ns Eibernest prolongeerde uropese titel Rennen „achter het elastiek" op Duindigt Jan Huppen zocht ring weer op Okker reisde ontevreden af naar Spanje Fittipaldi voor de tweede keer wereldkam pioen Derde plaats Van Dooyeweerd Coureur speedboat verongelukt PAGINA 11, 23 Eerst amateurs Na een enkel boksgala. op 23 september, heeft sponsor Heineken op advies van „Ahoy" zijn activiteiten ge staakt. Voor 14 oktober zijn de financien nog „gered" maar daarna is alles onze ker. Het bestuur van de Ne derlandse Boksbond, minus de in het verre buitenland vertoevende voorzitter Hans Hofman, ontmoette te veel tegenstand bij drie districten om amateurs af te staan ter opluistering van het prof- programma. Beter gezegd: de NBB doorzag de opzet en was van mening dat de gel den van Heineken eerder de profs en Ahoy dan de ama teurs ten goede kwamen. Dat lag ook verborgen in de aankondiging waarin ge sproken werd van sponsoren van evenementen. Hoe dan ook, het moet betreurd wor den dat de bokssport, vooral het professionalisme, een impuls gaat missen. Grote programma's met vooraan staande buitenlandse bok sers, zullen weer tot het ver leden behoren. Verder dan Europa zullen de namen van onze profs niet meer kunnen klinken. Dat vindt ook zijn oorzaak in het feit dat de NBB eerst en vooral een bond voor de amateurs is en eindelijk ook nog eens voor de profs, die weer spelen met de gedachte een eigen organisatie op te richten. Het bestuur heeft overigens ook zijn voorzitter in een moeilijk parket gemanoeu vreerd door zonder hem Hofman was en is het nog eens met de opzet van de sponsor te beslissen. Het riekt ernaar dat het bestuur hem een hak heeft willen zetten. Dat is dan gelukt goede keus Zes scheidsrechters die tot de top van het vaderlandse korps behoren, hebben hun verontrusting uitgesproken over de gang van zaken in het scheidsrechterswezen. Niet ten onrechte want lang zamerhand weet niemand meer wat er precies gaande is en hoe de zaken moeten worden opgelost. Hoge he ren voelen zich onrecht aan gedaan, men kan elkaar op belangrijke punten niet meer vinden, er is onenig heid; kortom, er heerst een sfeer van onrust en onzeker heid. Van de kordate extop- scheidsrechter Piet Roomer die in 1967 werd uitgeroepen tot de beste fluitist van het land en op onvrijwillige wij ze (meniscus) zijn loopbaan moest beeindigen, wordt veel verwacht. Van het be noemen van een tweede man in het hoogste college zal evenzeer enorm veel afhan gen. Op het eerste gezicht mag de keuze van Roomer veelbelovend worden ge noemd. Indien men erin slaagt ook voor de tweede man een dergelijke integere, bekwame en van de zaken op de hoogte zijnde figuu- r aan te trekken, wordt de mogelijkheid vergroot dat eindelijk eens lijn en rust wordt gebracht in het reeds geruime tijd rumoerige we reldje van de scheidsrech ters. Andere data Atletiek kan zich uiterst spora disch verheugen in behoor lijke publieke belangstelling. Alleen bij do laatste nationa le kampioenschappen, die voor het eerst op Papendal werden gehouden, kwamen de toeschouwers in redelijk groten getale op. Maar het blijft een uitzondering. Na de flop van vorig jaar mocht de Haagse vereniging Sparta zich weer organisatorisch in spannen, maar had al van te voren het tij tegen. De estaf ettetitelstrijd werd dermate laat in het jaar op de kalen der geplaatst dat het eigen lijk bij voorbaat al voor atle ten (lang seizoen) en publiek (slecht weer) onbegonnen werk was Die verwachting kwam uit. Deelnemers lieten evenals toeschouwers ver stek gaan. Het verdient aan beveling te zoeken naar an dere data. want hiermee is niemand gediend. PARUS - Het paard Alle* Fran ce, gereden door Yves Saint Martin, heeft gisteren op de baan van Long champs In Pa rijs de belangrijkste Europese ren om de Grand Prix de l'Are de Triomph gewonnen. Als tweede eindigde Comtesse de Loire, gereden door Jean Clau de Desa int Derde werd Mar- gouillat met jockey Doleuze. Een finishfoto moest de belssis- sing brengen. De Prijs der Besten, een interna tionale draverij over 2600 me ter, is in een Italiaanse triomf geëindigd. Winnaar werd de vijfjarige Dotson met vijf leng ten voorsprong op de eveneens in Italiaans bezit zijnde Blaze Herbert. De Franse hengst Bail- ly 2 van stal Marco werd gere den door Jan van Dooyeweerd en werd derde. De kilometertijd van Dosson was 1 min 21.1 set. Moment uit de finalewed strijd tussen Riviera en Ons Eibernest. Eén van de Belgi sche speelsters in actie. Ten slotte zouden de Eibers toch de sterksten blijven. Van onze sportredactie DORDRECHT Activiteit en organisatietalent kan de Dordtse boksvereniging „Bouwlust" niet worden ontzegd. Met de aan kondiging NederlandBelgië was echter wel wat te hoog gegrepen voor de ontmoeting, zaterdagavond in een vol „Ame- ricain", tussen een versterkt team van Bouwlust en de agressie ve boksers van het Belgische Roeselaere. Sensatie en het heroptreden van de Amsterdammer Jan Huppen, die toch maar weer de ring heeft opgezicht na langdurige inactiviteit, waren echter de tegenhangers van de ruime aankondiging. Anton Geesink onderdrukte "het rumoer" door vlak na de hervatting voor twee gave treffers te zorgen waardoor er 44 op het score bord genoteerd kon worden. Vermeldenswaard is tevens dat coach Herman Snijder de nood zaak van een wissel zzag zag en Cort van Dijk liet vervangen door Jan Gijsen. Het zag er gunstig uit voor de Eibers en daarom was het juist voor Inge Spaargaren, zij maakte haar- entree in Eibers' topformatie, tragisch, dat uitgerekend zij een doelpunt tegen zich moest incasseren. Door dit feit zakte de Eibers iets terug hetgeen uitmondde in een aantal over tredingen hetwelk door Henk Griese gehonoreerd werd met een tweetal strafworpen. De eerste werd door Mare Le- naerts falikant gemist maar de tweede was wel degelijk raak. De Eibers namen echter na deze grandioze periode van de Bel gen het spel totaal in handen en wel door Jan Gijsen die uitstekend gesteund door John Times een twee-meter-bal op prachtige wijze kon afwerken. Scheidsrechter Henk Griese wilde kennelijk de spanning tot de laatste minuut zeker stellen en ging daardoor een aantal vreemde beslissingen nemen die in de ogen van vriend en vijand geen goed konden doen. De Eibers raakten niet van hun stuk en zij begonnen aan hun laatste offensief; het midden veld werd door de Groen-witten uitstekend in bedwang gehou den waardoor de aanval een grote aanvoer van ballen kreeg. John Tims kon in de 33ste mi nuut van afstand de Eibers op gelijke hoogte met Riviera brengen (66). Het werd al lengs duidelijk dat de Belgen op deze tegenvaller niet gere kend hadden waardoor zij steeds forser gingen spelen, vooral de duels tussen Hans Pouw en zijn opponent waren daar een voorbeeld van. Steven Tims ontpopte zich in de 37ste minuut als matchwinnaar door van ongeveer negen meter de bal door de korf te jagen. De Eibers moesten op zeker gaan spelen en vooral de laatste mi nuten waren voor de Eibers ondraaglijk van spanning. Ru dy Emmerik wist echter op on gekende wijze zijn vak te leiden waardoor na het fluitsignaal de aanvoerder van Ons Eibernest, Hans Pouw, de cup uit handen van F.I.K.-voorzitter voorzitter Ir. H. Duns in ontvangst kon nemen. Herman Snijder had als commentaar: „Riviera was een ontzettend moeilijke ploeg maar door eendrachtig samen werken heeft mijn ploeg toch de Belgen de kroon op tijd weten af te nemen, en ik geloof dat dit verdiend is". John Tims vermoeid maar content: „Ik ben bijzonder blij dat het ge lukt is, maar we hadden Griese bepaald niet mee." Theo van Tienhoven De niet meer tot de „talentvolle jeugd" behorende Jan Huppen, die zijn bokshandschoenen geruime tijd geleden had opgebor gen, bleek nog niets van zijn felheid, grote arsenaal stoten en ringervaring te hebben verloren. Zijn jeugdige opponent Colman slaagde er niet in zijn langere reach effectief uit te buiten. Integendeel, hij werd van alle kanten bestookt door Huppen die absoluut heerser in de ring was maar niet een voortijdige beslissing kon forceren, al ging de Belg in de derde ronde even tegen het canvas. Over het algemeen konden de Belgen in technisch opzicht geen gelijke tred houden met de Nederlanders maar zij vergoedden dat door een enorme vechtlust en groot incasseringsvermogen. Daarvan legde ook de Belg Messaüd getuigenis af, die in Tonny Krijgsman een technisch te sterke tegenstander trof, wiens kracht echter omgekeerd evenredig is aan zijn techniek. Vandaar dat de Belg op de been bleef, geholpen overigens door de Belgische scheidsrechter in dit duel. Hij gaf Krijgsman in de tweede ronde een openbare waarschuwing wegens klemmen en dat viel al niet best bij het publiek dat zich hevig opwon d en daarvan ondubbelzinnig blijk gaf. Toen de scheids rechtere in de laatsts ronde oen belachelijke beslissing wilde forceren, laaiden de hartstochten zo hoog op dat bestuurders en suppoosten het publiek tot bedaren moesten brengen. In de clinch had Messaud een wenkbrauwblessure opgelopen en de ringarts achtte het niet verantwoord verder te boksen. „Krijgsman gediskwalificeerd wegens het toedienen van een kopstoot", oordeelde de scheidsrechter. Daarvan was echter geen sprake. De juryleden riepen dan ook Tonny Krijgsman op grond van de puntentelling terecht tot winnaar uit. De uitslagen waren:. Dolf Krijgsman (Bouwlust) w.o.p. van Meganck; Tonny Krijgsman (Bouwlust) w.o.p. van Messaud), Jan Hermans (Hoogenband, Den Haag) w.o.p. van Van Gijseg- hem; Jan Huppen (Amsterdam) w.o.p. van Colman; Middel burg (Amsterdam) w.o.p. van Vandenbeecken; Said (Bouwlust) onbeslist tegen Bayens; Ismet (Bouwlust) onbeslist tegen De- prez; Doorcn (Bouwlust) w.o.p. van Dujardin; Assegaf (Bouw lust) w.o.p. Van Vanacker; Van Ham (Bouwlust) w.o.p. van Boutera; Zoutendijk (Hoogenband) verliest o.p. van Dauwe; Van Sluys (Bouwlust) verliest o.p. van De Visch; Ortega (Amsterdam) verliest o.p. van Hendrikx. GRONINGEN Tom Okker is na een oponthoud van zes da gen in Nederland- zondag met een niet al tevreden gevoel af gereisd naar Spanje. De hoofd prijs van 50.000 gulden van het prof-tenniscircuit werd hem voor de neus weggegrist door de geblokte, linkshandige Tony Roche, met zijn 29 jaar de jong ste van de vier deelnemende professionals. Nederlands enige beroepsspeler viel zaterdag te rug door een niet verwachte nederlaag in het Rotterdamse sportpaleis tegen Cliff Drysdale (4-6, 6-3, 4-6). Het gevolg daar van was dat hij in de afsluiten de wedstrijd van zondagmiddag in de Groningse Martini-hal te gen Roche, die hem bij de ope ningswedstrijd in Kerkrade de baas was gebleven, niet meer dan vijf games uit handen zou mogen geven. Die opdracht was te zwaar. De eerste won Okker met 6-2. Een incident bij de stand 2-2 bracht daarbij Roche uit zijn spel. Bij een twijfelach tige beslissing eiste de Austra liër dat een lijnrechter zou wor den verwijderd, kreeg daarbij zijn zin niet en zwaaide daarbij zo geïrriteerd met zijn racket, dat dit uit zijn hand schoot en- boven op het hoofd van een fotograaf belandde. In de twee de set was Roche de schrik te boven. De set ging gelijk op tot 6-6, waarbij de Australiër tot driemaal toe op eigen service een matchpoint teniet deed. De afsluitende tiebreak werd ten slotte met 7-4 gewonnen door Okker, die daarmee alleen de eer redde. De hoofdprijs was toen al voor Roche. PARIJS Tijdens de „zes uur van Parijs", een wedstrijd voor motorbo ten op de Seine, is de Italiaan Cesare Sotti gistermiddag bij een on geval gewond geraakt en korte tijd later aan zijn verwondingen be zweken. De boot van Sotti raakte ii buurt van de Pont de Rnnelagh het lie aux Cygnes. De piloot werd eruit geslingerd en werd tegen een hek gesmakt Hij overleed op weg naar het kenhuis Noucicaut Cesare Sotti was 36 jaar. In 1966 won hij de „Zes uur van Parijs" en in 1972 werd hij wereldkam pioen. De wedstrijd werd ge wonnen door de Nederlander Cees van der Velden en zijn Amerikaanse co-piloot Bill See- bold. Zij legden in zes uur een afstand van zevenhonderdach tentwintig kilometer af. Handbalteam tegen Denemarken DEN HAAG Het Nederlands Handbalteam moet in de v wedstrijden voor het wereld kampioenschap dames, in 1975 in de Sovjet-Unie, tegen Dene marken uitkomen. Nederland speelt eerst thuis. Swift Mora Swift Roermond speelt ir eerste ronde uit tegen het Parij- se Ivry. De finale van het internationale zaalhandbaltoernooi voor heren is gisteren gewonnen door Grosswallstadt uit West-Duits- land. De Duitsers versloegen na een spannende strijd het organiserende Raak Swift met 9—8. JESOLO Het congres vai internationale handbalbond (IHF) heeft besloten met ingang van het toernooi om het wereld kampioenschap 1978, een pro- motie- en degradatiesysteem toe te passen. Er komt A-groep met 16 landen, waaruit er vier degraderen. Vier ploe gen uit de B-poule promoveren dan. WASSENAAR Op Duindigt heeft men zaterdagmorgen vroeg met het plan rondgelopen om de drie rennen van die mid dag af te keuren en alleen de draverijen te doen doorgaan. De renbaan .zou onder water staan. Inderdaad leek het op sommige plaatsen meer op een piasvijver dan op een renbaan. Maar de voorzitter van de Ne derlandse reneigenarenvereni- ging. Joop van der Touw nam achteraf gezien toch een goede beslissing door het evenement te laten door gaan: „Er zijn trainers, die met hun paarden niet laten starten op een harde baan omdat ze dan geen stap lopen. Ze hebben een zachte baan nodig. Door deze rennen af te keuren zouden zij in het nadeel komen. We hebben ge steld dat de trainers die hun paarden niet willen laten star ten zich gewoon kunnen terug trekken zonder dat dit voor de eigenaren gevolgen heeft." In de drie races kwamen vijf renpaarden niet aan de start. De rennen werden echter wel gestart vanachter het elastiek. De startboxen werden niet ge bruikt. Men was bang dat meri de boxen in de zachte grond niet meer kon weg trekken zon der de baan overhoop te gooien. Voor de volbloeds is alles goed verlopen. Frans Vandeuren die weet wat starten is achter elas tiek zegevierde in de eerste ren van de middag met het paard Mountain Track. Bij de sprin ters opnieuw een succes voor trainer Gerrit Groos van Stal Nuy. Zijn paard Susy A gere den door Toni Treanor zege vierde voor Bill Bailey en Sir Wessel. Bij de ren voor amateurs en ama- trices kon Marianne Ooms zoals verwacht eindelijk weer eens het zoet der overwinning proeven. Heel bekwaam bracht ze het paard Coaldi van trainer Wim van Dijk als eerste over de eindstreep. Tineke Bartels won Military NOGE MIERDE Tineke Bar tels uit Hooge Mierde is giste ren Nederlands kampioene Mi litary geworden. Met het paard Irene behaalde zij 90,6 punten. Tweede werd Peter Strijbos uit Asten met Hela en derde Prins Doornekamp uit Houten met Herman Kroton. Eindstand: Tinkeke Bartels, Ire ne, minus 90,6 puntert; Peter Strijbos, Hela, minus 123,53 punten; Prins Doornckamp. Herman Kroton 127 punten; II. Janssen, Kimbel, minus 127,8 punten. Tips voor Hilversum WATKINS GLEN - Voor de tweede keer sinds 1972 heeft de Braziliaan Emerson Fittipaldi de wereldtitel der coureurs ver overd. De Braziliaan eindigde op de vierde plaats in de grote prijs van de Verenigde Staten te Watkins Glen. Het was meer dan voldoende voor hem, want zijn enige belagers voor het be gin van deze vijftiende en laat ste wedstrijd meetellend voor het kampioenschap, Regazzoni en Schccktcr, staakten de strijd. De wedstrijd van Wat kins Glcn werd gewonnen door Carlos Rcutemann. De uitslag is: 1. Reutemann (Arg), 2. Pace (Bra), 3. Hunt (Eng), 4. Fittipal di (Bra), 5. Watson (Eng), 6.' Depailler (Fra), 7. Mass (Wdl). i De eindstand in het wereldkam pioenschap is: 1. Fittipaldi (Mclaren) 55 pnt., 2. Regazzoni (Ferrari) 52 pnt, 3. Scheckter (Tyrell) 45 pnt., 4. Lauda (Fer rari) 38 pnt., 5. Petersson (Lo tus) 35 pnt., 6. Reutemann (Brabham) 32 pnt., 7. Hulme (Mclaren) 20 pnt OUDE WETERING De Belg Rogge is bij de tweedaagse zeil wedstrijd op de Braassem win naar geworden in de Finnklas- se. Hij eindigde beide keren als eerste. Veghel - Anton Geesink heeft za terdag een catchwcdstrijd ge wonnen van de Belg Michel. Aanvankelijk zou hij uitkomen tegen de Japanner Tamara, maar deze had een telegram vanuit Beiroet gestuurd dat hij gewond was bij een ongeval. Het publiek reageerde aanvanke lijk nogal stormachtig toen de Japanner niet kwam maar door de komst van de Belg is er toch een behoorlijke catch-show van gekomen. Geesink had onge veer 25 minuten nodig om Mi chel definitief met beide schou ders op de grond te krijgen. Weinig geluk Jan Lammers ZAND VOORT - In de nationale slotraces van de N.A.R. moest de jeugdige Jan Lammers, al vier maal ongenaakbaar dit seizoen, een vrijwel tekere overwinning prijsgeven. Een breuk in de ophanging van het linker achterwiel verstoorde in het zicht van de zege alle illu sies van de blonde Zandvoor- ter. Henk Boekenkamp greep de zege en de titel. Rob Slotemaker had bij de duur ste tocrwagens meer succes dan zijn werknemer Jan Lammers. Slotemaker werd titelhouder in groep 1. Nationaal kampioen werden Hans Hettelter (toerwagens groep 2, 1000 tot 1100 cc), Han Tjan (1150 tot 1300 cc). Cees Siewertsen (boven 1300 cc) en Ros de Gaixa de Salvi (Ford Escort Mexico). Toine Hezemans is samen met de Duitser Ludwig eerste gewor den in de vier-uurswedstrijd op het Circuit van Jarama in Spanje. De Duitse combinatie Mohr/Heyer werd tweede. Hockeyselectie DEN HAAG De selectie voor het Nederlandse herenteam. dat zondag in het Wagenerstadion te Amstelveen voor de 68e maal tegen de Belgische hockeyers uitkomt, bestaat uit de volgen de spelers: Sikking (HTCC). Kooreman (HGC), Taminiau (Tilburg), Kaanders (HTCC). Kranenborg (Amsterdam). Hans Kruize (HCKZ), Ron Steens (HCKZ), Frans Spits (Amsterdam), Leefers (HGC), Ties Kruize (HCKZ), aangevuld met Doyer (HCKZ) cn Pierik (Hattem), Litgens (Kampong). Frans Spits (120 interlands) speelt zijn afscheidswedstrijd. (Van onze korfbalmedewerker) BRASSCIIAAT Het is Ons Eiber nest wederom gelukt om de Europese titel te prolongeren. In een spannen de finalewedstrijd moest het Belgi sche Riviera haar meerdere erkennen in een uitstekend opererend Ons Ei bernest. Dit toernooi van de nationa le kampioenen van België, Engeland en Nederland staat tot dusverre het beste aangeschreven, mede door de uitstekende organisatie van de Belgi sche Korfbalbond. Ie grootste verrassing was zonder meer dat het Rotterdamse Het Zuiden geen schijn van kans had om een vuist te makén. De Rotterdammers wonnen wel met veel overwicht (152) van het Engelse Vultrix maar hun Belgische tegenstander Riviera was met 63 te sterk voor hen. Ons Eibernest kwam zonder al te veel moeite door de voorrondes heen door achtereenvol gens B.E.C. (Engeland) met 141 te kloppen en het Belgische A.T.B.S. met 82 te verslaan. Om de derde en vierde plaats moest Het Zuiden het opnemen tegen A.T.B.S. en.vrij spoe dig bleek dat de Rotterdammers ook in deze formatie hun meerdere moes ten erkennen. De ploeg van Theo Korporaal verloor glansloos met 105. Het wachten was op hetTtFap- stuk van het toernooi, de ontmoeting Ons Eibernest-Riviera, een reprise van het vorig jaar, en de vele toe schouwers hebben weer en wind wil len en kunnen weerstaan doordat zij geconfronteerd werden met goed en doortastend korfbal. Vooral de Belgen waren van meet af aan gebrand om voor eigen publick de Cup te pakken. Nadat de minister van Opvoeding en Cultuur, mevrouw De Bakker de uitworp had genomen ontspon zich een treffen tussen twee gelijkwaardige tegenstanders. De Antwerpstadbewoners namen in de negende minuut de leiding door een vrije worp op uitstekende manier af te ronden. Rudy Emmerik kon echter anderhalve minuut later de Hage naars langszij brengen door van af stand raak te schieten. Na de vakwis seling gingen de Eibers echter over tot slordig spel waardoor de Belgen met vrij veel gemak het geheel in handen konden nemen. Middels Gui- do Gampert (2 maal) konden zij reeds in de 18de minuut een voorsprong opbouwen. Riviera speelde in deze fase van de strijd vrij fors waardoor de overigens zeer slecht leidende scheidsrechter Henk Griese een aan tal keren corrigerend moest optreden. Slechter De Eibers gingen steeds slechter spelen en vooral de aanvalpo- gingen van Cort van Dijk en John Tims gaven geen blijk van groot korfbalinzicht. De Belgen bleven doordrukken zo dat Herman van Bergen Steven Tims zodanig in de maling nam dat de Sinjoren met 41 de leiding konden nemen. Pas in de 39ste minuut kwam Ons Eibernest terug door middel van Cort van Dijk. Dit doelpunt was echter wel de inleiding van een groots offensief, hetwelk zich juist in de tweede helft goed ontwikkelde. De voor de rust falende Steven Tims bracht weer elan in de strijd

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11