OUDE HAVENS VAN ROTTERDAM DEMPEN deTijd zet maandelijks automatisch een bedragje 'vakantiegeld' opzij. Rabobank EJ OmhaOowtmit Ruimtevaart van negen maanden medisch mogelijk Celibaat indirect toch ter sprake Voorstel havenbedrijven: Weekblad Politieke spanning EEG-landbouw WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTERDAM - Een verblijf van acht tot negen maanden in de ruimte levert voor mensen me disch gezien nauwelijks proble men op. Bij langduriger vlucht en is dit echter anders. Dan P.v.d.A. WIL AUTOBEZIT BEPERKEN Den Haag (ANP) - Volgens de fractie van de P.v.d.A. uit de Tweede Kamer moet niet al leen het autogebruik beperkt worden, maar ook de groei en het bezit ervan. Vooral de „tweede auto" moet het in de ogen van deze fractie ontgel den. Dit standpunt is neergelegd in het eindverslag van de verkeers- commissie uit de Tweede Ka mer over het voorstel tot wijzi ging van de financiële positie van de Nederlandse Spoorwe gen. De fractie vraagt de rege ring of zij bereid is in haar beleid het aspect van de rem op het uitbreidend (tweede) auto bezit te bezien. Dertien jaar voor moord op agent AMSTERDAM (ANP) Voor het doodschieten van de 21-jarige Amsterdamse agent Simon Landman en zware mishande ling van de 23-jarige mare chaussee J. M. van den Berg uit Weesp op 29 april in Am sterdam heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren de 21-jarige Italiaan Gennaro C. tot dertien jaar gevangenisstraf veroor deeld met aftrek. Voor mede plichtigheid werd dezelfde straf opgelegd aan de 22-jarige Fransman Christian B. De officier van Justitie had tegen beide verdachten twintig jaar geëist. De rechtbank zag de Fransman als de werkelijke hoofdfiguur van het drama en de veroordeelde Italiaan als een meeloper. zullen, zo werd duidelijk op het astronautencongres dat in Am sterdam gehouden wordt, be paalde medische maatregelen genomen moeten worden om het verlies van calcium in het lichaam van de ruimtevaarders tegen te gaan. Bij de laatste Skylab-vlucht, die bijna drie maanden geduurd heeft, traden verschijnselen op, vergelijkbaar met de conditie van mensen, die acht tot negen maanden in bed moeten liggen. Het is de onderzoekers echter opgevallen, dat het verlies van rode bloedlichaampjes minder ernstig is, dan men oorspronke lijk gemeend had. De produk- tievermindering van rode bloedlichaampjes is in dit ver band een moeilijker oplosbaar probleem, dan de afbraak en/of vernietiging ervan. Op het congres werd gisterem bekend, dat de ruimtevlucht van de Russische Sojoez-12 voor de bemanning nogal moei lijk geweest is. Deze had erg veel last van bloedstuwingen in hoofd en borst, terwijl de snelle bewegingen verschijnselen van zeeziekte veroorzaakten. Bij la tere vluchten zijn deze ver schijnselen niet meer waarge- neomen, hoewel de medische gegevens van de voortijdig beeindigde vlucht van de So- joez-15 nog niet bekend zijn. ft 3» China voorbeeld voor Suriname" PARAMARIBO (ANP) - Tijdens een feestelijke lunch in Para maribo ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de volksre publiek China heeft gouverneur Ferrier in een rede gezegd dat Suriname een voorbeeld kan nemen aan de volksrepubliek en zelf de hand aan de ploeg moet slaan. Hij eindigde zijn toespraak met een dronk uit te brengen op de verbondenheid van beide landen. Peking heeft gisteren op grootse wij ze het 25-jarig bestaan van de Chinese Volksrepubliek gevierd. Voor een dag werd weer historische kledij aangetrok ken, waarmee de mensen hier optrek ken door een park, waar hun theater voorstellingen, acrobatische shows en ander vertier wachten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Demp de verouderde ha vens van Rotterdam. Tot deze aanbeveling komt de commissie herstructurering van de Scheepvaart Vereeniging Zuid. De oude ha vens hebben een overschot aan kadelengte en een tekort aan haventerreinen. Een her structurering zou bereikt kunnen worden door smalle en ondiepe havenbekkens te dempen, terreinen die op één pier tegenover elkaar liggen samen te voegen en een her verkaveling van door verschillende onder nemingen bezette stukken grond. De noodzaak van herstructurering komt vol gens de SVZ voort uit een veranderde sa menstelling van het stukgoederenpakket, ge wijzigde methoden bij aan- en afvoer, een nieuwe manier van opslag en bijkomende diensten die er vroeger niet waren. Van de 26,7 kilometer kadelengte is 15,5 kilometer oud, 1,6 zeer oud en 9,6 nieuw. Men had met 15 procent (3,9 kilometer) minder toegekund. De totale oppervlakte van de haventerreinen is 189 hectare; in 1980 zal de behoefte 203 hectare zijn. De commissie stelt voor de verouderde havenbekkens te dempen of af te sluiten en leeg te pompen. Hierdoor wordt de kadelengte verminderd en het haventer rein vergroot Proces om Watergate begonnen In Washington is gisteren het proces 'f begonnen tegen de voornaamste Watergate-verdachten, onder wie John Ehrlichman. de voormalige as sistent van Nixon voor binnenlandse f aangelegenheden, die hier met zijn echtgenote bij de rechtszaal arri- JP** veert. Rechter Sirica is begonnen met het selecteren van de juryleden. Het proces gaat naar verwachting drie tot vier maanden duren. In die tussentijd mogen de juryleden geen contact hebben met de buitenwe reld. De eerste verdachte die terecht zal staan is oud-minister John Mit chell. De verdedigers hebben een groot aantal getuigen opgeroepen, onder wie minister Kissinger. Appels In het kader van een aktie voor betere tandverzorging heeft de burge meester van de stad Toronto, David Crombie (r.) dinsdag de eerste mand appels van een totale gift van 2000 stuks aan geboden aan Dr. J. G. Advo- kaat, docent kindertandheel- kunde aan de V.ll., die het fruit aanvaard de namens de Stichting Goed Gebit. In het 5e nummer o.a.: Simonis over Van Luijk Simonis: „om het ideaal van de celibataire priester". KTH-student: „een geval van kerkelijk structureel geweld."Juridisch commentaar: „Van Luijk bij de rechter praktisch kansloos." Werkloosheid in Nederland Prioriteit bij de Regering. Maar, zegt een werkloze: „Soms denk je wel eens: waar leef je nog voor?" De Tijd exclusief Het boek van Willy Brandt in afleveringen. Deze week: Brandt's aftreden om de affaire Guillaume. En bovendien: interviews met popmusicus Todd Rundgren en politicus Aantjes, voetbalvandalisme in Engeland én natuurlijk de column van H. J. Neuman, Tom Poes etc. etc. Zuid-Afrika verliest zetel IMF WASHINGTON (AP) Zuid- Afrika heeft door zijn apart heidspolitiek zijn zetel in het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereld bank voor tenminste twee jaar verloren. In een verklaring van minister van financien N. Diederichs werd echter gezegd, dat Zuid- Afrika nauw betrokken zal blij- en bij deze twee internationale organisaties en een vertegen woordiger zal krijgen, die de Zuidafrikaanse belangen zal behartigen. Dr. Robert Van Smit zal Zuid- Afrika in de positie van ambas sadeur vertegenwoordigen op het hoofdkwartier van het IMF en de Wereldbank. Vinger. De bewoonster van een huis in Piacenza (It.) rende op het gerucht van brekend glas haar eetkamer binnen, juist op tijd om een man te zien vlucht en. De politie vond bij het glas een afgesneden vinger. Beperking zwavelgehalte brandstoffen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister Vorrink van Volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft grenzen ge steld aan het zwavelgehalte van brandstoffen en daarmee aan de vervuiling van de lucht door zwaveldioxyde. Een rege ling daartoe gaat 1 november in. Het maximum zwavelgehalte zal dan voor zware olie 2,9 procent zijn, voor lichte stookolie 0,9 procent, voor gasolie en huis brandolie I 0,7 procent en ande re brandstoffen (waaronder benzine en petroleum) 1,5 pro cent Ligt het zwavelgehalte toch hoger, dan mogen deze produkten niet meer als brand stof worden gebruikt, geïmpor teerd of verhandeld. In de toe komst zullen de zwavelgrenzen nog meer verlaagd worden: voor zware olie 2,7 procent op 1 juli 1975 en 2,5 procent op 1 juli 1976. Uiteindelijk zal vol gens de minister bij zware olie een grens van 1,5 procent nodig zijn. Geen vervolging in dochtermoord ZWOLLE (ANP) De rechtbank in Zwolle heeft gisteren de 44- jarige huisvrouw uit Kampen, die op 26 maart haar drie jaar oude dochtertje met een scheer mes om het leven bracht, ont slagen van verdere rechtsver volging. De vrouw wordt opge- norpen in een psychiatrische in richting en onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering gesteld. Zware bijeenkomst in Luxemburg (Van o s parlementaire redactie) DEN HAAG Op het EEG-land- bouwberaad, dat vanmiddag in Luxemburg begonnen is, zullen de Westduitsers drie eisen op tafel leggen. In de erste plaats willen zij dat er een algehele herwaardering komt van de Eu ropese landbouwpolitiek. Ver volgens willen zij de toezegging hebben van de acht EEG-lidsta- ten, dat er geen nationale steun maatregelen meer zullen wor den afgekondigd voor de land bouwers en tuinders van de nationale staten. In de derde plaats wil de Westduitse rege ring dat er geen prijsverhogin gen komen voor de land- en tuinbouw in het komende jaar. De achtergrond van de Duitse eisen is dat de Duitsers destijds zeer geïrriteerd zijn geraakt door de eenzijdige Franse maatregelen om hun land- en tuinbouw te beschermen. Eind juli kondigde de Franse rege ring namelijk een maatregel af om de kleine veehouders een premie per koe uit te keren. Parijs deed dit zonder de ande re EEG-partners of de Europe se Commissie daarvan van te voren behoorlijk op de hoogte te stellen. Op 20 september, toen het laatste EEG-beraad over de landbouw- perikelen werd gehouden, was onder voorbehoud van goed keuring door de Westduitse re gering die dus naderhand door Bonn werd geweigerd een tussentijdse algemene hoging van de gemeenschappe lijke Europese landbouwprijzen met 5 pet afgesproken. Doordat Bonn dit accoord achteraf wei gerde, moet nu in Luxemburg alles opnieuw bekeken worden. Van Nederlandse zijde wordt de bijeenkomst in Luxemburg met grote belangstelling tege moet gezien. De landbouworga nisaties verwachten dat staats secretaris Brinkhorst cn minis ter Van der Stee erin zullen slagen bij het overleg in Lu xemburg resultaten te bereiken die de Nederlandse land- en tuinbouwers tot tevredenheid zullen stemmen. KLM-taricven Het KLM-agen- schap in Paramaribo heeft meegedeeld, dat evenals de IA- TA-tarieven ook de cabotageta- rieven (geldend voor verkeer tussen rijksdelen) op de lijn Paramaribo-Amsterdam met 5,77 pet zullen worden hooga. Alweer verkeerd beleid IN 1972 EN 1973 IS, wat de overheidsuitgaven betreft, door de regering een fout beleid gevoerd. De overheid heeft toen te weinig uitgegeven in vergelijking met wat nodig was om terwille van de werkgelegenheid de terugslag in de bestedingen te compenseren. De man die deze conclusie trekt, is minister Duisenberg die in een gesprek met NRC-Handelsblad bereid is niet alleen het kabinet-Biesheuvel de schuld te geven, maar bereid is ook een deel van die schuld voor eigen rekening te nemen. NU IS DE TERM „VERKEERD BELEID" de laatste twintig jaar in Nederland meer gehoord. Het begint op een refreinzang te lijken. Wie garandeert dat binnenkort voor het beleid in 1974/75 niet hetzelfde geldt, zij het dan weer om andere redenen? Want als de overheidsuitgaven nu vooral stijgen om de bestedingen te prikkelen, blijft de vraag open of die stumulans niet langs een natuurlijker weg loskomen zou, wanneer door lagere fiscale druk de partikuliere burger en het partikuliere bedrijfsleven meer gelegenheid kregen om voor work- aan-de-winkel te zorgen. NATUURLIJK BEHOUDT DE OVERHEID de taak om haar verde lende rechtvaardigheid in het spel te brengen. Dat deze rol bij uitstek goed gespeeld wordt door alsmaar de overheidsuitgaven te laten stijgen, heeft ook minister Duisenberg niet bewezen. De éne overheidsuitgave is de andere nog niet. En hoe zou het land ervoor staan, wanneer het op nationale schaal het, ongedekte, uitgavenbeleid van onze hoofdstad Amsterdam zou navolgen? Weeroverzicht mist 10 lempcratixcn Km kjchtdnJt n mülibaron opklarngcn hagel w-w warnildfunt H hoge-dnJigctoéd bewo*,ng «fa» sneeuw T-r kou-front L lago-driégcbcd TJ< crtMxr wndnehting wrplaatsrrpnchtrig DE BILT. Boven de Britse eilan den staat in de hogere luchtla gen een krachtige noordelijke stroming. Daarmee werd een storing, die zich gisteren boven het zeegebied ten oosten van Groenland ontwikkelde, snel naar het zuiden getranspor teerd. In Engeland en Schot land bracht deze depressie plaatselijk 8 tot 10 mm regen. Ook na het voorbijtrekken van dit lagedrukgebied stroomt over de noordzee onstabiele lucht naar onze omgeving. Er moet morgen dan ook opnieuw op plaatselijk buien gerekend worden, vooral in de kustpro vincies. Het blijft bovendien te koud voor de tijd van het jaar, terwijl in de nacht tijdens flin ke opklaringen ook nachtvorst kan optreden. Vooruitzichten voor vrijdag: Vooral aanvankelijk in de kustge bieden nog enkele buien overi gens flinke opklaringen. Weinig verandering in tempera tuur. .Amsterdam resrnbul Zrl.-Limburg rrtmbul Brussel ï'runfort Grn^-vi- BISSCHOPPENSYNODE (Van i VATICAANSTAD Het celi baat, de leek in de kerk cn de rol van de vrouwelijke reli gieuzen hebben gisteren op de tweede dag van de bisschop pensynode aandacht gekregen. Mgr. Carter van Jamaica was van mening, dat er uiteindelijk een nieuw eelibaatsdebat zou moeten komen, wil de kerk de beschikking blijven bouden over voldoende priesters. Mgr. Dupont, bisschop van Pala in Tsjaad zei van zijn pastorale werkers, dat zij vrijwel alle werk doen van priesters. „Ze vragen ons wel, waarom zij altijd een ander moeten roe pen, als zij al het andere werk hebben gedaan", zo zei hij. Pater Pedro Arrupe, generaal van de jezuieten, betreurde het, dat de vrouwelijke religieuzen in de kerk nog steeds niet de rol spelen en de plaats hebben, die zij verdienen. .Misschien maken we de fout om de vrou welijke religieuzen niet vol doende naar waarde te schat- Onverwacht sprak gisteren de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski. Rond zijn interven tie werd stilzwijgen bewaard. Slechts werd medegedeeld, dat hij de stand van zaken schetste met betrekking tot de evangeli satie in de landen van het oost- blok. Hij was uitermate positief over de houding van de in Oost- Europa levende katholieken. Het zwijgen rond zijn voordracht kan zijn oorzaak hebben in de teerheid van de onderhandelin gen van het Vaticaan met Po len, waarvan kardinaal Wys zynski geen uitgesproken voor stander is. PROBLEMEN BIJ INVOERING TWEEDAAGSE LEERPLICHT (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De invoering van de tweede dag gedeeltelijke leerplicht gaat gepaard met ernstige moeilijkheden. Tot de ze conclusie komt het NVV- jongcrenblad Boemerang op grond van een enquête onder 20 vormingsinstituten. Een groot aantal instituten zou leerlingen naar huls moeten sturen omdat er niet genoeg lokalen zijn of omdat een vol ledig programma ontbreekt Een woordvoerder van het minis terie van Onderwijs en Weten schappen sprak gisteren tegen, dat er problemen zijn, Volgens hem beschikken alle instituten over een tweedaags programma en is van lokalcnnood geen sprake. Wel doen zich proble men voor bij het beroepsbege leidend onderwijs. Het jongerenblad van net NW klaagt ook over gebrek aan me dewerking van gemeenten bij het opgeven van 15-Jarigen. Het aantal leerlingen dat de leer plicht ontduikt wordt op 25 pro cent geschat.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9