SLECHT IMAGO VECHTSPORTEN IS MISPLAATST Pluimbal grenzeloos populair maar badminton in grote moeilijkheden Aad van der Luit: Lee is dood: Leve het karate Sportschool in ex-marinege- bouw LEIDEN ..Karate en Tae- kwon-do hebben een slechte naam bij de meeste mensen" zegt Aad van der Luit, de gro te man achter een sportschool, die dan ook zijn naam draagt. „En volkomen onterecht" vult hij aan., „want het zijn wel degelijk hoog gekwalificeerde sporten. Maar ze worden", zo verzucht hij dan, „in een ver keerd daglicht gesteld. Wie ka rate zegt, denkt onmiddellijk aan straatterreur. En dat is pertinent onjuist. Het heeft na melijk helemaal niets met el kaar te maken. Het staat zelfs lijnrecht tegenoverelkaar. Als ik hoor", zo geeft hij een voor beeld, „dat één van mijn jon gens in een barheeft gevoch ten of de straat onveilig heeft gemaakt, dan kan hij inpak ken en wegwezen. En dan krijgt hij van mijn part nog een schop na ook. Daar moe ten wij hier niets van hebben. Wij doen hier aan sport en aan De geschiedenis van Van der Luit's sportschool is nog maar kort. Van der Luit zelf loopt echter al heel wat jaartjes mee. Eerst op het gebied van judo bij Luiten (nu een con current). Hij behaalde zelfs het Nederlands kampioenschap en de gradatie 2e dan. DAN. Jiu Jitsu was maar een kleine stap, evenals de overgang naar sportschool De Eendracht. Zijn ClOS-diploma en wat moeilijkheden met Eendracht inmiddels was hij ook Ne derlands kampioen Taekwon do en 6e graad jiu-jitsu deden Van der Luit ertoe be sluiten om, met wat mensen, voor zichzelf te beginnen. 1 januari '74 begon hij; in april had hij een onderkomen in het voormalige Marinegebouw op het Noordeinde en nu, een half jaar later, heeft hij een staf van vijf man en meer dan tweehonderd leden. Het gaat goed met Van der Luit? Hobby „Ja, wat dat betreft wel." 1 Planken doorslaan heeft slechts demonstratieve waarde, aldus Aad van der Luit. Maar onmiddellijk daarop: er moet echter nog steeds geld bij, al is dat nu niet zo'n pro bleem. Dat komt namelijk om dat het voor ons enkel en al leen een hobby is. Puur ge richt op sport en ontspanning. Een uitgangspunt dat we wil len handhaven, al is de zaak inmiddels dermate gegroeid, dat we ons ook met andere dingen moeten gaan bezig houden. Bijvoort>eeld een goed administratiesysteem, een we een wekelijkse stafverga dering hebben, terwijl mijn verloofde de administratie na loopt en een ander meisje onze ontspanningszaal bijhoudt. De groei van de vereniging eist gewoon een wat professioneler aanpak". doelgerichte begeleiding en een goed kloppend werksche ma. De ontwikkeling is echter wat snel gegaan en in ons enthousiasme hebben we die zaken wat verwaarloosd. In middels zijn we al zover dat Aad van der Luit en de zijnen steken nogal wat tijd in hun hobby. Hijzelf zegt er zo'n veertig uur per week mee be zig te zijn, terwijl de andere vijf daar nauwelijks voor on der doen. En dat allemaal naast hun werk overdag, want Van der Luit en Martien Co- zijn hebben bijvoorbeeld op de Sociale Dienst elke dag de handen vol. „En niet als uit smijter", voegt Van der Luit er lachend aan toe, „ook al deed dat praatje al snel de ronde, toen ik er begonnen was". Belangeloos Cozijn over dat hobbyisme'; „Het is voor mezelt gewoon een vreselijk goede ontspan ning om. na een dag hard werken, die kinderen en jon gens te onderrichten in deze sporten. Belangeloos, want ik hoef er geen cent mee te ver dienen. Ook al omdat je op die manier de sfeer fijn kan hou den. En dat is een ding wat zeker is: het is hier bijzonder gezellig werken én sporten." En van der Luit: „Dat telt hier inderdaad zwaar; de sfeer moet goed zijn. Het gaat hier allemaal erg gemoedelijk. Er wordt veel gepraat, ook met •de jongens want een goede begeleiding is een onmisbaar facet van deze sporten. Een ander iets, is dat ondanks die gemoedelijke sfeer of dank zij kan je ook zeggen er hier wel keihard gewerkt wordt. De resultaten zijn dan ook ge weldig. Laatst in Rotterdam nog. Daar had ik samen met Stoker, Fortens en Koster, al lemaal bekende jongens uit ons wereldje, een groot toer nooi georganiseerd. Mijn jon gens, allemaal pas begonnen en dus niet zo vergevorderd, moesten het toen opnemen te gen praktisch alleen maar mensen met de bruine en zwarte band. Eerst durfden ze niet goed, maar toen één van hen zomaar tot de finale door drong kwamen ze los en het resultaat was verbluffend. In alle categorièn werden toen prijzen behaald. Trouwens on ze prijzenkast staat barstens vol met trofeeën." De belangstelling voor aller lei vechtsporten is groot. Hoe komt dat? Lichaamssouplesse, concentratie en kracht. Gedemonstreerd door Leo Rêurink. Van der Luit: „Twee factoren zijn daar debet aan. Allereerst •natuurlijk die films. Velen die ze gezien hadden wilden het- zelf ook gaan doen. Vandaar dat het beeld enigszins scheef werd getrokken, omdat nogal wat mensen met bepaald ver keerde ideeèn hier kwamen. Maar die raken vrij snel ge frustreerd, want binnen drie maanden leer je niemand ka rate. Dat is een kwestie van jaren zeer intensief trainen. ondervinden dat karate meer is dan alleen maar planken doorslaan of wanneer je een maal wat verder bent, je buurman simpel neer te slaan. Zij bemerken en dat zit 'm in de sport en zijn traditie dat het een uitstekend middel is om jezelf soepel te houden, Je zelfvertrouwen te sterken en je concentratievermogen te verbeteren, om maar eens wat te noemen. De teruggang van het judo heeft ons verder ook nog een aantal leden doen winnen. Boos „Het blijft natuurlijk jammer, dat zovelen een verkeerd beeld hebben van ons doen en la ten". En nogal verbolgen laat hij daarop volgen: „Het is ook nog de schuld van een aantal sportscholen. Inplaats van de sport populair te maken gaan ze advertentis zetten van: „Kom bij ons en leer in drie maanden hoe u uw tegenstan der meedogenloos neer moet slaan". Belachelijk gewoon. Zo schetsen ze zlf een heel ver keerd beeld. Uit puur wintbe- jag vermoedelijk. Daar staan wij ver boven. Wij willen enkel en alleen sport bedrijven". (Van onze sportredactie) LEIDEN Karate, Taekwon-do en nog een tiental derge lijke vechtsporten zijn niet van deze tijd. Ze zijn al zeer oud. Zo oud zelfs, dat hun herkomst nog maar nauwelijks na te gaan is. Maar in ieder geval hebben noch de monniken, noch de worstelaars, noch de dorpsclans aan wie respectievelijk het uitvinden wordt toegeschreven kunnen bevroeden, dat hun eerste schuchtere trappen en slagen zoveel navolging zouden vinden. Hun vroegere religie of zelfverdediging werd een rage. Door middel van het medium film en via het grote idool Bruce Lee drukte het karate het immer populaire judo tegen de muur. Het Verre Oosten lag in korte tijd aan de voeten van Lee en zijn makkers. En net toen Lee begonnen was de Westerse Wereld te veroveren stierf de keizer onder verdachte omstandigheden. Op zijn begrafenis kwamen tienduizenden hem de laatste eer bewijzen. De „big bosses" van de film hadden inmiddels ook niet stilgezeten. Binnen een mum van tijd had men de markt overspoeld met een paar honderd „Easterns" en was er goud geld verdiend. En iedereen, die de grote idolen verschrikkelijke slagen, stoten en trappen had zien uitde len wilde het ook leren. Sportscholen schoten als padde stoelen uit de grond en konden binnen een mum van tijd het bordje „vol" op hun deuren spijkeren. Voor de meesten werd het een desillusie. Zoals in elke sport is de weg naar de top en naar roem bijzonder smal en lang. Desalniettemin is het karate „in". Ook in Nederland; ook in Leiden. AD VAN KAAM (Van onze sportredactie) LEIDEN Aad van der Luit, bevoegd sportleraar, heeft zijn school gevestigd op het Noordeinde. Hij deelt het vroegere Marinegebouw met de KWJ, een roeivereniging, een drumband en nog wat mensen. Met vijf man Martien Cozijn, Ino Albergen, Hans en Leo Reurink en hijzelf zijn ze daar elke avond en op zaterdagmiddag te vinden om jongeren van 4 tot 80 te onderrichten in judo, jiu-jitsu, karate en taekwon-do. Vooral de laatste twee sporten zijn populair. Het ene vindt zijn herkomst in Japan en is voornamelijk gericht op armtechnieken. Taekwon-do is van Koreaans origine en gespecialiseerd in been-technieken. Jiu-jitsu is geen wedstrijsport, maar een zelfverdedigingstechniek. "Uitmuntend geschikt voor dames", vindt Van der Luit. Judo is overbekend en vooral populair bij de jongsten. Het doorslaan van planken en stenen is uitsluitend van demonstratieve waarde. Sport school Van der Luit binnenkort "Sportschool Leiden" genaamd ging in de week rond 3 oktober de straat op en gaf daar een tiental demonstraties. "Om een bepaald imago weg te werken", zegt Van der Luit. LEIDEN Al» je een willekeurige voor bijganger op straat *ou vragen of hij wel eens heeft „gebadmintond", dan zou men raar op kijken wanneer deze vraag ont kennend beantwoord werd. Badminton behoort tot de meest beoefende sporten van ons land. Op zwoele, windstille zo meravonden worden de rackets en shutt les uit de slaapkamerkast gediept en op alle trottoirs en grasveldjes ziet men amateurs van alle geslachten, leeftijden en standen aantreden voor een partijtje „tennis", zoals de onwetende liefhebber het edele spel nog altijd pleegt te noe men. Ook op campings en stranden wordt een groot gedeelte van de tijd verdreven met een potje „pluimbal". Het is daarom zo merkwaardig, dat er aan het echte, georganiseerde badminton zo weinig aandacht wordt besteed. Als sport wordt het badminton door de publi citeitsmedia nog steeds ondergewaar deerd. Men haalt de sport pas uit het verdomhoekje, als er rake klappen wor den uitgedeeld en harde woorden vallen binnen het bestuur van de badminton- bond, zoals vorige week bij voorbeeld weer het geval was. De problematiek, waarmee de badmintonclubjes te kam pen hebben, komt vrijwel nooit aan het daglicht En toch zijn die problemen vaak zo groot, dat het onbegrijpelijk is dat zo'n club het hoofd nog boven water kan houden. 'BC Lieden is één van de grootste bad mintonverenigingen in Leiden. De club telt zo'n 200 leden, waaronder een groot aantal, dat niet meedoet aan de competi tie, doch het spel puur voor hun plezier en tot meerdere glorie van een puike conditie beoefent Het dagelijks bestuur van de BC Leiden wordt gevormd door voorzitter Jan Post, secretaris Henny van Wijk en penning- meesteresse Tineke Schaareman. Deze energieke en noeste werkers worden bij gestaan door de al niet minder ijverige wedstrijdleider Enzo Spadon, die de touwtjes in handen heeft bij het organise ren van wedstrijden en toernooien. „Het badminton is een geldverslindende bezigheid", zo weet voorzitter Jan Post te vertellen. „De leden betalen meer dan 100 gulden contributie per jaar, maar in feite zou dat het dubbele moeten zijn, willen we nog een beetje uit de kosten komen. Zoals het nu gaat, moeten we elke cent en elk dubbeltje omdraaien. Andere sportverenigingen beschikken tenminste nog over de inkomsten uit hun kantine, maar wij hebben die niet. Eén avond in de week kunnen we terecht in de Vijf-Meihal en op zondagmiddag spe len we daar onze competitiewedstrijden. Soms hebben we de indruk dat men ons liever ziet gaan dan komen. We brengen immers maar weinig toeschouwers met ons mee en voor de pachters van de kantine zijn we dan ook beslist geen vetpot. Die hebben liever korfbal of bas ketbal in de zaal". Het verloop van jonge spelers is enorm. Voor wedstrijdleider Spadon is dat een doom in het oog: „De laatste jaren heeft BC Lieden tientallen talentvolle jeugd spelers voortgebracht. Maar zodra ze doorbreken en een plaats in het eerste team waard zijn, vertrekken ze naar an dere verenigingen. Kijk maar eens naar het eerste van VEGLO. Dat bestaat vrij wel geheel uit ex-BC Leideh-spelers. Bij VEGLO beschikt men over meer mogelijkheden. Dat schijnt op een of andere manier voordelig te zijn voor de spelers van het eerste team. Hoe, daar kan ik alleen maar naar gissen. Maar als je ziet hoe al onze jeugdspelers worden weggehaald, dan heb je af en toe zin om er maar helemaal mee te kappen". Toch laat Enzo Spadon meerdere malen doorschemeren dat hij het badminton en de hele organisatie daar omheen veel te leuk vindt om zomaar op te geven. „Een van de jaarlijks terugkerende evenemen ten is een groot toernooi, dat wij in het voorjaar organiseren. Daar is verschrik kelijk veel animo voor. Maar ook dat dreigt een aflopende zaak te worden, als de tijden niet keren, want het is zelfs moeilijk geworden om de bekers te be kostigen". Bij de Sportstichting heeft BC Leiden al diverse malen, doch tevergeefs, om hulp aangeklopt. „We hebben geprobeerd om de donderdagavond erbij te krijgen voor onze recreatiespelers. Maar dat bleek on mogelijk. Het is zelfs zo erg, dat we voor onze senioren een ledenstop hebben moe ten invoeren. Een gymvereniging vindt men klaarblijkelijk belangrijker dan een badmintonclub met bijna 200 leden. Nu heeft de Sportstichting weer laten weten dat ons toernooi op 1 en 2 maart geen doorgang kan vinden omdat de hal niet beschikbaar is". Voorzitter Jan Post vindt toch nog een klem lichtpuntje: „Vele sportclubs kun nen bogen op de hulp van het bedrijfsle ven. Als BC Leiden een sponsor kan vinden, die bereid is om ons met een bedrag van duizend of tweeduizend gul den te steunen, dan geeft dat ons vereni gingsleven een forse duw in de goede richting". RON POLANE

Leidse Courant | 1974 | | pagina 16