Vechten om steun AR-KVP ijmaker VVD-DS '70 willen rem op Surinamers OPPOSITIE HEKELT STUDENTENLOTERIJ' Ford vraagt zuinigheid met benzine Ajax wacht op Cruyff Melkhandelaren trekken op naar ministerie Gijzeling len einde Directeur bedreigd verdien hechte Woensdag 9 oktober 1974 67e jaargang no. 19936 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbu9 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur.hoofdredacteurF I. Plug - Chef-redacteur. J. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,38 per mm. Telefoontjes f3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21jaar f 125,25 - lo6se Harmeien De treinramp bij Harmolen als onderwerp van „De tijd stond even stil..." op Ned. II om 20.21 uur. Willy Caron zingt Tauber om 21.30 uur. Op Ned. I gedramatiseerde re constructie van het Pueblo-inci dent van 1968 bij Noord-Korea om 20.31 uur. PLAATSELIJK MIST. Zonnige perioden. In de kustge bieden hier en daar een bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen van zes tot nul graden met hier en daar nachtvorst. Maximumtempera turen rond elf graden. Morgen zon: 6.55-17.58, maan: 0.13-15.22. Schev. hoogw.: 9.28- 22.08. laagw.: 4.52-17.29. DEN HAAG De menselijkheid van een samenle ving wordt bepaald door de wijze waarop minderhe den worden opgenomen. Met deze opmerking zette PvdA-fractieleider Van Thijn zich gisteren in de Tweede Kamer af tegen voorstellen van de VVD en DS'70 om een toelatingsregeling voor Surinamers in te voeren. Volgens Van Thijn is een derge lijke regeling principieel onjuist. Hij meent, dat het migratiepro bleem moet worden aangepakt in de kern: de grote economi sche ongelijkheid tussen het rij ke Nederland en het arme Suri- WD en DS'70 zijn het met dit laatste eens. Volgens de fractie leiders Wiegel en Drees moet ons land z'n uiterste best doen om het leefklimaat in Suriname te verbeteren. Anderzijds ach ten zij een toelatingsregeling onontkoombaar. Volgens Wiegel mag de regering niet lijdelijk toezien hoe Suriname leegloopt. Drees vond het absurd dat men tienduizenden Surinamers zo maai1'naar ons land laat komen. GPV-woordvoerder Verbrugh pleitte ervoor een controlepost op het Surinaamse vliegveld Zanderij in te richten om mi granten, die alleen maar naar Nederland willen komen om van de bijstand te trekken, uit te ziften. KVP-fractievoorzitter Andriessen in gesprek met zijn AR- collega Aantjes. Links VVD-fractievoorzitter Wiegel. (Van onze pari. red) DEN HAAG Voor de opposi tie-partijen CHU en DS'70 is het onaanvaardbaar dat de toela ting tot universiteiten wordt bepaald door het loL Ze lever den gisteren in de Tweede Ka mer scherpe kritiek op het lo tingssysteem. Volgens fractieleider Kruisinga van de CHU moet dit stelsel zo snel mogelijk verdwijnen. „Het doet groot onrecht aan jonge ren. Het domme lot mag niet over de toekomst van de mens beslissen", zei hij. DS"70-leider Drees noemde de loting de meest onredelijke wij ze om iemands studie en loop baan te beïnvloeden. Hij zei de indruk te hebben, dat minister van Kemenade van Onderwijs de loting als een blijvend middel ziet. Hierover wilde hij graag opheldering. - De vrees dat Van Kemenade met zijn diverse plannen om het onderwijs te veranderen de vrij heid van het onderwijs uitholt bij zowel WD als CHU nog niet verdwenen. KVP-leider Andriessen liet ook- een waarschuwend geluid horen aan het adres van Van Kemena de. Hij merkte op. dat de plaats voor het particulier initiatief in het onderwijsbestel gewaar borgd moet blijven". Dat is de voorwaarde voor medewerking van onze kant aan de plannen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl moet vechten om de steun van KVP en AR te behouden. Het zal linkse stokpaardjes als vérgaande be moeienis met het bedrijfsleven in toom moeten houden. De algemene beschouwingen in de Tweede Ka mer die gisteren zijn begonnen, heb ben het regeringsbeleid in hoofdlij nen onaangetast gelaten. Het kabi net staat sterk, mits het voldoende rekening houdt met christen-demo cratische verlangens. KVP-fractievoorzitter Andriessen heeft zijn speelpositie in de Nederlandse politiek na drukkelijk gedemonstreerd. Hij heeft ook dui delijk laten blijken dat de WD voorlopig geen politiek alternatief biedt In de eerste ronde van het 4-daagse debat vormden de werkgelegenheid, de slechte gang van zaken in het midden- en kleinbedrijf, de land- en tuinbouw veelbesproken onderwer pen. Grote aandacht kreeg daarbij de sterke stijging van de overheidsuitgaven. Ook de houding van het kabinet tegenover het be drijfsleven werd in de belangstelling geplaat- Oppositieleider Wiegel was het allerduidelijkst in zijn kritiek. „Dit kabinet kan maar het beste zo gauw mogelijk verdwijnen". Het betoog van KVP-fractievoorzitter An driessen zat vol verhulde waarschuwingen. Het kabinet moet niet proberen alle macht tot zich te trekken, het moet ruimte laten voor particulier initiatief. Niet zelfdoen, maar kan sen bieden en mogelijkheden scheppen. Met CHU-fractievoorzitter Kruisinga en ande ren toonde de heer Andriessen zich bezorgd over de sterke stijging van de overheidsuitga ven. Beter achtte hij het een deel van de aardgasopbrengsten te bestemmen voor stabi lisering van de belastingdruk in de komende jaren. Verdergaande economische ordening achtte hij onvermijdelijk, maar een centrale leiding van de overheid in de economie wees sde KVP-fractievoorzitter af. Het kabinet moet er voor waken het bedrijfsleven niet verder van zich te vervreemden, zo liet hij weten. Een centralisme, zoals in het voorgeno men huur- en subsidiebeleid, wees hij even eens af. Daar waar wél regelend moet worden opgetreden de bescherming van het milieu wordt veel te weinig gedaan. De heer Andriessen bekritiseerde het optre den van de PvdA bij de vorming van gemeen tebesturen zoals in Rotterdam en Amsterdam. Een „dictatuur van de sterkste" wijst de KVP scherp af. Voor de PvdA-voorzitter Van Thijn was de grootste pijn dat zo weinig maatschappelijke veranderingen van de grond komen. Hij hield een fundamenteel betoog over de noodzaak voor de overheid om in het economisch proces in te grijpen. De heer Andriessen zag in zijn betoog mogelijkheden om in de komende tijd tot compromissen tussen PvdA en de christen democraten te komen, want alleen bij coin-' promissen kan dit kabinet standhouden, hou den. zo liet hij weten. Duidelijk werd in dit debat dat van diverse kanten grote vraagtekens worden gezet bij de macht die het kabinet zich al of niet wil toemeten om op diverse gebieden maatschap pelijke veranderingen tot stand te brengen. IIIIIII1IIIIIIIIIIIII1IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII1II1IIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUI ALMELO Ajax wacht op Johan Cruyff. In het geheim zijn Cor Coster, Johan Cruyff en Ajax-voor- zitter Jaap van Praag, volgens voetbal International, bezig de terugkeer van de wereldster van Barcelona naar Amsterdam voor te bereiden. Zoals bekend loopt het contract van Johan Cruyff bij de Catalaan se club op 1 juli 1976 af en is hij transfer-vrij. Cor Coster heeft intussen al verschillende aanbiedingen van ver schillende Europese topclubs binnen, maar Johan Cruyff zal waarschijlijk het liefst naar Amsterdam terugkeren. Op de eerste plaats omdat Danny en Johan Cruyff van mening zijn dat hun dochter Chantal op een Nederlandse basischool terecht moet komen. Bovendien is Johan Cruyff eigenaar van een bijna afge bouwde bungalow in Vinkeveen (kosten een miljoen). In de eerste instatie is er tussen Ajax en Coster gesproken over een driejarige verbintenis, maar Johan Cruyff zou graag zien dat hij na' zijn actieve periode een functie krijgt in de organisatie van Ajax. Hij denkt daarbij aan een functie als manager. Van Praag: "Laten we daar nu nog niet over praten, dat duurt nog vijf jaar". Twee meisjes van zeven en negen jaar zijn gistermiddag omgekomen bij een gasontplof fing in een kin dertehuis bij Recklinghausen in Noordrijn- Westfalen. Tien kinderen en twee volwasse nen raakten ernstig gewond. De ontploffing is vermoedelijk te wijten aan een lek in een gasleiding. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinini Michaljov De dissidente Joe goslavische schrijver Mihajlo Mihajlov is gearresteerd op ver denking van vijandige activitei ten tegen zijn land en versprei ding van vijandige propaganda. Uncle Sam zal de broe kriem nauwer moeten aan trekken $2>- Om de inflatie te bestrijden zal de Amerikaan minder moeten stoken... CzCUrS CiGEW VAM-XtvijcT^. 7£ en minder voedsel moe ten weggooien. WASHINGTON (ANP) President Ford heeft de Amerikanen vannacht harde maatregelen In het vooruitzicht gesteld in de strijd tegen de inflatie. Ondermeer zal het olieverbruik van 6,5 miljoen vaten per dag met één miljoen vaten moeten worden verminderd. Dit houdt in dat de Amerikanen minder moeten autorijden, kleinere auto's kopen, hun woningen niet warmer stoken dan 20 graden, minder lampen laten branden en de was met koud water doen. Ford liet doorschemeren dat rantsoenering van benzine en hogere belastingen op benzine noodzakelijk kunnen worden als de Ameri kanen niet vrijwillig bezuinigen. Hij wees ook op de noodzaak van bezuinigingen door de overheid: de uitgaven mogen dit jaar niet boven de 300 miljard dollar komen. Ford vroeg het Congres om toestemming voor een belastingtoeslag van vijf procent voor ondernemingen en voor de midden- en hogere inkomensgroepen. Daarnaast stelde hij voor een vergroting van de produktie van levensmiddelen om de prijzen omlaag te brengen, hulp aan de woningbouw en een heel programma van maatregelen om de trage economie weer op gang te brengen, de werkloosheid te verminderen en de daling van de effectenkoersen tot staan te brengen. Dear President Ford: I enlist as an Inflation Fighter and Energy Saver for the duration. I will do the very best I can for America. (Please Print.) Name Address City Date State Zip Code President Ford is een campagne begonnen tegen de inflatie en verspilling van energie. Als onderdeel van deze campagne worden miljoenen formulieren verspreid waarmee „inflatiebestrijders en energiebe- spaarders" hun medewerking aan het initiatief van het Amerikaans staatshoofd kunnen melden. (Van een onzer verslaggevers) tegen de weigering van de' regering om te kabinet, stelde men de eisen op zes cent DEN HAAG Tientallen melkhandelaren protesteren tegen de weigering van de rege- Gisteren hebben de ministers van Economi- uit Den Haag en wijde omgeving (Rotter- ring de minimum melkprijs voldoende te sche Zaken en van Landbouw en Visserij dam, Delft) zijn vanmiddag kort na het verhogen. De melkhandel wil een verhoging besloten een prijsverhoging van vijf cent toe middaguur naar het ministerie van Econo- met zeven cent Toen het Produktschap voor te staan, mische Zaken getrokken om te protesteren Zuivel dit bedrag er niet door kreeg bij het lyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TUINDERS DAGVAARDEN KALIMIJNEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ecu drietal tuinders uit Wateringen en de stichting „Reinwatcr" hebben de Franse kalimijnen gedag vaard voor de rechtbank in I)en Haag en Rotterdam. Zij willen dat de rechter de lozing van afvalwater in de Rijn veroor deelt en eisen schadevergoe ding wegens verminderde op brengst van hun tulnbouwpro- dukten. DE tuinbouworganisaties wer ken niet mee aan het proces, omdat men er weinig heil in ziet De lozing door de kalimij nen zal volgend jaar gestopt worden, terwijl de gerechtelijke procedure lang kan duren. Het hoge zoutgehalte van het Rijn water is grotendeels te wijten aan de Franse kalimijnen. Voorsprong LONDEN (RH) Aan de voor avond van de verkiezingen in Groot-Brittannië publiceert de Britse pers vandaag de uitslag van twee opiniepeilingen vol gens weike de Labourpartij een voorsprong van 10 tot bij na 15 procent op de conserva tieven heeft. Het onderzoek dat gepubliceerd wordt door de "Daily Mail", geeft aan dat 45,5 procent van de Britten van plan is op La bour te stemmen tegen 31 pro cent voor de conservatieven en 19,5 procent voor de liberalen. Volgens een peiling in de "Daily Express", krijgt Labour 43,5 procent, de conservatieve partij 33,5 procent en de liberale par tij 20 procent UliltlllUllllIllIllllIlllllllllllllltllIltllUlllllllllIU SANTO DOMINGO De Guerrillastrijders die elf dagen lang zeven gijzelaars vastgehouden hebben in het Venezolaanse consu laat in Santo Domingo, hebben hun eisen laten vallen en het aanbod van een vrijgeleide uit het land aanvaard. De gijzelaars hebben de elf dagen gevangenschap met kleine voedsel- en water- rantsoenen In tropische temperaturen doorstaan. Toen de overvallers op 27 september het consulaatsgebouw onder bedreiging met wapens bezetten, waarschuwden zij het gebouw met de gijzelaars te zullen opblazen als zij niet een miljoen dollar van de Amerikaanse regering en dc vrijlating van 37 politieke gevange nen in de Dominicaanse republiek zouden verkrijgen. Uitwijzing is dure zaak DEN HAAG (ANP) - Het aan tal uitwijzingen van illegaal in Nederland aangetroffen vreem delingen was vorig jaar aanzien lijk groter dan was geraamd. De raming was. dat voor de uitlei dingen een bedrag van 500.000 gulden nodig zou zijn. Achteraf is gebleken dat in to taal 1.175.000 gulden moest wor den uitgegeven. Aan de Tweede Kamer is gisteren voorgesteld de hogere uitgave begroUngs- technisch te regelen. Wantoestanden Het gerechts hof in Johannesburg heeft vijf gevangenisbewakers schuldig bevonden aan het doodslaan van een gevangene on pogingen tot het vermoorden van een tweede gevangene. Het proces stond in Zuid-Afriko sterk in de belangstelling en is van natio naal belang omdat ernstige wantoestanden in dc gevange nissen zij onthuld. Politieke moorden Gisteren zijn in La Plata Argentinië, twee universiteitsfunctionarissen ont voerd en vermoord, vermoede lijk door rechtse extremisten. ENSCHEDE (ANP) De directeur van de Enschedcse woning bouwverenigingen „Eigen Haard" en „Sint Joseph", de heer H. van Heuven, is de afgelopen dagen bewaakt door de politic in Enschede. De Heer Van Heuven zou zijn bedreigd door de bond van huurders en woningzoekenden in die stad. met wie hij een conflict heeft over woningvernieuwing. De directeur zou met ontvoering en gijzeling zijn bedreigd. Een aantal bewoners weigert een huurverho ging aan de woningbouwverenigingen te betalen voordat hun woningen zijn verbeterd. De verenigingen zeggen dat eerst de woningen zullen worden opgeknapt van bewoners, die wel een huurverhoging hebben betaald. Slechts de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw kwar- taalabonnce kost u deze origineel verpakte set heerlijke Schotse jam. Een teesleli|ke verrassing bi| het ontbijt. (P.S. mocht u zolf nog geen abonnee zijn, vraag dan een gratis proefabonnement Stuur deze bon in open envelop, zonder postzogel. naar: antwoordnummer 349, Leiden. Stuur de "Schotse lom" naar: Ad'es Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1