Frankrijk: nieuw paradijs voor de echte wintersporters y.\l fji VALBERG, EEN FAMILIE-UITJE YaP VLAAMSE GAAI IN WINTERS AURON WINTERSPORTMODE MAAKT OP DE PLAATS RUST ISOLA 2000 Avoria: Mbrspé* Stöervais, Weg'eve*,-' ^-»VrsU$ Coalflnjnes les Aks» i Plagne» Valdlsèe Cóurchevei 4 \o •'-esMaiiuifej „e^LeCorbierV, St.Pierre,--J/ deOwtreuse J O »Chaèrou4® ads ®#d-K& ^'^t*'deuxAlpes" boiazooo- Menton d, N.ceo JudfiwsPins# C/y ^Cannes m Frankrijk is in koorts achtig tempo bezig om zichzelf op tewerken (en dat in de meest letterlij ke zin van het woord) tot het onverbiddellijke pa radijs voor de echte win tersportliefhebbers. Naast de bestaande oor den als het mondaine Chamonix, Courchevel en het nog steeds ijzer- sterke Val d'Isère, ver schijnen er steeds meer witte oases in de Franse bergwereld: futuristische dromen van slimme geld beleggers, die volgens het eeuwenoude principe als de berg niet naar Mo hammed wenst te komen, dan wil Mohammed wel zo vriendelijk zijn de berg een eindweegs tege moet te komen een snelle cursus speculatief hemelbestormen hebben gevolgd. Met bulldozers en hijs kranen zijn ze langs de hellingen omhoog gekro pen en hebben ze hyper moderne nederzettingen laten bouwen op plaat sen, waar de sneeuwcon- dities en afdalingsmoge lijkheden optimaal zijn. Onder hen zijn opmerke lijk veel buitenlanders, vooral Engelsen, die in de Franse sneeuw het volle pond hopen weg te sle pen. Namen, die tien jaar gele den nog volledig onbe kend waren, prijken nu temidden van weelderige foto's in de brochures. La Plagne, Flaine, Les Me- nuires, Les Arcs en Isola 2000. Voordeel van deze oorden: de gast stapt zo uit zijn bed in de sneeuw en de liften zijn altijd vlakbij huis. Nadeel: er valt geen spat romantiek te bekennen; de tekenbor den en het beton hebben het op deze hoogte voor het zeggen. Extra nadeel: de prijzen zijn gepeperd, want alle moderne waar is nu eenmaal naar,zijn dure geld. Ook dit jaar zorgt de spe ciale trein, de Franse Al pen Express, voor een puike verbinding met de Franse winterwereld. Vertrekdata elke vrijdag van 20 december tot en met 28 maart. Er zijn tien- en zeventiendaagse reizen. De reis wordt ge maakt in -ligrijtuigen of slaapwagens. De express heeft tevens een bar- danswagen. Voor een uit gebreid ontbijt op heen- en terugreis wordt ge zorgd. Het diner op de heenreis wordt in Brussel geserveerd. Om u alvast een idee van de prijzen te geven: Hau te Savoie, Morzine, 10 da gen volledig pension 526 gulden, Chamonix, 10 da gen volledig pension 501 gulden. Savoie: Courche vel, 10 dagen volledig pension 566 gulden, Aimr 2000 - La Plagne 10 dagen volledig pension 726 gul den, Alpes Martimes, Iso la 2000, 10 dagen half pension 766 gulden, ap partementen 516 gulden. WEG WEZEN is voor u alvast op de wintertour gegaan en heeft enkele gebieden in Frankrijk verkend. Resultaat: een diepgevroren drieluik, waarop u Marianne in al haar witte weelde kunt leren kennen. Valberf.- Als de beer Jean Magnaldi zich zou voorstellen als een land- bouwer-in-ruste of als een emeritus pastoor dan zou je dat zonder meer hebben geloofd. Nu hij zich echter bekend maakt als de eigenaar van drie-sterren hotels „L'Adrech de La- gas" en van het fameuze „Grand hotel de la Paix" in Nice zul je er langzaam aan moeten wennen, dat een Fransman zijn voorname status bij voorkeur door geslaagde ver mommingen aan het oog onttrekt. "Ik houd niet van deftige poespas", legt hij stralend uit, "laten we alsje blieft gewoon blijven doen". En daarmee heeft hij automatisch het ijzersterke visitekaartje van zijn geliefde wintersportoord Valberg af gegeven. Valberg, tachtig kilometer noordwaarts van Nice probeert te blijven, wat het eeuwen is geweest: een eenvoudig, klein bergdorp zon der pretenties. Je merkt het aan de hotels, die geen van alle overdreven luxueus zijn ingericht. De restau rants hebben weliswaar dure menu's op de kaart staan, maar je kunt er ook heel goedkoop eten en de glimlach van de ober blijft ook dan krimpvrij. Valberg is dan ook geknipt voor familie-vakanties. De Alpen in de omgeving behoren niet tot de familie der reuzen en beginnende skiërs kunnen dan ook in Valberg voortref felijk uit de voeten. Kabelliften en teleski's hebben het gebied ontsloten en de afdalingen gaan over goed aangelegde, eenvoudige pistes. Valberg ligt op een hoogte van 1670 meter en de pistes reiken tot 1885 meter. Het dorp heeft een verwarmd zwembad, een bioscoop en enkele kegelbanen en nachtclubs. Het is ook een paradijsje voor wandelaars, die bij hun tochten door de witte weiden de zekerheid hebben, dat in Valberg lawine-gevaar onbekend is. AURON De landkaart van het berglandschap rondom Auron bevat alüroutes in vier kleuren. Groen zijn de pistes voor de kreukelaars, blauw geeft de vrij eenvoudige af dalingen aan. op de rode bloedlij nen durven zich alleen gevorderde skiërs te wagen en zwart blijft gere serveerd voor de cracks. Daarmee wil Auron maar zeggen, dat het in de Franse Alpen een ski-paradijs is, dat elk wat wils biedt. Auron ligt zo'n negentig kilometer van Nice, geklemd tegen de zuidhelling van de Alpen. Het eist voor zichzelf het predikaat van het grootste skicen trum in dit gebied op en garandeert tussen november en mei een kamer breed tapijt van metersdikke sneeuw. Beginners en ver gevorderden kun nen in Auron hun hart ophalen op de pistes, die een totale lengte heb ben van vijftig kilometer. Zestig ski leraren zorgen voor de deskundige begeleiding en zelfs onmondig kroost, dat nauwelijks kan lopen, wordt in Auron op de lat gezet en met wisselend succes naar het dal geduwd. De sfeer in Auron is informeel en plezierig, monsieur Bateau, de plaat selijke VW-directeur is op elk mo ment van de dag bereid zijn gasten wegwijs te maken in zijn witte para dijs en de echtgenote van de patron van hotel Savoie laat vaders drukbe- klante nering graag in de steek om met sportievelingen skitochten te maken. Wie in Savoie logeert kan ook moei lijk madame-mórc, de schoonmoeder van de eigenaar ontlopen, die dage lijks uitgebreide thee-ceremonies or ganiseert. Terwijl ze dan voortbor duurt aan iets, wat tientallen jaren geleden reeds een tafelkleed dreigde te worden, vertelt ze in sappig Vlaams haar kleine roddels. Muda- me vertrok al 40 jaar gelden uit het Belgische Herenthals, maar Vlaarde- ren zit haar nog steeds aan het warmkloppende hart gebakken. Vanaf het ski-cafetaria op de La Croix heeft de wandelaar en de skiër een uniek uitzicht op het witte paradijs van Valberg. r.S Auron garandeert tussen november en mei een kamerbreed tapijt van metersdikke sneeuw. ®(PWS>5»Cr Het is nauwelijks tien jaar geleden, dat op de Duitse sportbeurs ISPO in Münclien een vergeten hoek voor de skisport en ski-mode was in geruimd. Nu neemt de winter sport ruim de helft van de immense beursruimte in be slag. Een zoveelste bewijs, dat de wintersport een stormach tige ontwikkeling doormaakt. Elk jaar is het allemaal weer mooier, beter en geraffineer der. En dit geldt niet alleen voor het technisch gedeelte - de primitieve houten ski en de leren veterschoenen waren niet eens zo lang geleden nog oppermachtig in het witte bergenrijk - maar zeker ook voor de wintersportmode. Het modebeeld voor de winter '74/'75 is duidelijk rustiger in vergelijking met vorig jaar. Toen knalden de kleuren de ski-weiden af en leken winter sporters vaak op carnavals- gangers. Toch overheersen bij de damesmode nog wel dege lijk felle kleuren als hel blauw, rood, geel en groen. De meeste jacks en pakken hebben ech ter minder drukke dessins. Daarbij is het opmerkelijk dat de kleur „bruin" die in 1973 opeens erg „in" was, ditmaal praktisch is verdwenen. Ook de witte pakken, die in het gebruik niet zo „reus-achtig" zijn als de biologische alles weters van de Ster ons willen doen geloven, verliezen ter- Het materiaal van de nieuwe collectie is uiteraard in „Anti- rutsch" uitvoering. De pas vorm is door de toepassing van veel elastisch materiaal ook beter en fraaier geworden. Het ventilatieprobleem is bij de betere en duurdere merken opgelost door mouwinzetten van ventilerende stof, zodat de dragers - zij het ditmaal achter hun ellebogen - kunnen blijven ademen. Niet uitbundig Ook de herenmode voor win tersport is minder uitbundig dan in 1973. Wat overigens aan de prijzen nauwelijks te mer ken is: voor een broek met horizontale ribbel betaalt men nu tussen de 159 en 199 gul- den. De kleuren zijn wat ge- dekter dan in voorgaande jaargangen, veel zwart, blauw en rood in combinatie met an dere kleuren. Een opvallende kleur bij de herenmode is ook het oranje-geel. Voor een beet je jack moet men nu wel meer dan 250 gulden neertel len. Hele nylonpakken komen op 476 gulden. Uni-sex Sommige herenrr '«ïllen zijn identiek aan de 'aard aangepaste - damesrok- en pakken. Als pa dan in de ko mende maanden ook nog zijn haar laat groeien kunnen we straks in Tirol de vallende zus jes „aus Holland" toejuichen. De après-ski is ditmaal duide lijk aangepast aan de skipak- kenmode. Voor de dames zijn er wollen pakken - trui en pantalon - met exact hetzelfde motief als het skipak. Prijs 199 gulden. Er zijn ook veel truien in het motief van de jacks voor dames en heren: alle bo ven de 100 gulden. Het merk Head heeft ook bijpassende mutsen en pulli's in twintig kleuren. Handschoenen en wanten zijn er in vele uitvoe ringen en kleuren. Leren vin gerhandschoenen zijn er reeds vanaf krap 40 gulden. Schoen en stok De skischoenen zijn al even kleurig als de rest van de ski mode. Vooral turkoise is deze winter „in". Maar ook met groen, rood, geel, blauw en zwart haalt u beslist een waar devast voetje in de après-ski. De betere schoen is tegen woordig van kunststof en heeft een zachtleren binnen- schoen. Deze is gevuld met een gelei, die zich elke dag op nieuw naar de voet vormt. Vrijwel alle schoenen hebben ook een sluiting van gespen. Een beetje skischoen kost van af 139 gulden. Nieuw is een apparaat zo groot als een sigarettendoosje, verpakt in een étui. Met dit toverdoosje is men in staat om zelf de ski's van een waslaag ,te voorzien en de kanten te slijpen. Prijs 114.50. Verhuur Den Haag mag zich gelukkig prijzen, dat het binnen zijn grenzen de grootste verhuur- afdeling van skischoenen, stokken en lange latten heeft: Duijvestein Ski-Inn, Valerius- straat 63. telefoon 634888, ONDERKOELDE DROOM VAN BRITSE BELEGGERS ISOLA 2000 Tien jaar gele den was het berglandschap bo ven Nice en Menton nog woest en ledig als in het begin van de schepping. Toen verscheen op een dag in moderne bijbelse outfit de Engelse oud-ski-kam pioen Peter Boumphrey, die van de toppen van de Alpes Mariti- mes in soepele cadans naar het oude dorp Isola gleed en daar tot de conclusie kwam, dat hij in dit deel van Frankrijk zijn al even soepel vallende Engelse ponden een speculatieve lift kon bezorgen. Britse vrienden waren het roe rend met hem eens en gezamen- Peter Boumphrey. de on gekroonde koning van de Alpes Maritimes. Vorst op 2000 meter hoogte: onver beterlijke stumperds in zijn rijk krijgen het lesgeld te rug. Isola 2000 ligt als een adelaarsnest ingeklemd tussen adembenemende bergreuzen in de Alpes Maritimes. De gast stapt zo uit zijn bed in de sneeuw. lijk werden in snel tempo 160 hectaren woeste bergen gekocht plus een alleraardigst plateau,- dat ze de naam „Isola 2000" gaven. In de vier jaar, die daar op volgden, werd in de Franse godverlatenheid een gebouwen complex neergezet, dat nu reeds 2300 bedden omvat En nog pas is slechts het vierde gedeelte van het ambitieuze Britse pro ject voltooid. Successtory Isola 2000 (spreek uit Isola deux milles) is de zoveelste successto ry van een Engelse Investeerder. Met gepaste spijt geeft Peter Boumpherey wel toe, dat hij het kunstje gedeeltelijk heeft afge keken van zijn Nederlandse stiefmoeder. Boumphrey voortdurend licht aangebrand begon in 1968 met zijn moeizame besprekin gen met de Franse regering. Die resulteerden tenslotte in de aan koop van een brok ongerept Frans berglandschap, dat twee jaar later reeds een nieuw win ters Jeruzalem rijk wus. Het complex telt nu drie hotels, drie restaurants, een bioscoop, een drietal nachtclubs (eenvoudig pilsje kost daar omgerekend tien Hollandse guldens; drink nog eens uit), appartementen, die te koop en te huur zijn, zwembaden, winkels, een minia tuur-ziekenhuisje, crèches en wat meer winters mengelwerk. In 1980 moet Isola 2000 een complete bergstad zijn geworden. All-ln-ski Deze all-in-ski-stad biedt alles wat de verwende wintertoerist wenst. De hotelkamers zijn verblijven, de restaurants serve ren de meest verfijnde spijzen uit de hoge Franse keuken, in de bioscoop wordt twee keer per dag een andere film ge draaid, het zwembad is welda dig verwarmd en in de nacht clubs treden regelmatig de be kendste vedettes op. Op de hel- Televisie camera's volgen brekepoten bij hun afgang lingon wemelt het van de aller modernste skiliften en Peter Boumphrey garandeert zijn gas ten na ruggespraak te hebben gehouden met het hamels weer station twintig stralende zonne dagen per maand. Via televisie Boumphrey heeft ook voor een winterse primeur gezorgd: de skilessen worden op korte latten gegeven en alleen de onverbe terlijke stumperds suizen niot na zeven dagen vun de af. Na de lessen wordt op lelevi- siomonitoron getoond, wat de cursisten fout hebben gedaan. Want skiëen zul Je. Of je wilt of niet. Blijkt na een week. dat je toch nimmer heelhuids van de top naar beneden zult glij den. dan krijg je het lesgeld terug. Een begrijpelijke zaak, dat voor zulke exclusieve geneugten een gevulde portemonnee een eerste vereiste is. Want zelfs in Isola 2000 gaat alleen de zon voor niets op en daalt alleen de sneeuw gratis neer De rest zal betaald moeten worden. Zelfs wandelen is in dit adelaarsnest van mister Peter verboden. Je zou op die manier immers dc kosten van Per's skilift kunnen uitsparen. En een Brit is wel gek. maar niet goed. Door grote elastische stukken op de mou wen. bij de schouderinzet en in de taille garandeert de Sprintfabriek optimale bewe gingsvrijheid. In de collectie van Head bevindt zich ook een marineblauw jack met kleurige blokken op vóór- en achterpand. Er wordt een wollen vest onder gedragen in dezelfde kleurencom binatie. De blauwe pantalon is met wol gevoerd. Rechts een salopette-skipak in groen, geel met zwarte en witte strepen. heeft 1200 paar skischoenen en 700 paar ski's klaar staan voor verkoop of verhuur. Voor ski's en schoenen geldt het recht van koop na gebruik. De huurprijs wordt dan van de koopprijs afgetrokken. Een nieuwe service, is, dat ook een maal gekochte schoenen en ski's worden teruggenomen, als ze na gebruik niet mochten bevallen. Alleen de huur wordt dan in rekening ge bracht. Hierbij wordt wel een tijdlimiet aangehouden. De huurprijzen, geldig voor twee weken, variëren, afhankelijk van de kwaliteit, voor schoe nen van 30 tot 50 gulden, voor ski's, inclusief stokken van 90 tot 100 gulden. Uiteraard kan men op vele andere adressen ook terecht voor het huren van ski-materiaal. Het internationale merk Head gaat dit jaar zover, dat het ook reclame maakt op zijn eigen kleding. Als men de rekken nadert ziet men dat de stippen op vele jacks duidelijk de naam van de fabriek bevatten. Er zijn vier kleurencombinaties.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17