Kerk gevraagd scherper tegen ongerechtigheid op te treden „Alles wat ik gezien heb bij Arsenal projecteer ik op de mogelijkheden bij Haarlem" Barry Hughes liep stage in Londen Dr. Ramsey ziet in Chili kansen voor commissie-Silva GEDRAG VAN JONGEREN VAAK VLUCHT UIT WERKELIJKHEID Korte metten WOENSDAG 9 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 13 Van onze sportredactie HAARLEM Bij binnenkomst in zijn werkkamer telefoneert Barry Hughes, de trainer van Haarlem, met Engeland. Hij leeft zich uit in zijn moedertaal en geeft uitgebreid visie op ontwikkelingen in het Nederlandse en Engelse voetbal. Na drie kwartier aan de bel te hebben gehangen, zegt Hughes: „Zo, dat was een verslaggever van de Daily Express. Ik heb al een wereldnaam zonder dat ik een wereldteam heb". Hij lacht. Hughes is zojuist, terug van een weekje Arsenal. Via Bertie Mee heeft hij door de bril van een Engelse manager mogen kijken. Met een zucht meldt Hughes (37): „De ideeën barsten mijn lijf uit. Ik zit vol met voorstellen, ik ben er helemaal nerveus van. Zoals ik het nu in mijn hoofd heb, moeten wij het bij Haarlem ook gaan doen, anders gaan we met de Nederlandse voetballerij de vernie ling in. Hughes ging zeer bewust naar Londen, vooral ook omdat hij het reisje zelf betaalde. Barry Hughes, de kleurrijke, wil Haarlem qua organisatie volledig ver anderen. Hughes: „Alle trainers doen mij na. Ik kwam uit mijn dug-out en schreeuwde. Dat zie je nu iedereen doen. Ik durfde vijf jaar geleden al iemand via'de kranten aan te vallen. Dat lees je van anderen ook regelmatig. Ik trainde met poppen, dat doen ze niet na maar iedereen sprak erover. Hughes bracht wat nieuws en dat gaat nu weer gebeuren." Volgend seizoen wordt Hughes manager bij Haarlem, met onder zich als trainer Piet van der Kuil, zijn huidige hulptrainer. In die opzet zal Hughes naar alle waarschijnlijkheid een contract tekenen voor vijf jaar om Haarlem opnieuw op poten te zetten. Hij zucht weer: kan ik kan al beter morgen manager zijn. Er is nog zoveel te doen." Vandaar dat Hughes bij Arsenal de hele organisatie op de voet volgde. Vorige week dinsdagmorgen werd hij ontvangen door secretaris Frier. „Met hem heb ik de hele administratie doorgelopen. Enorm zwaar, maar geweldig boeiend. Ik heb daar bijna een bijbel volgeschreven, zoveel informatie kreeg ik. 's Avonds ging ik naar een wedstrijd van Crystal Palace, een derde divisieclub op dinsdagavond, maar wel 28.000 toeschouwers. Technisch en taktisch leek het nergens op. Als trainer ergerde ik me wezenloos. Maar toen ik dat even vergat en alleen de bal volgde, zat ik op de punt van mijn stoel. Een enorm spektakel. Als ik het geld had, liet ik elke week zesduizend suppor ters van Crystal Palace met de boot overkomen. Ze zouden allemaal een sjaaltje van Haarlem van mij krijgen. Die gasten gingen tekeer, dat was niet te geloven. Maar trainers en spelers brengen het daar ook veel beter dan hier. Toen het tweede doelpunt viel van Crystal Palace gaf de trainer kushandjes naar het publiek. Grote klasse. Woensdag bekeek Hughes de ver zorging van de kleding. „Dat is niet te geloven. Arsenal heeft twee vrouwen in vaste dienst, die dat elke dag perfect rege len. De medische afdeling is ook grote klasse. Daar gaat geen speler naar huis als zijn nagels niet zijn geknipt. Zij hebben daar ook een restau rant, zoals bij Ajax. De messen, de vorken, de zoutvaatjes, alles heeft het embleem van Arsenal. De spelers zijn verplicht daar te eten. Daardoor krijg je een goed contact met het publiek, 's Avonds speelde Arsenal, een benefitwedstrijd voor Reading, een club uit de vierde divisie. De secretaris was 25 jaar in dienst. Er waren 16.000 toe schouwers. De man hield er 24.000 gulden aan over. Dat zijn dingen die je je hier niet kunt voorstellen. Terug in de bus serveren twee obers, ook met een embleem van Arsenal een geweldig diner: krabcocktail, soep. kip met vlees, een toetje, koffie en een sigaar. Ja in de bus. Toen we bij Highbury aan kwamen, stonden er weer spe ciale mensen klaar om de spul len uit de bus te halen." Donderdagmorgen bekeek Hug hes de jeugd van Arsenal op een veld buiten Londen. „Ook daar hadden ze een restaurant. Daar ben ik opnieuw in de administratie gedoken. Het tourniquette-systeem de be zoekers kunnen alleen via een draaideurtje het stadion in spreekt me geweldig aan. Bij elke tourniquette staat een aparte chef die met de secreta ris moet afrekenen. Bij Arsena l—Manchester City kwamen 46.000 toeschouwers. Bij de af rekening kwamen ze maar twee kwartjes te kort. In Nederland weten we niet eens precies hoe veel toeschouwers we hebben. Wat die Engelsen doen, noem ik pas controle, 's Middags heb ik gesproken met de supporters vereniging. Die hebben me ook weer wat ideeën gegeven. Maar daar zeg ik verder niets over want dan loopt een ander er mee weg. 's Avonds had Hughes een diner met Bertie Mee. „Weet je", zegt Hughes, „die Mee heeft drie telefoons: een voor intern, een gewoon nummer en een geheim nummer. Zijn secretaris heeft hetzelfde. Bij Arsenal werken tweeëndertig mensen in vaste dienst, bijv. ook de monteur „or, Ho cnelprshlis." Vrijdags had Hughes een onder houd met de manager van de afdeling neveninkomsten. „Mis schien heb ik daar nog wat aan voor Haarlem", 's Middags reis de Arsenal af voor de uitwed strijd tegen Leeds United. Hug hes: „We gingen per trein en we aten zo lekker dat ik tegen Mee zei: „reist de koningin ook mee. Eerlijk, het was onvoorstelbaar. In het hotel in Leeds, waar de^ spelers ook zaten, voelde ik me net James Bond. Dat was ont zettend luxe. De sfeer bij die wedstrijd (Arsenal verloor met 2—0) was geweldig. Ik wilde zo mijn jas uittrekken en het vel d in lopen." Hughes probeert het hele gebeu ren samen te vatten. „Qua orga nisatie en public relations lacht Engeland ons uit. Dat is schan dalig genoeg. Maar op het veld is het daar niet best. Vroeger kon je Engelse voetballers zo opratelen, dat is niet meer zo. Ze missen de persoonlijkheden. De trainers lopen in de mist. Ze willen het continentale voetbal T met het Engelse spel mixen, maar daar hebben ze de goeie mensen niet voor. Ze vragen aan hun spelers om Van Hane- gem na te doen. Dat kan na tuurlijk niet. En daarbij, de En gelse spelers hebben een min derwaardigheidscomplex tegen over het continent We lopen achter, zeggen ze zelf.". In Engeland is Hughes doordron gen van de noodzaak dat Haar lem op korte termijn vier licht masten moet krijgen. „Dat moet gebeuren. Daar kweek je sfeer mee. Dan wint ook geen scouten, me bezighouden met commerciële dingen en n maar op. Ik moet mezelf terug verdienen. Zo moet je dat zien. En dan zul je het straks dan belt Feyenoord op. Dan word ik door Guus Brox als een vorst ontvangen. En neer Hughes vertelt u eens, hoe heeft u dat allemaal gedaan?" Dat zal het grootste moment ir mijn leven zijn". Daarnaast heeft Hughes nog eens twintig ideeën. „En daar ga ik vandaag al mee beginnen. De voorbereiding vergt wat tijd maar tegen het eind van dit seizoen zal je de eerste resulta ten al zien. Alles wat ik gezien heb bij Arsenal projecteer ik op de mogelijkheden van Haarlem. We gaan keihard werken. Ik ben bescheiden, maar ik zeg dat ik de beste figuur ben om hier manager te zijn. Ik ga VOOR GOUDEN en BRILLANT Kwaliteits-Sieraden en de voordeligste prijzen Blijft uw adres juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuzo an vak-service. PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL Blindenbonden De Kontakt- commissie Den Haag van de landelijke blindenbonden orga niseert op 23 oktober in gebouw Amicitia aan het Westeinde een voorlichtingsavond voor zowel visueel gehandicapten als ande re belangstellenden. Tijdens de ze bijeenkomst die om 19.00 uur begint zal onder meer worden gesproken over „Home-tea- ching" en zullen de aangepaste hulpmiddelen voor blinden worden getoond. door Je an DU LIEU K—93 En eindelijk was het zover: Eucalyp- ta ontdekte dat ze opgesloten zat in haar eigen kerker en dat er van Paulus werke lijk geen spoor te bekennen was. Oei, wat ging die heks tekeer. Ze liet haar fakkel vallen die prompt uitdoofde, sperde haar grote heksenmuil wijd open en liet een afschuwelijke jammerkreet horen die wel vijf minuten aanhield. Lang voor de kreet verstomd was. kwamen Oehoe- boeroe en Salomo aanstormen. „Er wordt iemand vermoord!" riep de laatste Nogal wel zo tamelijk door MOL schreeuwde Ochoeboeroe. ..Daar is de schurk!. We grijpen hem, Salomo! Maar Mol kroop overhaast weg hij Paulus en die gilde Blijf van hem af, pas opl" SUSKE EN WISKE WO«OTVERVOLGO De r.k. kerk moet van basis tot top scherper optreden tegen de ongerechtigheid in de wereld. Deze els geldt In het bijzonder de desbetreffende autoriteiten van de Heilige Stoel. Aldus een der conclusies uit de vergadering in Rome van zestig nationale commissies voor Justitia et Pax (gerechtheid en vrede). De vertegenwoordigers der landelijke commissies voor Justitia et Pax zijn vorige week in Rome bijeen geweest om te bespreken hoe de kerk in al haar geledingen kan bijdragen tot oplossing van de vele en ernstige problemen, die de gerechtigheid en de vrede in de wereld geweld aandoen. Namens de Nederlandse commissie Justitia et Pax nam mej. dr. M. A. M. Klompé aan de vergadering in Rome deel. De vergadering splitste zich op in drie commissies. Een der commissies hield zich voornamelijk bezig inet de folteringen, die in vele landen nog worden toegepast, met allerlei vormen van terreur, met de wapenhandel, de institutionalisering van oorlogs- en uitzonderingsrecht, de maatschappelijke en rcciale discriminatie en dergelijke. Heel de kerk, maar vooral de Heilige Stoel, moet hiertegen blijven optreden, aldus de commissie. Een tweede commissie besprak het voedselprobleem in de wereld. Zij hoeft daarover een rapport samengesteld. De com missie constateert daar onder meer in, dat de rijke landen zich feitelijk niets van het voedselprobleem aantrekken en rustig hun hoge consumptiepeil handhaven. Een derde commissie besprak voornamelijk de problemen, die verbonden zijn met het betrekken van de kerkelijke basis bij de oplossing van de wereldproblemen. Dit geldt in het bijzonder voor de ontwikkelingslanden, waar aan de basis nog heel veel mensen analfabeet zijn. In Nederland levert het betrekken van de basis bij de grote wereldproblemen betrekkelijk weinig moeilijkheden op. De Nederlandse commissie Justitia et Pax heeft informele maar goede contacten met de diocesane en parochiële raden, met vrouwen- en jeugdorganisaties, met de theologische opleidingen, die in staat zijn door te stoten naar het grondvl«k. Een voorbeeld daarvoor is het Landelijk Pastoraal overleg at met name over de kwestie der gastarbeiders, een aangelegenheid door de commissie Justitia et Pax bestudeerd en ingebracht, een reeks aanbevelingen voor de basis kon opstellen. De tweede commissie, die het voedselprobleem in de wereld besprak, wil deze aangelegenheid nog scherper onder de aan dacht van heel de kerk brengen. Zij verwijst hiervoor onder meer naar het internationale congres, dat de wereldvoedselorga nisatie van de Verenigde Naties binnenkort in Rome belegt. De commissie Justitia et Pax wil aan het wereldvoedselprobleem enkele besprekingen wijden in het kader van het Heilig Jaar. Behalve het wereldvoedselprobleem zal op die colloquia ook de solidariteit met de derde wereld aan de orde worden gesteld, alsmede de positie van de vrouwen in kerk en maatschappij. Kerk en Wereld De eruge effectieve macht voor de rechten van de mens inChili schijnt de oecumenische vredescommissie te zijn. die onder voorzitter schap staat van kardinaal-aartsbisschop Silva Henriquez van Santiago. Met deze conclusie is aartsbisschop Ramsey van Canterbury en primaat van de Anglikaanse kerk in Engeland teruggekeerd van zijn reis door Zuid-Amerika. „Deze organisatie heeft, temeer omdat zij de volledige steun heeft van het Vatikaan en van de kerken in het algemeen, werkelijk een kans invloed uit te oefenen in een situatie, waarin het regicme wordt gedra gen door mensen, die zich katholiek noemen", aldus aartsbisschop Ramsey. Toen hij een ontmoeting had met generaal Pinochet, leider van de militaire junta sedert het bewind van president Allende een jaar geleden werd omver geworpen, baseerde dr. Ramscv zich geheel en al op hetgeen kardinaal Silva Henriques had gedaan en beklemtoonde hij vooral de rechten van de men*. Hij had zo verzekerde hij dat zo krachtig gedaan als hij kon zonder beledigend te worden. Na het onderhoud met Pinochet, dat een half uur had geduurd, was geen communiqué uitge geven. „Men vermijdt de uitgifte van communi que's. wanneer men in een situatie verkeert, waarjn men niet kan winnen", aldus dr. Ram sey. Maar Chili, zo zei hij verder, is slechts een deel van heel het Zuidamerikaanse panaroma. „Er zijn nog meer landen, WUT mm in worden gemarteld. Er zijn nog meer landen waar ver schrikkelijke dingen gebeuren. Het is bekend, dat in Brazilië mensen volkomen willekeurig worden gearresteerd en gemarteld." Dr. Ramsey wees tenslotte op de ontstellende tegenstellingen tussen arm en rijk in de Zuida merikaanse landen. Het is daar erger dan ik had gedacht, met uitzondering misschien van Het theologisch onderwijs aan de theologische faculteit in Tilburh, aan de katholieke theologische hogeschool Am sterdam en aan de hogeschool voor theologie en pastoraat in Roermond is erkend als we tenschappelijk onderwijs. De drie instellingen zijn aange wezen als hogescholen die ge lijkberechtigd zijn met de rijksuniversiteiten wat be treft de doctoraten en de doc- toraal-getuigschriften, die ze zullen verlenen. Aldus een ko ninklijk besluit dat in het Staatsblad is gepubliceerd. Kardinaal Alfrink zal zondag celebreren in zijn titelkerk in Rome, namelijk die van de Heilige Joachim. Hij doet dat op verzoek van de pastoor van de parochie. In deze kerk hangt zijn wapenschild, dat tij dens de vorige bisschoppensy node drie jaar geleden door rechtse katholieken met verf was besmeurd uit protest te gen de „progressieve ketterij en" van de Nederlandse kardi naal. Uit een enquete onder West- duitse jongeren tussen zestien en negenentwintig jaar blijkt, dat ruim zeventig proeent een gelukkig gezinsleven nog bo ven materiële zekerheid en persoonlijke onafhankelijk heid stelt. Twee derde heeft een goede verhouding met de ouders, een derde zelfs zéér goed en negenendertig pro cent „tamelijk goed". Rechts éénvijfde vond de verhouding deels goed, deels slecht. Verdieping van het geestelijk leven en de volksvroomheid, alsmede het pro bleemhoe de niet meer praktiserende katholieken en van de kerk wegglijden de Jongeren weer voor de kerk te win nen, zijn de onderwerpen, waarmee de Duitstalige werkgroep binnen de bis schoppensynode zich heeft beziggebou- De bisschop van Spiers, mgr. F. Wetter zal morgen het resultaat van het overleg binnen deze werkgroep, waarvan ook kardinaal Alfrink deel uitmaakt, aan de bisschoppensynode voorleggen. Basis voor het gesprek van de Duitse taalgroep is een studie van prof. dr. Karl Lehmann, lid van de internationale theo logencommissie. over „innerlijk leven en meditatie". Lehmann constateert daarin allereerst. dat meditatie een zeer veelzijdig begrip is, dat reikt van de hoogste trap der mystiek tot de magie. Wat hedentendage onder meditatie verstaan wordt is lang niet altijd indcntick met datgene, wot in de christelijke taal met gebed of geeste lijk leven aangeduid wordt. Prof. Lehmann zet vervolgens de grond en uiteen voor de thans te constateren voorliefde voor innerlijke inkeer, vooral bij jongeren. Uit deze voorliefde spreekt vooral honger naar een transcendente zinvervulling, maar het transcendente bo venzinnelijke moet hier in een zeer vage betekenis begrepen worden. Hieruit is ook de wens naar stilte en rust, naar diepere persoonlijke vrijheid af te leiden. Prof. Lehmann wijst er dan op hoe jon geren op velerlei manieren de materiële welstand laten voor wat die is. Bij alle voorliefde voor meditatie is er echter ook een grote onduidelijkheid te constateren over de betekenis van het transcendente. Er zijn namelijk ook aan wijzingen. dat het gedrag der jongeren vaak ingegeven wordt door een ongeoor- loofde vlucht ujt de werkelijkheid en uit de noden der samenleving. Juist hier kan volgens Lelunann het christelijke geloof een belangrijke bijdrage leveren om de jongeren duidelijk te maken wat trans cendentie in de eigenlijke zin van het woord is. De Duitse taalgroep houdt zich ook bezig met de relatie oecumene en geloofsver kondiging. Hierover wil de groep geen eigen werkstuk nun de synode voorleg gen, maar wel wil men beklemtonen, dat hetgeen tot dusver op oecumenisch ge bied gebeurd is, do christenen op de goede weg brengt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13