epidemietje" van braken en Er wordt veel te veel gesnoept en ongezond gegeten door een groot deel van de schoolgaande [eugd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5