Rijwijze van vrachtrijder wordt steeds agressiever (b\ ijmaker DUISENBERG GELOOFT NIET IN RECESSIE Lasten bedrijfs leven moeten worden verlicht Sporttribune Allerwege onzekerheid Ford houdt graanexport naar Moskou tegen Minister Studentenstops baseren op H.A.V.O. VOLGEN OP T.V. verdien 'n echte Maandag 7 oktober 1974 67e jaargang no. 19934 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Lelden, postbue 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V,. Leiden - Advertenties (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes ƒ3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 t Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteuri. W. C. Leune. t 19.00 uur) - - Abonnementen per week 2.49; kwartaal 32.21jaar 125.25 - losse Zes miljoen serie; om 20.21 i lach" en om 21.2 Napoleon (2) Ned. II om 19.05 drood (sport); om ditz én om 21.45 Hoop. uur FC Avon- 20.21 uur Col- jur Neerlands BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit west tot noordwest. Mini mum temperaturen rond 8 gra den, maxima morgen omstreeks 11 graden. Morgen zon: 6.52- 18.03, maan: 22.55-14.15. Schev. hoogw.: 7.04-19.28, laagw,: 2.48- 15.06. lllllilllllllllllllllUllllllllllllllllilliiliiiiiiiiiniinniIlllllllllllinniimiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimninnimiiniiinnnnniininnimiiinmnimTiiinnnninnn (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De commandant van de algemene dienst van de rijkspolitie, overste A. C. Vogel, vindt het dringend noodzakelijk dat er ook een verplichte periodieke keuring komt voor vracht wagens. Volgens hem neemt de verslechtering van het wagenpark toe, met name door het ontbreken van preventief onderhoud. Jaarlijks haalt de rijkspolitie zes tot zevenduizend vracht wagens uit het verkeer, waarvan 60 tot 70 procent min of meer ernstige gebreken vertoont Van het aantal dit jaar onderzochte wagens mochten er 324 niet verder rijden. Overste Vogel maakte dit bekend op een bijeen komst van beroepsgoederenvervoerders in Den Haag. Wijzend op het rijgedrag van de beroep schauffeurs meende hij te mogen concluderen, dat er het laatste half jaar sprake is van een aggressie- vere rijwijze; met name het naar links drukken van andere auto's neemt toe. Overste Vogel bracht ook de maximum snelheid van vrachtauto's ter sprake. Wat hem betreft, mag die wel wat hoger dan de thans geldende 80 km. Op dit punt kreeg hij geen bijval van de waarne mend directeur van de directie verkeersveiligheid van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de heer B. Quist, die de Nederlandse vrachtwagen chauffeurs met klem verzocht zich wel aan die max. snelheid van 80 km te houden. De heer Quist wees bij zijn uitspraak op de stand van de tech niek wat remmen en banden betreft om te conclu deren dat een hogere snelheid dan 80 km per uur onverantwoord is. Een onderzoek van rijkswater staat heeft uitgewezen, dat zeker nog 15 procent van de vrachtwagens harder rijdt dan 87 km per DIIIIIIIIIIIIII!llllll!llll!l!llll!llllllllllllinilllllllll!IIIIIHIIIinil!llllllllinilllllllllllll!lllllllllllllllllinil! STANDPUNT KVP (Van onze pari. red.) DEN HAAG KVP-fractievoorzitter Andriessen heeft za terdag op een bijeenkomst van het Christen-democratisch Appèl gezegd dat het kabinet de lasten voor het bedrijfsle ven moet verlichten om de werkgelegenheid te verbeteren. Tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer zal Andriessen hierop aandringen. De werkgelegenheid moet de hoogste prioriteit hebben, aldus mr. Andriessen. De KVP hoopt dat kabinet, werkgevers en werknemers erin zullen' slagen een centraal akkoord tot stand te brengen. „Laten de partijen niet bij voorbaat zich vastgraven in de eigen stellingen en steeds maar zeggen dat de eigen visie de juiste is. Laat men voor elkaar openstaan en alles doen om het met elkaar eens te worden. Dan is waarschijnlijk de meest structurele maatregel tegen de werkloosheid en de inflatie genomen", zei Andriessen. Hij waarschuwde Den Uyl dat als het kabinet grote bemoeienis met de investeringen in het bedrijfsleven'wil hebben, dit bij de christen-democratische partijen „zeer grote argwaan" zal ontmoeten. Overstromingen Twee dagen van overvloedige regenval hebben in steden en dorpen in centraal Joegoslavië op grote schaal overstromingen veroorzaakt. Een paar steden en ongeveer twintig dorpen in het westen van de republiek Bosnië staan in het water. Het peil van het water stijgt nog steeds. ....werd er door de kleinere profs en de amateurs ge voetbald om de beker.... ....tenminste voor zover de terreinen het na de zond vloed van de laatste dagen toelieten. Melkslijters negeren verhoging melkprijs (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hoewel vandaag officieel de melkprijs drie cent hoger is geworden (minister Lubbers gaf daar vrijdag zijn goedkeuring aan) hebben de slijters in het westen van Neder land besloten de oude prijzen te handhaven. Met deze protestdaad willen de melkhandelaren hun eis onder steunen, dat er eerst een nieuwe minimum verkoopprijs voor de detailhandel moet komen. Het „actiecomité melkhandel West- Nederland", dat de handelaren tussen Rotterdam en Den Hel der omvat, dreigt met harde ac ties als niet binnen een paar dagen een oplossing is gevon den. De melkslijters voelen zich in de steek gelaten na een minis teriële toezegging in augustus. Gevangenen Israël heeft acht van de negen burgergevangenen naar Liba non teruggestuurd, die het in augustus in grensdorpen in Zuid-Libanon gevangen nam. De acht werden aan Libanon overgedragen onder auspiciën van het Internationale Rode Kruis. Groningen redde posi tie Groenewoud Van Hanegem zou stu diehoofd willen zijn O Schuiten nieuwe Ne derlandse vedette Scheidsrechterscom- missie in opspraak Lee is dood; leve het karate BS Leiden in de ma laise SCHIPHOL (ANP) Minister Duisen- berg (Financiën) is niet pessimistisch gestemd over de vooruitzichten van de wereldeconomie en hij verwacht geen wereldrecessie met grote werkloosheid. Wel gelooft hij, dat het een tijdlang erg traag zal gaan met de ontwikkeling van de wereldeconomie. De minister heeft dit gisteren op Schiphol gezegd bij zijn terugkeer nit Washington, waar hij de afgelopen week aan de jaarvergaderin gen van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank heeft deelgeno- Uit de toespraken, die hier werden ge houden, en uit wat er in de wandelgan gen werd gezegd, was de minister geble ken, dat er een geweldig grote onzeker heid heerst ten aanzien van wat er in het komende jaar zal gebeuren en een ge neigdheid tot pessimisme bij de regerin gen van zeer veel landen. Maar en in zoverre waren hem de Washingtonse ver gaderingen meegevallen het was minis ter Duisenborg uit deze toespraken dui delijk geworden, dat de politieke wil aanwezig is "om een recessie (met grote" werkloosheid als gevolg daarvan) te voor komen. De minister is ervan overtuigd, dat men allerwege de bestedingen zal gaan stimuleren als er massale werkloos heid gaat dreigen. Alle landen, aldus de minister, hebben het instrumentarium om een recessie tegen te gaan en ze hebben te kennen gegeven van plan té zijn daarvan gebruik te maken. De heer Duisenborg heeft gewaarschuwd voor een wedloop in beperkende maatre- gelen. Voor wat Duitsland betreft, maakt hij zich geen grote zorgen op dat punt' Hij is er echter niet zo zeker van, dat de V.S. niet tot beperkende maatregck-n zullen overgaan om het voor de gehele wereld alles beheersende probleem van de inflatie te lijf te gaan. Minister Duiscn- berg is daarom benieuwd naar de rede van president Ford, waarin hij deze weck zal bekendmaken, welke maatregelen hij gaat nemen om de inflatie te bestrijden. In Nederland zelf zijn geen recessiever schijnselen aanwezig, al zal Nederland niet aan een wereld recessie kunnen ont komen, als die rich toch zou voordoen. IUUIIÜIUIUIUIIIII1IIU Vijf mensen gedood bij aanslag Washington (Rtr) De Amerikaanse president Ford heeft de uitvoering van een grote Russische graanorder voorlo pig verboden om te voorkomen dat de binnenlandse graanprijzen in de Ver enigde Staten te scherp oplopen. Als de volledige oogstcijfers binnen zijn, zal de regering bezien in hoeverre de Russi sche opdracht kan worden uitgevoerd. Graancontracten van andere landen met de Verenigde Staten worden door deze maatregel aangetast, aldus een me dedeling van de Amerikaanse minister' van landbouw Earl Butz. De Sovjet-Unie had afgelopen weck een enorme order geplaatst: drie miljoen ton graan en mais, ter waarde van ruim 500 miljoen dollar. De Amerikaanse re gering was vervolgens op de hoogte gesteld van deze order. Dat is wettelijk verplicht sinds 1972, toen enorme graankopen van dc Russen leidden tot een stijging van de broodprijzen in de Verenigde Staten. Met andere graanafnemers hebben de Verenigde Staten een 'gentlemen's ak koord dat ze geen grote bestellingen zullen doen omdat de Amerikaan; e graanoogst kampt met een drievoudige bedreiging: overstromingen, droogte en vroeg invallende vorst. De Sovjet-Unie doet niet mee aan dat akkoord. De maatregel is uitdrukkelijk niet bedoeld als een economische stap tegen de Sov jet-Unie, maar ingegeven door de vrees voor binnenlandse prijsstijgingen, die de inflatie verder zouden aanwakkeren. iiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiinni Ellende in Cambodja Met veel moeite kan deze Cam bodjaanse boer zijn onwillige var ken meenemen uit het over stroomd gebied in de omgeving van de stad Kom- pong Chinnang, ten noorden van Phnom Penh. Zware moessons hebben in de af gelopen weken grote delen onder water laten lopen. Met veel moeite konden rege ringstroepen de boeren er toe krijgen hun over stroomde lande rijen te verlaten. nnninmnnnrmiiimm Van Kemenade: behoefte aa„ afgestudeerden (Van een onzer verslaggevers) deerden bekeken worden. Hier toe zal een verfijning worden ALKMAAR Naast de huidige aangebracht in de numerus fi- studentenstops, die gebaseerd xus. Dit onthulde zaterdag mi ll jn op het aantal plaatsen voor njstrr dr. J. A. van Kemenade, studenten aan universiteiten en minister van Onderwijs en We- bogescholen, zal in de toekomst tcnschappen, op een onderwijs- ook de behoefte aan afgestu- dag van de PvdA in Alkmaar. rr~—s-aeiv- auu .J!».—^WïïW De minister kondigde ook een structuurnota aan, waarin de onderwijslijnen voor dc komen de 20 jaar rijn aangegeven. Van Kemenade noemde de nu merus fixus een ramp voor de leerlingen die daardoor geen plaats kunnen krijgen op de universiteiten en hogescholen. Hij beloofde de gedupeerde groep: „We zullen mogelijkhe den moeten vinden om voor hen andere vormen van onderwijs tc vinden". Een afschaffing van dc numerus fixus rit er zeker niet in, benadrukte de minister. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Over niet al tc lange tijd kan men h.a.v.o.-of of ma.v.o.-ondcrwijs op de televisie volgen. Dat vertelde zaterdag de minister van Onderwijs en Wetenschappen, dr. J.A. van Kemenade, op een ondcrwijsdag in Alkmaar. De minister onthulde dat er contacten zijn tussen zijn ministerie en de stichting Telcac. Met het oog op de plannen Is, zo deelde de heer Van Kemenade mee, een commissie „open school" ingesteld. Dit luxo uitgevoerd» theeglas, govat In een vorzllvorde voet. oen van de .blijmakers' die u kunt vordionen door hal opgeven van 'n nieuw kwartaal-abonnement. Stuur daze bon in open envelop, zondof postzegel. naar ontwoordnummor 349. Leiden. Stuur het theeglas naar: Naam: Adres: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1