,,Ik haat synthetische stoffen SLOT DEVER NU DEELS GERESTAUREERD Handwerkkunstenaar Uta Menardi-Red: bio/copen Ipifp veilingen Openingnieuwe r. k. schoolin Leiderdorp Informatieavond over Schiphollijn Politiek café in Leiderdorp Gemeentelijke beleidsplanning in Leiderdorp. Progressief Sassenheim wil aparte commissie ruimtelijke ordening MAANDAG 7 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT Noordwijk De handwerkkunst, die de laat ste 20 jaar een totale opleving heeft meege maakt, staat nog steeds volop in de belang stelling. In het bijzonder is het vervaardi gen van wandversiering over de hele linie een graag uitgeoefende bezigheid thuis. Be halve het borduren, met de zgn. kruissteek waarmee fraaie resultaten worden behaald, is ook het maken van wandtapijten een ware rage geworden. Onder de velen die zich hiermee bezig hou den, zijn er meerderen die niet met het zgn. clichéwerk kunnen meedoen, omdat zij van nature alleen bij machte zijn creatief werk te verrichten. Zo ook mevrouw Uta Menar di-Red te Noordwijk, die vijf jaar geleden met het vervaardigen van wandtapijten begon, na het bezoeken van een tentoon stelling op dit gebied, waar ze zo enthou siast vandaan kwam dat ze wist „dit is het". Ze zegt hierover: „Ik ben er toen aan begonnen, en zo gegrepen dat ik het niet meer laten kan. Stijf pe wandkleden worden naar eigen inzicht en gevoel ontworpen. Hierbij komt haar zuide lijke volksaard tot uitdrukking, ze is uit een Italiaans/Oostenrijkse geslacht (Tirol/Dolo- mieten), wat duidelijk is te merken aan haar gedurfde, sterke kleuren. Haar stijl is modern, hoewel ze van het figuratieve steeds meer naar het abstractieve gaal. Duidelijk merkbaar is dat ze een sterke verwandschap heeft met het antieke. Wat dit laatste betreft is dit een gevolg van het milieu, waarin ze is opgegroeid. Haar ader is n.L een vermaard antiquair in Cortina d'Ampezzo, en één der bekendste in Italië. Van jongsaf kon ze van de oudste en latere kunst van Europa kennis nemen. Hierbij komt nog dat ze vanaf haar 6e jaar reeds met haar vader meeging op bezoek in musea in allerlei steden van Europa. Hiervan zegt ze: „Van kijken alleen kan men veel leren, zo bijvoorbeeld van madonna's, altaarstukken, ikonen, schilderijen, beeldhouwwerken etc. „Van het vele dat ze heeft gezien noemt ze in het bijzonder Venetië, met de San Marco, „Dat moet iedere kunstliefhebber hebben gezien, dat is het einde."In de motieven van haar wandtapijten ligt dan ook de oud-kerkelijke kunst vaak ten grondslag. Zo het moe der-motief van de madonna-figuur. Ook bij dierenfigu- ren en andere objecten komt dit vaak tot uitdrukking. De materialen voor haar wandtapijten, groot en klein (van één tot drie meter), koopt mevrouw Menardi niet kant en klaar in de winkel, maar verzamelt ze zelf, waarbij ze het een genoegen vindt op een rommel markt te snuffelen en kopen. Ze zegt: „Ik werk alleen met natuurprodukten, wol, katoen, zijde, jute en derge lijke. Synthetische stoffen haat ik. die zijn zonder „De wol voor haar tapijten verft en spint ze zelf zonodig. De stoffen moeten steeds worden overgeverfd, om de nodige nuances in de kleuren te krijgïSen. Dit alles do Hulp Een aparte vreugde is het voor haar dat haar zoon Egon (14) het fijn vindt zijn moeder met hand en spandienst en terzijde te kunnen staan. Zo helpt hij o.m. met spinwerk en touwknopen. Mevrouw Menardi heeft met haar werken aan veel exposities in ons land meegewerkt en kreeg goede kritieken. Ook in hotels en kantoren kan men haar werken aantreffen. Een speciale opleiding heeft ze niet, maar zegt ze: „De steun en adviezen van Jeanne Marie Bodewes uit Den Haag. heeft mij wel veel verder gebracht Wel heeft ze circa 7 jaar geleden, dat was voordat ze met de wandkleden begon, teken- en schilderlessen gehad van de beeldhouwer Gradus van Eden te Delft, en vroeger in Italië deed ze in haar jeugdjaren, aan keramiek. Ze wil deze wandtapijtenwandtapijtkunst ook in Italië introduceren, waarvoor ze binnenkort een expositie houdt in Milaan. Ze zegt: „Dat men deze wandtapijten in Italië niet kent heeft wel als oorzaak, dat men daar in tegenstelling met de meer noordelijke landen geen behoefte heeft aan textielversieringen in huis. Wel heeft men veel interesse in de schilderkunst Daar wordt op het moment alles in geïnvesteerd." Ze woont nu 16 jaar in Nederland, en geniet van het- duinlandschap aan de Beethovenlaan waar ze de laatste jaren woont, de bergen van haar geboorteland kan ze echter niet vergeten, zodat ze alweer met verlangen uitziet near haar Italiaan» rei» over enkele Mevrouw Uta Menardi-Red •bK-ELr t.','.7 In Alph cn: Baby van half jaar stikt in speelgoed. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 6 maanden oude baby van de familie B. uit de Hor tensiastraat is zaterdagmid dag in de wieg gestikt Ver moedelijk heeft het kind een speelgoedje in de mond ge stoken. In ziekenhuis Rij noord mocht hulp niet meer Hazerswouds bedrijf naar Zoetermeer. HAZERSWOUDE/ZOETER- MEER De service-afde ling van Van Swaaij Aircon ditioning, die thans is geves tigd aan de Hazerswoudse Rijndijk, zal omstreeks mid den 1975 verhuizen naar Zoetermeer. De Zoetermeer- se burgemeester J. W. Weg- stapei heeft daar intussen het startsein gegeven voor de bouw van het nieuwe ge bouw van Van Swaaij, dat behalve in Hazerswoude ook vestigingen in Den Haag heeft Toch oudere verkeersbrigadiers in Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Enkele weken geleden maakte de leiding van de Sjaloom- ^chool bekend dat zij voor nemens was om de kinderen van de zesde klas niet langer in te zetten als verkeersbri- gadiertjes bij de oversteek plaatsen in de Dokter Bouw dijkstraat en Dorpsstraat. De voornaamste overwegin gen hiervoor waren dat het een levensgevaarlijk karwei is voor 11- en 12-jarigen en het missen van lessen door de leerlingen. Toch wilde men in het belang van de overstekende kleuters niet stoppen zonder meer. Daar om was reeds eerder ge tracht 'n aantal ouders hier voor te aktiveren, maar op de oproep hiertoe werd nau welijks gereageerd. Tijdens de ouderavonden, die on langs zijn gehouden werd onder de aanwezigen een en quête gehouden, waarbij ook de problemen inzake de verkeersbrigadiers aan de orde kwamen. De reacties waren toen belangrijk posi tiever. Nu waren er niet minder dan 24 personen die zich opgaven om de taak van de kinderen over te ne men. Op de eerst volgende bijeenkomst van het ouder comité zal er uitvoerig over deze kwestie worden gespro ken om tot de juiste oplos sing te komen. In ieder geval gaat men nog door met de verkeersbriga- diertjes tot de organisatie met de brigadiers rond is. Eerste lustrum Oegstgeestse meisjeskoor Van een onzer verslaggevers. OEGSTGEEST Het meisjes koor „SL Willibrord" viert op 13 oktober zijn 5-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal het koor de mu sical „De tovenaar van Alk maar" opvoeren in het Willi- brordgebouw. Aanvang twee Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP De kinderen van de r.k. basis- en kleuter school „De Schakel" openen op 18 oktober hun nieuwe school aan het Van Alphenplein in Leiderdorp. Na de officiële opening leiden de kinderen de belangstellenden zelf rond in hun nieuwe gebouw. De officiële opening begint om vier uur 's middags. Speciaal voor hun ouders voeren de leerlingen 's avonds de musical „Jan Klaassen in speelgoedland" op. De voorstel ling begint om half acht. Van onze correspondent LISSE In de Pauluskerk wordt op donderdag 10 oktobei informatie gegeven over de Schiphol-spoorlijn. Voor deze bijeenkomst die om acht uur begint, zijn de heren Jouwersma (afd. planologie A.S.) en Vallenduuk (mede werker A.N.W.B.) uitgenodigd. De sprekers zullen toelichten waarom ze voor dan wel tqgen bepaalde tracés voor de Schiphollijn zijn. De bijeenkomst is zuiver informatief en voor iedereen toegankelijk. Belan gengroepen krijgen later de gelegenheid hun standpunt toe tc lichten. LEIDERDORP Bij Wik van de Wijngaard aan de Hoofd straat wordt op 17 oktober weer een politiek café gehou- den. Op het programma staat de verkeerssituatie in Leiderdorp in het bijzonder die op de Engelendaal. Tevens wordt het onderwijs aan kinderen van buitenland se werknemers aan de orde gesteld. Het café is vanaf half negen geopend. Het volgende politiek café is op 21 november. Partijen die deskundigen hebben op het gebied van de woningproble- matiek worden verzocht in het café vertegenwoordigd te zijn. Ook deze bijeenkomst begint om half negen bij Wik van de Wijngaard. Van onze correspondent LISSE De eerste fase van de restauratie van de rüine Dever aan de Heereweg in Lisse is afge sloten. Zaterdagmiddag is een windvaan met het Wapen van Dever op het hoogste punt van het uit 1587 daterende slot ge plaatst. De windvaan is een ge schenk van mevr. A. Baronesse Heereman von Salis-Soglio, de weduwe van de laatste Heer van Dever en Lisse, Max Baron Heer eman van Zuydwijck. Tijdens een bijeenkomst in de ge hoorzaal van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, die vooraf ging aan de plaatsing van de windvaan, deelde penning meester jhr. E. L. W. C. van Panhuys van de stichting Vrien den van Dever mee, dat dc stich ting weliswaar nog 55.000 in kas heeft, maar dat dat te weinig is om de restauratie voort te zet ten. Door Monumentenzorg wordt momenteel voor histori sche bouwwerken alleen dèt ge daan, wat deze voor ondergang kan behoeden. De voorzitter van de stichting, de heer Hulkenburg, gaf aan de hand van dia's een indruk hoe Dever in vroeger jaren is geweest De windvaan, die zaterdagmiddag op Dever is geplaatst. en architect Van der Sterre toon de dia's van de restauratiewerk zaamheden. Deze werkzaamheden staan overi gens voornamelijk op naam van aannemer-timmerman Willem de Raat uit Ter Aar en de metse laars Heegman sr. en jr. en de heer Esveld. Na de bijeenkomst in het lab ging het gezelschap naar het slot De ver, waar burgemeester Berends van Lisse o.m. een oorkonde voorlas, waarin de plaatsing van de windvaan was vastgelegd. Nieuw bestuur KPJ Aarlanderveen Van onze correspondent Aarlanderveen De KPJ afd. Aarlanderveen heeft een nieuw bestuur gekozen. Dit bestaat nu uit Manus Ubink, Trudy Koot, Anja van Tol, Cockie Hartveld en Kees Pijll. Er is tevens een sporteommissié in het leven geroepen, bestaan de uit: Piet Bisser, Hans Kem pen, Ria Bunnik en Kees Pijll. De KPJ is in onderhandeling met de plaatselijke Jeugdraad over de bouw van een eigen gebouw tje. Dit eventueel in samen werking met de Speeltüinver- Koopavond voor Lissese invaliden Van onze correspondent Lisse De Zonnebloem afd. Lis se organiseert op maandag 11 november een koopavond voor invaliden. Er wordt voor gratis vervoer gezorgd naar V D in Haarlem. Men kan zich hiervoor opgeven bij: zr. Ernesta, Eikenlaan 126, mevr. Appel, Nassaupark '29, mevr. Joekstra, Prins Hendrik straat 44, mevr. Vink, Prins Hendrikstraat 27 en bij de heer Van Haaster, Van der Veld- straat 68. Oecumenische diensten in Bodegraven Bodegraven In Bodegraven wordt binnenkort gestart met oecumenische diensten. Dit is het resultaat van besprekin gen tussen plaatselijke domi nees en priesters om elke maand in de Evangelisch-Lu- therse kerk een zgn. vesper dienst te houden. De eerste dienst is vrijdagavond a.s.: aanvang 19 15 uur. Deze zal worden geleid door ds. Po- duba. Pastoor Vlaar gaat op vrijdag 8 november voor. Zwemclub Lisse viert le lustrum Van onze correspondent LISSE Zwemclub Lisse viert zijn eerste lustrum met een re creatieve meerkamp op zater dag 12 oktober. Acht verenigin gen nemen deel aan de wed strijden: De Hillegomse Zwem vereniging. Columbaan Voor hout, Z. C. Sassenheim, Z. Z. IJsselstein, DWT Haarlem, HPC Heemstede. Z.V. Hoofd dorp en de jarige vereniging. „Oude Lissers uitverkocht Van onze correspondent LISSE In Lisse bestaat enorme belangstelling voor het boekje „Oude Lissers". De eerste druk is al helemaal [unmuinuiiiinmiiinmiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiii uitverkocht. Binnenkort komt er een tweede druk op de markt. Men kan zich hiervoor laten inschrijven bij boekhan del Ligtenberg. Bodegraafse duivenhouder won slaapkamerameu blement Van onze correspondent Bodegraven De Bodegraafse postduivenclub De Snelvlucht heeft het veertigjarig bestaan gevierd. Hoogtepunt was een jubileumvlucht, waaraan dui zenden postduiven deelnamen. Winnaar werd een duif van de hear N Takker, die daarmee een slaapkamerameublement verdiende. De tweede prijs, een eetkamer, ging naar N. v.d. Waal, de der de prijs, de BB-stoel, ging naar C. van Leeuwen en de vierde prijs, een bureau, ging naar J. v. Rijn. (Van onze correspondent) LEIDERDORP Gemeentelijke beleidsplanning cn de daar aan verbonden consequenties zullen het onderwerp zijn van een informatieve bijeenkomst morgenavond in dc raadszaal van het gemeentehuis. Bij deze bijeenkomst zullen behalve de raadsleden ook leden van de voorbereidingscommissie „begroting 1975" cn ambtelijke deskundigen aanwezig zijn. Zoals bekend keurde de raad in zijn vergadering van 26 augustus j.l. de beleidsdoelstellingen van het beleidsplan 1975—1979 goed. Bij die gelegenheid sprak de raad ook de wens uit door terzake deskundigen geïnformeerd te willen worden over de opzet van een beleidsplanning en de daarbij gehanteerde planningtechnieken en systemen. In de bijeenkomst zal ook de opzet van het beleidsplan 1975-1979 nader worden toegelicht ovenals de gevolgen van een dergelijk plan voor de raad. De bijeenkomst is voor een ieder vrij toegankelijk en begint om 20.00 uur. Van onze correspondent Sassenheim Door de raadsfrac tie „Progressief Sassenheim" is bij het college van B. en W. een voorstel ingediend om een raadscommissie in te stellen voor ruimtelijke ordening. Dit voorstel wordt mede gesteund door de raadsfracties van de KVP en WD. Daar de fractie vergadering van de prot. chr. - groepering eerst deze week plaats vindt, werd van die zijde nog geen beslissing genomen, daar men één en ander nog wilde doorspreken. Bij de toelichting op het voorsel wordt gewezen op de omliggen de gemeenten Leiden, Oegst- geest, Leiderdorp, Ter Aar, Woubrugge, Alphen, Nieuw koop, Warmond, Voorschoten, Valkenburg, Voorhout, Noord wijk, Noord wij kerhout, Lisse en Hillegom waar dergelijke commissies al jarenlang func tioneren. Over de structuur van de in te stellen commissie wordt in de toelichting gezegd dat er wen sen leven om de commissie voor verkeersaangelcgenheden uit te breiden tot een commissie voor ruimtelijke ordening en verkeer, waartegen de fractie „Progressief Sassenheim" geen bezwaar heeft, maar dat uite raard eerst ter discussie in de raad moet komen. In de uitvoerige toelichting op het voorstel wordt verder ingegaan op het werk van de commissies, en hoe die in andere gemeenten uit de omgeving en meer daar buiten (Alphen, Nieuwkoop en Gorkum) functioneren. Hiervoor werd een vergelijkertd onderzoek ingesteld. In ver band met de hieraan verbonden informaties werd de vraag bij dc betrokkenen (in totaal 9 ge meenten) gesteld of het com missiewerk de raadsvergaderin gen niet uitholt, waarbij in het algemeen geantwoord werd, dat dit gevaar niet denkbeeldig is, maar dat anderzijds zonder goed functionerende commis- Wcl dient erop toegezien te wor den dat in de commissieverga dering niet vast komt te staan, wat de raad zal gaan besluiten, want de commissievergadering verricht voorbereidend werk, belangrijk voor de besluitvor ming, maar de raad beslist. •smsssse," VojUgtW PauknmastrMt 18, btfaton. SUcMinc DimtvcrVnin* 6Splueeen, AJ«*- irnnc tniumat»: Nourdclndpkui ZB. ld. 81104. Dwnrtmrmtrum Ifonkwartier Dijkstras! IA. taL 81108. Dienstencentrum Blnnmtad Gerecht 10, td. Dienstencentrum TulnsUdwIJk: Herenstraat 45. taL ««111 Dienstencentrum Noord: Van Hogsndorp- Irani 38, tel «4912 Hulpdienst Zeehsldenwtjk. lat «3754. «3078, fulpdien HulpdMmit Zuid V Hulpdienst K Kulpdiansl Zuid-Oost taU57J3. 34304 TER AAR De friadrankenfn- brick All-in Drinks in Ter Aar heeft de limonndcfabriok Snpu- ra in Bleskensgraaf overgeno men. De produktie wordt hele maal geconcentreerd in Ter Aar. De directie van All-in Drinks wil het fabriekscom plex, de voormalige groentevei ling van Ter Aar, drastisch uit breiden. Bloemend ieven betrapt op heterdaad HOOG MADE De Rijkspolitie heeft zaterdagochtend twee mannen in de kraag gepakt, die op het punt stonden er met een hoeveelheid bloemen vandoor te gaan. De mannen, een 26-ja- nge schilder en een 30 jarige dagbladexpediteur, beiden uit Leiden, bevonden zich op de kwekerijen in Hoogmade nabij het viaduct over de rijksweg. Een flink aantal bloemen stond bij de arrestatie van de Lcide naren al gereed voor de „ex port". De blocmendieven had den echter de pech dat hun auto in de modder was blijven steken tengevolge van de zware regenval van de afgelopen da gen. Ook vorige maand hadden zij bloemen ontvreemd van de kwekerij. Woensdag geen bejaardrnsoos in Rijpwetering Van onze correspondent Rijpwetcring— In verband met het overlijden van de heer L van Hameren is er a.s. woens dag geen bejaardensociëteit in het Dorpshuis.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5