ACROBATENFAMILIE GEEFT EEN SPECTACULAIRE SHOW Lucia Steinbach accentueert het gezicht van Leiden Wat doen zij Spanningen binnen CDA-Oegstgeest: M. v.d. Voet treedt af als raadslid WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA S Mr. H. Driessen Mr. H. Driessen, wetenschap pelijk medewerker en leider van het CDA in de Leidse1 gemeenteraad: "Als ik geen college hoef te geven zal ik me bezighouden met de be geleiding van de gemeente- raad-delegaties uit Oxford en Krefeld die hier op 3i oktober komen voor de plechtige ondertekening van de jumelage-overeenkom- sten. De ceremonie zelf be gint om viemuT in de raads zaal van het stadhuis. Daar voor en daama laten we de buitenlanders wat van Lei den zien en gaan we wat sfeer proeven bij de feeste lijkheden. Erg leuk. Er zal natuurlijk veel worden ge babbeld over koetjes en kalfjes maar daarnast wil men ook wat serieuzere za ken aansnijden. Want al zijn de omstandigheden in de drie steden op veel punten ftiet vergelijkbaar, toch kun je van eikaars ervaringen vaak wel wat opsteken. Als ik 's avonds geen officiële verplichtingen heb maak ik een tocht langs Leidse café's en dan bij voorkeur langs de echt oude, bruine kroegen, zoals Van Meizen op de Beestenmarkt en de Kruik op de Haarlemmerstraat. Zowel om te zien hoe mijn mede-Leidenaars zich ver maken als om mijzelve te amuseren. En die tocht hoop ik uiteraard zo laat mogelijk te beëindigen." Alice Oppenheim "Ik moet werken op 3 oktober. Radio-documentaires inspre ken in Hilversum. Maakt me weinig uit, want mijn man en ik zijn beiden "geïmpor teerde Leidenaars en we houden ons toch nooit zo bezig met dat feest. We kij ken wel uit het raam; naar wat er allemaal langs komt en vooral ons dochtertje vindt dat prachtig, maar echt meedoen, nee. Om er echt in op te gaan moet je met een hele club zijn. Toen ik nog als verpleegster in het Academisch Ziekenhuis werkte gingen we elk jaar met een heel stel meiden de straat op en dat vond ik erg leuk. Maar momenteel heb ik-"hier in Lëidèn maar heel weinig kennissen en mijn man ook niet veel. Dan kan je beter thuis blijven en wat werken. Wassen, strijken en teksten maken". Marjolein Briër Drie oktober "opeten" met huid en haar, dat is zo onge veer wat Marjolein Briër, di rectrice van de Leidse Bal letschool en choreografe, van het feest gaat maken. Wel begint ze met uitslapen, "daarna maak ik het mezelf zeer comfortabel met een za lig bakje koffie met goeie muziek. Het hangt van m'n stemming af wat ik op zal zetten. Tegen de middag ga ik met m'n gasten de stad in; lekker hutspot eten waar ik maar kan. Ik heb er echt zin in, dit jaar ouderwets 3 oktober te vieren, dat heb ik in tijden niet gedaan. Tegen de avond komt de kermis. Overal waar ik maar in kan, ga ik in, zelfs in het reuzen rad, waar ik een enorme he kel aan heb". Verder staan op Marjoleins programma: suikerspin, [«offertjes, de bokstent, druiven. Van pa ling, haring en wittebrood houdt ze niet. Na de druiven krijgt ze zin om een kroeg in te duiken en met een wijntje een einde aan de dag te maken. "Dat wordt mijn simpele 3 oktober, dacht ik". Ze had eigenlijk best een Leidse 3 oktober-dans willen maken die iedereen op het Stadhuisplein had kunnen dansen. Maar ja, misschien volgend jaar. Pater De Ponti „Nou kijk, de jeugd vermaakt zich die dag zelf wel, dus daar heb ik geen sores over. Ik ga wat lezen en uitrusten natuurlijk, maar ook wel even de stad in. Kijken wat er allemaal te doen is en mensen ontmoeten. Niet in een café drinken doe ik 's avonds thuis maar ge woon op straat, overal. Je ontmoet altijd wel mensen. En dan moet ik ook per se de kermis op, voor de gezel ligheid die je daar hebt en bovendien om te gokken. Gokken vind ik heerlijk, dat is bekend en die kermis-gok- tenten zijn dan ook een kolf je naar mijn hand. Klapstuk vari de dag is voor mij de hutspot. Je bent tenslotte Leidenaar of je bent het Mevr. Gardeniers Voor het Tweede Kamer-lid voor de KVP mevrouw M. Gardeniers-Berendsen is er geen viering van de 3-Octo- berfeesten bij. Mevr. Garde niers: „Ik zit morgen de hele dag in de Kamer". Om het 3 -October feest niet hele maal aan haar voorbij te laten gaan, maakt ze van daag een grote pot hutspot. OEGSTGEEST Spanningen binnen het CDA rond de vorming van het college van b. en w. hebben er toe geleid, dat de heer M. v.d. Voet zijn raadslidmaatschap heeft opgezegd. Hij zal in de CHU-vertegenwoordiging in het CDA naar alle waarschijnlijkheid worden opgevolgd door de heer Hazel hoofdofficier bij de Koninklijke Marine. De heer M. v.d. Voet heeft in de Oegstgeester raad drie zittingsperioden meegemaakt als wethou der. Eerst als wethouder van financiën, onder wijs, sociale- en sportzaken. Darna trad hij op als wethouder van openbare werken en vervulde hij de rol van locoburgemeester. Van der Voet bewerkstelligde o.m. de tot standkoming van het zwembad „Poelmeer" en de reconstructie van Abtspoel- en Rijnzichtweg. Hij speelde een grote rol bij het ontwerpen van het bestemmingsplan Haaswijk en kwam voots in de schijnwerpers te staan bij de realisering van het prachtige sportveldencomplex „De Voscuyl", waarin naast voetbalvelden een prachtig korfbalcomplex tot stand kwam. M. v.d. Voet was voorts lid van Provinciale Staten en voorzitter van de Federa tie Metaalnijverheid, van de Metaalunie en van het Bedrijfspensioenfonds Metaalnijverheid. In Oegstgeest was hij nog een aantal jaren voorzit ter van de CHU. Het afgelopen jaar tekende zich duidelijk een verandering af binnen de confessionele politiek: AR. CHU en KVP gingeh samenwerken in het CDA. Dit betekende dat na de verkiezingen één wethouder zou moeten aftreden in het confessio nele kamp, temeer daar men zich voor een afspiegelingscollege had uitgesproken. Door on enigheid met de PvdA over de kandidatuur van Bette is daar niet van gekomen. Thans hebben in het ooilege van B. en W. daar twee WD en één CDA-wethoudcr zitting. De heer Van der Voet is het met de deze samenstelling van het college niet eens. Tijdens de wethoudersverkie zing begin vorige maand verweet hij de huidige WD-wethouders Temminck en Gmelich Mey- lingh „ellebogenwerk". Voor nader commentaar was de heer Van der Voet gisteren gen onbereikbaar. LEIDEN - Naast de vele hoogte punten, die ons in deze feest- week nog zullen worden gepre senteerd, wachten Leiden - en al wat op deze dagen tot de „import" kan worden gerekend - op 3 en 4 oktober twee specta culaire shows. Donderdagmid dag op het Schuttersveld en vrijdagavond in de Breestraat. De wereldberoemde Duitse acrobatenfamilie (Traber- groep), die zich terecht de „Ko ningen van de lucht" noemt, geeft donderdag om 2 en 4.30 uur op het Schuttersveld op de stalen draad een demonstratie van durf en behendigheid. Een spel van klank, kleur en gratie volgt vrijdagavond van 7 tot 10.30 uur wanneer op de Bree straat een internationaal majo- rettenconcours wordt gehou- De Tra oer groep neen zien in ae loop der jaren letterlijk en fi guurlijk tot grote hoogte weten op te werken. Zo heeft zij het enkele jaren geleden gepres- teerd om op drieduizend meter hoogte over een 350 meter lan ge kabel de gapende afgrond van het Höllental, de grens tus sen Duitsland en Oostenrijk, over te steken. Verder zijn de Trabers ook in Amerika be- kend om hun halsbrekende oversteek boven de woeste Nia- gara-waterval. Werkelijk spectaculaire hoogte punten vormen donderdag het geblinddoekt lopen op een dun ne staaldraad op grote hoogte, doch vooral de ritten met een motorfiets op een staaldraad, die vanaf de begane grond schuin omhoog is gespannen naar het dak van een 35 meter hoog flatgebouw. Tijdens deze rit wordt een aantal acrobati sche topprestaties geleverd. De absolute topper wordt echter gevormd door een rit op de staaldraad omhoog, die op het allerhoogste punt wordt be kroond met een drievoudige saltomoralm Voor het geval de weersomstan digheden het optreden van de Trabers donderdag onmogelijk zouden maken, wordt hun de monstratie naar de vrijdagmid dag of de zaterdagochtend ver- Een lid van de Trabergroep bengelt hoog in de lucht aan een stalen draat schoven. Teneinde het uitvoe- MAJORETTEN ren van deze kostbare show mogelijk te maken heeft het bestuur van de 3 oktobervere- eniging twee sponsors gevon den, t.w. de Nieman Holding en IBB/Kondor, de bouwers op het toekomstige Waardeiland, die zich mede garant stellen voor de kosten. Heel wat dichter bij de grond olijven vrljUMgavuiiü u. uc Breestraat de majorettengroe- pen, die alle deelnemen aan het concours, waarbij gelet zal wor den op kostumering, het wer ken met de majorettenstokjes, harmonie en charme en choreo graphic. Aan dit muzikaal spek takel nemen uit Leiden deel Concordia, St.Franciscus, Werkmans Wilskracht, R.K.- Harmonie, Nieuw Leven en De Burcht, voorts de majorettenpo- letons Fentissy uit Den Hang, The Seven Source Dordrecht, De Vliegende Hollander Ter- neuzen, terwijl de internationa le deelname komt uit België,' t.w. The Silvcrstieks (Bras' schaet) en Compagnie des Paxj Majorettes (Stirling-Wendel) en! uit Frankrijk, Majorettes de Moulins (Moulins). Aan dit muzikaal onthaal wordt verder nog medewerking ver leend door de muziekkorpsen Excelsior te Rotterdam, Kon. Harmonie de Eendracht uit het Belgische Rommelgem en Wilhelmus uit Sliedrecht De aan dit concours deelnemende majorettcnpeletons geven op het gedeelte Breestraat var nerva tot Gangetje vijf maal een show van zes minuten. Om streeks zeven uur begint het eerste majorcttenkorps met zijn show voor de sociëteit Minerva. Na afloop daarvan vcrplaulst het korps zich naar de diverse showplaatsen, die te vinden zijr bij Peck Cloppcnburg, Stad huis en bij de firma's Wolfslag en Pander. De beoordeling van de prestaties vindt plaats door vier jury' tw. een professionele jury ge vormd door de heren W. Laros, voorzitter, George Azria, be kend jurylid bij de Franse fede ratie en mevr. L. G. Maas-Wie- linga van de Leidse dansacadc- mie, een persjury, samengesteld uit de heren S. Platteel (voorzit ter), Willem Chr. Nijeboer (N.L.C.), Piet Rozicr (L.D.), en Ton van Brussel (L.C.) en ver der een burgerij- en studenten jury, waarvan de namen eerst bekend zullen worden gemaakt op het moment der jurering. Tijdens de pauze om circa 9.15 uur volgt een demonstratie de Fiesta Girls uit Hoogerheide en de muziekkorpsen Excelsior en Wilhelmus. Het slotdefilé van alle korpsen begint om kvéart voor tien. Na de prijsuit reiking volgt tenslotte nog een demonstratie van de eerste prijswinnaar. Indien de organisatie klopt - en daaraan twijfelen wij niet - dan wordt het a.s. vrijdagavond op de Breestraat een muzikaal evenement met tal van fantasti sche spectaculaire shows, waar voor niet minder dan twee en een half uur zijn uitgetrokken ,Half gesloopte panden fascineren me enorm LEIDEN Lucia Steinbach (52), schilderes en lerares aan de avondacademie „Ars Aemula Naturae", expo seert gedurende deze week een tiental werken in de etalage van een ijssalon aan de Breestraat. Tien schilderijen en tekeningen, bijeen gebracht onder het motto „Weet je nog" en alle betrekkinghebbend op sloop, opbouw en feest in Leiden. Wanneer je gaat kijken, zie je een grote gouache „Laatste kennis op het Schuttersveld", als symbool van de feestvreugde rond Leidens Ontzet en een werk van de opknapbeurt, die de Stadsgehoorzaal enige jaren geleden heeft ondergaan, als symbool van de opbouw. Verder af beeldingen van panden, die in verregaande staat van afbraak verkeren. Je krijgt een gevoel dat in alle gevallen de maker nog net op tijd was, om iets dat tot het verleden zou gaan behoren, vast te leggen. Waarom juist die slooppanden schilderen en daarmee het gezicht van Leiden accentueren, dat het grootste gedeelte van de bevolking liever verdoezeld wil zien? „Half gesloopte panden fascineren me enorm. Niet zo zeer uit een gevoel v an pessimisme of van een ondergaande wereld, maar meer door de spanning, die er vanuit gaat Die paar muren en zo'n trap. die tot het laatste moment zijn blijven staan, dat doet me wat BiminmninninjnmiiiniiiinimiiiiiiuuiiimTiinirniinmiiuiiiinniiiiinMiiiiii Ton van Brussel Ik maak dan buiten eerst wat schetsen, bijvoorbeeld vap het oude Diaconessenhuis aan de Witte Singel, dat is afgebroken vanwege de bouw van die universiteit storen, die er nog steeds niet is. Die schetsen werk ik dan later thuis uit; dat werkt het plezierigste. Minder impressionistisch. Ik ga als ik eenmaal thuis bezig ben, nog wel vaak terug om even te kijken. Echt detailleren doe je in een schets namelijk niet. Ik ben ook een paar dagen in Parijs geweest toen de Hallen werden gesloopt Dat was geweldig. Het is moeilijk te omschrijven. Er is een bepaalde periode waarin je dat erg aanspreekt Sinds ik van vakantie terug ben, heb ik niet meer geschilderd. Had me voorgenomen een poosje niets te doen. Ik ben verhuisd er moest ermoest hier veel geverfd worden. Ik weet nu al dat ik een tijd zonder schilderen niet vol hou. Op een bepaald moment krijg ik toch weer de kriebels. Je werkt dan wel niet maar in je hoofd ben je altijd met wat nieuwe ideeën bezig. Wat het precies gaat worden weet ik niet dat is altijd afwachten". „Die boomstam heb ik vorige week van mijn melkboer gehad. Dat vind ik ontzettend mooi. Puur natuur. Ik had hem in m'n huis willen hebben, maar er zaten pissebedden in". fTnnramiïniimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiTiniiiimnniiiiiuiiininiiiiminiiiiiinniuiinniiiiiiinirni mnnnnn Duitse inbreker na achtervolging D D in bejaarden huis gepakt NOORDWIJK Dc bejaar den van Huize St Jeroen maakten gistermorgen een sensationele gebeurtenis mee. Onder hun ogen arres teerde de politic een zware jongen, die enkele seconden tevoren op z'n gymschoen tjes in hun sociëteit opdook. Bij de hoofdingang liep hij regelrecht in de armen van de recherche, die hem tegen de muur zette en fouilleer de. Do man bleek een 30-jarige machinebankwerker uit het Duitse Vcrscn te zijn, die in zijn vaderland wegens een reeks inbraken in de gevan genis was gezet, maar samen met zijn maat in het kwaad, een 34-jarige zeeman uit Em- den, een paar weken geleden was ontvlucht. De zeeman was daags tevoren reeds aangehouden, toen hij tegen middernacht, beladen met flessen bier en andere dranken, flink onder invloed op straat werd aangetroffen. Bij een onderzoek werd vastgesteld, dat dc spiritua liën afkomstig waren uit dg kantine van dc voetbalver eniging „Noordwijk", waar het duo die avond had inge- De beide vourtvluchtigen ble ken te huizen in een tent, die zij op een bijna onvindbare plek hadden opgesteld in de bossen van het landgoed „Offem". Later kwam aan het licht, dat zij de tent en een paar fietsen op hun tocht van Duitsland naar dc kust hadden gestolen. Toon de machinebankwerker bemerkte dat zijn medege vangene was ingerekend, vond hij het raadzaam niet naar de tent terug te gaan. Gisternacht kroop hij weg onder een dekzeil van een vrachtwagen op het terrein van de bouwonderneming „Erica". Dc Duitser werd ge vonden door een chauffeur, die 's morgens het zeil weg trok, waarna dc clandestiene slaper dc benen nam en wegrende in de richting van dc Beeklaan. Er werd een uitgebreide zockaktie inge steld en een poosje later zag een hoofdagent van de Noordwijkse politie de ge zochte tussen de bejaarden- woningen van het Jcrocn- spark verdwijnen. Brutaal weg stapte de inbreker even later het bejaardencentrum binnen, kennelijk met het doel er via de hoofdingang weer vandoor te gaan. Beide oosterburen zijn in het politiebureau ingesloten. Zij moeten in Duitsland nog en kele jaren gevangenisstraf uitzitten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5