alstublieft, r r Den Uyl: langdurige strijd over energienota Geen tegenstellingen op bisschoppensynode Startschot gelost voor bouw academische ziekenhuizen uw persoonlijke agenda 1975 Ambulancerit voor 500 gulden £eicUe@o f; Beste Sicco ,,Stotter-in" Ruimte-zwerfkei Eros in januari vlak langs aarde Achilleshiel van het CDA Afgang van staatssecretaris ZATERDAG 5 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PACEVA 7 (Van e verslaggevers) nodige beroering is ontstaan door uitlatingen van de pre mier. De VVD en de CHU zullen de minister-president volgende week bij de algeme ne beschouwingen nader aan de tand voelen over de brief- affaire. DEN HAAG Over de deze week verschenen encrgicnote en het daarin „zorgvuldig ge formuleerde standpunt" is volgens minister-president Den Uyl „Veel en langdurig strijd gevoerd." Dit blijkt uit de brief die de heer Den Uyl gestuurd heeft aan dr. Sicco De letterlijke tekst van de Mansholt. om welke brief de brief luidt: „Beste Sicco, Bedankt voor je brief van 23 september over de energienota. Morgen de 26ste zal Lubbers die nota presenteren. Daar is uitgebreid en intensief overleg aan vooraf gegaan, waarbij ik veel nut heb gehad van de nota van jou, Kloos en van de bezinningsnota. Wat er uiteindelijk uit gekomen is, is een compromis, maar naar ik meen wel een aanvaardbaar compro mis. Een oplossing wordt niet gezocht in de richting van fasering door met één kerncentrale te beginnen, maar door, alvorens met de bouw van een nieuwe kerncentrale te beginnen, een reeks onderzoeken te verrichten en die door regering en parle ment te laten beoordelen. In feite wordt ermede gerekend, dat, indien tot bouw wordt besloten, deze bouw niet eerder zal aanvangen dan in 1979 dus over vijf jaar. Ik voeg daaraan toe dat ik persoonlijk de overtuiging mis die jij blijkbaar hebt, dat hoe dan ook niet aan kernenergiecentrales moet worden begonnen. Wel acht ik nader onderzoek noodzake lijk en daarin wordt in het regeringsstandpunt voorzien. De regering doet dus geen afstand van de bouw van centrales, maar bindt de effectuering van een dergelijk besluit wel aan zodanige voorwaarden dat er de komende jaren ruimte is voor intensief beraad. Ik hoop zeer dat je, alvorens op het regeringsstandpunt te reageren, wilt kennis nemen van het zorgvuldig geformuleerde standpunt in de nota van Lubbers. Er is veel en langdurig strijd over gevoerd. Ik stuur afschrift van jouw en mijn brief aan André Kloos Hartelijke groet." Biesheuvel wil wel naar Zeeland (Van c parlementaire red.) Den Haag - In kringen rond de Tweede Kamer is bekend ge worden dat oud-premier Ba rend Biesheuvel bereid is om naar Zeeland te gaan als com missaris van de koningin. Biesheuvel zou zijn beslissing al aan verschillende mensen heb ben laten weten, waaronder ook fractie-leider Aantjes van de ARP. Verder is bekend ge worden dat Biesheuvel wel naar Middelburg wil, terwijl zijn vrouw - in dit soort beslis singen altijd een belangrijk ele ment - er eigenlijk niet zo veel DEN HAAG Op zaterdag 26 oktober a.s. organiseert Demost henes, de landelijke vereniging van .stotteraars, op drie plaatens in ons land een „stotter-in" met als thema „stotteren als relatie probleem". De bijeenkomsten worden gehouden in Assen (Café Marktzicht), Eindhoven (Stads- schouwburg) en Amsterdam (Mo- zes en Aaronkerk). Ook vorig jaar is een stotterdag gehouden, die volgens Demosthenes een groot succes was. Theodorakis mag toch concerteren ATHENE (AFP) - Na de per- soonlijke tussenkomst van de Griekse premier Karamanlis heeft de populaire Griekse componist Mikis Theodorakis toch toestemming gekregen om woensdag een concert te geven in het Olympisch stadion van Athene. Eerder was een verbod op dit concert uitgevaardigd. Verlof voor bij gijzeling betrokken militairen ZUID.LAREN (ANP) - Da man. schappen van het 44ste pantser infanterie bataljon Johan Wil lem Friso, dat op Schiphol be trokken was bij de ontknoping, zijn daarvoor beloond met twee dagen extra verlof. Tijdens een plechtigheid op de Adolf van Nassaukazeme in Zuid-Laren, waar het bataljon gelegerd heeft de burgemeester v Zuid-Laren het bataljon de vlag van de stad aangeboden. Brand in schip met dynamiet DEN HAAG (ANP) - In het Kanaal staat een kleine kust vaarder uit Cyprus in brand die geladen is met dynamiet De bemanning heeft het schip ver laten. Het is aan boord gegaan van een Duitse vrachtvaarder Roswitha. Het gaat om een kust vaarder Ammersee. De lading bestaat uit ISO ton dynamiet. Aanmelding collectief ontslag DEN HAAG De ministerraad zal een wetsontwerp indienen waarbij de werkgevers worden verplicht een plan tot collectief ontslag te melden aan de direc teur van het gewestelijk ar beidsbureau en aan de vakor ganisaties. Volgens dit wetsont werp is van collektief ontslag sprake als de werkgever het voornemen heeft tenminste twintig werknemers binnen een tijdvak van drie maanden en binnen één bepaald rayon te ontslaan. (Van onze correspondent) HOEVEN - Op 13 januari 1975 zal een enorm, 35 km lang, 16 km breed en 7 km dik rotsblok, Eros genaamd, zich op een betrekke lijk kleine afstand van de aarde bevinden: 22,5 miljoen kilometer of zestig maal de afstand aarde- maan. Dit lijkt veel, maar in sterrekundig opzicht is het zeer weinig. Eros is afkomstig van de zoge naamde, tussen Mars en Jupiter gelegen, planetoïdengordel. Een verzameling rotsblokken, waar van de grootste 800 km groot is. Sommige rotsblokken zijn, onder dé invlbed van bijvoorbeeld Jupi ter, uit hun oorspronkelijke baan getrokken en een zo'n „zwerfkei" komt zelfs binnen de baan van Mercurius, de planeet die het dichtst bij de zon staat. Gezien de verschillende omloop- tijden van Eros en de aarde zijn beide alleen maar eens in de 81 heeft men met de 72 cm lenzen- kijker van het Unionobservato- rium in Zuid-Afrika, bij zeer ster ke vergronting, Eros duidelijk zien wentelen. Dat moet een fasci nerend gezicht zijn geweest: een wentelende steenmassa van ruw weg vijf biljard ton! Door de Volkssterrewacht Simon Stevin zal veel aandacht worden besteed aan de langstrekkende planetoïde, met gebruikmaking van de grote Maksutovtelescoop Alleen het vege lijf heeft deze familie kunnen redden toen Lima (Peru) werd ge troffen door een zware aard beving. Een nieuwe aardbe ving, zij het minder zwaar, verspreidde gisteren nieuwe schrik en paniek. Opnieuw aarschok in Lima LIMA (Reuter/UPI) - In de hoofd stad van Peru, Lima, heeft zich gisteren een krachtige aardbe ving voorgedaan, nog geen 24 uur nadat in de stad en omlig gende plaatsen een zware aard beving minstens 44 mensen had gedood en 806 gewond. Duizen den mensen die nog aan het bekomen waren van de schrik van de aardbeving op donder dag, renden de straat op toen zich gistermiddag de tweede aardbeving voordeed. Vatikaanstad Ruim negentig, sprekers hebben deze eerste week van de bisschoppensyno de in Rome het woord gevoerd. Een lawine van meningen, fei ten, vragen en ook zelfbeschul digingen, die de komende week nader bediscussieerd zal wor den in de twaalf zogenaamde kleine werkgroepen. De voorzichtige conclusie na een week synode is, dat de bis schoppen uit alle delen van de wereld, vrijmoedig, openhartig soms wel eens scherp en vrij wel unaniem positief gesproken De 200 synodevaders hebben in derdaad veelbelovende dingen gehoord deze week. Er zijn open deuren ingetrapt, dat ook maar er zijn geen schrille tegenstellingen ontstaan. Het is tot nu toe geen synode met duidelijk tegengestelde stromin gen. Er is hard gewerkt om uit de meer dan negentig voor drachten enkele gemeenschap pelijke punten te halen; discus sie-onderwerpen die door de meeste sprekers als belangrijk zijn aangestipt, zodat de werk groepen maandag direct aan de slag kunnen. Onderwerpen als DEN HAAG (ANP) Binnen eerste delen van de nieuwe enkele maanden kan worden academische ziekenhuizen in begonnen met de bouw van de Amsterdam en Leiden. Per (ADVERTENTIE Wij denken vast aan uw afspraken (of afspraakjes) in 1975. Als stoffelijk bewijs van onze dank voor het aanbren gen van een nieuw abonnement kunt u namelijk een keus mdken uit een kunstleren herenagenda, of een in diverse kleuren uitgevoerde lacquê damesagenda, bedrukt met uw eigen naam of voornaam. We horen van u. tf postzegel, naar Leidse Courant, antwoordnr 349 Leiden op de agenda moet gedrukt worden: (max. 18 letters) stuk zullen deze projekten in de directe sfeer aan ongeveer 300 tot 400 man werk geven gedurende tien jaren. Gere kend naar de begrotingen en het prijspeil van begin 1974 gaan de bouwwerken meer dan 800 miljoen gulden kosten. start mede namens de betref fende ziekenhuisbesturen aan gekondigd. Voor de bouw zijn twee daartoe gevormde bouw combinaties uitgekozen, die een speciaal samenwerkingsver band aangaan om de meest ef ficiënte oplossing bij de bouw te bereiken. De Ballast Nedam NV te Amster dam, de Stevingroep NV in Den Haag en de Internationale Bouwcompagnie te Best vor men de ene combinatie. Aan de andere nemen deel: O.G.E.M. NV. de Koninklijke Adriaan Volkersgroep BV en de NV Aannemingsmaatschappij v/h H. en P. Voormolen, alle in Rotterdam. Het subcentrum voor psychiatrie in Amsterdam wordt ontwor pen door de architectenbureaus ir. H. D. van Mourik, Den Haag. en ir. G. W. du Pon. Haarle- m./pHet architectenbureau Brouwer en Deurvorst BV in Arnhem ontwerpt het nieuwe academisch ziekenhuis in Lei den. Voorts wordt gebruik ge maakt van het adviesbureau P. W. Deerns BV voor de techni sche installaties. het pluralisme in de Kerk, de gewenste eigen identiteit, de machtsuitoefening in de Kerk, de rol van de leken, de noodza kelijke creativiteit en vrijheid, misshien de experimenten en misschien ook de oecumene Bij alle positieve opmerkingen die na een week synode te ma ken zijn hoort ook een teleur stellende constatering. De oecu mene is tot op heden in de synode uiterst zuinigjes behan deld. Teleurstellend voor de ve le werkers binnen de katholieke Kerk op het oecumenische vlak, maar niet minder teleurstellend voor de andere kerken. Het synodewerk wordt nu verlegd naar de twaalf kleine werkgroe pen (drie groepen voor Frans-Engels- en Spaansspre kende deelnemers, een Duitsta lige groep, een Italiaanse groep en een groep voor de latijnspre- kende deelnemers. Hun discussies, conclusies en wensen zijn de volgende stap op weg naar het open doel van deze synode: het doen van aantal korte, liefst suggestieve en pastoraal bruikbare aanbe velingen aan de paus over de evangelisatie in de wereld. Verkrachting bekend APELDOORN (ANP) De 30-ja- rige Joop G. K. uit Deventer heeft bekend op 7 september de 18-jarige Helene M. uit Epse, gemeente Gorssel te hebben verkracht en daarna een poging te hebben gedaan om haar met pistoolschoten te vermoorden. Dat laatste gebeurde aan Apeldoorns-Dierense kanaal in Eerbeek, gemeente Brommen. De bekentenis volgde na con frontatie met het slachtoffer. De man werd al enkele dagen geleden gearresteerd. Klachten dood Jan Westra verworpen UTRECHT (ANP) - Hrt centraal medisch tuchtcollege heeft In hoger beroep alle klachten ver worpen die de vader van Jan Westra, een jongen die op 13 Juli 1972 In een Rotterdams kraakpand is overleden, had ingediend tegen vier artsen die bij de behandeling van zijn zoon betrokken waren. In twee gevallen vernietigde het centraal college daarmee uit spraken van het college in eer ste aanleg, dat een assistent arts en de arts-assistente psy chiatrie in het ziekenhuis waar in de jongen een nacht opgeno men is geweest, de maatregel van waarschuwing had opge legd omdat zij onzorgvuldig zouden hebben gehandeld. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De kosten van het ambulancevervoer zijn de laatste tijd zeer sterk gestegen. Er komen prijzen voor een rit per ambulan ce voor van 500 gulden. Oorzaak van deze stijging is het feit, dat, tegen de waarschuwing van de ziekenfondsen in, de bevoegdheden voor het ambulancevervoer in handen Is gelegd van de provincies, terwijl de „paraatheidskostcn" ongehinderd kunnen worden doorbe rekend. Secretaris J. de Vries van de Unie van Ziekenfondsen signaleert deze ontwikkeling in het blad „Unie". „Er is sprake van overorgani- satie door een teveel aan centrale posten, investeringen van tientallen miljoenen guldens blijken „nodig" en zelfs vernamen wij dat twee Brabantse gemeenten zich op het standpunt stellen dat ter plaatse twee ambulancewagens moeten worden gestationeerd, hetgeen dan wel een (extra) ritprijs van 737,50 gulden zou meebrengen". Het ministerie van Volksgezondheid zou de zaak in de hand kunnen houden door richtlijnen uit te geven, maar men wil niet tornen >aon de autonomie van de provincies. De huidige structuur van de wet ambulancevervoer blijkt onvermijdelijk tot een flinke kostenverho ging te leiden, aldus de heer De Vries, omdat men alles kan deklareren bij een anonieme centrale kas. TOEN BIJ STATEN- EN GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN do uitslagen voor het CDA betrekkelijk gunstig bleken, hebben we in ons commentaar de kanttekening gemaakt, dat verder succes bij dc Kamerverkiezingen daardoor nog niet gegarandeerd wordt. Er zouden tussen nu en 1977 beslist een paar dingen moeten gebeuren: een merkbare toenadering tussen de drie partijen in de landelijke politiek (waarvan helaas nog niet veel te bespeuren volt); een sterk uitgebreid contact tussen CDA-parlementariërs en hot kiezerskorps (wat ook op zich wachten laat) en een grotere greeep van dc christendemocratische partijen en hun politiek op dc jongeren. Dit laatste maakt, als het niet lukt. het perspectief het meest duister. En waar zijn de tekenen die bewijzen, dat dc jongere generaties - de grenzen daarvan s.v.p. niet krap nemen! - meer ontvankelijk worden voor de politieke strategie zoals mensen als Steenkamp. Andriessen, Aantjes en Kruisinga die uitstippelen? DIE TEKENEN ZIJN, naar ons voorkomt, schaars. De paralel zou getrokken kunnen worden met andere sectoren in het leven waar levensbeschouwing en christendom een hoofdrol behoren te spelen: Kerk, onderwijs, cultuuruitingen, bepaalde maatschappelijke orga nisaties. Onder de jongeren zijn het minderheidsgroepen welke echt actief zijn; velen maken de indruk dat ze voornamelijk door incidentele feiten bewogen worden, waarbij het dan logisch is, dat zij snel gewonnen worden voor polariserende meningen; soms ongeacht dc kant van waaruit die polarisatie ontketend wordt. Een oorzaak van het gebrek aan actieve belangstelling kan voor een deel liggen in de onrust welke zich van alle onderwijsvormen voor de jonge generatic tussen de 6 en 21 jaar heeft meester gemaakt. De vroegere indoctrinatie is verdwenen; grotendeels moeten we daar blij om zijn. Maar is het gek, wanneer menigeen vindt dat er te weinig voor in de plaats gekomen is? VOOR HEIT CDA MOET het een probleem zijn,dat het wat dc jongeren betreft moet gaan werken op een terrein, dat heel wat weerbarstiger is dan bijvoorbeeld vijftien jaar geleden. De christen democratie is voor menige jongere, ook al hebben ze geen werkelij ke proef genomen, a priori een slecht soort wijn in oude zakken. Doet het CDA voldoende om zijn reputatie te verbeteren? Onder de ouderen niet genoeg, maar wel redelijk veel; onder de jongeren beslist niet. We geven toe, dat de laatste opdracht veel zwaarder is dan de eerste, omdat de bijzondere inspanning, de kans op veel teleurstellingen en heel specifieke methodes vereist. Vooral het feit dat in de methodiek nauwelijks het begin van een oplossing gevonden is. maakt het CDA onder de jongeren kwets baar. De christen-democratische partijen vertonen afzonderlijk en gezamenlijk te weinig dynamiek. Ze wachten te veel af of men naar hen toekomt in plaats van offensief op te treden. Dat moet één van de redenen zijn, waarom partijen als D'66 en PPR - en ten dele ook de WD - onder de jonge generaties meer succes boekten dan de christen-democratie. In het geval van D'66 bleek de sympathie niet bestendig te zijn. en hoe het met de WD en PPR zal gaan, moet nog afgewacht worden. Maar op het automatisch verminderen van hun aantrek kingskracht op de jongeren mag het CDA niet speculeren. De christen-democratie zal moeten beginnen zichzelf beter te „verkopen"; verkopen dan in de gunstige zin van het woord. DE ONTMOETING op een druk-bezochte vergadering met school leiders is donderdag voor staatssecretaris Veerman een complete afgang geworden. De bewindsman, die zelf de nodige jaren rector van een scholenge meenschap is geweest, blijkt erin geslaagd te zijn op het departe ment in een minimum van tijd alle gevoel voor realiteit te verliezen Weet hij niet beter, of is hij gedwongen zonder tegenstribbelen aan het handje van zijn minister en enkele topambtenaren te lopen? Wat er in brede kringen van het A. V. O. leeft, weet dr. Veerman in geen geval. Anders zou hij, op een moment dat overal stecn-en-been geklaagd wordt over het centralistisch streven van de overheid, nooit geko men zijn met de suggestie om de nu geldende eindexamcnregeling weer over boord te gooien, door het schoolonderzoek heimaal los te koppelen van het centraal schriftelijk eindexamen cn wel zo, dat het schoolonderzoek praktisch voor de overheid niets meer te betekenen heeft. Dat is een vorm van zelfstandigheid aan de scholen geven met een dubbele bodem! DE STAATSSECRETARIS GAAT er helemaal aan voorbij, dot de laatste tijd uit het onderwijs zelf veel nuttiger suggesties gedaan zijn met betrekking tot eindexamens en het schoolonderzoek. Het werd donderdag voor de staatssecretaris een pijnlijke confron tatie van theorie en praktijk; voor degenen die hem mochten beluisteren, tijdverlies. Weeroverzlcht omg nwt tO temperaturen mm LctSdnJc n mJlibaren opMarrryn Q hagd ww wamrtcfrcrt H hogo-dnkgebed bewaking sneeuw hou-(ron» L tege-ekikgobod plegen onweer wrdrchtnrj wrpCufcngvcftng Een dep re»* ie die donderdagnacht en REOENBl overdag vooral in het midden en ruid- regen westen von het land veel regen heeft regen gebracht - op het vliegveld vun Vai- regen kenburg werd maar Uef*t 45 mm afge- geh. bew topt - trekt lang* onze westkust slecht* regenbui langzaam verder zuidwaarts, moor onbew. neemt daarbij wel snel in betekenis af. regen Als gevolg hiervan blijft de wind tu»- rw bew sen zuid en west. Er zal daarbij plaat- I. bew selijk regen of een bui vallen. Hier en regen doar zullen ook opklaringen voorko- geh. bew. men. De mlddagtemperoturcn zullen zw. bew. waarden bereiken van circa 12 graden, regen wat voor de tijd van het Jaar n«n de tw bew lage kont is. Normaal voor De Bilt i* h. bew "ngeveer 16 graden. 1- bew. Vooruitzichten v .«w.u.ut.u.ram. «wr maertdag: t Opklaringen, ook plaatselijk regen. Minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers gemtd- fwKJ~w deld over Nederland: Voor maandag: al uren zon: 1 tot 7. f: temp.: omstreeks 6 graden, temp. omstreeks 14 graden, i op een droge periode van min- i 12 uur: 60 procent, i op «en geheel droog etmaal: 60 13 17 Aramco bestelt Friendship AMSTERDAM (ANP) De Arabisch-Amerikaanae oliemaatschappij Aramco heeft opnieuw een F27 MK 500, de verlengde versie van de Friendship, aangeschaft. Dit vliegtuig zal worden voorzien van een voor ruwe velden geschikt landingsgestel dat speciaal werd ontwikkeld met het oog op operaties onder moeilijke omstandighe den zoals die in het woestijngebied van Sa oed ie-Ar a bit- voorkomen. Het toestel zal in november 1975 worden afgeleverd, aldus Fokker Aramco bezit momenteel een vloot van drie F27 vliegtuigen, drie Dakota's, een Culfstream 2 en enkele helikopters. Omzet Eurometaal beneden alle verwachtingen ZAANDAM (ANP) Eurometaal heeft in 1973 een omzet behaald van ƒ30 miljoen. Dit was belangrijk beneden de verwachtingen. Het bed rijf voortzetting van het vroegere staatsbedrijf Artillerie Inrichtingen Hcmburg, werd echter teleurgesteld in dc omvang van de opdrachten, die men van de Westdultac partner Dynamit Nobel AG. kreeg toegespeeld. Deze onderneming heeft een belang van 30 procent in Eurometaal. Enkelo produktioafdelingen, met name de zwaarkaliber fabricage, hadden door een en onder met onderbezetting te kampen. Het totale onderbezettingsverlieS beliep ƒ5 min, maar dit kon vrijwel geheel worden opgevangen, onder meer door efficiency maatrege len. Het ondernemingsverlies bedroeg daardoor slechts 2000, waarover de directie niet ontevreden is.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7