Allerlei(ds) Onderzoek op borstkanker bij 16.000 Leidse vrouwen jé 1 l> AM 5 LEIDSE SPAARBANK j Bewoners Transvaalbuurt krijgen hun zin [Q te H Al 6 Werkgelegenheid in Leiden weer iets afgenomen Leerlingental Leidse scholen neemt sterk af I Oproep WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT fni Van een onzer verslaggevers ^eiden - Mede dankzij hun grote betrokkenheid bij het wijkge- beuren hebben de bewoners van de Transvaalbuurt van de gemeente gedaan gekregen dat een aantal plannen worden ge wijzigd. Op een vergadering eerder dit jaar, waarbij een t groot aantal wijkbewoners aan wezig was, werden enkele wen sen geformuleerd, die deze maand nog in vervulling zullen gaan. Dat heeft ir. Broeksma namens de gemeente Leiden toegezegd. Zo zullen de trottoirs in een aan tal straten worden verbreed, waardoor er meer speelruimte voor kinderen wordt gescha pen. Bovendien heeft de wijk 100 bomen toegewezen gekre gen die binnenkort zullen wor den geplant en aan de wijkbe woners zal worden gevraagd of Deze wijk verbeteringen heb ben tevens tot gevolg, dat in een aantal straten eenrichting verkeer zal worden ingevoerd. Het verbreden van de trottoirs brengt echter wel parkeerpro blemen met zich mee. Deze werden op een vergadering van het wijkcomité Transvaal gis teravond uitvoerig besproken. „We streven ernaar gebruik te gaan maken van het parkeer terrein van het naburige belas tingkantoor", aldus woordvoer der Van Oosten. „Daarnaast zien we graag een deel van de strook langs de spoorlijn naar Utrecht aan de kant van de Lopsenstraat hiervoor ge bruikt". Volgens het bestem mingsplan zou hier een groen strook moeten komen. Momen teel kan deze strook echter wor den gebruikt als uitrit voor vrachtauto's die bij enkele na bij gelegen loodsen moeten la den en lossen. Het wijkcomité heeft nu een brief aan het colle ge van B W geschreven met de vraag wat er van het plan voor een groenstrook terecht komt van dit nieuwe college steun voor hun voorstel in een aantal straten zgn. hobbels aan te leg gen, waardoor het autoverkeer wordt bemoeilijkt Bovendien willen ze een halte van NZH-lij- nen 13 of 14 in hun buurt. „En we zijn niet te beroerd om de handen uit de mouwen te steke- n: op het Lopsenpleintje gaan we zelf mee helpen om speel ruimte te scheppen", aldus de bewoners. iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiini Directeur Welzijnsraad: Leiden proefveld op stapel staande welzijns wet geving LEIDEN - De gemeente Lei den kan .zijn activiteiten op „welzijnsgebied" binnenkort een extra injectie geven door ervoor te zorgen dat het rijk Leiden aanwijst als proefveld voor de nieuwe welzijnswetgeving die op stapel staat. Dat zou op de eerste plaats financiële voor delen opleveren en daar naast zou Leiden waar- scheinlijk de beschikking krijgen over een aantal ex tra deskundigen op dit ter- Deze suggestie deed de direc teur van de Welzijnsraad dr. Kamphuis gisteravond tij dens een algemeene be stuursvergadering van de raad. Volgens hem maakt Leiden een heel goede kans als proefveld in aanmerking te komen. Dr. Kamphuis stoelt die stelling op de over weging dat door de in gang zijnde reorganisatie van het ambtelijk en bestuurlijk ap paraat in deze gemeente, voorwaarden worden ge schapen die hoogstwaar schijnlijk zullen correspon deren met de voorwaarden zoals die naar verwachting worden gesteld aan proef velden voor de nieuwe wel zijnswetgeving. Hij maakte zijn opmerking bij de behan deling van de zg. „Knelpun ten-nota". Dat is een nota waarin deskundigen op het terrein van „welzijn" in Ne derland hun visie geven op de meest wenselijke vorm van de komende welzijns wetgeving. Momenteel bestaat in ons land geen duidelijk wettelijk ka der voor de organisatie van het welzijnswerk, zoals dat bijvoorbeeld wel bestaat voor „onderwijs", om maar een buitenplaats te noemen. Bedoeling van de nieuwe welzijns-wetten is om ook in de wereld van opbouw-, cul turele en maatschappelijk werkers orde te scheppen of, zoals de regering het vorig jaar heeft geformuleerd „harmonisatie in beleid en wetgeving" aan te brengen. De afkondiging van de wel zijnswetgeving kan overi gens nog wel enige jaren op zich laten wachten. Dit jaar of begin volgend jaar zal de regering zijn visie op de knelpunten-nota geven waarschijnlijk in 1975 zal de speciale Tweede Kamer commissie die zich hiermee bezig houdt, de genoemde proefvelden aanwijzen. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de wel zijnsraad is verder meege deeld dat de burgerraads man zijn werk medio no vember of iets later hoopi op te vatten. De burger raadsman is een gemeente lijk functionaris die .aede reen die met een probleem zit", van advies dient Hi; neemt zijn intrek in hel voormalige kantoor van d« LJA, in een vleugel van het stadhuis. Van een onzer verslaggevers Leiden Op initiatief van de plaatselijke afdeling van de Fe deratie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening wordt met ingang van 6 januari in Leiden gestart met een onder zoek naar borstkanker bij vrou- wën in de leeftijd van 35 jaar en ouder. Het onderzoek, dat zich beperkt tot ingezetenen van Leiden, heeft in nauwe samenwerking met de Kankerwerkgroep van het Academisch Ziekenhuis plaats en wordt begeleid door een speciaal hiertoe gevormde studiecommissie. In deze com missie hebben leden van de Fe deratie, van de Kankerwerk groep en van de Leidse Huisart senvereniging zitting. De categorie vrouwen die voor het onderzoek in aanmerking komt, wordt geschat op 25.000. De commissie rekent op een opkomst van ruim 60%. Aan elke deelneemster wordt ver zocht vijf gulden in de totale kosten bij te dragen. De ge meente Leiden heeft inmiddels een subsidie van 2.500 ver leend en stelt zich bovendien garant voor eventuele tekorten. Het unieke van het onderzoek, dat geheel door vrijwilligers wordt uitgevoerd in een door het Academisch Ziekenhuis be schikbaar gestelde ruimte, is dat in eerste instantie geen ge bruik wordt gemaakt vari rönt genfoto's, hetgeen aanzienlijk kosten-besparend werkt De deelnemende vrouwen krijgen drie weken voor dat het onder zoek voor hen plaats heeft, een oproep in de bus. Zij worden - dan op drie verschillende ma nieren onderzocht. Eerst aan de hand van een, door hen in te vullen, korte vragenlijst, vervol gens op knobbeltjes in borsten en onder de oksels en tenslotte op suiker in de urine. Dit laat ste op aandringen van de Leidse Huisartsenvereniging. In de gevallen waarbij een af wijking wordt ontdekt of ver moed, Worden de betrokkenen nog dezelfde week uitgenodigd zich aan een tweede onderzoek te onderwerpen. Het eerste on derzoek wordt afgenomen dopj een groep van vrijwillige ver pleegsters, die een speciale scholing hebben genoten. Het Provisorisch kan een vrouw ook bij zichzelf onderzoeken of er zich misschien ongewenste knobbeltjes in haar borst bevinden. Dat kan dan het beste gebeuren op de manier zoals op deze tekeningetjes is aangegeven. tweede door twee, op dit gebied deskundige artsen. Bestaat hierna nog geen zekerheid, dan worden foto's gemaakt. Alle vrouwen, die na het onder zoek gezond bleken, worden met een instructie formulier naar huis gestuurd, aan de hand waarvan ze zichzelf elke maand opnieuw op knobbels kunnen onderzoeken. De huis artsen worden van de resulta ten van het onderzoek op de hoogte gehouden. Het admini stratieve gedeelte komt voor re kening van de leden van ver schillende Leidse vrouwenorga nisaties. Professor dr. A. Zwaveling van de Kankerwerkgroep toonde zich over het initiatief bijzonder enthousiast. „Bij mijn weten heeft zo'n onderzoek, dat bo vendien door vrijwilligers wordt uitgevoerd, nog nergens in de wereld plaatsgehad. Het is een experiment Na afloop kunnen we zien of met een goedkoop onderzoek als dit, ook goede resultaten worden behaald. Borstkanker is niet al tijd op deze wijze te ontdekken. Die zekerheid biedt echter geen enkel onderzoek". Kraker krijgt 150 boete voor handel in verdovend middel Van onze rechtbank verslaggever DEN HAAG/ZOETERWOUDE HAAG/ZOETERWOUDE - Een 21-jarige bewoner van een kraakpand in Zoeterwoude, zonder beroep, kreeg van de Haagse politierechter een boete van honderdvijftig gulden. De jongeman had, in kleine hoe veelheden, heroine verhandeld. Het verdovend middel haalde hij in het Kreatief Sentrum Leiden. De officier van justitie wilde er wel rekening mee hou den dat de verdachte, zelf ook een gebruiker, onder medische behandeling staat en eiste daar om de boete die uiteindelijk door rechter werd toegewezen. SLAAPKAMERSHOW ALLE MERKEN, 40 MODELLEN MAANDAG van 1 tot S OINSDAO, WOENSDAG van 9 tot 6, DONDERDAG van 9 tot 6 en van 7 tot 9 uur n.m., VRIJDAG van 9 tot 6 en ZATERDAG van 9 tot 5 uur. Dlv. verrassend leuke aanbiedingen. I ISSl - GRACHT WEG t HO B A HO. VCILIItGCI BOUWEN Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor c5%OW ^cPeijsioeii LEIDEN - De geregistreerde arbeidsreserve is in Leiden vorige maand opgelopen tot 2455 personen. Eind juli bedroeg dat aantal 2393. Het aantal overgebleven aanvragen van werkge vers om personeel lag eind augustus op 1170. Op 31 juli bedroeg dat 1165. Een en ander blijkt uit het maandelijkse verslag van het bureau statistiek van de gemeente Leiden. De woningvoor raad steeg vorige maand tot 32.885. Eind juli telde Leiden 32.716 huizen. In uitvoering genomen zijn in augustus 226 woningen. Het totaal aantal woningen in uitvoering nu 1207, waarvan 207 woningwetwoningen. LEIDEN - Tussen het schooljaar '66/'67 en het schooljaar '73/'74 is het aantal leerlingen op Leidse scholen voor gewoon lager onderwijs afgenomen met 18,5 Het percentage zittcnblijvcrs daalde in die periode met 51,2 Dit blijkt uit een zojuist uitgebracht verslag van het bureau statistiek van de gemeente Leiden. Het aandeel van de zittenblijvers maakte in '66/'67 nog 7,3 uit op deze scholen. In 1969/'70 was het gedaald tot 4.5 In 1971/'72 steeg het tot 5,1 en nam daarna weer af tot 4.4 in "72/73 en 73/74 Het hoogste percentage gedoubleerden aan het einde van het schooljaar 1973/74 kwam voor bij het openbaar onderwijs met 5,7 gevolgd door het rooms-katholiek onderwijs met 4,2 het protestant christelijk onderwijs met 3.8 en het neutraal onderwijs met 0,8 Het percentage leerlingen dat na het verlaten van het laatste leerjaar van de lagere school naar een school voor mavo/ha-, vo/vwo ging, steeg van 55,7 in '66/'67 tot 63,2 in '72/'.73' en daalde in'73/74 tot 60,3 Het aantal leerlingen dat na de lagere school beroepsonderwijs ging volgen vertoonde tot en met 1968/'69 een stijgende lijn. In dat jaar ging 35 van de lagere school-verlaters naar het beroepsonderwijs. Nadien daalde het evenwel tot 27 in 71/72. Het afgelopen schooljaar gaf echter met 29 een andermaal toegenomen belangstelling te zien. Aan het einde van het schooljaar 1966/'67 verlieten 47 leerlingen de lagere school, zonder verder dagonderwijs te gaan volgen. Dat was 3 van de schoolverlaters. Dit percentage daalde vervolgens en met name in 1969/70 tot nog slechts een tweetal in 1973/74. Aldus het verslag van het bureau statis tiek. leld/e bfo/copen I "The Exor Lomor: Statlonaweg lu. lel 21230: "Dr non 3 uur Tevens nen van San. Arrangeln" IH jr dng 14 30 tel 10 00 en 21 13 uur, /un.l.g. nok 14 43 uur jen Be*: |{aarlrmmi-i•trfcat 52, tel 2M|4 "Ür «o drie Mu.k. li. rs' 14 )t IU 01) .-n 21 15 uur. ma. d,. do. vr en 14.30 uur Klndermatl- Meer propaganda damesvoetbal •ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een jaarvergadering van dc commissie damesvoet bal afdeling Leiden van de KNVB, die gehouden werd in de Alphia kantine in Alphen aan den Rijn, zei voorzitter A. A. C. Dussce dat het dames- voalbal nog steeds niet als vol waardig wordt beschouwd. Door deze opstelling van ver schillende voetbalclubs is het nog steeds niet mogelijk een volledige competitie op te set ten. Momenteel wordt er in de regio nog een zgn. vriendschap pelijke competitie gespeeld. De- damcsvoetbalcommlssie wil via de diverse voetbalvereni gingen op de scholen propagan da gaan voeren over het da mesvoetbal. „Het moet als een recreatieve ontspanning gezien worden, waar net zo goed ook meisjes aan kannen deelne men", vindt de hoer Dussce, die ook bezig Is met het organi seren van school voetbal toer nooien voor meisjes. „Het moet mogelijk zijn dit te organise ren, net zoals bij de jongens, so rond de Pasen", meent de heer Dussee. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Praalwagens zoek Jazz-concert Na afloop van de optocht, die afgelopen zaterdag werd gehou den, zijn twee praalwagens ver dwenen. Gp de Boommarkt en bij molen De Valk, werden res pectievelijk de praalwagen met de Vrijheidsboom en met de Burcht achtergelaten en even later niet meer terug gevonden. De 3-October Vereeniging doet een dringend beroep op een ieder die inlichtingen kan ge ven. Een praalwagen neem je tenslotte niet zo maar even in je binnenzak mee. Verbetering De toestand van de heer De Ruy- ter de Wildt, voorzitter van de Leidse 3-october Vereeniging. is thans zeer bevredigend te noe men. Zoals bekend kreeg hij in de nacht van donderdag op vrijdag een hartinfarct De be handelende artsen constateren dat hij zienderogen vooruit gaat en overwegen hem over enkele dagen naar huis te sturen. Vanavond start het jazzseizoen in „De Twee Spieghels" aan de Nieuwstraat met een concert van het Hans Dulfer kwartet, waarin onder meer de zojuist uit Amerika teruggekeerde pia nist Nico Bunink meespeelt Hans Dulfer is naast een van de belangrijkste Nederlandse saxofonisten ook een groot sti mulator van de moderne jazz in Nederland. In het Amsterdam se Paradiso heeft hij jarenlang concerten georganiseerd, waar voor hij vorig jaar o.a. de ,£mor-prijs" ontving. In 1969 werd hem de belangrijkste Ne- derlanse jazz-onderscheiding, de Wessel-Leken-prijs, overhan digd. De laatste tijd speelt hij voornamelijk in het Theo Loe vend: e Consort dat onlangs nog deelnam aan het jazzfesti val in Laren. Het concert in de Spieghels begint vanavond om negen uur. Jubileum hoofdonderwijzer Rotteveel van de Hartebrugschool viert deze maand zijn 25-jarige jubileum in het onderwijs. Het ouderco mité wil hier een feestelijk tin tje aangeven en organiseert op zaterdag 19 oktober van drie tot vijf uur een receptie in het schoolgebouw aan de Haarlem merstraat 34. Alle oud-leerlin gen, oud-collega's, kortom alle vrienden cn bekenden worden uitgenodigd om op deze recep tie aanwezig te zijn. Bibliotheek- week De week van vrijdag 11 tot en met zaterdag 19 oktober staat voor de Leidse bibliotheken in het teken van de „Bibliotheck- week". De bibliotheken verke ren sinds 18 september in een opperbeste stemming, omdat op die dag de Tweede Kamer de zgn. wet op het openbare biblio- theekwerk heeft aangenomen. Dit betekent dat het rijk in het vervolg voor 100% voor de per soneelskosten en voor 20% voor de overige kosten opdraait In het geval van Leiden is deze wet bijzonder belangrijk, om dat' de personeelskosten hier 70% van het totale budget uit maken. Om aan de bibliotheek- week een speciaal feestelijk tin tje te geven worden er in deze periode een groot aantal activi teiten op touw gezet Een bij zonder voordeeltje voor ver geetachtige leden van de ver schillende bibliotheken is de „amnestie" regeling, die gedu rende de hele bibliotheek wce/c van kracht is. Al degenen die boeken in hun bezit hebben, die eigenlijk al lang terug gebracht hadden moeten worden, kun nen die nu zonder het betalen van boete retourneren. Een maatregel, die voor degenen die reeds lang op een bepaald boek wachten, erg aangenaam kan zijn. Promoties Aan de Leidse Universiteit is de heer J.J.G. Jansen, wetenschap pelijk medewerker bij de afde ling Arabisch van de faculteit der letteren van de Leidse Uni versiteit gepromoveerd tot doc tor in de letteren op een proef schrift, getiteld „The Interpre tation of the Koran in Modern Egypt". Promotor was prof. dr. J. Brugman. Subsidie voor het proefschrift van dr. Jansen werd verleend door de Stich ting ,JIet Oostersch Instituut". De heer G.DJ. Dingemans, secre taris van de Raad voor de Cate chese van de Nederlands Her vormde Kerk, promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift, getiteld „Wet matigheid en wonder". Promo tor was prof. dr. H. Berkhof. De heer J.W. Ar bouw promoveer de tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Magnetic investigations on some rare earth chalcogenides". Promotor was dr. W.L. Groeneveld. Geneeskunst In café het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat 9 wor den op de maandagen 14, 21 en 28 oktober en op maandag 4 november gespreksavonden ge houden die als thema hebben „alternatieve geneeskunst". ,J)at zijn", zo meldt het Prae thuys, „die vormen van genees kunde. die alhoewel zij sinds jaar en dag worden bedreven, toch niet die plaats hebben ge kregen die hun rechtens toe komt". De gespreksavonden zullen wor den ingeleid door de artsen Verbruch en Van Kempen en door de heer Van der Wolle. De eerste discussie-bijeenkomst wordt ingeleid door de heer Verbruch en heeft als motto „Geneeskunde op dood spoor*". De bijeenkomsten be ginnen alle om 20.00 uur. De Vrouwenkerkkoorstraat is een zijstraat van de Haarlemmer straat Hij is gelegen ter hoogte van perceel 78 van de Haarlem merstraat Vodden Komende vrijdag houdt „Projekt 75", het toncclondcrdecl van de manifestaties rond het eeuw feest van dc Leidse universiteit, een „voddenaktie", om kos tuums te verzamelen voor de straattoncelvoorstellingen die in het kader van het eeuwfeest gegeven gaan worden. De orga nisatie doet een dringend be roep op de Leidse burgerij om zoldert, kelders en klerenkas ten eens goed te bekijken. Alles ia welkom: nylonkousen, gordij nen, vitrage, elastiek, garen, knopen, kleden, hoeden oude naaimachines en ga zo maar door. Iedereen die iets aan te bieden heeft wordt verzocht even een telefoontje naar het Lak te geven (46907). De spullen worden dan op vrijdag opge haald. In de week van 14 tot cn met 19 oktober wordt ook in Leiden de landelijke collecte voor geeste lijk gehandicapten gehouden. Door de stadsuitbreiding en de daarmee samengaande uitbrei ding van het aantal collecte wij ken (van 151 tot 216ziet het collecte-comité van Leiden zich voor grote problemen geplaatst. Tenminste als niemand bereid is een beetje vrije tijd beschik baar te stellen om voor dit uit stekende doel met de bus de straat op te gaan. Bel daarom snel de heer Witte (tel. 071—31525) cn help mee de col lecte te doen slagen. Inschrijving Het aannemingsbedrijf M. Ebbing is de laagste Inschrijver voor de uitvoering van een tunnel voor voetgangers cn fietsers onder de Ketelmeerlaan, nabij de Gooimeerlaan. Volgens een me dedeling van dc gemeente Lei den is Ebbing bereid het karwei op te knappen voor de somma van f 578.000. Hoogste inschrij ver was het aannemingsbedrijf Joost G. Mak uit Rottterdam die f 799.900 heeft govraagd. De openbare aanbesteding van de tunnel had plaats op 26 scp- tember in het stadhuis.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3