§<ii« jj jw Cinéclub Leiden: doorn in oog van plaatselij ke bioscoop-exploitanten NIEUWE KOMEDIE SPEELT EENAKTERS VAN BRECHT N RIJNLANDS LYCEUM Leven in oorlogstijd tweede helft van de zestiende eeuw HA':s£ Tsjechisch Zwarte Theater naar Leiden TERDAG 5 OKTOBER 1974 leidse courani 5 Leiden ultureel nu i .13 --X» J in -• -1 t i£ v /»S [DEN Ton Crone is stafme- ewerker van het Kreatief Sen- um aan de Breestraat en aarnaast lid van een collectief, at de Leidse Cinéclub, gehuis- est op de eerste etage van het tntrum, vanaf het begin op 20 lei '71, draaiende houdt. Hij is en van de belangrijkste steun- ilaren van de organisatje, die groot gedeelte van de pro- rammering voor zijn rekening eemt. Ton is het niet eens met relevante opvatting, dat film 5 is, dat je als toeschouwer Heen passief kunt ondergaan, 'anuit die gedachte ontstond rie jaar geleden de Cinéclub; tn doorn in het oog van de laatselijke bioscoopexploitan- ,Zij zien film puur als amuse ment en gaan voorbij aan elke politieke gedachte, die er vaak achter schuil gaat. De vervlak king, die hiermee in de hand wordt gewerkt is enorm. Ciné club komt daar bewust tegen in opstand. Je moet wat aan een voorstelling hebben, er later wat mee kunnen doen. Wij ver tonen dan ook allen geenga- geerde films, die inzicht geven in het maatschappelijk leven en het functioneren van de enke ling daarin. Films, die nauw aansluiten bij de problematiek van vandaag. altijd bij je doelstelling te blij ven. Dat was het zeker in het begin. Het aanbod van films is klein. Inmiddels is de vraag toegenomen en zijn er op meer plaatsen in het land soortgelij ke organisaties begonnen. Na deel is natuurlijk wel, dat de meeste films uit het buitenland géimporteerd moeten worden. Het zijn vaak oude films, die normaal gesproken niet meer vertoond worden, of films, die in Nederland helemaal nooit ge draaid zijn. Leids Journaal Buitenland „Het is zonder r Er wordt hier trouwens voor ons weinig of niets gemaakt. Ik heb moeilijk om dan ook nog steeds de hoop,. dat we in de toekomst zelf kun nen gaan filmen. Mijn grootste wens is bijvoorbeeld om een „Leids Journaal" te maken, waarin actiegroepen en andere groeperingen en instellingen hun zegje kunnen zeggen. Het is een kostbare zaak, daar ben Ton van Brussel ik me van bewust. Dat is ook de reden, dat het tot nu toe nog een wens is gebleven. Het Film huis, enige tijd geleden jn Lei den opgericht, is hier ook een groot voorstander van. Zij zijn destijds begonnen om alles wat er hjer op filmgebied gebeurt te coördineren. Meer gëengageer- de films naar Leiden te halen en vooral meer voorlichting te geven op scholen en in vor mingscentra. Helaas lukt dit tot nu toe nauwelijks. De biosco pen willen er zo wie zo niets van weten. Zij beschouwen ons als een concurrent. Een tijdje terug werd dat heel duidelijk, toen we „Butch Cassidy and the Sundance Kid" tegelijk met een plaatselijke bioscoop op het programma hadden. Onze toe gangsprijs, twee gulden, is la ger dan die van hen. Dat bete kende moeilijkheden met de bioscoopbond, die er toe leid den dat wij niet mochten draaien". Werden er in '72 nog maar 80 films gedraaid, in '73 steeg dit aantal tot 104. Elke vrijdag avond om tien uur wordt met de voorstelling begonnen. Soms is dat een lange film, in andere gevallen verschillende korte. Bij de ingang krijgt elke bezoe ker een stencil met een korte inhoud van de vertoonde film, om niet helemaal onbeslagen ten ijs te komen. Na afloop worden in de bar beneden of ergens anders de ervaringen uitgewisseld. De groep van re gelmatige bezoekers varieert van werkende jongeren en sch olieren tot echte cinéfielen. Drie maal per jaar organiseert Ciné club een filmweek, waarbij in de meeste gevallen een nieuwe groep bezoekers te signaleren Met de film sectie van K O en met Lak-Cinéma bestaan goede contacten. Toch moet er vol gens Ton Crone nog een hoop gebeuren. „Het blijft moeilijk om de mensen te tüereiken. Fi nancieel draaien we meestal quitte, met een gemiddeld be zoekersaantal van 50. We pro beren nu zoveel mogelijk onze voorstellingen aan te kondigen en uiteraard de contacten uit te breiden. Samen met het Vrou wencafé van het Praethuys» gaan we nu een filmfestival or ganiseren. We zijn daarvoor nog op zoek naar „feministi sche films". Je begrijpt dat die ontzettend moeilijk te vinden zijn". Wie volgende week za terdag naar het toneel wil, heeft grote kans dat hij alleen maar bij werk van Bertold Brecht terecht kan. De meeste aandacht gaat natuurlijk naar ie Koninklijke Schouwburg in :n Haag. Daar treedt die ond het Deutsches National- eater uit TVeimar (DDR) op et „Der Kaukasische Krei- dekreis", het bekende stuk dat ..enkele jaren geleden in het Holland Festival zo'n opzien- barende uitvoering beleefde met Lia Dorana en Bob de Lange in de hoofdrollen. Leiden gaat het misschien min der authentiek toe, maar in ie der geval voor de meesten beter i, lerstaanbaar. De Nieuwe Ko medie speelt dan namelijk in het Rijnlands Lyceum twee' ee nakters in de regie van Heieen Meurs. Het gaat hier om twee minder bekende stukjes Brecht, die tot voor kort nog nooit in Nederland, waren opgevoerd. oudste van de twee is „De uitzondering en de regel", door Brecht omstreeks 1930 geschre- samenwerking met Elisa beth Hauptmann en Emil Burri. Het stramien is typisch Brech- tiaans: er wordt een moderne (abel „verteld" die op ondub belzinnige wijze wijst op actue le toestanden en opvattingen. Het verhaal schetst een koop man een gids en een koelie, die lamen door de woestijn op weg rijn. Als de koopman de gids ontslagen heeft, vermoordt hij kort daarna de koelie. De recht bank spreekt hem echter vrij moord. De koelie was we- aar geen kwaad van plan, maar als zodanig vormde hij een uitzondering op de regel en daar kon de koopman geen re- Een scene uit een van de moderne fabels van Bracht. kening mee houden. Het interessante van dit stuk is, dat Brecht later voor het com munistische blok een andere versie schreef, waarin de koelie de koopman vermoordt. Ook hier volgt vrijspraak op exact dezelfde gronden. en Polen), maar die geen hand naar ze uitsteekt als ze ten on der gaan. „Dansen" ontstond in 1939, toen de spanning in Europa ten top gestegen was. Hoofdpersoon is de eigenaar van een varkens- fokkerij, die nauwe betrekkin- Voor deze uitvoering door de gen onderhoudt met zijn buren Nieuwe Komedie werd gebruik gemaakt van de muziek, die de \Oostenrijk, Tsjecno-Slowakije componist Paul Dessau voor beide stukken schreef. Het ar rangement werd verzorgd door Henk van Dijk. Zowel „Dan sen" als „De uitzondering en de regel" werd vertaald door Peter Verstegen. Paul Korenhof EIDEN De expositie in de 100-jarige Lakenhal over het beleg van Leiden in de tweede helft van de zestiende eeuw om niet minder dan 300 num mers en is onderverdeeld in een aantal rubrieken. Vele perso onder wie koningin Ju liana en instellingen stonden voorwerpen voor deze tentoon- ttelling af. Onder de bruikleen- mag vanzelfsprekend het Leids archief worden ge noemd, die overigens zij het andere opzet eveneens ten tentoonstelling aan het ju bileum wijdt onder het motto -de viering van 3-Oktoberdag in de loop der tijden", rubrieken zijn onder meer de tó-jarige oorlog vanzelfspre kend De omstandigheden toen. de krijgsverrichtingen en de «tiddelen, getoond in voorwer pen. portretten, kaarten en alle- Joricn. Onder de rubriek „de mleiding op het beleg" worden onder meer een aantal voorwer pen getoond, die hebben toebe hoord aan Willem van Oranje, psalmboekje en een lordelmes, thans nog in het be- koningin Juliana, torts zijn er oude plattegronden van Leiden, uit die tijd stem men de wapens en wapenrus tingen, die gedeeltelijk behoren tot de collecties van het Leids legermuseum en uit het eigen de Lakenhal. Expositie in De Lakenhal Naast de catalogus van vuui wer pen op, de tentoonstelling „Lei den '74" is er ook een paper back uitgekomen onder dezelf de titel als die van de expositie. Dat boek is voorts in tegenstel ling tot de catalogus, fraai geïl lustreerd en bovendien geven de scribenten der verschillende bijdragen meestal uitgebreide bronvermeldingen. Dit dan ten nutte van die lezers die er nog meer van zouden willen weten. Het boek opent met een korte .kroniek van Leiden en omstrr- ken. loopnde van 8 oktober 1573 de dag waarop de Spanjaarden het beleg van Alkmaar opbra ken, tot oktober 1574. Die kro niek werd samengesteld door <lrs. Ingrid Moerman, w« schappelijk medewerkster bezit v Met betrekking tot het beleg zelf worden de zgn. schansen ge toond en zijn er portretten van de Spaanse aanvoerders en die van de verdedigers als v.d. Werf en de bij Mook gesneuvel de broers van de prins van Oranje. Ook is er een collectie noodmunten uit de periode van het beleg, waaronder er zijn die zelfs van papier zijn gemaakt. De periode van het ontzet wordt ingeleid met een portret van Willem van Oranje, getekend door Isaac Claez. Swanen- burgh, die niet alleen schilder was, maar ook vijf maal burge meester van Leiden is geweest. Vele andere voorwerpen uit die dagen completeren de rubriek. Er worden beelden gegeven van het familieleven uit die tijd, de ontspanningsmogelijkheden van de burgerij, het bestuur uit die dagen, handel en nijverheid, de godsdienst (door o.m. enkele der beroemde motetboeken uit de Pieterskerk en uiteraard schendbladen tegen de toenma lige Paepse Kercke en haar be dienaren. Een portret van Cor nells Musius, die in Leiden door toedoen van Lumey werd ver moord, ontbreekt evenmin. Ook het onderwijs werd niet ver geten. noch armen- en zieken zorg. kunsten en letteren en drukkers en uitgevers. Het is een wat droge opsomming, men moet dat alles zelf gaan bekij ken aan de hand van de catalo gus. Van de bezoeker wordt entreegeld gevraagd, maar die is zd gering dat het geen Leide- naar mag weerhouden de La kenhal te betreden, maar gedu rende de zondagen in de maand november is de toegang vrij. het G. 't Hart schrijft over Rijnlands bestuur en waterstaat rond be leg en ontzet, ir. H. A Oerle wijdt o.a. een artikel de rol van de schansen bij het beleg. E. J A van Beek laat het licht schijnen over de Leidse ten, die tijdens het belee zijn geslagen en ars. M. Wurtbain wijdde een opstel aan twee stukken Leids zilver rond die periode. WILLEM PRINS iiniiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiM Enkele medewerkers van het Zwarte Theater uit Praag. Leiden „Legenden van het oude Praag" is de titel van het ni< programma van hel Tsjechische Zwarte Theater, dat volgende week vrijdag in het Rijnlands Lyceum te zien is. Dit is een avondvullend theaterprogramma, waarbij wordt voortgebouwd op het zogenaamde „zwarte kabinet". Deze merkwaardige theater vorm is in feite het tegenovergestelde van het aloude schimmen spel. Bij het „zwarte kabinet" vindt de voorstelling namelijk plaats op een geheel zwart toneel, dat zodanig wordt belicht, dat alleen die acteurs, actrices en voorwerpen zichtbaar zijn, die het verhaal uitbeelden. De overige medewerkers (en dat kunnen er zeer velen zijn) en de technische hulpmiddelen zijn helemaal in het zwart gehuld, zodat zij kunnen deelnemen aan de actie op het toneel zonder dat zij door het publiek waar te nemen zijn. Dat door deze manier van werken de meest vreemde optische effecten kunnen worden bereikt, is wel duidelijk, maar het is nog veel boeiender om te zien hoe zo een heel avondvullend program ma in elkaar wordt gezet. De Tsjechische poppenspeler, acteur, componist, schrijver, regisseur en decorontwerper Jiri Srnec werkt al twaalf jaar lang met zijn mensen op deze basis en behalve in hun vaderland zijn zij onderhand in ongeveer heel Europa opgetreden. Aan hun succes komt nog lang geen einde en de voornaamste oorzaak daarvan is, dat zij erin geslaagd zijn met deze schijnbaar naïeve kunstvorm volledig „volwassen" voorstellingen te geveb. Degenen die ander half jaar geleden het programma „Diluvium" hebben gezien, weten wat ik bedoel. Wie het echter nog niet weet, mist een geweldig brok theaterervaring. Paul Korenhof tllllllllllllllllllllllllilll Leiden Met ingang van mqrgen begint het Leids Poppentheater aan de Mid delweg 19c weer met een nieuwe serie voorstellingen. Elke zondag om half drie zijn kinderen en uiteraard ook hun ouders van harte wel kom. De toegangsprijs, inclu sief koffie of limonade be draagt 2.- Waar naar toe? ZATERDAG 5 OKTOBER Leiden-Ciné Club; filmvoor stelling „De strategie van de spin", van Bernardo Berto- lucci, aanvang 22.00 uui de bovenzaal van het Krea tief Sentrum. ZONDAG 6 OKTOBER Leidon-poppentheater: p penkastvoorstelling, a vang 14.30 uur. Middelweg 19c. DINSDAG 8 OKTOBER Lciden-Stadsgehoorzaal: con cert door het Rotterdams Philharmonisch orkest o.l.v Edo de Waart, aanvang 20.15 VRIJDAG 11 OKTOBER Leiden-Rijnlands Lyceum: to neelvoorstelling „Legenden van het oude Praag", door het Zwarte Theater, aan vang 20.15 uur. Leiden-Hot House: optreden kwintet Jan Rath-Boy Raay- makers, aanvang 22.00 uur. Leiderdorp: Dorpskerk: een avond met Olaf Viruly, aan vang 20.00 uur. ZATERDAG 12 OKTOBER Leiden-Rijnlands Lyceum: to neelvoorstelling „De uitzon dering en de regel" door dc Nieuwe Komedie, aanvang 20.15 uur. Sfeervol werk van Nel Pot in ,,De Schakel" LEIDSCHENDAM In het stiltecentrum „De Schakel" in het woelige hart van Leidscnhage exposeert tot 1 november a.s. de kunstena res Nel Pot een aantal van haar werken. Na een opleiding aan dc Kon. Haagse Academie verbleef zij een viertal jaren in Indo- ncsié, woonde vervolgens enkele jaren in Vught streek toen neer in Leid- schendam, waar zij zich ves tigde als tekenlerares M.O. Haar werk treft door een grote mate van sfeer. Haar palet is niet uitbundig, grijzen voeren de boventoon en slechts een enkel werk op deze tentoonstelling is wat uitbundiger van kleur. Daar naast is zij een uitstekende tekenares van sfeervolle prenten. Zij weet zich toorts sterk te beperken, er is nim mer een compositair teveel in haar werken, die daar door aan indringende zeg genskracht wezenlijk win nen. Ook in de keuze van haar objekten weet zij zich sterk In te tomen. Goede voorbeelden daarvan zijn een aantal pastels van een groep strandstoelen. Het geheel is overwegend in een nevelig grijs geschilderd. Ondanks het geringe schil in de twee bladen, to nen deze toch weer een ge heel eigen karakter door de enkele kleine wijzigingen in de compositie. Sfeervol is ook „Polder", rus tig en wijds. „Flats" geeft een goede weergave van het compacte leven in j woonmassa. In „Stammen- bos" verwerkt zij echter oen heel andere stijl van recht toe rechtaan. Er zit wel een fraai perspectief in, maar het blijft al met al toch wel erg nuchter en mist de in haar andere werk zo fraaie, sfeer. In een serie werken uit de Levant, waaronder Rhodos viel mij het meeste op „Stad op Kreta" door het mooie wit en dc opvallende compositie. Een aantal goe de pentekeningen tonen een andere kant van haar talent. Subtiel opgebouwd uit klei ne streepjes met uitgekiende uitsparingen in het wit. Er «ligt ook oen map met teke ningen, waaronder een aan tal karakteristieke mam koppen. Er is ook een zeer mooie aquarel bij. een stille ven van wat appelen en fel-oranje kom. Een prachtig blad. Men verzuime niet de ze map eens rustig door te bladeren. Bovendien prijzen daarvan zijn pser matig. WILLEM PRINb

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5