ANWB zorgt voor de rest Met milieubril op en politiepak aan een jaar op jacht naar vervuilers DEN' HAAG Pa had het al goed voor zijn kiezen gehad. Negenhonderd kilometer was hij nu op weg vanuit het waterige thuisland naar de lokkende zonnige stranden van de Franse zuidkust. Onder weg had hij maar drie' sanitaire stops gemaakt. De vermoeidheid kwam nu echter snel opzetten. Pa knipperde al met de ogen en de overige inzittenden vonden de eerste vakantiedag eigenlijk een kwel ling. Nog een klein stukje, dan konden ze met een vermoeid, maar tevreden hart het tentje gaan opzetten. Juist toen pa de verlossende mededeling had gedaan, sloeg het noodlot toe. Bij het passeren van een bergmassief zag pa het betonnen paaltje aan de wegkant niet. De auto raakte het paaltje en begon te slingeren. Het kampeerwagentje voor kwam dat pa de macht over het stuur herwon en met een luid gekreun smakte de wagen in de naast de weg gelegen greppel. De trieste balans: oma had de schrik niet kunnen doorstap en overleed ter plaatse. Pa had zijn knie gebroken bij een ongewilde confrontatie met het niet zo pientere pookje. De auto had enkele uitwen dige kneuzingen opgelopen maar was nog te herstel len. Dat laatste kon niet gezegd worden van het aanhangwagentje dat als het ware met de grond gelijk gemaakt was. In de alarmcentrale van de ANWB aan de Haagse Wassenaarseweg kwam het berichf 'over het ongeval enkele uren later binnen. Toen bleek dat de familie over een reis- en kredietbri'ef beschikte, kwam het direct tot een eruptie van organisatorisch vermogen. Had de familie niet over zo'n reis- en kredietbrief beschikt, dan was de alarmcentrale eerst gaan zoeken naar familieleden, relaties of andere indirect betrokkenen, die voor de kosten borg hadden willen staan. Maar ook al was de borg nog niet helemaal rond, dan was de ANWB al aan de slag gegaan. Binnen enkele dagen had de ANWB de problemen organisatorisch opgelost Het stoffelijk overschot van oma was op weg naar Nederland. Pa werd met een speciaal ambulance-vliegtuig opgehaald en voor de overige familieleden was een chauffeur onder weg die hen met de auto terug zou rijden. Het aanhangwagentje was in Frankrijk ingevoerd om als wrak op een autokerkhof te kunnen worden bijgezet. De alarmcentrale van de ANWB, momenteel vijftien jaar oud, krijgt vooral in het zomerseizoen dagelijks te maken met gebeurtenissen die op dit fictieve voorval lijken. Vierentwintig uur per dag staat de alarmcentrale paraat, evenals de drie steunpunten in het buitenland in Barcelona, Lyon en Mendrisio nabij Lugano. De alarmcentrale verricht eigenlijk alle voorkomende diensten aan Nederlandse toeris ten in het buitenland. Tegen de meest voorkomende narigheden kunnen ANWB-leden zich indekken door de aanschaf van een reis- en kredietbrief. Tot en met augustus van dit jaar werden door de ANWB 600.000 van deze brieven uitgegeven. Aan de krediet brief zitten coupons gehecht waarmee een automo bilist onverdachte kosten in het buitenland kan betalen tot een maximum van 650 gulden. Met onverwachte voorvallen als autopech en ziektekos ten kregen in het vorige jaar tot en met augustus 20.000 automobilisten te maken althans dit aantal coupons is gebruikt. Onderdeel van de activiteiten van de alarmcentrale: het repatriëren van „gekreuk te" automobielen. opvallend; van 2300 in '73 tot 2500 tot en met augustus in '74". Het lijkt wel of er elk jaar een anaer soort ongeval overheerst", voegt H. Mees, chef directe hulpverlening eraan toe. Soms moeten we hoofdzakelijk te hulp Komen voor hartinfarcten, soms hebben wc een „hersenjaar". Dit jaar stond in het teken van de gebroken armen en benen. Veel mensen hebban verwondingen opgelopen tijdens een wandeling, waaruit zou Kunnen blijken dat de mensen hun vakantie thans anders besteden dan vroeger. Men wil meer dan bakken in de zon alleen. Men schenkt ook aandacht aan ccultuur en land- schapsschoon". De alarmcentrale van de ANWB verzorgt tevens het oproepen van mensen in het buitenland bij ziektege vallen m het moederland van de naaste familiele den. Daartoe worden oproepen uitgestuurd via de nationale radiozenders, lokale omroepen in het bui tenland, publicaties in Nederlandstalige bladen die in het buitenland verkrijgbaar zijn en in steeds belangrijker mate de Wereldomroep. Tot en met het afgelopen zomerseizoen werden 1385 omroepen uit gestuurd, waarvan naar schatting de helft de be trokkenen bereikte. Vorig jaar was dit aantal nog 1200, zodat de ANWB terecht concludeert, dat de Nederlandse bevolking dit jaar vaak overhaast naar het buitenland is vertrokken. „Het blijkt dat veel mensen hun vakantie niet goed hadden georgani seerd en waarschijnlijk door het slechte weer op staande voet naar het buitenland zijn afgereisd zonder hun adres achter te laten*, zegt J .1 Ekel „Eigenlijk moesten die oproepen overbodig ziin. De mensen moeten hun adres achterlaten en als dat onmogelijk is, dan kan men best regelmatig naar huis bellen. Wij kennen gevallen van mensen die hun baby bij anderen achterlieten en veertien dagen lang niet wisten dat het kind ernstig ziek was". Dat moest niet voorkomen". De alarmcentrale van de ANWB heeft in de afgclo- fien vijftien iaar zijn nut vrijwel dagelijks bewezen, n de loop der jaren is het tot een allesomvattende hulporganisatie uitgegroeid, die jaarlijks ongeveer tien miljoen gulden absorbeert. „We willen bliivcn uitbouwen Tnans hebben we zowat alle narigheid die iemand in het buitenland kan overkomen ge dekt. Perfectionering van het systeem is aan de orde. Zoals het uitbreiden van het aantal steunpun ten in het buitenland, het bertreken gebied indien noodzakelijk vergroten", zegt J. J. Ekel. „Volgend jaar zullen we het waarschijnlijk drukker krijgen dan het afgelopen seizoen, toen relatief weinig Nederlanders buiten de grenzen hun vakan tie doorbrachten. Volgend jaar is de oliecrisis voor goed vergeten, zijn er geen wereldkampioenschap pen voetbal, heeft men een herinnering aan oe slechte zomer '74. Dus zal zonaanbiddend Nederland wel weer naar het buitenland trekken. En omdat de vliegtarieven hoger worden, gaan weer meel mensen met de eigen auto. Meer werk voor de ANWB-alarmcentralc? WIM BUIJTEWEG Vervoer van gewonde patiënten met speciale ambulances t Overal komt de „ophaaldienst" van de ANWB, van het zonnige zuiden, tot Engeland en Scandinavië toe. speciaal ingericht vliegtuigje gecharterd. Om een stoffelijk overschot naar Nederland te vervoeren moeten vaak ingewikkelde procedures worden uit gevoerd. Het komt voor, dat een overschot in han den van een begrafenisondernemer is gevallen. De familieleden van de overledene hebben vaak in alle consternatie de afwikkeling in handen gegeven van een plaatselijke lijkbezorger, die op zijn oeurt tracht daar een dikke winst mee te maken. In het vorige jaar vervoerde de ANWB 434 patiënten, dit jaar 370. Het aantal getransporteerde stoffelijke overschotten bedroeg in de eerste acht maanden van het vorige jaar 76; tot en met het hoogseizoen van dit jaar waren dat er 75. „Hardere klappen" „Wij hebben het gevoel, dat de ongevallen dit jaar ernstiger waren aan het vorige jaar. De klappen zijn harder aangekomen", zegt J. J. Ekel, chef Centrale Toeristische Diensten van de ANWB. „Het totaal aantal hulpverleningen is wel achteruitge gaan, maar het aantal vervoerde stoffelijke over schotten is vrijwel gelijk gebleven. Opmerkelijk is de stijging van het aantal ernstige ongevallen in Noord-Frankrijk, vooral van mensen die op terug reis zijn na een zonvakantie. Wij vermoeden, dat de nieuwe autosnelweg door Frankrijk daar mede schuld aan is doordat het rijden op die monotone baan erg vermoeiend is. Ook is mogelijk, dat de Nederlandse automobilist kort voor de thuiskomst nog even boven de „magische" honderdkilometer- grens wil rijden. Bij een teruglopend aantal hulpver leningen is in het geheel de stijging in Frankrijk Defecte automobiel Complexer zijn de zorgen voor de auto, die door middel van de reis- en kredietbrief zijn geregeld. De ANWB zorgt voor niet voorradige onderdelen. De kosten van zo'n ijlings overgevlogen onderdeel moeten achteraf door de gebruiker worden terugbe taald, maar de verzendkosten zijn voor rekening van de organisatie. Ook zorgt de ANWB voor het ophalen van een defecte automobiel, indien blijkt, dat een reparatie langer dan een week zou duren. Tot en met augustus zorgde de alarmcentrale voor het ophalen van 1800 auto's, vorig jaar waren dat er nog 2450. Soms blijkt dat het terughalen van de auto wel mogelijk, maar niet verstandig is omdat de voiture volledig is vernield. Dan zorgt de ANWB voor invoer in het betrokken land, waarna de auto meestal onder douane-toezicht wordt vernietigd. In landen als Frankrijk is deze import zeer moeilijk, zodat het ophalen van een autowrak vandaar uit soms noodzakelijk is. Overigens houdt de ANWB altijd contact met de eigenaar en de verzekeraar van zo'n vernielde wagen. Tot en met het hoogsei zoen voerde de ANWB 340 auto's in andere landen in, waarna vernietiging volgde. De alarmcentrale zet ook chauffeurs in, die een auto met of zonder inzittenden, kosteloos uit het buiten land terugbrengen en als de bestuurders niet meer tot sturen in staat is. Dit jaar gebeurde dat 355 keer. Moeilijk heeft de alarmcentrale het vaak bij het transporteren van patiënten of overledenen. In over leg met de betrokken verzekeringsmaatschappijen kan de ANWB zorgen voor transport van een patiënt met ambulances. Ook wordt regelmatig een schap verwijderde het spul en bracht het naar de werkplaats. Het zijn trou wens allerhande mensen hoor. Echt niet VENHUIZEN Mevrouw de minister Irene Vorrink kan tevreden zijn. Sinds de Venhuizer politieman Piet Wanink (42) op haar aandrang een kruistocht aanging tegen de bezoedeling van het milieu te land en te water is vandaag precies een jaar verstreken. En wat zegt Wanink nu? „Ik moet er nodig een mannetje bij hebben". Het experiment is derhalve „geslaagd". Dat staat voor Piet Wanink als een halfvergane paal boven zuurstofarm water. Na een jaar met een milieubril op en het politiepak aan rond gestruind te hebben door een gebied van ruim 30.000 hectaren, heeft Piet het grote opschrijfboek tot aan de laatste bladzijde gevuld. En dan heeft Wanink alleen nog maar de milieuzon daars van enig gewicht te boek gesteld. „Het is ondoenlijk", legt hij uit, „om alle voorvalletjes van een jaar op schrift uit te werken. Het zijn er veel meer geweest dan 300. En het zijn haast nooit echt grote zaken. Wc heb ben hier nou eenmaal geen fabrieken met grote afvallozingen. In dit jaar heb ik drie gevallen van vissterfte ontmoet, maar die waren steeds het gevolg van zuurstofarm water. Dat kan net zo makkelijk veroorzaakt worden door een overdadige plantengroei". Het is me het jaartje wel geweest voor de door het rijkspolitiekorps Grote broek aan het waterschap West-Fries land uitgeleende politieman. Een greep uit zijn milieuboek (waarbij de namen en het fijne van de zaak uiteraard achterwege moesten blijven) levert het volgende stilleven op; Overlast wilde zwanen (waar zij een weiland bevolken zet geen koe ooit nog een poot neer); bermperikelen; schaapkadaver; kalver- mesterij; olielekkage; overlast buren; stenenopslag op trottoir; autowrakken; bezoek van Bert Garthof (van: waar komt die rotzooi dan vandaag?); kada ver zoekplaatje (over een dood schaap dat ondanks grondig "speuren maar niet gevonden kon worden); trage klanten (met het voldoen van de boete). „Het ziet er allemaal niet al te ernstig uit", zegt Piet Wanink „Veel mensen hebben een verkeerd idee van mijn werk Die denken dat ik 's morgens vroeg de deur uit ga en alleen maar naar rotzooi loop te zoeken. Kijk ik ben een politieman in dienst van het water schap. Overtredingen moeten mijn be langstelling hebben en toevallig is daar van een groot gedeelte milieu-overtre dingen. Ik krijg veel tips van gewone burgers. En bij het wqterschap ligt ook altijd wel een lijstje voor me klaar. De rest komt uit mijn eigen patrouilles". Veel onwil heeft Piet totnutoe niet ont- et. Niemand ook heeft hem uitgeno- lieubewaker. „De mensen zijn meestal wel meegaand. Ze zien ook wel in dat het allemaal niet kan. Soms zitten ze zo in de rotzooi dat ze zelf niet meer beseffen, wat dat voor een ander moet zijn. Van de week had ik dan toevallig een echte dwarsligger. Deze man had een gevarieerde handel en kennelijk weinig ruimte. Hij deponeerde rustig dertig ton tegels in de berm voor zijn zaak. Dat is trouwens al van een paar maanden terug. Het bleef niet bij een week of zo. dat spul lag daar maar Enfin, hij krijgt een datum genoemd, haalt die partij weg, maar een tijdje alleen kleine bedrijfjes of zo. Er wórdt veel rotzooi in sloten gegooid, veel in de bermen, vuilniszakken die uit de auto worden weggezet, boeren die erg gemakkelijk zijn en een halve mestbult in de sloot laten zakken, duikers die worden verstopt door plastic zakken, gier wordt geloosd in sloten en ga zo maar door. Ik heb eens een keer zeven huizen naast elkaar bezocht m een dorp. De een had zand liggen, de ander grind, een derde had een stapel palen, en ergens lag een schuit ondersteboven, ze begrepen het wel zeiden ze. Binnen een week was de zaak opgeruimd. Ik heb dit jaar enkele tientallen processen verbaal moeten opmaken, en daarvan gingen verschillende zaken door naar het kantongerecht Op honderden geval len is dat dus niet zoveel". „In een andere polder is hpt nu ook wat rustiger. Je hebt daar een breed water dat erg leuk is voor de watersport. En liggen en als er dan eentje langs kwam suizen was het keilen maar. Voor een schut uit een windbuks gingen ze ook niet opzij. Ze hebben toen een vaarver- bod ingesteld cn zij die toch wilden konden ontheffing krijgen, maar dan moest wel eerst ae motor van de boot worden bekekenToen was het pro bleem snel opgelost. De rust is nu weer gekeerd. Dat is toch ook een zaak van het milieu, niet?". Het is duidelijk: een milieupolitieman is nooit weg. twee ook niet. Piet: „Ik ga na oktober gewoon door. De aanvraag om dit permanent te maken is al naar het ministerie. Het bevalt mij uitste kend. ik hoop dat dit doorgaat. En dat ik er dan een mannetje bij krijg....". BAS VAN KERKHOF

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15