HANEGEM Nederland heeft weer e©n vedette Sparta was weer weinig gelukkig met organisatie titelstrijd estafette Winst Merckx na valpartij Als ik opnieuw zou moeten beginnen, ging ik studeren In de voetbalwereld komen ze te weinig voor hun mening uit niet altijd even goed aan. Ik sta op het standpunt dat niemand mijn mond kan snoeren. Of ik nu bij Feyenoord voetbal of in de bouw zou werken, als me iets niet aanstaat, zeg ik dat. Dat is toch democratie, hè? Het viel me wel van ze tegen dat ze aan mijn poten aan het zagen waren. Maar de mensen, het publiek stond achter me en dat komt omdat ik voor iedereen altijd klaar sta en een woordje voor ze over heb. Dan zijn ze je intens dankbaar. Ik voel me niets meer dan bij- voorbeeld een doodgewone werkman, al heb ik nu een beroep waardoor ik met de bekendste' mensen ter wereld in aanraking kom. Met een Rinus Michels bij voorbeeld. Om te gieren Hij is de beste trainer ter wereld. Het is geweldig zoals die man alles oplost. Michels is gewoon iemand, ook al dóet ie niets. Knobel, die we nu hebben, is wat goediger van aard, een heel goed mens. Coerver zou als trainer van het Nederlands elftal het heel wat moeilijker hebben. Hij is iemand die liever werkt met wat mindere spelers. Met topspelers moet je echt kunnen omgaan. Iedereen denkt dat Coever en ik elke dag ruzie hebben, maar dat is echt niet zo. Ik heb bewondering voor zijn bezetenheid. Met iets gewilliger spelers kan hij, dat is zijn Niet gek Maar dat zijn zijpaden, al hebben ze maken met het voetbal dat Van Hanege in de toekomst niet zo florissant ziet. Van Hanegem: „Het zal er niet beter worden. Achter deze generatie zit niets. I jeugdspelers zijn tot in de grond verzie! Ze lopen met schoenen aan van I2(^ kopen een peperdure auto. Vroeger was dat allemaal heel anders, j moest wel eens schoenen bij de buren len( om zondags naar buiten te kunnen. Da| heb ik me nooit voor geschaamd. Ik zou o<J nooit een dure auto aanschaffen, ik ko<j altijd een tweedehands. Ik zie het nut vi een nieuwe niet in". „Maar om op het voetballen terug te komej er zullen zich meer talenten moeten aandl nen, zoals een Keizer of een Cruyff. Da blijft de voetbalsport populair. Talentt moeten echter worden gekweekt. Daar I een voetbalschool voor nodig. Ik zou dai best les willen geven, maar je hebt wei papieren en diploma's voor nodig." Je moet de jeugd in zo'n internaat ook lati studeren, dan hebben ze later wat acht de hand. Als ik mijn leven opnieuw z< moeten beginnen, zou ik het anders doe Zou ik gaan studeren, want ik ben ni gek". staan om werk te weigeren. „Ik begrijp Feyenoord niet. Ik denk dat ik eerst een been moet breken voor ze me geloven. Ik ben gestraft maar ik zal me daar onder geen enkel beding bij neerleggen." De morele steun die hij van Feye- noords achterban ondervindt steunt hem in zijn opvatting dat hij het gelijk aan zijn zijde heeft. (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Willem van Ha- negem (31), de kleurrijke midden velder van Feyenoord die vorige week demonstratief weigerde mee te reizen naar het Noordierse Cole- raine, heeft de laatste dagen erva ren hoe onmetelijk populair hij is. Uit het hele land stroomden brie ven en telegrammen met adhesie betuigingen bij hem binnen, ter wijl de telefoon de hele dag rood gloeiend stond. Van Hanegem zegt nog altijd voor de volle honderd procent achter zijn beslissing te dirigent van het Rotterdams Philharmonisch kracht, alles doen. Oudere spelers zijn I Orkest. Ik begrijp de muziek die hij speelt niet zo. Het is niet mijn genre. Maar als hij het me uitlegt, vind ik het toch wel interes sant. Ik ben ook wel eens naar een toneelstuk, Liebelei geloof ik dat het heet, gaan kijken, maar ik vond er niets aan. Dat heb ik de spelers ook gezegd. Ik wilde in de rust weggaan ik geloof dat het bij die lui pauze heet maar Truus zei dat ik dat niet kon maken". Aan poten zagen Stilte bij Willem van Hanegem. Tot Johan Cruyff, Johan Neeskens en het Spaanse goud worden opgevoerd. Van Hanegem: „Ik ben op niemand jaloers. Ik heb het goed en zij mogen het van mij ook goed hebben. Ik geloof ook niet dat zij door het geld zijn veranderd. Natuurlijk verander je allemaal wel iets, dat is logisch. Je gaat anders leven, maar karakters blijven hetzelfde". Toch leek het er vorig seizoen op dat Van Hanegem elders onderdak zou moeten zoe ken omdat Feyenoord hem kwijt wilde. Van Hanegem: „Ja, dat wilden ze absoluut. De meeste bestuursleden zijn niet op mijn hand. Dat geeft ook niet. Ik durf te zeggen waar het op staat en dat slaat bij de heren s niet altijd met hem e Wie ik ook een goede trainer vind, Hapj En Hughes van Haarlem. Die man spe het spel helemaal mee. Hij zegt gewoon i het eind van het seizoen dat Haarlem per dekampiocn wordt. Dat is om te gieren vind dat schitterend." „Ik vind ook wel dat we, in tegenstelling het buitenland, goede scheidsrechters h< ben. Frans Derks is op dit moment i: ogen de beste. Hij durft voor zijn meni uit te komen en heeft ook gevoel voor sho Charles Corver is mij dit seizoen tegengev len. Tegen PSV in Eindhoven had ik het n hem aan de stok. Daar zei ik tegen he ik begrijp nu waarom Joop Vervoort op internationale lijst staat. Sommige scheii rechters zijn kwaad over zo'n opmerkii Corver had gewoon moeten reageren i Willem, ik begrijp niet dat jij internatior bent. Dat vinden de mensen leuk". Over trainers heeft Van Hanegem ook z rotsvaste mening maar hij zou 't vak niet willen uitoefenen. Van Hanegem: „N het is het ondankbaarste vak dat t j moet er veel te veel voor rommelen studeren. Ik word kotsmisselijk als ik ho wat zo'n Jaap van der Leek allemaal i kraamt. Hij zal wel even beslissen over e Bulatovic of een Hans Allemann Dordrecht. Belachelijk." Van Hanegem is een man van rotsvaste standpunten, ook over zijn populariteit. Van Hanegem: „Het benauwt me in zoverre dat het in een klap allemaal afgelopen kan zijn. Je kunt je daar niet op voorbereiden, dat is het vervelende. Ik moet zeggen dat ik het wel prettig vind dat ik zo populair ben. Het zit opgesloten in dit vak. De ene keer ben je een held, de andere keer stel je niets voor. Dat heb je niet in de hand en daarom neem ik het maar op dé koop toe. Ik heb overigens niet de indruk dat de mensen de ware Willem van Hanegem kennen. Die kennen ze pas als mijn carrière is afgelopen. Wel weten ze dat ik altijd voor mijn mening uitkom. Ik vind dat dat veel te weinig wordt gedaan in de Nederlandse voetbalwereld". En voetbal is voor Willem van Hanegem alles. „Op dit moment heb ik geen andere interesses. Ik weet zelfs niet wat er poiitieK speelt, ofschoon ik lid van de PvdA ben. Ik volg wel de debatten op de televisie. Ik vind het dan leuk dat de heren elkaar naar het leven staan, maar misschien spelen ze dat wel zo. Het kan me ook niet schelen of Nederland al dan niet in de NAVO moet blijven. Zo'n ramp als in Honduras vind ik veel belangrijker om te volgen. Als ik met vrienden of kennissen ben ik ga veel om met artiesten praat ik echter niet alleen over voetbal. Die mensen zouden dat ver schrikkelijk vervelend vinden. Ik weet ook niet waarom ze met mij contact zoeken. Gerard Cox komt af en toe op bezoek. Ik ben ook wel eens bij Rogier van Otterloo geweest. We praten dan over zijn vak, zoals ik dat ook doe met Edo de Waart, de ANGERS In Montreal, tijdens de recente we reldkampioenschappen, verbaasde Roy Schuiten met zijn enorme wils kracht de wereld om in zijn eerste grote toernooi maar meteen de regen boogtrui bij de beroep sachtervolgers te pak ken. De manier waarop dat gebeurde deed ver grijsde wielerinsiders weer enthousiast reage ren, Tets dat ze sinds de troonbestijging van de Belgische wielerkeizer Eddy Merckx niet meer hadden gedaan. Schuiten, de bescheiden renner uit Zandvoort die zijn amateur carrière afsloot met zeges in Olympia's Ronde en de Ronde van Engeland, was voor vele wielerkenners een belofte voor de toekomst. Tijdens het afgelo^ pen weekend heeft Schuiten die belofte op een werkelijk magi strale wijze, een wereldkam pioen waardig, ingelost. Zaterdag sloot hij de etappewed strijd „Ster der Beloften" als winnaar af waar hij mannen als Willy Teirlinck, Cyril Gui- nard en de Franse hope Regis Ovion voorbleef gisteren werd hij de glorieuze winnaar van de „Grand Prix des Na tions" een tijdrit voor beroeps renners, waarin hij zich een klasse apart toonde. In de door regenbuien vergezelde race tegen het horloge van 90 kilometer was hij 3,39 minuten sneller dan zijn naaste „concur rent" de Belg Dirk Baert. De dof geworden ogen van de ploegleiders en soigneurs kre (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Haagse atletiekvereniging Sparta kan zich niet verheugen in de gunst van de elementen. Devalueerden vorig jaar de voor het eerst sinds lange tijd aan de Zuidlarenstraat georganiseerde nationale kampioenschappen door overvloedige regenval, afgelopen weekeinde was het opnieuw prijs. Weer had een actief organisa tiecomité de opdracht geaccepteerd om een Ne derlandse titelstrijd op touw te zetten, ambitieuze ambieieuze leden van Sparta mochten de estafet tenummers voor hun rekening nemen. Traditicgr- trouw een evenement, dat aan het eind van het lange atletiekseizoen niet die belangstelling van de atleten verkrijgt als de organiserende vereni ging zich zou wensen. Na de in het water gevallen titelstrijd van vorig jaar werd Sparta ditmaal op nieuw geconfronteerd met uiterst ongunstige omstan digheden. Zaterdag veroor zaakten buien een drassige (sintel)-baan, terwijl da kou de wind de deelnemers even eens parten speelden. Giste ren was het weer iets beter. De wind had de tegenwoor dig van kunststofaanlopen voorziene accommodatie vrijwel droog geblazen en Pluvius liet ihet ook lange tijd afweten. De ergernis van de organisatoren over de belabberde weersomstan digheden werd nog vergroot toen bleek dat tal van inge schreven atleten niet op de baan verschenen en daar mee het wedstrijdschema danig in de war gooiden. "Het zou prettig zijn", aldus één van de baancommissa rissen, "als men dan in ieder geval nog de moeite nam af te schrijven. Nu gebeurde het dat er op sommige num mers twee series van drie ploegen moesten worden ge lopen, terwijl anders onmid dellijk de finale had kunnen worden verwerkt. Boven dien gaf een aantal lopers, zonder wie een aantal topat leten, boijkt niet zo erg geïn teresseerd te zijn in de wed strijden. Ze liepen op een sukkeldrafje gewoon met el kaar te babbelen. Dat is ook voor de weinige toeschou wers die dan nog komen een niet zo plezierige vertoning." Het behoeft geen betoog dat onder de genoemde misera bele omstandigheden nau welijks prestaties van enige betekenis konden worden geleverd. Opvallend was wel de, Amsterdamse suprematie op de estafettenummers. Bij de dames deelden ADA en Sagitta zusterlijk de vier eerste prijzen. Op de 4 x 400 meter ontstond een interes sante krachtmeting, waarin twee "oudgedienden"- acte de presence gaven. Myrna van der Hoeven stuwde haar ploeg, Olympia '48, maar de tweede plaats achter Sagitta waarin Ciska Janssen excel leerde. Dankzij haar inbreng greep Sagitta goud. De ploeg van Myrna van der Hoeven, die tijdens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico de finale op de 400 meter haalde, maar geen voorne mens heeft wederom een co me-back te vieren, greep met viertiende seconde ver schil (4.02,2 tegen 4.02,6) zil- HENDRIK IDO AMBACHT - D< valpartij van Leo Duyndam e( Franco Bitosse in de voorlaat ste bocht van de slotronde ii Ilendrik-Ido-Ambacht heef Eddy Merchx zaterdagmiddag een gemakkelijker overwin ning bezorgd dan de wereld kampioen vermoedelijk heefj gewenst. Merckx ging die bocht als eerstj in, Duyndam zat aan zijn wia en Bitossi raakte Duyndam Het tweetal viel en de rond( van 100 kilometer was beslis! want ook Stam en Allan, dij achter het "ontspoorde" tweetal reden, slaagden er niet meer if Merckx te achterhalen. Het vijftal dat tot de voorlaatst! bocht bij elkaar was gebleve^ had anderhalve minuut voon sprong op het eerste groepje! waaruit Huizebosch als snelste renners te voorschijn kwam. D( kopgroep van vijf renners or stond al na twaalf kilometer a gevolg van een aanval vi Merckx. In het eerste groepjl deed Cees Stam yeel werk, dj wereldkampioen der stayerj veroverde de leidersprijs. gen' weer die flikkering die zij ook kregen toen zij Hugo Ko- blet, Jacques Anquctuil of Ed dy Merckx op de pedalen zagen dansen. De met enorme talen ten begenadigde Hollander ver krampte geen moment en hield de cadans die hij aan het begin van de race had, vol tot aan de laatste meters van de negentig kilometer. Zelfs een lekke band halverwege de race kon zijn ritme niet verstoren. Hij defor meerde sterren als Luis Ocana - achtste op 8.03 minuten - en Fedor den Hertog - elfde op ruim acht minuten - tot begin nelingen. Ondanks zijn zege, ondanks de jubelstemming in de ploeg van Peter Post, bleef Roy Schuiten zelf uiterst gereserveerd. „Ten eerste" zei hij bescheiden „dank ik natuurlijk veel aan mijn ploegleider en aan Guus Nassens, de soigneur van Eddy Merckx, die mij voor deze gele genheid heeft verzorgd. Op de tweede plaats weet ik nog niet eens wat de mogelijkheden zijn. Weliswaar behoor ik nu tot de sterkste achtervolgers, maar ik weet niet of ik tegen een berg op kan, die ben ik nog nooit tegen gekomen. Maar" besloot hij lachend, „dat zal Een dag eerder had Schuiten op indrukwekkende wijze, die ge tuigde van voortreffelijk koer- sinzicht, „De Ster der Beloften" gewonnen. Een vier dagen du rende etappewedstrijd waaraan diverse beloftenvolle renners, deelnamen. Op de eerste twee dagen beheerste Schuiten de koers en tijdens de daarin voor komende tijdrit oordeelde Jac ques Anquetuil: Schuiten heeft laten zien waartoe hij in staat is. Ik geloof dat hij in een tij drit van zelfs 100 kilometer een onwaarschijnlijk hoog tempo kan volhouden. De Franse ve dette uit het begin der zestiger jaren kreeg het gelijk aan zijn zijde, want een dag later won Schuiten de 90 kilometer lange tijdrit in Angers, waarvoor hij door kenners al was getipt. Weliswaar kan overmorgen pas de bevestiging van Schuitens triomf verwacht worden, de urine-test wordt namelijk dan pas bekend gemaakt, niemand in Angers twijfelt aan het suc ces van de kersverse nuchtere prof uit Zandvoort, die ook op de weg in het volgend seizoen van zich zal doerv spreken. Verheugend voor Nederland dat het eindelijk weer een echt! vedette lijkt te hebben nadal Joop Zoetemelk het door pecfl niet heeft kunnen bewijzen Fedor den Hertog nog ste< niet heeft kunnen beantwoorj den aan de aan hem gesteldj verwachtingen. Eerder op de dag gisteren won d Engelsman David Wells Grond Prix des Nations vo< amateurs. Hij had aan de e streep zeven seconden sprong op de Deen Marcussej en één minuut ern 23 seconde! op de Fransman Laurent dij derde werd.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 12